PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Προτάσεις για Φιλανθρωπικό έργο

Lgeor
13-11-2007, 10:11
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος τα Χριστούγεννα, το SmartMania θα προσπαθήσει να δώσει λίγη χαρά, σε συνανθρώπους μας που πραγματικά το χρειάζονται.

Τα προηγούμενα χρόνια επισκεφθήκαμε κάποια ιδρύματα (Χατζηκυριάκειο, Χαμόγελο του παιδιού) τα οποία φιλοξενούν παιδάκια και με τα δώρα που τους προσφέραμε αλλά και με τις βόλτες με τα Smart, πιστεύω ότι τους κάναμε να ξεχαστούν έστω και για λίγο, από τα προβλήματά τους.

Οι μέρες πλησιάζουν και θα ήθελα να μας πείτε εσείς κάποιες ιδέες για το που και πως θα μπορέσουμε φέτος να εκφράσουμε τα φιλανθρωπικά μας συναισθήματα.

Ναι μεν υπάρχουν τα μεγάλα και πολύ γνωστά ιδρύματα, αλλά ίσως κάποιος από εμάς να ξέρει κάτι το οποίο δεν είναι τόσο γνωστό και δεν θα το θυμηθούν όλοι μέσα στα Χριστούγεννα, άρα η πράξη μας θα πιάσει πραγματικά τόπο.

Sphinxgr
15-11-2007, 14:43
Λοιπόν μετά απο αρκετό ψάξιμο απο άτομο του χώρου φτιάξαμε μια λίστα με όχι και τόσο γνωστά ιδρύματα τα οποία σίγουρα θα ξεχαστούν σε σχέση με άλλα

Φιλοθέα Αθηναία (εστία κοριτσιού)
Αμάλιο Οικοτροφείο Θηλέων
Ζάνειο Ίδρυμα Εκάλης (αγόρια)
Αγ. Τριάς (κορίτσια 3-10 ετών)
Αγία Φιλοθέη (κορίτσια 5-11 ετών)
Χατζηκώνστα (αγόρια)
Ζάνειο ίδρυμα Παιδικής προστασίας (αγόρια 6-18)
ΚΑΑΠ (κέντρο αποθεραπείας και αποκατάστασης παιδιών) Βούλας
Ξενώνας Ελπίδα Σύλλογος φίλων του παιδιού
Θεομήτωρ (κορίτσια 3-10 ετών)

Με πρώτες επιλογές το Ζάνειο Ίδρυμα Εκάλης και το ΚΑΑΠ βούλας.

Από κει και πέρα έχω τηλέφωνα για όλα τα παραπάνω αλλά δεν έχω προλάβει να βρω και να γράψω περισσότερες πληροφορίες για αυτά. Καλό θα ήταν να πείτε τη γνώμη σας αν γνωρίζεται κατι...

atlantis
15-11-2007, 14:56
για το ΚΑΑΠ Βουλας εχω ακουσει και εγω...εχουν μεγαλη αναγκη!

7am
15-11-2007, 15:00
Κάτι που επίσης ξεχνάμε είναι ο κόσμος στις περιοχές που καταστράφηκαν ολοσχαιρώς με τις φωτιές το καλοκαίρι. Ναι μεν τα παιδιά έχουν προβλήματα κοκ αλλά έχουν και στέγη και ενδυμασία αλλά και τροφή. Υπάρχουν περιοχές και χωριά που τα παραπάνω αγαθά βρίσκονται σε έλλειψη.

Θα μπορούσαμε να σκεφθούμε αυτό το ενδεχόμενο με μια επίσκεψη σε ένα μέρος όπου χρειάζεται βοήθεια?

Sphinxgr
15-11-2007, 15:07
Κάτι που επίσης ξεχνάμε είναι ο κόσμος στις περιοχές που καταστράφηκαν ολοσχαιρώς με τις φωτιές το καλοκαίρι. Ναι μεν τα παιδιά έχουν προβλήματα κοκ αλλά έχουν και στέγη και ενδυμασία αλλά και τροφή. Υπάρχουν περιοχές και χωριά που τα παραπάνω αγαθά βρίσκονται σε έλλειψη.

Θα μπορούσαμε να σκεφθούμε αυτό το ενδεχόμενο με μια επίσκεψη σε ένα μέρος όπου χρειάζεται βοήθεια?

