PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : γιατι σβηνει?

NASOSGT
02-06-2008, 14:52
το σμαρτακι (600 '98) απο τοτε που ζεστανε σβηνει στα καλα καθουμενα μονο του και δεν περνει παρα μετα απο αρκετη ωρα
αυτο γινεται με χαμηλες ρπμσ ή με ρελαντι
φρικη
μηπως εχει παρομοια εμπειρια κανεις?
εικαζω οτι ειναι η τρομπα βενζινης
για πειτε τπτ ρε παιδια

mysmart.gr
02-06-2008, 14:54
Αισθητηρας στροφαλου ελεγξε την ασφαλειοθηκη κατω απο το καθισμα του οδηγου,αλατα κ επικαθισεις

NASOSGT
02-06-2008, 14:57
Αισθητηρας στροφαλου ελεγξε την ασφαλειοθηκη κατω απο το καθισμα του οδηγου,αλατα κ επικαθισεις
εννοεις κατω απο το τιμονι?

mysmart.gr
02-06-2008, 14:58
Οχι κατω απο το καθισμα του οδηγου,εχει μια ασφαλειοθηκη,σημαντικο ειναι να κοιταξεις τον αισθητηρα στροφαλου

NASOSGT
02-06-2008, 14:59
Οχι κατω απο το καθισμα του οδηγου,εχει μια ασφαλειοθηκη,σημαντικο ειναι να κοιταξεις τον αισθητηρα στροφαλου
οκ τνχ μ8

talibanezos
02-06-2008, 15:01
οκ τνχ Rx8

ετσι ειναι το σωστο:a04:

mysmart.gr
02-06-2008, 15:18
ετσι ειναι το σωστο:a04:

Κρατα αυτα μη τα λες

NASOSGT
02-06-2008, 20:09
να προσθεσω οτι το φαινομενο αυτο παρατηρειται μονο οταν το οχγμα ζεσταθει τελειως και ποτε πριν

βοηθαει αυτη η πληροφορια?

(το αφησα στο συνεργειο και δεν το επιασαν καθολου σημερα λογω φορτου εργασιας γι αυτο βραζω στο ζουμι μου)

mysmart.gr
02-06-2008, 20:24
Για αυτο λεω κ αισθητηρας στροφαλου

NASOSGT
02-06-2008, 20:57
Για αυτο λεω κ αισθητηρας στροφαλου
μακαρι φιλε
μιλε γκρατσι για το ενδιαφερον και για τις πολυτιμες πληροφοριες

QSMART
02-06-2008, 21:25
μην το λεσ γιατι ο αισθητηρασ δεν ειναι και φθηνοσ .ρωτα αν υπαρχει σε ημιτασιον

mysmart.gr
02-06-2008, 21:26
μην το λεσ γιατι ο αισθητηρασ δεν ειναι και φθηνοσ .ρωτα αν υπαρχει σε ημιτασιον

Ο αισθητηρας στροφαλου εχει γυρω στα 50 ευρω κ δεν υπαρχει ιματασιον,ειναι μαγνητικος κ περνει σημα απο τη στεφανη του δισκο-πλατο,οποτε δεν παιζουν με αυτα

Μπέμπης
02-06-2008, 22:56
Ο αισθητηρας στροφαλου εχει γυρω στα 50 ευρω κ δεν υπαρχει ιματασιον,ειναι μαγνητικος κ περνει σημα απο τη στεφανη του δισκο-πλατο,οποτε δεν παιζουν με αυτα
αυτος εισαι μεγαλε chrido η απαντηση σε οτι δεν γνωριζουμε......:a04::a04::a04:

NASOSGT
03-06-2008, 16:43
κυριε ChridO ειχες απολυτο δικιο (γατος)
1) στην ασφαλειοθηκη υπηρχε μακα/κορτσα/μπιχλα κλπ
2) ο αισθητηρας στροφαλου ηταν και αυτος τριαλαλα
μπραβο σου που πηρες τοσο ευκολα χαμπαρι τι εγινε και παλι ευχαριστω διοτι διευκολυνθηκα πολυ εχοντας αυτες τις πληροφοριες
γουσταρω φορουμ

mysmart.gr
03-06-2008, 17:16
Χαιρομαι που βοηθησα

Sphinxgr
04-06-2008, 20:22
Τα ασχετα ποστ διεγράφησαν

fourstar
04-06-2008, 22:45
αυτα ειναι μαγκες. διαγνωση μεσω forum.
η τεχνικη υποστηριξη στο SmartMania ειναι ΚΟΡΥΦΗ!! :a04::a04:

10/10 :a04:

