PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Fortwo 451: Περί ποιότητας χρώματος

Smartakis
03-10-2008, 14:24
Μετά και το σημερινό θεωρώ πως χρώμα με μικρότερη αντοχή δεν πρέπει να υπάρχει.
Είναι τραγικά γελοίοι οι άνθρωποι που επέλεξαν τη συγκεκριμένη ποιότητα χρώματος για να μπει στο νέο F2.
Σήμερα ίσα ίσα που ακούμπησα με ένα κιβώτιο που κουβαλούσα, το πίσω φτερό. Όταν το είδα απλά πρόσεξα πως είχε μείνει πάνω στο αυτοκίνητο, σκόνη από το κιβώτιο.
Όταν λοιπόν καθάρισα τη σκόνη είδα πως είχε φύγει το χρώμα!!!!!!!
Είναι δυνατόν με κάθε επαφή να φεύγει το χρώμα? Σε λίγο θα φοβόμαστε να το ακουμπήσουμε με το χέρι,μήπως και ξεθωριάσει.

genous_8hlykou
03-10-2008, 14:29
Αν μιλάμε για ξύλινο κιβώτιο με γωνίες, δεν είναι λογικό να γδαρθεί?

Smartakis
03-10-2008, 14:44
Μιλάμε για χαρτοκιβώτιο. Λες να μπορούσα να σηκώσω μόνος μου ξυλοκιβώτιο ? :a04:

Sphinxgr
03-10-2008, 14:45
Βασικά χρηματο-κιβώτιο ήταν!!! αλλά και πάλι :a39:

Smartakis
03-10-2008, 14:48
Βασικά χρηματο-κιβώτιο ήταν!!! αλλά και πάλι :a39:

άμα ήταν χρηματοκιβώτιο και μάλιστα γεμάτο σιγά μην το 'κανα θέμα :a04::a04: θα το φόρτωνα και γεια σας :a31::a31::a31:

gavanos
03-10-2008, 14:56
Η αλήθεια είναι ότι έχουν ακουστεί και άλλα παράπονα για το χρώμα...Και αν θυμάμαι καλά το έχω διαβάσει και σε clubs του εξωτερικού...
Αλλά μόνο για τις μή-μεταλλικές βαφές

Alx
03-10-2008, 15:01
απο γρατζουνιες μεχρι στιγμης ημουν τυχερος και δεν εχω παρα μονο 2 αμιχες στο τριδιον...

παρολ' αυτα υπαρχει μια εμφανης διαφορα οσον αφορα το οπτικο του χρωματος στο πλαστικο με το χρωμα του τριδιον... οπως ειχα γραψει παλιοτερα περιμενω σε το πολυ 2 χρονια να ειναι πλεον χτυπητη η διαφορα αναμεσα στο μαυρο των πλαστικων και το μαυρο του τριδιον...

εχω ηδη αρχισει να σκεφτομαι ενα ποιοτικο βαψιμο στα πλαστικα

genous_8hlykou
03-10-2008, 15:54
Μιλάμε για χαρτοκιβώτιο. Λες να μπορούσα να σηκώσω μόνος μου ξυλοκιβώτιο ? :a04:

Εδώ σηκώνω εγώ ξυλοκιβώτιο (οκ με δυσκολίες.... οκ και με λίγη βοήθεια... :a39:)

Smartakis
03-10-2008, 16:00
Τι ξυλοκιβώτιο σηκώνεις? 1 x 1 ? Γιατί γενικά το ξυλοκιβώτιο μόνο και μόνο από την κατασκευή του (ακόμα και άδειο) είναι αρκετά βαρύ.

djvolis
03-10-2008, 16:30
το χρωμα ειναι υδατοδιαλυτο πλεον

nikki
03-10-2008, 16:31
στο πισω αριστερο φτερο εχει φυγει απο χιλιες μεριες το κωλοχρωμα...τι να κανω ομωςς??περιμενω να βγει off να το αλλαξω να τελειωνουμε.:a42::a42::a42:
το καλο ειναι οτι οποτε καποιος μου το τρωει,ειναι στο συγκεκριμενο φτερο οποτε ειμαι κ τυχερη μεσα στην γκαντεμια μου.....παντως ο smartakis εχει δικιο,γιατι ειναι τοσο για πεταμα το χρωμα..???:a42::a42:
με το προηγουμενο δεν αντιμετωπιζα τετοιο προβλημα.:a13::a13:

nikki
03-10-2008, 16:32

μπλιαξ...:a13::a13:

ilman3
03-10-2008, 17:54

αεροδιαλυτο θα ελεγα................:a01:

