PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Θάμπωμα (Πολυμερισμός ?) Ηλιοροφής

Alx
14-01-2009, 13:43
Το εχω παρατηρησει εδω και αρκετους μηνες και ειπα να το μοιραστω τελικα μαζι σας...

Προφανως απο το υλικο και τον ηλιο εχω παρατηρησει απο την καμπινα κοιτωντας την ηλιοροφη μια διαδικασια σαν πολυμερισμο του πλαστικου υλικου, σαν αραχνωδεις γραμμες που εχουν δημιουργηθει, κυριως στις ακρες εφαρμογης με το τριδιον... αυτο φαινεται μονο οταν πεφτει ο ηλιος πανω στην οροφη και φυσικα την εχουμε καθαρη

Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος? Θα προσπαθησω να βγαλω και καμια φωτο με καλο καιρο για να δειτε :a11:

Garfito
14-01-2009, 16:01
δεν εχω δει κατι ,αλλα καλυτερα βαλε φωτο να καταλαβω τι παιζει

jos
14-01-2009, 16:14
Είναι κόπωση λόγω ηλιακής ακτινοβολίας. Θα σου συνιστούσα τώρα που είναι νωρίς να το συντηρήσεις με κάποια αλοιφή για διάφανα πλαστικά που επιδιορθώνει την αράχνη και την θαμπάδα. Η ίδια αλοιφή κάνει και για τα φανάρια. Το κόστος της είναι μικρό και παρατήνει αρκετά την διαφάνεια των πλαστικών.

Dr28
14-01-2009, 18:58
σωστος απο τωρα συντηρηση γιατι μετα ισως να μην εχει γυρισμο και να σου φαινεται αρκετα ασχημο...

Alx
15-01-2009, 16:58
thanx Jos θα το εχω υποψη μου ;)

Alx
26-01-2009, 12:29
Λοιπον οριστε και οι φωτοζ, δεν ειναι ακριβως αραχνοειδη οπως ειπα πιο πανω...

http://img206.imageshack.us/img206/7402/img3012resizejg9.jpg

http://img177.imageshack.us/img177/7766/img3013resizekq2.jpg

miltossmart
26-01-2009, 13:01
Τα πλαστικά επιβάλλεται να συντηρούνται με sprey σιλικόνης το οποίο αποτρέπει το ξεθώριασμα αλλά και τη διαάσπαση των παράγωγων του πετρελαίου...πλαστικά λάστιχα κλπ...,εδώ όμως έχω μπερδευτεί....Η ηλιοροφή δεν είναι γυάλινη???:smt017

Garfito
26-01-2009, 13:03
οχι ειναι πλεξι-γκλας

miltossmart
26-01-2009, 13:32
Σημαντική πληροφορία που δεν γνώριζα!!!Plexi glass..για φαντάσου...:confused:

Garfito
26-01-2009, 13:35
απλα να ξερεις οτι δε σπαει,καθολου ευκολα

jos
26-01-2009, 15:18
Λογικά είναι Lexan και μιλάμε μόνο για το καινουργιο...
Πάντως αυτό που βλέπω στην φωτογραφία δεν ειναι λογικό. Έχεις σκεφτεί να το πας για αντικατάσταση μέσω εγγύησης? Δεν είναι σωστό να έχει γίνει αυτό σε τόσο νεαρο αυτοκίνητο. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο ούτε στα παλιά fortwo που είχαν τα πλαινά τζαμάκια από το ίδιο υλικό ούτε και στα Roadster που το χρησιμοποιούν για το Hardtop και τα πίσω τζάμια...

Alx
26-01-2009, 15:22
Λογικά είναι Lexan και μιλάμε μόνο για το καινουργιο...
Πάντως αυτό που βλέπω στην φωτογραφία δεν ειναι λογικό. Έχεις σκεφτεί να το πας για αντικατάσταση μέσω εγγύησης? Δεν είναι σωστό να έχει γίνει αυτό σε τόσο νεαρο αυτοκίνητο. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο ούτε στα παλιά fortwo που είχαν τα πλαινά τζαμάκια από το ίδιο υλικό ούτε και στα Roadster που το χρησιμοποιούν για το Hardtop και τα πίσω τζάμια...

στο επομενο σερβις που πλησιαζει θα το κοιταξω με το συνεργειο... συμφωνω οτι δε θα επρεπε να το κανει... απο την αλλη στις φωτος βλεπεις οπως το βλεπω σε πολυ συγκεκριμενες στιγμες, θελω να πω οτι δε φαινεται παντα τοσο τραγικο... παντως πρεπει να ειναι απλα κακη ποιοτητα και λαθος πολυμερες ενδεχομενως

x-origin
26-01-2009, 15:48
είναι ευαίσθητο δλδ γρατζουνίζεται εύκολα?

Alx
26-01-2009, 15:51
είναι ευαίσθητο δλδ γρατζουνίζεται εύκολα?

δε μιλαμε για γρατζουνιες, μιλαμε για την επιδραση του ηλιου στο πλαστικο

Garfito
08-08-2009, 18:52
υπαρχει καποιον προιον ωστε να το προλαβουμε εαν τελικα εινια κατι φυσιολογικο,

Psykoman
08-08-2009, 22:13
όπως είναι στις φωτό σου...είναι σε μένα τα πίσω πλαϊνά, αλλά αυτά είναι πλαστικά...

siroumist
09-08-2009, 14:10
οχι ειναι πλεξι-γκλας

ειναι ανεπιτρεπτο στα παλια φ2 να ειχαν γυαλινη οροφη και στα καινουργια αυτη την ηλιθιοτητα!!!!δεν ξερω αν το φαινομενο του πολυμερισμου συμβαινει κατα κορον αλλα προσωπικα θα επρεπε να χρησιμοποιουνται καλυτερης ποιοτητας υλικα σε εμφανη τουλαχιστον σημεια του αυτοκινητου...

