PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πρόβλημα με την ένδειξη κινητήρα...

Inferno_lb
21-04-2008, 11:35
Γειά σας παιδιά και καλώς σας βρήκα, Έχω το εξής πρόβλημα, πριν από αρκετούς μήνες, γύρω στον οκτωβρη, έκανα ένα ταξίδι με το for4, όπου στην διάρκεια του ταξιδιού, μου άναψε το πορτοκαλί λαμπάκι του κινητήρα, και παρατήρησα ότι στις χαμηλές στροφές, απο 1000 μέχρι 3000, ρετάρει που λέμε, το αμάξι, κρέμαγε και κλώτσαγε, μετά τις 3000 στροφές όμως όλα ρολόι. Σταμάτησα στην άκρη πήρα τηλ. τη merc που κάνω service και μου είπαν ότι μάλλον είναι από νοθευμένη βενζίνη και να το πάω το συντομότερο να το δουν. Μετά από 2 μέρες τους το πήγα και μου είπαν ότι είναι όντως από μούφα βενζίνη και χρειάζεται αλλαγή μια βαλβίδα βενζίνης ή κάτι τέτοιο. Κόστος 168 ευρώ και όλα πήγαιναν μια χαρά, μέχρι πριν από έναν μήνα, όπου μετά από ένα σκίσιμο που απαραίτητα έπρεπε να γινει καθώς βιαζόμουν, ξαναάναψε πάλι η συγκεκριμένη ένδειξη με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα, ρετάρισμα, απώλεια δύναμης στις χαμηλές. (σημειώστε εδώ ότι ταυτόχρονα με το λαμπάκι του κινητήρα ήταν η ώρα και για service). Το πάω για service όπου πληρώνω 700euro για φιλτρα, λαδια, μπουζί, απολύμανση, δισκο, δισκόπλακεςχ4, τακάκιαχ4 και κάτι άλλα, το παίρνω φεύγω με το λαμπάκι του κινητήρα σβηστό μετά από λίγα μέτρα ξανανάβει το ξαναπάω πίσω και μου λένε ότι το διαγνωστικό δεν βγάζει κανένα πρόβλημα, να μην ανησυχώ και ότι προφανώς κάποια βαλβίδα δεν πατάει καλά και αν ξανανάψει να μην ανησυχήσω... Το θέμα ρε παιδιά είναι ότι άναψε πάλι χθες (μετά από σκίσιμο πάλι) και μου έχει σπάσει τα νεύρα!!!

mysmart.gr
21-04-2008, 12:13
Συνηθως το κανει απο την πεταλουδα του γκαζιου,η τον αισθητηρα μετρησης αερα!Αυτο συνηθως ειναι το προβλημα

Mapet
21-04-2008, 12:38
Μπορει και ο λ.

elikwnios
21-04-2008, 16:38
Τον λ μου τον έχει βγάλει και μένα,και μου είπανε κιόλας ότι είναι από νοθευμένη βενζίνη!!!!Όταν τους ξεκαθάρισα ότι δεν παίζει αυτό μου είπαν πράγματι δεν έφταιγε η βενζίνη και για αυτό τον αλλάξαμε αλλα δεν είναι δουλειά μας να τον ανοίξουμε να δούμε γιατί χάλασε.και μένα εκεί γύρω στα 160 μου είχαν πάρει...
Ο άλλος λόγος που ανάβει το λαμπάκι είναι η πεταλούδα..με ένα καθάρισμα είναι συνήθως οκ...
Εγώ την είχα καθαρίσει μια φορά,μετά μου ξανα άναψε και μου είπαν και μενα για μια βαλβίδα αλλά από τότε όλα οκ,μιλάμε για 20000 χλμ πριν

MERBEIND
22-04-2008, 18:47
Ειναι αυτο που λεει ο Χρηστος.Το εκανε και της αδερφης μου.Το εκανε σχεδον καθε μηνα.Μεχρι που το πηρα προχθες και μου εκοψε το γκαζι πανω σε προσπεραση.Μολις πηγα στην μερσεντες και τους ειπα οτι θα κανω καταγγελια κτλ κτλ τοτε μου ειπαν οτι διορθωνεται με επαναπρογραμματισμο εγκεφαλου και φυσικα το εφτιαξαν.Απο τοτε ολα καλα.Να σημειωσω οτι τους ειχα αναφερει το προβλημα και αλλες φορες αλλα ολο κατι αλλαζανε χωρις αποτελεσμα.Αυτος ειναι ο λογος που δεν θα με ξαναδουν ποτε.
Αν σου πουνε οτι δεν υπαρχει αναβαθμιση να απαιτησεις να κανουν update στο λογισμικο τους και θα την βρουν...Ιδιο προβλημα εχουν και τα colt.

Inferno_lb
23-04-2008, 11:31
Παίδες ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, υπάρχει κανένα σοβαρό συνεργείο για σέρβις κοντά στα νότια προάστεια? Δεν ξέρω αλλά απογοητεύτηκα απο αυτό που χρησιμοποιώ τωρα!

