PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : SmartMania @ Smart Times 2010

Lgeor
03-07-2010, 21:55
Μάθαμε ότι πολλοί SmartManiacs ενδιαφέρονται για το φετινό Smart Times (http://my-smart.com/index/index/?p_ID=311)
Διαπιστώσαμε ότι πολλοί από αυτούς είναι έτοιμοι να πάνε
Αποφασίσαμε να τους κάνουμε κι εμείς παρέα.

Καλά καταλάβατε, το SmartMania θα παρευρεθεί στο Smart Times 2010 (http://my-smart.com/index/index/?p_ID=311).

Θα είναι μια διαφορετική εκδρομή για όλους μας. Όποιος πάρει μέρος δεν θα είναι ένας απλός συμμετέχων, θα είναι μέρος της οργάνωσης και εξίσου υπεύθυνος με όλους για την επιτυχία του εγχειρήματος.

Με λίγα λόγια όλοι μαζί θα οργανώσουμε και θα φροντίσουμε για αυτή την διαφορετική εκδρομή.

Ας πάμε όμως στην ουσία του πράγματος.

Η εκδρομή μας θα ξεκινήσει από την Θεσσαλονίκη την Τετάρτη 18/8 το πρωί
Θα διανύσουμε 630 χλμ (7 ώρες οδήγηση) και έχοντας περάσει μέσα από τα Σκόπια θα διανυκτερεύσουμε στο Βελιγράδι.
Θα συνεχίσουμε το ταξίδι μας την Πέμπτη 19/8 το πρωί, αφήνοντας την Σερβία και θα περάσουμε από Κροατία, Σλοβενία και θα καταλήξουμε στην Αυστρία στο Zell am see, έχοντας διανύσει άλλα 815 χλμ (8 ώρες οδήγηση).
Στο Zell am see θα μείνουμε μέχρι την Δευτέρα 23/8 το πρωί, όπου θα ξεκινήσει το ταξίδι της επιστροφής ακολουθώντας την ίδια διαδρομή προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Καλός έχοντος των πραγμάτων, θα είμαστε στην Θεσσαλονίκη την Τρίτη 24/8 το βράδυ.
2953
Συνοψίζοντας μιλάμε για ένα απαιτητικό RoadTrip, κατά το οποίο θα διανύσουμε πάνω από 3.000 χλμ και θα βρεθούμε πίσω από το τιμόνι των Smart μας για πάνω από 30 ώρες. Ευελπιστούμε όμως, ότι η εμπειρία του Smart Times και το πέρασμά μας μέσα από 5 διαφορετικές χώρες, θα μας αποζημιώσει και θα μας κάνει να ξεχάσουμε την όποια κούραση.

Ξέρω ότι πολλοί θα αναρωτηθείτε, γιατί δεν πάμε μέσω Ιταλίας κλπ. Οι λόγοι είναι 2.
Αφενός θέλαμε ένα καθαρά RoadTrip για να ευχαριστηθούμε τα αυτοκίνητά μας όσο το δυνατό περισσότερο και αφετέρου δεν θέλαμε να εξαρτόμαστε από καράβια, εισιτήρια και διαθεσιμότητες αυτών, έτσι ώστε η εκδρομή μας να είναι ανοιχτή ακόμα και για κάποιον που θα το αποφασίσει τελευταία στιγμή.

Φτάνοντας στο οικονομικό του όλου θέματος, έχουμε υπολογίσει ότι όλη η εκδρομή, για ένα αυτοκίνητο με 2 άτομα, μπορεί να στοιχίσει από 1000€ έως 1500€. Το κόστος αυτό περιλαμβάνει:
Βενζίνες, Διόδια, Road Taxes και 6 Διανυκτερεύσεις σε δίκλινο δωμάτιο.
Η διαφορά των 500€ οφείλεται στις διαφορετικές καταναλώσεις που μπορεί να έχουν τα Smart μας (άλλο ForFour, άλλο ForTwo), όπως και στις διαφορετικές επιλογές στην διαμονή μιας και δεν θα υπάρχουν ενιαίες κρατήσεις δωματίων.

Ήδη περίπου 10 SmartManiacs είναι έτοιμοι να ξεκινήσουν.
Αν σας ενδιαφέρει κι εσάς να πάρετε μέρος, θα θέλαμε να ακούσουμε τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας και να μπείτε κι εσείς στο Team των SmartManiacs @ Smart Times 2010.

Να σημειώσω ότι όσο πιο γρήγορα αποφασίσει κάποιος την συμμετοχή του, τόσο το καλύτερο για την εύρεση δωματίων αλλά και γενικά στην οργάνωση του όλου θέματος.

smartmaniac
04-07-2010, 14:38
Εντελως μα εντελως εγκυκλοπαιδικα ρωτωντας.... υπαρχει περιπτωση ενα απρογραμματιστο F2 να ακολουθησει ενα τετοιο convoy?

duke21gr
04-07-2010, 14:43
Εντελως μα εντελως εγκυκλοπαιδικα ρωτωντας.... υπαρχει περιπτωση ενα απρογραμματιστο F2 να ακολουθησει ενα τετοιο convoy?

Ναι υπάρχει. Οι ταχύτητες που θα κινούμαστε θα είναι μέσα στα όρια της καθε χώρας ώστε να αποφύγουμε ανεπιθύμητες συναντήσεις με την τροχαία!

Lgeor
04-07-2010, 14:56
Τα οποία όρια δεν ξεπερνούν τα 120 χαω

smartmaniac
04-07-2010, 15:20
Τοτε δεν βγαινουν τα χιλιομετρα στις ωρες που αναφερει ο Λαμπρος.

630/7= 90 χλμ/h
815/8=101.8 χλμ/h

Για να εχεις μεσω ορο 90 χλμ/ωρα πρεπει να χτυπας 140αρες οπου βρεις και να μην κανεις καμια σταση. Σε ταξιδι express Αθηνα-Κερκυρα (Ηγουμενιτσα) με 4 στασεις για κατουρημα στο δρομο (συνολικο χασιμο χρονου σε σταση 4 λεπτα) εχασα 25 χιλιομετρα εννοωντας οτι αν ξεκιναγα μαζι με καποιον αλλον που κινουταν ΑΚΡΙΒΩΣ οπως εγω αλλα χωρις σταση τοτε στο τελος της διαδρομης θα ηταν 25 χλμ πιο μπροστα απο εμενα. Η διαφορα μπορει να φαινεται μικρη αλλα αν θελεις να προλαβεις ενα καραβι σε συγκεκριμενη ωρα τοτε ειναι τεραστια.

Για να προλαβω παρερμηνειες δεν σημαινει οτι αυτος που θα συνεχιζε χωρις σταση θα καλυπτε μια αποσταση 25 χιλιομετρων σε 4 λεπτα γιατι τοτε θα πηγαινε με 375 χλμ/ωρα! Η διαφορα δεν βγαινει με μια απλη μεθοδο των τριων αλλα με εξισωση που συνυπολογιζει την ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ διαφορα ταχυτητας μας λογο του οτι εγω επιβραδυνω μεχρι σταση 4 φορες και αντιστιχα επιταχυνω μεχρι να πιασω ταχυτητα ταξιδιου αλλες τοσες. Μια και αυτοι οι υπολογισμοι ειναι πολυ περαν των μαθηματικων μου δυνατοτητων τις μετρησεις και τα αποτελεσματα τα ειχε αναλαβει ενα πολυ καλο gps (οχι auto navigation).

Αυτα για μια αποσταση 488 χιλιομετρων. Αναλογικα για τα διπλασια (976χλμ) με διπλασιες στασεις (8 του ενος λεπτου) γινονται διπλασια και τα μεγεθη των καθυστερησεων (50 χλμ). Τωρα δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να πεισεις μια γυναικα να κατουρησει στην ακρη του δρομου και μαλιστα χρονομετρημενα!

Επισης υποθετω οτι οι δρομοι των βαλκανιων ειναι χειροτεροι απο την Ελλαδα. Εαν ειναι ετσι τοτε οι μεσοι χρονοι θα πεσουν λογο χαμηλοτερης μεσης ωριαιας ταχυτητας και θα αυξηθει ο συνολικος χρονος του ταξιδιου.

Τωρα γιατι τα γραφω ολα αυτα???? Γιατι δεν μου βγαινουν τα νουμερα ειτε αναφερονται σε λεπτα ειτε σε λεφτα!

anda
04-07-2010, 15:34
Τοτε δεν βγαινουν τα χιλιομετρα στις ωρες που αναφερει ο Λαμπρος.

630/7= 90 χλμ/h
815/8=101.8 χλμ/h

Για να εχεις μεσω ορο 90 χλμ/ωρα πρεπει να χτυπας 140αρες οπου βρεις και να μην κανεις καμια σταση. Σε ταξιδι express Αθηνα-Κερκυρα (Ηγουμενιτσα) με 4 στασεις για κατουρημα στο δρομο (συνολικο χασιμο χρονου σε σταση 4 λεπτα) εχασα 25 χιλιομετρα εννοωντας οτι αν ξεκιναγα μαζι με καποιον αλλον που κινουταν ΑΚΡΙΒΩΣ οπως εγω αλλα χωρις σταση τοτε στο τελος της διαδρομης θα ηταν 25 χλμ πιο μπροστα απο εμενα. Η διαφορα μπορει να φαινεται μικρη αλλα αν θελεις να προλαβεις ενα καραβι σε συγκεκριμενη ωρα τοτε ειναι τεραστια.

Για να προλαβω παρερμηνειες δεν σημαινει οτι αυτος που θα συνεχιζε χωρις σταση θα καλυπτε μια αποσταση 25 χιλιομετρων σε 4 λεπτα γιατι τοτε θα πηγαινε με 375 χλμ/ωρα! Η διαφορα δεν βγαινει με μια απλη μεθοδο των τριων αλλα με εξισωση που συνυπολογιζει την ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ διαφορα ταχυτητας μας λογο του οτι εγω επιβραδυνω μεχρι σταση 4 φορες και αντιστιχα επιταχυνω μεχρι να πιασω ταχυτητα ταξιδιου αλλες τοσες. Μια και αυτοι οι υπολογισμοι ειναι πολυ περαν των μαθηματικων μου δυνατοτητων τις μετρησεις και τα αποτελεσματα τα ειχε αναλαβει ενα πολυ καλο gps (οχι auto navigation).

Αυτα για μια αποσταση 488 χιλιομετρων. Αναλογικα για τα διπλασια (976χλμ) με διπλασιες στασεις (8 του ενος λεπτου) γινονται διπλασια και τα μεγεθη των καθυστερησεων (50 χλμ). Τωρα δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να πεισεις μια γυναικα να κατουρησει στην ακρη του δρομου και μαλιστα χρονομετρημενα!

Επισης υποθετω οτι οι δρομοι των βαλκανιων ειναι χειροτεροι απο την Ελλαδα. Εαν ειναι ετσι τοτε οι μεσοι χρονοι θα πεσουν λογο χαμηλοτερης μεσης ωριαιας ταχυτητας και θα αυξηθει ο συνολικος χρονος του ταξιδιου.

Τωρα γιατι τα γραφω ολα αυτα???? Γιατι δεν μου βγαινουν τα νουμερα ειτε αναφερονται σε λεπτα ειτε σε λεφτα!

Συγγνώμη κιόλας... αλλά για να μη λέμε ό,τι θέμε:
το πρόβλημα σε διεθνείς δρόμους - και ειδικότερα στα Βαλκάνια, που θεωρούνται και ελαφρώς πιο επικίνδυνα - δεν είναι πως δεν μπορείς να πείσεις μια γυναίκα να κατουρήσει στην άκρη του δρόμου. Το πρόβλημα είναι πως, έτσι κι αλλιώς, δεν μπορείς να σταματήσεις όπου σου γουστάρει για να κατουρήσεις, ακόμη κι εσύ, στην άκρη του δρόμου!

duke21gr
04-07-2010, 15:43
Οι χρόνοι που ανέφερε ο Λάμπρος ειναι καθαρής οδήγησης. Οι στάσεις που θα κάνεις ειναι ρευστές ανάλογα με τις συνθήκες του ταξιδιού. Συζητάμε να ξεκινάμε οσο το δυνατόν ποιο νωρίς το πρωί ωστε να εχουμε το φως της μέρας μπροστά μας. Οσο αναφορά για τους δρόμους των Βαλκανίων, ειναι σε πολυ καλύτερη κατάσταση απο τους αντίστοιχους ελληνικούς.

