PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Fortwo 451: Περί επισκευής - βαψίματος Tridion

Victoria
27-11-2007, 18:17
Γειά σας παιδιά!
Είμαι new στην παρέα σας και χαίρομαι πραγματικά που είμαι εδώ!!!!Ελπίζω σύντομα να γίνω κ εγω κάτοχος ενός νέου smart!!!

Η ερώτηση μου έχει να κάνει σχετικά με το tridion,το βλέπουμε στην έκδοση passion να είναι ασημί,όμως μέσα στο site εκεί που λέει φτιάξε το δικό σου smart έχει να το βάλεις κ μαύρο....και ρωτάω εγώ τωρα, μπορώ να το παραγγείλω κ σε μαύρο???Και αν ναι μήπως ξέρετε ποσο στοιχίζει???
Ευχαριστώ!!!!:)

MaD
27-11-2007, 18:21
ναι μπορείς και νομιζω με κάθε επιφύλαξη ότι δεν υπάρχει extra κόστος

exoticom
27-11-2007, 18:27
Στο passion , ναι μπορείς να το βάλεις κ μαύρο χωρίς επιπλέον κόστος. Moνο pulse χρεώνεται 260e.

djvolis
27-11-2007, 18:29
οντως στο pulse πλερωνεις...αλλα δε μου φαινεται να ναι τσαμπα στο passion

exoticom
27-11-2007, 18:34
Είναι στον προαιρετικό εξοπλισμό χωρίς χρέωση.

Victoria
27-11-2007, 18:38
Πάντως στη φόρμα που συμπληρώνεις μεσα στο site για το φτιάξε το δικό σου smart δεν έχει τιμή!!!!

baiz
27-11-2007, 19:05
Στο passion είναι δωρεάν!! και εγώ ολο μαύρο το παρήγγειλα!

ilman3
27-11-2007, 20:06
Στο passion ειναι δωρεαν,αλλα γατι δεν το περνεις pulse που ειναι στανταρ?

MaD
27-11-2007, 20:24
Στο passion , ναι μπορείς να το βάλεις κ μαύρο χωρίς επιπλέον κόστος. Moνο pulse χρεώνεται 260e.

Στο passion ειναι δωρεαν,αλλα γατι δεν το περνεις pulse που ειναι στανταρ?

τελικά τι από τα 2 είναι το σωστό?

leon
27-11-2007, 21:12
to pulse ειναι στανταρ μαυρο

ilman3
27-11-2007, 21:12
τελικά τι από τα 2 είναι το σωστό?

Στο passion αν το θες με μαυρο κλωβο εινια δωρεαν
στο pulse αν το θες με ασημι κλωβο ειναι +260 ευρω

Iordanis
27-11-2007, 22:15
Στο passion αν το θες με μαυρο κλωβο εινια δωρεαν
στο pulse αν το θες με ασημι κλωβο ειναι +260 ευρω

Σωστά.
Χθές παρήγγειλα το passion με μαύρο κλωβό χωρίς επιπλέον χρέωση.
Ο λόγος που αποφάσισα αυτό αντί για το pulse (που έχει το μαύρο κλωβό standard) είναι ότι δεν ήθελα να πληρώσω τα παραπάνω 700 ευρώ για τριάκτινο τιμόνι+φαρδύτερες ρόδες+ φώτα ομίχλης, απλά δεν με ενδιέφεραν δηλαδή, κάποιος άλλος μπορεί να προτιμάει αυτή τη λύση.

Doctor
28-11-2007, 00:56
Γειά .......μπορώ να το παραγγείλω κ σε μαύρο???Και αν ναι μήπως ξέρετε ποσο στοιχίζει???
Ευχαριστώ!!!!:)

μπορεις, και δεν κοστίζει τόποτα

Alx
10-12-2007, 11:41
Καλημερα

Λοιπον οπως εχω γραψει και εδω εχω ενα μαυρο Pulse...

