PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Να βαλω sub ή οχι???

giwrgos_smart
04-02-2010, 06:37
Γεια σας! Μολις γραφτηκα στο φορουμ! Εχω ενα σμαρτ 450. Εχω βαλει μπροστα στις εργοστασιακες θεσεις 2 10αρια clarion 150 watt τα οποια εχουν ωραιο ηχο ομως δεν ειμουν ικανοποιημενος γιατι δεν ειχε καθολου μπασο (λογικο). Μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα κουτια για οβαλ ηχεια ( http://www.car-audio-shop.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=425 ) κ τα εβαλα στο πορτμπαγκαζ μαζι με 2 οβαλ Labracxs 260 watt (130 rms) αμερικανικα. Τα βρηκα μονο 50 ευρω (απο 90) κ τα πηρα γιατι ειχα ακουσει για αμερικανικα ηχεια τα οποια ειναι ειναι πολυ καλα .
http://www.car-audio-shop.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=1771

Το προβλημα μου ειναι οτι αν κ ο ηχος γενικα ειναι αρκετα καλος, θα ηθελα ακομα περισσοτερο μπασο. ρωτησα σε ενα μαγαζι κ μ ειπαν οτι τα κουτια που εχω ειναι πολυ μικρα για αυτα τα ηχεια γιαυτο δεν μπορουν να βγαλουν περισσοτερο μπασο. Αν ηταν μεγαλυτερα σιγουρα θα εβγαζαν πολυ περισσοτερο.

Δεν θελω να τρυπισω κατι στο αυτοκινητο ουτε να βαλω κατι αλλο στο πορτμπαγκαζ που να πιανει περισσοτερο χωρο.

Σκεφτομαι μηπως βαλω σαμπ ενεργο κατω απο το καθισμα ομως θα κανει δουλεια ή το μπασο θα ειναι ιδιο με των ηχειων? (Να τονισω οτι βγαζουν μπασο, απλα οχι οσο θα ηθελα)

Κατι αλλο που σκεφτομαι ειναι να βαλω ενα σαμπ στα ποδια του συνοδηγου κατω/μεσα απο το ταμπλο. Αν μπορει να χωρεσει εκει καποιο μικρο μπασοκουτι..

Τι απο τα 2 ειναι καλυτερο? Καμια αλλη ιδεα?

(Η πηγη μου ειναι η Sony GT630UI)

giwrgos_smart
04-02-2010, 06:43
Ξεχασα να πω οτι δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα.. οσο λιγοτερα τοσο το καλυτερο.. Αρα θελω να μου πειτε μονο τις οικονομικοτερες λυσεις..

Death
04-02-2010, 11:36
με αυτο πιστευω θα εισαι μια χαρα http://www.caraudiocentre.co.uk/productimages/zoom/focal-bus20.jpg νομιζω γυρο στα 200 ευρο..

giwrgos_smart
04-02-2010, 12:27
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!! Κ εγω κατι τετοιο εχω στο μυαλο μου αλλα μου εχουν πει οτι αυτα δεν εχουν το ιδιο μπασο με τα κανονικα σαμπ.. δεν τα εχω ακουσει βεβαια για να ξερω. μηπως με τα ιδια λεφτα περιπου μπορω να κανω κατι καλυτερο? δηλ καποιο 8αρι σαμπ σε μικρο κουτι στα ποδια του συνοδηγου στο χωρο που εχει κατω απο το εργοστασιακο ηχειο. νομιζω πως εχει αρκετο χωρο αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος.. κ να βαλω εναν ξεχωριστο ενισχυτη κατω απο το καθισμα.. τι λετε? τι ειναι καλυτερο?

εκτως απο αυτο εχω σκεφτει κ μια αλλη λυση αλλα δεν ξερω αν γινεται. Να φτιαξω εταζερα απο MDF κ να κλεισω τον χωρο του πορτπαγκαζ με ακομα ενα κομματι MDF πισω απο τα καθισματα. (οπως ειναι η μαμισια εταζερα που ειναι μαλακη ομως) κ να μπουν κανονικα τα ηχεια στην εταζερα ετσι ωστε να βγαζουν περισσοτερο μπασο..

