PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Help προβληματισμός για επιδιόρθωση κινητήρα

bluegarf
02-01-2008, 12:47
Καλημέρα σε όλους. Θα γίνω λίγο κουραστικός αλλά είμαι αρκετά προβληματισμένος και το ψάξιμο στο forum με διαφώτισε αρκετά. Αγοράσαμε ένα smart από Γερμανία του 2005 700cc passion 27.000 Χλμ. Πριν από δύο μέρες και ενώ το αυτοκίνητο κινήθηκε φυσιολογικά στην εθνική μέχρι το Κρυονέρι όταν το βάλαμε μπροστά για την επιστροφή στην Αθήνα, άναψε το λαμπάκι της μηχανής (Check Engine) και το αυτοκίνητο δεν τράβαγε σαν να δούλευε σε Safe Mode ή να μην λειτουργούσε ένας από τους 3 κυλίνδρους.Σήμερα λοιπόν, και αφού το αυτοκίνητο δεν μετακινήθηκε, επισκεφθήκαμε το συνεργείο με το οποίο συνεργάζεται ο άνθρωπος που μας το πούλησε. Το συνέδεσε με το OBD Scan και μας είπε ότι δεν λειτουργεί ο ένας κύλινδρος λόγω καμένης βαλβίδας. (Εδώ θα πρέπει να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο εμφάνιζε κατανάλωση λαδιού περίπου ενός λίτρου στα 1000 χλμ το οποίο απ΄οτι καταλαβαίνω ήταν προμήνυμα για το πρόβλημα που έβγαλε). Μας πρότεινε λοιπόν, αφού μας είπε ότι με πιθανότητα 1/1000 να υπάρχει ανάγκη για ρεκτιφιέ, ότι το κόστος επισκευής είναι 800 € αν κάνουμε μια απλή επισκευή ή 1200 € αν κατέβει όλη η μηχανή από το αυτοκίνητο και αλλαχτούν περισσότερα πράγματα απ' ότι στην φθηνότερη λύση. Τα ερωτήματα μου πολλά και ποικίλα καθώς το αυτοκίνητο αγοράστηκε τέλη Οκτωβρίου και το οδηγεί η αδερφή μου που πιστέψτε με δεν το "σκίζει" και το αυτοκίνητο έχει κάνει στα χέρια μας 2700χλμ. Απ' ότι κατάλαβα το πρόβλημα αυτό συναντάται συχνά στα smart και οφείλεται στα κακής ποιότητας ελατήρια που χρησιμοποιεί η mercedes και ότι μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή ανεξαρτήτως χιλιομέτρων. (Διορθώστε με εαν κάνω λάθος). Η άποψή μου είναι να επιλέξουμε την ακριβή περίπτωση μιας και θέλουμε το αυτοκίνητο να συνεχίσει να είναι αξιόπιστο και να μην κάνουμε μια "πρόχειρη" επιδιόρθωση. Πιστεύετε ότι αξίζει να αλλάξουμε και κάτι άλλο στον κινητήρα μιας και θα κατέβει όλος από το αυτοκίνητο, ή αν υπάρχει κάτι που κατά την γνώμη σας αν αλλαχτεί τώρα είναι προτιμότερο από το να εμφανιστεί σε 10000 χλμ και να χρειαστεί το αυτοκίνητο να ξαναμπεί στο συνεργείο? Ευχαριστώ και καλή χρονιά.

Harisp
02-01-2008, 12:53
To πιο πιθανό είναι να αγοράσατε αυτοκίνητο με γυρισμένα χιλιόμετρα αφού δεν δικαιολογείται με 27.000 χιλ και ειδικά 700αρι να έχει τέτοια προβλήματα.

Βιβλίο service είχε; Είναι ελληνικό ή εισαγωγής;

Sphinxgr
02-01-2008, 12:58
Βασικά στο μοντέλο το οποίο περιγράφεις δεν έχει καμία βάση αυτό το πρόβλημα. Γιατι? Είναι 700 κάτι το οποίο σημαίνει αυξημένη αξιοπιστία χωρίς προβληματικά ελατήρια και αν υποθέσουμε πάλι οτι ισχύει κάτι τέτοιο, δεν δικαιολογείτε με αυτά τα χμ πρόβλημα.