Πιστευω οτι σε 2 χρονια το πολυ τα πλαστικα θα ειναι γκρι ενω ο κλωβος θα εχει μεινει μαυρος και αυτο γιατι η πλαστικη βαφη βλεπω οτι εχει αρχισει να θαμπωνει :g:

Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος με το νεο Φ2? :smt017

baiz
10-12-2007, 11:48
Καλημερα

Πιστευω οτι σε 2 χρονια το πολυ τα πλαστικα θα ειναι γκρι ενω ο κλωβος θα εχει μεινει μαυρος και αυτο γιατι η πλαστικη βαφη βλεπω οτι εχει αρχισει να θαμπωνει :g:

Εμενα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι γιατι δεν βαζουν μεταλλικο χρωμα και στο μαυρο για να διασφαλισουν λιγο την ποιοτητα του....ειμαι λιγο off topic απλα μου'ρθε τωρα :)

ilman3
10-12-2007, 18:11
Εμενα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι γιατι δεν βαζουν μεταλλικο χρωμα και στο μαυρο για να διασφαλισουν λιγο την ποιοτητα του....ειμαι λιγο off topic απλα μου'ρθε τωρα :)

κοστος,κοστος,κοστοοοοος

ilman3
10-12-2007, 18:14
Καλημερα

αν και δεν εχω το νεο,στο παλιο ακομα το μαυρο ειναι μαυρο και με μεγαλη αντοχη στα χτυπηματα.για να γινει γκρι λιγο δυσκολο απλα θα μεινει ετσι θαμπω,ισως καποια κρεμα προστασιας κανει κατι

baiz
10-12-2007, 19:29
κοστος,κοστος,κοστοοοοος

Μα δεν ειπα να το βαλουν τζαμπα!!! στο καινουργιο f2 στο μπλε και στο γκρι και νομιζω και στο κοκκινο χρεωνουν μεταλλικο στο μαυρο και στο ασπρο οχι...αυτο αναρωτηθηκα!!!!

ilman3
10-12-2007, 20:01
Μα δεν ειπα να το βαλουν τζαμπα!!! στο καινουργιο f2 στο μπλε και στο γκρι και νομιζω και στο κοκκινο χρεωνουν μεταλλικο στο μαυρο και στο ασπρο οχι...αυτο αναρωτηθηκα!!!!

Στο παλιο σμαρτ ειχε και "απλα" χρωματα αλλα δεν ειχαν αυτο το "προβλημα".ασε το μη τσαμπα στη σμαρτ θα ηταν κανα +500ευρω:D.ισως ο προμηθευτης δεν ηταν τοσο καλος

baiz
11-12-2007, 13:24
Στο παλιο σμαρτ ειχε και "απλα" χρωματα αλλα δεν ειχαν αυτο το "προβλημα".ασε το μη τσαμπα στη σμαρτ θα ηταν κανα +500ευρω:D.ισως ο προμηθευτης δεν ηταν τοσο καλος

Ναι οκ να συμφωνήσω μαζί σου αλλα θα ηθελα να μας πει και καποιος που εχει παρει το smart του σε μπλε π.χ αν αντιμετωπιζει τα ιδια προβληματα με το χρωμα,γιατι αν εκει ειναι ολα οκ με το χρωμα τοτε κανανε ΜΕΓΑΛΗ βλακεια στην εταιρεία και ουσιαστικα χωρις κανεναν λογο!

oSMaRt
22-12-2007, 17:31
Καλημερα

σε 2 χρόνια?? πολλά λες μάλλον!! :) άστα τη πατήσαμε!! εμένα μετά από ένα καυτό πλύσιμο από ένα μ@λ@κ@ βενζινά το δικό μου δύσκολα το λες μαύρο πλεον..!! :rolleyes: καλα οχι κ έτσι αλλά έχασε σίγουρα την εργοστασιακή γυαλάδα ..προσοχή στη θερμοκρασία του νερού λοιπόν κ μάλλον πρέπει να του φοράμε το καλοκαίρι κουκούλα !! λες να τους το έχει σφυρίξει κανείς??..οι περισσότεροι άσπρο το παίρνουν ρε π#$%@ μου!!!:smt017..!!

