PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΥΓΡΑ (ΝΕΡΟ) ΣΤΟ ΠΑΤΑΚΙ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ!!!

gbillzero
29-06-2008, 21:17
λοιποννν!!! κ παλι εδω κ παλι προβληματα.
μολις γυρισα απο χαλκιδικη οπου ειχε απιστευτη κινηση κ μποτιλιαρισμα. οπως παντα μετα απο το μπανιο ακολουθει το πλυσιμο του αμαξιου.εβγαλα να τιναξω το πατακι του συνοδηγου κ παρατηρησα οτι ηταν υγρο. εβαλα το χερι μου απο κατω κ μεσα στον αεραγωγο κ παρατηρησα οτι ειχε πλημυρησει με νερο!!! εχει εντιμετωπισει κανενας παρομοιο προβλημα???
p.s. το air condition εκαιγε για 2 ωρες συνεχομενα κ με 36-37 βαθμους εξω στην προτελευταια σκαλα.
μηπως ειναι καποιο σωληνακι που μπουκωσε (οπως αυτα που εχουμε στα air condition στο σπιτι που βγαζουν τα νερα) κ εκανε υπερχειλιση μεσα στον αεραγωγο???
pleaseeeeeeeeeeee helppppppppp......:a17::a17:

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
29-06-2008, 21:31
λοιποννν!!! κ παλι εδω κ παλι προβληματα.
μολις γυρισα απο χαλκιδικη οπου ειχε απιστευτη κινηση κ μποτιλιαρισμα. οπως παντα μετα απο το μπανιο ακολουθει το πλυσιμο του αμαξιου.εβγαλα να τιναξω το πατακι του συνοδηγου κ παρατηρησα οτι ηταν υγρο. εβαλα το χερι μου απο κατω κ μεσα στον αεραγωγο κ παρατηρησα οτι ειχε πλημυρησει με νερο!!! εχει εντιμετωπισει κανενας παρομοιο προβλημα???
p.s. το air condition εκαιγε για 2 ωρες συνεχομενα κ με 36-37 βαθμους εξω στην προτελευταια σκαλα.
μηπως ειναι καποιο σωληνακι που μπουκωσε (οπως αυτα που εχουμε στα air condition στο σπιτι που βγαζουν τα νερα) κ εκανε υπερχειλιση μεσα στον αεραγωγο???
pleaseeeeeeeeeeee helppppppppp......:a17::a17:

Κάππος έτσι ειναι δεν το ξέρω ακριβώς αλλά κάτι έχει βουλώσει κ τα νερά ήρθαν μέσα ..... :a09:
κάποιος που ξέρει ποιο πολλά θα σε ενημερώσει σύντομα
απλά για να ηρεμήσεις ...... λίγο υπομονή λοιπόν:a26::a26:

smart007
30-06-2008, 00:41
Αν ξαφνικά δούμε ότι από τις γρίλιες του αερισμού εξακοντίζεται μικροσκοπικό "χαλάζι", σημαίνει ότι έχει καεί ο θερμοστάτης του εξατμιστή (που διατηρεί τη θερμοκρασία του ψυκτικού μέσου σταθερά στους -5 βαθμούς) και το Freon στερεοποιεί την υγρασία του αέρα. Σβήνοντας τον κλιματισμό, θα παρατηρήσουμε ότι στο κάτω μέρος του αυτοκινήτου, εκεί που βρίσκεται ο αγωγός αποχέτευσης της υγρασίας, θα σχηματιστεί λίμνη νερού.

http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=25030

λεω μηπως...

gbillzero
30-06-2008, 12:37
παιδια πηγα στην αντιπροσωπεια για να κοιταξω το προβλημα. βασικα δεν ηταν τπτ, μου καθαρισαν ενα σωληνακι απο μπροστα το οποιο μαζευει χωματα απο βροχες και αυτο ηταν!!!πιστευω να εχει λειθει το προβλημα.θα σας κραησω ενημερους...

mysmart.gr
30-06-2008, 14:46
Ωπ σορυ τωρα τοδα,λοιπον αυτο σωληνακι απο σου καθαρισαν ειναι της αποφραξης του a/c εκει βγαζει το νερο του κατα την λειτουργια του,συνηθως βουλωνει,απο πευκοβελονες κτλ

ilman3
30-06-2008, 14:49
απο που εχεις προσβαση σε αυτο το σωληνακι για να δουμε σε τι κατασταση ειναι τα δικα μας?

mysmart.gr
30-06-2008, 14:52
Πρεπει να σηκωσεις το αυτοκινητο, να λυσεις μπροστα την ποδια πατωματος,οχι ολες τις βιδες τις 6 μονο,με ενα φακο βλεπεις ενα κοντο λαστιχενιο σωληνα,οποιος ειναι κομμενος περιεργα κ στενευει στο τελειωμα του.Ειναι πισω απο την γεφυρα κατω απο το δοχειο νερου πλυστικης συσκευης.Το τραβας,με προσοχη μη λερωθεις απο το νερο,το καθαριζεις κ επανοτοποθετηση

Lacta
30-06-2008, 14:54
Αν μπορείς απάντησε στις προηγούμενες ερωτήσεις των παιδιών, γιατί και σε μένα έχει συμβεί, όταν άλλαξα πριν από δύο μήνες μπαταρία, υπήρχε υγρασία στη θέση του συνοδηγού κάτω από το πατάκι, αλλά (κατά την προσφιλή μου συνήθεια) δεν έδωσα σημασία και δεν το ξανακοίταξα.

mysmart.gr
30-06-2008, 14:58
Σε ποιες ακριβως ερωτησεις;;

ilman3
30-06-2008, 15:02
Πρεπει να σηκωσεις το αυτοκινητο, να λυσεις μπροστα την ποδια πατωματος,οχι ολες τις βιδες τις 6 μονο,με ενα φακο βλεπεις ενα κοντο λαστιχενιο σωληνα,οποιος ειναι κομμενος περιεργα κ στενευει στο τελειωμα του.Ειναι πισω απο την γεφυρα κατω απο το δοχειο νερου πλυστικης συσκευης.Το τραβας,με προσοχη με λερωθεις απο το νερο,το καθαριζεις λ επανοτοποθετηση

σε ευχαριστω:a04:

Lacta
30-06-2008, 15:24
Σε ποιες ακριβως ερωτησεις;;

Με κάλυψες απόλυτα Chrido!!! Απλά συνέπεσε χρονικά η ερώτησή μου με την απάντησή σου! :a04:

g_lampros
14-08-2008, 20:47
ρε φίλε και πες οτι εχεις δικαιο.τοσο πολυ νερο?εγω εβγαλα ενα κουβά νερό σημερα...ασε που μου σαπισε και αυτη η μπουρδα κατω απ την μοκέτα...ασε που βρωμαει...ξερεις που αλλου μαζεύει νερό...πάνω απ το αφρολεξ που καλύπτει την μπαταρία στη θέση του πυροσβεστήρα...πολυ νερο...