Καμία σχέση… Εδώ στο χωριό μου (με 15 μόνιμους κατοίκους) που δεν κάηκαν σπίτια και γενικά δεν υπάρχουν κάτοικοι με κάποιο οικονομικό πρόβλημα (για να ζήσουν) τους έστειλαν άπειρα φαγητά, νερά, ρούχα, κουβέρτες όλα συσκευασμένα (πριν 15 μέρες) τα οποία είναι εντελώς άχρηστα για αυτούς. Και μιλάμε για τεράστιες ποσότητες. Πιστεύω οι πυροπαθείς έχουν δεχθεί μοναδική βοήθεια γενικότερα και δε χρειάζονται κάτι επιπλέον από εμάς τουλάχιστον.

Ας επικεντρωθούμε σε ιδρύματα εντός της Αττικής όπου μπορεί να μην τα θυμηθεί και κανείς κατά τη διάρκεια των εορτών

Nefeli
15-11-2007, 15:07
Εχουν παρει ποοοοοοοοοοολα λεφτα (τα πηραν τελικα ??) Και ειναι και μακρυα! Οποτε κατι εντος Αθηνων ειναι καλυτερα.. Κατι που δεν σκεφτονται να πανε... καπου οχι "διασημα"...Οποτε αυτα που εγραψε ο Σφιγγας ειναι ωραιες προτασεις.

malvi
15-11-2007, 15:11
να προτείνω κάτι....ίσως είναι και τολμηρό και ολίγον άβολο....αλλά τι θα λέγατε να πηγαίναμε σε κάποιο οργανισμό για άτομα με προβλήματα εθισμού???

MaD
15-11-2007, 15:18
το θέμα μας είναι ότι αν είναι να κάνουμε κάτι να βοηθήσουμε έναν οργανισμό που να μην είναι ας το πούμε της μόδας. κάποιο που πραγματικά το έχει ανάγκη.

SOFIA
15-11-2007, 15:24
το θέμα μας είναι ότι αν είναι να κάνουμε κάτι να βοηθήσουμε έναν οργανισμό που να μην είναι ας το πούμε της μόδας. κάποιο που πραγματικά το έχει ανάγκη.

αν θελετε τελικα κατι για χρηστες πειτε μου να ρωτησω γνωστο μου που ειναι μεσα στο θεμα. Δυστυχως!

Nefeli
15-11-2007, 15:26
να προτείνω κάτι....ίσως είναι και τολμηρό και ολίγον άβολο....αλλά τι θα λέγατε να πηγαίναμε σε κάποιο οργανισμό για άτομα με προβλήματα εθισμού???
Δεν συμφωνω. Ειναι αξιοι της μοιρας τους.

Μονο για παιδακια τα οποια για την θεση που ειναι σιγουρα ΔΕΝ φταινε αυτα.

djvolis
15-11-2007, 15:31
αν και θα βγουμε offtopic δε συφωνω με την τόσο σκληρη αποψη σου..κατ αρχήν δεν ειναι όλοι....μη ξεχνας οτι ολοι εχουν κανει και ακομα κανουν μ@λ@κιες...απλα καποιοι ίσως πιο χοντρές/σοβαρες...τεσπα θα το αναλύσουμε καποια αλλη φορα

malvi
15-11-2007, 15:31

και οι περισσότεροι χρήστες παιδιά είναι Νεφέλη και πολλά από αυτά είναι παιδιά από οικογένειες που είτε τα είχαν κακοποιήσει ή αφήσει σε ορφανοτροφείο.....μη το βλέπεις έτσι....εντάξει...όλοι κάνουν λάθη στη ζωή τους και μάλιστα λάθη που τους κατέστρεψαν τη ζωή...θεωρώ ότι είναι λίγο άδική αυτή η αντιμετώπιση....νομίζω ότι όσοι επιθυμούν μια δεύτερη ευκαιρία και πασχίζουν να την κερδίσουν αξίζουν αμη τι άλλο μια υποστήριξη....