gavanos
12-08-2009, 12:17
Δεν νομίζω ότι είναι τυχαία η αλλαγή από γυαλί σε πλεξιγκλάς. Μην ξεχνάμε ότι στο 450 (παλιό f2) όταν το άφηνες στον ήλιο δεν μπορούσες να σταθείς από την ζέστη. Η οροφή από μέσα ζεμάταγε (δεν μπορούσες να την ακουμπήσεις!) ενώ στο καινούριο (451) από πλευράς θερμοκρασίας τουλάχιστον τα πράγματα είναι σαφώς πολύ καλύτερα...

exada76
17-08-2009, 16:48
καλησπερα σε όλους
σημερα βλέποντας απο την γυαλινη οροφή του smart μου παρατηρησα κάτι σε όλη την οροφή σαν να την έχω περάσει με ψιλό γιαλόχαρτο και έχει κανει κυκλάκια πολύ ψιλά σαν γρατζουνιες, το αυτοκίνητο το έχω 1,5 χρόνια και δεν ξέρω εαν είναι φυσιολογική φθορά απο τον ήλιο
εαν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει...

σας ευχαριστώ

exada76
17-08-2009, 19:31
ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΟΙΦΗ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΟΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΑΧΝΩΔΕΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ???

fourforMe
18-08-2009, 13:05
Γενικά μάλλον υπάρχει πρόβλημα απ' ότι καταλαβαίνω με την ηλιοοροφή των αυτοκινήτων.
Το δικό μου βάζει νερά!!!! Είναι 3,5 ετών αυτοκίνητο και έχει γίνει καλοκαιρινό.
Από 2,5 όταν ήταν στην αντιπροσωπεία το επισήμανα και δεν διαπιστώθηκε τίποτα τότε.
Τώρα τρέχω και να δώ τι θα γίνει και πόσα θα μου ζητήσουν!

steliospulse
29-11-2009, 19:34
και εγω εχω το ιδιο προβλημα .μπορει ο καποιος να μας πει που μπορουμε να βρουμε την αλοιφη αυτη για την συντηρηση της ηλιοροφης?

RUFF@RYDERS
29-11-2009, 19:48
και στο f4 το ιδιο πραμα μπροστα γιατη το πισω κοματι ειναι απο γυαλι φυσιολογικο αμα καθεται στον ηλιο πολες ωρες ,κρυο ζεστη πιστευο αμα δηλαδη το αμαξη ειναι πολυ ωρα στον ηλιο και μετα το πλυνης η ξαφνηκη αλαγη θερμοκρασιας να προκαλη συστολη διαστολη κατα συνεπεια καποιο ηδος ραγαδες

jos
30-11-2009, 01:02
Μιας και αντιμετωπίζω αυτό το διάστημα το πρόβλημα του πολυμερισμού της οροφή στο νέο For2, η επίσημη δικαιολογία που άκουσα για το πρόβλημα είναι ότι λόγω συστολών- διαστολών σπάει μια μεμβράνη που υπάρχει μέσα στο πλαστικό (είναι πολυστρωματικό όπως μου είπαν). Αν το πρόβλημα παρουσιαστεί εντός εγγύησης τότε καλύπτεται αν είναι σε προχωρημένο στάδιο και αντικαθίστατε η οροφή δωρεάν. Σε λίγες μέρες θα επανέλθω για το αν και για πόσο καλύπτεται και η νέα οροφή από εγγύηση.

spc
11-12-2009, 16:20
παιδια και εγω το ιδιο προβλημα εχω,το αμαξι ειναι 1 χρονου .πηγα σε αντιπροσωπο και το εστειλε στα κεντρικα. απο εκει εστηλαν εμαιλ στην μερσεντεσ και εγκριθικε η αλλαγη τησ ηλιοροφης .

Alx
11-12-2009, 16:22
Ενδεικτικα να αναφερω οτι στην περιπτωση που καποιος θελει να κανει την αλλαγη της ηλιοροφης και δεν προλαβε την εγγυηση, το κοστος αλλαγης ειναι περιπου €500

alexfortwo
12-12-2009, 11:18
Παιδιά,ξέρει κάποιος ποια είναι η αλοιφή που μπορούμε να βάλουμε μπας και το γλυτώσουμε πριν φτάσει να γινει έτσι?

mono_le
15-01-2010, 16:30
paidia kalispera,antimetopizw kai egw ta idia.....proteinete tipota.....

mono_le
19-01-2010, 01:36
mipws kserei kaneis pou mporoume na vroume auti tin aloifh gia ti sintirisi tis orofis?

DVCam
09-02-2010, 00:15
Υπάρχει και η λύση της θραύσης κρυστάλλων ή κάνω λάθος?
Βασικά το σπάς άμα είναι δεν έιναι σε εγγύηση και το αλλάζεις ή... υπάρχει και η λύση των "καιρικών φαινομένων".
Δηλαδή... πως από το χαλάζι τα αλλα τσαλακόνωνται??/ Ε... το δικό μου από τον πολύ ήλιο... "πολυμερίζεται"!!!! Χα χα χα!
Θα μπορούσε να περάσει! Δεν θα μπορούσε?

MatiasBrabus
09-02-2010, 00:42
και εγω μια απο τα ιδια η οροφη μου! δεν υπαρχει λυση? καποια αλοιφη? εστο να το απαλινει να μην φενεται τοσο πολυ εντονο !

Alx
09-02-2010, 11:37
Υπάρχει και η λύση της θραύσης κρυστάλλων ή κάνω λάθος?
Βασικά το σπάς άμα είναι δεν έιναι σε εγγύηση και το αλλάζεις ή... υπάρχει και η λύση των "καιρικών φαινομένων".
Δηλαδή... πως από το χαλάζι τα αλλα τσαλακόνωνται??/ Ε... το δικό μου από τον πολύ ήλιο... "πολυμερίζεται"!!!! Χα χα χα!
Θα μπορούσε να περάσει! Δεν θα μπορούσε?