Death
04-02-2010, 14:40
εχεις απολυτο δικιο απλα γραφεις οτι δεν θες να πιανει χωρο γιαυτο σου προτινα αυτο.αλλα σε αυτα τα λεφτα δεν θα παρεις κατι καλο..θες περιπου τα διπλα για κατι καλο και αξιοπιστο.

giwrgos_smart
04-02-2010, 15:51
Δν θελω να πιανει χωρο στο πορτμπαγκαζ.. στα ποδια του συνοδηγου δεν με ενοχλει.. τελικα χωραει εκει subwoofer? Γνωριζει καποιος?
Για την εταζερα που ειπα πιο πανω τι αποψη εχετε? Γινεται? το εχει κανει κανεις?

djvolis
04-02-2010, 16:24
budget? ποσα λεφτα θες να δωσεις?
στο συνοδηγο μπαινει αλλα ειναι ειδικη κατασκευη και πολυ συγκεκριμενα μεγαφωνα που παιρνει και λιγοι ηχοσυστηματαδες προτιθενται να κανουν απολυτα σωστη δουλεια...εχω εγω στο συνοδηγο σε roaddie σκεψου αλλα το φτιαξα τελειως μονος μου

giwrgos_smart
04-02-2010, 20:25
Δεν εχω συγκεκριμενα λεφτα που μπορω να δωσω, ομως δεν θα ηθελα να ξοδεψω πολλα.. δηλ μεχρι 200-250 τα δινω ανετα, για παραπανω θα το σκεφτω..
Ειναι πολυ δυσκολο να φτιαξω μονος μου την καμπινα για το sub? αν απλα φτιαξω ενα κουτι που να χωραει ισα ισα εκει κ βαλω ενα μικρο subaki με εναν ενισχυτη θα κανει δουλεια ή πρεπει να γινει υποχρεωτικα ολοκληρη μελετη για το ποσα λιτρα πρεπει να ειναι, να εχει τρυπες, να εχει κ αλλα πραγματα μεσα κλπ? ενταξει δεν ζηταω κ τον τελειο ηχο..

Death
04-02-2010, 20:32
υπαρχει ενα καλο sub Kicker 8αρη που παιζει μονο σε 9 λιτρα κουτι και παιζει παρα πολυ καλα :) http://www.kicker.com/solo-classic

giwrgos_smart
04-02-2010, 20:40
φαινεται πολυ καλο αυτο αλλα δεν το βρισκω σε κανενα ελληνικο σιτε για να δω τιμη.. που μπορω να το βρω? κ τα 9 λιτρα τι διαστασεις ειναι περιπου? δεν τα παω καλα μ αυτα :a39:

Death
04-02-2010, 20:43
ξεχασα να σου δειξω και αυτο..http://www.kicker.com/comp_vt αμα πας specifications και πας στο μικρο το 6.5 ιντσες ειναι πολυ πιο μικρο και πολυ πιο ρηχο και απο οτι βλεπω παιζει μονο σε 5.7 λιτρα κουτι..ειναι σιγουρα πιο φτηνο απο το προιγουμενο

giwrgos_smart
04-02-2010, 20:51
Παρα πολυ καλο κ αυτο! ξερεις μεχρι ποσα λιτρα ειναι περπου ο χωρος εκει που λεω? και παρω ενα τετοιο sub και παω σε εναν και μου φτιαξει απο mdf ενα κουτι 5,7 λιτρα και το βαλω πανω απλα θα παιζει καλα? ή δν ειναι τοσο απλα τα πραγματα? ξερω οτι τα ετοιμα κουτια εχουν τρυπα, διαδρομες κ τετοια μεσα..

Death
04-02-2010, 20:56
καταρχιν αφου μιλαμε για τοσο λιγα λιτρα ενοειτε πως θα ειναι κλειστο κουτι χωρις τρυπα (sealed).ναι αλλα πριν κανεις οτιδηποτε πρεπει να μετρησεις ακριβως τι χωρο εχεις κατω απο το καθισμα και το πιο βασικο το ποσο υψος γιατι το sub θα κοιταει προς τα πανω οποτε το προβλημα θα ειναι καθαρα στο ποσο βαθος θα εχει (7.3 εκατοστα λεει στο site).οποτε για σιγουρια υπολογισε γυρο στα 10 εκατοστα μαζι με το κουτι.νομιζω οτι θα χωραει

giwrgos_smart
04-02-2010, 21:01
οχι δεν λεω κατω απο το καθισμα! λεω στα ποδια του συνοδηγου, μεσα στο ταμπλο κατω απο τη θεση του ηχειου!! θα ειναι σχεδον (αν οχι τελειως) τετραγωνο το κουτι