Για το κατούρημα κλπ που αναφέρετε το μονο σίγουρο ειναι οτι θα φροντίσουμε να σταματάμε σε μεγάλα βενζινάδικα που θα καλύπτουν ολες μας τις ανάγκες αν και το να σταματήσεις σε ενα παρκιν στο δρομο για κατούρημα δε τρέχει και τίποτα. 5 αυτοκίνητα το λιγότερο θα είμαστε!

smartmaniac
04-07-2010, 15:50
Το θεμα που θελω να τονισω δεν εχει να κανει με διακρισεις ή τις ιδιαιτεροτητες του καθε φυλου αλλα με τη σημασια που εχουν και ο ρολος που θα παιξουν οι στασεις. Ειτε αυτες αναφερονται σε ανακουφηση προσωπικων αναγκων ειτε σε ανακουφηση (ενδεχομενος) αυτοκινητων.

Αυτο που θα πρεπει να μεινει απο τα προηγουμενα γραφομενα μου ειναι οτι οταν ενα απρογραμματιστο F2 μενει εκ των συνθηκων στο τελος ενος convoy που κινειται με 120 χλμ θα πρεπει να αναπτυξει (αναπτυσει καλυτερα) ταχυτητες στα 140 για να καλυπτει τις διαφορες κατι που σημαινει οτι θα πηγαινει συνεχεια στον κοφτη. Και αυτα δεν ειναι θεωρεις ειναι βιωματα....

djvolis
04-07-2010, 15:56
μη κολλατε στα νουμερα...θα να πρωτογνωρη εμπειρια....μεσααααα

duke21gr
04-07-2010, 15:56
Το θεμα που θελω να τονισω δεν εχει να κανει με διακρισεις ή τις ιδιαιτεροτητες του καθε φυλου αλλα με τη σημασια που εχουν και ο ρολος που θα παιξουν οι στασεις. Ειτε αυτες αναφερονται σε ανακουφηση προσωπικων αναγκων ειτε σε ανακουφηση (ενδεχομενος) αυτοκινητων.

Αυτο που θα πρεπει να μεινει απο τα προηγουμενα γραφομενα μου ειναι οτι οταν ενα απρογραμματιστο F2 μενει εκ των συνθηκων στο τελος ενος convoy που κινειται με 120 χλμ θα πρεπει να αναπτυξει (αναπτυσει καλυτερα) ταχυτητες στα 140 για να καλυπτει τις διαφορες κατι που σημαινει οτι θα πηγαινει συνεχεια στον κοφτη. Και αυτα δεν ειναι θεωρεις ειναι βιωματα....

Μιχάλη, αυτο που δεν έχεις καταλάβει ειναι οτι το κομβόι δε θα σπάσει πουθενά.
Έχεις καποιο πρόβλημα στο δρόμο? σταματάμε όλοι!
Σε έπιασε κατούρημα? το ίδιο!
τιν ίδια πορεία θα έχουμε ολοι. Στις εκδρομές του club οπου και αν έχουμε παει έχει μείνει κανεις πίσω και τρέχει να μας φτάσει?

djvolis
04-07-2010, 15:59
α) τα ορια ταχυτητων δεν ειναι παντα 120
β) ο κοφτης ειναι απλα χιλιομετρων και οχι στροφων.(το ξερεις αλλωστε)

Lgeor
04-07-2010, 16:32
Και ξαναλέω, ένας από τους λόγους που διαλέξαμε αυτή τη διαδρομή, είναι για να μην έχουμε περιορισμούς από καράβια, ώρες αναχώρησης και άφιξης κλπ.
Οπότε μην σας αγχώνουν αυτά τα θέματα.
Αν χρειαστεί να πάμε πιο σιγά θα πάμε, αν μπορούμε να πάμε γρηγορότερα και πάλι θα πάμε, χωρίς να έχουμε το άγχος αν θα προλάβουμε ή θα χάσουμε κάτι.
Όλα θα εξαρτώνται από εμάς, την διάθεσή μας, τις αντοχές μας και τις ορέξεις μας.

bil30
04-07-2010, 18:04
kalispera paidia polli oraia h ekdromh alla isos gia logous doulias n mn mporeso na ertho an kai tha to psaxo apla tha hthela na rotiso mesa ston ioulio exei kamia ekdromh h den exete kanonisei kati para mono ayto eyxaristw

jos
04-07-2010, 18:48
Oι δρόμοι στα Βαλκάνια απέχουν πολύ από την κακή και επικίνδυνη εικόνα που έχουμε όλοι στο μυαλό μας... Έχοντας ταξιδέψει την διαδρομή μέχρι το Βελιγράδι( το χειρότερο κομμάτι δηλαδή) συμμετέχοντας στο Οδοιπορικό - Smart meets Serbia (http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php/36735-Οδοιπορικό-Smartmania-Smart-meets-Serbia)μπορώ να πω ότι περισσότερο επικινδυνη μου φάνηκε η οδήγηση σε διάφορα σημεία του Εθνικού δικτύου της χώρας μας παρά στην Σερβία ή ακόμα και στα Σκόπια που είναι 2 ώρες δρόμος....

manousakis
04-07-2010, 19:54
τελικά δεν θα μπρορέσω ρε γμτ.. έτυχε δουλειά στις 21, άντε να μπορέσω να το αναβάλω μέχρι τις 22 που πρέπει να είμαι καμμένα βούρλα... ΓΜΤ!!

smartmaniac
05-07-2010, 00:37
Χαιρομαι ιδιαιτερα με τα γραφωμενα σας. Κυριως με το οτι δεν θα εχουμε περιορισμους και ζορια με το χρονο (να ειμαστε σε συγκεκριμενο μερος σε συγκεκριμενη ωρα).

gavanos
05-07-2010, 02:06
Επιβεβαιώνω τα παραπάνω γραφόμενα, για την μη επικινδυνότητα των δρόμων εκτός Ελλάδας. Όχι από δική μου προσωπική εμπειρία, αλλά από γνωστούς μου που έχουν ταξιδέψει οδικώς προς Γερμανία, ακολουθώντας το αναφερόμενο για την εκδρομή οδικό κομμάτι. ;)
Θα εντυπωσιαστούν όσοι ακολουθήσουν από το πόσο πίσω είμαστε ως χώρα σε ποιότητα οδικού δικτύου, σε σχέση με χώρες από τις οποίες πιστεύουμε ότι υπερέχουμε...!

Smartakis
05-07-2010, 02:38
44 και σήμερα έμειναν!!!!! Όχι δεν είναι πολλές αν σκεφτεί κανείς τι μας περιμένει!!! ΤΕΛΕΙΑ παρέα!!! Πρωτόγνωρη εμπειρία για όσους δεν έχουν ξανακάνει roadtrip! Απίστευτη διαδρομή μέσα από 5 χώρες! Και βέβαια, το κυριότερο είναι ο σκοπός για τον οποίο γίνεται αυτη η εκδρομή! Συμμετοχή στο Smart Times!!!!
Άρα νομίζω πως τα χλμ, η κατανάλωση, το κατούρημα \:D/, οι ώρες οδήγησης και οι αποστάσεις δεν είναι τίποτα μπροστά σε όλα τα παραπάνω!!!

Είμαι μέσα 101% (*)

duke21gr
05-07-2010, 11:36
Είμαι μέσα 101% (*)

+10000000000000000

Smartakis
05-07-2010, 11:38
1. djvolis
2. duke21gr
3. smartakis

duke21gr
05-07-2010, 11:41
1. djvolis
2. duke21gr
3. smartakis
4. Lgeor

gerosmart
05-07-2010, 12:04
για εμενα δεν ειναι σιγουρο ακομα γιατι περιμενω μια απαντησι απο ενα φιλαρακι, το σιγουρο ειναι οτι θα παω με το φερρυ , πατρα -ανκωνα, αν καποιος φιλος θελει να ερθη μαζι μου να μου το πει συντομα γιατι εχω ειδη το εισιτήριο του πλοιου!

duke21gr
05-07-2010, 17:13
για όποιον ενδιαφέρεται στο παρακάτω λινκ θα βρει ενα οδηγό για τι διέλευση των χωρών που θα περάσουμε.

http://bloka.com/bloka_in_center_europe_2.pdf

*δεν είναι ακριβώς το δρομολόγιο που θα ακολουθήσουμε αλλά σου δίνει μια εικόνα σχετικά με το τι να περιμένει κάνεις.

djvolis
06-07-2010, 11:21
για εμενα δεν ειναι σιγουρο ακομα γιατι περιμενω μια απαντησι απο ενα φιλαρακι, το σιγουρο ειναι οτι θα παω με το φερρυ , πατρα -ανκωνα, αν καποιος φιλος θελει να ερθη μαζι μου να μου το πει συντομα γιατι εχω ειδη το εισιτήριο του πλοιου!οποτε με σενα θα τα πουμε εκει!

djvolis
06-07-2010, 11:22
Χαιρομαι ιδιαιτερα με τα γραφωμενα σας. Κυριως με το οτι δεν θα εχουμε περιορισμους και ζορια με το χρονο (να ειμαστε σε συγκεκριμενο μερος σε συγκεκριμενη ωρα).
εσυ εν τελη θα ρθεις?? και γω με fortwo θα μαι κατα 95% ;)

jos
06-07-2010, 15:41
Στην περίπτωση που έρθω κι εγώ θα ανέβω με μαμά For2 επίσης.

smartmaniac
06-07-2010, 17:28
εσυ εν τελη θα ρθεις?? και γω με fortwo θα μαι κατα 95% ;)

Σσσσστ! :-$ Ολα ειναι πιθανα!

giannakis
07-07-2010, 00:13
Αυτο ακριβως λεω κι εγω Μιχαλη μου! Και για μενα ολα ειναι πιθανα και ο λογος ειναι καθαρα οτι δεν μπορω να προγραμματισω τη δουλεια...

gerosmart
07-07-2010, 12:04
Ποιος θελει να ερθει μαζι μου απο ιταλια με το πλοιο?

champion
07-07-2010, 15:03

mallon tha pame mazi apo ekei alla tha apantisw se ligo gia to an tha eimai 100% sto taxidi

gerosmart
07-07-2010, 15:37

Ποιος θελει να ερθει μαζι μου απο ιταλια με το πλοιο σαν συνοδηγος?

gavanos
12-07-2010, 14:20
Πλησιάζει ο καιρός! Σχεδόν ένας μήνας έμεινε ! ! ! :D

gerosmart
12-07-2010, 15:14
θα ερθω και εγω οδηκως,( περιμενω το hotel στο βεληγραδι να μου πειτε!!!)

duke21gr
12-07-2010, 16:54
Απο το Βελιγράδι και πάνω θα έχουμε στην παρέα μας και ενα ακόμα roadster. Ένα παλικάρι από το Βελιγράδι θέλει να έρθει μαζί μας και προθυμοποιήθηκε να γίνει ο ξεναγός μας στην πόλη του!

gerosmart
12-07-2010, 21:16
παιδες χριαζομαστε βιζα για να περασουμε την Γιουγκοσλαβια?

smartmaniac
13-07-2010, 03:45
Απο το Βελιγράδι και πάνω θα έχουμε στην παρέα μας και ενα ακόμα roadster. Ένα παλικάρι από το Βελιγράδι θέλει να έρθει μαζί μας και προθυμοποιήθηκε να γίνει ο ξεναγός μας στην πόλη του!

Πατα με κι αλλο!

duke21gr
19-07-2010, 16:37
Νεώτερα από την εκδρομή μας....

Μέχρι και σήμερα αυτοί που θα συμμετάσχουμε στο ταξίδι είναι οι παρακάτω.

duke21gr
Smartakis
Lgeor
Giovi
Djvolis
Jos
Zee
Mixalis 101
Atlantis
Gerosmart

7 αυτοκίνητα, 14 άτομα....

Όπως ανάφερα και ποιο πάνω, στο Βελιγράδι θα μας περιμένει ενα μέλος που γράφει στο theroadster.net και θα μπει στην παρέα μας για να συνεχίσουμε το ταξίδι μέχρι την Αυστρία. Προθυμοποιήθηκε να εκτελέσει και χρέη ξεναγού για τις ώρες που θα περάσουμε στην πόλη του.

