PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : αγορά smart και απορίες

Lgeor
20-08-2009, 10:56
Γεια σας,

Θα ήθελα να ενημερωθώ για το smart fortwo μιας και θέλω να πουλήσω το τωρινό μου αυτοκίνητο και να πάρω ένα smart-ακι.

Διάβασα κάποια ποστ από το forum,διάβασα επίσης αύτην την ιστοσελίδα http://www.mccsmart.netfirms.<wbr>com/ (http://www.mccsmart.netfirms.com/) .

Έχω προβληματιστεί αρκετά όσον αφορά την επιλογή μου να αγοράσω το εν λόγο αυτοκίνητο ιδίως αφού διάβασα το ποστ ενός μέλους που ήθελε να αλλάξει το fiat uno που είχε με ένα 600αρακι.

Απ'ότι κατάλαβα καλό είναι να ψάξω για μοντέλο 700cc ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για μελλοντικά έξοδα.
*Θα το έχω?

Είχα πάρει χθες τηλέφωνο για μία αγγελία στην χρυσή ευκαιρία όπου κάτι μου είπαν για αναγκαστική αλλαγή κινητήτα στο αυτοκίνητο στα 90000χλμ.
Με μπέρδεψε λιγάκι αυτό,να ψάξω για μοντέλο με λιγότερα ή περισσότερα χιλιόμετρα?
Σ αυτή την ιστοσελίδα http://www.mccsmart.netfirms.<wbr>com/ (http://www.mccsmart.netfirms.com/) αναφέρει ότι πρέπει να γίνει μετά τα 50000χλμ περίπου.

Οι απορίες μου είναι αρκετές,δεν γράφω άλλες για να μην σας κουράσω.

Εν κατακλείδι,έχοντας ένα budget κοντά στα 5000Ε αξίζει να αγοράσω ένα smart 700cc μοντέλο το πολύ εώς 2003(μετά ανεβαίνει η τιμή).
Η χρήση του θα είναι κυρίως για μέσα στην πόλη-φοιτητής- και το πολύ να κάνω 1 με 2 ταξίδια τον χρόνο.

Συγνώμη αν σας κούρασα,

Φιλικά
Σέργιος

Garfito
20-08-2009, 16:30
καλως ηρθες,θα σου προτεινα να παρεις ενα σμαρτ μετα το 2003,700αρι,απλα για να εισαι πιο ησυχος,στη παρουσα φαση λογω κρισης και καλα θα βρεις δελεαστικες προσφορες εαν το ψαξεις λιγο,με καλη χρηση και λιγο αγαπη δε θα εχεις προβληματα

sergoun
20-08-2009, 18:13
vagelisg σε ευχαριστώ για την απάντηση.Η αλήθεια είναι ότι έψαχνα χρονολογίας 2000-02 ώστε το ποσό αγοράς να μείνει σε χαμηλά επίπεδα(δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω πολλά).
Βέβαια σήμερα είχα νέα δεδομένα στην αναζήτηση μου....
Μιλούσα με φίλο,κάτοχο smart 600cc μοντέλο του 2001 και μου είπε ότι δεν είναι αναγκαστικό ότι θα βγάλει πρόβλημα αρκεί πριν το αγοράσω να το πάω για έναν έλεγχο σε κάποια επίσιμη αντιπροσωπεία(κάτι για τσεκάρισμα μέσω εγκεφάλου).Αληθεύει?
Η δεύτερη πρόταση που μου έκανε ήταν να πάρω smart με διαφήμιση(βλ. puma).
Τα διαφημιστικά πάω στην αντιπροσωπεία και τα ζητάω,πάω στην εταιρεία ή μπορώ να τα βρω και μεταχειρισμένα?

όπως βλέπετε το πρήξιμο συνεχίζει.

sergoun
20-08-2009, 18:38
κάτι ακόμα,αν είναι 600κυβικών και αναφέρει αλλαγή κινητήρα είναι καλό ή κακό?

ilman3
20-08-2009, 23:53
vagelisg σε ευχαριστώ για την απάντηση.Η αλήθεια είναι ότι έψαχνα χρονολογίας 2000-02 ώστε το ποσό αγοράς να μείνει σε χαμηλά επίπεδα(δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω πολλά).
Βέβαια σήμερα είχα νέα δεδομένα στην αναζήτηση μου....
Μιλούσα με φίλο,κάτοχο smart 600cc μοντέλο του 2001 και μου είπε ότι δεν είναι αναγκαστικό ότι θα βγάλει πρόβλημα αρκεί πριν το αγοράσω να το πάω για έναν έλεγχο σε κάποια επίσιμη αντιπροσωπεία(κάτι για τσεκάρισμα μέσω εγκεφάλου).Αληθεύει?
Η δεύτερη πρόταση που μου έκανε ήταν να πάρω smart με διαφήμιση(βλ. puma).
Τα διαφημιστικά πάω στην αντιπροσωπεία και τα ζητάω,πάω στην εταιρεία ή μπορώ να τα βρω και μεταχειρισμένα?

όπως βλέπετε το πρήξιμο συνεχίζει.

μεγαλο ρολο για το αν σου βγαλει βλαβη το μοτερ ειναι το πως το πηγαινε ο προηγουμενος..το οτι θελουν ΟΛΑ(600,700 η 1000αρια) ελενχο πριν την αγορα ναι θελουν.το να εχει αλλαξει μοτερ απο 600 σε 700 πει να πει οτι το παλιο μας αφησε κ εβαλε ενα αλλο(700)δεν ειναι κ τοσο κακο.για διαφημιστικα σε αντιπροσωπεια αν κ εκει υπαρχει το θεμα οτι τα αμαξια ειναι με στανταρ εξοπλισμο κ δεν μπορεις να βαλεις κανενα εξτρα αν θες.νομιζω σε μτχ δεν μπορεις να βρεις....γνωμη μου ειναι οτι αν δεν υπαρχουν καποια χρηματα(7000-8000 ευρω) να μην πας σε αγορα σμαρτ ειδικα τοσο παλιου....

sergoun
21-08-2009, 04:00
μεγαλο ρολο για το αν σου βγαλει βλαβη το μοτερ ειναι το πως το πηγαινε ο προηγουμενος..το οτι θελουν ΟΛΑ(600,700 η 1000αρια) ελενχο πριν την αγορα ναι θελουν.το να εχει αλλαξει μοτερ απο 600 σε 700 πει να πει οτι το παλιο μας αφησε κ εβαλε ενα αλλο(700)δεν ειναι κ τοσο κακο.για διαφημιστικα σε αντιπροσωπεια αν κ εκει υπαρχει το θεμα οτι τα αμαξια ειναι με στανταρ εξοπλισμο κ δεν μπορεις να βαλεις κανενα εξτρα αν θες.νομιζω σε μτχ δεν μπορεις να βρεις....γνωμη μου ειναι οτι αν δεν υπαρχουν καποια χρηματα(7000-8000 ευρω) να μην πας σε αγορα σμαρτ ειδικα τοσο παλιου....

το budget είναι αρκετά περιορισμένο.
Στην ουσία είναι 3000-3500Ε πώληση τωρινού αυτοκινήτου και έξτρα το πολύ άλλα 3000, σύνολο 6000.

Θα έλεγες να μην πάω προβώ γενικά σε αγορά σμαρτ ή το λές εξαιτίας της χρονολογίας/τεχνικών χαρακτηριστίκων των τότε μοντέλων?

ilman3
21-08-2009, 09:17
το budget είναι αρκετά περιορισμένο.
Στην ουσία είναι 3000-3500Ε πώληση τωρινού αυτοκινήτου και έξτρα το πολύ άλλα 3000, σύνολο 6000.

Θα έλεγες να μην πάω προβώ γενικά σε αγορά σμαρτ ή το λές εξαιτίας της χρονολογίας/τεχνικών χαρακτηριστίκων των τότε μοντέλων?

απλα δυσκολα θα βρεις αμαξι "καθαρο" μιλαμε για σχεδον 8 ετων,τα μονα που θα βρεις ειναι εισαγωγης.το θεμα ειναι να μην σου ζητησει μετα αλλα τοσα...τα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι σχεδον τα ιδια σε ολα τα σμαρτ,απλα τα χρονια ειναι πολλα κ σιγουρα κ τα χλμ που θα εχει πανω....δεν κ καποιες αλλες λυσεις που υπαρχουν σε αλλες μαρκες

Supermario
21-08-2009, 11:05
Δεν συμφωνώ τελείως με τον φίλο από πάνω...Ναι είναι αρκετά δύσκολο ΑΛΛΑ με ένα ποσό 6500 που διαθέτεις και με πολύ καλό ψάξιμο σίγουρα θα βρείς κατι καλό...ΣΙΓΟΥΡΑ... [ η γνώμη μ είναι βέβαια ] Ειχα βρεί κάλα σμαρτ και με λίγα χιλιόμετρα και σε ιδιώτες με 6.500 οταν εψαχνα για τ δικο μου πριν 3-4 μήνες....και οταν λέω καλα δεν εννοώ εξωτερικά αλλα μηχανίκα..... [μιας και τα ελεγχα ολα σε ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΕΝΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥ ΦΙΛΟΥ οποτε ηξέρα και τι παιζοταν]
Όσο αφορά την ερωτησή σου για 600cc δύσκολο να βρείς 600cc και καλό..... Αλλά και να βρείς συντομα θα σου βγάλει πρόβλημα λογικά...Γενικα από οτι ξέρω εγώ τα 600αρια είναι πιο ''ευαισθητα''..

Alx
21-08-2009, 11:14
τα διαφημιστικα κυκλοφορουν συνηθως στα πρωτα χρονια αγορας μιας και εχουν εκπτωση... οταν τελειωσει η συμβαση με τον διαφημιστη συνηθως οι κατοχοι τα βγαζουν... δε νομιζω αν βρεις παλιοτερο σμαρτ ακομα με διαφημιση να εχει καποια εκπτωση μιας και ο κατοχος θα εχει κρατησει απλα τη διαφημιση ειτε γιατι του αρεσει ειτε γιατι δεν ειχε διαθεση να βγαζει τα αυτοκολλητα...

εγω θα ελεγα να βρεις κατι που σε ενδιαφερει και να πας σε ενα συνεργειο με δυνατοτητα προσβασης στο συστημα της Mercedes για να μπορουν να δουν με το διαγνωστικο το ιστορικο του αυτοκινητου...

Garfito
21-08-2009, 11:26
ανετα θα βρεις σμαρτ στα λεφτα που θες το θεμα ειναι τα 1000-1500 που θα γλιτωσεις να μη τΑ ΔΩΣΕΙς ΜΕΤΑ στα συνεργεια γιατι ολο και κατι θα σου ζητησει,εμενα ενα φιλος μου εχει ενα του 1999 εισαγωγης,και ιδιαιτερ προβληματα δεν εχει,και ειναι και με γυρισμενα χλμ,ψαξτο λιγο πριν αγορασεις κανε και κανα παζαρι,

ilman3
21-08-2009, 14:44
Δεν συμφωνώ τελείως με τον φίλο από πάνω...Ναι είναι αρκετά δύσκολο ΑΛΛΑ με ένα ποσό 6500 που διαθέτεις και με πολύ καλό ψάξιμο σίγουρα θα βρείς κατι καλό...ΣΙΓΟΥΡΑ... [ η γνώμη μ είναι βέβαια ] Ειχα βρεί κάλα σμαρτ και με λίγα χιλιόμετρα και σε ιδιώτες με 6.500 οταν εψαχνα για τ δικο μου πριν 3-4 μήνες....και οταν λέω καλα δεν εννοώ εξωτερικά αλλα μηχανίκα..... [μιας και τα ελεγχα ολα σε ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΕΝΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥ ΦΙΛΟΥ οποτε ηξέρα και τι παιζοταν]
Όσο αφορά την ερωτησή σου για 600cc δύσκολο να βρείς 600cc και καλό..... Αλλά και να βρείς συντομα θα σου βγάλει πρόβλημα λογικά...Γενικα από οτι ξέρω εγώ τα 600αρια είναι πιο ''ευαισθητα''..

με 6000 η κ 6500 που λες το βλεπω λιγο δυσκολο εως αδυνατο να βρεις σμαρτ με κατω απο 70000χλμ πραγματικα.σε αλλο post λες οτι εχεις αλλαξει κ μηχανη
( http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?p=723861#post723861 ) επομ φτασαμε τα 9000+ κατι που ο φιλος μαλλον δεν μπορει να δωσει.για το αν σου βγαζει προβληματα το 600αρακι θα το πω παλι ειναι θεμα πως το πας..το δικο μου το εδωσα με 97000χλμ εισαγωγης κ ηταν μια χαρα,τωρα εχει περασει τα 100000χλμ κ παει.

sergoun
21-08-2009, 15:49
σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Από βδομάδα θα πάω στις αντιπροσωπείες να μάθω τι έκπτωση έχω στα διαφημιστικά αυτοκίνητα αλλά όπως με συμβουλεύει και ένα μέλος παραπάνω έχω αρχίσει να κοιτάω και άλλες λύσεις των 1000cc.
Απλά το smart μου αρέσει γιατί αν και μικρό έχει τύπο :)
Σίγουρα θα το κοιτάξω γιατί όπως λέτε είναι βλακεία όσα λεφτά γλιτώσσω από την αγορά να τα δώσω στον μάστορα.
Πάλι με βλέπω να περνάω το απόγευμα κάνοντας search σε site με αγγελίες.
Έχω βρει κάποια μοντέλα μου φαίνεται ότι ήρθε η ώρα να τα κοιτάξω και σε συνεργείο(από δευτέρα που θα μπορεί ο μάστορας ενός smartοβιου φίλου)

Υ.Γ.:αν κάποιος από τα μέλη πουλάει το δικό του στις τιμές που γράφαω μην διστάσει να μου στείλει πμ.