PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ηχοσήστημα... Ηχεία... Διερούμενα...!!!???

mikemoisi
03-01-2008, 11:21
Hye Guys.... Μια μικρή ερώτηση (γιατί πάω για αλαγή ηχείων)...!!!

Τα ηχεία που έχουμε είναι διερούμενα (δηλ. με τουίτερ) ή απλό 2 δρόμων που βρίσκεται μες την πόρτα...???

Κ άμα έχει κάνει κανείς κάποια συγκεκριμένη αλαγή ηχείων...
ας πεί τη έβαλε... αλλά και τις διαστάσεις τους...!!!

(πηγά κ ρώτησα για ενισχυτή και μου είπαν ότι τον τοποθετούν κάτω απο κάθισμα οδηγού... στη μοκέτα.....!!!!! έτσι γίνεται στα 4 2...
αν γνωρίζει κάτι κάποιος και για αυτό ας μας δώσει τα φώτα του!!!!!)

Ευχαριστώ.......

mixalhs_101
03-01-2008, 11:26
Αρχικα αν κανεις μια αναζητηση στο forum θα βρεις πολλες απαντησεις και λυσεις.
εν συνεχεια αν δεν εχεις sound packet τοτε εχεις ηχεια μονο στη πορτα,αλλιως εχεις και μικρα twiter στο ταμπλο,αναλογα τι εχεις πρατεις!
οσο για τον ενισχυτή,ναι ετσι ειναι ειτε κατω απο το καθησμα,ειτε πισω απο το καθησμα τον βαζουν,αλλα το βασικο ειναι αμα πας να βαλεις ενισχυτή να βαλεις και διαιρουμενα για να εχεις μια καλη αποδοση !

mikemoisi
03-01-2008, 11:38
Μιχάλη ευχαριστώ για την σύντομη απάντηση.... (είμαστε κ συνονόματοι...)

έκανα search στο forum... αλλά δεν βρήκα απάντηση σε όλα... και μου είχαν μείνει αυτές οι απορίες....

το δικό μου το roadster έχει πάνω το μαμίσιο το ράδιοcd και ηχεία....
οπότε δε το κόβω να έχει κάτι εξτρα επάνω.....

ευχαριστώ και πάλι!!!!!

Dr28
03-01-2008, 13:43
Επείδη ψάχτηκα και εγώ λιγο σήμερα.Για μπάσο πίσω απο το κάθισμα μπορεί να γίνει τίποτα ή μονο σε λύση aktiv sub μπορούμε να παίξουμε?Υπάρχει ένα sub(pionner μάλλον) που έχει βάθος μόνο 8cm λέει.Αυτό θα χωρούσε με μια κατασκευή?Αν τελικά πάρω ένα Aktiv sub(παίζουν Alpine,Pioneer) θα έχει κάποιο καλό αποτέλεσμα σε συνδυασμό με δύο πολύ καλά και δυνατά διαιρούμενα τα οπόια θα είναι συνδεμένα με ενισχυτή? Το λέω γιατι τα άτιμα τα Sub αν και μικρά έχουν περίπου 250Ε,αποτέλεσμα τουλάχιστον θα έχουν?

mixalhs_101
03-01-2008, 13:51
πολυ συντομα για το θεμα sub θα σου απαντησει ο volis! ειναι μικρη η καμπινα και με πολυ λιγα πραγματακια μπορεις να χεις μια πολυ καλη ακουστικη!

djvolis
08-01-2008, 11:43
Επείδη ψάχτηκα και εγώ λιγο σήμερα.Για μπάσο πίσω απο το κάθισμα μπορεί να γίνει τίποτα ή μονο σε λύση aktiv sub μπορούμε να παίξουμε?Υπάρχει ένα sub(pionner μάλλον) που έχει βάθος μόνο 8cm λέει.Αυτό θα χωρούσε με μια κατασκευή?Αν τελικά πάρω ένα Aktiv sub(παίζουν Alpine,Pioneer) θα έχει κάποιο καλό αποτέλεσμα σε συνδυασμό με δύο πολύ καλά και δυνατά διαιρούμενα τα οπόια θα είναι συνδεμένα με ενισχυτή? Το λέω γιατι τα άτιμα τα Sub αν και μικρά έχουν περίπου 250Ε,αποτέλεσμα τουλάχιστον θα έχουν?ξεχασε τα αυτα.....για καλη λυση (πραγματικα καλη) πας για κατασκευη στα ποδια με ενισχυτη πισω απο το καθισμα...
αυτες οι αθλιες ενεργες πλαστικουρες ειναι μονο για εφφε απο ηχο τπτ...