Την επόμενη μέρα της άφιξης μας στο Zell am see έχουμε ραντεβού για ένα μικρο τουρ στο σχεδιαστικό κέντρο της Porsche design http://www.porsche-design.com (http://www.porsche-design.com/international/en/)που θα διαρκέσει περίπου 1 ώρα.
Κανονικά δεν υπάρχει δυνατότητα για να επισκεφτεί κανείς το σχεδιαστήριο τους αλλά για χάρη μας, κάνανε μια μικρή εξαίρεση!:)>-

Η προετοιμασία των αυτοκινήτων έχει ξεκινήσει από όλους και έχει μείνει λιγότερο από ένας μήνας μέχρι την αναχώρηση μας!

μείνετε συντονισμένοι και θα υπάρχει τακτική ενημέρωση....:-c

gavanos
19-07-2010, 18:37
Αυτά είναι...Να συμπληρώσω ότι και εγώ θα κάνω τα αδύνατα δυνατά ακόμα και την τελευταία στιγμή για να δώσω το παρόν ;)

mmike
19-07-2010, 18:55
Σύντομα θα γνωρίζω κι εγώ. Θα προσπαθήσω να έρθω. Ήδη το τρέχω από τώρα =;

djvolis
21-07-2010, 13:01
αντε να φτανουνε οι μερες!!!!

gerosmart
21-07-2010, 13:14
παιδες SOS ηταν να ερθω με μια φιλη η οποια χτες ειχε ενα ατυχημα και δεν θα μπορεσει να ερθει! αν καποιος θελει να ερθει μαζι μου , τα εχομε ηδη κανονιση ολα!

gerosmart
21-07-2010, 14:20
ξεχασα!! το ξενοδοχειο θα ειναι δωρο απο την φιλη μου! περιμενω π.μ

mmike
22-07-2010, 07:55
Έχουμε κάποιο πλάνο για το πρόγραμμα στην Αυστρία ?
Το μόνο που έχει ειπωθεί είναι η επίσκεψη στο σχεδιαστικό κέντρο PORSCHE DESIGN.

mmike
22-07-2010, 08:16
Πιο συγκεκριμένα, αν μπορούμε να μεταφράσουμε το όλο event στα ελληνικά για να είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.
Επίσης, κάτι άλλο, υπάρχει ενδεχόμενο στο όλο πρόγραμμα εμείς σαν club να οργανώσουμε κάτι διαφορετικό εκεί πέρα από το πρόγραμμα smart times 2010, ή ακολουθούμε πιστά το συγκεκριμένο πρόγραμμα?

jos
22-07-2010, 11:18
Μιχάλη δεν θα πηγιανοερχόμαστε απαραίτητα όλη μέρα στο smartimes...θα πάμε την πρώτη μέρα να το δούμε και μετα επιλεκτικά όταν έχει κατι να δούμε ή βριόμαστε και δεν έχουμε τι άλλο να κάνουμε. Η περιοχή έχει πολλά πράγματα να κάνεις και αν κάποιος θέλει να πάει μια μέρα και μέχρι τη Βιένη πχ δεν θα πει κανείς τίοποτα... Τις διακοπές μας κάνουμε και θέλουμε όλοι να περάσουμε καλά. Το μόνο στο οποίο πρέπει να είμαστε όλοι μαζί είναι στη διαδρομή προς και από Αυστρία. Αφού φτάσουμε ο καθένας κάνει ότι τον ευχαριστεί...

duke21gr
22-07-2010, 14:14
Το πρόγραμμα θα είναι ρευστό και ανάλογα με το τι αρέσει στον καθένα. Πρόγραμμα δε μπορεί να υπάρξει γιατί ο καθε ενας ανεβαίνει για διαφορετικό λόγο στο Αυστρία.Εγω προσωπικά θα προσπαθήσω να είμαι στο event όσο περισσότερο μπορώ.

Μια καλή οργάνωση θα έχουμε για την αναχώρηση του ταξιδιού οπού θα γίνει τις πρώτες μέρες του Αυγούστου και θα ενημερωθούν όλοι όσοι θα έρθουν. Ενημέρωση για τη διαδρομή, αυτοκόλλητα, t-shirt και βασικά πράγματα που πρέπει να έχει το κάθε αυτοκίνητο.

petpap
23-07-2010, 02:36
16-22/8 θα είμαστε 2 ατομα με 451 στο Kaprun κοντα στο Zell am See. Ελπίζω να συναντηθούμε-γνωριστούμε με κάποιους απο εσας.

djvolis
23-07-2010, 09:57
ωραια!!

gerosmart
23-07-2010, 12:04
παιδια οποιος ειναι μονος και θελει να ερθει στην εκδρομη μαζι μου να μου απαντηση συντομα!

gerosmart
24-07-2010, 15:12
παιδες μολις ακυρωσα τα hotel δεν θα ερθω τελικα αφου δεν βρεθηκε κανεις να ερθει μαζι μου!!!! καλα να περασετε!

jos
26-07-2010, 20:04
Η διοργάνωση του smartimes ανακοίνωσε πως θα υπάρχει free wifi Internet στους χώρους που θα γίνει το event......

jos
28-07-2010, 20:31
Καλό είναι να επιβεβαιώσουμε ότι έχουμε ανοιχτό το Roaming στο κινητό μας για το ταξίδι... Επίσης καλό είναι να ενημερωθούμε για τις χρεώσεις γιατί στο εξωερικό δεν ισχύει ο δωρεάν χρόνος ομιλίας ή το internet και οι χρεώσεις είναι πολύ πολύ αυξημένες!

soupatoras
29-07-2010, 13:54
Στην cosmote υπαρχει αυτο που μπορω να πω με εχει σωσει....

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L89_contract_plan_index&serviceCategory=traveller&breadcrumbTitle=COSMOTE+Traveller

jos
04-08-2010, 11:54
Πάρτε κι αυτό το link. Δίνει καταμέσο όρο τι θερμοκρασίες επικρατούν στην περιόχή. Χρήσιμο για το πακετάρισμα....
Στατιστικά καιρού (http://www.holidaycheck.com/climate-wetter_Zell+am+See-ebene_oid-id_7600.html)

Αυγουστος : 23 εως 13
Σεπτέμβρης: 20 εως 10
Και αυξημένες πιθανότητες βροχής

gerosmart
04-08-2010, 15:03
ψαχνω συνοδηγο ! ΣΟΣ!!!!!

duke21gr
05-08-2010, 14:28
12 μερεεεεεεεεεεεες...........

gerosmart
05-08-2010, 14:53
τελικα ποσοι ειμαστε απο αθηνα?

duke21gr
05-08-2010, 15:13
Η εκδρομή μας θα ξεκινήσει από την Θεσσαλονίκη την Τετάρτη 18/8 το πρωί
Θα διανύσουμε 630 χλμ (7 ώρες οδήγηση) και έχοντας περάσει μέσα από τα Σκόπια θα διανυκτερεύσουμε στο Βελιγράδι.
Θα συνεχίσουμε το ταξίδι μας την Πέμπτη 19/8 το πρωί, αφήνοντας την Σερβία και θα περάσουμε από Κροατία, Σλοβενία και θα καταλήξουμε στην Αυστρία στο Zell am see, έχοντας διανύσει άλλα 815 χλμ (8 ώρες οδήγηση).
Στο Zell am see θα μείνουμε μέχρι την Δευτέρα 23/8 το πρωί, όπου θα ξεκινήσει το ταξίδι της επιστροφής ακολουθώντας την ίδια διαδρομή προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Καλός έχοντος των πραγμάτων, θα είμαστε στην Θεσσαλονίκη την Τρίτη 24/8 το βράδυ.
2953
Συνοψίζοντας μιλάμε για ένα απαιτητικό RoadTrip, κατά το οποίο θα διανύσουμε πάνω από 3.000 χλμ και θα βρεθούμε πίσω από το τιμόνι των Smart μας για πάνω από 30 ώρες. Ευελπιστούμε όμως, ότι η εμπειρία του Smart Times και το πέρασμά μας μέσα από 5 διαφορετικές χώρες, θα μας αποζημιώσει και θα μας κάνει να ξεχάσουμε την όποια κούραση.

Ξέρω ότι πολλοί θα αναρωτηθείτε, γιατί δεν πάμε μέσω Ιταλίας κλπ. Οι λόγοι είναι 2.
Αφενός θέλαμε ένα καθαρά RoadTrip για να ευχαριστηθούμε τα αυτοκίνητά μας όσο το δυνατό περισσότερο και αφετέρου δεν θέλαμε να εξαρτόμαστε από καράβια, εισιτήρια και διαθεσιμότητες αυτών, έτσι ώστε η εκδρομή μας να είναι ανοιχτή ακόμα και για κάποιον που θα το αποφασίσει τελευταία στιγμή.

Φτάνοντας στο οικονομικό του όλου θέματος, έχουμε υπολογίσει ότι όλη η εκδρομή, για ένα αυτοκίνητο με 2 άτομα, μπορεί να στοιχίσει από 1000€ έως 1500€. Το κόστος αυτό περιλαμβάνει:
Βενζίνες, Διόδια, Road Taxes και 6 Διανυκτερεύσεις σε δίκλινο δωμάτιο.
Η διαφορά των 500€ οφείλεται στις διαφορετικές καταναλώσεις που μπορεί να έχουν τα Smart μας (άλλο ForFour, άλλο ForTwo), όπως και στις διαφορετικές επιλογές στην διαμονή μιας και δεν θα υπάρχουν ενιαίες κρατήσεις δωματίων.

Ήδη περίπου 10 SmartManiacs είναι έτοιμοι να ξεκινήσουν.
Αν σας ενδιαφέρει κι εσάς να πάρετε μέρος, θα θέλαμε να ακούσουμε τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας και να μπείτε κι εσείς στο Team των SmartManiacs @ Smart Times 2010.

Να σημειώσω ότι όσο πιο γρήγορα αποφασίσει κάποιος την συμμετοχή του, τόσο το καλύτερο για την εύρεση δωματίων αλλά και γενικά στην οργάνωση του όλου θέματος.

jos
05-08-2010, 15:22
Δεν υπάρχει κάτι οργανωμένο για αναχώρηση από Αθήνα. Ορισμένοι θα φύγουμε απευθείας από την δουλειά ενώ άλλοι θα είναι ήδη Θεσσαλονίκη. Το ραντεβού πάντως είναι για την Τετάρτη το πρωί στην Θεσσαλονίκη.

duke21gr
05-08-2010, 15:45
ένα βίντεο σχετικά με το τι θα δούμε και πως θα περάσουμε!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=M2FN6ccD0g8&feature=related

gerosmart
06-08-2010, 12:44
παιδες τελικα θα φυγω με το πλοιο μονος αν καποιος θελει στο μεταξι να ερθει μαζι μου να απαντησι συντομα για τα περαιτερω..καλο μας ταξιδι και καλη ανταμωση!!!

mmike
08-08-2010, 08:33
Μέσα και ο mmike ( 2 άτομα ) !!

jos
17-08-2010, 19:29
Επιτέλους έφτασε η μέρα... ήδη οι περισσότεροι είμαστε Θεσσαλονίκη περιμένοντας τους υπόλοιπους για το αυριανό ταξίδι!!!

giannakis
17-08-2010, 21:01
Καλο ταξιδι να εχετε και περιμενουμε φωτογραφικο υλικο για να δουμε τι χασαμε και να ζηλεψουμε!

anda
18-08-2010, 01:37
Καλο ταξιδι να εχετε και περιμενουμε φωτογραφικο υλικο για να δουμε τι χασαμε και να ζηλεψουμε!

...για να δούμε πώς είναι και να πάμε του χρόνου! ;)

Καλό σας ταξίδι και απ' το πεζοδρ... εεεεε! απ' τον δρόμο ήθελα να πω. :P

manthos
18-08-2010, 11:14
Καλό ταξίδι σε όλους και να περασετε οσο μπορειτε καλύτερα

soupatoras
18-08-2010, 11:57
Αντε ωραια περιμενουμε φωτος....

RUFF@RYDERS
18-08-2010, 14:27
καλα να περασετε

Smartakis
18-08-2010, 22:28
Meta apo 600 lm peripou ftasame sto beligradi k epitelous trooooome!!!! Ayrio proi proi anaxorisi gia austria (812 km)! Suntoma polles photos k info

Lgeor
18-08-2010, 22:50
Και φυσικα επειδη ειμαστε κοινωνικα και επικοινωνιακα οντα εχουμε ηδη ξεκινησει τα PR....

Εχτες περασαμε ενα υπεροχο βραδυ με τους SmartManiacs απο την Θεσσαλονικη και σημερα τρωμε παρεα με τον Bosco, ενα Σερβο καινουριο φιλο μας και συνοδοιπορο στο ταξιδι μας προς την Αυστρια.

