PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τοποθετηση καινουριου ηχοσυστηματος!!!

rosspy
26-07-2009, 13:07
Μολις αγορασα ως πηγη το PIONEER FH-P80BT (2DIN)
κ διαιρουμενα ηχεια τα FOCAL POLYGLASS 165 VR
Δεν εχω ουτε ενισχυτη ουτε καποιο subwoofer(ισως μελλοντικα βαλω-αξιζουν τα ενεργα sub χωρις την παρουσια ενισχυτη?)
Τι λετε?Θα εχω καλο ηχο με ικανοποιητικη αποδοση η' οχι
Α.... κ οποιος γνωριζει καποιο καλο μαγαζι για τοποθετηση του ηχοσυστηματος ας μου το προτεινει-ισως μπει κ συναγερμος(προτιμοτερα απο νοτια προαστεια)
Ευχαριστω!!!

Death
26-07-2009, 14:21
το ραδιο-cd δεν το εχω ακουσει ποτε αλλα εκανες πολυ καλη επιλογη στα ηχεια.δυστιχος ομως αυτα τα ηχεια θελουν ενισχυτη..για εγκατασταση αμα στειλε μου p.m.

Dr28
26-07-2009, 14:39
to energo για μια μετρια κατασταση ειναι αρκετα καλο, αλλα αν βαλεις πολυ δυνατα ηχεια , ειδικα να παιζουν με ενισχυτη τοτε θα χανεται το μπασσο σε σχεση με τα ηχεια σου...

Supermario
26-07-2009, 14:52
Ξέρω και εγώ ένα καλό μαγαζί αλλά είναι στο Γαλάτσι..Εκει εβαλα και εγω το δικο μ..!!

Smartakis
26-07-2009, 15:02
rosspy το ίδιο ραδιο-cd έχω βάλει και εγώ. είναι πάρα πολύ καλό, λειτουργεί τέλεια το bt και έχει φοβερές επιλογές όσο αφορά το iphone/ipod.

Alx
27-07-2009, 11:02
οπωσδηποτε ενεργο sub... η μερα με τη νυχτα σε αυτο που ακους τωρα :a26:

djvolis
27-07-2009, 11:20
υπαρχουν ενεργα και ενεργα...(ενεργα με 50watt rms ~ μεχρι 300watt rms)
τα ενεργα που ειναι μικρα (για κατω απο καθισματα κλπ) δεν ειναι για πολλες απαιτησεις..
τα ενεργα απο την αλλη που εχουν καλες δυνατοτητες ειναι συνηθως αρκετα μεγαλα, οποτε πλεον εκει πλησιαζεις το κοστος του παθητικου με ενα ενισχυτη..
ολες οι επιλογες ποικιλουν και εξαρτωνται απο πολλα..πχ το budget που χεις, τον διαθεσιμο χωρο που θες να θυσιασεις κλπ

rosspy
27-07-2009, 18:19
καταρχας σας ευχαριστω για τις μεχρι τωρα υπαρχουσες συμβουλες κ προτασεις
αρα ξεχναμε καποια ενεργα sub που ειναι για κατω απ'τη θεση του οδηγου,απο οτι καταλαβα 'τσαμπα' τα λεφτα(θα αξιζει κ πολλα)
εχει κανεις να προτεινει καποιο ενισχυτη κ sub(πιστευω καλυτερα ετοιμη λυση κ οχι 'φτιαχτο') (κατα προτιμηση 8'' η' εστω 10'' για λιγοτερο χωρο),συνολικο budget 200-250ευρω
α... κ σχετικα με καποιο μαγαζακι για τοποθετηση απο νοτια προαστεια?

Alx
27-07-2009, 22:37
καλο ειναι να κανουμε αναζητηση πριν ανοιξουμε νεο θεμα καθως ειναι πιθανο να υπαρχει ηδη (εχει μαλλιασει η γλωσσα μου :a39:)

Fortwo 451: Περί ηχοσυστημάτων (80 απαντησεις) (http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=26397)

Smart Sub 451 (27 απαντησεις) (http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=33706&highlight=subwoofer)

Ηχεία πίσω (39 απαντησεις) (http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=32519&highlight=subwoofer)

και αλλα...

rosspy
27-07-2009, 23:23
sorry φιλε alx αλλα πως θα βγαλω συμπερασμα απ'τα σχετικα θεματα οταν εχω αλλη πηγη,αλλα ηχεια κ συγκεκριμενο budget(για ενισχυτη+sub)
πιστευω οτι δε γινεται να συνγχεουμε ολα τα θεματα απλως κ μονο γιατι ασχολουνται με το ηχοσυστημα
υπαρχουν τοσα site που ασχολουνται αποκλειστικα κ μονο με τον ηχο του αμαξιου,ανοιξα ενα θεμα μηπως κ βγαλω καποια συμπερασματα πιο εμπειριστατομενα με τη βοηθεια σας!!!
εξαλλου τοσα λεφτα δινουμε,να μη το χαρουμε κιολας....

Alx
27-07-2009, 23:32
sorry φιλε alx αλλα πως θα βγαλω συμπερασμα απ'τα σχετικα θεματα οταν εχω αλλη πηγη,αλλα ηχεια κ συγκεκριμενο budget(για ενισχυτη+sub)
πιστευω οτι δε γινεται να συνγχεουμε ολα τα θεματα απλως κ μονο γιατι ασχολουνται με το ηχοσυστημα
υπαρχουν τοσα site που ασχολουνται αποκλειστικα κ μονο με τον ηχο του αμαξιου,ανοιξα ενα θεμα μηπως κ βγαλω καποια συμπερασματα πιο εμπειριστατομενα με τη βοηθεια σας!!!
εξαλλου τοσα λεφτα δινουμε,να μη το χαρουμε κιολας....

Αν κανεις την αναζητηση και διαβασεις τα θεματα που εχουν να κανουν με τοποθετηση after market ηχοσυστηματος στο 451 (και ειναι αρκετα πιστεψε με στα 2μιση χρονια κυκλοφοριας του) τοτε θα αποκτησεις μια καλη εικονα για το περιπου θελεις... Σχετικα με τις τιμες παρε τηλ. σε 2-3 μαγαζια που ασχολουνται με αυτα να σου πουν τιμες για sub και ενισχυτες, πιο αμεσα αποτελεσματα θα εχεις παρα να περιμενεις να σου βρει καποιο μελος του φορουμ το πακετο που ψαχνεις... και στο λεω αυτο γιατι πχ. το δικο μου sub δε θυμαμαι ποσο εκανε...

Παντως μια καλη θεση ειναι πισω απο τη θεση του συνοδηγου, το μονο που θυσιαζεις ειναι ενα κλικ μπροστα στο μεγιστο που μπορει να παει το καθισμα πισω... και κατι ακομα... για ενισχυτη με υπο γουφερ δυσκολα να τα βρεις με 250 euro...