PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Help

Lgeor
14-04-2010, 12:47
Καλησπέρα

Χρειάζομαι την βοήθεια σας καθώς έχω μπλέξει σε μια απίστευτη η ιστορία.
Αγόρασα πρόσφατα ένα smart από μάντρα και εμπιστεύτικα ένα φίλο φίλου να το δει πριν το πάρω και με έκαψε.
Το έλεγξα στην mercedes μετά την αγορά και το αυτοκίνητο είναι κατεστραμμένο.Η εκτίμηση της αντιπροσωπείας είναι 3800¤ για να το επισκευάσω ενώ το έχω αγοράσει 6900¤. Η μάντρα αρνείται την γνωμάτευση της αντιπροσωπείας και μου πρότεινε να το πάρει πίσω 6300¤ όταν θα έχει τα χρήματα.... εν ολίγοις ποτέ! Το αυτοκίνητο δεν το κινώ από την πρώτη εβδομάδα που το πήρα γιατί εκτός όλων των άλλων καίει λάδια και αυτοκίνητο αγόρασα αλλά αυτοκίνητο δεν έχω. Το μόνο που μπορεί να με σώσει είναι να αποδείξω ότι είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα.
Προσπαθώ να μάθω αν αυτό μπορεί να ελεγχθεί με κάποιο τρόπο γιατί έχω ακούσει άπειρες γνώμες αλλά καμία λύση.
Γνωρίζεται αν είναι εφικτό να αποδειχθεί αυτό και με ποιο τρόπο.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

djvolis
14-04-2010, 12:52
εμπλεξες...
1, αν τα χιλιομετρα φαινονται γυρισμενα (περισσοτερα δλδ) στο συστημα της MB τοτε εισαι τυχερος ..
2, αν το αυτοκινητο δεν ειναι καταχορημενο προσφατα σχετικα στο συστημα της ΜΒ ,τοτε δεν μπορεις να το αποδειξεις υπευθυνα (και να σταθει στην μυνηση ;))
3, βρες γατο δικηγορο..

Garfito
14-04-2010, 13:37
με τον αριθμο πλαισιου σε μια αντιπροσωπεια,θα μαθεις καποια πραματα

soupatoras
14-04-2010, 21:28
η μπορεις να πας να τρομοκρατησεις τον μαντρα... να τον απειλησεις οτι θα πας δικαστικα κτλ κτλ...

Sphinxgr
14-04-2010, 22:45
Να πάρεις γραπτή γνωμάτευση απο τη Mercedes (κατα προτίμηση ΕΚΚΑ) και να στείλεις ένα εξώδικο μέσω δικηγόρου. Τα έξοδα σου θα είναι μόνο του δικηγόρου λογικά. Πες του ότι θα δημοσιοποιήσεις παράλληλα το όνοματα σου σε ανάλογα σιτε στο ιντερνετ το όνομα του να δεις πως θα στρώσει.

Γράψε εδώ αν θες ποιος είναι να ξέρουμε

jos
14-04-2010, 23:07
Ο μόνος τρόπος για να βρεις το δίκιο σου είναι να καταφέρεις να αποδείξεις ότι έχεις εξαπατηθεί. Ο μόνος τρόπος για να το καταφέρεις αυτό είναι να αποδείξεις ότι το αμάξι έχει γυρισμένα χιλιόμετρα. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις μόνο μέσω κάποιου εξουσιοδοτημένου συνεργείου το οποίο θα δει αν υπάρχει καταγεγραμένη επίσκεψη του αυτοκινήτου σου σε κάποιο συνεργείο με περισσότερα χιλιόμετρα από αυτά που λέει τώρα. Αν δεν βρεις κατι δεν πρόκειτε να βρεις το δίκιο σου γιατί εφόσον έλεγξες και το αυτοκίνητο αυτός μπορεί απλά να ισχυριστεί ότι γνώριζες την κατάσταση του και τα προβλήματα του όταν το αγόραζες, άλλωστε δεν απαγορεύεται η πώληση αυτοκινήτων με βλάβες....
Παράλληλα θα είχα και μια επικοινωνία με το ινστιτούτο καταναλωτών (ΙΝΚΑ, www.inka.gr) για να σε συμβουλέψουν για το πως μπορείς να κινηθείς.

ilman3
15-04-2010, 07:15
δεν ξερω αν ειναι τοσο απλη η περιπτωση τα χλμ μπορει να το πηρες κ να τα γυρισες εσυ..τα υπολοιπα μπορει να τα ηξερες απο πριν οτι εχει προβλημα το αμαξι..ο μαντρας πως κ στο περνει πισω (λεμε τωρα οοοταν κ αααν βρει χρηματα?) αναγνωριζει οτι ειχε προβλημα το αμαξι?

alkis84
15-04-2010, 12:09
δεν ξερω αν ειναι τοσο απλη η περιπτωση τα χλμ μπορει να το πηρες κ να τα γυρισες εσυ..
ανετα το κοβω να το λεει ...εδω δεν κολλησε να κανει την μαλακια και να στο πουλησει ετσι....δεν ξερω φιλε..καλυτερα να το λυσεις μονος σου..ειναι μικρο το smart αρα για υπόθετο κανει...αλητες ρε πο@%@#$στη μου! το τσιμπησε απο ιδιωτη κανενα 2000λιαρο λογο προβληματων και τσεπωσε ενα 4000 τωρα! και εσυ ρε φιλε ολοκληρο αμαξι αγοραζες...μια ματια εστω δεν του εριξες?απο τα post σου εδω μεσα καταλαβαινω οτι το νοιωθεις το θεμα αυτοκινητο δεν εισαι κανας ασχετος...σαν πρωταρης την πατησες!και ο φιλος φιλου που εμπιστευτηκες δεν ηξερες αν το κατηχε το θεμα αυτοκινητο?ως μη ειδικος απο θεμα νομων αλλα ετσι οπως μας τα λες..ο λογος του εναντιον του δικου σου θα ειναι....

AFRODITI02
24-04-2010, 21:38
έχετε απόλυτο δίκιο την πάτησα όχι απλά σαν άσχετη αλλά και σαν ηλίθια.......

AFRODITI02
24-04-2010, 21:41
όσο για την ΕΚΚΑ που ανέφερε ο φίλος παραπάνω κοστολόγησε την επισκευή του αυτοκινήτου στα 4000€!!!!!! για τον μαντρά όμως είναι απλά ακριβή η αντιπροσωπεία..... Οσο για το αν θα βρώ άκρη δεν ξέρω αλλά θα το φτάσω στα άκρα ήδη του έστειλα εξώδικο και όσο τραβήξει............

agglos1
24-04-2010, 21:45
μακαρι να ξεμπλεξεις "αναιμακτα"....χωρις τραβηγματα...