Γιωργο το εδωσες το 451 και ξεχασες απο τι εινια φιαγμενη η οροφη?

Για να σπασει αυτο το πραγμα θελει προσπαθεια

corleone
09-02-2010, 12:08
Δηλαδή... πως από το χαλάζι τα αλλα τσαλακόνωνται??/ Ε... το δικό μου από τον πολύ ήλιο... "πολυμερίζεται"!!!!

α0χα0χα0αχα0χα0χα0χ0αχ0αχ0αχχα0ααχα!!!!!Μαματος ο τυπος!!!!

rosspy
10-07-2010, 21:34
δυστυχως εχω το ιδιο προβλημα ακριβως,μοθ τι δινει στα νευρα οταν κοιταω κ εχει κοντρα ηλιο,ειναι τελειως γιατο @ου@....
α.... κ στο service ενας τεχνικος μου ειπε οτι ειναι απο ρετσινι,πλακα με κανεις?
ευτυχως που υπαρχει κ το σαιτ κ βλεπουμε αληθειες(σε αντιπαραθεση με την υπολοιπη Ελλαδα............)
η εγγυηση ειναι 2 χρονια για αυτο το 'πραγμα'????
το εχει αλλαξει καποιος με την εγγυηση κ μονο?

MatiasBrabus
10-07-2010, 22:31
με την εγγυηση μπορει να αλλαχτει αλλα 2 ατομα που την αλλαξανε ειχανε προβλημα διοτι εβαζε νερα αλλο το κολλημα του εργοστασιου και αλλο με μια απλη κολα! τωρα τι αλλο μπορουμε να κανουμε? δεν υπαρχει καποια αλοιφη να κανει κατι παρομοιο που κανει και το πολις? ειδικη για πλεξι γκλας?

jos
14-07-2010, 10:12
Η αντιπροσωπία την αλλάζει στην εγγύηση χωρίς καθόλου κόστος. Και το εργοστάσιο τν ίδια κόλα χρησιμοποιεί μιας και κανονικά χρησιμοποιήτε ειδική κόλα της MB και όχι σιλικόνη από το μαγαζί στη γειτονιά. Αν μπει σωστά δεν έχει κανένα πρόβλημα με υγρασίες ή άλλου είδους. Στην σπάνια περίπτωση που δεν το κάνουν σωστά θα το ξαναφτιάξουν πάλι χωρίς κόστος.
Αλοιφές κλπ δεν λειτουργούν γιατί η οροφή είναι τύπου σάντουιτς και το πρόβλημα παρουσιάζεται στο μεσαίο στρώμα.

Sphinxgr
14-07-2010, 11:53
Απο πάνω δεν γίνεται να μπει καμιά ειδική μεμβράνη ή κάτι να φιλτράρει την ακτινοβολία? Ή κάτι σε κρέμα να μην την ξεραίνει?

jos
14-07-2010, 14:56
Απ' ότι μου είχαν πει στην ΕΚΚΑ Αθήνας όταν άλλαξα την δική μου περισσότερο κακό κάνει η συστολή διαστολή παρά η ηλιακή ακτινοβολία. Επίσης δεν ήξεραν να με ενημερώσουν αν οι οροφές που χρησιμοποιούνται στην αντικατάσταση έχουν λυμένο αυτό το πρόβλημα...

djvolis
14-07-2010, 14:59
Απ' ότι μου είχαν πει στην ΕΚΚΑ Αθήνας όταν άλλαξα την δική μου περισσότερο κακό κάνει η συστολή διαστολή παρά η ηλιακή ακτινοβολία. Επίσης δεν ήξεραν να με ενημερώσουν αν οι οροφές που χρησιμοποιούνται στην αντικατάσταση έχουν λυμένο αυτό το πρόβλημα...
απλα δεν ξερουν...κατι σαν τους δισκους δλδ..

milspa
25-08-2010, 15:50
Έχω ένα smart fortwo αγορασμένο τον 2/2009. Στις διακοπές που πήγα δεν το πήρα μαζί (αν και μου έλειπε) και την Κυριακή που γύρισα και το ξεκουκουλωσα να πάω μια βόλτα παρατήρησα οτι η οροφή έδειχνε σαν σπασμένη:(:(:(. Δεν είναι σπασμένη κι ούτε έχει πέσει κάτι πάνω στην οροφή.
Ξέρει κανείς τι είναι αυτό;
Βέβαια αύριο θα το πάω στον Ισμάηλο γιατί είναι μέσα στην εγγύηση ακόμα.

spyros_s
25-08-2010, 16:51
δεν θα επρεπε ανεξαρτητα απο το αν εχει ληξει η εγγυηση να καλυπτεται η αντικατασταση ?

RUFF@RYDERS
25-08-2010, 16:51
3148 μηπως ειδες κατι τετοιο

milspa
26-08-2010, 10:49
Ακριβώς αυτό το effect κάνει!!!
Πήρα τηλ στον Ισμάηλο και μου είπαν να πάω να μου την αλλάξουν (είναι και στην εγγύηση!!!) ευτυχώς. Κι από ότι βλέπω είναι πολύ κοινό το πρόβλημα.
Δεν θα έπρεπε να το είχαν λύσει?
Ολόκληρη mercedes? μμμμμμμ!!!!!!
Διότι μπορεί στις βόρειες χώρες να βλέπουν τον ήλιο αραιά και που, αλλά στην Ελλάδα μας επισκέπτεται συχνότερα.