Death
04-02-2010, 21:04
ωχ 1000 σορρυ.εκει εχεις πιο πολυ χωρο αλλα θα ειναι πιο δυσκολο το κουτι.σιγουρα στα ποδια του συνοδηγου θα μπορεις να βαλεις κατι καλυτερο.

giwrgos_smart
04-02-2010, 21:05
βρηκα ενα βιντεακι με αυτο ακριβως που λεω αλλα στο καινουριο σμαρτακι
http://www.youtube.com/watch?v=aFey4XAvH24

μονο που αυτα τα ετοιμα ειναι πολυ ακριβα.. κατι τετοιο λεω να φτιαξω, κ τον ενισχυτη κατω απο το καθισμα
γινεται??

Death
04-02-2010, 21:07
αυτο ειναι το μαμα sub που βγαζουν για το σμαρτ.ναι φυσικα και γινετε.

giwrgos_smart
04-02-2010, 21:13
μπορεις να μου πεις στο περιπου τι διαστασεις πρεπει να ειναι το κουτι και για τι sub να ψαξω? για την κουτα ισχυει το οτι δν χριαζεται τρυπα ή εκει θα ειναι πιο πολλα λιτρα και θελει περισσοτερη δουλεια? κ απο ενισχυτη? μηπως καλυτερα να παρω εναν τετρακαναλο κ να βαλω τα 2 καναλια στα οβαλ που ειναι 260 βαττ κ τα αλλα 2 στο sub? κ ποσα βαττ ειναι καλυτερο να δωσω στα ηχεια κ το sub?

Death
04-02-2010, 21:28
κοιτα αφου μιλαμε για κατω απο τα ποδια του συνοδηγου ξεχνα το τελευταιο που σου εστειλα γιατι ειναι πολυ μικρο.εκει μπορεις να βαλεις 8αρη αλλα η δυσκολια θα ειναι στο κουτι που λογικα θα γινει πολυεστερικο και αυτο κοστιζει λιγο.μη βαλεις ουτε οβαλ ουτε τιποτα.ενα sub και ενα 2καναλο η μονοκαναλο ενισχυτη και τελος..τωρα για τις διαστασεις πρεπει να το ψαξω και πιο πολυ πρεπει να το ψαξεις εσυ μαζι με αυτον που θα το βαλεις :P

giwrgos_smart
04-02-2010, 22:30
οβαλ εννοω τα ηχεια που εχω στο πορτμπαγκαζ..
πηγα τωρα στο αυτοκινητο για να δω.. μεσα εχει χωρο ομως για να μπει εκει κουτι πρεπει να βγει το ταμπλο γιατι το ανοιγμα ειναι πολυ μικρο κ δεν θα χωραει να περασει.. προφανως ειναι διαφορετικο απο το καινουριο σμαρτ για να μπει οπως στο βιντεο...
κατω απο το καθισμα του συνοδηγου εχει ενα σιδερο κ η αποσταση μεχρι το εδαφος ειναι καπου στα 6-7 εκατοστα αν θυμαμαι καλα ομως μπορει να χωρεσει κουτι που να μην ειναι κατω απ ολο το καθισμα αλλα λιγο πιο μπροστα.(οταν το καθισμα ειναι μπροστα δεν θα φαινεται καθολου) κ θα χωραει κ ο ενισχυτης απο πισω! οι διαστασεις ειναι 40x22x15 στο περιπου και θα μπορουσε να χωρεσει και πισω απο το καθισμα αν θελω..
με αυτες τις διαστασεις τι γινεται? (sorry αν σε κουραζω αλλα εχω πωρωθει τωρα :p

Death
04-02-2010, 22:42
ξερω πως ειναι..στα ποδια του συνοδηγου δεν βγαινει κανενα ταμπλο.το μονο που βγαινει ειναι το καπακι.βασικα ναι μπορεις απλα να φτιαξεις ενα μικρο κουτι και να το βαλεις πισω απο το καθισμα!ετσι ειχα κανει σε ενα σμαρτ με το πρωτο sub που σου εδειξα το focal.για τον ενισχυτη μην ανησυχεις για τις αναγκες εχεις χωραει ανετα κατω απο το καθισμα.