Bambam
03-10-2008, 20:48
Egw parkara gia na paw gia mathima k enw panta viazomai anoigw poli prosektika tis portes, tin akoumpisa oso pio siga borusa se ena kolonaki k otan tin ekleisa eixe fugei to xrwma les k kollise apo panw to xrwma apo to kolonaki.. Xerw egw ti na pw.. Xenerwsa! A egine to kalokeri borei na eftaige k afto den xerw pws allios na to dikaiologisw!..
Sorry gia ta gramata grafw apo kinito

smartopontikas
03-10-2008, 20:53
Για λόγους φιλικούς προς το περιβάλλον, υδατοδιαλυτά θα είναι πλέον όλα τα χρώματα των νέων αυτοκινήτων. Έτσι μου είπαν σε ένα κατάστημα για χρώματα αμαξιών. Είναι λέει Κοινοτική Οδηγία.

Σκεφτείτε πάντως ότι υδατοδιαλυτά είναι και τα πλαστικού τύπου χρώματα που βάφουμε τους εσωτερικούς χώρους των σπιτιών μας. Δε φεύγουν έτσι εύκολα ούτε από τους τοίχους ούτε αν πέσουν στο αμάξι κανενός άτυχου!
Μήπως κάτι άλλο φταίει;
Το ίδιο συμβαίνει και με το χρώμα του tridion; Ξεθωριάζει εύκολα κι αυτό;

Τα μεταλλικά χρώματα είναι βεβαιωμένο ότι αντέχουν περισσότερο όπως ειπώθηκε παραπάνω; Εγώ νομίζω ότι είναι πιο ευαίσθητα ειδικά σε θέματα κουτσουλιών.

fourstar
03-10-2008, 21:14
φευγει για ΠΛΑΚΑ λεμε
you better watch it

---------------------------------------
:partytime2: :toot: :beerchug: :rolleyes: :hoover: :smileysex::sleep2:

smartopontikas
03-10-2008, 21:36
φευγει για ΠΛΑΚΑ λεμε

Ίσως το άσπρο χρώμα είναι καλύτερο με την έννοια ότι διορθώνεται ευκολότερα με μπαλώματα ακόμη κι από μας.

Τα άλλα χρώματα είναι πιο δύσκολο να τα ταιριάξει κανείς.

preve
04-10-2008, 01:19
Παίδες κυριολεκτικά το χρώμα στο νεο f2 φεύγει με το...νύχι!!!!!!!!

Κάποιο σκουπιδάκι είδα τις προάλλες και πήγα να το ξύσω λίγο με το νύχι ...και το γρατσούνισα!
Έφυγε το χρώμα!!!!!!!!!! :a42:

spyrospal
04-10-2008, 01:22
oποτε καλητερη δουλια που εχουμε να κανουμε η να το ντυσετε σε τζιν μοτηβο μιας και εχω δει 3 μεχρι στιγμης,η να βαλουμε ολοι μαζι κανα 50 ρικο και να ανοιξουμε ενα SMART-MANIA repairs ΓΙΑ να φτιαχνουμε τα σμαρτ μας...ε ρε απατεωνες..

smartopontikas
04-10-2008, 22:20
Αφού τα εργοστασιακά χρώματα είναι τόσο χάλια, μόνη λύση είναι να βαφτεί το αμάξι με άλλα χρώματα πιο ανθεκτικά.

Το ότι υπάρχουν τα body panels κάνει την υπόθεση λίγο ευκολότερη και διαλέγουμε ότι χρώμα μας αρέσει. Πρόβλημα με την άδεια κυκλοφορίας δε θα έχουμε μιας κι εκεί αναγράφεται το χρώμα του Tridion.

