PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Περιορισμός spamming!

7am
12-06-2008, 16:13
Εισαγωγή όριου Thread ή/& Post (όχι απαραίτητα και στις 2 κατηγορίες) ανά μήνα για κάθε χρήστη στο τμήμα των ΓΕΝΙΚΩΝ έτσι να σκέφτεται και να επιλέγει ο χρήστης τι θα ανεβάσει.

talibanezos
12-06-2008, 16:26
+9654852365785354

Alx
12-06-2008, 16:31
αν και εγω δε συμφωνω με τις δεκαδες νεες δημοσιευσεις ανα ημερα με αποτελεσμα να χανεις τη μπαλα στη συγκεκριμενη υποενοτητα, ειναι δυσκολο και αδικο πιστευω να υπαρχει περιορισμος δημοσιευσεων... ειναι καθαρα υποκειμενικο η ποιοτητα και η ποσοτητα των δημοσιευσεων ενος χρηστη και δυσκολο να κρινει καποιος αν σπαμαρει, αν ανοιγει νεες δημοσιευσεις για στατιστικους λογους, αν εχει ενδιαφεροντα πραγματα να μοιραστει με τους αλλους...

εγω μπορει να δημοσιευω 30-40 νεα μηνυματα με πολυ ενδιαφερον κατα την αποψη μου καθε μερα, ποιος μπορει να κρινει αν κανω σωστα ή οχι....

...θα προτιμουσα αν μπορουσε ο καθε χρηστης να μπορουσε καποιες ενοτητες να μην τις βλεπει καθολου μεσω του πινακα ελεγχου

7am
12-06-2008, 16:48
αν και εγω δε συμφωνω με τις δεκαδες νεες δημοσιευσεις ανα ημερα με αποτελεσμα να χανεις τη μπαλα στη συγκεκριμενη υποενοτητα, ειναι δυσκολο και αδικο πιστευω να υπαρχει περιορισμος δημοσιευσεων... ειναι καθαρα υποκειμενικο η ποιοτητα και η ποσοτητα των δημοσιευσεων Συμφωνω μαζί σου

ενος χρηστη και δυσκολο να κρινει καποιος αν σπαμαρει, αν ανοιγει νεες δημοσιευσεις για στατιστικους λογους, αν εχει ενδιαφεροντα πραγματα να μοιραστει με τους αλλους...

εγω μπορει να δημοσιευω 30-40 νεα μηνυματα με πολυ ενδιαφερον κατα την αποψη μου καθε μερα, ποιος μπορει να κρινει αν κανω σωστα ή οχι....
Και πάλι θα συμφωνήσω

...θα προτιμουσα αν μπορουσε ο καθε χρηστης να μπορουσε καποιες ενοτητες να μην τις βλεπει καθολου μεσω του πινακα ελεγχου
+1

Αναφέρομαι ΜΟΝΟ στα ΓΕΝΙΚΑ θέματα. Είναι forum αυτοκινήτου οπότε ο κάθε χρήστης μπορέι να συνεχίσει να ποστάρει όσο εκείνος/εκείνη θελει σε συγκεκριμένα αυτοκινητιστικά θέματα. Αλλά στα ΓΕΝΙΚΑ να υπάρχει ένα Limit. Ωραια να γράφουμε και στα γενικά αλλά όχι και να ανεβάζουμε 10-1000000.....πόστ και νέα thread την ημέρα! Κάποτε έκανα και εγώ το ίδιο λάθος και καταλαβαίνω.

Dr28
12-06-2008, 16:49
λογικά στα γενικά αυτά που ενοχλούν είναι τα πιο funny thread...άρα ας μετακινηθουν αυτα στην κατηγορία funny ή αας γίνει μια παρόμοια κατηγορία...προς θεού δεν νομίζω ότι ειναι σωστό να σταματήσουμε κάποιον να ποστάρει και να του στερήσουμε κάποια δικαιώματα...όπως λέει το κλαμπ όλα τα μέλη έχουν υποχρεώσεις και δικαιώματα...ας κανουμε πιο σαφές ποια είναι αυτά για μην υπάρχει πρόβλημα...

Alx
12-06-2008, 16:55
λογικά στα γενικά αυτά που ενοχλούν είναι τα πιο funny thread...άρα ας μετακινηθουν αυτα στην κατηγορία funny ή αας γίνει μια παρόμοια κατηγορία...προς θεού δεν νομίζω ότι ειναι σωστό να σταματήσουμε κάποιον να ποστάρει και να του στερήσουμε κάποια δικαιώματα...όπως λέει το κλαμπ όλα τα μέλη έχουν υποχρεώσεις και δικαιώματα...ας κανουμε πιο σαφές ποια είναι αυτά για μην υπάρχει πρόβλημα...