giwrgos_smart
04-02-2010, 22:49
ωραια!! σ ευχαριστω πολυ!! δεν ξερω αν αξιζει ομως να τα κανω ολα αυτα.. θα εχει αρκετη διαφορα στο μπασο απο ενα λεπτο ενεργο? ασ πουμε περνω ενα λεπτο 150 βαττ.. οταν δυναμωνω αρκετα θα παιζει καλα? με τα ηχεια που εχω βαλει μπορω να δυναμωνω σχεδον στο φουλ χωρις να παραμορφωνει.. το σαμπ θα ακουγεται καλα?
να παω σε μαγαζι κ να του πω να το βαλει να το ακουσω στο σμαρτ μου κ μετα να το ξαναβγαλει δε λεει ε? :p

Death
04-02-2010, 22:54
δεν προκετε να στο κανει αυτο..ενοειτε πως ενα κανονικο θα παιξει πολυ καλυτερα.αλλα αμα δεν εχεις πολλες απαιτησεις και το λεπτο θα κανει τη διαφορα.να κοιταξεις το πρωτο που σου εστειλα :)

giwrgos_smart
04-02-2010, 23:09
οκ αρα θα το ψαξω να δω τι συμφερει κιολασ οικονομικα και βλεπουμε..

θα θελα κ αλλες αποψεις απο ατομα που εχουν τετοιο sub

smartmaniac
05-02-2010, 01:20
Για το αν θα βαλεις.... ΒΑΛΕ! Ενα sub σιγουρα κανει τη διαφορα. Τωρα τι ειναι καθαρα θεμα προσωπικο.

Εχω αυτο και για μενα ειναι υπεραρκετο για τα αυτια μου. http://uk.shopping.com/xPO-Clarion-SRV303

Και δεν μου τρωει και χωρο.

Για πισω απο το καθησμα υπαρχει και αυτο

http://uk.shopping.com/xPO-Pioneer-Pioneer-Amplified-Compact-Sub-TS-WX22A

djvolis
05-02-2010, 08:46
ο χωροσ στα ποδια βγαινει απο μεχρι 5,9 με 6 λιτρα αδειος στην καλυτερη (δηλ χωρις την απωλεια που χεις οταν εχει το sub τοποθετημενο) παιζεις σε 6.5αρια και ενα δυο 8αρια woofer. οσο μεγαλυτερες οι ιντσες τοσο μεγαλυτερη επιφανεια κωνου οποτε μπακαλιστικα ας πουμε οτι ειναι καλυτερο να κυνηγησεις μεγαλυτερη ιντσα. Στα specs που θες παιζουν rockford, focal, jlaudio για sealed εννοειται.
καμπινα μονος αν δε ξερεις δε θα μπορεσεις να φτιαξεις.
για εργασια θα σου παρουν κοντα στο 200αρι (ισως και κατι παραπανω)χωρις το woofer.
αν δεν εχεις πολλες απαιτησεις προτεινω να παρεις ενα αυτοενισχυομενο για πισω απο το καθισμα

giwrgos_smart
05-02-2010, 13:48
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!
Πηγα σημερα να ρωτησω και μου ειπαν οτι εκανα μεγαλη βλακεια που εβαλα τα οβαλ σε τοσο μικρα κουτια και δεν μπορουν να βγαλουν το μπασο οπως πρεπει. (μ ειπε οτι κ η πηγη μου ειναι πολυ καλη και τα ηχεια το ιδιο)
μπορει να τρυπησει το πλαστικο στην πισω πορτα του πορτμπαγκαζ και να βαλει εκει τα ηχεια..
Εκτως απο αυτο ρωτησα και για τα πανελ που μπενουν στις πορτες και μ ειπε αντι να δωσω 120 ευρω για να τα παρω ετοιμα να φτιαξει το ηδη υπαρχον πλαστικο κ να βαλω διαιρουμενα. το κοστος θα ειναι 30 ευρω συν τα ηχεια.
εχω τρεις ερωτησεις..
α) Ειναι σιγουρο οτι θα βγαζει αρκετο μπασο αν βαλω τα οβαλ στην πισω πορτα? και θα χωρανε σιγουρα εκει τα ηχεια μου?
β) Αν βαλω και πισω ηχεια αλλα και στις πορτες θα ειναι υπερβολικο? (γιατι εχω ηδη τα οβαλ οποτε μαλλον πισω θα βαλω σιγουρα)
γ) Αν τρυπησω τα πλαστικα και στο μελλον θελω να το πουλησω ή να βγαλω τα ηχεια τι γινεται? θα βρω ευκολα αλλα να βαλω? κ ποσο κανουν?