Εκεί που θέλω να καταλήξω ειναι πως το βλέπω δύσκολο να είναι 05 το μοντέλο και τόσα τα χμ... Και αν ισχύει κάτι τέτοιο έπρεπε να γίνει αντικατάσταση κινητήρα εντός της εγγύησης που θα ίσχυε πριν λίγους μήνες (γιατί αποκλείεται η κατανάλωση να αυξήθηκε πρίν ένα μήνα και τώρα να ψόφησε, θα έπρεπε να υπάρχει αυξημένη κατανάλωση για αρκετά χμ.)

Απ' ότι κατάλαβα το πρόβλημα αυτό συναντάται συχνά στα smart και οφείλεται στα κακής ποιότητας ελατήρια που χρησιμοποιεί η mercedes και ότι μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή ανεξαρτήτως χιλιομέτρων. (Διορθώστε με εαν κάνω λάθος).

Οπότε απλά θα σου απαντήσω πως δεν γίνεται σε όλα τα σμαρτ και φυσικά δεν γίνεται σε άσχετους χρόνους.

Οπότε αν ισχύουν τα παραπάνω (που δίνω απειροελάχιστες πιθανότητες να μην ισχύουν) μήπως θα έπρεπε να κυνηγήσεις τον έμπορο και να σου κάνει ολική αντικατάσταση του αυτοκινήτου (ή έστω του κινητήρα)?

bluegarf
02-01-2008, 13:02
To αυτοκίνητο όπως ανέφερα είναι από την Γερμανία και είχε βιβλίο Service.Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι διάβασα περίπτωση ανθρώπου που το έπαθε στα 20.000 χλμ αν θυμάμαι καλά μπορεί να και να κάνω και λάθος.

Sphinxgr
02-01-2008, 13:06
Σε 600 πιθανότατα... Και πάλι μην πας να το δικαιολογήσεις τόσο απλά

bluegarf
02-01-2008, 13:15
Είμαι 99% σίγουρος ότι το αυτοκίνητο δεν είναι 600.Το θέμα είναι ότι είτε με γυρισμένα χιλιόμετρα είτε όχι το πρόβλημα υπάρχει και σίγουρα με τον πωλητή μόνο σε δικαστήριο θα βρίσκαμε λύση στην καλύτερη των περιπτώσεων (αν και είναι λίγο δύσκολο να βγάλω συμπεράσματα ως προς αυτό διότι γιορτές είχαμε και δεν έχουμε προλάβει να πούμε και πολλά).

ilman3
02-01-2008, 15:01
χμμ δυσκολη περιπτωση...παρε τον αριθμο πλαισιου να δεις τελικα τι μοντελο ειναι το αμαξι σου και τι κινητηρα φορα πανω..Το οτι ειναι 700 δεν το κανει ξαφνικα αθανατο απλα ειναι βελτιωμενο σε σχεση με το 600,μπορει να επεσες σε ελατωματικο αμαξι:mad:Εχω δει στο λαινο να αλλαζουν turbo στο νεο f2 γιατι απλα τα επεξε(γι αυτο εγω δεν ξαναπερνω turbo smart).Γενικα αν ειναι να μπεις σε διαδικασια επισκευης και εχεις το χρημα αλλαξε τα ολα να εχεις ησυχο το κεφαλι σου η αλλαξε κινητηρα(αν και ειναι ακριβη λυση).Τωρα με τον εμπορο αν το αμαξι ειναι καθαρο (δηλ μοντελο 05 με τα χλμ που σου ελεγε) και δεν εχεις εγγυηση δεν μπορεις να του κανεις τιποτα εκτος ισως απο το να πεις το ονομα του στο forum να το ξερουμε ετσι απλα......(για να μην αγοραζουμε απο εκει).Καλο κουραγιο

esteban
02-01-2008, 15:06
Εγώ μάλλον πως θα πήγαινα για τη full επισκευή αν είχα σκοπό να το κρατήσω.