σωστο αυτο που λες, αλλωστε δεν ειμαστε κανενα στρατοπαιδο συγκεντρωσης για να εχουμε αυστηρους κανονες...

αυτο ισως που θελουν καποιοι και απ' οτι καταλαβα και ο 7am αλλα και εγω ειναι καποια συνεση στις δημοσιευσεις και οχι forumo-ρυπανση... χωρις να εννοω φυσικα οτι κατι που γραφεται ειναι σκουπιδι αλλα να υπαρχει ενα μετρο...

κατι απλο... ολα τα χιουμοριστικα και τεστακια ας γραφωνται σε μια δημοσιευση, ετσι ωστε καποιον που δεν τον ενδιαφερουν να μη γυρναει σελιδες πισω για να βρει κατι αλλο το οποιο ψαχνει

livanaros
12-06-2008, 16:58
Σαν ιδέα είναι σωστή κατα τη γνώμη μου. Ενα λογικό όριο το μήνα μπορεί να τεθεί δηλ. πχ. όριο 8-10 καινουρια θέματα/μήνα για ένα μέλος είναι λογικό.
Η μπορεί όσο πιο παλιό μέλος είναι κάποιος κ έχει μπεί καλύτερα στο πνεύμα του συγκεκριμένου κλάμπ να του δίνεται η δυνατότητα να ξεκινάει περισσότερα θέματα.
Τώρα το να ποστάρει κάποιος κ να απαντάει σε θέματα θα πρέπει να αφεθεί πιό ελεύθερο πιστεύω. Για να είναι πιο ολοκληρωμένο κ πιο σφαιρικό ένα θέμα που ξεκινάει. Να υπάρχει πολυγνωμία.

7am
12-06-2008, 16:59

Δεν νομίζω να στερούμε δικαιώματα με το να περιορίζουμε τα ποσταρίσματα στα ΓΕΝΙΚΑ. Όπως προανέφερα είναι club αυτοκινήτου. Εκεί πρέπει να βασιστούμε, χωρίς βέβαια να περιορίσουμε παντελώς τις κοινωνικές δραστηριότητες. Το ίδιο είχε γίνει αν θυμάμαι καλα και πρόσφατα που 'κόψαμε' την εμφάνιση των ΓΕΝΙΚΩΝ θεμάτων από τα recent threads.

Δεν αντιτίθεμαι σε κανένα απλά εκφέρω μια άποψη και σέβομαι τα επιχειρήματα του καθένα εφόσον έχουν μια λογική και τεκμήρια!

ktop
εκτός αυτού πολλά πράματα έχουν ξαναποσταριστεί στο παρελθόν. Κι εγώ συμφωνώ με το όριο στα γενικά ..... Στην τελική ας γίνει μία ψηφοφορία σχετική ...

talibanezos
κοιτα.απο κανεναν δεν θελουμε να στερησουμε κανενα δικαιωμα αφου ολοι εδω περα εχουμε τα ιδια εκτοα απο τα πρασινα ανθρωπακια.να τα βαζουν τα παιδια.μπαινω και τα διαβαζω αλλα να μπαινουν με συνεση.και μην ξεχναμε οτι ειμαστε κλαμπ με αυτοκινητα και οχι με διασκεδαση.αυτα ειναι για να μας ξεκουραζουν και οχι για να μας κουραζουν

Seaside
12-06-2008, 17:07
Συμφωνώ οτι πρέπει να γίνει ένας περιορισμός αλλά να μην ξεχνάμε και μερικούς οι οποίοι έχουν 30 διαφορετικά account και μπαίνουν εδώ.

Είτε γιατί σπάνε πλάκα είτε γιατί υποστηρίζουν κάποιο "άλλο" CLUB και απλά είναι κότες που δεν μπαίνουν με το κανονικό τους NICK λες και οι ιδιότητες του κωδικα δεν επιτρέπουν επίβλεψη της ΙP.

Πάντως οι MODERATORS προσπαθούν να περιορίζουν θέματα που έχουν ξανασυζητηθεί η να εξηγούν σε νέα μέλη τη λειτουργία του FORUM. Τι άλλο να κάνουν ?