Sphinxgr
26-08-2010, 11:12
το θεμα ειναι αν η εγγυηση τελειώσει τι γινεται?

gavanos
26-08-2010, 12:21
Πάντως, εάν η οροφή αντικατασταθεί εντός εγγύησης, σίγουρα η νέα οροφή έχει και αυτή εγγύηση άλλα 2 χρόνια. Το θέμα είναι τί γίνεται αν π.χ. το πρόβλημα πρωτοεμφανιστεί μετά την λήξη της εγγύησης? Δεν αντικαθίσταται ως αποδεδειγμένα προβληματικό ανταλλακτικό?

fourforMe
12-05-2011, 15:44
Τι ωραία αυτοκίνητα που βγάζουνε!!!!! Εμένα η οροφή έχει αντικατασταθεί από την αντιπροσωπεία 2 φορές σε 2 χρόνια!
Κάθε χρόνο δηλαδή θα αλλάζω και οροφή! Αφού δεν ντρέπονται να πουλάνε τέτοια αυτοκίνητα κι εμείς σαν ανόητοι να τα αγοράζουμε......

bmw330vasilis
12-05-2011, 18:41
μ αυτην την αλοιφη ''xerapol plastic acrylic remover'' κανεις θαυματα στα φαναρια (που εχουν ''ξεθωριασει'' ή κιτρινησει απο τον ηλιο)

χωρις να βαζω το χερι μου στην φωτια θα ελεγα οτι μπορει να βοηθησει κ στην δικη σας περιπτωση!

ωστοσο...υπαρχουν αλοιφες που προστατευουν τις πλαστικες αυτες επιφανειες, απο επωνυμες μαρκες ''καλλυντικων'' αυτοκινητων οπως της meguiar's , autoglym κτλ

DJ THEO
12-05-2011, 21:44
Ο πολυμερισμος χτυπησε την πορτα και της δικης μου οροφης!!!Δεν γινοταν πριν που ειχα κ εγγυηση???Ειναι απαραδεκτο παντως που ενω γνωριζουν οτι ειναι ελλατωματικο εξαρτημα να μην βγαλουν μια οδηγια να αλλαχθουν ολες οσες παρουσιασουν προβλημα ανεξαρτητως εγγυησης η οχι...22.000 για ενα κουβα κ καθε 2 χρονια να δινεις 500 για οροφη...ΑΧ αυτη η αγαπη μας για τα κουβαδακια...!!!!

rosspy
30-06-2011, 18:47
ρε παιδια τι ειναι αυτο το πραγμα με το σμαρτακι(εχει οτι προβλημα μπορει να εφευρει ο ανθρωπινος νους...)
να'ναι καλα παντως το φορουμ κ ολοι οσοι ασχολουμαστε με αυτο(περισσοτερο ή λιγοτερο)
στο χρονο επανω το αλλαξα κ εγω αφου πρωτα βοηθηθηκα απο εδω μεσα
ελα μου ντε που παλι τα ιδια,αυτη τη φορα δεν εχει το κλασσικο αραχνιασμα-πολυμερρισμο αλλα με το που το δει ο ηλιος κ πεφτεις σε μικρες λακουβιτσες-ανωμαλιες του δρομου κανει ενα απιστευτα εκνευριστικο ηχο(σαν να παιρνεις ζελατινα-πλαστικο μπουκαλι στα χερια σου κ να την-το τσαλακωνεις)
καθε πρωι συχτηριαζω,αντε λεω κ να το αλλαξω κ που ξερω οτι δε θα το ξανακανει
μηπως στα 2ης γενιας εχει διορθωθει,το δικο μου ειναι 5/2009
αν ναι να παω το ξαναλλαξω

spyros_s
09-07-2011, 18:45
Εχω αλλάξει οροφή και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τριγμούς που αναφέρει ο φίλος rosspy .
Σήμερα , έιχα πάει για service στην Microcar και ανακάλυψαμε ,ας είναι καλά τα παιδιά , ότι δεν είχε γίνει σωστή τοποθέτηση στο εξουσιοδοτημένο όπου την είχα αλλάξει (εγγύηση) .
Κανονικά η οροφή πρέπει να κάτσει σε συγκεκριμένη θέση , "αποστάτες", "στοπ" .
Στην περίπτωση μου, τα "γατόνια" (αγνόησαν τις οδηγίες? δεν ξέρουν τί τους γίνεται ? ), την κόλλησαν πιο χαμηλά έτσι ώστε
να ακουμπάει το χείλος της οροφής με το tridion στα πλαινά, και με την διαφορά θερμοκρασίας και τις ανωμαλίες του δρόμου να τρίζει απίστευτα !!!!

Η λύση : ξεκολλημα και κολλημα σωστά, απο Microcar όμως για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!!

Προτείνω όσοι εχουν παρόμοιο θέμα να το τσεκάρουν και αυτο!

ilman3
09-07-2011, 18:59
δεν πιστευω να στο εδωσαν αμεσως το αμαξι

spyros_s
09-07-2011, 20:42
...λογω διακοπων , θα το παω να το επισκευασω οταν επιστρεψω .
Και ναι, το αυτοκινητο αφου κολληθει ξανα σωστα η οροφη θα πρεπει να παραμεινει μια μερα νομιζω συνεργειο ,για την κολλα .
Το καλο ειναι οτι βρεθηκε λυση στο εκνευριστικο τριξιμο της οροφης.

Paul Tav
03-08-2011, 14:41
ΕΧΩ ΕΝΑ FORTWO ΤΟΥ 2008 ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΟΦΗ , ΤΟΝ ΠΟΛΥΜΕΡΙΣΜΟ, ΑΛΛΑΞΑ ΟΡΟΦΗ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΟ, ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ , ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΟΡΟΦΗ; ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ(ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ) Ο ΠΛΗΣΙΕΣΤΕΡΟΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΡΟΔΟ ΘΑ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ;;; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ;

wolf7
02-10-2011, 17:12
παιδια καλησπερα.!χαιρετω την παρεα με τα σμαρτακια...εχω παραγγειλει το νεο smart pulse και το νοεμβριο το περιμενω...το προβλημα αυτο υπαρχει και στο facelift...??