eSSpy
05-02-2010, 14:02
φιλε μου νομιζω οτι με αυτα τα σαμπακια δεν θα κανεις δουλεια... εγω σου προτινω ενα σαμπακι 10 ή 12" με ενα ενυσχιτακι στο πορτ-μπαγκαζ και απλα θα κανεις μια εγκοπι στα καλωδια και θα το βγαζεις - βαζεις οποτε θες , για μενα ειναι η καλυτερη λυση !!! αν σου ακουγιεται καλο μου λες .. :)

giwrgos_smart
05-02-2010, 14:07
φιλε μου οντως η καλυτερη λυση ειναι αυτη ομως αν μπορω με τα οβαλ που εχω να βγαλω μπασο τοτε θα το προτιμουσα.. και για λογους οικονομικους και οτι δεν θελω και πολυ βουητο, απλα θελω σωστο μπασο..
ξαναλεω οτι εχω 2 οβαλ ηχεια στο πορτμπαγκαζ μεσα σε κουτια.. επισις εχω μπροστα 2 10αρια τα οποια θα ηθελα να τα αλλαξω αν χρειαζεται κ να βαλω μεγαλυτερα..

djvolis
05-02-2010, 16:13
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!
Πηγα σημερα να ρωτησω και μου ειπαν οτι εκανα μεγαλη βλακεια που εβαλα τα οβαλ σε τοσο μικρα κουτια και δεν μπορουν να βγαλουν το μπασο οπως πρεπει. (μ ειπε οτι κ η πηγη μου ειναι πολυ καλη και τα ηχεια το ιδιο)
μπορει να τρυπησει το πλαστικο στην πισω πορτα του πορτμπαγκαζ και να βαλει εκει τα ηχεια..
Εκτως απο αυτο ρωτησα και για τα πανελ που μπενουν στις πορτες και μ ειπε αντι να δωσω 120 ευρω για να τα παρω ετοιμα να φτιαξει το ηδη υπαρχον πλαστικο κ να βαλω διαιρουμενα. το κοστος θα ειναι 30 ευρω συν τα ηχεια.
εχω τρεις ερωτησεις..
α) Ειναι σιγουρο οτι θα βγαζει αρκετο μπασο αν βαλω τα οβαλ στην πισω πορτα? και θα χωρανε σιγουρα εκει τα ηχεια μου?
β) Αν βαλω και πισω ηχεια αλλα και στις πορτες θα ειναι υπερβολικο? (γιατι εχω ηδη τα οβαλ οποτε μαλλον πισω θα βαλω σιγουρα)
γ) Αν τρυπησω τα πλαστικα και στο μελλον θελω να το πουλησω ή να βγαλω τα ηχεια τι γινεται? θα βρω ευκολα αλλα να βαλω? κ ποσο κανουν?α)θα χωρανε αλλα θα χεις τριγμους και οχι πολυ μπασο
β)οχι...κανενα προβλημα
γ)βρισκεις αλλα πλαστικα μεταχειρο...φτηνα ειναι

φιλε μου νομιζω οτι με αυτα τα σαμπακια δεν θα κανεις δουλεια... εγω σου προτινω ενα σαμπακι 10 ή 12" με ενα ενυσχιτακι στο πορτ-μπαγκαζ και απλα θα κανεις μια εγκοπι στα καλωδια και θα το βγαζεις - βαζεις οποτε θες , για μενα ειναι η καλυτερη λυση !!! αν σου ακουγιεται καλο μου λες .. :)αναλογα τι ζητα ο καθενας...αυτο με τα ποδια αν γινει σωστα ειναι παρα πολυ καλο...και σαν ευρος συχνοτητων πολυ πιο σωστο απο την κουτα ;) (τις συνιθισμενες κουτες τουλαχιστον)