:a01:

cat
07-07-2008, 18:47
Θέλω και εγώ τη βοήθειά σας. Εδώ και 10 μέρες ο παππούλης μου άρχισε να σβήνει. Μου είπαν όλοι πρόβλημα στο ρελαντί και είχα σκοπό να το τσεκάρω μέσα στην εβδομάδα. Έσβηνε πάντα όταν ήμουν σταματημένη, ποτέ εν κινήσει και έπαιρνε αμέσως μπροστά. Αυτό ήταν ένα φαινόμενο που δε γινόταν καθημερινά και ποτέ πάνω από δυο φορές την ημέρα. Σήμερα το πρωί όμως την πάτησα. Έμεινα στον Κηφισό μέσα στη μέση (στο ύψος της Φιλαδέλφειας) τη στιγμή που πήγαινα με πολύ μικρή ταχύτητα (ήταν στο σημείο που είχε ξεκινήσει το μποτιλιάρισμα) και δεν ξαναπήρε. Το τι γ******* και κ******** άκουσα πρωί πρωί από τους περισσότερους μάγκες οδηγούς δε λέγεται. Φυσικά όσο και αν παρακάλεσα κανείς δεν σταματούσε να με βοηθήσει να το βάλουμε στην άκρη. Με τα πολλά ευαισθητοποιήθηκε ένας παππούς της Express Service και το βάλαμε στην άκρη και στη συνέχεια ένας αστυνομικός της τροχαίας που με έσπρωξε για να το βγάλουμε τελείως από τον Κηφισό. Το πήγα σε ένα συνεργείο στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά όπου με την περιγραφή τους υποψίασε για αντλία βενζίνης και τελικά το πόρισμα μετά τον έλεγχο ήταν αυτό. Μου είπαν ότι το κόστος της αντλίας ήταν 200 ευρώ, τελικά έγινε 180 ευρώ και τελικά πλήρωσα εργασία και ανταλλακτικό 230 ευρώ. Από την εμπειρία σας θα μπορούσε να τσεκάρει και κάτι άλλο? Η αλήθεια είναι ότι το άφησε 25 λεπτά με αναμμένη μηχανή όταν πήγα να το πάρω και δεν έσβησε ούτε φυσικά και κατά την επιστροφή μου στο σπίτι. Δεν μπορώ να ξέρω τελικά τι άλλαξαν και ποιο στην πραγματικότητα ήταν το πρόβλημα. Μήπως για αυτή τη ζημιά πλήρωσα πάρα πολλά? Εκεί πήγα συστημένη και υποτίθεται ότι ήταν φιλική η εξυπηρέτηση. Ήταν όμως???:smt017:smt017:smt017:smt017

ilman3
07-07-2008, 20:20
. Δεν μπορώ να ξέρω τελικά τι άλλαξαν και ποιο στην πραγματικότητα ήταν το πρόβλημα. Μήπως για αυτή τη ζημιά πλήρωσα πάρα πολλά? Εκεί πήγα συστημένη και υποτίθεται ότι ήταν φιλική η εξυπηρέτηση. Ήταν όμως???:smt017:smt017:smt017:smt017

κανονικα στα χαρτια που σου εδωσαν πρεπει να λεει τι αλλαξαν,ετσι ωστε αν πας αλλου να μην ξανακανουν την ιδια αλλαγη.απο την στιγμη ομως που δεν στο ξανακανει τοτε μαλλον αυτο ηταν το προβλημα(το θεμα ειναι να μην ξανασβησει γιατι τοε παλι τρεξιμο θα εχεις).τωρα για την τιμη καποιος ποιο ειδικος θα σου δωσει απαντηση:a04:
καλα χλμ απο δω και περα απροβληματιστα

cat
07-07-2008, 22:27
κανονικα στα χαρτια που σου εδωσαν πρεπει να λεει τι αλλαξαν,ετσι ωστε αν πας αλλου να μην ξανακανουν την ιδια αλλαγη.απο την στιγμη ομως που δεν στο ξανακανει τοτε μαλλον αυτο ηταν το προβλημα(το θεμα ειναι να μην ξανασβησει γιατι τοε παλι τρεξιμο θα εχεις).τωρα για την τιμη καποιος ποιο ειδικος θα σου δωσει απαντηση:a04:

Η αλήθεια είναι ότι το σημαντικό είναι να μη ξανασβήσει. Το ότι γύρισα από Πειραιά, το είχαν ήδη αυτοί δουλέψει αρκετή ώρα, έκανα και τη στάση μου για βενζίνη και δεν έσβησε είναι καλό δείγμα αλλά και αυτό που έπαθα το πρωί ήταν μεγάλο πακέτο. Εννοείται ότι ο τύπος ούτε την απόδειξη για το ανταλλακτικό δε μου έδειξε και εγώ φυσικά ντράπηκα να τη ζητήσω. Έκανα αναζήτηση και στο google μετά και κάπου πήρε το μάτι μου για αυτό το ανταλλακτικό περίπου 40 ευρώ πιο κάτω και με έπιασε σύγχυση. Δυστυχώς εμάς τις γυναίκες μας έχουν για μεγάλα κορόιδα και δεν έχουν και άδικο.:a17::a17::a17:

cat
07-07-2008, 22:31

Σε ευχαριστώ, μακάρι να είναι έτσι...:a33:

ilman3
07-07-2008, 22:38
. Εννοείται ότι ο τύπος ούτε την απόδειξη για το ανταλλακτικό δε μου έδειξε και εγώ φυσικά ντράπηκα να τη ζητήσω.. Δυστυχώς εμάς τις γυναίκες μας έχουν για μεγάλα κορόιδα και δεν έχουν και άδικο.:a17::a17::a17:

διαφωνω και για τις 2 προτασεις σου.....
την αποδειξη την χρειαζεσαι γιατι ειναι και εγγυηση αν γινει κατι σ αυτο που σου εβαλε πανω.καλο ειναι να την ζητας...
και δεν θελω :a17: βραδιατικα

cat
08-07-2008, 08:43
Σήμερα το πρωί ξεκίνησα με βαριά καρδιά να πάω στο γραφείο με το smart (το άλλο μου αυτοκίνητο δυστυχώς είναι μεγάλη ρουφήχτρα βενζίνης). Ευτυχώς δεν έσβησε και εγώ προσπαθούσα να βρίσκομαι συνέχεια στη δεξιότερη λωρίδα. Αυτό που με ανησύχησε είναι ότι ο δείκτης θερμοκρασίας κατά διαστήματα άγγιζε τους 100 βαθμούς και ξαναέπεφτε στους 80 (είναι πρώτη φορά που παρατηρώ τόσο υψηλή θερμοκρασία). Σκέφτομαι να πάρω στο συνεργείο τηλέφωνο να το αναφέρω αλλά φοβάμαι ότι θα πάω και θα με περιποιηθούν πάλι...
Θα το εκτιμούσα πολύ αν μέσω πμ μου προτείνατε συνεργείο με λογικές τιμές και πάνω από όλα ξεκάθαρες δουλειές στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά.

ktop
08-07-2008, 08:48
αυτό με την θερμοκρασία που αναφέρεις .. είναι "λογικό" το καλοκαίρι.
Κι εμένα όπως και πολλούς φαντάζομαι το καλοκαίρι πρωινές ώρες...ειδικά στην κίνηση, ανεβάζει 4 βούλες ~100 ... ακόμα και το roadster κάνει περίπου τα ίδια.
Αν το δείς στα 4 και βάλεις κλιματισμό, θα πέσει στα 3 μιας και δουλεύει το ψυγείο και το κατεβάζει. Όσο για το συνεργείο, υπάρχουν αρκετά που είναι καλά στην ευρύτερη περιοχή με σχόλια κτλ. Δεν ξέρω σε ποιό πήγες και δεν είσαι ευχαριστημένη, αλλά αν υπάρχει στα "Συνεργεία" καλό θα ήταν να γράψεις κάποιο σχόλιο σχετικό.

cat
08-07-2008, 12:37
αυτό με την θερμοκρασία που αναφέρεις .. είναι "λογικό" το καλοκαίρι.
Κι εμένα όπως και πολλούς φαντάζομαι το καλοκαίρι πρωινές ώρες...ειδικά στην κίνηση, ανεβάζει 4 βούλες ~100 ... ακόμα και το roadster κάνει περίπου τα ίδια.
Αν το δείς στα 4 και βάλεις κλιματισμό, θα πέσει στα 3 μιας και δουλεύει το ψυγείο και το κατεβάζει. Όσο για το συνεργείο, υπάρχουν αρκετά που είναι καλά στην ευρύτερη περιοχή με σχόλια κτλ. Δεν ξέρω σε ποιό πήγες και δεν είσαι ευχαριστημένη, αλλά αν υπάρχει στα "Συνεργεία" καλό θα ήταν να γράψεις κάποιο σχόλιο σχετικό.

Ακόμα δεν έχω βγάλει συμπέρασμα για το αν με δούλεψε στην τιμή. Γενικά όσους έχω ρωτήσει μου είπαν ότι η τιμή είναι λογική και με ένα κατάστημα που επικοινώνησα μου είπε περισσότερα. Το απόγευμα που θα γυρίσω θα ανάψω a/c και ελπίζω να μη μείνω. Πάντως αν μείνω και τύχει και περνάει κάποιος από το club ελπίζω να δώσει ένα χεράκι να το σπρώξουμε...