PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Δισκοφρενα Πισω?

BiggieT
11-09-2009, 16:40
Ο τιτλος λεει τι ακριβως ψαχνω!Υπαρχει καποιος που να το εχει κανει σε roadster?ποσο στοιχιζει?ποιος το κανει?ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ!!!
Και μιας και χωρισα λεω να αρχισω να ερχομαι στις συναντησεις να τα λεμε και απο κοντα!

goodwood
11-09-2009, 16:43
το εχουν κανει και το αποτελεσμα ειμαι πορα πολυ καλο..το κοστος ειναι αναλογα το συνεργειο...απο 500 μερχι οσο θελει ο καθενας..

djvolis
11-09-2009, 16:50
http://img197.imageshack.us/img197/2637/picture035z.jpg
μολις ειχαν μπει και δεν ειχαν πατησει ακομα
http://img14.imageshack.us/img14/6120/picture039ufz.jpg
για περισσοτερα δες και εδω http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=27703

DIVEXPERTS
11-09-2009, 16:57
Τοσο φθηνα(500 Ε) δεν νομιζω να βρεις κατι....ουτε σε μεταχειρισμενα.
Υπαρχει kit smart στα 1100 Ε.

BiggieT
13-09-2009, 11:50
500?πωωωωω,παει το μηνιατικο!Αξιζει ομως?Εχεις δει διαφορα?Η με τα ιδια λεφτα να παω να καρφωσω ενα σετακι 4πιστονα και να το παιζω και γρηγορος?

MERBEIND
13-09-2009, 20:38
4πιστονα με 500ευρω?Δυσκολα να βρεις...Με φρενα πισω πιστευω θα εχει μεγαλυτερη διαφορα ακομα και 6πιστονα να εχεις μπροστα.

kostastnt
13-09-2009, 23:19
4πίστονα ποιά μάρκα βγάζει? Νόμιζα μόνο η Tarox βγάζει αλλά 6 πίστονα που απότι άκουσα/διάβασα έχουν 2000-2500€...

ΒΑΣΙΛΗΣ
13-09-2009, 23:31
Αφου ενδιαφερεστε αρκετοι τουλαχιστον ασχοληθειτε με το να παρετε μετρησεις πριν και μετα ετσι για να δουμε τις διαφορες που θα εχετε.

kostastnt
13-09-2009, 23:54
Σωστός ο Βασίλης... Το θέμα είναι ότι εγώ δεν σκοπεύω να βάλω τέτοια φρένα γιατί δεν έχω τόσα λεφτά για φρένα... Το μόνο που θα κάνω είναι να βάλω το κλασσικό σετάκι της EBC (χαρακτοί δίσκοι-πράσινα τακάκια) που έχει 200€ χωρίς πέρασμα...'

Και εννοείται πως θα πάρω μετρήσεις πριν και μετά... Αλλιώς τα πάω πίσω κατευθείαν...

BiggieT
14-09-2009, 06:24
Η αληθεια ειναι πως τα roadster δεν εχουν καθολου καλα φρενα,και σπογγωδη αισθηση,ακομα και για την εργοστασιακη ιπποδυναμη.απο του χαρου τα δοντια εχω γλυτωσει απειρες φορες!Το σετ με τους δισκους,τακακια,σωληνακια ειναι πολυ καλη λυση και δοκιμασμενη!

ΒΑΣΙΛΗΣ
14-09-2009, 07:27
Για να μην τα ξαναλεμε και σε αυτο το τοπικ αν θελετε ψαχνετε, δοκιμασμενη με νουμερα παντως δεν ειναι απο κανεναν και ουτε βλεπω να βγαινει καποιος να πει ξοδεψα δυο χιλιαρικα για φρενα μπρος πισω και δεν μπορω να μετρησω καμια διαφορα ή ακομα χειροτερα σταματαω πιο αργα, απλα επιμενουν οτι αισθανονται την διαφορα. Παντως στην απλη λυση τακακια σωληνακια που δεν διαφωνω καλυτερα οχι τα πρασινα αλλα κατι αλλο ας πουμε ferodo 2500. Επισης να πω οτι οταν θελουμε να συγκρινουμε το κανουμε με τα πραγματα στην ιδια κατασταση οχι δηλαδη τελειωμενα καμμενα τακακια και αρρυθμιστα ταμπουρα στα εργοστασιακα. Τελος παντα μιλαω για τα φρενα οταν μας χρειαζονται μια φορα που λενε οτι τους εχουν σωσει και οχι σε συνεχη φρεναρισματα π.χ. πιστα οπου ειναι λογικο να υπαρχει καποια υπερθερμανση

bullet_1800
14-09-2009, 09:02
Έχοντας εμπειρία και απο τα 2 μπορώ να πω το εξής.