Dr28
12-06-2008, 17:38
ok δεν λέω είμαστε κλαμπ αυτοκινήτου...αλλά τώρα δεν κάνουμε λόγο για τα κομματια που σχετίζονται με το αυτοκίνητο αλλά τα γενικά, κοινωνικά, πολιτικά, δημοσκοπικά κλπ...κάποια μέλη μάλιστα ασχολούνται παραπάνω με αυτά...εγώ δεν 8α το κρίνω αυτό... αυτό που λέω όμως ότι σε ένα δημόσιο φόρουμ που αρι8μεί κάποιες χιλιάδες μέλοι ειναι δύσκολο να το επιβλέψεις και σπαστικό για κάποιους να ποστάρει ο καθένας οτι του έρθει...είτε ειναι μαλακία είτε έχει ξαναποσταριστεί...αυτό που λέω εγώ είναι να γίνει μια κατηγορία καινούργια, να ονομαστεί "μαλακίες" ή όπως πιο ευγενικά θέλετε και εκεί να ποστάρει ο καθένας ότι νομίζει...και όποιος θέλει το βλέπει και όποιος θέλει όχι...και δεν ενοχλείται κανένας απο τα πολλά μην και κανένας δεν αισθάνεται καταπιεσμένος...εγώ το βλέπω σαν μια καλή λύση που βολευει όλους...
αποψη μου...

ps δεν υποστηρίζω to spaming αλλά λέω την γνώμη μου για την ομαλή λειτουργία του φορουμ...δεν θέλω (πιθανές) προσωπικές επιθέσεις
γιατι με κανένα δεν έχω τπτ και ουτε πρόκειται να παρεξηγηθώ με κανένα...

tsarinos
12-06-2008, 18:03
ο τιτλος της ενοτητας ειναι γενικα και αοριστα οχι γενικα και ορισμενα:a01::a01:
δεν καταλαβαινω σε τι σας ενοχλει να ποσταρουν εκει αφου δεν εμφανιζονται αριστερα στα recent threads το μονο που σκεφτομαι να σας ενοχλει ειναι οταν ερχονται email αλλα υπαρχει επιλογη να το απενεργοποιησεις.δεν μπορεις να στερεις -περιοριζεις τον λογο του αλλου.αν σας ενοχλει τοσο τοτε προτεινω να καταργειθει η ενοτητα τελειως(αφου ειναι μονο για αυτοκινητα ειναι αχρηστο)

TAZ
12-06-2008, 18:04
Υπαρχει το Fun stuff για αυτον τον λογο ειναι πολυ ανεκτικοι απο οτι βλεπω οι admin's σε αυτο το thread οπωτε οποιος γουσταρει ας παει να γραψει οτι μαλακια του κατεβει αν ειναι για χιουμορ και ας αφησουμε τα γενικα θεματα καθαρα απο αστεια τεστακια. αυτα ειναι για το Fun stuff τωρα αν δεν συνετησουν καποιοι ποστερς καλυτερα να γινει αυτο που λεει ο 7am Πρωσωπικα βαρεθηκα να διαβαζω καθε 15' και διαφορετικο τεστακι η οποιοδηποτε αλου ειδους αστειο κειμενο η τεστ ασ με ταφερθουν τουλαχιστον στο fun stuff.

mysmart.gr
12-06-2008, 18:11
Ακομα κ περιορισμο να βαλουν στην δημιουργια threads παλι θα υπαρχει το spam,δυστυχως,δεν υπαρχει κατι!Το μονο που μπορουμε να κανουμε εμεις ειναι να βοηθησουμε τους mods, κανοντας την αναζητηση που δεν κανουν τα υπολοιπα μελη,ωστε να προχωρησουν πιο ευκολα στην διορθωση

TAZ
12-06-2008, 18:14
απο οτι εκανα μια βολτα στο γενικα θεματα παντως τα τεστακια και καποια αλλα ποστ δεν τα βρηκα τα μεταφερανε?

Dr28
12-06-2008, 18:22
επειδη το φόρουμ όπως και εσας έχει γίνει καθημερινότητα μου, καταλαβαίνω τι σας έχει ενοχλήσει τελευταία σχετικά με διάφορα αστεία, τεστ κλπ...
απλά όλα αυτα πρέπει να είναι σε μια κατηγορία...και να περιορίσεις τον αριθμό μπόρει καποια άλλα απο τα ακουσον ακουσον 5000+ μέλη να ποστάρουν και πάλι να μαζευονται...άρα ας αναλάβουν οι moderators να κάνουν αυστηρότερους κανόνες (τουλάχιστον στα παλια μέλη που ξέρουν τι πρέπει και που να ποστάρεται) σχετικά με το τι είδους θεματολογία πρέπει να ποστάρεται που ή αλλιως ας κάνουν μια κατηγορία σαν το test board οπου ας ποστάρει ο καθενας οτι θέλει...έτσι και αλλιως σύμφωνα με το καταστατικό το smartmania δεν φέρει ευθύνη ούτε υοθετεί όλα όσα γραφονται εδω μέσα, αρα ποσο μάλλον για κείνη την κατηγορία...

