PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Εβαλα ηχεια

Tricky
26-05-2008, 17:45
Περναγα σημερα εξω απο Ηχοκινηση Χαλανδριου και χωρις να το εχω προσχεδιασει , σταματησα να ρωτησω για ηχεια.

Τελικα ,πληρωνοντας 180 ευρω συνολικα, εφυγα δυο ωρες μετα με καινουργια FOCAL 165Α1 διαιρουμενα.:a04:

http://www.sonicelectronix.com/item_7755_Focal+165+A1.html
http://www.carsound.com/articles/publish/article_776.shtml

Τα ηχεια μπηκαν στις πορτες απο μεσα χωρις να βγουν πανελς κλπ και εξεχουν κατι λιγοτερο απο ενα ποντο σε σχεση με τις γριλιες των μαμα ηχειων.Αυτη η διαφορα κανει μεγαλη διαφορα γιατι ο ηχος διαχεεται καλυτερα.Αφου μπηκα στο αμαξι , διαπιστωσα πως ο εξτρα ογκος τους δεν ενοχλει καθολου στα ποδια.
Δεν εγιναν εξτρα τρυπες αλλα βιδωθηκαν πανω στις τρυπες των μαμα ηχειων ...το αισθητικο αποτελεσμα τοποθετησης των ηχειων στη πορτα ειναι τελειο.

Τα tweeters μπηκαν στο ιδιο περιπου σημειο οπου εμπαιναν τα tweeters στο παλιο fortwo και στερωθηκαν οι βασεις με γερη αυτοκολλητη ταινια.Το αισθητικο αποτελεσμα δεν ειναι και σουπερ αλλα ,εστω προσωρινα, ειναι καλα (εμπαιναν και σε καλυτερο σημειο αλλα εκει εχουν μπει τα ''ματια'' του συναγερμου meta).Παντως δεν φαινονται καλωδια , ουτε χτυπανε στο ματι σαν ξενο σωμα (ισως μονο το κοκκινο logo της focal)

Στον ηχο τωρα , αν και δεν ειμαι ειδικος , μιλαμε για τη μερα με τη νυχτα (παροτι εχω το μαμα ηχοσυστημα) . Τα ηχεια απλα δεν παιζονται και ειμαι 150% ευχαριστημενος.

Τα παιδια στην Ηχοκινηση ηταν πολυ προσεκτικα με την εξαγωγη ταμπλο και πληρως ενημερωτικοι ως προς τις διαθεσιμες επιλογες μου .

Seaside
26-05-2008, 17:53
Καλό θα ήταν βέβαια να τα οδηγούσες με ένα μικρό ενισχυτάκο.

ΑΝ τα παίξεις με ενισχυτή τα συγκεκριμένα θα τρελαθείς από την διαφόρα.

1) Σου προτείνω για μελλοντικά.

α)ΜΤΧ AUDIO 4X50 RMS (210 €)

β)AUDISON SRX4 4X60RMS (485 €)

γ)και το καινούριο μοντέλο της HERTZ 4X55 RMS στα 389 €

Tricky
26-05-2008, 18:05
Το ιδιο μου προτειναν τα παιδια στην ηχοκινηση ...εναν ενισχυτακο κατω απο το καθισμα.Ισως τον επομενο μηνα :a26:

Tricky
26-05-2008, 18:16
Να και μερικες φωτο

Sphinxgr
26-05-2008, 19:25
χμμμ. Έχει έξοδο προενίσχυσης το μαμα ηχοσύστημα?

Tricky
27-05-2008, 11:04
Εκανα σημερα αρκετα χιλιομετρα και τα νεα ηχεια παιζουν απιστευτα καλα σε διαφορα ειδη μουσικης:a04::a04:

ALEXANDROSSMART
27-05-2008, 11:52
αντε και καλοριζικα .εχε υπόψιν σου οτι θελουν και λιγο στρωσιμο

Μπέμπης
27-05-2008, 11:57
καλοριζικα:23_28_100::23_28_100:!!!!(μονο προσοχη στην ενταση,για λιγο καιρο)

djvolis
27-05-2008, 13:02
χμμμ. Έχει έξοδο προενίσχυσης το μαμα ηχοσύστημα?απ οτι ξερω οχι...το πως ειπαν για ενισχυτη τωρα...

Alx
27-05-2008, 16:26
μεγειες :a04:

Μηπως μπορεις να βγαλεις καμια πιο καλη φωτο με τα tweeter?

Seaside
27-05-2008, 17:32
απ οτι ξερω οχι...το πως ειπαν για ενισχυτη τωρα...

Οι τελευταίοι (και σχεδόν όλοι) ενισχυτές δουλέυουν και με HIGH PASS κατευθείαν απο την πηγή.

