PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : pure και καταναλωση

eugenaki
19-02-2010, 19:37
καλησπερα παιδια.εχω το pure 61hp,εχω βαλει ζαντες 16αρες με 195 μπροστα και 205 πισω.μεχρι στιγμης το αυτοκινητο εχει δουλεψει μονο μεσα στην πολη και εχω γεμισει με 33 λιτρα.αυτη τη στιγμη το αμαξι εχει 185χλμ και μου εχουν μεινει 4 κουτακια στο βενζινομετρο.απο δικο μου υπολογισμο εχω καψει 9,1lt/100km με ενεργοποιημενο παντα το mhd.το θεωρειτε φυσιολογικο η πρεπει να ανησυχω;

goodwood
19-02-2010, 20:04
καλησπερα παιδια.εχω το pure 61hp,εχω βαλει ζαντες 16αρες με 195 μπροστα και 205 πισω.μεχρι στιγμης το αυτοκινητο εχει δουλεψει μονο μεσα στην πολη και εχω γεμισει με 33 λιτρα.αυτη τη στιγμη το αμαξι εχει 185χλμ και μου εχουν μεινει 4 κουτακια στο βενζινομετρο.απο δικο μου υπολογισμο εχω καψει 9,1lt/100km με ενεργοποιημενο παντα το mhd.το θεωρειτε φυσιολογικο η πρεπει να ανησυχω;
καλο θα ειναι να τελειωσει η βενζινη και μετα να κανεις τον υπολογισμο γιατι το ντεποζιτο δεν εχει το ιδιο σχημα σε ολο το μερος του..π.χ παντα αργει πιο πολυ να πεσει η πρωτη παυλα ενω οι αλλες πεφτουν πιο γρηγορα...

eugenaki
19-02-2010, 20:11
φιλε μου πιστευεις οτι η μεγαλυτερων διαστασεων ζαντα παιζει ρολο στην αυξηση της καταναλωσης;ειδικα στο pure;επισης,αυτο που ακουω οτι καιει πιο πολυ οταν δεν ειναι ακομα στρωμενο,εχει βαση;

goodwood
19-02-2010, 20:17
φιλε μου πιστευεις οτι η μεγαλυτερων διαστασεων ζαντα παιζει ρολο στην αυξηση της καταναλωσης;ειδικα στο pure;επισης,αυτο που ακουω οτι καιει πιο πολυ οταν δεν ειναι ακομα στρωμενο,εχει βαση;
φυσικα και παιζει ρολο η μεγαλυτερη ζαντα γιατι το αμαξι ζοριζεται πιο πολυ..και σαφως οταν ειναι καινουριο καιει λιγο πιο πολυ γιατι το μοτερ ειναι ακομα "σφιχτο"..παντως και στο ταξιδι καιει το 61 γιατι το ειχε η κοπελα μου και πηγαιναμε συνεχεια χαλκιδα και επειδη δεν εχει πολυ γκαζι για να τραβιξει το ζοριζεις πιο πολυ με συνεπεια να καιει και πιο πολυ...

eugenaki
19-02-2010, 21:02
φυσικα και παιζει ρολο η μεγαλυτερη ζαντα γιατι το αμαξι ζοριζεται πιο πολυ..και σαφως οταν ειναι καινουριο καιει λιγο πιο πολυ γιατι το μοτερ ειναι ακομα "σφιχτο"..παντως και στο ταξιδι καιει το 61 γιατι το ειχε η κοπελα μου και πηγαιναμε συνεχεια χαλκιδα και επειδη δεν εχει πολυ γκαζι για να τραβιξει το ζοριζεις πιο πολυ με συνεπεια να καιει και πιο πολυ...
ok καταλαβα.και εχω και ενα αλλο θεμα......μεσα το αμαξι μυριζει καμενο ρε γμτ......οχι παντα,οχι σε καθε βολτα,αλλα ειναι φορες που η μυρωδια ειναι εντονη....τι να πω.......sorry και για το off topic.......καλε μου goodwood σε ευχαριστω πολυ για τα φωτα σου,να εισαι καλα.

ilman3
19-02-2010, 21:41
το μοτερ σου ειναι ακομα αστρωτο,δεν θα βγαλεις ακρη με μονο 200 χλμ που εχεις κανει...μετα τα 4000χλμ θα μπορεις να εχεις μια καθαρη εικονα..βεβαια με τις ζαντες που εβαλες δεν το βοηθας....τωρα για το καμενο,πρεπει να δεις αν το κανει αν αναβεις κατι(πχ καλοριφερ)η οχι...εχεις βαλει συναγερμο η radio-cd aftermarket?

goodwood
20-02-2010, 00:39
το καμενο που λες μπορει να ειναι επειδη ειναι ακομα καινουριο και οσο να ειναι υπαρχουν τετοιες μυρωδιες απο τις ψηλες θερμοκρασιες του κινητηρα...