Βρες αλλού να πετάξεις τα λεφτά σου.

Με σωστό τακάκι, καλά καθαρισμένα/ρυθμισμένα ταμπούρα (όπως είπε ο Βασίλης), και ΦΥΣΙΚΑ καλό λάστιχο για να υποστηρίζει το αποτέλεσμα της καλής πέδησης, δεν πρέπει να σου λείψει ποτέ το φρένο.

Alex
14-09-2009, 11:16

Με σωστό τακάκι, καλά καθαρισμένα/ρυθμισμένα ταμπούρα (όπως είπε ο Βασίλης), και ΦΥΣΙΚΑ καλό λάστιχο για να υποστηρίζει το αποτέλεσμα της καλής πέδησης, δεν πρέπει να σου λείψει ποτέ το φρένο.

+1000 και να προσθεσω, οτι κανεις μας δεν εχει παρατηρησει ουσιαστικη διαφορα στην αποδοση ουτε μετα απο πολλους γυρους στην πιστα.

BiggieT
14-09-2009, 16:50
Μηπως θα βλεπαμε βελτιωση αν καναμε γυρους σε πιττα????

jos
14-09-2009, 18:00

+1000 και να προσθεσω, οτι κανεις μας δεν εχει παρατηρησει ουσιαστικη διαφορα στην αποδοση ουτε μετα απο πολλους γυρους στην πιστα.

Να σας υπενθυμίσω την τεράστια διαφορά στο μεγάλο φρενάρισμα από πολλά στην Εθνική όπου το Roadster με ταμπούρα μόλις ζεσταινόταν έχανε τα φρένα του πίσω άξονα που πλέον έπαιζαν ρόλο "ηχοσυστήματος" από το βουητό? Τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση ότι υπήρξε μεγάλη βελτίωση στο φρενάρισμα. Δεν θεωρώ την συγκεκριμένη μετατροπή πεταμένα λεφτά σε καμία περίπτωση. Μπορεί να μην είναι ο μόνος τρόπος να βελτιώσεις το φρενάρισμα αλλά σίγουρα έχει αποτέλεσμα.

Alex
14-09-2009, 23:16
Να σας υπενθυμίσω την τεράστια διαφορά στο μεγάλο φρενάρισμα από πολλά στην Εθνική όπου το Roadster με ταμπούρα μόλις ζεσταινόταν έχανε τα φρένα του πίσω άξονα που πλέον έπαιζαν ρόλο "ηχοσυστήματος" από το βουητό? Τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση ότι υπήρξε μεγάλη βελτίωση στο φρενάρισμα. Δεν θεωρώ την συγκεκριμένη μετατροπή πεταμένα λεφτά σε καμία περίπτωση. Μπορεί να μην είναι ο μόνος τρόπος να βελτιώσεις το φρενάρισμα αλλά σίγουρα έχει αποτέλεσμα.

Εγω πιστευω πως ειναι πιο πιθανο να ειχαν προβλημα τα ταμπουρα σου παρα οτιδηποτε αλλο.