mikemoisi
08-01-2008, 11:51
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας....

αρκετή βοήθεια δώσατε!!!

Dr28
10-01-2008, 16:03
Η θήκη για το μπασόκουτο στα ποδια του συνοδηγού πόσο περίπου θα κοστίσει? Έχει κανένας ακόμη το καλούπι? Όσο αφορά τώρα τα πόδια του συνοδηγού,μειώνεται πολύ ο χώρος?

djvolis
10-01-2008, 16:09
καμπινα πολυεστερική ειναι σου τρωνε λιγο απο το χωρο και στο χρεωνουν μαζι(οποιος δεχτει να στο φτιαξει γιατι ειναι μανικι) με οτιναναι woofer κοντα στα 300 ευρώ.(αποτελεσμα μετριο)
το καλουπι του δικου μου το σπασα...
τωρα ετοιμαζω το version2 με ακομα μικροτερο μεγεθος και θεωρητικά ακομα πιο χαμηλες συχνοτητες...

jos
10-01-2008, 16:10
Δεν μειώνεται τόσο ο χώρος αλλά προσωπικά το βρίσκο λίγο ενοχλητικό γιατί το ηχείο κάνει κραδασμούς πάνω στο πόδι του συνοδηγού... Επίσης μετά θα πρέπει να βρείτε άλλο αποθηκευτικό χώρο για το Tire Repair Kit.

roady
15-01-2008, 18:30
Αξίζει να βάλει κάποιος άλλα ηχεία και ενυσχητή χωρίς να αλλάξει την πηγή?
Θα έχει καλό αποτέλεσμα (ηχιτικό) χωρίς να δίνει στόχο κλοπής με κάποιο φαντεζί ραδιοcd?

jos
15-01-2008, 20:23
Αξίζει να βάλει κάποιος άλλα ηχεία και ενυσχητή χωρίς να αλλάξει την πηγή?
Θα έχει καλό αποτέλεσμα (ηχιτικό) χωρίς να δίνει στόχο κλοπής με κάποιο φαντεζί ραδιοcd?

Το εργοστασιακό ηχοσύστημα δεν έχει τις κατάλληλες εξόδους για να συνδεθεί σωστά με ενισχυτή. Γίνεται όμως χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία αλλά αξίζει να αντικαταστήσεις την πηγή έστω και με μια των 100E.

roady
16-01-2008, 17:48
χχχ:g:μμμ!
ΟΚ θα το σκεφτώ!

Dr28
20-01-2008, 22:18
http://www.alpine.de/uploads/tx_comproductcatalog/swd-1600_07.jpg

Dr28
20-01-2008, 22:19
http://www.pioneer.de/images/products/carspeakers/pioneer/ts_wx22a_medium.jpg

Dr28
20-01-2008, 22:21
Έχει κανει΄ς δοκιμάσει κάποια λύση ενεργού μπάσου σαν τα δύο προηγούμενα παραδείγματα.Έχουν μια μέτρια ικανοποιητική απόδοση σε συνδυασμό με ένα ζευγάρι καλά διαιρούμενα για ένα καλό αποτέλεσμα

Dr28
20-01-2008, 22:31
Χαζά το έθεσα,φαινεται κατάφαση ενώ είναι ερώτηση.Έχει δοκιμάσει κανείς μια τέτοια λύση?

djvolis
24-01-2008, 12:09
εχω ακουσει...ειναι αναλογα τι θελει κανεις και τι ζηταει...προσωπικα δεν με καλυπτε!