Garfito
02-10-2011, 19:52
παιδια καλησπερα.!χαιρετω την παρεα με τα σμαρτακια...εχω παραγγειλει το νεο smart pulse και το νοεμβριο το περιμενω...το προβλημα αυτο υπαρχει και στο facelift...??

ο καιρος θα δειξει

wolf7
03-10-2011, 00:17
ευχαριστω για την απαντηση!αντε να ρθει με το καλο να ερθω και σε καμια συναντηση!!!:)

Garfito
03-10-2011, 19:10
παντως μολις παραλαβεις. καντους μια ερωτηση

johntrou7
18-10-2011, 07:15
Σαν παθωντας,αντιμετωπισα και εγω το ιδιο προβλημα στο 2 ετων pulsaki μου και ο Ισμαηλος μου αλλαξε οροφη αμεσως.μαλλον ειναι κλασικο φαινομενο.

Garfito
18-10-2011, 13:41
Σαν παθωντας,αντιμετωπισα και εγω το ιδιο προβλημα στο 2 ετων pulsaki μου και ο Ισμαηλος μου αλλαξε οροφη αμεσως.μαλλον ειναι κλασικο φαινομενο.

κοστος?

Jimar
10-07-2014, 02:58
ξεθαβω λιγο το θεμα...εχει δοκιμασει τλκ καποιος καποια αλοιφη η κατι αλλο να μας πει αν ειδε αποτελεσμα?

x-oyranoy
10-07-2014, 09:17
Eγω τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω θέμα
Όταν τρέχω 120+ ακούω τρίξιμο απο την οροφή βέβαια δεν μπορω να το εντοπίσω.
Βάζω αντίσταση στην οροφή αλλά δεν αισθάνομαι να "παίζει" ή να τρεμουλιάζει ούτε όμως και να ανακόπτεται ο θόρυβος.

Τι να κάνω?

petaloudas
06-09-2014, 10:09
ξέρει κάνεις το κόστος για την αλλαγή της οροφής?
Μου έχουνε πει κάνει για 500-600 euro!!!

dt_210r
04-05-2015, 18:17
Καλησπέρα έρχεται να μου προτείνεται κάτι για το ξεθαμπωμα της οροφής κάποια κρέμα η χρειάζεται απαραίτητα αλοιφαδωρο;;

billys.vtec
04-05-2015, 21:41
Μονο με αλοιφαδορο...αλλα αν εχει καει το βερνικι θα ξαναγινει παλι ετσι...αν εχεις αραχνιασμα διορθονετε

Καλησπέρα έρχεται να μου προτείνεται κάτι για το ξεθαμπωμα της οροφής κάποια κρέμα η χρειάζεται απαραίτητα αλοιφαδωρο;;

stefstef
04-05-2015, 22:39
Μονο με αλοιφαδορο...αλλα αν εχει καει το βερνικι θα ξαναγινει παλι ετσι...αν εχεις αραχνιασμα διορθονετε

Έτσι ακριβώςσδυστυχώς στο 451 είναι πλαστικό και είναι πολύ ευάλωτο

dt_210r
17-05-2015, 23:15
Άμα θες να το αλλάξεις ολόκληρο γεινεται;;

billys.vtec
17-05-2015, 23:18
Πηγαινε να βαλεις αυτοκολλητο φιμε καθρεπτη....φενετε οτι εχεις πανωραμικη οροφη.

stefstef
18-05-2015, 21:09
Πηγαινε να βαλεις αυτοκολλητο φιμε καθρεπτη....φενετε οτι εχεις πανωραμικη οροφη.

Επειδή είναι πλαστικό, οτιδήποτε φιμέ βάλεις, με τον καιρό θα βγάλει φουσκάλες

stefstef
18-05-2015, 21:09
Άμα θες να το αλλάξεις ολόκληρο γεινεται;;

Ναι αμέ γίνεται

billys.vtec
18-05-2015, 22:18
Δεν παιζει αυτο με τιποτα υπαρχουν εταιριες που σου δινουν 10 χρονια εγγυηση

stefstef
18-05-2015, 22:40
Ποιο δεν γίνεται;
Μας μπέρδεψες

billys.vtec
18-05-2015, 23:16
Ν κανει φουσκαλες το αυτοκολλητο επειδη ειναι πλαστικο η οροφη....
Ποιο δεν γίνεται;
Μας μπέρδεψες

stefstef
19-05-2015, 11:29
Ν κανει φουσκαλες το αυτοκολλητο επειδη ειναι πλαστικο η οροφη....

Εμένα, 3 στους 3 εγκαταστάτες μου έδωσαν την ίδια απάντηση.
Να σου θυμήσω μήπως στο 450 το πίσω φινιστρίνι το οποίο ήταν πλαστικό και έβαζαν φιμέ ότι γινόταν κάπως έτσι;

x-oyranoy
19-05-2015, 14:42
Να σου θυμήσω μήπως στο 450 το πίσω φινιστρίνι το οποίο ήταν πλαστικό και έβαζαν φιμέ ότι γινόταν κάπως έτσι;

Eννοείται πως κάνει φουσκάλες.
Κανείς δεν θα αναλάβει την εργασία αυτή, ακόμα και να την αναλάβει ΔΕΝ θα σου δώσει εγγύηση

Για μένα ο φίλος ας την αλλάξει στην θραύση κρυστάλλων του, πες οτι έπεσε γλάστρα απο κανα μπαλκόνι, πάρε ενα σφυρί και ράγισε την.
Σε 1 μέρα θα έχεις καινούρια.