Ειναι κοινη γνωση οτι ενα η και δυο φρεναρισματα πανικου απο πολλα στην εθνικη συνεισφερουν πολυ μικροτερο θερμικο φορτιο απ'οτι μερικοι γυροι στην πιστα. Δεδομενου λοιπον του οτι κανεις μας δεν ειχε θεμα στην πιστα, εμμενω στην αποψη μου, οτι με καλα υγρα, τακακια και σωληνακια τα φρενα του roadster ειναι υπεραρκετα.

jos
14-09-2009, 23:30
Η μπορεί τα δικά σου πίσω δισκόφρενα να μην λειτουργούσαν πολύ σωστά... Δυστυχώς κανένας από τους δυο μας δεν έχει ακόμα το αμάξι του όμως για να το βλέπαμε στην πράξη...

siroumist
14-09-2009, 23:32
προσωπικα ακουω ολες τις αποψεις....ομως μη ξεχνατε και το θεμα ΟΔΗΓΟΣ ...ο τροπος δηλαδη που φρεναρει ο καθενας και ο τροπος οδηγησης του...αν οδηγεις συντηρητικα ισως και τα φρενα να ειναι υπεραρκετα...αν καποιος αλλος φρεναρει τελευταια στιγμη ισως να ειναι μιζερα...

tettix
14-09-2009, 23:54
η ανάγκη για τοποθέτηση πίσω δισκόφρενων σε ένα ελαφρύ αμάξι δε νομίζω να είναι θέμα συντηρητικής η μη οδήγησης:drive1:
χρειάζονται περισσότερο σε αναβάσεις/καταβάσεις
και λιγότερο σε επίπεδη διαδρομή - ανεξαρτήτου οδηγικής έντασης:a04::a04:

siroumist
15-09-2009, 00:20
η ανάγκη για τοποθέτηση πίσω δισκόφρενων σε ένα ελαφρύ αμάξι δε νομίζω να είναι θέμα συντηρητικής η μη οδήγησης:drive1:
χρειάζονται περισσότερο σε αναβάσεις/καταβάσεις
και λιγότερο σε επίπεδη διαδρομή - ανεξαρτήτου οδηγικής έντασης:a04::a04:

α νομιζα οτι μιλαγαμε για πολιτικα αμαξια και πολιτικη οδηγηση....σορρυ....:a04:

ΒΑΣΙΛΗΣ
15-09-2009, 08:20
Βασικα μιλησαμε και για πιστα αρα ξεφευγει απο οποιαδηποτε πολιτικη οδηγηση σε οποιαδηποτε κλιση δρομου και για φρεναρισμα που να ενεργοποιει το abs που ειναι ο μεγιστος ρυθμος φρεναρισματος και η αποσταση επιβραδυνσης εξαρταται μονο απο τα λαστιχα

BiggieT
16-09-2009, 16:20
Σεβαστα ολα!αλλα μπορω να πω οτι εμπλεηα τα μπουτια μου!Τελικα δεν βαζω!Θα βαλω ενα κιτ με μεγαλους δισκους που βρηκα,και θα παω να βαλω δερματινα!Ασχετο αλλα δεν γαμιεται!

tettix
16-09-2009, 16:58
είναι αυτό που λέμε: δεν γ%^%^ που δεν γ*^&*, δε πας για ψάρεμα? lol
βρε βάλε ό,τι σε ευχαριστεί και μην ακούς κανέναν :a04::a04::a04:

btw ένα σετάκι turbo grooved με green stuff και σωληνακια υψηλής μια χαρά πρέπει να είναι :a01::a01::a01:

BiggieT
16-09-2009, 17:07
Ας μην το κανουμε σεξουαλικο!Απλα πιστευω απο αυτα που διαβασα οτι τελικα πολυ μελι και τιγανιτα τιποτα με τα πισω!Οποτε φτιαχνω τα μπροστα κι ας κανει το αμαξι EDO!

jos
16-09-2009, 17:42
Σε ένα αμάξι με το περισσότερο βάρος πίσω, ή μεγάλη ενίσχυση των εμπρός φρένων το μόνο που θα κάνει είναι να μπλοκάρει πιο εύκολα το ABS. Με Brembo δίσκους μπροστά και διάφορα τακάκια δεν είδα καμιά αλλαγή

Alex
17-09-2009, 10:36
Σε ένα αμάξι με το περισσότερο βάρος πίσω, ή μεγάλη ενίσχυση των εμπρός φρένων το μόνο που θα κάνει είναι να μπλοκάρει πιο εύκολα το ABS. Με Brembo δίσκους μπροστά και διάφορα τακάκια δεν είδα καμιά αλλαγή