MaD
15-11-2007, 15:32

αν και με το σχόλιο για το είναι άξιοι της μοίρας τους προσωπικά δεν συμφωνώ και δεν το αναλύουμε εδώ επειδή είμαστε OFF όλα τα ιδρύματα που φιλοξενούν παιδιά πλέον είναι της μόδας. όλοι αυτοί οι οργανισμοί πλέον έχουν κάποιον από πίσω τους που σπρώχνει λεφτά. γιατί εμείς λοιπόν που δεν μας περισσεύουν και δεν ξεπλένουμε χρήμα μέσα από τις δωρεές να ακολουθήσουμε την μόδα ,να μην βρούμε κάτι άλλο που πραγματικά έχει την ανάγκη μας?

Nefeli
15-11-2007, 15:35
αν και θα βγουμε offtopic δε συφωνω με την τόσο σκληρη αποψη σου..κατ αρχήν δεν ειναι όλοι....μη ξεχνας οτι ολοι εχουν κανει και ακομα κανουν μ@λ@κιες...απλα καποιοι ίσως πιο χοντρές/σοβαρες...τεσπα θα το αναλύσουμε καποια αλλη φορα

και οι περισσότεροι χρήστες παιδιά είναι Νεφέλη και πολλά από αυτά είναι παιδιά από οικογένειες που είτε τα είχαν κακοποιήσει ή αφήσει σε ορφανοτροφείο.....μη το βλέπεις έτσι....εντάξει...όλοι κάνουν λάθη στη ζωή τους και μάλιστα λάθη που τους κατέστρεψαν τη ζωή...θεωρώ ότι είναι λίγο άδική αυτή η αντιμετώπιση....νομίζω ότι όσοι επιθυμούν μια δεύτερη ευκαιρία και πασχίζουν να την κερδίσουν αξίζουν αμη τι άλλο μια υποστήριξη....

Αντιλαμβανομαι αυτα που λετε, αλλα εγω συμφωνω εν μερη. Το να πας στα ναρκωτικα και να το συνεχισεις κιολας ειναι καθαρα δικη σου αποφαση. Οποτε παραμενω στην αποψη μου!!!! Οφ τοπικ !

Και για να ειμαστε ον τοπικ.. προτεινω το Ζανειο ιδρυμα.

SOFIA
15-11-2007, 15:38
παιδια ας μην το αναλυσουμε αλλο, σας παρακαλω. Ειπαμε να βοηθησουμε καποιους που εχουν αναγκη. Οχι να εξετασουμε γιατι και αν το αξιζουν. Ας βοηθησουμε μονο και ας αφησουμε να κριθουν απο αλλους.

malvi
15-11-2007, 15:39
Αντιλαμβανομαι αυτα που λετε, αλλα εγω συμφωνω εν μερη. Το να πας στα ναρκωτικα και να το συνεχισεις κιολας ειναι καθαρα δικη σου αποφαση. Οποτε παραμενω στην αποψη μου!!!! Οφ τοπικ !

ένα τελευταίο οφφ τόπικ απο μένα...όταν εθίζεσαι Νεφέλη δεν έχεις άποψη......το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βοηθήσεις αυτά τα άτομα (εφόσων ζητήσουν βοήθεια) να αποκτήσουν το σθένος της δικής τους άποψης....

MaD
15-11-2007, 15:40

εύχομαι να μην συμβεί ποτέ κάτι στο περιβάλλον σου και να μην αλλάξεις ποτέ γνώμη για αυτά που λες :bigwink:

konkon
15-11-2007, 15:44
Μήπως ξέρετε όλοι που πήγαν τα ωραία σας λεφτάκια?
Για θυμηθείτε πέρυσι που ψωνίσατε όλοι από το ...... (τάδε πολυκατάστημα) και πήρατε συσκευές ψυχαγωγίας για τα μικρά ''κακοποιημένα'' παιδάκια!
Να σας αποκαλύψω που πήγαν λοιπόν αυτά τα λεφτά ?......
Ο ''καλός'' κυριούλης που σας συστήθηκε σαν πρόεδρος/διαχειριστής/διευθυντής όταν του παραδίδατε τα αντικείμενα, ξέρετε τι τα έκανε και τι τα κάνει κάθε χρόνο?.......
Ας μην μάθετε......
Δυστυχώς όλοι όσοι ασχολούνται με τον τομέα ''περίθαλψη'' δεν το κάνουν για την ψυχή της μανούλας τους ....(όχι ότι εγώ θα το έκανα, δεν το παίζω Μαριάννα Αγγελοπούλου-Δασκαλάκη)

Όπως καταλήγει λοιπόν και ο Mad,λέω να μην δώσουμε τα λεφτά μας σε ιδρύματα αλλά .....

malvi
15-11-2007, 15:46
Κονκον...γίνε πιο σαφής.....