giwrgos_smart
05-02-2010, 16:26
με τους τριγμους δεν μπορει να γινει τιποτα??
κ εννοεις τριγμους οταν παιζει το ηχειο δυνατα ή επιδη θα πειραχτει το πλαστικο θα τριζει γενικα σε λακουβες κλπ?
για την τρυπα στο πλαστικο στις πορτες τι εχετε να πειτε? το εχει κανει κανεις? δηλαδη θα κανει μια στρογγυλη τρυπα και θα βαλει το ηχειο και θα κλεισει απο πανω το κενο ωστε να κλεισει ο χωρος πισω απο το ηχειο? κ θα ειναι οκ ετσι? δεν θα τριζει κ αυτο?

giwrgos_smart
05-02-2010, 22:05
λοιπον παιδια νομιζω οτι αποφασησα τι θα κανω στο σμαρτακι μου!!
ηχεια στις πορτες Focal access διαιρουμενα 13αρια ή 16,5, και για πισω αφου εχω τα οβαλ θα φτιαξω ενα κουτι κ θα τα βαλω εκει! το κουτι θα ειναι επιπεδο, θα πιανει δηλαδη ολη σχεδον την επιφανεια του πορτπαγκαζ (βασικα στο μεγεθος που ειναι το ανοιγμα για τον κινητηρα για να μπορω να το ανοιγω αν χρειαστει χωρις να το βγαζω) και σε υψος θα ειναι οσο πιο κοντο γινεται (για να εχω χωρο στο πορτμπαγκαζ) κ τα ηχεια θα κοιτανε προς τα πανω..
τι λετε???

giwrgos_smart
06-02-2010, 12:35
παιδια τη δευτερα θελω να εχω παρει την τελικη αποφαση κ να παω να τα βαλω!!
πιο πολυ με ενδιαφερει για τις πορτες!!!
Τι ειναι καλυτερο?? να δωσω 30 ευρο κ να μου τρυπησουν τις θηκες στις πορτες (οποιος το εχει κανει ή οποιος ξερει πως γινεται να μ πει!!) ή να δςσς 120 κ να παρω τα ετοιμα πανελς??
κ τι πρεπει να προσεξω για να μην εχω τριξιματα οταν παιζουν δυνατα??

gksuber
06-02-2010, 15:52
Φίλε μου, εγώ σου προτείνω να θυσιάσεις ένα μικρό μέρος από το πορτ μπαγκαζ και να βάλεις μια μικρή κούτα με ένα 8" sub και έναν ενισχυτή κάτω από το κάθισμα. Η κούτα σου μπορεί να βγαίνει όποτε θες βάζοντας μια φίσα στο καλώδιο. Νομίζω πως το αποτέλεσμα θα είναι πιο ολοκληρωμένο και ποιοτικό

gksuber
06-02-2010, 15:53
Sorry, 10" sub ήθελα να πω

giwrgos_smart
06-02-2010, 15:58
σ ευχαριστω για τη απαντηση!! εγω θελω να μαθω για τα ηχεια στις πορτες ομως πως μπενουν χωρις να παρω ετοιμο πανελ που κανει 100 ευρω.. μου ειπαν σε ενα μαγαζι οτι το κανουν με 30 ευρω συν την τημη των ηχειων αλλα δεν ξερω ποσο καλο θα ειναι.. ξερει κανεις??? και χωραει εκει ηχειο?? ειναι αρκετα στενη η θηκη στην πορτα!!

gksuber
06-02-2010, 16:12
Και γιατί να κόψεις τις καημένες τις πόρτες; Αφού μπορείς να κάνεις καλή δουλειά με διαιρούμενα στο ταμπλό και ένα σαμπάκι πίσω

eSSpy
06-02-2010, 16:13
αν θες να βαλεις 8ιντζα δεν χωρανε στις πορτες κ θες ιδικη κατασκευη! Γενικα φιλαρακι σε βλεπω πολυ ανχωμενο.. ειναι πιο απλα τα πραγματα , πηγενε σε ενα μαγαζι με ηχοσυστηματα και πεσς του τι ακριβος θες και θα σου λιθουν αρκετες αποριες... γνωμη μου ειναι να φτιαξεις κατι καλο και να σου μινει παρα κατι προχιρο και μετα να ξιλονεις...

