PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Δημοσκοπησεις συνεργειων

24
02-11-2007, 17:37
Με αφορμή κάποια post όπου γίνονταν σύγκριση τιμολογιακών πολιτικών εξειδικευμένα(ανεξάρτητων) και εξουσιοδοτημένων συνεργείων, προτείνω οι δημοσκοπήσεις των συνεργείων να χωριστούν σε δυο υποκατηγορίες, σε εξουσιοδοτημένα και σε εξειδικευμένα.

Είναι άδικο για τα εξουσιοδοτημένα να συγκρίνονται με τα υπόλοιπα για την τιμολογιακή τους πολιτική.

Όπως επίσης είναι πολύ βολικό για ένα ανεξάρτητο συνεργείο να συγκρίνετε με ένα εξουσιοδοτημένο - πάλι αναφέρομαι για την τιμολογιακή τους πολιτική.

Νομίζω πως είναι λίγο άτοπο να συγκρίνουμε διαφορετικά πράγματα.

Στην αρχή η λίστα μάλλον δεν είχε πολλά ανεξάρτητα συνεργεία, αλλά οσο περνάει ο χρόνος και αυξάνετε έστω και αργά ο αριθμός τους νομίζω πως θα είναι πιο ορθό.

Ευχαριστώ

duke21gr
02-11-2007, 18:44
το θέμα μας δεν είναι τα συγκρίνουμε για λόγους γκάλοπ. Το θέμα μας με τα συνεργεία είναι σε ποιο έχουμε την καλύτερη αναλογία value for money που απασχολεί όλους εμάς. Και στα 2 κάνεις service, και στα δυο επισκευάζεις, και στα δυο πληρώνεις.

24
02-11-2007, 19:51
Ναι το θέμα μας όντως είναι το ποιο έχει το καλύτερο VFM.

Αλλά εάν ήμουν στη θέση κάποιου επιχειρηματία που έχει εξουσιοδοτημένο συνεργείο δεν θα ήθελα να με συγκρίνουν με ανεξάρτητους.

Νομίζω ότι είναι θέμα σεβασμού ως προς την κάθε επιχείρηση και πως μόνο καλό μπορεί να κάνει στην εικόνα του Smart mania o διαχωρισμος αυτος.

Μπορεί αυτό να ακούγεται υποχόνδριο και μάλλον είναι.

Ευχαριστω

ilman3
02-11-2007, 21:50

Αλλά εάν ήμουν στη θέση κάποιου επιχειρηματία που έχει εξουσιοδοτημένο συνεργείο δεν θα ήθελα να με συγκρίνουν με ανεξάρτητους.

Νομίζω ότι είναι θέμα σεβασμού ως προς την κάθε επιχείρηση και πως μόνο καλό μπορεί να κάνει στην εικόνα του Smart mania o διαχωρισμος αυτος.

Ευχαριστω

Εχεις δικιο δεν ειναι ακριβος τα ιδια ενα εξουσιοδοτημενο απο ενα ανεξαρτητο συνεργειο.Πολλες φορες η μαμα εταιρια ειναι αυτη που βαζει τους ορους και την τιμολογιακη πολιτικη κατι που δεν μπορει να κανει στους ανεξαρτητους.Δεν ειναι παντως σιγουρο οτι οι ανεξαρτητοι ειναι παντα και φθηνοτεροι.....

duke21gr
02-11-2007, 22:31

Ευχαριστω

είσαι στη θέση καποιου επιχειρηματία που εχει εξουσιοδοτημένο service?

Το SmartMania δεν υποστηρίζει ουτε υποστηρίζεται απο κανένα συνεργείο εξουσιοδοτημένο ή μη.

Το να εισαι εξουσιοδοτιμενος εχει καποια θετικα και καποια αρνητικα. Στα θετικα ειναι η προβολη που εχεις και η εμπιστοσυνη του κοσμου ακομα και αν εισαι ο χειροτερος (εχεις το αστερι βλεπεις). Στα κατα ειναι η σχεδόν στανταρ τιμολογιακή πολιτική της εταιρίας.

Απο την αλλη πλευρά (του μη εξουσιοδοτημένου) δεν εχεις μεγαλη προβολη και παει συνήθως απο στομα σε στομα και ισος να μην εισαι τοσο ενημερωμένος με καινούργιες οδηγίες και μηχανήματα. Φυσικα μη εχοντας καποιον πανω απο το κεφαλι σου να σε υποχρεώνει να αγοράζεις ολα τα καινούργια παιχνιδάκια για το συνεργείο μπορείς και κρατάς χαμηλά τις τιμες.