MaD
15-11-2007, 15:47
να υπενθυμίσω ότι υπάρχουν και οι γέροντες και υπάρχουν και οι άστεγοι του δήμου Αθηναίων. μπορούμε να κάνουμε κάτι και για αυτούς ή να του αφήσουμε και αυτούς επειδή κατάντησαν εκεί από τις επιλογές τους???

MARIAPAP
15-11-2007, 15:49
η δική μου πρόταση είναι να κοιτάξουμε σε κάποια ιδρύματα περίθαλψης ηλικιωμένων που σχεδόν πάντα έχουν ανάγκη γιατί στα περισσότερα ζούν εγκαταλημένοι απο τους δικούς τους.......δεν εχω υποψιν μου κάτι ...αλλα το ψάχνω...

MARIAPAP
15-11-2007, 15:50
να υπενθυμίσω ότι υπάρχουν και οι γέροντες και υπάρχουν και οι άστεγοι του δήμου Αθηναίων. μπορούμε να κάνουμε κάτι και για αυτούς ή να του αφήσουμε και αυτούς επειδή κατάντησαν εκεί από τις επιλογές τους???

μεσα στο μυαλό μου εισαι!!!!!:thumb:

Nefeli
15-11-2007, 15:50
Αν αναφερεσαι σε εμενα στο θεμα επιλογων :smt017..... σε αυτο τον τομεα ναι να παμε, θα συμφωνησω.

SOFIA
15-11-2007, 15:51

παιδια το θεμα ειναι η προσφορα. λογικα ολα τα ιδρυματα εχουν πορους, αλλα μιλαμε για μια αγαθοεργια. και οι γεροι ειναι μια σωστη ιδεα. Για να καταλαβω επειδη δεν γνωριζω. Μιλαμε για χρηματικο ποσο? Για υλικα αγαθα? τι θα δωσουμε?

atlantis
15-11-2007, 15:52
μηπως να σκεφτουμε την ιδεα καποιου γηροκομειου?προσωπικα θα το ηθελα παααρα πολυ!

malvi
15-11-2007, 15:53

και εγώ το σκέφτηκα αυτό και νομίζω ότι είναι και αυτό είναι μια καλή ιδέα...αλλά δεν είμαι υπέρ της χρηματικής υποστήριξης του ιδρύματος που θα επισκεφτούμε...προτιμώ δλδ να τους προσφέρουμε είδος (πχ ρούχα) παρά χρήματα......

Nefeli
15-11-2007, 15:55
και εγώ το σκέφτηκα αυτό και νομίζω ότι είναι και αυτό είναι μια καλή ιδέα...αλλά δεν είμαι υπέρ της χρηματικής υποστήριξης του ιδρύματος που θα επισκεφτούμε...προτιμώ δλδ να τους προσφέρουμε είδος (πχ ρούχα) παρά χρήματα......
:thumb:

konkon
15-11-2007, 15:57
Κονκον...γίνε πιο σαφής.....

Xμμμ .... όχι εδώ

malvi
15-11-2007, 16:54
Λοιπόν η δική μου πρόταση είναι μια μη κυβερνητική οργάνωση που λέγεται Δρόμοι Ζωης (http://www.dromoi-zois.gr/). Μου τη σύστησε μια συνάδελφος η οποία ασχολείται με αυτα και έχει ενεργό δράση και είναι εκείνη που ασχολείται με την οργάνωση και τη συμμετοχή των υπαλλήλων της εταιρίας σε φιλανθρωπικά έργα.....μου τη σύστησε σα μια σοβαρή οργάνωση και σαν κάτι που αξίζει να το κοιτάξουμε....

atlantis
15-11-2007, 17:02
Λοιπόν η δική μου πρόταση είναι μια μη κυβερνητική οργάνωση που λέγεται Δρόμοι Ζωης (http://www.dromoi-zois.gr/). Μου τη σύστησε μια συνάδελφος η οποία ασχολείται με αυτα και έχει ενεργό δράση και είναι εκείνη που ασχολείται με την οργάνωση και τη συμμετοχή των υπαλλήλων της εταιρίας σε φιλανθρωπικά έργα.....μου τη σύστησε σα μια σοβαρή οργάνωση και σαν κάτι που αξίζει να το κοιτάξουμε....