giwrgos_smart
06-02-2010, 16:40
φιλε μου εχω παει σε πολλα μαγαζια κ εχω μπερδεφτει γιαυτο ρωταω εσας..
μαλλον βιαστηκα που πηρα τα οβαλ.. με τα ιδια λευτα θα ειχα παρει αρκετα καλα διαιρουμενα.. αλλα ο μλκας μου ειχε πει οτι θα εχει μπασο με τα κουτια που εβαλα αλλα τελικα δεν εχει κ τοσο..
τι να πω..
μπορω να βαλω μπροστα τα οβαλ για να μην περνω ξανα καινουρια ηχεια? κ να βαλω πισω ή κατω απο το καθισμα σαμπακι

giwrgos_smart
06-02-2010, 16:56
και ποια η γνωμη σας για αυτο?
http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=8086#tmp
πολυ γθηνο δεν ειναι? κανει καλυτερη δουλεια απο τα αλλα τα λεπτα που μπενουν κατω απο το καθισμα?

panthiras
07-02-2010, 07:03
φαινεται πολυ καλο αυτο αλλα δεν το βρισκω σε κανενα ελληνικο σιτε για να δω τιμη.. που μπορω να το βρω? κ τα 9 λιτρα τι διαστασεις ειναι περιπου? δεν τα παω καλα μ αυτα :a39:

φαντασου ενα 9λιτρο μπετονι με νερο.....αυτο ειναι το μεγεθος

panthiras
07-02-2010, 07:37
καταρχην εχεισ στο ταμπλο σαλιγκαρους για τα ειχεια?<ειναι κατι κουτια που ειναι μεσα στο ταμπλο και εκει μπαινουν τα ειχεια>εαν οχι τοτε τα ηχεια ειναι βιδομενα επανο στο ταμπλο σκετα.ειχα 700 και εχω δοκιμασει αρκετα.θα βαλεισ δυο κουτια<σαλιγκαρουσ><εαν δεν εχεισ>στο ταμπλο.μεταχ παιζουν γυρο στα 30-50 ευρο απο σμαρτ/ζα.μετα θα βαλεισ ενα δθερουμενο σετ ηχεια 13cm εχω ειχα focal τα κιτρινα δεν θυμαμαι μοντελο.θα εχεισ πολυ καθαρο δυνατο και ποιοτικο ηχο στο αυτοκ σου.πιστεψεμε ειναι οτι καλητερο.ασε τισ πορτες οπωσ ειναι μην τισ πηραξεισ!!!τελοσ μονο με ενα μοκρο subaki 10hnch και ενα ενα τελικο τουλαχιστον 4χ50rms<2 εμπροσ και 2 γεφυρομενεσ εξοδουσ για το sub θα εχεισ καλο μπασο .το καθε μαγαζι λεει τα δικα του .αυτο που σου λεω ειναι πιστευω οτι καλυτερο χωρισ τριπο/σεισ και τρυπεσ .τα οβαλ πουλησετα.ακομα και εταζιερα να βαλεισ πισω θα κοπαναει στισ λακουβεσ και τα ηχεια θα τα εχεισ τοσο κοντα στα αυτια σου που ο ηχωσ απο τα μπροστα αλιωνεται οποτε θα τα κοβεισ για να ακουσ πιο stereofonika.

giannakis
07-02-2010, 11:11
Κατατοπιστηκοτατος!!! Μπραβο σου πανθηρα!

giwrgos_smart
07-02-2010, 13:09
σ ευχαριστω πολυ!!! πως μπενουν αυτοι οι σαλιγκαροι?? πρεπει να βγει το ταμπλο νομιζω ε?
και ειμαι στο ηρακλειο... ποιος ξερει που μπορω να βρω εδω κ ποιο το κοστος περιπου για να μου τα βαλουν?

giwrgos_smart
07-02-2010, 18:38
κ κατι αλλο.. οι σαλιγκαροι χρειαζονται πιο πολυ οταν δεν εχω sub? ή κ να εχω sub παλι κανουν αρκετη διαφορα στον ηχο?

panthiras
07-02-2010, 22:15
κ κατι αλλο.. οι σαλιγκαροι χρειαζονται πιο πολυ οταν δεν εχω sub? ή κ να εχω sub παλι κανουν αρκετη διαφορα στον ηχο?

