PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Εισροή νερών από το παρμπρίζ

thimios
13-11-2007, 12:52
Γεια!Εχω παρατηρησει στο smartaki μου εδω και καιρο,απο περυσι δλδ με τις τελευταιες βροχες του χειμωνα,πως στο μπροστινο μερος του παρμπριζ καθε φορα που βρεχει μπαινουν καποιες σταγονες νερου(ελαχιστες).Δηλαδη μπροστα απο το ηχειακι στα δεξια..Εχει συμβει σε καποιον?Υπαρχει καποιος τροπος επιδιορθωσης?Ευχαριστω πολυ..

djvolis
13-11-2007, 12:59
εχει αναφερθει και παλαιοτερα...ρωτα σε εξουσιοδοτημενο νομιζω παλαιοτερα υπηρχε ανακληση και στο εφτιαχναν δωρεαν...σε καποια αυτοκινητα δεν ειχε κοληθει καλα το παρμπριζ..

econ937
10-01-2008, 19:04
Καλησπερα στη παρεα!Σημερα ανακαλυψα οτι ο παμπριζ κατω δεξια εχει ξεκολησει ολο!!!Το καταλαβα απο ενα σφιρυγμα που ακουγα και οταν κλεινεις την πορτα και εχεις κλειστα παραθυρα φαινεται σα να βγαινει απο τη θεση του!Το εσπρωξα απο μεσα και μετακινειται 1-2 ποντους!Αυριο το παω σε φανοποιο....Ξερετε κατι?Εχει συμβει σε κανενα?

mysmart.gr
10-01-2008, 19:08
Καποιον που να κολλα παρμπριζ χρειαζεσαι,αν θες κοιτα λιγο τι γραφει το τζαμι πανω,αν ειναι smart splintex

econ937
10-01-2008, 19:13
θα το κοιταξω...αλλα ειναι το δικο του παρμπριζ και ειναι ελληνικο το smart

econ937
10-01-2008, 19:17
ναι ειναι smart splintex, αν εχετε ιδεα απο κοστος για να κολλησει θα ηθελα να το ξερω...Το κανουν ολοι οι φανοποιοι ή πρεπει να κολλαει παρμπιζ?

econ937
11-01-2008, 18:17
70-80 ευρω μου ζητανε...θα παω αντιπροσωπεια μηπως και μου το φτιαξουν δωρεαν, γιατι δε δικαιολογειται τετοια φθορα!!!

indianos
16-01-2008, 23:27
Καλησπέρα παιδιά!
Κάποιες φορές έχω παρατηρήσει οτι μετά από πολύ ώρα δυνατής βροχής περνούν στο εσωτερικό του αυτοκινήτου (Smart Fortwo) κάποιες σταγόνες νερό!
Έχω την εντύπωση οτί φταίει το λάστιχο του παρμπριζ αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας!
Μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να το αλλάξω σε ένα οποιοδήποτε φαναρτζίδικο και πόσο κοστίζει αν ξέρετε το λάστιχο??

ScissorHands
17-01-2008, 00:07
Για ρίξε μια ματιά εδώ:
Υγρασια..?? (http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=28538&highlight=%F0%E1%F1%EC%F0%F1%E9%E6)
Ξεκολλημα Παμπριζ (http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=29372&highlight=%F0%E1%F1%EC%F0%F1%E9%E6)

ilman3
17-01-2008, 10:22
Καλησπέρα παιδιά!
Κάποιες φορές έχω παρατηρήσει οτι μετά από πολύ ώρα δυνατής βροχής περνούν στο εσωτερικό του αυτοκινήτου (Smart Fortwo) κάποιες σταγόνες νερό!
Έχω την εντύπωση οτί φταίει το λάστιχο του παρμπριζ αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας!
Μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να το αλλάξω σε ένα οποιοδήποτε φαναρτζίδικο και πόσο κοστίζει αν ξέρετε το λάστιχο??

μπορεις να κανεις και κατι ποιο οικονομικο να βαλεις σιλικονη κατω απο το λαστιχο και γυρω γυρω απο αυτο.αν πας καπου που αλλαζουν τζαμια θα σου πουν

Death
15-02-2008, 12:07
kalhspera paidia..molis teleiwsa to vapsimo kai to service apo to smartaki..kai diapustosame oti mpazei nera apo to mpampriz kai ugrasia apo ton aeragogo tou kalorifer:S apla ekana auto to post gia na dw an sas exei tuxei pote..(einai 600cc tou 2001)

goodwood
15-02-2008, 12:40
οταν λες βαψιμο τι εννοεις?ολικο?σου βγαλανε το μπαρπριζ απο πανω?