by the way.. ξέρει κανεις πόσο έχει να αλλάξω όλλα τα body panels? λεω να το κάνω ασημί κάποια στιγμή.. :bigwink:

MERBEIND
22-12-2007, 18:19
Ειναι ακριβα τα πλαστικα για να τα αλλαξεις ολα.Μπορεις να τα βαψεις η ακομα καλυτερα να τα ανταλλαξεις,οταν ερθει η ωρα,με καποιον που θα βαρεθηκε το ασημι.

ilman3
22-12-2007, 22:29
αν και δεν ξερω εγγυηση για το χρωμα δεν δινει η σμαρτ,να τους τα πατε και να τα βαλουν ........στην αποθηκη και να σας δωσουν καινουργια panels?Τι παει να πει οτι ηταν καυτο το νερο εχει πουθενα καμια ετικετα και λεει στους ποσους βαθμους το πλενουμε σαν τα μαλλινα και τα χρωματιστα?τοσο μαπα ειναι τελικα τα χρωματα:g:

Mixalis762001
23-12-2007, 12:24
Εχω την εντυπωση οτι αυτη η βαφη χρησιμωποιειται πολλα χρονια δεν ειναι απο φετος....Οτι μπορει να μην ειναι καλη ποιοτητα ο μπογιας αυτος αλλο αυτο....Εγω παντως προβλημα δεν εχω....Και οτι δεν ειναι οτι καλητερο γενικα να το πλενεις το αμαξι σου με ζεστο νερο....Ποσο να αντεξει....Το αμοιρο...Και ανθρωπος να ηταν θα ειχε αλλαξει χρωμα...

ilman3
23-12-2007, 13:48
εχω το παλιο σε μαυρο και δεν εχω προβλημα ακομα μαυρο ειναι και αντεχει σε κακουχιες(πετραδακια,κλαδια κλπ).Για το νεο γραφουν αρκετα παραπονα στο forum γι αυτο λεω μηπως δεν ειναι ιδιας ποιοτητας το χρωμα.Ξερω οτι υπαρχει χρωμα με 5 ευρω το κιλο αλλα και χρωμα με 25 ευρω το κιλο...Τι να πω στο βωμο του κερδους ολα να τα περιμενεις....Αυτο με το ζεστο νερο ισως γινετε μετα απο χρονια οχι στου 9 μηνες να χανει το χρωμα το αμαξι !!!!!!Παλι ρωταω εγγυηση δεν δινει για το χρωμα η θα πουν οτι αφου δεν εγινε ασπρο δεν υπαρχει προβλημα:smt017

Sphinxgr
23-12-2007, 21:23
Μετά τις αρχές του 2006 έχουν αρχίσει και χρησιμοποιούνται χρώματα φιλικότερα προς το περιβάλλον (γενικά, όχι συγκεκριμένα απο τη σμαρτ). Εγώ μόλις πήγα να το βάψω πέρσι ήταν πάνω στην αλλαγή αυτή.

Οπότε είναι λογικό να είναι διαφορετικής σύστασης το χρώμα σε σχέση με τα παλιότερα. Φιλικότερο προς το περιβάλλον, όχι όμως και ποιοτικότερο.

ilman3
23-12-2007, 22:04
Ναι αλλα αυτο εγινε για ολες τις εταιριες αλλα δεν εχω ακουσει να χανει το χρωμα του το αμαξι στους 10 μηνες.Πιστευω οτι ειναι συνδιασμος οτι το χρωμα ειναι πανω σε πλαστικα και οχι λαμαρινα και χαμηλης ποιοτητας χρωματος..Αυτο το προβλημα υπαρχει και στα αλλα χρωματα?(κυριως το μπλε η το κοκκινο)η μονο στα μαυρα?