αρκετα ενδιαφερον!

mixalhs_101
16-11-2007, 00:34

η δική μου πρόταση είναι να κοιτάξουμε σε κάποια ιδρύματα περίθαλψης ηλικιωμένων που σχεδόν πάντα έχουν ανάγκη γιατί στα περισσότερα ζούν εγκαταλημένοι απο τους δικούς τους.......δεν εχω υποψιν μου κάτι ...αλλα το ψάχνω...

πιστευω πως σε οποιο ιδρυμα και να παμε ,ειτε για παδακια ορφανα ειτε για εθσμενα ατομα ειτε σε 3η ηλικια αν ειναι να βαλουμε λεφτα οοοολο και καποιος θα τα φαει και ειναι κριμα! οποτε το πιο απλο ειναι να παμε σε παιδακια απειρα παιχνιδια η σε ηλικιομενους ρουχα μας(δυσκολο μεν αλλα..) η ρουχα και παιχνιδια σε παιδακια! σημασια δεν εχει ποσα θα μαζεψουμε αλλα η κινηση! και κατι ακομα! τα παιδακια καλως η κακως θα φτιαξουν ενα τεραστιο χαμογελο στο προσωπο τους βλεποντας 30-40 μαντραχαλαδες και κοπελιτσες να νοιαζονται και να προσφερουν σε αυτα δυστηχως ομως απο τους υπερηλικες 1 στους 10 θα καταλαβει τι εγινε,και ειναι κριμα η ικανοποιηση που θα προσπαθησουμε να δοσουμε να μη τη καταλαβουν!
αυτα απο μενα! οσο για το θεμα εθισμου κλπ δεν απαντω για να μην βγω off...

παιδια το θεμα ειναι η προσφορα. λογικα ολα τα ιδρυματα εχουν πορους, αλλα μιλαμε για μια αγαθοεργια. και οι γεροι ειναι μια σωστη ιδεα. Για να καταλαβω επειδη δεν γνωριζω. Μιλαμε για χρηματικο ποσο? Για υλικα αγαθα? τι θα δωσουμε?

anlialios
16-11-2007, 00:42
Εχω άποψη για το θέμα 'Ιδρύματα'..και τι συμβαίνει...Κάποι στιγμη το συζητάμε από κοντα....
Εγώ προτείνω 'Μιχαληνειο Κεντρο Παίδων' στην Καστέλλα με πολυ δυναμικό έργο....Βλέπει παιδια απ'ολη την Ελλάδα...Αυτό που εγγυώμαι προσωπικά είναι οτι δεν πάει ευρώ χαμένο και ρεμούλες δεν γίνονται γιατί η διευθύντρια είναι Κέρβερος σωστός.....

anlialios
16-11-2007, 00:46
Το ίδρυμα σημειωτέον είναι για παιδια με ιδιεταιρότητες....

MaD
16-11-2007, 12:14
Το ίδρυμα σημειωτέον είναι για παιδια με ιδιεταιρότητες....

Εχω άποψη για το θέμα 'Ιδρύματα'..και τι συμβαίνει...Κάποι στιγμη το συζητάμε από κοντα....
Εγώ προτείνω 'Μιχαληνειο Κεντρο Παίδων' στην Καστέλλα με πολυ δυναμικό έργο....Βλέπει παιδια απ'ολη την Ελλάδα...Αυτό που εγγυώμαι προσωπικά είναι οτι δεν πάει ευρώ χαμένο και ρεμούλες δεν γίνονται γιατί η διευθύντρια είναι Κέρβερος σωστός.....