Ολα μια χαρα μεχρι στιγμης αν και θα θελαμε να ηταν μαζι μας αλλα 2 ατομα.... :(

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Lgeor
18-08-2010, 22:52

Lgeor
18-08-2010, 23:10

anda
19-08-2010, 13:19
Και φυσικα επειδη ειμαστε κοινωνικα και επικοινωνιακα οντα εχουμε ηδη ξεκινησει τα PR....

Εχτες περασαμε ενα υπεροχο βραδυ με τους SmartManiacs απο την Θεσσαλονικη και σημερα τρωμε παρεα με τον Bosco, ενα Σερβο καινουριο φιλο μας και συνοδοιπορο στο ταξιδι μας προς την Αυστρια.

Ολα μια χαρα μεχρι στιγμης αν και θα θελαμε να ηταν μαζι μας αλλα 2 ατομα.... :(

2;
Μόνο 2;;;;;

djvolis
19-08-2010, 18:42
περαστε οσο καλυτερα μπορειτε...φερτε και μπολικο υλικο για μας που τελικα δε το καταφεραμε... :(

Lgeor
20-08-2010, 02:16
ΟΚ Εχεις δικιο. Πολλους θα θελαμε μαζι μας αλλα για τους συγκεκριμενους 2 ηταν μεγαλη γκαντεμια ;)

gavanos
20-08-2010, 04:33
περαστε οσο καλυτερα μπορειτε...φερτε και μπολικο υλικο για μας που τελικα δε το καταφεραμε... :(

Άλλες τόσες ευχές και από εμάς που δεν τα καταφέραμε, όσο και αν το παλέψαμε μέχρι τελευταία στιγμή... :(

duke21gr
20-08-2010, 20:17
ανεβάζω μόνο μια φωτογραφία γιατί απλά έχει γίνει η αγαπημένη μου....

Mixalhs_101 vs Smart diablo

3122

anda
20-08-2010, 20:32
OK..... η στάση του τα λέει όλα!!!!!!!!!!!!

duke21gr
21-08-2010, 03:07
ultimate 112R

http://a.imageshack.us/img203/6803/img0948c.jpg

reception

http://a.imageshack.us/img828/6528/img0956e.jpg

http://a.imageshack.us/img823/9325/img1062cu.jpg

http://a.imageshack.us/img841/1153/img1089j.jpg

giannakis
21-08-2010, 20:28
Η πρωτη φωτο ειναι για εξωφυλλο!!!!! χεχεχεχεχεχεχεχε

duke21gr
22-08-2010, 04:45
let's go!!!!!!!!

http://a.imageshack.us/img291/6504/img2766za.jpg
(http://yfrog.com/83img2766zaj)

giannakis
22-08-2010, 14:26
Θα μπορουσε να γινει αραγε καποια στιγμη και στην Ελλαδα???

Dr28
22-08-2010, 16:14
θεωρητικα ναι, πρακτικα το θεωρω δυσκολο, θελει χρονια προετοιμασια...

jos
22-08-2010, 19:56
Από αυτά που είδαμε χθες υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γίνει και στην Ελλάδα στο προσεχώς μέλλον... για του χρόνου πάντως θα γίνει στην Ιταλία...

jim ginis
22-08-2010, 20:22
δυστυχώς γινετε το smartimes καθε χρόνο στο ιδιο σημειο και στην ιδια χωρα απο το 2000..και εγω ηθελα να γινοταν καθε χρονο σε αλλη χωρα και σε εμας εδω που τα αγαπαμε ποιο πολλοί..

smartovios450
22-08-2010, 21:18
Ιταλία 2011 το επόμενο smartimes? ..γαμάτα είμαι και κοντά :)

jos
23-08-2010, 10:55
Ανακοινώθηκε ότι το επόμενο είναι στο Riccione, 5-7 Αυγούστου

jim ginis
23-08-2010, 12:30
Θα πραγματοποιηθεί στο Smarttimes11 Riccione, Ιταλία από 3 - 7 Αυγ. 2011." ναι τελοικα το βρηκα και εγω οτι θα γινη ιταλια του χρονου και εινε κοντα στην ancona ..εε θα παμε τοτε..http://www.traveleurope.it/itinerari/r/riccione.shtml

giannakis
23-08-2010, 18:41
Πιστευω οτι ειναι μια καλη ευκαιρια να κανουμε μια αποβαση στο Riccione!

lester
23-08-2010, 19:43
να ρθουμε παρεα και μεις απο την σαλονικη..??

smartovios450
23-08-2010, 21:26
jim ginis hotel 39 ευρώ? καλή φάση του χρόνου smarttimes11 είμαι μέσα σίγουρα :) :-bd:a04::29_3_16: είναι και κοντά στην Ancona, πιστεύω θα έρθουν πιο πολλοί smart-φανατικοί-smartmania. λόγω είναι πιο κοντά και λιγότερα έξοδα σε σχέση με την αυστρία που πληρώνεις βενζίνες και πολλά χιλιόμετρα.

smartovios450
23-08-2010, 21:30
να ρθουμε παρεα και μεις απο την σαλονικη..??

lester μεσω εγνατίας οδού...είναι και πιο σύντομο ταξίδι, εγώ πήγα σαλονίκη από ιγουμενίτσα και έφτασα σαλόνικα σε 3 ώρες. καλύτερα από τον παλιό δρόμο που ήθελες και 10 ωρες

jim ginis
23-08-2010, 21:51
οι φιλοι απο θεσσαλονικα θα κατεβουν ηγουμενιτσα..πατρα -ηγουμενιτσα- ancona οι τιμες εινε πολυ καλες απο τι ειδα και κοντα στην ancona .χαλαρα και smartimes11 .υπομονή ενα χρονο....

smartovios450
23-08-2010, 22:09
οι φιλοι απο θεσσαλονικα θα κατεβουν ηγουμενιτσα..πατρα -ηγουμενιτσα- ancona οι τιμες εινε πολυ καλες απο τι ειδα και κοντα στην ancona .χαλαρα και smartimes11 .υπομονή ενα χρονο....

ξεκινά πάτρα-ιγουμενίτσα-κέρκυρα-ancona

επιστροφή, ancona-ηγουμενίτσα-κερκυρα-πάτρα..

gerosmart
25-08-2010, 16:48
οπος βλεπετε ηταν τελεια, περασαμε πολυ ωραια!! εγω μολις εφτασα αθηνα πριν λιγο!οι foto του Duke τα λενε ολα!!! αυριο οι δικες μου foto!

mixalhs_101
27-08-2010, 01:49
μέχρι να βγω απο το hang over των διακοπών και του Smart times 10 και να ανεβάσω φωτογραφίες για το πώς περάσαμε,πάρτε 2 video Και θα καταλάβετε.....

http://www.youtube.com/watch?v=seNWvjyJpZc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JcM4xbvNK58

Lgeor
27-08-2010, 11:15
Μετά από 10 ημέρες, 3.000 χλμ, 6 χώρες που είδαμε και την παρουσία μας στο Smart Times 10, μπορώ να πω ότι φόρτισα τις μπαταρίες μου και είμαι έτοιμος να βγάλω χειμώνα :-bd

Απλά καταπληκτική εμπειρία, τέλεια παρέα, τα Smart δεν μάσησαν πουθενά, οδηγοί και συνοδηγοί σε τρελά κέφια, απλά τέλεια =D>

Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες για όλα αυτά που ζήσαμε αλλά δεν έχει νόημα.
Σιγά σιγά θα πάρετε μια γεύση από τις φωτογραφίες και τα video που θα αρχίσουν να ανεβαίνουν.....

soupatoras
27-08-2010, 11:15
Μιχαλη στο πρωτο βιντεο εσυ δεν εισαι στο κεντρο με μπλουζα του club?

gavanos
27-08-2010, 13:07
oh yes...O ΜΙχάλης είναι... :D

giannakis
27-08-2010, 13:55
Μετά από 10 ημέρες, 3.000 χλμ, 6 χώρες που είδαμε και την παρουσία μας στο Smart Times 10, μπορώ να πω ότι φόρτισα τις μπαταρίες μου και είμαι έτοιμος να βγάλω χειμώνα :-bd

Απλά καταπληκτική εμπειρία, τέλεια παρέα, τα Smart δεν μάσησαν πουθενά, οδηγοί και συνοδηγοί σε τρελά κέφια, απλά τέλεια =D>

Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες για όλα αυτά που ζήσαμε αλλά δεν έχει νόημα.
Σιγά σιγά θα πάρετε μια γεύση από τις φωτογραφίες και τα video που θα αρχίσουν να ανεβαίνουν.....

Και πρεπει να αρχισουμε να ετοιμαζομαστε σιγα σιγα για τη συμμετοχη μας του χρονου στην Ιταλια! ε? ε? ε? ε?:-bd

duke21gr
27-08-2010, 14:57
Οτι και να πω ειναι λίγο. Η συνολική εμπειρία όσων ζήσαμε ηταν κατι που θα θυμόμαστε για πάρα πολλά χρόνια.

Ολες αυτες τις μέρες σκέφτομαι πως να ξεκινήσω να γράφω για ολο αυτο. Απο Δευτέρα θα έχετε ενα πλήρες οδοιπορικό ετσι οπως το έζησα εγω. Μεσα απο τις φωτογραφίες και τα βίντεο που θα δείτε θα πάρετε μια γεύση αλλα σίγουρα οχι τι γλύκα που άφησε σε όσους συμμετείχαμε. Ελπιζω του χρονου να ειμαστε ακομα περισσότεροι και να μοιραστούμε ολα αυτά τα ωραία!

πάρτε και μια φωτογραφία για να σας κρατήσω σε αγωνία μέχρι τι Δευτέρα!
3156

mixalhs_101
27-08-2010, 17:35
Μιχαλη στο πρωτο βιντεο εσυ δεν εισαι στο κεντρο με μπλουζα του club?

yeap.....

Και πρεπει να αρχισουμε να ετοιμαζομαστε σιγα σιγα για τη συμμετοχη μας του χρονου στην Ιταλια! ε? ε? ε? ε?:-bd

έχω βρει και σε ποιο ξενοδοχείο θα μείνω.....

Smartakis
27-08-2010, 17:47
στην περιοχη που μπερδευουν την bistecca με την μπιφτεκα?

mixalhs_101
27-08-2010, 17:50
σε ένα απλό και ήρεμο ξενοδοχείο.... χαχαχαχα

mega
28-08-2010, 02:47
Καλησπερα σε ολη την Τρελοπαρεα Ελπιζω να περασατε (που περασατε) ολοι φανταστικα.. Ιταλια του χρονου δεν θα χαθει με τιποτα εννοειται.. Περιμενω να δω και αλλα βιντεο και φωτογραφιες !!! θα τα πουμε και απο κοντα :)

mixalhs_101
30-08-2010, 16:01
μερικές από την συνάντηση στη θεσσαλονίκη με τα παιδιά...
3159316131623163

και το ξενοδοχείο στην Θεσσαλονίκη πρίν φύγουμε για πάνω!
3160

mixalhs_101
30-08-2010, 16:11
3165316631673168

mixalhs_101
30-08-2010, 16:19
31693170317131723173

duke21gr
30-08-2010, 20:58
<style type="text/css"> <!-- @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> </style> Όπως σας υποσχέθηκα έφτασε η ώρα να μάθετε για το ταξίδι μας μέσα από τι δική μου ματιά.

Ένα ταξίδι 9 ημερών και πάνω 3.500 χλμ στα οδικά δίκτυα 7 χωρών μας αποδεικνύει ότι τα Smart μπορούν να πάνε παντού αρκεί να το πιστέψεις.

Για αρχή ας γνωριστούμε με την ομάδα που ταξίδεψε.

Lgeor – Giovi
forfour Brabus

http://a.imageshack.us/img299/3769/sdc14082.jpg

Jos – Zee
fortwo 451 84ps

http://a.imageshack.us/img841/4772/img0636o.jpg

Mihalis_101 – Atlantis
fortwo 451 84ps

http://a.imageshack.us/img716/8733/img0535w.jpg

mmike – Vasia
fortwo 451 84ps

http://a.imageshack.us/img831/7650/img2096y.jpg

duke21gr – Smartakis
roadster 82ps

http://a.imageshack.us/img64/8905/sdc14097.jpg

Αφού τελειώσαμε με τις συστάσεις ας ξεκινήσουμε....