Εχεις δικιο δεν ειναι ακριβος τα ιδια ενα εξουσιοδοτημένο απο ενα ανεξάρτητο συνεργείο.Πολλες φορές η μαμα εταιρια ειναι αυτη που βαζει τους ορους και την τιμολογιακή πολιτική κατι που δεν μπορει να κανει στους ανεξάρτητους.Δεν ειναι πάντως σίγουρο οτι οι ανεξάρτητοι ειναι πάντα και φθηνότεροι.....

Γι' αυτο εχουμε απ' ολα τα ειδη για να έχετε μια καθαρή εικόνα.

24
05-11-2007, 09:52
Δε διαφωνώ Δούκα σε τίποτα από οσα λες και σχέση με συνεργείο δεν έχω ουδεμια. Απλούστατα αυτή είναι η άποψη μου, η οποία σχηματίζετε στη προσπάθεια μου να βλέπω τα πράγματα λίγο πιο σφαιρικά τίποτα άλλο.

Απλά στη σελίδα αυτή : http://www.smartmania.gr/forum/forumdisplay.php?f=376 (http://www.smartmania.gr/forum/forumdisplay.php?f=376)
εάν θα έμπαιναν δυο τίτλοι που θα έλεγαν «Εξουσιοδοτημένα Συνεργεία» και «Εξειδικευμένα Συνεργεία» δε νομίζω πως θα σήμαινε ότι το SmartMania υποστηρίζει κάποιους.

Αυτό που έθεσα σαν πρόταση δεν είναι κάτι το οποίο θα κάνει και καμιά τεράστια διαφορά. Απλά έχω την εντύπωση πως βοηθά στην αναζήτηση συνεργείων από κάποιους που μπορεί να έχουν ακόμη την εγγυηση τους και δεύτερον πιστεύω πως και εργονομικά να το δεις είναι μια καλύτερη ταξινόμηση. Αυτά θέτω σαν θετικά στοιχειά ως προς τους χρηστές του Smart Mania.

Από τη πλευρά του το SmartMania σε καμιά περίπτωση δεν θα σημαίνει πως θα υποστηρίξει κάποιο συνεργείο κάνοντας αυτή τη κίνηση, το μόνο για το οποίο μπορεί να κατηγορήσουν το SmartMania είναι πως διαχωρίζει τα συνεργεία σε κατηγορίες, στις οποίες ήδη αποδεκτά ανήκουν.

Αν θέλεις να ολοκληρώσω και την άποψη μου για το ότι δεν θα ήθελα εάν ήμουν στη θέση κάποιου εξουσιοδοτημένου και να με συγκρίνουν με ανεξάρτητο να το θέσω αλλιώς.
Δεν θα ήθελα εφόσον έχω ξοδέψει σίγουρα περισσότερα χρήματα, ρισκάρει περισσότερα επενδύοντας περισσότερα μιας και όταν ρίχνεις πολλά εαν είναι να χάσεις θα χάσεις και πολλά, αναλώσει ψυχικά αποθέματα λόγω αυτής της διαδικασίας και σίγουρα έχοντας αναλώσει πολύ προσωπικό χρόνο και όλα αυτά για να μπεις στο δίκτυο των εξουσιοδοτημένων , ναι θα ήθελα να το γραφούν εκεί που με έχουν μαζί με τους άλλους ότι είμαι εξουσιοδοτημένος.

Δεν λέω πως είναι υποχρέωση του SmartMania απλά στο κάτω κάτω θα ήταν ευγενικό προς τις επιχειρήσεις αυτές.

Ευχαριστω

Alex
05-11-2007, 10:06
Συμφωνω με τον XXiV. Δεν ειναι σωστο να συγκρινουμε ανομοια πραγματα.
Δουκα δε ρωτησανε γιατι εχουν αλλες τιμες οι εξουσιοδοτημενοι και οι μη εξουσιοδοτημενοι, αλλα το αν ειναι σωστο να συγκρινονται μεταξυ τους.
Δεν ειναι και καλο θα ειναι να αλλαξει.

Lgeor
05-11-2007, 10:42
Η συγκεκριμένη κατηγορία δεν έχει γίνει για να συγκρίνονται τα συνεργεία μεταξύ τους.

Γίνεται μεμονωμένη αξιολόγηση των συνεργείων.

Δεν είναι διαγωνισμός. Το κάθε συνεργείο, εξουσιοδοτημένο ή όχι, αξιολογείται για αυτά που προσφέρει και σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με τα υπόλοιπα.