πιστεύω ότι ένα τέτοιο ίδρυμα χρειάζεται περισσότερο την βοήθεια μας! εκτός από τα παιδιά θα δώσουμε και μια πνοή ανακούφισης και ελπίδας στους εργαζομένους του ιδρύματος ότι δεν είναι μόνοι τους και ότι η προσπάθεια τους δεν πάει χαμένη.

atlantis
16-11-2007, 12:28
πιστεύω ότι ένα τέτοιο ίδρυμα χρειάζεται περισσότερο την βοήθεια μας! εκτός από τα παιδιά θα δώσουμε και μια πνοή ανακούφισης και ελπίδας στους εργαζομένους του ιδρύματος ότι δεν είναι μόνοι τους και ότι η προσπάθεια τους δεν πάει χαμένη.

συμφωνω μαζι σου!:thumb:

jos
17-11-2007, 10:37
Εγώ έχοντας ζήσει από πολύ κοντά τον σύλλογο Ελπίδα ψηφίζω για αυτό το ίδρυμα γιατί η προσφορά του είναι τεράστια σε στιγμές που οικογένειες είναι σε απόγνωση. Μορεί να είνα από τα "μοδάτα" ιδρύματα αλλά στην κυριολεξία σώζει ζωές και κάνει προσβάσιμα σε όλα τα Ελληνόπουλα ιατρικές υπηρεσίες που μπορεί να έχει κανείς μόνο στην Αμερική. Ενδεικτικά αναφέρω ότι ο σύλογος αυτός έχει χρηματοδοτήσει την πτέρυγα του Νοσοκομείου Παίδων που αντιμετωπίζει τις Λευχαιμίες.

anlialios
17-11-2007, 10:57
Εγώ πάντως είμαι μέσα σε οτι αποφασιστεί από το club...

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
17-11-2007, 13:21
μεσα κ εγω ότι κ αν αποφασιστεί :thumb:

Black_Shark
17-11-2007, 16:35
και ο Black Shark μέσα σε ότι αποφασιστεί...

MaD
18-11-2007, 00:06
Εγώ πάντως είμαι μέσα σε οτι αποφασιστεί από το club...

μεσα κ εγω ότι κ αν αποφασιστεί :thumb:

και ο Black Shark μέσα σε ότι αποφασιστεί...

ότι θα γίνει κάτι θα γίνει.
το θέμα που συζητάμε είναι το που. αυτό είναι το πρόβλημά μας.

anlialios
24-11-2007, 01:22
Εχει γίνει κάποια νέα σκέψη επι του θέματος παιδιά..???

kardiopa8eias
06-12-2007, 16:20
δεν λεω καλα τα ιδρυματα να βοηθησουμε αλλα μηπως θα ηταν καλυτερα να δωσουμε κατι που ολοι εχουμε και μας περισσευεει και ειναι πολυτημοτερο των χρηματων η αλλων τυμαλφη? το εχω ξαναπει στο κλαμπ αλλα καποιοι φοβονται τις βελονες.... καλα καταλαβατε να δωσουμε μια φιαλη αιμα ο καθενας μας και δεν θα παει ουτε στις τσεπες κανενος ουτε θα μπορεσει να το κανει κατι αλλο εκτος απο την χρηση που προοριζεται. και η αιμοδοσια ειναι, οσοι τουλαχιστον ειναι εδω στο κλαμπ και ειχαν αναγκη ειδαν γιατι η αιμοδοσια ειναι παντα κατι το χρησιμο.

MaD
06-12-2007, 16:22
προσωπικά δεν το βρίσκω άσχημη ιδέα. δεν ξέρω αν μπορούμε να φτιάξουμε ενα "λογαριασμό" ας το πω έτσι στην Τράπεζα Αίματος του Ευαγγελισμού.

kardiopa8eias
06-12-2007, 16:36
ας το δουν οι μοντερετορες και να αποφασισουν περνανε οι μερες.....

