PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Βοήθεια για υποψήφιο αγοραστή Smart Forfour!

beren1973
12-09-2007, 16:11
Καλησπέρα σε όλους!
Ψάχνοντας για δεύτερο (μεταχειρισμένο) αμάξι (κυρίως πόλης) έπεσα επάνω σε ένα Smart ForFour 1.3 σε αρκετά καλή κατάσταση με λίγα χιλιόμετρα (15000 περίπου) και τιμή 10000 ευρώ.
Δεδομένου ότι ο χρόνος είναι χρήμα θα ήθελα τη βοήθειά σας:
1. Πόσο ικανοποιημένοι είστε από το For4;
2. Τι προβλήματα θα μορούσαν να προκύψουν σε ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο ForFour και εάν μετάνειωσε κανείς για την αγορά του (καινούριου ή μεταχειρισμένου);
3. Η διακοπή της παραγωγής του τι προβλήματα θα μπορούσε να δημιουργήσει σε κάποιον κάτοχο;
Ο μόνος μου ενδοιασμός με μια πρώτη ματιά αφορα το ύψος του αυτοκινήτου από το έδαφος....(δεν έχω βέβαια σκοπό να το βγάλω στον ανώμαλο) και βέβαια η αγορά ενός αυτοκινήτου που πλέον έχει σταματησέι (για τους όποους λόγους) να παράγεταi!
Περιμένω τη βοήθειά σας και ότιδήποτε θα μπορούσε να βοηθήσει στην απόφασή μου!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

MaD
12-09-2007, 16:45
Καλησπέρα σε όλους!
Ψάχνοντας για δεύτερο (μεταχειρισμένο) αμάξι (κυρίως πόλης) έπεσα επάνω σε ένα Smart ForFour 1.3 σε αρκετά καλή κατάσταση με λίγα χιλιόμετρα (15000 περίπου) και τιμή 10000 ευρώ.
Δεδομένου ότι ο χρόνος είναι χρήμα θα ήθελα τη βοήθειά σας:
1. Πόσο ικανοποιημένοι είστε από το For4;
2. Τι προβλήματα θα μορούσαν να προκύψουν σε ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο ForFour και εάν μετάνειωσε κανείς για την αγορά του (καινούριου ή μεταχειρισμένου);
3. Η διακοπή της παραγωγής του τι προβλήματα θα μπορούσε να δημιουργήσει σε κάποιον κάτοχο;
Ο μόνος μου ενδοιασμός με μια πρώτη ματιά αφορα το ύψος του αυτοκινήτου από το έδαφος....(δεν έχω βέβαια σκοπό να το βγάλω στον ανώμαλο) και βέβαια η αγορά ενός αυτοκινήτου που πλέον έχει σταματησέι (για τους όποους λόγους) να παράγεταi!
Περιμένω τη βοήθειά σας και ότιδήποτε θα μπορούσε να βοηθήσει στην απόφασή μου!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

φιλε μου καλως ορισες.

θα σου απαντησω τις ερωτισεισ σου μια προς μια.

1.απόλυτα ικανοποιημένος μετά από 2 χρόνια και 49,000km. μέχρι και για το BRABUS ψάχνομαι...

2.προβλήματα δεν έχουν εμφανιστεί καθόλου. ο μόνος λόγος που πήγαινα στο συνεργείο ηταν για τα servise και για τις αλλαγές λαδιών. με μέσο όρο κόστους τα 140 ευρώ. το μεγαλύτερο ποσό που πλήρωσα ήταν τώρα στο servise των 50,000km που το έκανα στα 48,500 και ήταν 217 ευρώ στον Λαινοπουλο.

3.το ρώτησα και εγώ αυτό και μου είπαν ότι ανταλακτικα θα βγαίνουν πάντα εκτός και αν φαλιρίσει η Smart.

δεν το έχω μετανιώσει ούτε μια στιγμή. για τον ίδιο λόγο ακριβώς με εσένα το πήρα και το έχω σκίσει μέσα στην πόλη.

MERBEIND
12-09-2007, 16:46
Καλησπερα beren.Εχουμε κανει 50000χλμ με ενα forfour1,3 και δεν εβγαλε κανενα προβλημα.Το αμαξι ειναι ομορφο,ευρυχωρο,εχει καλη μεση καταναλωση και μπορεις ανετα να κανεις και ενα ταξιδι με 1,3 και πανω.Επειδη σταματησε η παραγωγη του,δεν σημαινει οτι θα εχεις και προβλημα με ανταλλακτικα κτλ.Σου προτεινω να προτιμησεις εκδοση που εχει στανταρ πισω δισκοφρενα και esp.Καλη αποφαση στην αγορα σου...

beren1973
12-09-2007, 18:28
Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση και το χρόνο σας..αύριο θα πάω για test drive....στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό!

Pluto
13-09-2007, 17:41
Απο τη στιγμη που και το αδερφο του μοντελο (Κολτ) παραγεται ακομα, δεν υπαρχει προβλημα. Το μονο ισως αρνητικο ειναι οτι επειδη η αγορα ειναι ενημερη για την παυση παραγωγης του, μπορει να αντιμετωπισεις προβλημα μεταπωλησης (δεν ειναι ολοι γνωστες οπως βλεπεις, αλλα αυτη ειναι η αγορα και πρεπει να την αντιμετωπισεις). Απο θεμα αξιοπιστιας κτλ, τα λογια ειναι περιττα...

esykas
03-04-2008, 20:24
Απο τη στιγμη που και το αδερφο του μοντελο (Κολτ) παραγεται ακομα, δεν υπαρχει προβλημα. Το μονο ισως αρνητικο ειναι οτι επειδη η αγορα ειναι ενημερη για την παυση παραγωγης του, μπορει να αντιμετωπισεις προβλημα μεταπωλησης (δεν ειναι ολοι γνωστες οπως βλεπεις, αλλα αυτη ειναι η αγορα και πρεπει να την αντιμετωπισεις). Απο θεμα αξιοπιστιας κτλ, τα λογια ειναι περιττα...

αυτό το τελευταίο είναι στα υπέρ για όποιον ξέρει γιατί το αγοράζει και όσο για το colt συμφωνώ και επαυξάνω

jpower73
14-11-2009, 22:19
παιδια, θα ήθελα να ζητήσω την γνωμη σας για αγορά μεταχειρισμένου φορ4. Το βρίσκω, σε επισιμη αντιπροσωπεια 5800€, μοντελο 2005, βασική εκδοση...
Πως σας φαίνεται???

λαμβάνοντας υπ' οψη οτι έχει σταματήσει η παραγωγή του..

SB1
14-11-2009, 22:27
το οτι εχει σταματησει η παραγωγη δν εχει να λει τιποτα στο μονο θεμα που επειρεαζη ειναι στη μεταπωληση του. απο τοτε που σταματαει η παραγωγη αυτοκινητου για τα επομενα 10 χρονια οι αντιπρωσοπιες θα πρεπει να φερνουν ανταλακτικα΄,

kostastnt
15-11-2009, 02:03
Και επίσης κυκλοφορούν και τα βασικά σε ιμιτασιόν... Δηλαδή τακάκια, φίλτρα, κτλ έχει άπειρες άλλες μάρκες.. Όσο για κομμάτια αποκλειστικά του forfour εκτός από αντιπροσωπείες, μπορείς να βρίσκεις και σε μάντρες ακόμη και μετά την δεκαετία :)