Dr28
12-06-2008, 18:28
και επειδη το συγκεκριμένο thread εχει σαν τίτλο το spamming σύμφωνα πάλι με το καταστατικό έχουμε ότι...
Απαγορεύεται το spamming, είτε δημόσια, είτε με προσωπικά μηνύματα, είτε με άμεσο ή έμμεσο τρόπο, καθώς και η διαφήμιση* εταιρειών, εμπορικών προϊόντων ή/ και υπηρεσιών, κάθε είδους, χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του Administrator. Για περισσότερες πληροφορίες, σχετικά με τη διαφήμιση, επικοινωνήστε με τον Administrator

άρα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι είναι spamming πρώτα για να το περιορίσουμε αργότερα...συμφωνα πάλι με το καταστατικό το περιεχόμενο πρέπει να είναι σαφές και ουσιώδες...άρα αφού δεν το θεωρείται ουσιώδες ρίξτε τις ευθύνες στους moderators που δεν εκτελούν υποχρεώσεις και όχι στα μέλη

ps πιστευω οτι οι mods κάνουν άψογα την δουλεία τους...απλά λέω και μια άλλη οπτική των νόμων του φόρουμ στα μέλη...

TAZ
12-06-2008, 18:38
επισεις για να μην μπω στην διαδικασι ποσταρισματος το λεω εδω. υπαρχει μεγαλο προβλημα με τους ασχετους τιτλους των ποστς.
πιστευω οτι κανουμε ενα ποστ για να: ενημεροθουμε , να ενημερωσουμε , να ακουσουμε γνωμες αλων μελων. και οχι απλα για να προσεξουν τα αλλα μελη το ποστ μας. Οταν λοιπον βαζουμε ασχετο τιτλο απ το κυριως θεμα του ποστ και καποιος μετα απο καιρο θελει να ενημερωθει η να ενημερωσει ειναι αναγκασμενος να ξανα ποσταρει με την ιδια θεματολογια για να βγαλει ακρη! και εχουμε δλδ 500 ποστ με το ιδιο θεμα αλα με διαφορετικο τιτλο. ελεοοος δλδ

mysmart.gr
12-06-2008, 23:53
Ακομα κ οταν υπαρχει ο τιτλος σιγα μην το βλεπουν,απλα ποσταρουν,π.χ απο τα μελη στη διαχειρηση,δειτε τι ποσταρουν...

7am
13-06-2008, 10:01
Ακομα κ περιορισμο να βαλουν στην δημιουργια threads παλι θα υπαρχει το spam,δυστυχως,δεν υπαρχει κατι!Το μονο που μπορουμε να κανουμε εμεις ειναι να βοηθησουμε τους mods, κανοντας την αναζητηση που δεν κανουν τα υπολοιπα μελη,ωστε να προχωρησουν πιο ευκολα στην διορθωση

Σκέψου να είσαι Mod και εκτός από το να βοηθάς τα μέλη με απαντήσεις σε ερωτήματα περί αυτοκινήτου, να πρέπει να κάθεσαι και να περνάς ένα μεγάλο ποσοστό της ημέρας σβήνοντας και μεταφέροντας πόστ...

Πάντως αυτό που με ξενίζει στην αναζήτηση είναι ότι δεν βοηθάει όσο θα έπρεπε. Πχ πριν λίγες ημέρες έκανα αναζήτηση για την λέξη 'φτερωτή' και μου έβγαζε εντελώς άσχετα πόστ.

Επίσης, στα ΓΕΝΙΚΑ ποστάρονται τα ίδια θέματα με άλλη ονομασία. Αυτό είναι ενα 'σκοτεινό' σημείο και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να υπάρξει κοντρόλ σε αυτό το πρόβλημα.

mysmart.gr
13-06-2008, 10:14
Ειναι κ αυτο που αναφερεις,αλλα ισως ηταν κ λαθος λεξη που διαλεξες,π.χ φτερωτη απο που;;

7am
13-06-2008, 10:38
Ειναι κ αυτο που αναφερεις,αλλα ισως ηταν κ λαθος λεξη που διαλεξες,π.χ φτερωτη απο που;;

Τη λέξη φτερωτή την ανέφερα ως παράδειγμα και ίσως να ήταν λάθος που δεν έκανα τη διευκρίνιση. Γενικότερα χρησιμοποιώ το option της εξελιγμένης αναζήτησης έτσι ώστε να περιορίσω τα hits. Απλά πολλές φορές και που χρησιμοποιώ με εξελιγμένη αναζήτηση βρίσκω μπροστά μου πάρα πολλές και άσχετα threads.

TAZ
13-06-2008, 10:41
δειτε λιγακι τιτλο στο thread smart γενικα.............για να μην πω τον τιτλο ......τι καταλαβενετε απο τον τιτλο και μετα διαβαστε το ποστ......

Dr28
13-06-2008, 10:55
πιστευω οτι το πρόβλημα της αναζήτησης που δεν είναι τέλεια είναι υπαρκτό...όσο για τον μη σαφή τίτλο και και το ακόμη πιο ασαφές περιεχόμενο δεν νομίζω ότι κάποιος από εμάς τους παλιούς κάνει τέτοια λάθη...οι καινούργιοι ζυνήθως είναι που δεν ξέρουν "αναζήτηση" δεν ξέρουν ακριβώς τι τους ενδιαφέρει...γι αυτό τι μπορούμε να κάνουμε...?

TAZ
13-06-2008, 11:07
Για αυτον το λογο δεν ειπα τπτ παραπανω διοτι το μελος που εκανε αυτο το ποστ ειναι καινουριο. απλα πες μου τωρα εαν εχει καποιος την ιδια απορια με το παιδι που θα βρει ενα ποστ που να του την λυσει.....πουθενα δε θα βρει τπτ γιατι αν ημουν στη θεση του και εβλεπα στην αναζητηση αυτον τον τιτλο δεν θα καταλαβενα τι ειναι. ετσι θα διμιουργουσα ενα αλλο θεμα με εναν τιτλο και στην συνεχεια θα ειχαμε 10 η περισοτερα ποστς με τη ιδια ακριβως απορια και απαντησεις. δεν τον κατηγορω καλα εκανε και το ποσταρε ετσι αφου ισως δεν μπορουσε να βρει κατι παρομοιο . τουλαχιστον ας χρησημοποιουμε τα tags με λεξεις κλειδια για να βγαζουμε που και που καμια ακρη.........!

TYMHS
13-06-2008, 11:19
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, το spamming μέσα στο forum είναι άκρως ενοχλητικό, αλλά από την άλλη μεριά το να περιοριστεί με έναν γενικό κανόνα (πχ όρια) είναι λίγο δύσκολο. Ας μην ξεχνάμε πως πολλά threads από μέλη που προσωπικά θα θεωρούσα spamming έχουν πολυάριθμες απαντήσεις, οπότε φαινεται πως απολαμβάνουν την αποδόχή των υπολοίπων μελών. Οπότε θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους συνιστόντας στους πιο καινουριους να είναι πιο προσεκτικοί με την χρήση της αναζήτησης, ή με τον καθορισμό του τίτλου, και στους πιο παλιούς να βοηθούν όσο γίνεται στον περιορισμό του spamming.

7am
13-06-2008, 11:21
πιστευω οτι το πρόβλημα της αναζήτησης που δεν είναι τέλεια είναι υπαρκτό...όσο για τον μη σαφή τίτλο και και το ακόμη πιο ασαφές περιεχόμενο δεν νομίζω ότι κάποιος από εμάς τους παλιούς κάνει τέτοια λάθη...οι καινούργιοι ζυνήθως είναι που δεν ξέρουν "αναζήτηση" δεν ξέρουν ακριβώς τι τους ενδιαφέρει...γι αυτό τι μπορούμε να κάνουμε...?

Ένα 'ρεγουλάρισμα' των θεμάτων που αναπτύσσονταο στα ΓΕΝΙΚΑ θέματα καθώς και ένα στάδιο φιλτραρίσματος δηλ. όταν ένα ΄μέλος πάει να ποστάρει στα ΓΕΝΙΚΑ είτε στα μηχανικά να περνάει πρωτα από τη μηχανή αναζήτησης υποχρεωτικά και να ελέγχει το αν έχει ξανα-ποσταριστεί το θέμα που θέλει να ανεβάσει.

Αν δεν κάνω λάθος και δεν ξερω αν εσεις το έχετε προσέξει, κάθε thread έχει TAGS. Βάση των TAGS ίσως να είναι εφικτό από εδω και στο εξής να αποφευχθούν επανα-ποστάρισμα του ίδιου θέματος.

Αυτές είναι δυο ιδέες και πραγματικά χαίρομαι που συζητάμε κόσμια για ένα θέμα που θα μας απασχολήσει γι αλίγο μιας και τα μέλη αυξάνονται καθημερινά, το ίδιο και τα πόστ/threads!

Dr28
13-06-2008, 11:44
kala σιγουρα η αναζήτηση θα είναι ένα καλό μέτρο...αλλά μήπως χρειάζονται πλέον και περισσότεροι με τον ρόλο του moderator- ελεγκτή καλής λειτουργίας...? γιατι σιγά-σιγά μιλάμε για 5100 μέλη με περίπου 300 ενεργά...αυτά πιθανόν να θέλουν και περισσότερο έλεγχο...βασικά καλό που μιλάμε κόσμια αλλά δεν βλέπω κανένας mod ή άλλοι εκτος απο τους ιδιους που αρχισαμε απο χθες την κουβέντα να λέει την γνώμη του...

7am
13-06-2008, 12:01
kala σιγουρα η αναζήτηση θα είναι ένα καλό μέτρο...αλλά μήπως χρειάζονται πλέον και περισσότεροι με τον ρόλο του moderator- ελεγκτή καλής λειτουργίας...? γιατι σιγά-σιγά μιλάμε για 5100 μέλη με περίπου 300 ενεργά...αυτά πιθανόν να θέλουν και περισσότερο έλεγχο...βασικά καλό που μιλάμε κόσμια αλλά δεν βλέπω κανένας mod ή άλλοι εκτος απο τους ιδιους που αρχισαμε απο χθες την κουβέντα να λέει την γνώμη του...

Πιστεύω πως οι Mods έχουν συζητήσει εκτενέστατα το θέμα αυτό αλλά καλό θα ήταν να ακούσουμε και τις δικές τους απόψεις. Εξ'αλλου έν κοινή συναινέσει βρίσκονται οι καλύτερες λύσεις

livanaros
13-06-2008, 12:03
Το θέμα είναι ο ορισμός της κατηγορίας γενικά κ αόριστα.
Το κλάμπ έχει ώς κύριο θέμα τα αυτοκίνητα σμαρτ κ η κατηγορία γενικά κ αόριστα είναι για να δημοσιεύει κάποιος κάτι που του έκανε εντύπωση η είναι αξιοσημείωτο κ δέν εντάσεται σε καμία άλλη κατηγορία.(Εγώ έτσι το εκλαμβάνω.)
Τώρα το να μπαίνει ο καθένας κ να δημοσιεύει οτιδήποτε, απο τα αγαπημένα του χρώματα, μέχρι την ύπαρξη η όχι θεού. Εμένα μου κάθεται λίγο άσχημα.
Όχι για κανένα άλλο λόγο αλλα γιατί υπάρχουν άλλα μέρη κατάλληλα κ πιο οικεία για να το κάνει.
Ας μπεί στο ΗΙ5 ή στο pereoula ή στο κλάμπ των ελλήνων χριστιανών ορθοδόξων η σε οποιαδήποτε τελος πάντων κοινότητα σχετική με το θέμα που θέλει να ξεκινήσει.

Namiarlda
13-06-2008, 12:04
Ένα 'ρεγουλάρισμα' των θεμάτων που αναπτύσσονταο στα ΓΕΝΙΚΑ θέματα καθώς και ένα στάδιο φιλτραρίσματος δηλ. όταν ένα ΄μέλος πάει να ποστάρει στα ΓΕΝΙΚΑ είτε στα μηχανικά να περνάει πρωτα από τη μηχανή αναζήτησης υποχρεωτικά και να ελέγχει το αν έχει ξανα-ποσταριστεί το θέμα που θέλει να ανεβάσει.

Αν δεν κάνω λάθος και δεν ξερω αν εσεις το έχετε προσέξει, κάθε thread έχει TAGS. Βάση των TAGS ίσως να είναι εφικτό από εδω και στο εξής να αποφευχθούν επανα-ποστάρισμα του ίδιου θέματος.

Αυτές είναι δυο ιδέες και πραγματικά χαίρομαι που συζητάμε κόσμια για ένα θέμα που θα μας απασχολήσει γι αλίγο μιας και τα μέλη αυξάνονται καθημερινά, το ίδιο και τα πόστ/threads!

Βασικά η φαση με τα tags είνια πολλη καλή, ισως καλύτερη απο την απλη αναζήτηση γιατι ετσι θα εντοπίζονται τα θέματα πολλή ευκολα

TAZ
13-06-2008, 12:06
δεν νομιζω να χρειαζονται περισσοτεροι mods περισσοτερη ευθηνη απο εμας τα μελη χρειαζεται και περισσοτερη συνεση στο ποσταρισμα. ας παψουμε να σκευτομαστε μονο τον εαυτο μας και ας λειτουργεισουμε ως ομαδα για να διευκολινουμε παλια και νεα μελη αν γινει αυτο που ειπε ο βασιλης με την αναζητηση και να προσθεσω και κατι να ειναι υποχρεωτικο να βαζεις tags ετσι θα ειναι ολλα οk

7am
13-06-2008, 12:12
Βασικά η φαση με τα tags είνια πολλη καλή, ισως καλύτερη απο την απλη αναζήτηση γιατι ετσι θα εντοπίζονται τα θέματα πολλή ευκολα

μακάρι από εδω και στο εξής να προσθέτουμε TAGS, όσο το δυνατόν περισσότερα σε κάθε θέμα (εφόσον τα ΤAGS συσχετίζονται με τη μηχανή αναζήτησης) έτσι ώστε να γίνεται πιό έγκυρη και αποτελεσματική η αναζήτηση.

Πχ Αν ανεβάζουμε ένα θέμα με τίτλο 'Επισκευή κολώνας τιμονιού' (ένα θέμα που υπάρχει στα τεχνικά) καλό θα ήταν να βάλουμε TAGS τις λέξεις κολώνα, τιμόνι αλλά και λέξεις (εφόσον γνωρίζουμε) σχετικές με το θέμα όπως πχ 'σταυρός' κλπ

Το ίδιο μπορέι να ισχύσει και στα γενικά. Δηλ. αν θέλω να ανεβάσω πχ πόστ με θέμα 'τι μπικίνι θα φόραγα άν ήμουν καλόγρια' τότε θα έβαζα λέξεις κλειδια 'όπως μπικίνι & καλόγρια!:a39:

Dr28
13-06-2008, 12:22

basika δεν βρήκα κανα θέμα που να έχει tags...πως μπαίνουν αυτά?

7am
13-06-2008, 12:26

Όταν ανεβάζεις καινούργιο θέμα σου δινεται η δυνατότητα να προσθέσεις tags τα οποία εμφανίζονται κάτω από το τελευταίο μήνυμα σε κάθε σελίδα και ακριβώς από κάτω από το δενδρο-διάγραμμα του thread.

πχ σε αυτο το Thread το TAG που πρόσθεσα είναι spamming

TAZ
13-06-2008, 12:28
μπενουν οταν κανεις ενα καινουριο ποστ κατω κατω εχει ενα πλαισιο που λεει tags και βαζεις λεξεις κλειδια δοκιμασετο στο test board

με προλαβε ο bill

Dr28
13-06-2008, 12:43
σωστα αλλά πρωτη φορά βλέπω tag σε αυτό το thread...ναι πρέπει αυτό να γίνει κοινή συνείδηση...

djvolis
13-06-2008, 13:10
βασικά καλό που μιλάμε κόσμια αλλά δεν βλέπω κανένας mod ή άλλοι εκτος απο τους ιδιους που αρχισαμε απο χθες την κουβέντα να λέει την γνώμη του...
οι μοντς παρακολουθουν πολυ καλα το θεμα αυτό μην σας ανησυχει...
το χουμε συζητησει και μεις αρκετα απλα αφηνουμε και εσας ωστε να εχουμε και την γνωμη των χρηστων οπως επισης και τις προτασεις τους...τις γνωμες μας ισως τις πουμε στο τελος:a39:

TAZ
13-06-2008, 13:13
οι μοντς παρακολουθουν πολυ καλα το θεμα αυτό μην σας ανησυχει...
το χουμε συζητησει και μεις αρκετα απλα αφηνουμε και εσας ωστε να εχουμε και την γνωμη των χρηστων οπως επισης και τις προτασεις τους...τις γνωμες μας ισως τις πουμε στο τελος:a39:
ελπιζουμε σε συντομες ενεργειες:a26:

7am
13-06-2008, 13:14
σωστα αλλά πρωτη φορά βλέπω tag σε αυτό το thread...ναι πρέπει αυτό να γίνει κοινή συνείδηση...

Λαθος δικό μου, τα tags διορθώνονται και προστίθενται αλλά από τον δημιουργό του post ή οποιονδήποτε?

TAZ
13-06-2008, 13:16
Το Tag προϋπήρχε και δεν είναι δυνατό να προστεθέι εκ των υστέρων.
γινεται και εκτων υστερων...... κοιτα! θα σου βαλω αλλο ενα

Namiarlda
13-06-2008, 13:20
r u sure?????? :a42:

εκανα απαντηση στο θεμα και δεν υπαρχει καποιο σημειο για να βαλω tag?

Namiarlda
13-06-2008, 13:23
Το βρήκα..... μόνο σε new thread μπορει να γίνει.....

sorry για το off topic

Αντώνης
13-06-2008, 13:23

Κάτω δεξιά ... edit tags :a26:

TAZ
13-06-2008, 13:26

δεν ειναι στην απαντηση. δεν εχει καμια σχεση με την απαντηση πηγενε στο test board...διμηουργισε ενα θεμα και κατω κατω θα δεις ενα πλαισιο που λεει tags μπορεις να τα προσθεσεις και μετα.:a26:

TAZ
13-06-2008, 13:28
καποιος εβαλε και αλλα tags
απλα κανεις edit tags

Namiarlda
13-06-2008, 13:29
δεν ειναι στην απαντηση. δεν εχει καμια σχεση με την απαντηση πηγενε στο test board...διμηουργισε ενα θεμα και κατω κατω θα δεις ενα πλαισιο που λεει tags μπορεις να τα προσθεσεις και μετα.:a26:
Το βρήκα...... :a04:

Thanks!!!!!

Αντώνης
13-06-2008, 13:29
:a04: Η ιδέα είναι πολύ σωστή...

Δε νομίζω να χρειάζεται ούτε δημοσκόπηση, ούτε πολύ πολύ συζήτηση. Αν μπορεί (τεχνολογικά) να γίνει, ας γίνει. Αν δε δουλέψει μπορεί να αποσυρθεί, ούτε το πρώτο θα είναι ούτε το τελευταίο.

Σε πιες ενότητες θα ισχύσει, ας το αποφασίσουν οι admin.

TAZ
13-06-2008, 13:35
το tag νεα μελη πιστευω δεν κολαει!

7am
13-06-2008, 14:20
Τελικά το θέμα μετατρέπεται σε Λερναία Ύδρα! Η χρήση των Tags αν δεν γίνει σωστά, και εν συνεχεία μπούν διάφορα tags, τότε είναι άχρηστο. Αν γεμίσουμε tags τότε η search engine θα αρχίσει να βγάζει 10άδες πόστ και threads...

Πρέπει να περιοριστούν τα TAGS σε ένα αριθμό πχ 3 ή 4 το πολύ και να μην διαμορφώνονται από τον καθένα, παρά μόνο το μέλος/admin/mod που ξεκίνησε το thread. Μετέπειτα μπορέι να παρεμβεί μόνο ο Admin & Mod και να αλλάξουν/διαφοροποιήσουν τα TAG ανάλογα με την εξέλιξη του θέματος.

Namiarlda
13-06-2008, 14:25
Τελικά το θέμα μετατρέπεται σε Λερναία Ύδρα! Η χρήση των Tags αν δεν γίνει σωστά, και εν συνεχεία μπούν διάφορα tags, τότε είναι άχρηστο. Αν γεμίσουμε tags τότε η search engine θα αρχίσει να βγάζει 10άδες πόστ και threads...

Πρέπει να περιοριστούν τα TAGS σε ένα αριθμό πχ 3 ή 4 το πολύ και να μην διαμορφώνονται από τον καθένα, παρά μόνο το μέλος/admin/mod που ξεκίνησε το thread. Μετέπειτα μπορέι να παρεμβεί μόνο ο Admin & Mod και να αλλάξουν/διαφοροποιήσουν τα TAG ανάλογα με την εξέλιξη του θέματος.
σωστος....

TAZ
13-06-2008, 18:51
απο οτι ειδα μπενουν μεχρι 5 tags

Dr28
13-06-2008, 19:15
an kai το θέμα ξεκίνησε με το περιορισμό του spamming κατέληξε στην αναζήτηση...χαχα ειμαστε :offtopic: πάντως το παραπάνω είναι πολύ σωστό αν και πιστευω οτι η προσθήκη των ταgs θα καταλήξει να είναι δουλεια των mods καθώς δεν νομίζω τα νέα μέλη να ξέρουν κάτι τέτοιο...πάντως όσο αφορά την αναζήτηση αυτό ειναι το καλύτερο μέτρο καθώς και το γεγονός οτι οι mods πρέπει να άλλαζουν τους τίτλους των threads που έχουν γενικό περιεχόμενο...πχ ένα τυχαίο "θΑ ΒΛΈΠΩ?" να γίνει "ΑΝΤΙΗΛΙΑΚΕΣ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ"...αυτό θα βοηθήσει και στην καλή ανάγνωση αλλά και στην μελλοντική αναζήτηση του απο κάποιο άλλο μέλος...το παραπάνω προβλέπεται και απο το καταστατικό...το αναφέρω και παραπάνω περί σαφούς και ουσιώδους περιεχομένου...

TAZ
14-06-2008, 11:01
πιστευω οτι και μονοι μας εαν μπενουμε σε ενα θεμα και ποσταρουμε......και δεν εχει tags μπορουμε να βαζουμε φυσικα σχετικα με το θεμα....