PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΚΑΡΤΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΟΥ

wolverine31
10-02-2004, 12:38
το smart καρτα καυσαεριου εχει; δηλαδη πρεπει να βγαλω; και αν ναι απο ποτε;

jos
10-02-2004, 12:55
Κανονικά θα πρέπει να ισχύει ότι και στα υπόλοιπα αυτοκίνητα. Αν δεν κάνω λάθος μετά τον πρώτο χρόνο είναι υποχρεοτική η έκδοση κάρτας κάτι που μπορεί να γίνει σε ένα οποιοδήποτε συνεργείο!
Ps. Εγώ πάντως δεν έχω βγάλει ακόμα και το έχω ΜΟΛΙΣ 2 χρόνια.

Skorpini
10-02-2004, 13:04
ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΙΣ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

jos
10-02-2004, 13:47
Άρα δεν είμαι παράνομος ακόμα!!!! :D :D :D

stargazer
10-02-2004, 15:32
Nai guy's isxuei o kanonismos gia karta kafsaerion knonika kai sta smart!

Den xero apo pote einai ypoxrewtiki alla egw mia fora evgala prin 2 xronia kai den xanavgazw...

Pou na trexeis more twra... :D :D

johnk102
10-02-2004, 15:59
...Pou na trexeis more twra... :D :D

Άμα σε σκίσουνε Γιώργο, να δεις πως θα τρέχεις! :D

esteban
10-02-2004, 16:06
Άσε που δεν είναι και κάτι δύσκολο, είναι πολλά τα συνεργεία που βγάζουν κάρτα και δεν απαιτείται πολύς χρόνος...
Και το ποσό νομίζω πως είναι αστείο (ειδικά σε σχέση με την κλήση...)

johnk102
10-02-2004, 16:10
Έτσι είναι Στέφανε.

gavanos
10-02-2004, 19:05
wx...oute egw exw bgalei...edw kai 3+ xronia :lol: Prepei na to balw sto programma mou fainetai :oops:

gkblue
11-02-2004, 01:55
8 ΕΥΡΩ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ!ΕΜΕΝΑ ΛΟΓΩ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΑΝΕ ΟΥΤΩΣ Η' ΑΛΛΩΣ 8)

Mike
13-02-2004, 21:27
Συγνωμη που θα σας το πω αλλα η καρτα καυσαεριων πρεπει να ανανεωνεται καθε χρονο.Με εκτιμηση Μike.

Skorpini
14-02-2004, 09:04
ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗ ΒΓΑΖΕΙΣ ΣΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ :oops:

mysmart.gr
14-02-2004, 09:46
Παιδακια καλημερα καλα ο απιστευτος παγετος εδω στα βορεια ε jos;;;Αννα η καρτα καυσαεριων οντως ανανεωνεται καθε χρονο το κτεο γινεται μετα απο 2 χρονια κ μετα καθε χρονο..........

Skorpini
14-02-2004, 10:03
ΧΡΗΣΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ. ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ, ΕΒΓΑΛΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΣΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΚΤΕΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΣΤΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΑΛΙ. ΕΚΤΟΤΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΝΑΙΩΝΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΤΕΟ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ

mysmart.gr
14-02-2004, 13:00
Στην Mini κ στην BMW καθως και στην Σμαρτ σου συνιστουν να κανεις καθε χρονο κ οντως το κτεο ειναι μετα απο 5 χρονια κ οχι μετα απο 8, αν θες παρε κ στο υπουργειο να δεις.......

gavanos
14-02-2004, 18:21
kala...ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι γινεται ετσι. Αν όμως είσαι αμελής με τα καυσαέρια, και πιστεύεις ότι όλα αυτά είναι μ@λ@κίες, (ειδικά όταν κάποιοι΄"κύριοι" στο κράτος θεωρούν τα diesel πιο βλαβερά από τα βενζινοκίνητα |sch^ ), τότε περνούν 3+ χρόνια και δεν έχεις βγάλει ποτέ κάρτα καυσαερίων...(για μένα λέω :oops: ).

Οοοps, παρεκτράπηκα λίγο... :lol:

Άσχετο, αλλά φαντάζεστε τους τύπους στα ΚΤΕΟ όταν πάει το πρώτο smart για "έλεγχο" :lol: ? (Τα ομοιωματικά δεν είναι τυχαία)...

gkblue
14-02-2004, 21:07
ΛΕΥΤΕΡΗ ΣΟΡΥ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΧΑΛΑΣΩ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΤΕΟ,ΚΑΘΟΤΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ,ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ.ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΠΗΓΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ Η' ΑΝ ΑΠΛΑ ΜΕΣΩ...ΛΑΜΙΑΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΕΧΩ,ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΜΕΡΑ.

Υ.Γ. ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΑΛΑΝΕ.ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΑ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ?