Πάντως για μικρο-επιδιορθώσεις υπάρχουν και τα Chips-away.

ilman3
05-10-2008, 08:30
εχει προσεξει κανεις αν το χρωμα φευγει ευκολα μονο απο τα Panels η και απο το κλωβο?.γιατι αν ειναι μονο τα panel τοτε παμε αλλου και δεν φταιει η ποιοτητα του χρωματος

gavanos
06-10-2008, 09:16
Αυτό είχα διαβάσει σε αγγλικό forum...ότι τα panels και ειδικά τα μή μεταλλικά είναι αυτά που έχουν το "θέμα"...

Alx
06-10-2008, 11:02
εννοειται οτι ειναι τα πλαστικα, στο τριδιον το χρωμα δεν παθαινει τπτ ουτε χανει τη γυαλαδα και τη σκουροτητα του...

στα πλαστικα το μαυρο σε 3-4 χρονια εχει γινει γκρι... εδω ειμαστε και θα τα λεμε :a26:

SOFIA
06-10-2008, 13:01
το ιδιο προβλημα εχω και γω που εχω το Limited one και ειναι και περλα το χρωμα. δεν εχει βγαλει και ριπερ κιτ και ουτε λεει θα βγαλει....τι κανουμε λοιπον?

nikki
06-10-2008, 13:03
Αυτό είχα διαβάσει σε αγγλικό forum...ότι τα panels και ειδικά τα μή μεταλλικά είναι αυτά που έχουν το "θέμα"...

ειδα κ το δικο μου που ειναι μεταλλικο..:a13::a13:

nikki
06-10-2008, 13:04
παντως εχουν βγαλει στυλο με το χρωμα του καθε αυτοκινητου.....
αλλα ειναι για μικρο χτυπηματακια...

limited_one
06-10-2008, 13:07
Το προβλημε με τα μη μεταλικα ειναι το εξης...
δεν εχουν βαφτει καθολου.αν ειναι μαυρο ειναι απλα ενα μαυρο πλαστικο στο οποι εχουν ριξει βερνικη για γυαλαδα.
το ιδιο εχει γινει και στα λευκα με λευκο πλαστικο.
απλα η διαφορα ειναι οτι τα μαυρα καποια στιγμη θα ξεθοριασουν ενω τα λευκα οχι τοσο συντομα..

nikki
06-10-2008, 13:10
Το προβλημε με τα μη μεταλικα ειναι το εξης...
δεν εχουν βαφτει καθολου.αν ειναι μαυρο ειναι απλα ενα μαυρο πλαστικο στο οποι εχουν ριξει βερνικη για γυαλαδα.
το ιδιο εχει γινει και στα λευκα με λευκο πλαστικο.
απλα η διαφορα ειναι οτι τα μαυρα καποια στιγμη θα ξεθοριασουν ενω τα λευκα οχι τοσο συντομα..

το θεμα δεν ειναι μονο το ξεθωριασμα αλλα κ το χτυπημα...
οτι χρωμα κ να εχεις πλυν του μαυρου αν χτυπηθει θα φαινεται το μαυρο απο μεσα....

limited_one
06-10-2008, 13:16
αφου δεν εχει γινει η ιδια επεξεργασια με τα βαμενα panels λογικο εινα να μην εχουν την ιδια αντοχη και να ειναι πιο ευαισθητα.

Garfito
06-10-2008, 14:20
ερωτηση τα πανελς του smart οταν λεμε μπλε η ασημι μεταλλικο τι γινεταιι;

DJ THEO
06-10-2008, 14:31
ερωτηση τα πανελς του smart οταν λεμε μπλε η ασημι μεταλλικο τι γινεταιι;

Εμενα που ειναι ασημι μεταλλικο,νομιζω ειναι το ιδιο ευαισθητο κ με τα αλλα!!Εχω αρκετα σημαδακια απο πετραδακια κ γενικα σε πολλα σημεια λειπει το χρωμα!Πως δεν ξερω!!!Ειναι πολυ ευαισθητο!!Τωρα αν τα μη μεταλλικα ειναι ακομα πιο ευαισθητα δεν ξερω αλλα στο χρωμα το νεο φορ2 παιρνει -1!!!:a42::a42:

preve
06-10-2008, 15:44
ειδα κ το δικο μου που ειναι μεταλλικο..:a13::a13:

Πές το ψέμματα....... :(

Ήδη το δικό μου σε 8 μήνες (έχουμε και το ίδιο χρώμα) δείχνει πιο ταλαιπωρημένο γύρω γύρω από τις γρατσουνιές από το προηγούμενο μου μπλε passion που το είχα 5 χρόνια!!!!

gavanos
06-10-2008, 15:46
@ Sofia - Nikki: Εννοείτε ότι έχει πρόβλημα με τη γυαλάδα? Ή στην αντοχή σε χτυπήματα?

nikki
06-10-2008, 18:16
@ Sofia - Nikki: Εννοείτε ότι έχει πρόβλημα με τη γυαλάδα? Ή στην αντοχή σε χτυπήματα?

εγω αναφερομαι για τα χτυπηματα....μιας κ τη γυαλαδα δεν την θεωρω κ τοσο μεγαλο προβλημα.μια αλοιφη να το περασεις ειναι οκ...με τα χτυπηματα ομως τι κανεις???αλλαζεις panel η' βαφεις συνεχεια..??:a42::a42::a42::a42:

smartopontikas
06-10-2008, 19:19
Το βάψιμο των panels δεν πρέπει να στοιχίζει πολύ. Κάπου εδώ μέσα είχε γίνει λόγος για 400€.
Πάντως το άσπρο δε νομίζω ότι θα ξεθωριάζει όπως το μαύρο. Είναι εύκολο χρώμα και νομίζω ότι θα μπορεί να βάψει κάποιος μόνο μερικά panels χωρίς να φαίνεται διαφορά παλιού-καινούργιου χρώματος.

Τα κιτ επιδιόρθωσης μου φαίνονται προχειρο-δουλειές.

nikki
06-10-2008, 19:34
Το βάψιμο των panels δεν πρέπει να στοιχίζει πολύ. Κάπου εδώ μέσα είχε γίνει λόγος για 400€.
Πάντως το άσπρο δε νομίζω ότι θα ξεθωριάζει όπως το μαύρο. Είναι εύκολο χρώμα και νομίζω ότι θα μπορεί να βάψει κάποιος μόνο μερικά panels χωρίς να φαίνεται διαφορά παλιού-καινούργιου χρώματος.

Τα κιτ επιδιόρθωσης μου φαίνονται προχειρο-δουλειές.

το θεμα δεν ειναι τα χρηματα....αλλα στην μεταπωληση θα εχεις προβλημα...εγω προσωπικα προτιμω να αλλαξω panel παρα να το βαψω.στο φιναλε τα ιδια χρηματα στοιχιζει με τη βαφη.
τα κιτ επιδιορθωσης ειναι για μικρο χτυπηματακια,οχι για να καλυψεις επιφανεια.

smartopontikas
06-10-2008, 19:42
...εγω προσωπικα προτιμω να αλλαξω panel παρα να το βαψω.στο φιναλε τα ιδια χρηματα στοιχιζει με τη βαφη.

Σε σχετικό θέμα για τα panels http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=25893 είχε αναφερθεί ότι στοιχίζουν 1500€.
Οπότε η αλλαγή δε νομίζω ότι συμφέρει πάντα. Τα καινούργια panels έρχονται άβαφτα και εν συνεχεία πρέπει να βαφτούν, οπότε το κόστος ανεβαίνει αρκετά.

preve
06-10-2008, 19:43
Το βάψιμο των panels δεν πρέπει να στοιχίζει πολύ. .

Ε...δεν είναι και λίγα τα 70άρια/κομμάτι στην cheepsaway... :a42:

Ηδη το έχω κάνει μια φορά και το χρώμα έχει φύγει από απαλά ακουμπήματα λίγο πιο κει.