Τετάρτη 18/8

Η ώρα αναχώρησης είχε οριστεί για τις 9:30 το πρωί, όλοι βρισκόμασταν στο χώρο του εστιατορίου του MET HOTEL στη Θεσσαλονίκη οπού διανυκτερευσαμε το προηγούμενο βράδυ και απολαμβάναμε το πρωινό μας περιμένοντας τον Djvoli. Τα κακά νέα σκάσανε απότομα δια τηλεφώνου, ο Djvolis που ήταν απο τους πρωτεργάτες αυτού του ταξιδιού έχει μείνει απο βλάβη στο σασμάν του fortwo λίγο έξω από Θεσσαλονίκη και προσπαθούμε να βρούμε λύση. Ο Lgeor επιστρατεύει το forfour να πάει να τους μαζέψει μια που το αυτοκίνητο τους το είχε παραλάβει η οδική βοήθεια με προορισμό την Αθήνα. Ενα ξενέρωμα ηταν έκδηλο απο ολους μας, δε θα ακολουθούσαν το ταξίδι μας, κρίμα.

Έχουμε μείνει πίσω απο θεμα χρόνου με ολα αυτά και ξεκινάμε την τοποθέτηση των αυτοκόλλητων που θα κοσμούσαν τα αυτοκίνητα μας ολες αυτές τις μέρες.

http://a.imageshack.us/img90/7404/dsc02377p.jpg
http://a.imageshack.us/img831/4534/sdc14045.jpg
http://a.imageshack.us/img715/4040/dsc02375nk.jpg
http://a.imageshack.us/img829/4254/dsc02392q.jpg

Όλα έτοιμα, ξεκινάμε, η ώρα εχει πάει 11:20...

Ο δρόμος προς το συνοριακό σταθμό των Ευζώνων είναι καλός και με λιγη κίνηση, φτάσαμε σε 1 ωρα και μετά απο τις βασικές ανάγκες και κάποιες φωτογραφίες αφήνουμε τα Ελληνικά εδάφη και μπαίνουμε στα Σκόπια.

http://a.imageshack.us/img827/3699/sdc14051.jpg
http://a.imageshack.us/img827/2537/dsc02397j.jpg
http://a.imageshack.us/img832/4025/sdc14066.jpg
http://a.imageshack.us/img830/2163/img2107x.jpg

Μικρές καθυστερήσεις στον έλεγχο των εγγράφων και στις 12:40 έχουμε περάσει στην άλλη πλευρά.
Οι δρόμοι στα Σκοπια πραγματικά ήταν όπως μας τους περιγραφανε, άθλιοι!
Είχε κάποια κομμάτια με 2 λωρίδες ανα κατεύθυνση αλλά το βασικό μέρος ήταν σε μονές λωρίδες και με αρκετή κίνηση σε πολλά σημεία. Το οδόστρωμα γεμάτο από σαμαρακια και λακκούβες που έκαναν το roadster να χοροπηδάει σε κάθε ευκαιρία λες και είχαν σταματήσει να δουλεύουν τα πίσω αμορτισέρ. Σε μια από αυτές τις ανωμαλίες το κρύσταλλο του δεξιού μου καθρέφτη αποφάσισε να με εγκαταλείψει. (αντίο μικρέ μου καθρέφτη, θα μου λείψεις).
http://a.imageshack.us/img696/1/img0641j.jpg

Το τοπίο θύμιζε Ελλάδα του '70 και ακόμα χειρότερα, είναι πολύ πίσω οι άνθρωποι.
http://a.imageshack.us/img836/9863/dsc02405i.jpg
http://a.imageshack.us/img833/6812/img2108v.jpg
http://a.imageshack.us/img844/2820/sdc14087.jpg
http://a.imageshack.us/img713/8692/dsc01817w.jpg
http://a.imageshack.us/img228/861/dsc01821aa.jpg
http://a.imageshack.us/img818/2249/dsc01824d.jpg
http://a.imageshack.us/img338/9908/img2111y.jpg

Η ταχύτητες που κινούμασταν ήταν μεσα στα όρια που είχαν οι δρόμοι και σε ελάχιστα σημεία τα ξεπεράσαμε για να κάνουμε κάποια προσπέραση. Η ταλαιπωρία ειναι μικρή μια που η διάσχιση της χώρας των Σκοπίων ειναι σύντομη. Λιγότερα απο 200χλμ και τα σύνορα της Σερβίας είναι μπροστά μας.

Η ώρα έχει πάει 3 το μεσημέρι και ο ήλιος εξακολουθεί να είναι καυτός, ο κλιματισμός σε όλα τα αυτοκίνητα δούλευε υπερορία και αρκετή κουβεντούλα μέσο των PMR* για να περάσει η ωρα.
Οι δρόμοι στη Σερβία είναι πολύ καλύτεροι απο των Σκοπίων και σχεδόν ίδιοι με τους δικούς μας, με σταθερή πορεία και κάποιες στάσεις για ανεφοδιασμό προχωράγαμε ολοταχώς για τον πρώτο μας ενδιάμεσο σταθμό.

http://a.imageshack.us/img831/1047/sdc14103.jpg
http://a.imageshack.us/img444/1687/sdc14102.jpg
http://a.imageshack.us/img375/7595/img0492of.jpg
http://a.imageshack.us/img844/5300/img0509dh.jpg
http://a.imageshack.us/img291/1945/img0612h.jpg
http://a.imageshack.us/img696/2627/img0676s.jpg
http://a.imageshack.us/img294/1891/img0685vz.jpg
http://a.imageshack.us/img251/9203/img2117q.jpg

http://a.imageshack.us/img705/2545/dsc01848m.jpg
http://a.imageshack.us/img521/8688/img2123q.jpg

Η άφιξη μας στο Βελιγράδι για την πρώτη μας διανυκτέρευση ήταν στις 8:30 το βράδυ. Όλα οκ με το τσεκ ιν στο ξενοδοχείο που θύμιζε μαυσωλείο αλλα είχε το καλό οτι διέθετε κλειστό πάρκινγκ και ηταν στο κέντρο τις πόλης. Αφού τακτοποιηθήκαμε στα δωμάτια ήρθε η ώρα να μετατρέψουμε μερικά ευρό σε δηνάρια για να κινούμαστε ακόμα ποιο άνετα.
http://a.imageshack.us/img444/9076/sdc14119.jpg
http://a.imageshack.us/img576/8536/sdc14120.jpg

Τις μέρες τις προετοιμασίας ειχε έρθει σε επαφή μαζι μας ο Bosko, κάτοχος roadster και πωρωμένος με το Smarttimes μια που είχε πάει στα τελευταία 3 event. Ειχε δει τι διαδρομή μας στο facebook και στο my-smart.com και ήθελε να μας γνωρίσει μια που θα μέναμε στην πόλη του.
Οταν φτάσαμε του έστειλα μήνυμα και τον ενημέρωσα για την άφιξη μας, μας περίμενε και μετά απο λιγο έφτασε εξω απο το ξενοδοχείο μας. Συστηθήκαμε και ξεκινήσαμε μα περπατάμε στον πεζόδρομο του Βελιγραδίου που έμοιαζε με την Ερμού προς ανεύρεση φαγητού. Ψάχναμε κάτι σε Ιταλική κουζίνα γιατι πεινάγαμε και δε θέλαμε να πειραματιστούμε με τις τοπικές γεύσεις. Με μπροστάρη το Bosko βρήκαμε εστιατόριο και καθίσαμε. Στο ενδιάμεσο κάποιες απο τις κοπέλες τις παρέας κάνανε και μερικά πρόχειρα ψώνια μια που οι τιμές ήταν δελεαστικές στα καταστήματα.

http://a.imageshack.us/img294/1411/img2134u.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/DSC02429.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/DSC02433.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/DSC02428.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14123.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/IMAG0050.jpg

Κουβεντούλα, φαγητό και χαλάρωση πριν την επιστροφή στο ξενοδοχείο. Έπρεπε να παμε νωρίς για ύπνο γιατι η επόμενη μέρα θα ηταν ακόμα ποιο κουραστική λόγο και τον περισσοτέρων χιλιομέτρων που επρεπε να διανύσουμε ως το Zell am see. Ο Smartakis και εγω είχαμε διαφορετική άποψη, έπρεπε να παμε για ενα πότο και να δούμε πως είναι τα μπαρ στο Βελιγράδι (καθαρά για ενημερωτικούς λογούς το κάναμε και θέλω να με πιστέψετε) :p. Μας σύστησε ενα καλό μαγαζί ο bosko και καληνυχτίσαμε το υπόλοιπο team. Πολυ συμπαθητικό μαγαζάκι με πολυ φινετσάτο κόσμο και πολυ ακριβά αυτοκίνητα να ειναι παρκαρισμένα στους γύρω δρόμους. Για τα δεδομένα της οικονομικής κατάστασης των πολιτών αυτοί πρεπει να ηταν απο αλλο ανέκδοτο. Με βασικο μισθο 250-300 ευρο σιγουρα δε μπορούσες να αποκτήσεις τέτοια αυτοκίνητα αλλα μπορούσες να πιεις ενα ποτάκι σε καλο μαγαζί μια που το χρέωναν 3 ευρο περίπου.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14132.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14135.jpg

Επιστροφή και για εμας στο ξενοδοχείο και ύπνο μέχρι το πρωί για την αναχώρηση.

Πρωινό στο ξενοδοχείο, καφεδάκι και έτοιμοι για να φύγουμε. Η ωρα ηταν 9:30 και είχαμε να κάνουμε 880 χλμ.... φοβηστικο δε φαίνεται?

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/DSC01866.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/DSC01868.jpg

Αφου βγήκαμε απο την πολη πήραμε και πάλι την εθνική οδο με κατεύθυνση την Κροατία. Μετα απο 150 χλμ περίπου φτάσαμε στα σύνορα, τρελή ουρά για να περάσουμε και αρκετή καθυστέρηση στο πρόγραμμα μας. Σαν να μην εφτανε αυτο στον έλεγχο των διαβατηρίων με επέλεξαν για έλεγχο του αυτοκινήτου μαζι με καμιά 15αρια αυτοκίνητα διαφόρων εθνικοτήτων. Αλλη καθυστέρηση αυτη, συνολικά για να περάσουμε τα σύνορα φάγαμε 1:30 ωρα. Αφου μας έψαξαν ολο το αυτοκίνητο και τις βαλίτσες μας ξεκινήσαμε και παλι. Στάση για ανεφοδιασμό και συνεχίζουμε!

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/DSC02468.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14136.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14166.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14168.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/DSC01886.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/DSC01894.jpg

Η έρχεται η σειρά της Σλοβενίας να μας υποδεχτεί. Απο τα τοπια που βλέπαμε φαινεται πολυ όμορφη χώρα και αμέσως μπηκε στον καταλογο με της χωρες που θα ηθελα να επισκεφτώ. Ατελείωτες ευθείες σε όλη τι διαδρομή και η βαρεμάρα εχει χτυπήσει κόκκινα. Αργα αλλα σταθερά τα χιλιόμετρα που απομένουν λιγοστεύουν.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/DSC01884.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/DSC02447.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/DSC02449.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/DSC02462.jpg

Τα θηρία μας συνεχίζουν απροβλημάτιστα να καταβροχθίζουν χιλιόμετρα με εξαίρεση κάποια safe mode λόγο κακής βενζίνης. 8:40 το βράδυ περνάμε στα εδάφη της Αυστρίας και ο τελικός προορισμός είναι μόλις 100χλμ μακριά.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/IMG_0732.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/IMG_0791.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/IMG_0777.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/IMG_0900.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/IMG_0840.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14187.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14191.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/IMG_0697.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/IMG_0700.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/IMG_0696.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14223.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14221.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/IMG_0893.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14230.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14237.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14238.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14242.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/DSC02590.jpg

ΦΤΑΣΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Το βασικό μέρος του ταξιδιού μας ολοκληρώθηκε με την τακτοποίηση στα ξενοδοχεία μας και το κλασσικό τσιμπούσι που κάνουμε ως Ελληνες σε ενα πολυ τρελό εστιατόριο μοτοσυκλετιστικου στυλ και ενα σερβιτόρο που απλα ήταν ολα τα λεφτά!

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14250.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14247.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/SDC14254.jpg

Αυτα για σήμερα.....

Αύριο θα ανεβάσω τι συνέχεια του ταξιδιού μας που περιλαμβάνει το Smarttimes...

duke21gr
31-08-2010, 14:28
<style type="text/css"> <!-- @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> </style> Το πρώτο μας βράδυ στο Zell am see ανήκει στο παρελθόν, έφτασε η ώρα της μέρας....