Οπότε δεν βλέπω τον λόγο να φτιάξουμε 2 κατηγορίες.

djvolis
05-11-2007, 11:00
συμφωνω και γω με τα γραφόμενα του xxiv, πιο πολυ απλα να μην είναι ολοι μαζι οποτε για καποιον αγνωστο κ ασχετο με το αντικειμενο να καταλαβαίνει ευκολα ποιος ειναι εξουσιοδοτημενος κ ποιος οχι

24
05-11-2007, 11:22
Πρόεδρε, μπορεί η συγκεκριμένη κατηγόρια να μην έγινε για λόγους σύγκρισης, αλλά όταν ο x γραφεί ότι πήγε στο ψ συνεργείο(ανεξάρτητο και πιο φθηνό) και ότι πλήρωσε 4 και ότι στο z συνεργείο( εξουσιοδοτημένο) πλήρωσε 6 και συνιστά το ψ αυτόματα γίνετε σύγκριση.

Αλλά ακόμη και όταν υπάρχουν ανεξάρτητες μεταξύ τους κριτικές για τα συνεργεία, αυτός που θα ψάξει και θα διαβάσει για κάποια συνεργεία θα επεξεργαστεί τις γνώμες των άλλων και αφού συγκρίνει θα διαλέξει πιο του ταιριάζει περισσότερο.

Άμεση και έμμεση σύγκριση γίνετε, απλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός δημιουργίας του συγκεκριμένου topic.

Το SmartMania δεν θα λάβει θέση στη διαδικασία αυτή εάν βάλει 2 κατηγορίες, απλά θα θέσει καλυτέρα τα δεδομένα τα οποία ίσως δεν είναι γνωστά σε όλους και τα οποία θα λάβει υπόψη ο user για το προσωπικό του συμπέρασμα .

Κατά τα αλλά Λαμπρό για να μη παρανοηθει η τοποθέτηση μου αυτή, απλά να πω ότι η τοποθέτηση αυτή δεν αναιρεί σε καμιά περίπτωση τη πολύ καλή εικόνα που έχω για το κλαμπ και για τους ανθρώπους μέσα σε αυτό που προσπαθούν και προσφέρουν.

Ευχαριστώ

duke21gr
05-11-2007, 11:31
...και παλι η δική μου απορία παραμένει.

24
05-11-2007, 16:44
είσαι στη θέση καποιου επιχειρηματία που εχει εξουσιοδοτημένο service?

...και παλι η δική μου απορία παραμένει.

Eαν η απορία σου είναι αυτή, τότε έχω ήδη απαντήσει

σχέση με συνεργείο δεν έχω ουδεμια. Απλούστατα αυτή είναι η άποψη μου

Αν είχα συνεργείο θα είχα πάρει ο ίδιος τον Λάμπρο τηλέφωνο.

Ευχαριστω

duke21gr
05-11-2007, 17:23
Πρόεδρε, μπορεί η συγκεκριμένη κατηγόρια να μην έγινε για λόγους σύγκρισης, αλλά όταν ο x γραφεί ότι πήγε στο ψ συνεργείο(ανεξάρτητο και πιο φθηνό) και ότι πλήρωσε 4 και ότι στο z συνεργείο( εξουσιοδοτημένο) πλήρωσε 6 και συνιστά το ψ αυτόματα γίνετε σύγκριση.

Αλλά ακόμη και όταν υπάρχουν ανεξάρτητες μεταξύ τους κριτικές για τα συνεργεία, αυτός που θα ψάξει και θα διαβάσει για κάποια συνεργεία θα επεξεργαστεί τις γνώμες των άλλων και αφού συγκρίνει θα διαλέξει πιο του ταιριάζει περισσότερο.

Άμεση και έμμεση σύγκριση γίνετε, απλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός δημιουργίας του συγκεκριμένου topic.

Αν όπως λες στο Χ εξουσιοδοτημένο πλήρωσε 5€ και στο μη εξουσιοδοτημένο πλήρωσε για την ιδια δουλειά 3€ γιατι να μη το γνωρίζουμε? Γιατι να μη γίνει σύγκριση? Αν οι υπηρεσίες που έπαιρνα απο μη εξουσιοδοτημένα ηταν κατώτερες (ανεξαρτήτου χρημάτων) τότε θα ειχε βάση αυτό που λες.

Αν είχα συνεργείο θα είχα πάρει ο ίδιος τον Λάμπρο τηλέφωνο.

και θα του έλεγες τι? Γιατι με συγκρίνεται με μη εξουσιοδοτημένους?

Το καθε μαγαζί κρίνεται απο τα μελη μας ανεξάρτητα αν ειναι εξουσιοδοτημένος ή μη με κριτήρια την ποιότητα της δουλειάς τους και φυσικά το αντίτιμο αυτης.