Skorpini
15-02-2004, 14:16
Στην Mini κ στην BMW καθως και στην Σμαρτ σου συνιστουν να κανεις καθε χρονο κ οντως το κτεο ειναι μετα απο 5 χρονια κ οχι μετα απο 8, αν θες παρε κ στο υπουργειο να δεις.......

OK ΧΡΗΣΤΟ ΠΑΩ ΠΑΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ :-k

mysmart.gr
15-02-2004, 14:19
Αννα δεν ειμαι πολυξερος ουτε κ θελω να το παιξω κ ελπιζω να μην γινομαι πιεστικος,δεν θελω να επιβαλλω την γνωμη μου....... :P

Skorpini
15-02-2004, 14:28
κανενα προβλημα Χρηστο κατι παραπανω απο μενα θα ξερεις, απλα εγω ειπα τι εκανα στο προηγουμενο τουτου μου , ισως για τα smart να ειναι διαφορετικα :P

mysmart.gr
15-02-2004, 14:32
Παντως ξερεις απο κτεο κ απο καρτα καυσαεριων η εστω στο περιπου, που ειναι αρκετα περισσοτερο απο καποιους/ες......Εισαι σε καλο δρομο :P

gavanos
15-02-2004, 14:33
Χρήστο, πάντως το αυτοκίνητο του πατέρα μου, μοντέλο 10/94 το πήγα για ΚΤΕΟ (Πινακίδα από ΥΕΜ-...) πρίν από 2 χρόνια, δηλαδή στα 8 χρόνια. Τότε δηλαδή έγραφαν οι κατάλογοι να το πάω, τότε το πήγα. Μάλιστα η όλη διαδικασία έγινε αφού πήρα τα απάραίτητα τηλέφωνα στο Υπουργείο και στα ΚΤΕΟ. Ο επόμενος έλεγχος από τον πρώτο (που γίνεται στα 8 χρόνια) γίνεται στα 5. Δηλαδή το 2007.

Πωπω.....το smartaki μου πρέπει να πάει για ΚΤΕΟ τον Γενάρη του 2009! :lol:

mysmart.gr
15-02-2004, 14:42
Τα μετρα αλλαζουν Λευτερη,κ αυτο γιατι τα αυτοκινητα στην Ελλαδα ειναι χαλια μιας κ δεν ελεγχονται τακτικα,ουτε καταλυτες ουτε τα φρενα ουτε λαστιχα τα απαραιτητα για να κυκλοφορησουν στον δρομο!!!!!Τωρα για το δικο σου το σμαρτ δεν νομιζω ουτε μπορει να βγαλει σωστα καρτα καυσαεριων γιατι καιει λάδια,ο καταλυτης στανταρ εχει καταστραφει λογω τα υπολειμματα καυσεως απο τα λαδια,για αυτο σκεψου εναλλακτικες λυσεις,ειπαμε δημιουργικη σκεψη και αναζητηση

gavanos
15-02-2004, 14:45
Α δεν ήξερα ότι άλλαξαν τα μέτρα. Οποτε τελικά τι ισχύει; Κάθε 5 χρόνια ΚΤΕΟ; Μπερδεύτηκα... :-k

stargazer
19-02-2004, 09:57
Paidia tha symfwnisw me to giorgo!

Kai to diko mou smartaki, pou irthe apo Germania, perase ypoxrewtika kteo prin mou to paradosoun! Exw kai egw to xarti mesa sto aytokinito kai epeidi to koitaxa teleytaia, prepei na xanaperasei apo elegxo 3 xronia meta, diladi to Fevrouario tou 2005 (giati to exw idi 2 xronia) :wink:

Twra na sas pw thn alitheia me ta kainourgia den xerw ti symvenei... :?

HappySmart
30-01-2008, 14:21
Παιδιά γεια σας!!

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση...

Αγόρασα το Smart τον Απρίλιο του 2004 (ημέρα 1ης άδειας), χρειάζεται να βγάλω κάρτα καυσαερίου?

ΌΠοιος ξέρει ας μου απαντήσει, γιατί οι γνώμες διίστανται και δεν ξέρω τι να κάνω:g:

Ευχαριστώ!!

sofsmart

atlantis
30-01-2008, 14:30
Αν δεν κάνω λάθος,κάρτα καυσαερίων βγάζουμε από τη στιγμή που θα συμπληρωθεί ένα έτος από την ημερομηνία κυκλοφορίας που αναφέρεται στην άδεια του οχήματος . ( Με περιθώριο ενός μηνός ) .