Death
15-02-2008, 12:45
όχι μόνο τα πλαστικά βγήκαν..δεν ξερω τι ακριβως εχει γινει..:(

Death
15-02-2008, 12:47
δεν εχει βγει ποτε το μπαμπριζ απο τρακαρισμα η οτιδηποτε αλλο..

goodwood
15-02-2008, 12:50
πηγαινε σε εναν μπαρμπριζα να σου το φτιαξει γιατι θα εχει πολλες βροχες φιλε μου

7am
15-02-2008, 12:59
kalhspera paidia..molis teleiwsa to vapsimo kai to service apo to smartaki..kai diapustosame oti mpazei nera apo to mpampriz kai ugrasia apo ton aeragogo tou kalorifer:S apla ekana auto to post gia na dw an sas exei tuxei pote..(einai 600cc tou 2001)

Μέχρι να διορθωθεί η κατάσταση, πρωτον για το καλοριφέρ κράτησε το κλείστό κύκλωμα θερμανσης/ψυξης (δηλ. το κουμπάκι που επιλέγεις να ανακυκλώνεται ο αέρας ή έρχεται απ' έξω). Κράτα το στο κλειστό!

Οσον αφορα το παρμπρίζ, παρε ενα λάστιχο (μάνικα) και βαλε καποιον να ριχνει πολυ νερό μεχρι να δεις από που ακριβως μπαζει. Αν ειναι θεμα τσιμούχας, μπορείς να την κλείσεις μονος σου προσωρινά με λιγη σιλικόνη.

Death
15-02-2008, 13:19
αυτη τι βδομαδα θα το παρει ο μπαμπριζας..θα το βγαλει και θα το ξανακολισει!(λες να θελουν να μου φανε λεφτα?:P)

7am
15-02-2008, 13:37
Ναι αλλα ο παρμπριζάς δεν νομιζω οτι θα μπορέσει να σου λύσει το πρόβλημα με την υγρασία...

Αν τον εχεις πληρωσει ηδη, επ ουδενεί λογο μην δεχθεις να δωσεις καποιο ποσο εξτρά. Να συμφωνησετε την εργασία πριν να το δωσεις

djvolis
15-02-2008, 14:05
επαιζε και ανακληση αν θυμαμαι καλα για παρμπριζ...τωρα δε ξερω αν σε καλυπτουν με τα βαψιματα η σου πουν δικαιολογίες

ilman3
15-02-2008, 14:29
δεν ειναι αναγκη να βγει το τζαμι,απλα βαζουν λιγη σιλικονη κατω απο τα λαστιχα γυρω γυρω και δεν εχεις κανενα προβλημα.το βγαζουν πολλα αμαξια αυτο το προβλημα (οχι μονο τα σμαρτ) απο τις μεγαλες θερμοκρασιες που εχουμε το καλοκαιρι..τωρα για το καλοριφερ δεν ξερω τι μπορει να φταιει

jos
15-02-2008, 19:11
Τι εννοείς υγρασία από τον αεραγωγό του καλοριφέρ ακριβώς? Μπορεί να είναι νερά που υπάρουν ήδη μέσα στο ταμπλώ σου και τα μεταφέρει το καλοριφέρ, Μπορεί να είναι νερά που λιμνάζουν μέσα στον μηχανισμό του Α/C λόγω βουλομένης υδροροής... ή απλά το νερό που στάζει από το παρπροζ σου.... Δες τα γενικά τα προβληματα πάντως γιατί μπορούν να σου κάνουν μεγάλες ζημειές στα ηλεκτρικά.... Συνήθως αυτά που έβαζαν νερά από το παρπρίζ έκαιγαν sam....

Sphinxgr
16-02-2008, 01:38
Τα άσχετα ποστ διεγράφησαν.

Παρακαλώ για ποστάρισμα αποκλειστικά με ελληνικούς χαρακτήρες. Υπενθυμίζω πως τα greeklish έχουν απαγορευθεί και όσα ποστ είναι με αυτά, είναι πριν την εφαρμογή των κανόνων.