Αυτο που λες εχει μικρη σημασια. Πρεπει να θεωρησουμε σα δεδομενο εξαρχης οτι τοσο οι μπροστινοι δισκοι οσο και τα πισω ταμπουρα, εχουν περισοτερη δυναμη πεδησης, απ'οση προσφυση προσφερουν τα ελαστικα, πραγμα που αποδυκνειετε ευκολα απο τη συνεχη χρηση του ABS σε οριακα φρεναρισματα και στους δυο αξονες. Περα απο αυτο, οσο και να ενισχυσεις την ισχυ πεδησης του πισω αξονα σε σχεση με τον μπροστινο, το μονο που θα καταφερεις ειναι το να κανεις τον ηλεκτρονικο κατανεμητη πεδησης που υπαρχει σε ολα τα 700αρια (και ολα τα μετεπειτα smart) να κατανειμει διαφορετικα την ισχυ της πεδησης διατηρωντας σταθερη την αναλογια που προβλεπει ο κατασκευαστης.

Απ'τη στιγμη που ισχυουν τα παραπανω, συνηδειτοποιεις οτι η οποια βελτιωση θα υπηρχε μονο και μονο στην αντοχη σε σκληρη χρηση και οχι στις απολυτες τιμες φρεναρισματος, αλλα και εκει εχει αποδειχθει μεσα απο την εμπειρια μας οτι το εργοστασιακο συστημα πεδησης με βελτιωμενα υγρα, τακακια και σωληνακια ειναι υπεραρκετο. :a04:

jos
17-09-2009, 14:35
Θεωρητικά ισχύει αυτό που λες μόνο που στην πράξη τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση αυτό που βελτιώθηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό ήταν η ελάχιστη πλέον εμπλοκή του ABS στα δύσκολα φρεναρίσματα. Ηταν πλέον αισθητό ότι το πίσω μέρος φρέναρε. Αλλωστε είναι αυτονόητο ότι όταν έχουμε 2 διαφορετικά συστήματα πέδησης στον εμπρός και πίσω άξονα τότε φρενάρουν και διαφορετικά (διαφορετικό ζέσταμα, διαφορετική επιρροή από υγρασία, νερά κλπ)

tettix
17-09-2009, 20:47
χμμμ πιό είναι το φορτίο των ταμπούρων κατα την πέδηση? 10-15% του συνόλου?

xallara
18-09-2009, 01:38
Εχει κανεις αλλαξει τα ταμπουρα με δισκοφρενα σε fortwo 451?
Ειχε διαφορα..??

siroumist
18-09-2009, 01:47
Εχει κανεις αλλαξει τα ταμπουρα με δισκοφρενα σε fortwo 451?
Ειχε διαφορα..??

κοιτα εδω (http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=37448&highlight=%E4%E9%F3%EA%EF%F6%F1%E5%ED%E1+451)

djvolis
18-09-2009, 09:53
Πρεπει να θεωρησουμε σα δεδομενο εξαρχης οτι τοσο οι μπροστινοι δισκοι οσο και τα πισω ταμπουρα, εχουν περισοτερη δυναμη πεδησης, απ'οση προσφυση προσφερουν τα ελαστικα, πραγμα που αποδυκνειετε ευκολα απο τη συνεχη χρηση του ABS σε οριακα φρεναρισματα και στους δυο αξονες. αυτο που λες δεν ειναι απόλυτο..γιατι υπαρχουν πολυ διαφορετικα setup στο καθε roaddie, πχ εχω 17αρες με 245 πελμα..πως εχω την ιδια προσφυση με το αμαξι πχ του τουριστα με 15 αρες και 185 πελμα? οποτε δε μπορω να καταλαβω πως θα θεωρησουμε δεδομενη την μεγαλυτερη δυναμη πέδησης απο την προσφυση που προσφερουν τα ελαστικα κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες και οποιοδηποτε στησιμο.

bullet_1800
18-09-2009, 13:44
Παναγιώτη σωστή η παρατήρηση σου αλλά, έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ απο αυτό που διαβάζω δεν είναι αυτό το ζητούμενο.
Το ελαστικό σου θα είναι ο πρώτος "κρίκος" στην διαδικασία φρενάρισμα που θα σπάσει. Πολύ πολύ ΠΟΛΥ αργότερα είναι που η δαγκάνα/δίσκος σου δεν θα μπορουν να τα βγάλουν πέρα. Και μπορώ να φανταστώ μόνο χρήση πίστας όπου θα γίνει αισθητό κάτι τέτοιο. Δεν μιλάμε καν για ορεινή διαδρομή...