φαντασου οτι εχεισ στο χερι σου ενα ηχειο εστι σκετο και το εχεισ συνδεσει με καποια πηγη και παιζει πωσ θα το ακουσ?ξερο και ρηχο..τωρα οπωσ το κρατασ παρτω και βαλε το σε μια κουτα για ηχεια...πω το ακους?ΜΑΚΡΑΝ!!!!!!!!!!!!!............Για το εαν χρειαζεται sub αυτο ειναι αλλο οι συχνωτητεσ που κατεβαζει δεν εχουν καμια σχεση με οπ/τε αλλο ηχειο στο χωρο του αυτ/του.αυτα..

giwrgos_smart
07-02-2010, 22:23
δηλαδη κλειστος χωρος πισω απο το ηχειο δεν χρειαζεται μονο για να βγαλει μπασο αλλα παιζει καλυτερα και τις μεσαιες ε?
αρα σιγουρα πρεπει να βαλω κ σαλιγκαρους.. ομως που θα βρω στο ηρακλειο κ ποσο ειναι το κοστος για να τους βαλουν??? καποιος ηρακλειωτης ξερει που να ψαξω???

panthiras
07-02-2010, 22:30
δηλαδη κλειστος χωρος πισω απο το ηχειο δεν χρειαζεται μονο για να βγαλει μπασο αλλα παιζει καλυτερα και τις μεσαιες ε?
αρα σιγουρα πρεπει να βαλω κ σαλιγκαρους.. ομως που θα βρω στο ηρακλειο κ ποσο ειναι το κοστος για να τους βαλουν??? καποιος ηρακλειωτης ξερει που να ψαξω???

http://www.evilution.co.uk/517

giwrgos_smart
07-02-2010, 22:38
ειναι τοσο πολυπλοκο οσο φαινεται ή ειναι απλη δουλεια?? δηδ ειναι σαν μια απλη τοποθετηση ηχειων? ή θα μου παρουν πολλα για να το κανουν??

MatiasBrabus
08-02-2010, 09:32
ειναι τοσο πολυπλοκο οσο φαινεται ή ειναι απλη δουλεια?? δηδ ειναι σαν μια απλη τοποθετηση ηχειων? ή θα μου παρουν πολλα για να το κανουν??

Φιλε κατα την γνωμη μου επηδει το εχω ψαξει δεν χριαζεται να βαλεις sub θα κανεις απλες κυνησεις και σωστες χωρις να τρυπησεις χωρις να χαλασεις το αυτοκινητο απλα θα αλλαξεις τα μαμα υχεια και τα twitter
και θα βαλεις μια παρα πολυ καλη σειρα υχειων που θα βγαζουνε και πολυ καλο μπασο.εχουνε βγει πλεον πολλες σειρες καλων υχειων και απλος θα προσθεσεις και ενα ενυσχιτη και θα εισαι οκ! υπαρχει και ενυσχιτης μικροσκοπιπως που κανει θαυματα και μπορει να κριφτει παντου!το εχω ψαξει το θεμα! τωρα αν δεν εισαι ευχαριστημενος βαζεις και ενα ενεργο sub κατω απο το καθησμα και εισαι οκ!
αν θες περισσοτερες λεπτομεριες στειλε μου μυνημα!

Alx
08-02-2010, 10:50
γνωμη μου εντελως διαφορετικος ηχος με και χωρις sub... αν μπορεις να βαλεις sub βαλε

giwrgos_smart
08-02-2010, 15:38
παιδια τελικα εβαλα sub ενεργο στο πορτμπαγκαζ, αυτο: http://www.caraudiogiant.co.uk/shop/index.php?act=viewProd&productId=497
και αφησα τα υπολοιπα ηχεια οπως ηταν!! δηλαδη 10αρια μπροστα χωρις σαλιγκαρους (clarion 150 watt), και πισω απο τα καθισματα κατω τα οβαλ μεσα σε κουτες.. ειμαι αρκετα ικανοποιημενος!!!
βεβαια το καλυτερο θα ηταν να εβαζα μονο καλα ηχεια μπροστα διαιρουμενα με σαλιγκαρους κ το sub.. βλεπουμε στο μελλον...