αφού έχουμε πάρει το πρωινό μας στο ξενοδοχείο ξεκινήσαμε για το σχεδιαστικό κέντρο της Porsche Design οπού μας περίμεναν. Μαζί μας ενσωματώθηκε ο Σέρβος φίλος μας Bosko και ο Gerosmart που ταξίδεψε μέσο Ιταλίας.

Αφού το βρήκαμε και παρκάραμε ήρθε η ώρα της ξενάγησης και ενημέρωσης σχετικά με το τι κάνει αυτό το σχεδιαστικό κέντρο.
Ομολογουμένως δεν είχε να μας δείξει κάτι το ιδιαίτερο αλλά οι άνθρωποι εκεί ήταν πρόθυμοι να λύσουν κάθε μας απορία. Ένα από τα πράγματα που με εντυπωσίασαν ήταν οι καρέκλες που καθόμασταν κατά την παρουσίαση, εξολοκλήρου από ανθρακονηματα!

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/porsche%20design/SDC14283.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/porsche%20design/SDC14272.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/porsche%20design/SDC14275.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/porsche%20design/SDC14276.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/porsche%20design/SDC14278.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/porsche%20design/SDC14279.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/porsche%20design/SDC14281.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/porsche%20design/SDC14284.jpg

Αφού τελειώσαμε όλο αυτό ήρθε η ώρα για ένα πλύσιμο στα αυτοκίνητα μας ώστε να είναι όμορφα για το smarttimes και για να ελαφρώσουν από τη γενοκτονία μυγών και λοιπών εντόμων που προκαλέσαμε κατά το πέρασμα μας.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/IMG_2203.jpg

Άφιξη στο Smarttimes και τα πρώτα αναμνηστικά βρίσκονται στα χέρια μας. Δεν είχε πολύ κόσμο αρχικά μια που ήταν Παρασκευή πρωί και οι περισσότεροι θα έφταναν το βράδυ. Για να πω την αλήθεια δε τρελάθηκα με το χώρο που φιλοξενούσε το event ούτε και με τα περιπτερά που ήταν τα αξεσουάρ και οι βελτιοτες. Η Brabus απο τη πλευρά της είχε φέρει ένα ultimate 112 και 3 tailor made σε χτυπητά χρώματα. Απο αξεσουάρ ούτε λόγος αφού είχε μόνο κάποια μπλουζάκια και μερικά μπρελόκ.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/diafores/IMG_2577.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/diafores/IMG_2576.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2574.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2572.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2565.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2562.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2550.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2532.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2213.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1141.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1139.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1101.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_0948.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_0946.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2949.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2941.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2929.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2922.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2907.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2898.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2896.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2893.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2892.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2889.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2887.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2885.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2880.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2874.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2674.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2670.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2627.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2625.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2601.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2515.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2514.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2511.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2510.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2505.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2503.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2500.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2213.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2207.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2206.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1750.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1499.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1497.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1495.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1494.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1143.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1133.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1117.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1116.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1113.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1101.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1100.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1097.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1095.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1093.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1091.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1089.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1082.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1050.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1044.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_1033.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_0961.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_0958.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_0944.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_0942.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_0927.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_0926.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMAG0339.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/DSC02687.jpg

Στη πίσω μεριά ήταν το ηλεκτρικό Smart που το διέθεταν για test drive. Φυσικά δε χάσαμε την ευκαιρία και πήγαμε να το οδηγήσουμε.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/electric%20smart/SDC14618.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/electric%20smart/IMG_1189.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/electric%20smart/IMG_1166.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/electric%20smart/IMG_1165.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/electric%20smart/IMG_1149.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/electric%20smart/IMG_1069.jpg

Το πρόγραμμα στη συνέχεια είχε ένα show με ενα Smart Hayabusha απο την Πορτογαλία. Ηταν καλός ο τυπος και ο χαβαλές για εμάς μεγάλωσε βλέποντας το Mixalh_101 να παίρνει μέρος σε ένα απο τα κόλπα του. Ενθουσιασμένος απο αυτά που ζούσε ανακάλυψε και μια καινούργια λέξη για να παροτρύνει του υπολοίπους θεατές να χειροκροτήσουν, xeiroklapen, xeiroklapen! Πάρτε μια γεύση από το show του μετέπειτα φίλου μας Ricardo και ακούστε την εισαγωγή του βίντεο που μπαίνει ο Mixalhs_101 συνοδηγός.....

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/smart%20diablo/smarttimes2010.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/smart%20diablo/IMG_1487.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/smart%20diablo/IMG_1475.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/smart%20diablo/IMG_1469.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/smart%20diablo/IMG_1449.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/smart%20diablo/IMG_1438.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/smart%20diablo/IMG_1431.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/smart%20diablo/IMG_1263.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/smart%20diablo/IMG_1246.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/smart%20diablo/IMG_1228.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/smart%20diablo/IMG_1213.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=sCXEnvfadXA

Το εναρκτήριο πάρτι περιελάμβανε την παρουσίαση του νέου fortwo και την παρουσίαση των smart club που συμμετείχαν. Ως γνήσιοι Ελληνες φτάσαμε καθυστερημένοι και μπήκαμε στην αίθουσα όταν ακουγόταν το όνομα του club μας και η χώρα μας. Τυχαίο? Δε νομίζω.....
Απο το μεσημέρι είχαμε ενημερωθεί για το ποιο θα ειναι το τραπέζι μας, και πήγαμε απευθείας να κάτσουμε, δε τυχαίο επίσης οτι ήταν πρώτη θέση (αυτά γίνονται μόνο στα μπουζούκια αφού έχεις λαδώσει το μετρ). Μετα την παρουσίαση του νέου fortwo την κάναμε με ελαφρά πηδηματάκια αφου ανέβηκε ένας τύπος να τραγουδήσει στη σκηνή. Για πότε άδειασε το μέρος δε λέγεται!

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/trapezi/IMG_2236.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/trapezi/IMG_2231.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/trapezi/IMG_2230.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/trapezi/IMG_1633.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/trapezi/IMG_1631.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/trapezi/IMG_1629.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/trapezi/IMG_1585.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/trapezi/IMG_1200.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/trapezi/IMG_1199.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/trapezi/IMG_1198.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/trapezi/IMG_1195.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/diafores/SDC14326.jpg

Η λέξη Μαλάκας γνωρίζουμε όλοι οτι είναι διεθνής, το διαπιστώσαμε ενα βράδυ που περπατάγαμε για να βρούμε ενα μπαράκι με τον Smartaki. To Πορτογαλικό club “Smartistas” ήταν στο δρόμο και βλέποντας την Ελληνική σημαία στα μπλουζάκια μας άρχισαν να μας προσφωνούν με την αγαπημένη λέξη των Ελλήνων. Πιάσαμε την κουβέντα και καταλάβαμε πόσα κοινά έχουμε σαν λαοί, είμαστε και οι 2 λαοί το ίδιο χύμα και το ίδιο γλεντζέδες!

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/SDC14268.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/SDC14263.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/SDC14262.jpg

Αφού περάσαμε μια βόλτα ολα τα μπαράκια του Zell am see καταλήξαμε στα κρεβάτια μας για ύπνο.

Το Σάββατο είχε ως βασικά event το κομβόι που περιελάμβανε βόλτα γύρο απο τη λίμνη και προς το ορεινό Kaprun καθώς και το βραδινό παρτυ στο καστρο.

Το κομβόι ηταν συγκινητικό αφου οταν περνάγαμε την αφετηρία ακούσαμε απο τον εκφωνητή το όνομα της χώρας μας, καλός ή κακός ήμασταν εκεί και την εκπροσωπούσαμε! Γεμάτη περηφάνια ολοι μας κάναμε αρκετή φασαρία ώστε να δώσουμε το στίγμα μας και να μας θυμούνται. Τα καταφέραμε καλά ως η πρώτη εκπροσώπηση της χώρας μας στο Smarttimes.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/SDC14374.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/SDC14359.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/SDC14358.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2408.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2386.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2347.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2308.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2299.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2297.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2288.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2271.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2258.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2250.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2227.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2191.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2190.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2178.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2139.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2114.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/komvoi/IMG_2112.jpg

Στο κάστρο το βράδυ τα πράγματα ήταν ακόμα ποιο όμορφα. Ολοι οι τοίχοι να είναι γεμάτοι απο χρώμα και σχέδια που δημιουργούνταν απο ρομποτικά φωτορυθμικα ή όπως αλλιώς τα λένε αυτά τα πράγματα του διαβόλου!
Ο κόσμος διασκορπισμένος στα διάφορα επίπεδα του κάστρου οπού το καθε ενα έπαιζε και διαφορετική μουσική. Εμεις πιάσαμε μια γωνία μαζι με τους Πορτογάλους φίλους μας και λιώσαμε στο γέλιο και το χορό.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/castle/SDC14572.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/castle/SDC14559.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/castle/SDC14523.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/castle/SDC14499.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/castle/IMG_2856.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/castle/IMG_2790.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/castle/IMG_2780.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/castle/IMG_2776.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/castle/IMG_2774.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/castle/IMG_2766.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/castle/IMG_2764.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/castle/IMG_2760.jpg
http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/castle/IMG_2738.jpg

Σε κάποια φάση το σκηνικό στους τοίχους του κάστρου αλλάζει, το smart times 11 είναι γεγονός και αλλάζει μετά απο 10 χρόνια χώρα και πολη. Επόμενη εδρα το Riccione στην Ιταλία, 4-7/8/2011 ειναι η ημερομηνία που βλέπουμε όλοι και οι Ιταλοί να έχουν μαζευτεί απο κάτω και να τραγουδάνε γεμάτοι χαρά. Τα όμορφα δε σταματάνε εδώ, αμέσως μετά αναφέρουν το εξής,

“Μια νέα δεκαετία, δέκα νέες χώρες”
με την ψηφιακή σημαία της χώρας μας να βγαίνει πρώτη μέσα απο τον τοίχο και να ακολουθούν και οι υπόλοιπες. Το πάρτι συνεχίστηκε μέχρι όσο άντεχε ο καθένας. Εγω τουλάχιστον ήμουν υπερπλήρης απο εμπειρίες.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/castle/IMG_2807.jpg

Η κυριακη μας βρήκε ξενυχτισμένους και ταλαιπωρημένους. Αλλη μια βόλτα απο το smarttimes οπού παραλάβαμε τα δωράκια του αποχαιρετισμού και αρχίσαμε να δίνουμε ραντεβού με όλους για του χρόνου στην Ιταλία.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2492.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2479.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2474.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2466.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2462.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/cars/IMG_2460.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/diafores/IMG_2596.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/diafores/IMG_1492.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/diafores/IMG_1207.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/diafores/IMG_1063.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/diafores/IMG_0915.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/diafores/DSC02022.jpg

Αποκτήσαμε καλες σχέσεις με το club της Πολωνίας μια που ενα βασικό μέλος τους δούλευε πολλα χρόνια στη χωρα μας και ειχε να πει μονο τα καλύτερα καθώς και με της Ιταλίας. Για της Πορτογαλίας σας τα έχω αναφέρει παραπάνω....

Αφού ανταλλάξαμε αναμνηστικά και δώρα έφτασε η ώρα φύγουμε από το χώρο του Smart times. Άντε και του χρόνου λέγαμε όλοι μεταξύ μας....

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/diafores/IMG_2897.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/zell%20am%20see/diafores/IMG_1697.jpg

Η συνέχεια έχει το ταξίδι μας προς την Ιταλία και την επιστροφή μας στα πάτρια εδάφη....

mega
31-08-2010, 15:50
Πραγματικα απιστευτο :) Η Ελλαδα ητανε εκει μεσω εσας :) Φοβερα SMART πραγματικα ζηλεψα λιγο αλλα δεν πειραζει ο καιρος θα περασει γρηγορα και ο επομενος Αυγουστος ειναι κοντα.....! Δουκα σε ευχαριστουμε εμεις που δεν ηρθαμε για την υπεροχη ξεναγηση μεσω των φωτογραφιων σου :)

Lgeor
31-08-2010, 16:14
Πραγματικά υπέροχο το φωτορεπορτάζ του Δούκα.

Μέχρι κι εγώ που ήμουν εκεί ξαναζώ τις όμορφες στιγμές που περάσαμε

:23_28_100::23_28_107:

duke21gr
31-08-2010, 16:15
thank u all....