georg
02-01-2008, 15:52
Πιασε το αυγο και .... αν το κρατησεις κανε του την καλυτερη δυνατη επισκευη, γιατι ειναιι κριμα να ξαναπληρωνης τυχον κερατιατικα, και κοιτα να επιλεξεις ενα σοβαρο και αξιοπιστο συνεργειο, γιατι απο οτι μας ειπες, ο λεβεντης που στο πουλησε, σε πηγε σε δικο του μαγαζι ,το οποιο θα σε δει σαν πελατη του??? η σαν κοροιδο που ο εμπορος του πουλησε το προβληματικο και ωρα να δαγκωσουμε και 'μεις??.
Το νου σου λοιπον και επελεξε αναλογα.:thumb:

Sphinxgr
02-01-2008, 16:20
Να ρωτήσω κάτι, φύσα OBD (που συνδέεται το διαγνωστικό), έχει στο πίσω μέρος, στο αριστερό ράφι του τιμονιού?

bluegarf
03-01-2008, 07:32
Στην αριστερή εσοχή δίπλα από το τιμόνι.

gavanos
03-01-2008, 16:16
Αν η υποδοχή για την OBD είναι στην αριστερή εσοχή στο κάθετο μέρος του πλαστικού (έχει και ένα καπάκι που κλείνει), τότε είναι σίγουρα 700άρι...

ktop
03-01-2008, 16:50
Εγώ θέλω να πώ πως μου έχει πει ο θείος μου (έχει μάντρα αυτοκινήτων) πώς θέλει δεν θέλει ο μαντράς υπάρχει μια ελάχιστη εγγύηση 6μηνών. Ρώτησέ το κιολας μην τυχόν και λέω μακακίες αλλά νομίζω πως ισχύει. Εκτός αν το πήρες από ιδιώτη. Όπως και να έχει καλύτερα να κάνεις full επισκευή για να έχεις και αργότερα το κεφάλι σου ήσυχο, εκτός αν το δώσεις σύντομα.

Sphinxgr
03-01-2008, 16:53
Υπάρχει νομοθετικά κάτι τέτοιο, έχει ξανααναφερθεί κάπου εδώ μέσα.

bluegarf
14-01-2008, 12:35
Μετά από πολύ μπλέξιμο και ιστορίες μάθαμε ότι το αυτοκίνητο έχει γυρισμένα χλμ και ότι τα πραγματικά χλμ είναι 80000. Αυτό έγινε μέσω του γερμανού που πούλησε το αυτοκίνητο, και με βάση την Mercedes δεν έχει κάνει ποτέ service σε εξουσιοδοτημένο. Το λοιπόν, το αυτοκίνητο θα μπεί στο συνεργείο σήμερα και θα φτιαχτεί η μηχανή με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αφού πρώτα βρούμε από που γίνεται η κατανάλωση του λαδιού (Turbo ή ελατήρια πιστονιών). Σκεφτόμουν λοιπόν λόγω του ότι το αυτοκίνητο καθημερινά δεν το χρησιμοποιώ εγώ προκειμένου να αντέξει στα χέρια της αδερφής μου να κάνω τα εξής:
--> Τοποθέτηση βαλβίδας εκτόνωσης εισαγωγής - σκάστρα.
--> Μείωση της πίεσης του turbo - μέσω του wastegate actuator
--> Τοποθέτηση Turbo timer (γιατί σιγά να μην κάθεται να το κρυώνει)
--> και ίσως τοποθέτηση μπαρόμετρου.

Μπορείτε λοιπόν να μου προτείνετε κάτι extra για μεγαλύτερη ζωή του κινητήρα ή να σχολιάσετε κάτι πάνω σε αυτά που προτείνω. Οποιαδήποτε γνώμη και άποψη είναι δεκτή και μη κατακριτέα (από εμένα τουλάχιστον)

Ευχαριστώ

nikos_25_
14-01-2008, 14:37
επειδη εχει την φυσα αριστερα δεν σημαινει οτι απολυτα ειναι 700 γιατι και εμενΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 600 ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ... οσο αναφορα το ετοσ κατασκευησ του φ2 επειδη ειναι απο γερμανια και στην αδεια γραφουν ποτε μπηκε στη χωρα και οχι ποτε φτιαχτηκε δεσ στο παραθυρο εκει που εχει κατω δεξια κατι γραμματα δεν την τελευταια σειρα που εχει κατι τελειεσ και μετα εναν αριθμο πχ ....3... αυτο σημαινει 2003

bluegarf
14-01-2008, 14:47
Η mercedes βρήκε στα αρχεία της ότι το αυτοκίνητο βγήκε από το εργοστάσιο το 2004 και έβγαλε πρώτη άδεια κκλοφορίας το 2005.