Κάνεις σύνδεση από την έξοδο των ηχείων από την μαμά πηγή και τα στέλνεις στον ενισχυτή ΟΧΙ ΜΕ RCA αλλά με καλώδιο που σου δίνει ο ενισχυτής σε ειδική φύσα.

Οπότε δυναμώνεις από την μαμά πηγή δυναμώνει και ο ενισχυτής. Απλά δεν είναι και ότι καλύτερο αυτο. Γιατι δεν μπορείς να φιλτράρεις υψηλές και χαμηλές συχνότητες ξεχωριστά. Ρυθμίζεις πρίμα και μπάσα από το μαμά και επηρεάζεται παντού ο ήχος δεν μπορείς να κάνεις διαχωρισμό συχνοτήτων. Μετά θα πρέπει να ρυθμίσεις συχνότητες πάνω απο το CROSS OVER του ενισχυτή.

Seaside
27-05-2008, 17:34
Να και μερικες φωτο

Να πας να τσεκάρεις να δεις αν τα tweeter χωράνε κάτω απο τις μαμα θέσεις για τα tweeter. Μπροστά στο ταμπλώ κάτω απο την πλαστική σίτα. Αν τα tweeter που έχεις είναι 20 χιλιοστών χώστα εκεί. Αν είναι 25 χιλιοστών φάε λιγο την βάση κάτω απο την σίτα να χωρέσουν.

Προσωπικά δεν μου αρέσουν εκεί που είναι επειδή φαίνονται.

Με γειά και καλή ακρόαση..!!!!!!

djvolis
27-05-2008, 17:55
Οι τελευταίοι (και σχεδόν όλοι) ενισχυτές δουλέυουν και με HIGH PASS κατευθείαν απο την πηγή.

Κάνεις σύνδεση από την έξοδο των ηχείων από την μαμά πηγή και τα στέλνεις στον ενισχυτή ΟΧΙ ΜΕ RCA αλλά με καλώδιο που σου δίνει ο ενισχυτής σε ειδική φύσα.

Οπότε δυναμώνεις από την μαμά πηγή δυναμώνει και ο ενισχυτής. Απλά δεν είναι και ότι καλύτερο αυτο. Γιατι δεν μπορείς να φιλτράρεις υψηλές και χαμηλές συχνότητες ξεχωριστά. Ρυθμίζεις πρίμα και μπάσα από το μαμά και επηρεάζεται παντού ο ήχος δεν μπορείς να κάνεις διαχωρισμό συχνοτήτων. Μετά θα πρέπει να ρυθμίσεις συχνότητες πάνω απο το CROSS OVER του ενισχυτή.
τα τελευταια 10 χρονια περιπου οι περισσοτεροι ακριβοι ενισχυτες εχουν high pass... αλλα οχι απλα δεν ειναι το καλυτερο ...ειναι οτι χειροτερο να παιζεις απο κει.
περα απο την ελλειψη ρυθμισεων παρουσιαζεται ενισχυση λαθος αρμονικων και παραμόρφωσης.
αποτελεσμα να μην μπορεις να σετταρεις τον ηχο για οποιδηποτε επιπεδο εντασης και εν τελη σε υψηλες εντασεις να εχεις παραμορφωση της πηγης παντου..
παρεπιμπτωντος με το crossover ρυθμιζεις τις συχνοτητες αποκοπης.
για να κανεις σωστη και πραγματικη δουλεια και να ρυθμισεις οπως ειπες συχνοτητες θα πρεπει να χρησιμοποιησεις και ενα eq...αλλα αν μπλεξεις τοσο καλυτερα να παρεις μια πηγη και να τελειωνει η υποθεση
(ενναλακτικα αν γουσταρεις το κατσαβιδιασμα και δε σε ενδιαφερει η εγγυηση τραβας εξοδο απο το τμημα προενισχυσης της υαρχουσας πηγης;))

Seaside
27-05-2008, 18:00
Είπαμε ρε Παναγιώτη να βάλει έναν ενισχυτή ο ανθρωπος όχι να δώσει μια περιουσία. Τέλος πάντων από μαμα πηγή δεν κάνεις δουλειά. Αυτο είναι γεγονός.

ΤΕΛΟΣ.

djvolis
27-05-2008, 18:06
εμ γι αυτο το εξηγησα...προσωπικη συμβουλη...κρατα ως εχει και αν θες παραπανω αλλαξε και πηγη

Tricky
27-05-2008, 21:40
Να πας να τσεκάρεις να δεις αν τα tweeter χωράνε κάτω απο τις μαμα θέσεις για τα tweeter. Μπροστά στο ταμπλώ κάτω απο την πλαστική σίτα. Αν τα tweeter που έχεις είναι 20 χιλιοστών χώστα εκεί. Αν είναι 25 χιλιοστών φάε λιγο την βάση κάτω απο την σίτα να χωρέσουν.