Απο γυαλάδα μια χαρά τα πάει.
Δεν λέει να μείνει πάνω στο αυτοκίνητο όμως. (Το χρώμα)
Εδώ είναι το πρόβλημα.

smartopontikas
06-10-2008, 19:54
...Δεν λέει να μείνει πάνω στο αυτοκίνητο όμως. (Το χρώμα)

Εγώ προτείνω το εξής. Όσοι έχετε κάπως μεγάλες αποχρωματισμένες επιφάνειες κι όχι μικρογρατσουνιές βάλτε μια πινελιά από ένα συνηθισμένο ντουκόχρωμα του εμπορίου (πρόκειται για ελαιόχρωμα κι άρα όχι υδατοδιαλυτό).
Αν το χρώμα δε φεύγει τότε η λύση είναι να βαφτούν τα panels με ελαιοχρώματα αμαξιών.
Αν φεύγει τότε μάλλον φταίει το πλαστικό.

limited_one
06-10-2008, 20:10
Σε πιο αυτοκινητο που κυκλοφορει δεν υπαρχουν χτηπηματα απο πετραδακια?
Να μην κολατε πισω απο τα προπωρευομενα αυτοκινητα για να μην γινονται.
το παλιο δηλαδη ειχε μεγαλυτερης αντοχης βαφη?
εμενα ειχαν γεμισει σημαδια απο πετραδακια τα πισω φτερα απο τα δικα μου μαμα λαστιχα.

nikki
06-10-2008, 20:39
Σε σχετικό θέμα για τα panels http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=25893 είχε αναφερθεί ότι στοιχίζουν 1500€.
Οπότε η αλλαγή δε νομίζω ότι συμφέρει πάντα. Τα καινούργια panels έρχονται άβαφτα και εν συνεχεία πρέπει να βαφτούν, οπότε το κόστος ανεβαίνει αρκετά.

κανεις ενα λαθος εδω περα...τα panels στο new ερχοντε ετοιμα βαμμενα....
πχ.το πισω φτερο σε μπλε χρωμα στοιχιζει 120 ευρω.

nikki
06-10-2008, 20:41
Σε πιο αυτοκινητο που κυκλοφορει δεν υπαρχουν χτηπηματα απο πετραδακια?
Να μην κολατε πισω απο τα προπωρευομενα αυτοκινητα για να μην γινονται.
εμενα ειχαν γεμισει σημαδια απο πετραδακια τα πισω φτερα απο τα δικα μου μαμα λαστιχα.

τα χτυπηματα που εχω εγω δεν εχουν γινει απο δικο μου λαθος.....
το θεμα ειναι.οτι ειτε κανουμε εμεις το λαθος ειτε καποιος αλλος το ιδιο αποτελεσμα εχει,να φευγει το χρωμα για πλακα.....

limited_one
06-10-2008, 20:44
εγω λεω οτι και ενα aygo να ειχες παλι το ιδιο θα ητανε.

nikki
06-10-2008, 20:46
εγω λεω οτι και ενα aygo να ειχες παλι το ιδιο θα ητανε.

επειδη τυχαινει να ειναι το 2o smart μου....εχω να πω οτι με το 700αρι που ειχα τρακαρει,δεν αντιμετωπιζα τετοιο προβλημα,για την ακριβεια δεν ειχε παθει απολυτως τιποτα.....τωρα μ αυτο τι να πω ρε παιδι μου.....:a42::a42:

limited_one
06-10-2008, 20:51
και εμενα το 2 ειναι...
μηπως δεν το προσεχεις οσο προσεχες το πρωτο?

nikki
06-10-2008, 20:56
και εμενα το 2 ειναι...
μηπως δεν το προσεχεις οσο προσεχες το πρωτο?

οχι δεν ισχυει κατι τετοιο....:a26::a26:

limited_one
06-10-2008, 21:00
εγω παντος δεν βλεπω καμια διαφορα στην ανθεκτηκοτητα.
καποια πετραδακια εχει αποκτησει το αυτοκινητο μου αλλα οφειλονται στην διαπλατηνση του δρομου και στο γεγονος οτι κολαω σε αυτοκινητα ενω στο παλιο δεν το εκανα αυτο...

preve
07-10-2008, 10:11
.

