PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Καίγονται οι λάμπες ...

shatzat
29-11-2010, 12:53
Γεία σας παιδιά.

Ανοίγω αυτό το θέμα για να σας ρωτήσω πως έχετε αντιμετωπίσει (αν το έχετε αντιμετωπίσει) το ενοχλητικό πρόβλημα του καψίματος των λαμπών της μεσαίας σκάλας.

Κάνοντας μια λεπτομερή αναζήτηση και διαβάζοντας διάφορα θέματα που έχουν ανοίξει άλλα μέλη στο παρελθόν, έχω βρει επιγραμματικά τις παρακάτω λύσεις, οι οποίες όμως δεν με καλύπτουν:

1) Αντικατάσταση της λάμπας με τύπου led (με 6 ή 12 ledακια). Για την λύση αυτή ρώτησα σε 3-4 εξειδικευμένα μαγαζιά και μου είπαν οτι δεν έχουν λάμπα τύπου Η7 με led. Το πρόβλημα απ' ότι μου είπαν είναι οτι τα ledακια δεν μπορούν να κάνουν δέσμη.
2) Αντικατάσταση με Xenon. Γενικά δεν μου αρέσει σαν λύση. Θεωρώ οποιαδήποτε aftermarket λύση Xenon, χαμηλής αισθητικής και στα όρια της καγκουριάς. Ενδεχομένως μια λύση 500-600€ να αγγίζει τα όρια της εργοστασιακής απόδοσης, αλλά δεν είμαι διατεθιμένος να δαπανήσω τόσα χρήματα
3) Αντικατάταση με λάμπες Osram, Philips +50, +80, NightBraker, CoolBlue κτλ. κτλ. Επίσης και για την λύση αυτή ρώτησα σε 3-4 εξειδικευμένα μαγαζιά και μου είπαν οτι οι λάμπες αυτές το μόνο που κάνουν είναι να φωτίζουν καλύτερα. Ως προς τον χρόνο ζωής ενδέχεται να καίγονται και πιο γρήγορα απο τις απλές Η7.
4) Αντικατάσταση του κυκλώματος με λαμπες τύπου Η7 για μοτοσυκλέτες και καλωδίωση πιο ενισχυμένη με χοντρά καλώδια που ίσως αντέχουν περισσότερο. Η λύση αυτή μου προτάθηκε απο εναν ηλεκτρολόγο σε ηλικία συνταξιοδότησης σε ενα κατάστημα της δεκαετίας του 80 ξεχασμένο κάπου σε έναν παράδρομο της Καλλιρόης και είναι αμφίβολης αποτελεσματικότητας και ασφάλειας.

Κατα τα συνεργεία της Mercedes-Benz/Smart το πρόβλημα του καψίματος των λαμπών ωφείλεται στους κραδασμούς που επιβαρύνουν τους προβολείς. Φυσικά ενδέχεται να υπάρχει και κάποιο ηλεκτρολογικό πρόβλημα (π.χ. να μην φορτίζει το δυναμό), κάτι που στην περίπτωση μου τουλάχιστον έχει αποκλειστεί.

Τελικά τι κάνουμε ? Αγοράζουμε πακέτα των 10 λαμπών H7 και τις αλλάζουμε πιο γρήγορα και απο όσο βάζουμε βενζίνη ??

Alx
29-11-2010, 13:00
Εγω παντως τις αλλαζω σαν τα πουκαμισα :a39:

gavanos
29-11-2010, 13:10
Θα έλεγα ότι η λύση είναι ένα σετάκι xenon, αποτεκτού φωτισμού (δεν μιλάω για μπλέ, μωβ κλπ).
Θα λύσεις το πρόβλημά σου.

Βέβαια, από την άλλη, εάν μπορείς να κάνεις μόνος σου την αλλαγή στις λάμπες, μπορείς να έχεις πάντα 1 εφεδρική και όταν καεί να κάνεις την αλλαγή....

Και μαλλον αυτό με τους κραδασμούς είναι που ισχύει...

Alx
29-11-2010, 13:13
Και ξενον εχω δει πολλα καμμενα σε 451...

shatzat
29-11-2010, 13:56
Δεν ξέρω αν είμαι άσχετός ή απλά άχρηστος, αλλά αυτή τη λάμπα εγώ δεν μπορώ να την αλλάξω.

Νομίζω οτι πρέπει να έχεις χέρι τιραμόλα για να μπορέσεις να στερεώσεις το ελατήριο και να βάλεις πίσω την φίσα με την λάμπα.

shatzat
30-11-2010, 09:01
Φίλοι,

Βρήκα μια λύση η οποία θεωρητικά λύνει το πρόβλημα:

Λαμπτήρας Ultra Life της Osram (http://www.osram.com/osram_com/Consumer/Automotive_Lighting/Products/Headlights/ULTRA_LIFE/index.html), με ενισχυμένο νήμα και 3 φορές παραπάνω χρόνο ζωής. Επίσης καλύπτεται απο 3 χρόνια εγγύηση και σε περίπτωση που καεί, ενημέρωνεις τον κατασκευαστή και σου αντικαθιστά την καμμένη λάμπα.

Απο εδώ και κάτω αρχίζουν τα άσχημα νέα: Έψαξα σε 5-6 μαγαζία στην περιοχή του Βοτανικού για να την βρώ και δεν την είχε κανείς. Τελικά την βρήκα σε ένα κατάστημα στον Νέο Κόσμο και το κόστος της είναι 20€ το τεμάχιο ! Σημειώστε οτι φωτίζει ακριβώς το ίδιο με μια απλή λάμπα Η7. Δηλαδή αισθητικά δεν βλέπεις καμία διαφορά.

Garfito
30-11-2010, 09:11
εαν καθε φορα σου καει και αλλη λαμπα, απ οτι λενε ειναι νορμαλ, μπορεις να βαλεις xenon 4300 που ειναι οτι καλυτερο, απο κει και περα σε θεμα κοστους ειναι σχεδον το ιδιο με το να βαλεις λαμπες θα βρεις xenon με 60-70 ευρω και θα σου δωσουν και αυτοι εγγυηση αν σου καει καμια λαμπα. και στα λεω αυτα γιατι οταν πηγα να βαλω λαμπες αντι για xenon, δε μου εδωσαν καμια εγγυηση αμα λεει σου καει αυριο το πρωι πληρωνεις μια καινουργια

x-oyranoy
01-12-2010, 22:01
Δεδομενου οτι οι λαμπες ειναι κανα 7ευρω το σετ καθε φορα που καιγονται, θα σου προτεινα αυτο που εκανα κι εγω
να βαλεις ενα σετακι Xenon με κανα 100αρι και να βρεις την υγεια σου, καθως οι απλες λαμπες στο 451 δεν εχουνε και ιδιαιτερα επαρκη φωτισμο. (οδηγικα μιλαω)

Οι Xenon δεν καιγονται παρα μονο οταν τελειωσει το κυκλος ζωης τους.
Αν εκτονωθει για καποιον λογο το ρευμα, υπαρχουν ασφαλειες για καθε καναλι φωτος (δεξι/αριστερο) που θα προφυλαξουν τα Xenon σου απο το να κανει το Ballast η η λαμπα τους.