djvolis
18-09-2009, 14:35
δε ξερω κατα ποσο ομως ισχυει αυτο που λες...παραυτα εγω εστιασα στο οτι τα δυο παραδειγματα αυτοκινητων που δωσα εχουν τρελη διαφορα στην καταπόνηση των φρένων και στην αντοχη. Αυτο που δεν ξερουμε (με αποδειξεις) ειναι τις δυνατότητες του εργοστασιακου φρενου στο σμαρτ..(πχ ειναι οριακα? η ειναι πολυ παραπανω απ οτι χρειαζεται?)

MERBEIND
18-09-2009, 14:51
Προσωπικα ειχα δει διαφορα αλλαζοντας μονο το μπροστα συστημα φρενων σε κατηφορικη ορεινη διαδρομη.Στα 10 πρωτα χλμ και τα μαμα καλα ηταν αλλα μετα δεν πιανανε.Ισως αλλαγη μονο τακακια-σωληνακια να ειναι οτι καλυτερο.Για χρηση μεσα στην πολη δεν χρειαζεται καμια αλλαγη ουτε θα δεις καμια διαφορα

roadsterf2
18-09-2009, 16:21
Προσωπικα ειχα δει διαφορα αλλαζοντας μονο το μπροστα συστημα φρενων σε κατηφορικη ορεινη διαδρομη.Στα 10 πρωτα χλμ και τα μαμα καλα ηταν αλλα μετα δεν πιανανε.Ισως αλλαγη μονο τακακια-σωληνακια να ειναι οτι καλυτερο.Για χρηση μεσα στην πολη δεν χρειαζεται καμια αλλαγη ουτε θα δεις καμια διαφορα
πιθανον...αναλογα με το στυλ οδηγησης του καθενος και τις απαιτησεις του..εστω και για μισο μετρο μικροτερο φρεναρισμα.

ktop
18-09-2009, 16:41
εγώ αν θα τα βάλω, θα τα βάλω για τη μόστρα ;)

BiggieT
18-09-2009, 17:43
Κι εγω μαζι σου!για την μοστρα και μονο!δεν γουσταρω τα ταμπουρα με την καμια!Λες και ειναι μαξι 90's!!

siroumist
18-09-2009, 17:52
Κι εγω μαζι σου!για την μοστρα και μονο!δεν γουσταρω τα ταμπουρα με την καμια!Λες και ειναι μαξι 90's!!

:023::023:

esykas
18-09-2009, 20:44
πού πόσο ποιός

mmike
18-09-2009, 22:23
Από την προσωπική μου εμπειρία, με τα πίσω δισκόφρενα, νιώθεις και το φρενάρισμα των πίσω τροχών, κάτι που δεν καταλαβαίνεις με τα ταμπούρα.Αυτό, βέβαια, όταν κάνεις κάποια χιλιόμετρα μέχρι να στρώσουν τα πίσω τακάκια με τους δίσκους, και μέχρι να γίνει αυτό νιώθεις κι έτσι είναι ότι τα πίσω φρένα δεν λειτουργούν.

Alex
23-09-2009, 11:21
Παρατηρω οτι ολοι οσοι εχουν κανει καποιο ουσιαστικο θετικο σχολιο για χρηση πισω δισκων βασιζονται στην 'αισθηση' που τους εδιναν αυτα. Ειναι δηλαδη μια παρατηρηση καθολα υποκειμενικη χωρις κανενα ουσιαστικο μετρησιμο στοιχειο.

Οταν τα ειχα εγω στο roadster, ειχαμε κανει δοκιμες διπλα διπλα με το roadster του Bullet που ειχε ταμπουρα και δεν υπηρχε καμια διαφορα στην αποσταση ακινητοποιησης.