Προσωπικά δεν μου αρέσουν εκεί που είναι επειδή φαίνονται.

Ευχαριστω για τις συμβουλες .

Οντως τα tweeter δεν φαινονται και σουπερ εκει (το επεσημανα και στο αρχικο ποστ) ...θα δω το σημειο που λες.Τα tweeter αν δεν κανω λαθος ειναι των παρακατω διαστασεων :
Mounting hole: 45 mm
Mounting depth: 18.2 mm

Οσο αφορα τον ενισχυτη/πηγη , οντως στη Ηχοκινηση πρωτα μου προτειναν αλλαγη πηγης και σε δευτερη φαση ενισχυτη αλλα το κοστος ειναι ΙΜΟ μεγαλο εφοσον ηδη εχω το μαμα ηχοσυστημα.Παντως ισως να μην κανω τιποτε αλλο γιατι οπως προειπα , ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με την αποδοση του ηχου τωρα .

Tricky
27-05-2008, 21:43
μεγειες :a04:
Μηπως μπορεις να βγαλεις καμια πιο καλη φωτο με τα tweeter?

Ευχαριστω
...θα κοιταξω αυριο να βγαλω καμμια φωτο ακομα.

Alx
09-06-2008, 12:49
Εβαλα και εγω τα ιδια focal ηχεια με τα tweetarakia κατω απο τα χερουλια τις πορτας στο πλαστικο καπακι...

Το αισθητικο αποτελεσμα ειναι αψογο, το μονο μειον που ειδα ειναι οτι με το αριστερο ποδι σηκωμενο εμποδιζεις το αριστερο tweeter...

Μεσ' την εβδομαδα βαζω sub και καινουργια πηγη, οταν ολοκληρωθει το project θα αναρτησω photos :a04:

Tricky
09-06-2008, 12:53
Απο αποδοση πως τα βλεπεις ? ευχαριστημενος ?(οπως και γω:a04:)

Alx
09-06-2008, 12:56
Απο αποδοση πως τα βλεπεις ? ευχαριστημενος ?(οπως και γω:a04:)

εχει πολυ καλο (κρυσταλινο) ηχο, αλλα του λειπει το μπασο...

ακομα βεβαια δεν τα εχω στρωσει, σημερα αυριο θα τα ανοιξω :a04:

Παντως με τα νεα ηχεια, επιβαλλεται το sub

Μπέμπης
09-06-2008, 14:17
εχει πολυ καλο (κρυσταλινο) ηχο, αλλα του λειπει το μπασο...

ακομα βεβαια δεν τα εχω στρωσει, σημερα αυριο θα τα ανοιξω :a04:

μια καλη λυση ειναι αυτο.... http://cgi.ebay.it/SMART-SELECTION-MINI-SUBWOOFER-2-WAY-150-WATT-8CM_W0QQitemZ190044091187QQcmdZViewItem?hash=item1 90044091187&_trkparms=72%3A758%7C39%3A1%7C65%3A12&_trksid=p3286.c0.m14

djvolis
09-06-2008, 22:09
υπαρχουν απειρα tubes στην αγορα απο 50 ευρα στο πρακτικερ μεχρι οσα θες...το συγκεκριμενο δεν θα λεγα οτι ειναι μια καλη επιλογη...

preve
09-06-2008, 22:48
καλοριζικα:23_28_100::23_28_100:!!!!(μονο προσοχη στην ενταση,για λιγο καιρο)

Κανένα πρόβλημα.
Απλά τον πρώτο καιρό -τα woofer-ακια κυρίως- δεν πάιζουν στο 100% των ακουστικών δυνατοτήτων τους.

preve
09-06-2008, 22:51
Οντως τα tweeter δεν φαινονται και σουπερ εκει (το επεσημανα και στο αρχικο ποστ) ...θα δω το σημειο που λες. .

Ακούγονται καλύτερα όμως από το να μπουν μέσα στο ταμπλό.

preve
09-06-2008, 22:53

Εγώ που έχω το sub της μαμάς του θα είμαι καλά λες;

Alx
09-06-2008, 23:50
Εγώ που έχω το sub της μαμάς του θα είμαι καλά λες;

δεν το εχω ακουσει...