ilman3
30-01-2008, 17:25
Να σημειωθεί ότι, αν και η Κάρτα μπορεί να αποκτηθεί και από τα συμβεβλημένα με το Υπουργείο συνεργεία, κατά τη διάρκεια του τεχνικού περιοδικού ελέγχου εξετάζεται και πιστοποιείται. Με τη χρησιμοποίηση ειδικών οργάνων όπως το αιθαλόμετρο και το νεφελόμετρο μετρούνται οι εκπομπές ρύπων του οχημάτων και διαπιστώνεται αν κυμαίνονται εντός των επιτρεπόμενων από τη νομοθεσία ορίων.
Για τα επιβατικά και τα ταξί, η κάρτα κοστίζει 2.000 δρχ. ενώ για τις υπόλοιπες κατηγορίες οχημάτων το κόστος κυμαίνεται από 4.000 - 6.000 δρχ. Η συχνότητα ελέγχου της κάρτας καυσαερίων είναι 1 χρόνος για τα επιβατικά και τα φορτηγά μέχρι 3,5 τόννων, ενώ για τις υπόλοιπες κατηγορίες η έκδοση νέας κάρτας επιβάλλεται σε εξάμηνη βάση.

jos
30-01-2008, 17:27
Η κάρτα καυσαερίων έχει πάνω ημερομηνία που λέει πότε λήγει αλλά αν δεν κάνω λάθος θέλει μια φορά το χρόνο. Επίσης κοίταξε μήπως πρέπει τον Απρίλιο να περάσεις και ΚΤΕΟ. Πριν λίγες ημέρες εγώ την έβγαλα με κόστος 9Ευρώ από εξουσιοδοτημένο συνεργείο SEAT.

ilman3
30-01-2008, 17:30
ΤΟ κοσστος ειναι σταθερο 9 ευρω και βγαινει καθε χρονο.

sakis2002
31-01-2008, 14:01
Η κάρτα καυσαερίων είναι υποχρεωτικη σε καινούρια αυτ/τα μετά τον πρώτο χρόνο
κυκλοφορίας και μετά καθε χρόνο.Το πρόστημο της τροχαίας είναι 150 ευρώ.για 10 ευρώ δεν αξίζει να φας την κλήση.

babacha24
31-01-2008, 17:12
Φιλε gkblue στο κτεο δεν σου κολλησαν αυτοκολλητο γιατι οταν γινετε εισαγωγη αυτοκινητου για να βγαλει πινακιδες πρεπει να περασει πρωτα απο κτεο, αλλα στο κτεο δεν σου δινουν σημα γιατι δεν εχεις πινακιδες επομενως πρεπει να πας με τις πινακιδες και να σου δωσουν το σημα (ελλαδαρα μου......). Και σημα που δεν εχεις το αυτοκινητο περναει κτεο καθε 3 χρονια εφοσον εντασσεται σε διευθυνση συγκοινωνιων στην Αθηνα, αν εντασσοταν στην επαρχια καθε 2 χρονια. Τα ξερω ολα αυτα απο ενα clk που φρεαμε

ilman3
31-01-2008, 17:25
Τωρα το ΚΤΕΟ ειναι καθε 2 χρονια για ολα τα αμαξια.Αν δεις στα χαρτια σου οταν εκτελωνιζεις ενα αμαξι γραφουν οτι περασες κτεο με τον αριθμο πλαισιου και την αλλη φορα που θα πας θα σου βαλουν την πινακιδα...σηματακι δεν ειναι αναγκη να εχεις την πρωτη φορα

Dr28
31-01-2008, 18:28
Κοστίζει 9 ευρώ.Επειδή το έψαχνα και εγώ τουλάχιστον αυτό που μου είπαν και τελικά έκανα είναι οτι κάρτα βγάζεις έστω και αν το αυτοκίνητο είναι καινούργιο( παρόλο που κτεο περνάς μετά απο 4 περίπου χρονια)

alexandros_
31-01-2008, 19:33
ούτε έβγαλα όυτε πρόκειται να βγάλω ποτέ. Ας διορθώσουν τα χάλια τους πρώτα και μετά τα λέμε. Πάντως μου έχει μείνει το γεγονός, όταν είχα πάει το ignis για service σε ''μεγάλο'' συνεργείο στην Αθήνα και ο υπάλληλος αφού εισέπραξε το όχι μου για έκδοση κάρτας καυσαερίων, επειχηρούσε για 20 συνεχόμενα λεπτά να με πείσει πως είμαι παράνομος αν δεν την εκδόσω:mad::mad::mad:

manthos
31-01-2008, 19:59
Τον Αυγουστο του 07 περασα για πρωτη φορα ΚΤΕΟ αυτοκινητο του 01.Πινακιδα ΥΜΤ . Θελουν μαλλον να συντομεψουν τα χρονια. Πληροφορ. στις εφημρ:thumb:

babacha24
31-01-2008, 20:20
H ικτεο express service στη Θεσσαλονικη την εχει 5 ευρω. Για οσους ενδιαφερονται.

HappySmart
01-02-2008, 09:50
Καλημέρα και καλό Μήνα σε όλους σας!!

Κυρίες και Κύριοι,

σας ευχαριστώ για την ενημέρωση και για τα σχόλια σας!! πάνω στις απορίες μου.

SofSmart