Οσοι τα θελετε για τη μοστρα, ορματε ;)

jos
23-09-2009, 11:36
Το ότι μια συγκεκριμένη μετατροπή δεν απέδωσε τα αναμενόμενα δεν σημαίνει ότι όλες έχουν την ίδια επιτυχία. Νομίζω όμως ότι ένα Test θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον οπότε stay tuned γιατί κάτι σχετικό κανονίζεται

djvolis
23-09-2009, 12:22
επίσης για να κανεις μια τετοιου ειδους συγκριση το σωστο ειναι να ειναι το ιδιο αυτοκίνητο, ο ιδιος οδηγός και η ίδιες συνθηκες πριν κ μετα (το οποιο ειναι εξαιρετικά δυσκολο) ας μεινουμε συντονισμενοι λοιπον για το καλό..

smartmaniac
24-09-2009, 01:34
Το ότι μια συγκεκριμένη μετατροπή δεν απέδωσε τα αναμενόμενα δεν σημαίνει ότι όλες έχουν την ίδια επιτυχία. Νομίζω όμως ότι ένα Test θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον οπότε stay tuned γιατί κάτι σχετικό κανονίζεται

Τωρα μιλαμε.

tettix
25-09-2009, 03:57
πιστεύω οτι όντως συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα...απ ότι κατάλαβα αρκετοί απ όσους έβαλαν πίσω δισκόφρενα, παρατηρούν περισσότερο φρενάρισμα πίσω απ ότι είχαν με τα ταμπούρα.. άρα μιλάμε για αλλαγή αναλογίας πέδησης μπρός πίσω :)
υποθέτω οτι πρέπει να ξεκινήσουμε απο την αρχή:
ξαναρωτώ,ποιο είναι το φορτίο των ταμπούρων κατα την πέδηση? 10-15% του συνόλου? (τόσοι μαντράχαλοι εδω και κανείς δε ξέρει? lol) ας υποθέσουμε οτι είναι 15%...αν βάλουμε πίσω δισκόφρενα μπορούμε να τα συγκρίνουμε μόνο αν ΚΑΙ τα δισκόφρενα έχουν 15% του συνόλου όπως και τα ταμπούρα... και τότε ίσως βγάλουμε το συμπέρασμα οτι όντως τα δισκόφρενα είναι ανώτερα σε διαδρομές με κλίση ή πχ είναι πιό άμεσα και δεν αλλάζει η συμπεριφορά τους όταν ζεσταίνονται:a39:

jos
25-09-2009, 06:40
Στα Roadster όπως και στα 700άρια υπάρχει ηλεκτρονικός κατανεμητής ο οποίο δίνει όσο χρειάζεται πίσω.

ΒΑΣΙΛΗΣ
25-09-2009, 08:08
Οπως ειπε και ο jos ο κατανεμητης αποφασιζει ποση δυναμη θα παει πισω αναλογα με τις συνθηκες του φρεναρισματος. Παντως για να κλειδωσουν οι ροδες στο roadster τα πισω φρενα εχουν ενα 35-40% της πεδησης αν και δεν θελουμε ποτε να κλειδωσουν οι πισω ροδες και η σμαρτ εχει σεταρει το abs να ειναι πολυ φιλικο πισω γιαυτο και παρατηρουν οσοι εχουν βαλει δισκοφρενα οτι ενεργοποιηται το abs πολυ ευκολα. Επισης μου φαινεται αστειο να μιλαμε για αισθηση σε ενα αυτοκινητο με υποβοηθηση, abs και ebd, δηλαδη ποια αισθηση περνεται απο τα πισω δισκοφρενα και σας αρεσει, την υπερβολικη λειτουργια του abs στον πισω αξονα;

jos
25-09-2009, 08:29
Το αποτέλεσμα στο δικό μου αυτοκίνητο είναι ακριβώς το αντίθετο. Έπρεπε να ζορίσω υπερβόλικα το αυτοκίνητο για να μπει το ABS. Η αίσθηση που ανέφερα εγώ δεν ήταν για την αίσθηση στο πετάλι αλλά στην άισθηση επιβράδυνσης. Ενώ παλιότερα στα φρένα ο κώλος είχε τάση να σηκωθεί (που σημαίνει ότι φρέναρε κυρίως ο εμπρός άξονας), μετά την τοποθέτηση των πίσω δισκόφρενων το αυτοκίνητο στα φρένα απλά χαμήλωνε ολόκληρο και αισθανόσουν ξεκάθαρα το φρένο και στους 2 άξονες. Αυτό ήταν πολύ ορατό στα φρεναρίσματα από υψηλές ταχύτητες.