Sphinxgr
14-01-2008, 14:48
Για τα παραπάνω υπάρχουν απαντήσεις στο φορουμ και τίποτα απο αυτά δε σώνει την κατάσταση.

Η κατανάλωση λαδιού σου δείχνει ότι σίγουρα έχει πρόβλημα ο κινητήρας και όχι αποκλειστικά το τουρμπο

esteban
14-01-2008, 14:50
--> Τοποθέτηση βαλβίδας εκτόνωσης εισαγωγής - σκάστρα.
Κατ'εμέ, άχρηστο. Και η wastegate μια χαρά κάνει τη δουλειά της στις νορμαλ πιέσεις

--> Μείωση της πίεσης του turbo - μέσω του wastegate actuator
Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό στο Smart (πρώτη φορά το ακούω) το σίγουρο είναι ότι μετά θα σέρνεται το μικρό... ίσως ακόμα και σε επικίνδυνο βαθμό αφού ούτε προσπέραση της προκοπής δεν θα μπορεί να κάνει.

--> Τοποθέτηση Turbo timer (γιατί σιγά να μην κάθεται να το κρυώνει)
Αυτό μια χαρά το βρίσκω:thumb: Αλλά θα πρέπει να της πεις να το ζεσταίνει κιόλας!

--> και ίσως τοποθέτηση μπαρόμετρου.
Επίσης θα βοηθήσει. Θα καταλάβει πότε το πιέζει το μικρό και πότε όχι (βοηθάει κιόλας στη διαδικασία του ζεστάματος, μιας και θα βλέπει τι κάνει)

Αυτό που μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις τον κινητήρα να κρατήσει περισσότερο είναι συχνές αλλαγές λαδιών (ανά 5000 χλμ) και όχι σκίσιμο για πολλή ώρα.

Ευχαριστώ

Παρακαλώ!:bigwink:

ilman3
14-01-2008, 15:51
Η mercedes βρήκε στα αρχεία της ότι το αυτοκίνητο βγήκε από το εργοστάσιο το 2004 και έβγαλε πρώτη άδεια κκλοφορίας το 2005.

δηλ σε 2 χρονια μεσα εκανε 80000χλμ?πολλα παρα πολλα :mad::mad:

Mintzi
14-01-2008, 20:50
Αυτα τα χιλιομετρα και να θελεις δεν γινονται μεσα σε 2 χρονια. Κατι παιζεται δεν γινεται αλλιως.

bluegarf
15-01-2008, 09:06
Χθές το αυτοκίνητο μπήκε στο συνεργείο για φτιάξιμο. Ο μηχανικός μου είπε ότι θα βρει τα πραγματικά χλμ του αυτοκινήτου και μάλιστα ηλεκτρονικά πράγμα που δεν μπορώ να καταλάβω πως θα το κάνει αφού ψάχνοντας όλο το internet έβγαλα το συμπέρασμα ότι δεν μπορείς να βρεις τα πραγματικά χλμ του αυτοκινήτου όταν έχουν αλλαχτεί.Anyway θα του πω να μου δείξει πως θα το κάνει ή με ποιον τρόπο-πρόγραμμα. Σχετικά με την επιδιόρθωση του κινητήρα μου είπε ότι το να κατεβάσω την πίεση δεν έχει νόημα γιατί ότι και να κάνεις στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο αν δεν το ζεσταίνεις και δεν το κρυώνεις θα πάρεις πάλι την μηχανή στο χέρι.Αυτά.

ilman3
15-01-2008, 16:03
Αυτα τα χιλιομετρα και να θελεις δεν γινονται μεσα σε 2 χρονια. Κατι παιζεται δεν γινεται αλλιως.

αφου λεει παραπανω οτι το αμαξι εχει 80000χλμ.μαλλον ηταν η ενοικιαζομενο η εταιρικο και το εκαναν βολτες καθε μερα ολοι μερα:mad: