PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Μπάζει νερά από το τρίγωνο των καθρεπτών

gbillzero
07-06-2008, 10:55
εχω ενα smartaκι for two εδω και 4,5 χρονια. πριν δυο χρονια μου ειχε αναψει ξαφνικα η ενδειξη του abs στο ταμπλο. το πηγα στην αντιπροσωπεια (σταικοπουλος θεσ/νικη) κ μου ειπαν οτι βραχυκυκλωσε ο διακοπτης stop φρενου που βρισκεται στη φισουνα του φρενου. μετα απο ενα χρονο ακριβως παλι το ιδιο (μιλαμε για καμια 60-70 ευρω καθε φορα!!). το προβλημα ηταν οτι απο καπου επαιρνε νερα κ τα τραβουσε στη μοκετα κ μετα στη φισουνα. το εχω παρατηρησει πολλες φορες μετα απο βροχη αλλα δεν μπορω να καταλαβω απο που μπαζει. τα νερα φαινονται στο κατω λαστιχο της πορτας, εκει που κανει μια καμπυλη. οι τυποι απο την αντιπροσωπεια μου ειπαν να μου βαλουν την καινουργια αεριζομενη φισουνα, κατι αλλα καπακια κ παπαριες, καθως κ οτι μπορει να θελουν αλλαγμα τα λαστιχα στην πορτα (τα οποια ειναι καινουργια, ουτε φθορες απο τον ηλιο ουτε σκασιματα). εχει αντιμετωπισει κανεις αλλο το ιδιο προβλημα???please helppppppppp!!!!!!!!!!

tsarinos
07-06-2008, 11:03
εχω παρατηρησει οτι οταν βρεχει παρα πολυ μπαινει νερο στο πισω μερος απο την οροφη,στην πορτα που εχεις εσυ το προβλημα δεν μου εχει τυχη.λογικα αν μπαινει απο ψηλα στην πορτα οταν θα στεγνωνε το νερο θα αφηνε σταμπα (απο εκει μπηκε-περασε-σταματησε) εχεις παρατηρησει κατι τετοιο?το smart ειναι cabrio?

gbillzero
07-06-2008, 11:23
οχι δεν ειναι cabrio. δεν φαινεται καποιο σημαδι στο λαστιχο απο ψηλα. εχω καθαρισει τα λουκια στις πορτες στην περιπτωση που ειχαν μαζεψει χωμα κ εκανε υπερχειλιση το νερο.αλλα παλι τιποτα. αυτο που εκανα τελευταια ηταν να τραβηξω λιγο τη γλωσσα στην πορτα για να κλεινει πιο καλα.επισης σηκωσα λιγο το κατω λαστιχο της πορτας κ του εδωσα μια κλιση προσ τα εξω. το προβλημα εχει καπως μειωθει αλλα μπορει να ειναι κ ιδεα μου.

Seaside
07-06-2008, 13:07
εχω ενα smartaκι for two εδω και 4,5 χρονια. πριν δυο χρονια μου ειχε αναψει ξαφνικα η ενδειξη του abs στο ταμπλο. το πηγα στην αντιπροσωπεια (σταικοπουλος θεσ/νικη) κ μου ειπαν οτι βραχυκυκλωσε ο διακοπτης stop φρενου που βρισκεται στη φισουνα του φρενου. μετα απο ενα χρονο ακριβως παλι το ιδιο (μιλαμε για καμια 60-70 ευρω καθε φορα!!). το προβλημα ηταν οτι απο καπου επαιρνε νερα κ τα τραβουσε στη μοκετα κ μετα στη φισουνα. το εχω παρατηρησει πολλες φορες μετα απο βροχη αλλα δεν μπορω να καταλαβω απο που μπαζει. τα νερα φαινονται στο κατω λαστιχο της πορτας, εκει που κανει μια καμπυλη. οι τυποι απο την αντιπροσωπεια μου ειπαν να μου βαλουν την καινουργια αεριζομενη φισουνα, κατι αλλα καπακια κ παπαριες, καθως κ οτι μπορει να θελουν αλλαγμα τα λαστιχα στην πορτα (τα οποια ειναι καινουργια, ουτε φθορες απο τον ηλιο ουτε σκασιματα). εχει αντιμετωπισει κανεις αλλο το ιδιο προβλημα???please helppppppppp!!!!!!!!!!

Λοιπόν συνήθως την παπαριά την κάνει το πίσω τρίτο στοπ της αεροτομής που είναι σάπιο και παίρνει υγρασία. Αγοράζεις καινούριο στοπ με 20 ευρώ και το πλακώνεις γύρω γύρω στην περιμετρικά (από μέσα) και τέλος.

Αν θέλουν άλλαγές τα λάστιχά σου στις πόρτες άλλαξε τα κι αυτά.

Seaside
07-06-2008, 14:56
Επίσης παίζει να είναι και ο διακόπτης του φρένου απο κάτω, τσέκαρε κι αυτό.

cannibal
07-06-2008, 15:09
τσεκαρε μηπως μπαζει και απο τους καθρεφτες...

WhiteSmart
07-06-2008, 15:27
τσεκαρε μηπως μπαζει και απο τους καθρεφτες...
+1 και το δικο μου απο εκει εβαζε λιιιιιιιγο νερακι.τωρα ομως οκ!

mysmart.gr
07-06-2008, 18:47
εχω ενα smartaκι for two εδω και 4,5 χρονια. πριν δυο χρονια μου ειχε αναψει ξαφνικα η ενδειξη του abs στο ταμπλο. το πηγα στην αντιπροσωπεια (σταικοπουλος θεσ/νικη) κ μου ειπαν οτι βραχυκυκλωσε ο διακοπτης stop φρενου που βρισκεται στη φισουνα του φρενου. μετα απο ενα χρονο ακριβως παλι το ιδιο (μιλαμε για καμια 60-70 ευρω καθε φορα!!). το προβλημα ηταν οτι απο καπου επαιρνε νερα κ τα τραβουσε στη μοκετα κ μετα στη φισουνα. το εχω παρατηρησει πολλες φορες μετα απο βροχη αλλα δεν μπορω να καταλαβω απο που μπαζει. τα νερα φαινονται στο κατω λαστιχο της πορτας, εκει που κανει μια καμπυλη. οι τυποι απο την αντιπροσωπεια μου ειπαν να μου βαλουν την καινουργια αεριζομενη φισουνα, κατι αλλα καπακια κ παπαριες, καθως κ οτι μπορει να θελουν αλλαγμα τα λαστιχα στην πορτα (τα οποια ειναι καινουργια, ουτε φθορες απο τον ηλιο ουτε σκασιματα). εχει αντιμετωπισει κανεις αλλο το ιδιο προβλημα???please helppppppppp!!!!!!!!!!Η βαλβιδα φρενου που σου λενε,ειναι κατω απο το πατωμα,μεσα σε πλαστικο καλυμμα που καλυβει το μηχανισμο του φρενου στο σερβοφρενο,δεν παιζει ευκολα νερα,συν οτι εχει κ αποστραγγιστη,οποτε μηπως δεν σου τα λενε καλα;να σημειωσω οτι το καλυμμα του πενταλ φρενου κ αν δεν εχει κλεισει καλα,δν μπορω να προκαλεσει ζημια στην βαλβιδα φρενου,μιας κ ειναι αρκετα πισω

Sphinxgr
07-06-2008, 19:08
Και εμένα μπάζει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Η εισροή γίνεται από το τρίγωνο του καθρέπτη και το νερό τρέχει απο την πόρτα (εσωτερικά της καμπίνας).
Αν προσέξεις θα δεις πως αφήνει κηλίδες. Δοκίμασε το με κάποιον να σου βρέχει με λάστιχο και πίεση τον καθρέπτη από κάθε γωνία και εσύ να είσαι μέσα. (λύση δεν βρήκα ποτέ)

gbillzero
08-06-2008, 11:04
Και εμένα μπάζει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Η εισροή γίνεται από το τρίγωνο του καθρέπτη και το νερό τρέχει απο την πόρτα (εσωτερικά της καμπίνας).
Αν προσέξεις θα δεις πως αφήνει κηλίδες. Δοκίμασε το με κάποιον να σου βρέχει με λάστιχο και πίεση τον καθρέπτη από κάθε γωνία και εσύ να είσαι μέσα. (λύση δεν βρήκα ποτέ)

βασικα σας ευχαριστω, με βοηθησατε παρα πολυ!!λοιπον το νερο οντως μπαινει απο το τριγωνο του καθρεπτη, παρατηρησα κ τα σημαδια. αυτο που εκανα εγω ηταν στο σημειο εκεινο της πορτας να σηκωσω το λαστιχο, με ενα αλλο ψιλο λαστιχο απο κατω. τωρα εφαπτει πιο καλα η πορτα κ τα νερα δεν μπαινουν. βασικα θα παρω κ κατι αλλα σαν αυτοκολλητα φελιζολ κ θα τα κολλησω στο χειλος του τριγωνου του καθρεπτη. θα σας πω λεπτομερειες μετα!!!

Sphinxgr
08-06-2008, 11:24
Εγώ το μόνωσα και με σιλικόνη αλλά διαφορά δεν είδα!!! Δεν μπαίνει από το λάστιχο αλλά από το τρίγωνο από την έξω μεριά! (ποιό λάστχιο σήκωσες δε κατάλαβα!?) Αν μετά από δοκιμές βρεις σίγουρα λύση θα ήθελα πάρα πολύ να δω τι τελικά έκανες!

(εμένα έμπαζε σε δυνατές βροχές, οπότε η λύση ήταν να παρκάρω κάτω από δένδρα να της κόβει τη φόρα!!!)

vassilas
15-09-2008, 08:43
Είχα πάει το 600 άρι μου για ΚΤΕΟ και εκεί μου βρήκανε ότι έμπαζε νερά από τη δεξιά πόρτα και άρχιζε να μαυρίζει το πλαστικό καπάκι κάτω από τη μοκέτα. Το πηγα σε γνωστό φαναρτζή και με 50Ε μου είπε ότι γενικά μετακίνησε λίγο την πόρτα προς τα εμπρός. Το πρόβλημα λήθηκε και με επανηλημένους ελέγχους δεν βάζει τίποτα.