tettix
25-09-2009, 13:51
αρα φρενάρεις στον πίσω άξονα επι πλέον του 35-40% σωστά?

djvolis
25-09-2009, 14:25
το 60-40 ειναι το μεγιστο νομιζω

Alex
25-09-2009, 15:42
Επισης μου φαινεται αστειο να μιλαμε για αισθηση σε ενα αυτοκινητο με υποβοηθηση, abs και ebd, δηλαδη ποια αισθηση περνεται απο τα πισω δισκοφρενα και σας αρεσει, την υπερβολικη λειτουργια του abs στον πισω αξονα;

+10000

Η αίσθηση που ανέφερα εγώ δεν ήταν για την αίσθηση στο πετάλι αλλά στην άισθηση επιβράδυνσης.

Οπως ειπα και πιο πανω καθαρα υποκειμενικη πληροφορια και στο θεμα της συνολικης αποδοσης των φρενων εντελως αχρηστη. Καλως η κακως, τα μονα μετρησιμα συγκριτικα στοιχεια που εχουμε, ειναι αυτα που εκανα τοτε με το Bullet.

αρα φρενάρεις στον πίσω άξονα επι πλέον του 35-40% σωστά?

Λαθος, τον φρεναρεις ακριβως το ιδιο καθως ο κατανεμητης επαναφερει την αναλογια σ'αυτο που εχει προγραμματισει η Smart.

το 60-40 ειναι το μεγιστο νομιζω

Εχεις καπου γραπτα τα specs του ABS-κατανεμητη??
Αν οχι τοτε βρισκω οτι ειναι αδυνατον να δωσεις τετοια πληροφορια.

AL6X
21-01-2011, 21:34
Πάντα όσο και αν τρέχεις, όση φόρα και αν έχεις μαζέψει, θα χρειαστεί να σταματήσεις, να ελαττώσεις ταχύτητα ή να διορθώσεις την γραμμή σου.
Μπροστά φοράω D2 6pot και πίσω το ιδικό kit με μεγάλους χαρακωτούς δίσκους.Ποτέ δεν κουράζονται, γιατί το συγκεκριμένο kit είναι για αμάξια που ζυγίζουν 1500kg
και με δύναμη 500 αλόγων. Φαντάσου το τι γίνετε στο roadster που ζυγίζει 780kg και έχει δύναμη 130 άλογα.

38513852

basilis kordas
21-01-2011, 23:15
το roadster εχω ακουσει βγαζει 330 αλογα και ενα γαιδουρι αληθευει???

spyros7
21-01-2011, 23:15
Και ποσο σου στοιχησε η ολη διαδικασια??

Φαντάσου το τι γίνετε στο roadster που ζυγίζει 780kg και έχει δύναμη 130 άλογα.
38513852

Offtopic: Τι ακριβως εχει 130 αλογα επειδη δεν καταλαβα?????????? :p Φιλικα παντα!

basilis kordas
21-01-2011, 23:20
η φαντασια του καθενος....παει κανα 500αρη φιλε...και κοστιζει αναλογα με το τι θα βαλεις μεταχειρο η καινουργια...

gavanos
22-01-2011, 01:00
Και ποσο σου στοιχησε η ολη διαδικασια??

Offtopic: Τι ακριβως εχει 130 αλογα επειδη δεν καταλαβα?????????? :p Φιλικα παντα!

Το συγκεκριμένο roaddie το έχω δει από κοντά, και πέρα από πανέμορφο, είναι και αρκετά δυνατό!
Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για τα άλογα, αλλά μπορούμε να κάνουμε κανένα φιλικό ανοιγματάκι αυτή την Κυριακή, που θα μαζευτούμε τα roaddies! Φίλε Σπύρο αν μπορέσεις έλα! (Περισσότερα εδώ: http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php/43554-Roadster-Owners-2010/page4 )