**Για να μη βγαίνουν λαθος συμπεράσματα δεν υπερασπίζομαι κανενα συνεργείο. Εχω κάνει service και επισκευή(φανοποιεία) και στα 2. και στις 2 περιπτώσεις ειχα τα καλα μου ειχα και τα κακα μου οσο αναφορά τις υπηρεσίες τους.

24
05-11-2007, 17:59
@ Δουκα

Η συγκεκριμένη κατηγορία δεν έχει γίνει για να συγκρίνονται τα συνεργεία μεταξύ τους.

Γίνεται μεμονωμένη αξιολόγηση των συνεργείων.

Δεν είναι διαγωνισμός. Το κάθε συνεργείο, εξουσιοδοτημένο ή όχι, αξιολογείται για αυτά που προσφέρει και σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με τα υπόλοιπα.

Οπότε δεν βλέπω τον λόγο να φτιάξουμε 2 κατηγορίες.

Ειπε ο Λαμπρος και γω λαμβανω σαν αρχη αυτα που λεει, μιας και δικο του ηταν το thread και απαντω τα παρακατω

...Αλλά ακόμη και όταν υπάρχουν ανεξάρτητες μεταξύ τους κριτικές για τα συνεργεία, αυτός που θα ψάξει και θα διαβάσει για κάποια συνεργεία θα επεξεργαστεί τις γνώμες των άλλων και αφού συγκρίνει θα διαλέξει πιο του ταιριάζει περισσότερο.

Το SmartMania δεν θα λάβει θέση στη διαδικασία αυτή εάν βάλει 2 κατηγορίες, απλά θα θέσει καλυτέρα τα δεδομένα τα οποία ίσως δεν είναι γνωστά σε όλους και τα οποία θα λάβει υπόψη ο user για το προσωπικό του συμπέρασμα .

Ευχαριστώ

Επειδή συγκρίσεις θα γίνουν πολλές από πολλούς απλά ας θέσουμε και αυτό το δεδομένο εξουσιοδοτημένο η εξειδικευμένο.

jos
06-11-2007, 16:51
Εγώ θα διαφωνήσω με τον XXIV γιατί βλέπει το thread από λάθος οπτική. Το ζητούμε νο στο smartmania είναι να παρέχει υπηρεσίες στα μέλη του και όχι στα συνεργεία. Όταν λοιπον κάποιος θέλει να μας συμβουλευτεί για συνεργείο δεν υπάρχει λόγος να μπει σε 15 διαφορετικές ενότητες. Θέλει να δει γενικά ποιο είναι το καλύτερο. Επίσης όταν είναι όλα μαζί βλέπει ότι το χ εξειδεκευμένο έχει πολύ διαφορά στην προτίμηση από το ψ εξουσιοδοτημένο και τον βοηθά να μπει στην διαδικασία να το ψάξει ακόμα περισσότερο και να κάνει μια πιο συνειδητοποιημένη επιλογή. Σαν πρόταση βελτίωσης μόνο θα έλεγα κάτω από το όνομα του κάθε συνεργείου να αναφέρεται και το αν είναι εξουσιοδοτημένος ή όχι.

gavanos
06-11-2007, 17:00
Σαν πρόταση βελτίωσης μόνο θα έλεγα κάτω από το όνομα του κάθε συνεργείου να αναφέρεται και το αν είναι εξουσιοδοτημένος ή όχι.

Σε αυτό συμφωνώ κ εγώ

HACCP
06-11-2007, 17:06
Σαν πρόταση βελτίωσης μόνο θα έλεγα κάτω από το όνομα του κάθε συνεργείου να αναφέρεται και το αν είναι εξουσιοδοτημένος ή όχι.
Συμφωνώ απόλυτα. Και σύγκριση άμεση δεν υπάρχει και ο καθένας μπορεί να βρει αυτό που θέλει (εξουσιοδοτημένο ή μη);)

24
06-11-2007, 18:26
....Σαν πρόταση βελτίωσης μόνο θα έλεγα κάτω από το όνομα του κάθε συνεργείου να αναφέρεται και το αν είναι εξουσιοδοτημένος ή όχι.

Νομιζω πως είναι μια πολύ καλή πρόταση. Πιο καλή από τη δική μου και με βρίσκετε σύμφωνο.

....Απλά στη σελίδα αυτή : http://www.smartmania.gr/forum/forumdisplay.php?f=376 (http://www.smartmania.gr/forum/forumdisplay.php?f=376)
εάν θα έμπαιναν δυο τίτλοι που θα έλεγαν «Εξουσιοδοτημένα Συνεργεία» και «Εξειδικευμένα Συνεργεία» ....

24
06-11-2007, 18:28
:offtopic: ....καλα σας τα εχω πρηξει.