Skorpini
10-12-2007, 12:24
Αυτο θα ηταν το καλυτερο δωρο που θα μπορουσατε να κανετε και ειδικα τωρα τα Χριστουγεννα που υπαρχει μεγαλη αναγκη για αιμα, γιατι εστω και αυτοι οι λιγοι εθελοντες αιμοδοτες που υπαρχουν, φευγουν για Χριστουγεννα. Γιατι δυστυχως στην Ελλαδα πασχουμε απο αυτο γιατι οι Ελληνες φοβουνται να πανε να δωσουν αιμα νομιζοντας οτι θα κολλησουν κατι, ελεος δηλαδη:mad:

mixalhs_101
10-12-2007, 12:31
εγω μεσα σ'αυτο περι αιμοδοσιας! ειναι κατι που ειναι παντα χρησιμο και η αξια του σε μια τετοια στιγμη ειναι ανεκτίμητη!

malvi
10-12-2007, 12:49
Πέρα από την αιμοδοσία θα οργανωθεί και τίποτις άλλο?

esteban
10-12-2007, 13:49
Θα οργανωθεί. Ήδη είμαστε σε επικοινωνία με συγκεκριμένα ιδρύματα και προσπαθούμε να φιξάρουμε τις ημερομηνίες.

coocker
10-12-2007, 15:22
για την αιμοδοσια παντως ειμαι μεσα εαν κανονιστει κατι.
εστω και 2-3 να παμε ειναι πολυ σημαντικη προσφορα γι'αυτους που το χρειαζονται.
και για ο,τι αλλο κανονιστει παλι μεσα ειμαι:bigwink:

anlialios
11-12-2007, 21:43
Μεσα για αίμα με τις πάντες..Είμαι και αιμοδότης:):):)

Lgeor
13-12-2007, 12:00
Μετά από μια μικρή έρευνα που κάναμε, καταλήξαμε στο συμπέρασμα, ότι αυτές τις μέρες κάποιοι δεν έχουν ανάγκη την βοήθεια μας ή την θέλουν μόνο κάποιες συγκεκριμένες ώρες και μέρες....

Αποφασίσαμε λοιπόν ότι το SmartMania θα επιτελέσει το φιλανθρωπικό του έργο, αλλά όχι τώρα που το κάνουν όλοι και υπάρχει ένας σχετικός κορεσμός.

Θα το κάνουμε μετά τις γιορτές και μετά από καλό ψάξιμο, έτσι ώστε οτιδήποτε προσφέρουμε, να πάει σε ανθρώπους που το έχουν πραγματικά ανάγκη και θα το εκτιμήσουν όπως πρέπει.

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που έκαναν τις προτάσεις τους και παρακαλώ συνεχίστε να προτείνετε οτιδήποτε πιστεύετε ότι μπορούμε να κάνουμε.

salvator
13-12-2007, 15:45
Πολύ θετική η άποψη του Λάμπρου να κάνουμε κάτι μετά τις γιορτές!!!:D
Οπως και όλες οι προτάσεις των μελών του Club.

Η δικιά μου πρόταση η οποία δεν αφορα μόνο τις γιορτές αλλά όλο το χρόνο είναι να γίνουμε σπόνσορες σε παιδιά από όλον τον κόσμο που κι αυτα μαζί με τα δικά μας, το έχουν ανάγκη...

info http://www.compassion.com :D

anlialios
13-12-2007, 22:53
Μέσα σε όλα και οτιδήποτε αποφασιστεί οπως έχω ήδη ξαναπεί.
Αλλωστε η εθελοντική προσφορά σε τρίτους είναι πάντα τρόπος σκεψης και εκδήλωση ευγενων συναισθημάτων.
Συμφωνώ απόλυτα με το Λάμπρο για μετα τις γιορτές.Δεν χρειάζονται φανφάρες, αλλά ουσία .:thumb::thumb::thumb:

MARIAPAP
06-02-2008, 13:06
μία σκέψη που έχω εδώ και καιρό όσον αφορά για το που ...ποιους..πώς θα άξιζε να βοηθήσουμε....κατέληξα πώς μια πολύ καλή προσπάθεια που κάνουν ''οι γιατροι χωρίς σύνορα'' αξίζει την προσοχή μας!

Οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα είναι μια διεθνής, ανεξάρτητη, ιατρική, ανθρωπιστική οργάνωση που στόχο έχει την παροχή ιατρικής βοήθειας οπουδήποτε υπάρχει ανάγκη χωρίς καμία φυλετική, θρησκευτική, πολιτική ή άλλη διάκριση. Δεσμευόνται να προστατεύουν τους πληθυσμούς που περιθάλπουν ενημερώνοντας την κοινωνία μας για όσα βλέπουν να συμβαίνουν στις περιοχές όπου εργαζόνται και καταγγέλλοντας την παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

www.msf.gr