eugenaki
20-02-2010, 12:26
το μοτερ σου ειναι ακομα αστρωτο,δεν θα βγαλεις ακρη με μονο 200 χλμ που εχεις κανει...μετα τα 4000χλμ θα μπορεις να εχεις μια καθαρη εικονα..βεβαια με τις ζαντες που εβαλες δεν το βοηθας....τωρα για το καμενο,πρεπει να δεις αν το κανει αν αναβεις κατι(πχ καλοριφερ)η οχι...εχεις βαλει συναγερμο η radio-cd aftermarket?
a/c δεν εχω αναψει καθολου και εχω βαλει ραδιο-cd kenwood και συναγερμο cobra

ilman3
20-02-2010, 13:35
πρεπει να δεις αν το κανει σε ασχετες στιγμες χωρις να εχεις αναψει κατι (πχ a/c η καλοριφερ),αλλιως πρεπει να δεις αν ειναι απο το radio-cd η το συνεγερμο..(μαλλον δεν τα εχεις βαλει στην σμαρτ αυτα τα 2)...τωρα για το κινητηρα το βλεπω λιγο δυσκολο,εκτος αν δεν εχει κλεισει σωστα το καπακι που εχει απο πισω στο χωρο αποσκευων(για δες το )κ ερχετε απο εκει η μυρωδια

fotisbasm
20-02-2010, 15:52
Λοιπον , επειδη ειμουν ακριβως στην περιπτοση σου (Pure 61 , με brabus ζαντες 16'' με 195 και 205)

1ο ναι η καταναλωση ειναι μεγαλη λογο οτι κοβει πολυ λογο λαστιχου ( δεν ειναι και νορμαλ ?! μεγαλα αυτοκινητα φορανε τετοια λαστιχα)
2ο Πιεζετε πολυ το μοτερ γιατι ειναι ολιγον ψοφιο οποτε ειμαι σιγουρος οτι το εχεις τερμα πατιμενο

τι εχεις να κανεις?

ή αλλαζεις ζαντες
ή βαζεις προγραμμα

με το δευτερο δεν θα εχεις και καλυτερη καταναλωση , θα ειναι ιδια , απλα θα εχεις κρατημα και καλυτερα γκαζια , ειμαι σιγουρος οτι εχεις ξενερωσει ετσι οπως παει. Να υπολογισεις μονο που ειναι ολιγον δυσκολο γιατι ειναι λιγο μπερδεμα το προγραμμα , (για τα 451) εχει αλλες κωδικοποιησεις ,αυτος που θα το κανει , να το εχει ξανακανει ,πρεπει να βγει ο εγκεφαλος και να ξαναπρογραμματιστει βαση του 71 και να πειραξει ο προγραμματιστης (να ειναι λιγο γατωνι) λιγο την αποκριση του γκαζιου (like a sprint booster) νατο δοκιμασετε στον δρομο οπου θα κανει τις μετρησεις του αυτος μεχρι να πετιχεις το καλυτερο , ολα αυτα ωστε να εχει νοημα η αναβαθμηση ,

Ειμαι παθον και ξερω ! περασ τα ιδια αλλα τωρα ειμαι super Αντε και καλες βολτες

Α !!! υπολογιζε περιπου κανα 400 ευρω για το custom προγραμμα

slaughterer
20-02-2010, 19:15
Έχω pure 71!Αν μπορείς βάλε πάλι τις μαμά ζάντες ή το ίδιο μέγεθος γιατί ζορίζεις πολύ το αμάξι!

kostasdj
30-07-2010, 13:21
Για την κατανάλωση δυστυχώς δεν ξέρω για ποιό λόγο το κάνει αυτό, αλλά για την μυρωδιά του καμμένου, είναι καθαρά θέμα μηχανής μέχρι να στρώσει!
Εμένα με το 84άρι, στην αρχή μύριζε συνέχεια καμμένο μέσα, και είχα παρατηρήσει ότι όταν ανέβαζα στροφές, μύριζε πιο έντονα! Μετά από 4-5000 χλμ, θα σταματήσει να μυρίζει!

noxmas
28-08-2011, 12:25
εχω ενα passon με 175 μπροστα και 195 πισω σε 15αρες μεχρι στιγμης εχω καταφερη με 27 λτρ να διανησω 543χλμ

lanciaYturbo
02-09-2011, 13:09
δηλαδη εισαι στο 5 στα 100.που τα εκανες αυτα τα χιλιομετρα κ με τι ρυθμο?

noxmas
08-09-2011, 12:59
δηλαδη εισαι στο 5 στα 100.που τα εκανες αυτα τα χιλιομετρα κ με τι ρυθμο?

ΑΝΕΒΑ ΚΑΤΕΒΑ ΠΟΤΑΜΙ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΚΙΑΤΟ , ΟΔΗΓΗΣΗ AUTO ΧΛΜ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟ 80 ΜΕΧΡΙ 100

anemos2002000
13-09-2011, 16:22
Μια χαρα είναι 5/100
Εγω έχω το καινούργιο mhd
Και εάν δεν το ζοριζω δεν περνάει τα 5/100 χλμ

---
I am here: http://maps.google.com/maps?ll=39.266075,23.166714

lanciaYturbo
21-09-2011, 18:35
εγω παιδια 84αρι εχω με προγραμμα k olo brabus, το καλυτερο που εχω δει με ενα ντεποζιτο ειναι 600 χιλιομετρα.η μετρηση εγινε προσφατα ταξιδι ξανα προς καλαματα το στροφομρεο μονιμα στις 3000 κ ταχυτητα απο 100-110

ntinos_P
24-10-2011, 16:25
Καποιος με cdi να μας πει τι καιει ?

Ευχαριστω.

verikioc
24-10-2011, 20:37
χωρις να θελω να γινω περιεργος. αλλα υπαρχει αντιστοιχο θεμα περι καταναλωσης για το 451....