Inferno_lb
28-04-2008, 19:16
Παιδιά σήμερα έγινε το εξής κουλό! Το λαμπάκι του κινητήρα έσβησε μόνο του και όλα τώρα πάνε ρολόι! Το μοτέρ λειτουργεί άψογα!

esykas
28-04-2008, 21:34
λογικά θα το ξανακάνει έχε το νους σου

MERBEIND
29-04-2008, 13:24
Aπο μονο του να διορθωθηκε λιγο δυσκολο.Εγω απο τοτε που εκανα παντως αναβαθμιση το αμαξι εχει αλλη αισθηση.Ειναι πιο δυνατο και επειδη ειναι αυτοματο,οι αλλαγες γινονται πολυ πιο γρηγορα και στις σωστες στροφες πλεον.

Inferno_lb
29-04-2008, 13:36
merbeind, αναβάθμιση λογισμικού κινητήρα εννοείς? Πως τη ζητάω? κόστος?

MERBEIND
29-04-2008, 13:54
Εγω τους ενημερωσα οτι το προβλημα διορθωθηκε σε αλλο f4 με αναβαθμιση στον εγκεφαλο και ενω στην αρχη μου λεγανε οτι κατι τετοιο δεν γινεται,οταν αρχιζα να φωναζω τοτε βρηκαν οτι υπαρχει οδηγια απο την mercedes για αναβαθμιση στον εγκεφαλο.Κοστος κανονικα μου ειπαν 30 ευρω αλλα δεν τολμησαν να τα ζητησουν

linaki
16-11-2008, 18:38
Το ίδιο πρόβλημα παρουσιάστηκε κ σε μένα. Άναψε το λαμπάκι του κινητήρα κ δεν υπάκουγε το γκάζι. Έσβησα τη μηχανή κ όταν την ξανάναψα όλα ήταν οκ. Βέβαια, το πήγα απευθείας στο συνεργείο όπου μου είπαν ότι έφταιγε η βενζίνη. Η αλήθεια είναι ότι έκανε πολυ καιρό να εμφανιστεί πάλι το λαμπάκι. Μετά από κάποιο διάστημα άναψε πάλι το λαμπάκι κ πάλι το γκάζι δεν υπάκουγε,δεν ανέβαζε κ στροφές (σαν να είχε μπει σε safe mode ο κινητήρας). Για κάποιο διάστημα γινόταν παροδικά αυτό το σκηνικό. Το πήγα σε άλλο συνεργείο κ μου είπαν ότι φταίει η πεταλούδα του γκαζιού, είναι λέει το μόνο πρόβλημα που δημιουργούν τα f4. Άρα αλλαγή στην πεταλούδα. Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να γίνει κ καθαρισμός της πεταλούδας.

roadsterf2
16-11-2008, 18:57
akoma kai sta stil mitsubishi provlima?kai meta krazoun ta 450...

SE-RENATA
16-11-2008, 19:53
Λοιπόν ας πω κι εγώ την εμπειρία μου....πριν από τον smartαρο είχα ένα fiat punto sporting 2001 μια ωραία πρωϊα άρχισε να ρετάρει στα καλά καθούμενα με ας πούμε προσεγμένη βενζίνη.....το κάνει μια βόλτα ο θείος μου(καθότι μάστορας χρόνια)και μου λεέι θα θέλει καθάρισμα η πεταλούδα.
Όσο περνούσαν οι ώρες της ημέρας το φαινόμενο γινόταν όλο και πιο έντονο....οπότε το ξανακάνει βόλτα και μου λέει χαρακτηριστικά ''είναι από ρεύμα το ρετάρισμα και όχι από βενζίνη''.....αλλά δεν πειράζει να το κυκλοφορείςότι είναι θα το βγάλει.Ξεκινάω για Π-Σ-Κ Θεσ/κη τό ίδιο απόγευμα φτάνω μέχρι την Κουλούρα και τα ρεταρίσματα έχουν γίνει πολύ πιο αισθητά , το αμάξι δεν ακούει από γκάζι....κόβω και χτυπιέται ολόκληρο λες και είχα αφαιρέσει και τα δυο καζανάκια της εξάτμισης και εξέπεμπε ελεύθερα......κάπου εκείνη την ώρα που το ρετάρισμα ήταν απίστευτα αισθητό -για ναμην τα πολυλογώ- αναβοσβήνει το ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ...κόβω λίγο και μετά από δευτερόλεπτα ανάβει μόνιμα και το αμάξι ακούγεται σαν τρελό.....φοβήθηκα(έκανα 300 μέτρα και σταμάτησα)
Τηλεφωνώ με πολύ τσατίλα οδικές βοήθειες(με μαζεύουνε με 3 αλλαγές), τον θείο μου και μου λέει κάποιος κύλινδρος έχει βγεί εκτός λειτουργίας ή ο εγκέφαλος ή ο -λ-........τέτοια ΧΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
Την επόμενη μέρα και μετά από 6 ώρες πάνω από την μηχανή ανακαλύψαμε το τρομερό!!!!!!!ΕΙΧΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΕΝΑ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΟ................ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:για μένα προσέχετε ποιοι σας αδειάζουν τις τσέπες με την δικαιολογία ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΕΚΕΙΝΟ....ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΚΙ ΑΥΤΟ και άλλα τέτοια.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ! για να μην :a09: