PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Περί κλειδαριάς fortwo 2007+

wannabe
16-09-2008, 09:28
kalispera,
eixa paei sto gianitsa giati moy eixan anoixei to autokinhto moy molis 2 mines afoy to agorasa...snif!!!
i kleidaria mono xekleidwne den kleidwne...kai theorisa oti moy tin xalasane..
kalesa pragmatognwmwna kai telika xreiazotan pereterw ereyna kai xanapiga gia na lisoyn tin kleidaria kai na doyn pio einai antalaktiko poy exei xalasei gia na to ftiaxoyn....kai telika moy eipan oti DEN KLEIDONEI ME TO KLEIDI..
ALLA MONO XEKLEIDWNEI...
einai dinaton!! einai gia anagi...alla pes oti mplokarei to koympi h teleiwnei h mpataria kai einai bradi h eimai se perioxi poy den exei antiproswpia ti kanw to afinw anoixto????????????

einai ola ta nea smart etsi???
an nai tote prepei na dilwsw oti ston lainopoulo apo opoy pira to smart moy den to xeroyn!!!! Oute sto gianitsa to ixeran ...einai dinaton!!!!

kai an einai etsi tote pws to ANOIXAN???KAI DEN AFISAN SIMADI?? apo poy mpikan??

to autokinito kostizei 14000 kai h kleidaria mono xekleidwnei kai den moy to xan pei!!!!!!!!!!!eimai apogoiteymeni........

Ta dikas sas smart etsi einai??

7am
16-09-2008, 09:39
Κατ'αρχάς καλωσήλθες και κρίμα το περιστατικό.

Δεν είναι όλα έτσι. Κάποιο ελλάτωμα είναι αλλά είσαι καλυμμένη από την ασφάλεια. Μην το αφήσεις έτσι μιας και αφού αγόρασες αυτοκίνητο που να ξεκλειδώνει αλλά και να ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ!

Μίλα με την αντιπροσωπεία και μην ενδώσεις σε δηθε ισχυρισμους και μπλα μπλα.

Απαίτησε σε λογικά πλαίσια αυτό που δικαιωματικά σου ανήκει.

Sphinxgr
16-09-2008, 09:51
Και γράφε μόνο ελληνικά

Προσωπικά πιστευω πως αν άλλαζαν κλειδαριά θα κλείδωνε. Αλλά προφανός δεν άλλαξαν γιατί δεν είχαν κάποια ανοιγμένη...

Με τη λογική οτι χειρότερη περίπτωση αν χαλάσει κάτι το αλλάζεις ολόκληρο και δουλευει.

Garfito
16-09-2008, 10:01
για να ειμαι ειλικρινης ε καταλαβα και πολλα λογο του οτι τα γραφεις αγγλικοεληνικα.μπορεις να γραψεις ελληνικα;;:a33:

ΒΑΣΙΛΗΣ
16-09-2008, 11:09
Δεν ειμαι σιγουρος για το καινουργιο αλλα το roadster σιγουρα δεν κλειδωνει με το κλειδι. Ο λογος ειναι οτι εχει ενα συρματοσκοινο το οποιο τραβαει τον πειρο της κλειδαριας και επειδη ειναι ευκαμπτο δεν μπορει να κανει την αντιθετη κινηση. Παντως ειναι επικινδυνο για να κλεψουν κατι μεσα απο το αυτοκινητο και οχι το ιδιο το αυτοκινητο.

Alx
16-09-2008, 11:13
χμμ ισως με το κλειδι μονο να ξεκλειδωνει σε περιπτωση που μεινεις απο μπαταρια τον τηλεχειρισμο και μεχρι να πας με το αμαξι για να αγορασεις καινουργια μπαταρια...

θα το κοιταξω στο δικο μου δοκιμαζοντας αφου ξεκλειδωσω με το κλειδακι να το κλειδωσω μετα...

ktop
16-09-2008, 11:40
το νέο δεν κλειδώνει μόνο του μετά απο κάποια ώρα ?
και το roadster και το f2 (το παλιό) κλειδώνουν μόνα τους μετά από κάποια ώρα...
ίσως γι'αυτό μόνο να ξεκλειδώνουν με το κλειδί ....
πάντος αν μείνεις από μπαταρία του τηλεχειρισμού πώς θα το βάλεις μπροστά μιας και το κλειδί απερνεργοποιεί και το Immobilizer ?

ΒΑΣΙΛΗΣ
16-09-2008, 11:47
Στα παλια ξεκλειδωνεις με το κλειδι μονο αν μεινεις απο μπαταρια αυτοκινητου ετσι ωστε να μπεις μεσα να ανοιξεις το καπο και να βαλεις καλωδια. Αν μεινεις απο μπαταρια στο κλειδι απλα πας περνεις το δευτερο κλειδι, ή καλεις οδικη βοηθεια. Στα καινουργια περνει μπροστα χωρις να εχει μπαταρια το κλειδι

spilios
16-09-2008, 12:00
τα καινούρια smart 4-2 δεν κλειδώνουν με το κλειδί, μόνο ξεκλειδώνουν
:a42::a42:

ilman3
16-09-2008, 12:36
αρε τεχνολογια αυτε οι κλειδαριες της σμαρτ,απο ζωγραφο της αγορασαν?μια δεν κλειδωνουν,μια ανοιγουν απο 16 χρονα...καλυτερα να τα εχουμε ολο ανοιχτα για να μην μας κανουν καμια ζημια αν δεν ξερουν πως να τα ανοιξουν(αν υπαρχει ατομο που δεν ξερει)......:a33:

djvolis
16-09-2008, 12:40
παιδες...κανενα σμαρτ δεν κλειδωνει απο την κλειδαρια...μονο ξεκλειδωνει..

smart 1978
16-09-2008, 13:30
+1........

Meloukos
16-09-2008, 14:18
Eπιβεβαιωνω οτι δεν κλειδωνει το καινουργιο με το κλειδι,την πατησα στις διακοπες!(Ευτηχως μονο εγω το καταλαβα:a01:),δηλαδη σε οσους δεν εχουν συναγερμο αν παθει κατι η πλακετα(πεσει νερο κλπ κλπ) τοτε ΓΕΙΑ ΣΟΥ,την εκατσες την βαρκα,επισης δεν δοκιμασα αν χωρις την πλακετα παιρνει μπρος(που δε θα επρεπε λογω immo)

ΒΑΣΙΛΗΣ
16-09-2008, 15:37
Στο 451 χωρις την πλακετα δεν περνει αλλα χωρις την μπαταρια περνει

wannabe
16-09-2008, 18:15
καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!!

έστειλα μαιλ και στην smart για να δούμε τι θα μου πουν!!
αν μου πουν ότι μπορείς να κλειδώσεις με το κλειδί θα πάω στην αντιπροσωπία με τυπωμένο το μαιλ για αντικατασταση...
αν δεν κλειδωνει....ελπιζω να μην χρειάστει να το χρησιμοποιήσω..

μόλις μου απαντήσουν θα σας ενημερώσω...

Sphinxgr
17-09-2008, 07:16
Προφανώς τελικά δεν κλειδώνει!

jos
17-09-2008, 18:13
Κανένα smart δεν κλείδωνε από την κλειδαρια. Είναι μόνο για έκτακτη ανάγκη αν κλειδωθούμε έξω από το αυτοκίνητο.