Ελπίζω μέσα σε αυτό το χρόνο να μαζευτούμε ακόμα περισσότεροι και μέσα από τις συναντήσεις μας να δέσουμε σα παρέα και να κάνουμε κανονική απόβαση στα Ιταλικά εδάφη!!!!

soupatoras
31-08-2010, 16:18
SUPER το φωτογραφικο ρεπορταζ σου μας δινει μια ιδεα το πως ηταν...

djvolis
31-08-2010, 16:54
ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ μπραβο στο ΔΟΥΚΑ!!!
ξεροντας το χρονο που αφιερωνει να τα ποσταρει και σχολιασει...
του χρονου δεν επιδεχεται συζητησης...

tettix
31-08-2010, 17:16
πράγματι, οι φωτογραφίες είναι καταπληκτικές,
πολύ καλή δουλειά - σίγουρα ανεπανάληπτη εμπειρία...
άντε και το "12" να γίνει στην ελλάδα :P

xallara
31-08-2010, 17:32
duke φοβερο φωτορεπορταζ..!:23_28_100:

Giovi
31-08-2010, 17:52
Στο κάστρο το βράδυ τα πράγματα ήταν ακόμα ποιο όμορφα. Ολοι οι τοίχοι να είναι γεμάτοι απο χρώμα και σχέδια που δημιουργούνταν απο ρομποτικά φωτορυθμικα ή όπως αλλιώς τα λένε αυτά τα πράγματα του διαβόλου!
Ο κόσμος διασκορπισμένος στα διάφορα επίπεδα του κάστρου οπού το καθε ενα έπαιζε και διαφορετική μουσική. Εμεις πιάσαμε μια γωνία μαζι με τους Πορτογάλους φίλους μας και λιώσαμε στο γέλιο και το χορό.

Σε κάποια φάση το σκηνικό στους τοίχους του κάστρου αλλάζει, το smart times 11 είναι γεγονός και αλλάζει μετά απο 10 χρόνια χώρα και πολη. Επόμενη εδρα το Riccione στην Ιταλία, 4-7/8/2011 ειναι η ημερομηνία που βλέπουμε όλοι και οι Ιταλοί να έχουν μαζευτεί απο κάτω και να τραγουδάνε γεμάτοι χαρά. Τα όμορφα δε σταματάνε εδώ, αμέσως μετά αναφέρουν το εξής,

“Μια νέα δεκαετία, δέκα νέες χώρες”
με την ψηφιακή σημαία της χώρας μας να βγαίνει πρώτη μέσα απο τον τοίχο και να ακολουθούν και οι υπόλοιπες. Το πάρτι συνεχίστηκε μέχρι όσο άντεχε ο καθένας. Εγω τουλάχιστον ήμουν υπερπλήρης απο εμπειρίες.

Και για του λόγου το αληθές....

http://www.youtube.com/watch?v=LlaSRgqbQVU

Sorry για την τσιρίδα αλλά το να βλέπεις την σημαία σου να κυματίζει προκαλεί πολύ έντονα συναισθήματα!!!8->

giannakis
31-08-2010, 17:53
Duke τα λογια ειναι περιττα! Η αφηγηση και το φωτορεπορταζ ηταν πολυ ζωντανα! Συγχαρητηρια για τη δουλεια που εκανες και ενα μεγαλο μπραβο σε ολα τα παιδια που συμμετειχαν.
Του χρονου, να ειμαστε καλα, πιστευω οτι θα κανουμε κανονικη αποβαση στη γειτονα χωρα!

duke21gr
31-08-2010, 18:57
Εγω θα ηθελα να ευχαριστήσω ολη την ομαδα που ηταν εκει και φυσικά για της φωτογραφίες που τράβηξαν και αυτοί ώστε να έχουμε ενα υπερπλήρες υλικό....

thank u boys and girls!!!!

gavanos
31-08-2010, 19:27
Παλιόπαιδα ξέρετε ότι μου φτάσατε την ψυχολογία στο πάτωμα έτσι???
Γιατί άλλο να ξέρεις απλά ότι δεν κατάφερες να ακολουθήσεις, άλλο να φαντάζεσαι ότι αυτό που έχασες ήταν ωραίο, αλλά εντελώς άλλο να βλέπεις και τα αποδεικτικά στοιχεία που δείχνουν μια απίστευτη εμπειρία... :(
Που θα πάει...η Ιταλία είναι κοντά...

ΥΓ1. Ευχαριστούμε για το απίστευτο φωτορεπορτάζ!
ΥΓ2. Κάπου στο 0,25 του video άκουσα το "όνομά" μου ή μου φαίνεται? :D

Smartakis
31-08-2010, 19:29
Polu swsta akouses! Akoma kai oi germanoi otan eida ta kolpa tou ricardo me to diablo fonazan :" tha kanei gavanen"

johnk102
01-09-2010, 02:21
Δούκα, εκπληκτική δουλειά!
Νιώθω σαν να ήρθα κι εγώ!

agglos1
01-09-2010, 05:52
απλα respect σε ολα τα παιδια και πολυ περισσοτερο στο δουκα για το φοβερο φωτορεπορταζ!!!ενιωσα σα να ειμαι εκει!!!!

malvi
01-09-2010, 12:20
Μπράβο παιδιάαααα!!!
Μπράβο Δούκα!!!!!Φοβερή δουλειά!!!
Μπράβο SmartMania!!!:78::78::78:

anda
01-09-2010, 14:37
Α να χαθείτε.... κόντεψα να βάλω τα κλάμματα. Μα δεν είναι να τα χάνει κανείς αυτά...
(αναρωτιέμαι πώς θα έκανα αν είχα κιόλας smart!! :P )

anda
01-09-2010, 14:39
3167

Μα πάνω απ' όλα, μ' άρεσε το σίδερο. :P

giannakis
01-09-2010, 14:47
Νοικοκυροπαιδα παιδι μου!!!!!

duke21gr
09-09-2010, 15:24
ένα μικρο βιντακι για του χρόνου από τους γείτονες μας!!!

http://www.youtube.com/watch?v=68L9VL34idY&feature=player_embedded

* σορρυ που δεν εχω ανεβάσει ακόμα το τελευταίο σκέλος τις εκδρομής μας αλλά έχω πήξει.....

mixalhs_101
09-09-2010, 15:27
οκ.θέλω τώρα ένα counter Να μετράει αντίστροφα μέχρι τις 3/8/11!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gavanos
17-09-2010, 13:41
http://www.my-smart.com/index/index?p_ID=338

:D

giannakis
17-09-2010, 14:05
Ετσι για να μη ξεχνιομαστε!

duke21gr
17-09-2010, 15:35
Ο βασικός στόχος του ταξιδιού ολοκληρώθηκε και μάλιστα με επιτυχία. Η ώρα της επιστροφής πλησιάζει και στο μυαλό όλων μας τριγυρνάει ένα πράγμα, η βαρετή και σε πολλά σημεία κακή διαδρομή του γυρισμού. Το αρχικό πλάνο όπως καταλάβατε ήταν να επιστρέψουμε απο την ιδια διαδρομή. Η ιδέα της Ιταλίας έπεσε και ένα χαμόγελο σχηματίστηκε στα χείλη μας. Το πρόβλημα με την Ιταλία ήταν ότι δεν ξέραμε κατά πόσο θα βρίσκαμε εισιτήρια πλοίου. Αυτό λύθηκε με τι βοήθεια του mmike και της Βασιας που έκαναν τα μαγικά τους και βρήκαν αυτό που ψάχναμε σε καλή τιμή. Ωρα για να αποφασίσουμε τα σημεία που θέλαμε να περάσουμε από την Ιταλία. Ακούστηκαν πολλά μέρη όπως, Βενετία, Μαρανελο, Ρίμινι, Σαν Μαρίνο Φλωρεντία και άλλα. Αποφασίσαμε να σπάσουμε σα γκρουπ για την πρώτη μέρα και τη δεύτερη να βρεθούμε και πάλι στο Πεσαρο. Ο Smartakis και εγώ κατευθυνθήκαμε προς Μαρανελο, οι υπόλοιποι προς Βενετία.

Εκκίνηση λοιπόν και τα χιλιόμετρα στην Autostrada έφευγαν άνετα μέχρι να συναντήσουμε έργα στο δρόμο που είχαν δημιουργήσει ένα μικρο μποτιλιάρισμα. Η άλλη ομάδα είχε και την πρώτη της συνάντηση με το νόμο, άτυχος της εκδρομής ο Lgeor που πήρε μια κλίση 60€ γιατί είχε υπερβεί το όριο ταχύτητας σε ένα σημείο που γίνονταν έργα και ήταν σχεδόν μποτιλιαρισμένοι. Προς το μεσημεράκι και οι 2 πλευρές έφταναν στον προορισμό τους χωρίς άλλα απρόοπτα.

To gps μας έκανε νόημα να αφήσουμε την Autostrada και να στρίψουμε προς modena και από εκεί προς το ξενοδοχείο μας το “Maranello Village”. Αφού κάναμε check in τακτοποιηθήκαμε στο δωμάτιο και αρχίσαμε να παρακολουθούμε τη διακόσμηση του ξενοδοχείου που τα πάντα έφεραν το όνομα της Ferrari. Αργότερα μάθαμε ότι το σπονσοραρει η Ferrari και ότι εκεί μένουν οι εργαζόμενοι και τα στελέχη που πάνε για επίσκεψη και εκπαίδευση στο εργοστάσιο.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3034.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3015.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3011.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3004.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3003.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_2999.jpg

Αφήσαμε το ξενοδοχείο και βουρ για το “Galeria Ferrari” ώστε να χαζέψουμε λιγάκι από τα σουζαριστα αλογάκια (ρε μήπως είμαστε στη Λαρισα και δε το έχω καταλάβει? :p). Μέχρι να φτάσουμε έβλεπα παντού το california της Ferrari και μου έκανε εντύπωση γιατί δεν είναι και από τα ποιο εμπορικά αυτοκίνητα της φίρμας. Όταν φτάσαμε μια πανέμορφη και ηλιοκαμένη Ιταλίδα μας πλησίασε ρωτώντας μας αν θέλουμε να οδηγήσουμε Ferrari. Έστυψα το μυαλό μου να βρει τι σωστή απάντηση και μετά από 5 κόλες αναφοράς και αρκετούς μακρουπολογισμους βρήκα την απάντηση (χέζουν οι αρκούδες στο δάσος?).

Μου ζήτησε να την ακολουθήσω, την ακολούθησα.
Με ρώτησε ποια θα ήθελα, της απάντησα.
Μου ζήτησε λεφτά, της τα έδωσα.
Αν μου ζητούσε κώλο δε ξέρω αν θα της τον έδινα αλλά έτσι όπως το ξεκίνησα άστα να πάνε!

Είχα να διαλέξω ανάμεσα από το California, το 430 stradale και το καινούργιο 458 italia. Οι τιμές για 10 λεπτά ήταν 60 - 80 – 100 ευρώ. Είχε και πακέτα με περισσότερο χρόνο αλλά δε τα θυμάμαι.

Τα μάτια μου είχαν κολλήσει πάνω στο 458 και το μυαλό μου έκανε refresh σε αυτά που έχω διαβάσει από τα περιοδικά ενώ κλεφτά έβλεπα και το stradale ξέροντας ότι ο ήχος της θα ήταν κάτι πολύ έντονο.

Τελικά κατέληξα στο 458, όσο για τις εντυπώσεις μου μη με ρωτάτε, είναι περίεργα τα συναισθήματα. Δείτε το βίντεο για να πάρετε μια γεύση......

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3050.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3049.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3043.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3041.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=KQQj4wXVXWA

Αφού τελείωσε η βόλτα μου ήρθε η ώρα να επισκεφτούμε και την γκαλερί της Ferrari. Δε μπορώ να σας κάνω περιγραφή, δείτε μονοί σας...

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3176.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3169.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3161.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3152.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3148.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3146.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3131.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3122.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3108.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3104.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3099.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3094.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3087.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3073.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3068.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3063.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3061.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3058.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_3056.jpg

Αφού τελειώσαμε και από αυτή τι βολτούλα ήρθε η ώρα για φαγητό!!!! περάσαμε από το ξενοδοχείο να ρωτήσουμε το φίλο μας το Lucas (receptionist). Εξυπηρετικότατος και χαλαρός (είχε επιστρέψει από διακοπές στην Ελλάδα) μας υπόδειξε μια ταβέρνα λίγο ποιο έξω από το Μαρανελο κοντά στο σπίτι του. Σημειώνουμε τι διεύθυνση και φεύγουμε. Μετά από πολλές βόλτες γύρω, γύρω το βρήκαμε, ΚΛΕΙΣΤΟ!