Απολύτως καμμία σχέση!

Με το 700άρι χτυπούσες ξεπαρκάροντας και δεν έτρεχε μια.
Σε αυτό δεν τολμάς να αγγίξεις και έχει φτάσει η γρατσουνιά τα ''μαύρα''.

Γιαγιάδες με σακούλες το αγγίζουν και γρατσουνιέται.
Τις προάλλες έξυσα λίγο με το νύχι να φύγει ένα λεκεδάκι....και έφυγε το χρώμα!!!!!!!!!!!!

Τι να λέμε τώρα.....

nikki
07-10-2008, 10:37
Απολύτως καμμία σχέση!

Με το 700άρι χτυπούσες ξεπαρκάροντας και δεν έτρεχε μια.
Σε αυτό δεν τολμάς να αγγίξεις και έχει φτάσει η γρατσουνιά τα ''μαύρα''.

Γιαγιάδες με σακούλες το αγγίζουν και γρατσουνιέται.
Τις προάλλες έξυσα λίγο με το νύχι να φύγει ένα λεκεδάκι....και έφυγε το χρώμα!!!!!!!!!!!!

Τι να λέμε τώρα.....

+10000000000000000000.....το αριστερο φτερο μου ειναι για πεταμααα:a17::a17::a17:

limited_one
07-10-2008, 11:20
εμενα τετοια προβλημετα δεν εχει...
αυτοκινητο επεσε πανω με αρκετη δυναμη αφου ακουστηκε και μπαμ και η λαμαρινα του αλλου εκανε βαθουλομα και εμενα εκανε μια πολυ μικρη γρατζουνια

GTZI
07-10-2008, 11:34
Το ίδιο και σε εμένα παιδιά (εχω το f2 το κόκκινο), με ακούμπησαν το καλοκαίρι στον προφυλακτήρα (μπροστά-δεξιά) και έφυγε όλο το χρώμα, φαινόταν το μαύρο από κάτω. Πήγα λοιπόν στην ΕΚΚΑ και πήρα το χρώμα του (είναι 2 sticks, χρώμα και βερνίκι) το έβαψα και τώρα είναι πολύ πιο χάλια μιας και το χρώμα που και καλά είναι το ίδιο με το αμάξι είναι πολύ πιο σκούρο…..Οπότε έχω κάτι πολύ ωραία μπαλώματα τώρα

netrinos
21-10-2008, 15:00
Αφηστε τα παιδια. Δεν υπαρχει αμφιβολια. Το χρωμα στα πλαστικα φευγει εντελως για πλακα. Το πισω μου ειναι για πεταμα λεμε. Εχω ξενερωσει εντελως. Το ιδιο κ ο προφυλακτηρας, Με το παραμικρο, κ εχεις μια καινουργια γραντζουνια. Το θεμα ειναι τι κανουμε. Σκευτομαι να τα βγαλω κ να τα βαψω γιατι δεν μπορω να το βλεπω ετσι, αλλα απ την αλλη, παλι ετσι θα ξαναγινουν κ θα ξενερωσω ακομα περισοτερο αφου θα τα χω σκασει κιολας.. Πλακα πλακα εχει βρει κανενας οδηγιες πουθενα για την αφαιρεση τους?

gavanos
22-10-2008, 23:38
Ίσως φταίει και το γεγονός ότι πολλά μικροχτυπήματα γίνονται εντελώς για πλάκα. Χτες βράδυ, περιμένοντας στο λογιστή σε ένα στενάκι κάθετο της Μιχαλακοπούλου, τουλάχιστον 5 άτομα μέσα στο μισάωρο πέρασαν και με ακούμπησαν-χτύπησαν με τις σακούλες που κουβαλούσαν...Δεν θα σχολιάσω τη συνέχεια γιατί θα βγούμε εκτός θέματος, αλλά πλέον μέσα στην Αθήνα είναι δεδομένα μικροχτυπήματα - γρατζουνιές...Αυτό που προτείνω είναι μια καλή βαφή (κανένα 500άρι υπολογίστε για πλαστικά) και μετά κουκούλα οπωσδήποτε το βράδυ.