billys.vtec
19-05-2015, 15:18
Υπαρχει ζελατινα φιμε που βαζουν στα φαναρια...εχω βαλει 2 χρονια τωρα και δεν εχει παθει τιποτα...αλλα επειδη εχω δει και ντυμενο αμαξι ολο με αυτοκολλητο που ειπα στον φιλο μας δςν εχει παθει τπτ...

billys.vtec
19-05-2015, 15:30
http://svarnas-parbriz.car.gr/photos/3280418/

Γι αυτο μιλαω εγω και φενετε σαν να εχεις πανοραμική. ....

stefstef
19-05-2015, 20:04
Για μένα ο φίλος ας την αλλάξει στην θραύση κρυστάλλων του, πες οτι έπεσε γλάστρα απο κανα μπαλκόνι, πάρε ενα σφυρί και ράγισε την.
Σε 1 μέρα θα έχεις καινούρια.

Προσέχτε μην μπλέξετε
Οι ασφαλιστικές πλέον δεν εγκρίνουν έτσι εύκολα...
Πέρασαν οι καιροί των παχέων αγελάδων...

Digital
19-05-2015, 20:11
Στο 450 παντως 2 ασφαλιστικες και αυτη που εχω , αν και εχω θραυση κρυσταλλων , καμια δεν καλυπτε γυαλινη οροφη. ΝP -interamerican - ευρωπαικη πιστη

jim ginis
19-05-2015, 20:55
ισως το http://www.meguiars.com/en/automotive/products/g12310-plastx-clear-plastic-cleaner-polish/ αυτη κανει για αραχνιασμα σε πλαστικο

x-oyranoy
20-05-2015, 09:43
Στο 450 παντως 2 ασφαλιστικες και αυτη που εχω , αν και εχω θραυση κρυσταλλων , καμια δεν καλυπτε γυαλινη οροφη. ΝP -interamerican - ευρωπαικη πιστη

Εαν η αδεια σου γραφει την εκδοση του αυτοκινητου Πχ. Passion που ερχεται εργοστασιακα με οροφη δεν μπορουν ΝΑ ΜΗΝ στην καλυψουν, μετα τους πας γαμι*ντας.

x-oyranoy
20-05-2015, 09:44
http://svarnas-parbriz.car.gr/photos/3280418/

Γι αυτο μιλαω εγω και φενετε σαν να εχεις πανοραμική. ....

Aυτό φίλε μου είναι ντύσιμο (wrap) με μεμβράνη/αυτοκόλλητο. Δεν είναι ζελατίνα φιμέ.

billys.vtec
20-05-2015, 20:20
Το ξερω φιλος λαθος το εγραψα

gavanos
23-05-2015, 14:45
Αυτό που εννοείς dt_210r (http://www.smartclub.gr/forum/member.php/17324-dt_210r) ως "θάμπωμα" είναι εσωτερικό, δηλαδή μέσα στο υλικό, ή επιφανειακό;

Εάν μιλάς για αράχνιασμα μέσα στο υλικό της οροφής, ρίξε μια ματιά και εδώ: Πολυμερισμος (?) ηλιοροφης (http://www.smartclub.gr/forum/showthread.php/35276-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%C F%83%CE%BC%CE%BF%CF%82-(-)-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%C F%82) http://www.smartclub.gr/forum/images/smilies/yahoo/3.gif

Panic_
09-06-2015, 20:43
Το θαμπωμα φευγει, αν εχει κανει ραγισματακια δε βγενει με τπτ, μονο αν περασεις την οροφη με φιμε μεμβρανη για φαναρια που δε φουσκωνει, και καλυπτει απολυτα

stefstef
16-06-2015, 21:16
Σε λίγο καιρό θα αλλάξω και εγώ οροφή μιας και εχει γίνει χάλια και δεν το πρόσεχε η προηγούμενη κοπέλα το αμάξι

AlexSmartakias
16-06-2015, 21:31

digital δεν ξερω αν ειναι διαφορετικο η οροφη απο το παμπριζ αλλα πριν 2 μηνες εσπασα το παμπριζ και με interamerican με θραυση σε carglass μου το αλλαξαν χωρις να κανουν πολλες ερωτησεις. δεν ξερω πως βλεπουν το παμπριζ και πως τιν ηλιοροφη

stefstef
16-06-2015, 22:30
δεν ξερω πως βλεπουν το παμπριζ και πως τιν ηλιοροφη

Τελείως διαφορετικά!
Πίστεψέ με!

dt_210r
17-06-2015, 19:35
παιδια εχετε καμια ιδεα εαν γεινεται να το αλλαξεις και να βαλεις γυαλινο ?

stefstef
17-06-2015, 19:45
Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο
ϊσα ίσα για λόγους κόστους βάλανε στο 451 πλαστικό αντί για γυαλί όπως στο 450

gavanos
17-06-2015, 21:21
Εργοστασιακά δεν υπάρχει γυάλινη οροφή.
Οι λόγοι που άλλαξε η οροφή από γυάλινη του 450 σε πολυμερές υλικό του 451, είναι μεταξύ άλλων οι παρακάτω:
1. Μεγαλύτερη ασφάλεια σε συγκρούσεις ειδικά πλευρικές, όπου η οροφή παραμορφώνεται αλλά δεν σπάει σε 1000 κομμάτια
2. Χαμηλότερο βάρος
3. Πολύ μικρότερη θερμοκρασία στο εξωτερικό (όσοι έχουν 450, ξέρουν πόσο βάσανο είναι η γυάλινη οροφή με τον ήλιο).

kleovulos
10-10-2015, 14:09
Γενικό το κακό.. Μου παρουσιάζει κ μένα το ίδιο ακριβώς.. Εχει βρει κανεις λύση για εμάς που είμαστε εκτός εγγύησης;

stefstef
10-10-2015, 16:16
Να ντυθεί ο ουρανός με μεμβράνη της αρεσκίας μας...;)

stefstef
03-03-2016, 09:38
Χτες αγοράστηκε μεταχειρισμένη οροφή για το 451 μου σε άψογη κατάσταση χωρίς το παραμικρό δείγμα πολυμερισμού ή θαμπώματος εξωτερικά.
Την επόμενη εβδομάδα η εγχείρηση.
Μείνετε συντονισμένοι....

stefstef
08-03-2016, 09:01
Πέρασα σήμερα πρωί και είδα την οροφή.
Η οροφή γυαλίστηκα εξωτερικά & ίσως για περαιτέρω προστασία περαστεί με ειδικό βερνίκι.
Από μέσα έχει ελάχιστες γρατζουνιές & ΔΕΝ έχει πολυμεριστεί όπως είναι αυτή τη στιγμή η δικιά μου.
Είναι μία must αλλαγή που έπρεπε να γίνει για να βελτιωθεί αισθητικά το smartάκι μου.
Μόλις ετοιμαστεί και βγει από το καλούπι του ουρανού θα πάω για την αντικατάσταση η οποία απαιτεί 20 ώρες στέγνωμα της κόλλας μετά την τοποθέτηση & άρα μείνει 1 μέρα μέσα το αυτοκίνητο.

harrys75
08-03-2016, 12:32
Πέρασα σήμερα πρωί και είδα την οροφή.
Η οροφή γυαλίστηκα εξωτερικά & ίσως για περαιτέρω προστασία περαστεί με ειδικό βερνίκι.
Από μέσα έχει ελάχιστες γρατζουνιές & ΔΕΝ έχει πολυμεριστεί όπως είναι αυτή τη στιγμή η δικιά μου.
Είναι μία must αλλαγή που έπρεπε να γίνει για να βελτιωθεί αισθητικά το smartάκι μου.
Μόλις ετοιμαστεί και βγει από το καλούπι του ουρανού θα πάω για την αντικατάσταση η οποία απαιτεί 20 ώρες στέγνωμα της κόλλας μετά την τοποθέτηση & άρα μείνει 1 μέρα μέσα το αυτοκίνητο.

Σουπερ να μας πεις διαδικασία αν ηταν απλό να μπει κ το ρολό απο μέσα κ που στην τοποθέτησαν...

stefstef
08-03-2016, 13:04
Έχει ήδη αγοραστεί ολόκληρη οροφή/τροπέτο μαζί με το ρολό και όλα τα παρελκόμενά της
Θα σας κρατίσω ενήμερους και με φωτογραφικό υλικό

stefstef
01-04-2016, 13:37
Λοιπόν : η επέμβαση τελείωσεΖ
Αλλάχτηκε ο ουρανός του smart μου.
Η κατάστασή του ήταν απελπιστική μιας και η κοπέλα που το ειχε πάρκαρε απ ότι φαίνεται στον ήλιο...
Σας επισυνάοτω φωτογραφίες:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160401/c315b5db22ab1acb119c1d44dfede67d.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160401/683e3bbdc4f1d034dbbf4b227b3147ff.jpg

Εγώ προσωπικά δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα και είχα αρρωστήσει μόνο που το έβλεπα.
Επίσης ο ουρανός είχα πολυμεριστεί από μεσα...
Μετά από ψάξιμο σχεδόν ενός έτους για οροφές και έχοντας δει δίαφορες "καθαρές", τελικά βρήκα μία που μου έκανε και σας δείχνω ένα δείγμα αυτης . Θα ακολουθήσουν και άλλες:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160401/9555ff25367c1e9ae5e157ecab709497.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160401/aac78ec2381f485b8033145a7b8d8731.jpg

Το τελικό αποτέλεσμα για εμένα είναι υπερ του δέοντος ικανοποιητικό τόσο απ έξω όσο κυρίως απο μέσα....
Συμπληρώθηκαν κάποιες αισθητικές πινελιές στο αμάξι και το γλυκό έδεσε...

giannis9003
01-04-2016, 18:43
Καλησπέρα.Απο που την πήρες την οροφη;;

stefstef
01-04-2016, 19:46
Έχεις pm
Δεν έχει σχέση από πού την πήρα, έχει σχέση ο ενδελεχής έλεγχος στο φως από μέσα!!!
Το πιο σημαντικό είναι να μην κάθεται σε ήλιο το αμάξι.
Αν κάθεται πχ 8 ώρες την ημέρα & ολοκαίνουρια να βάλει κάποιος τότε σε 2-3 χρόνια θα πολυμεριστεί

newsmart
02-04-2016, 01:56
Απο εξω δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο σε οροφη. Σαν να ειχε ξεβαψει ειναι.
Τωρα απο μεσα πολυμερισμος εννουμε οταν ειναι εντελως καθαρο το γυαλι απο μεσα βλεπεις καπως θολα αντι καθαρα;
Αν ναι αυτο ειναι απο τον ηλιο;

harrys75
02-04-2016, 05:24
Λοιπόν : η επέμβαση τελείωσεΖ
Αλλάχτηκε ο ουρανός του smart μου.
Η κατάστασή του ήταν απελπιστική μιας και η κοπέλα που το ειχε πάρκαρε απ ότι φαίνεται στον ήλιο...
Σας επισυνάοτω φωτογραφίες:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160401/c315b5db22ab1acb119c1d44dfede67d.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160401/683e3bbdc4f1d034dbbf4b227b3147ff.jpg

Εγώ προσωπικά δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα και είχα αρρωστήσει μόνο που το έβλεπα.
Επίσης ο ουρανός είχα πολυμεριστεί από μεσα...
Μετά από ψάξιμο σχεδόν ενός έτους για οροφές και έχοντας δει δίαφορες "καθαρές", τελικά βρήκα μία που μου έκανε και σας δείχνω ένα δείγμα αυτης . Θα ακολουθήσουν και άλλες:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160401/9555ff25367c1e9ae5e157ecab709497.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160401/aac78ec2381f485b8033145a7b8d8731.jpg

Το τελικό αποτέλεσμα για εμένα είναι υπερ του δέοντος ικανοποιητικό τόσο απ έξω όσο κυρίως απο μέσα....
Συμπληρώθηκαν κάποιες αισθητικές πινελιές στο αμάξι και το γλυκό έδεσε...

σούπερ έγινε μπραβο πολυ καλη δουλειά!

Tricky
03-04-2016, 06:44
Ωραιος ... εχουν περασει τρια 451 απο τα χερια μου, μονο το brabus τωρα εχει σωστη οροφη για τα χρονια του (το αμαξι ηταν σε κλειστο γκαραζ) .Οντως ο ηλιος τις χαλαει ...

stefstef
03-04-2016, 13:43
Τώρα σε λιγάκι που θα το πλύνω θα ανεβάσω νέες φωτογραφίες...

stefstef
03-04-2016, 15:58
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160403/cc4906739be517fc56cef2615f9918eb.jpg

Η εικόνα μιλάει από μόνη της...
Το πιο σημαντικό είναι το πώς βλέπω από μέσα προς τα έξω και μάλιστα σχεδόν crystal clear...
Λεπω σχεδον γιατί σε μεταχειρισμένο ουρανό είναι ΑΔΥΝΑΤΟ 100% να μην έχει πολυμεριστεί έστω και για ελάχιστο...

Apostatis
21-02-2019, 17:45
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160403/cc4906739be517fc56cef2615f9918eb.jpg

Η εικόνα μιλάει από μόνη της...
Το πιο σημαντικό είναι το πώς βλέπω από μέσα προς τα έξω και μάλιστα σχεδόν crystal clear...
Λεπω σχεδον γιατί σε μεταχειρισμένο ουρανό είναι ΑΔΥΝΑΤΟ 100% να μην έχει πολυμεριστεί έστω και για ελάχιστο...

Καλησπερα φιλε
Εχω το ιδιο ακριβως προβλημα
Απο που την πηρες και ποσο κοστησε συνολικα
Ευχαριστω

Sphinxgr
27-02-2019, 12:04
Καλησπερα φιλε
Εχω το ιδιο ακριβως προβλημα
Απο που την πηρες και ποσο κοστησε συνολικα
Ευχαριστω

https://www.vrisko.gr/details/0d3h0i3f07c26h36663d3h2k1kcd2i50

staexa
08-10-2019, 17:43
Παιδιά κάποιος πού έκανε την αλλαγή καί έμεινε ευχαριστημένος από την δουλειά έχει να προτείνει κάποιο μάστορα;

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mrdoom126
12-02-2020, 15:39
Γεια σας παιδιά,αντιμετωπιζα υπερβολικα μεγαλο προβλημα με τον πολυμερισμο ,θαμπαδα οροφής,δεν ηθελα να μπω σε διαδικασια να ψαξω αλλη και να ξυλωνουν οροφες και να πληρωνω εργατικα κτλ.Πηγα στον Dent car hail στη Συγγρού και μου επανεφερε την οροφη στο 85% της αρχικης της κατάστασης χωρις ξυλωματα χωρις τιποτα σε 2 μερες και μου περασε στο τελος με αλοιφη προστασιας την οροφη για τον ηλιο.Ολα αυτα με 190 ευρωhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20200212/e8e28c5f47921f89785f957442d50560.jpg

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

staexa
15-02-2020, 18:58
Το θέμα είναι αν έχει βρεθεί λύση για αυτόhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20200215/4728adcb7b1e0dd7a20221ad2d3837ff.jpg

staexa
18-03-2020, 14:57
Βρέθηκε λύση τελικάhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20200318/781417697ce853a99be652007ccf2449.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20200318/3a568d26212ecba903950de4f746ba54.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20200318/086c72f204265fde1c562a63aaf98c61.jpg

sax
13-07-2020, 21:43
Καλησπέρα στην ομάδα εγώ έχω το πρόβλημα έσω και 3 χρόνια μάλιστα ράγισε και έβαλα αυτοκόλλητο.μπορεις να μου πει κάποιος που θα βρω οροφή πλαστική χωρίς να είναι πανοραμική νομίζω έβγαινε το pure με τέτοια.(καινούργια η μεταχειρισμένη)

gavanos
16-07-2020, 11:51
Μπορείς να τσεκάρεις στο net, υπάρχουν αρκετά smartoμάγαζα αλλά και σε αγγελίες σε car.gr κλπ τα οποία μπορεί να έχουν.

KONSTANTINOS_2020
11-03-2021, 09:15
Θα πρότεινα όποιος ενδιαφέρεται για επισκευή οροφής από Smart 451, να ψάξει στο fb τη σελίδα "George Chountas Paintworks", ο μάστορας κάνει δουλειά με μεράκι και έχει μεγάλη εμπειρία από αναπαλαιώσεις ιστορικών οχημάτων, εγώ προσωπικά με 150 ευρώ έφτιαξα την οροφή (αφαίρεση-γυάλισμα-βάψιμο-τοποθέτηση), η οποία ήταν σε πολύ κακή κατάσταση (τελείως θολή, δεν έβλεπες τπτ από μέσα προς τα έξω). Για την εργασία δουλεύει με τα καλύτερα υλικά για αυτό και δίνει τουλάχιστον πέντε χρόνια εγγύηση ότι η οροφή δεν θα ξαναθαμπώσει.

https://www.facebook.com/georgechountaspaintworks/