AL6X
22-01-2011, 01:33
Offtopic:
Το κάνατε θέμα με τα "άλογα"! Δεν είπα ότι είναι 300 άλογα! Τα roadster φτάνουν μέχρι 180 άλογα, με σφυρήλατα, μπιέλες εκκεντροφόρους, μεγαλύτερο intercooler, μεγαλύτερη τουρμπίνα. Τεχνολογία υπάρχει, τα χρήματα είναι ποιος τα διαθέτει!
Το τι φοράει το δικό μου roadster δεν το κρατώ κρυφό και ούτε κάνω επίδειξη δύναμης και ομορφιάς.
Απλά δεν χρειάζεται να είναι κανείς ειρωνικός, προκλητικός και αγενής για ένα αμάξι το οποίο ξέρουμε όλοι το τι φτιάξιμο παίρνει και το τι μοτέρ μπορείς να διαλέξεις για να του φορέσεις

Sorry για το OFFTOPIC

Τα φρένα μπρος-πίσω για να τα κουμπώσω πάνω, μου έφτασαν όλα μαζί τα 4.000 Ευρώ

kostastnt
22-01-2011, 01:43
Ωραίο το roadster! Εντυπωσιακά τα φρένα μπρος πίσω!

Αλλά τα 130 άλογα πως τα έφτασες? Ρωτάω επειδή πολλοί προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να τα φτάσουν ή τα έφτασαν και δεν ήταν αξιόπιστα σε βάθος χρόνου...

AL6X
22-01-2011, 02:08
Sorry για το OFF TOPIC:

Όλες οι σωληνώσεις είναι σιλικόνης, Ελεύθερα φίλτρα αέρα. Ελαφρωμένη τροχαλία στροφάλου. Ελαφρωμένος δίσκος και βολάν. Πρόγραμμα τις Digitec μαζί με την ιδική σχεδιασμένη εξάτμιση χωρίς καταλύτες.
Αν είναι 125 και όχι 130 δεν με νοιάζει καθόλου
Τώρα για το αν είναι αξιόπιστο, δεν είμαι με το πόδι συνέχεια στο πάτωμα, και δεν ανοίγω πρώτες και δευτέρες. Πάντα καλό ζέσταμα- κρύωμα και οδήγηση με συγκεκριμένη ροή. Όσο αντέξει, και ο θεός, βοηθός!

basilis kordas
22-01-2011, 04:53
απο τα 80 στα 130 εισαι 50 αλογα αν καταφερες με περιφεριακα οκ..παω πασο και κανω τον καραγκουνη<δλδ πεφτω και κατω>σε αφηνω να σε κρινουν αλλοι..

AL6X
22-01-2011, 10:19
OFF TOPIC:

Αν έχεις όρεξη να τσακωθείς και να ρίχνεις το επίπεδο άνοιξε διαφορετικό topic.
Παρόλο που με πρόσβαλες την πρώτη φορά με τον τρόπο που εκφράζεις την δυσπιστία σου, συνεχίζεις πάλη με το ίδιο ύφος.
Και άλλοι επισήμαναν την απορία τους για τα "άλογα" αλλά με τελείως διαφορετικό τρόπο και ήθος
Το τι πιστεύεις κράτησε το για τον εαυτό σου. Μην προσπαθείς να με βγάλεις ψεύτη, γιατί δεν κερδίζεις εσύ αυτά τα 50 άλογα που μου περισσεύουν.

gavanos
22-01-2011, 11:01
Ωραίο το roadster! Εντυπωσιακά τα φρένα μπρος πίσω!.

Συμφωνώ! Ας μείνουμε στο θέμα μας όμως ;)

djvolis
24-01-2011, 09:53
νομιζω ιδιο μοντελο με της χρυσομυγας ειναι αυτα τα φρενα!!

kokos198
27-09-2011, 16:31
δαγκανες για πισω δεν μπαινουν ιδιες με καποιο παλιο golf?? του gt νομιζω του 2000

leon_brabus
27-09-2011, 22:06
απο golf 4 μπαινουν σιγουρα!

djvolis
28-09-2011, 13:21
οτι θες βαζεις αναλογα το πλακακι που χεις...

kokos198
07-10-2011, 12:47
οταν λες πλακακι?

djvolis
07-10-2011, 13:31
εννοω την βαση της δαγκανας που θα φτιαξεις/επιλεξεις