Τα κλασσικά ελληνικό-γαλλικα προς τον φίλο μας και αρχίσαμε να κοιτάμε τις ταμπέλες που λέγανε για άλλες ταβέρνες. Σταμπάραμε μια και ξεκινάμε και πάλι, Ανέβα λόφο, κατέβα λόφο, φαρδιά δρομάκια, στενά δρομάκια και στο τέλος τρακτέρ!!! Ουπς.... όπισθεν!!!

Με τα πολλά για να μη σας κουράζω τα καταφέραμε και τη βρήκαμε και αυτή.... κλειστή!

Ο Smartakis φόρεσε τον ιταλικό του μανδύα και ρωτούσε σε άπταιστα ιταλικά ένα κακομοίρη Ιταλό που έψαχνε παρέα μια που ήταν στη μέση του πουθενά με τη γυναίκα του, το μωρό και το σκύλο. Δε μας άφηνε να φύγουμε ο τύπος, μας είπε τα πάντα για κάτι ωραία ταβερνάκια και κόντευε να μας πει την ιστορία της ζωής του.

Ξεκινήσαμε λοιπόν και πάλι... (σας κούρασα το ξέρω.... εγώ να δείτε όμως κούραση και νεύρα εκείνη την ώρα).

Με τα πολλά πήγαμε προς τα πίσω και καταλήξαμε στην πλατεία του Μαρανελο δίπλα από το δημαρχείο. Παρκάρουμε στο πεζόδρομο δίπλα από ένα california και έβλεπα όλα τα βλέμματα πάνω στο υπεραυτοκινητο, το roadster. Φωτογραφίες, σχόλια, γέλια, όλα τα κάνανε οι Ιταλοί στη θέα του μοντέλου μου (δεν εννοώ τoν Smartaki).

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14731.jpg

Αφού φάγαμε ότι θέλανε οι σερβιτόροι την κάναμε για ύπνο... Η δική μας μέρα είχε τελειώσει...

Ας πάμε λίγο ποιο πίσω χρονικά και από την ανατολική πλευρά της Ιταλίας οπού 4 smart ταξίδευαν προς Βενετία. Αυτά που θα αναφέρω είναι ότι έχω ακούσει από τα παιδιά....

(Giovi talk)

Αφού φτάσανε έξω από τη Βενετία βάλανε τα αυτοκίνητα στο Πάρκινγκ, στην απένταντι μεριά της πόλης και πήρανε ενα βαγονέτο για να φτάσουν στο σημείο από όπου θα έπαιρναν το ταξί- βάρκα (βαπορέτο) που θα τους μετέφερε μεσα στη Βενετία.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_2355.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02051.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02053.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_2366.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02057.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02061.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02065.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02087.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02095.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02104.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02122.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02123.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02126.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02754.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02802.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02805.jpg

Η διαδρομή φανταστική, αν και στην αρχή περάσαν απο την ¨βιομηχανική περιοχή¨ και ειχαν ενα αγχος μηπως δεν πανε σωστά. Μετά από αρκετές στάσεις πάνω στο μεγάλο κανάλι, θαυμάζοντας την ¨ καθημερινότητα μεσα στο νερό¨, τα απίστευτης αρχιτεκτονικής κτήρια με τους μοναδικούς ¨παλιους, ρομαντικούς ¨χρωματισμούς τους, τα κανάλια τους-σοκάκια από νερό, τα γεμάτα χρωματιστά λουλούδια μπαλκονάκια τους και τους ανθρώπους που ηταν σαν να ειναι βγαλμένοι από άλλη εποχή, έφτασαν στο τέρμα τους. Ειχαν επιλέξει να δουνε πολύ συγκεκτιμένα πραγματα, μιας και ειχαν ελάχιστο χρονο μπροστα τους και τους ειχε θερισει ηδη η πεινα.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02153.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02154.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02161.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02162.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02165.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02170.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02172.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02769.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02788.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02810.jpg

Αποβιβάστηκαν λοιπόν έξω από την πλατεία του Αγίου Μαρκου, είδαν την γέφυρα των στεναγμών, είδαν την Βασιλική του Αγίου Μαρκου, το Παλάτι των Δόγηδων, το Κωδονοστάσιο, τον Πύργο του Ρολογιού και χαθηκαν μέσα στα σοκάκια προς ανεύρεση τροφής. Κατα τα λεγόμενά τους, η καλύτερη pizza ever!

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02187.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02218.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02819.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_2428.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02823.jpg

Και μετά την αγορά καποιον αναμνηστικών και εχοντας ηδη σκοτεινιάσει, πήραν τον δρόμο την επιστροφής, πάλι με το βαπορέτο, αλλά αυτήν την φορά πήγαν από την άλλη μεριά, όπου ειδαν τις ποιο χλιδάτες περιοχες της Βενετίας μεσα σε μια νυχτερινη ρομαντικη ατμοσφαιρα και την φημισμενη γεφυρα Rialto, η οποία είναι η πιο παλιά από τις τρεις κύριες γέφυρες του Μεγάλου Καναλιού της Βενετίας.

Φτάνοντας λοιπον στο πάρκιν, επιβιβάστηκαν στα αυτοκινητα και ήρθε η ώρα να φεύγουν προς το Pessaro. Κάπου προς τα μεσάνυχτα έφτασαν κατάκοποι στο ξενοδοχείο-επαυλη-βιλλα-ανακτορο.
Δε χρειάζεται να σας πω ότι απλά ψόφησαν στα δωμάτια τους....

(Giovi ends talk)

Την επόμενη μέρα ξεκινήσαμε και εμείς να πάμε να τους συναντήσουμε. Η απόσταση μικρή και όταν φτάσαμε τους πετύχαμε να λιάζονται στην πισίνα και να πίνουν freddo!!!! Φυσικά κάναμε το ίδιο φορώντας τα μαγιό μας απολαμβάνοντας το καφεδάκι μας και συζητώντας για τη μέρα που περάσαμε χώρια.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14733.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14737.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14740.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14741.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14742.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14743.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14746.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14749.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14756.jpg

Το απόγευμα είχε επίσκεψη στο San Marino για ψώνια και βολτούλα, για κάποιους από εμάς γνώριμα μέρη μια που είμαστε και πολυταξιδεμένοι (φτου μη μας ματιάσω, φτύστε και εσείς) (όχι την οθόνη ρε!).
Τα κοριτσάκια επιδόθηκαν σε αυτό που ξέρουν να κάνουν καλά, το shopping! Τα αγοράκια το ρίξαμε στον καφέ με θέα το Ρίμινι και το κάστρο.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_2477.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14770.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14778.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02859.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02266.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02276.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02278.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_2482.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02863.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02872.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14805.jpg

Η μέρα φεύγει, η πείνα έρχεται. Βουρ για μια φημισμένη ταβέρνα δίπλα από το ξενοδοχείο μας. Αφού φτάσαμε εκεί διαπιστώσαμε ότι δεν είχε τραπέζι για 10 ατομα στον εξωτερικό χώρο, μιλάμε με το μάστορα το σερβιτόρο και του λέω ότι θέλουμε να “foumare”,
“nooooo” μας λέει,
“ Ciao” του λέω
με συνωμοτικό τρόπο μου κλείνει το μάτι. Πάει, θα μας μαμησει αυτός, σκιάχτηκα!

Μας φτιάχνει ένα τραπέζι γωνιακό δίπλα στα παράθυρα και αμολάει και 3 τασάκια στο τραπέζι.
Una fatsa, una ratsa....

Αφού δώσαμε μια μικρή μάχη για να παραγγείλουμε χρησιμοποιώντας ότι γλώσσα μπορεί να ξέραμε, τα καταφέραμε! Το φαγητό άρχισε να καταφτάνει και το χύμα κρασί να ρέει στα ποτήρια.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_2494.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/IMG_2497.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02894.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/DSC02896.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14816.jpg

Ο mmike έκανε μια διαπίστωση αφού είχαμε ολοκληρώσει το φαγητό, “γλυκάκι ρε παιδιά δε φάγαμε”.... φάγαμε και το γλυκάκι μας και στρώσαμε! Επιστροφή στο ξενοδοχείο που ήταν εντελώς δίπλα και άραγμα στην άυλη. Ποτάκι, γενέθλια τούρτα στο Jos (να φάμε και ένα γλυκάκι για να έχουμε γλυκό ύπνο βρε αδερφέ) και χαβαλέ.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14819.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14829.jpg

Αφού το κολωβαρεσαμε λιγάκι την κάναμε με ελαφρά για ύπνο μια που το πρωί έπρεπε να φύγουμε για Ancona ώστε να πάρουμε το πλοίο του γυρισμού.

Πρωινό, check out, φόρτωμα τα μπαγκάζια και βουρ για Ancona. Αφού φτάσαμε και παραλάβαμε τα εισιτήρια μπήκαμε στην ουρά για να φορτωθούμε στο πλοίο.

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14832.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14835.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14837.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14840.jpg

http://i830.photobucket.com/albums/zz222/duke21gr/italia%2010/SDC14849.jpg

Αυτά τα ολίγα για το ταξίδι μας, δε σας γράφω για το τι κάναμε στο καράβι γιατί η τελευταία μέρα πάντα είναι λίγο μελαγχολική.....

Του χρόνου ελπίζω να έχουμε περισσότερους από εσάς μαζί και θα σας φτιάξω ακόμα μεγαλύτερο άρθρο!!!!

Riccione '11

Lgeor
17-09-2010, 15:51
Αααααααχχχχχ :58_002: Όσο περνάει ο καιρός, τόσο καλύτερες γίνονται οι αναμνήσεις....

Smartakis
17-09-2010, 16:32
Τερααααστιο μπραβο στον duke που μεσα απο τις φωτογραφιες αλλα και την περιγραφη, προσωπικα εμενα με ταξιδεψαν πισω στο χρονο!!
Παμε για riccione του χρονου.....!! :)

Και μερικά πραγματα που κανεις δεν εμαθε:

Μερος: εστιατοριο στο maranello

Duke: θα ηθελα μια μακαροναδα, απλα θα ηθελα να μου προτεινεις..
Σερβιτορος: καλα καλα ξερω
Duke: και μια Pizza, να να σαν αυτη εδω που λεει....
Σερβιτορος: "κουναει το χερι, γυρναει πλατη και φευγει"
Duke: "καλα μαλακας ειναι αυτος? οτι θελει θα φερει?"

Στο ξενοδοχειο στο zell am see:

Καθομαι με duke κατα τις 2-3 τη νυχτα και πινουμε την 3η-4η μισολιτρη μπυρα στην μπαρα του μπαρ!
Διπλα ακριβως δυο τυπισες τις οποιες ουτε ξερουμε ουτε μας ξερουν!
Φευγω λοιπον εγω να παω να ουρησω την μπυρα που εχω καταναλωσει :p

Ξανθια προς duke: "στεναχωριεσαι που εφυγε ο φιλος σου?"
Duke: "οχι, τι εννοεις?"
Ξανθια προς duke: "gay δεν ειστε???"
Duke: "οχι,μόνο εγω ειμαι gay, ο φιλος μου απλα μου κανει παρεα και με παρηγορει που χωρισα με τον Johan προσφατα"
Ξανθια προς duke: "καλα, εσυ φαινεσαι για gay, απλα απορησαμε με τον φιλο σου"
Duke: "χεχεχε, κανα φιλο Αυστριακο εχετε? Γιατι smart times 10 για μενα σημαινει ατελειωτη......."

Στο μπαρ του ξενοδοχειου, ο σερβιτορος μαθαινει οτι ειμαστε ελληνες και μας λεει : "ρε παιδια δεν θα ξεχασω ποτε στην ζωη μου, την διαδρομη που εκανα με το αυτοκινητο απο την Παρο στη Ναξο!!!" DOING!!!!

Εαν καποιος μου δωσει το καταλληλο ανταλλαγμα θα πω και αλλα....

mega
17-09-2010, 16:39
Ριμινι και Σαν Μαρινο εχω Παει και Εγω !!!! Ειναι με μια Λεξη Απιστευτα! Του χρονου πρωτα ο θεος αν παμε θα εχουμε και καλο ξεναγο εχω κατι φιλους που μενουνε μονιμα Ριμινι :)

djvolis
17-09-2010, 18:11
χαχαχαχαχ θεος ο δουκας....ειμουν στο παραπεντε φετος,...του χρονου ομως...

giannakis
17-09-2010, 18:55
Δουκα για μια ακομη φορα "ζωγραφισες"!!!!! Ευγε νεε μου!!!:))

manthos
17-09-2010, 19:20
^:)^^:)^ Mr doukas