Μπέμπης
10-06-2008, 00:54
υπαρχουν απειρα tubes στην αγορα απο 50 ευρα στο πρακτικερ μεχρι οσα θες...το συγκεκριμενο δεν θα λεγα οτι ειναι μια καλη επιλογη...
Τo βαλαμε σε σμαρτ και παιζει αρκετα καλα.εκτος απο αυτο ειναι κ πολυ μικρο σε διαστασεις,γι αυτο το προτεινα...

djvolis
10-06-2008, 09:36
Τo βαλαμε σε σμαρτ και παιζει αρκετα καλα.εκτος απο αυτο ειναι κ πολυ μικρο σε διαστασεις,γι αυτο το προτεινα...ειναι no name,δε κατεβαινει πολυ χαμηλα,ειναι 8αιντσο οποτε δεν ειναι και τοσο μικρο..

smartvot
20-07-2009, 20:42
Ρε παιδες αυτα τα tweeter αν δεν μπουν τι προβλημα υπαρχει?

Εγω για παραδειγμα δεν θελω να τρυπησω την πορτα....Τι προσφερουν αυτα?

madman
21-07-2009, 09:38
προσωπική άποψη επειδή τα έχω ακούσει αλλά κ ως αισθητικό αποτέλεσμα, μου αρέσει η τοποθέτηση των tweeters όπως φαίνονται στην συζήτηση:

http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=34961

k πιο συγκεκριμμένα όπως φαίνονται εδώ :

http://www.smartmania.gr/forum/showpost.php?p=671802&postcount=6

SMARTOUBA
21-07-2009, 16:05
Ρε παιδες αυτα τα tweeter αν δεν μπουν τι προβλημα υπαρχει?

Εγω για παραδειγμα δεν θελω να τρυπησω την πορτα....Τι προσφερουν αυτα?
oloklironoun ton hxo. bgazoun apo 2 kHz kai panw. dhladh oles tis (psiles) pou lene. den xreiazetai na ta valeis stis portes. hkalyterh thesh einai orizontia sto tamplo. stis gwnies , konta sto parmpriz...

smartvot
21-07-2009, 22:46
oloklironoun ton hxo. bgazoun apo 2 kHz kai panw. dhladh oles tis (psiles) pou lene. den xreiazetai na ta valeis stis portes. hkalyterh thesh einai orizontia sto tamplo. stis gwnies , konta sto parmpriz...
Μιας και το κατεχεις απ'οτι βλεπω αν δεν μπουν δεν πειραζει ετσι?

SMARTOUBA
22-07-2009, 00:41
den ginetai na mhn valeis. tha bgazei mono fonh. balta panw sto tamplo me tainia 2hs opshs kai eisai arxigos. kai syndeonte kai amesos.

qwerty
22-07-2009, 14:10
yparxei kai i lusi na ta valeis stis mama theseis pu einai mesa sto tamplo dipla stis grilies tu aeragwgou, ekei dld pu exei mia kupselwth grilia.. ean ta tweeter einai mikra koumpwnoun amesws xwris na luseis tpt apo katw.. episis de fainontai giati mallon auto se apasxolei..
egw evala kati sony diairoumena pou eixan megala tweeter opote efaga mia mera na ''xalasw'' ta kapakia pou egrafan sony kai eixan th vasula kai ti grilia.. meta to tweeter mono tu teleiws mpike mia xara .. mexri 2,5 pontus koumpwnun aneta!

SMARTOUBA
22-07-2009, 15:58
yparxei kai i lusi na ta valeis stis mama theseis pu einai mesa sto tamplo dipla stis grilies tu aeragwgou, ekei dld pu exei mia kupselwth grilia.. ean ta tweeter einai mikra koumpwnoun amesws xwris na luseis tpt apo katw.. episis de fainontai giati mallon auto se apasxolei..
egw evala kati sony diairoumena pou eixan megala tweeter opote efaga mia mera na ''xalasw'' ta kapakia pou egrafan sony kai eixan th vasula kai ti grilia.. meta to tweeter mono tu teleiws mpike mia xara .. mexri 2,5 pontus koumpwnun aneta!
kai ayto paizei. den hxera oti exei mama vasakia.....

rosspy
24-07-2009, 12:29
help!!!
καποιος που να το κατεχει!!!
εχω πηγη pioneer fh-p80bt
θελω να αγορασω ηχεια κ ειμαι αναμεσα σε
FOCAL 165-VR
AUDIO SYSTEM HELON 165
παρακαλω μη κρινεται μονο απ'τη μαρκα,αν το κατεχει καποιος ας με βοηθησει
περιμενω απαντησεις!!!
ευχαριστω εκ των προτερων

djvolis
24-07-2009, 13:10
οταν αναφερεις focal η συγκριση με αλλα ειναι απλα ανουσια..

Dimos
11-10-2010, 11:52
ρε πααιδια να κανω μια ερωτηση γιατι ειμαι ασχετος.αν θες να αλλαξεις τα μαμα ηχεία αυτά βγαίνουν κουμπωτά ή πρεπει να βγάλεις ολο το πανελ?

knikol
11-10-2010, 12:30
Όλο το πάνελ / καθρέφτη / χερούλι κλπ