PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Service μετά 3.000 χλμ?

feloula
30-11-2010, 16:28
Καλησπέρα!
Πέρυσι τέτοια εποχή είχε βγει στο smartάκι μου η ένδειξη για μικρό service (ένα κλειδάκι). Χθες, προφανώς γιατί έχει περάσει ένας χρόνος, μου βγήκαν τα δύο κλειδάκια που σημαίνει ότι πρέπει να κάνω το μεγάλο σέρβις. Το θέμα είναι ότι μέσα στο χρόνο έχω κάνει μόνο 3.000 χλμ. Συγκεκριμένα πέρυσι, όταν έκανα το service είχα 50.556 και τώρα έχω 53.665. Πρέπει να κάνω το μεγάλο service;

Garfito
30-11-2010, 16:31
λαδια θες σιγουρα, οποτε ξεκινα απο κει

Sphinxgr
30-11-2010, 16:32
Μήπως έχεις 450 (700αρι) και οχι 451 (1000αρι)?

Ανεξαρτήτως χμ πρέπει να αλλάζεις

κάθε χρονο: λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο βενζίνης
κάθε 2 χρόνια: υγρά φρένων, αντιψυκτικό

Τα υπόλοιπα πάνε σύμφωνα με τα χμ (πχ μπουζί) ή με τη φθορά (φρένα)

Οπότε αν είναι η σειρά τους πρέπει να τα αλλάξεις άσχετα με το τι λεει το service

feloula
30-11-2010, 16:37
Καταρχάς, σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.
Όντως έχω το 450, έκανα λάθος συγγνώμη. Αν γίνεται, ας μεταφερθεί το θέμα.
Επειδή θα πάω στην ΕΚΚΑ, να τους πω να αλλάξουν μόνο αυτά ή θα μου κάνουν με το ζόρι το μεγάλο σέρβις;
Μετά από πόσα χλμ πρέπει να κάνω το μεγάλο σέρβις;

Sphinxgr
30-11-2010, 16:54
Service γίνονται με βάση αυτά που σου έγραψα.

Η ονομασία Μεγάλο Service είναι γενική ονομασία. Μπορείς να πας και να το συζητήσεις τι να σου φτιάξουν και τι όχι ανάλογα με αυτά που σου χρειάζονται

tsiko
03-01-2011, 02:48
παιδια εγω θελω να κανω service και ειμαι στη καλαματα , οπου εχει μονο την αντιπροσοπεια τησ mercedes αλλα δεν θελω να παω παλι σε αντιπροσοπεια που σου περνουν 90 μονο για τα λαδια και φιλτρο , που μου πηραν την προηγουμενη φορα , οποτε βρηκα ενα συνεργειο που ασχολειτε και με smart εκτος αλλων και λεω να παω εκει για το απλο που κανουμε ανα 5000χλμ , τωρα ειμαι στισ 85 , οποτε εκτος απο λαδια και φιλτρο μηπως πρεπει να αλλαξω και κατι αλλο(π.χ, φιλτρο βενζινης η κατι αλλο) ????? επισης εκεινο το διαγνωστικο που εχει το συνεργειο θα μπορει να διαβασει πιθανη βλαβη σε smart και να ρυθμισει το δισκο αν χρειαζεται η μονο σε εξειδικευμενο μηχανημα για smart ????

speedmike
03-01-2011, 08:08
Καλημέρα! κάποια πιθανή βλάβη που έχει καταγράψει ο εγκέφαλος μπορεί να την ''διαβάσουν'' τα περισσότερα διαγνωστικά,. Τώρα αν το συγκεκριμένο συνεργείο έχει το μηχάνημα της Smart σίγουρα θα μπορεί να κάνει τα πάντα στο αυτοκίνητο σου-αυτό όμως πρέπει να το ρωτήσεις εσύ (αν έχει μηχάνημα της Smart)

Αν πρέπει να αλλάξεις κάτι άλλο εκτός από λάδια και φίλτρο λαδιού εξαρτάται από το τι άλλαξες στα προηγούμενα service. Ρίξε μια ματιά και γράψε τι άλλαξες γιατί δεν είναι απαραίτητο να αλλαχτεί κάτι με βάση τα χιλιόμετρα αλλά και με το χρονικό διάστημα και τη φθορά όπως γραφει πιο πάνω και ο σφίγγας :a26:

Sphinxgr
03-01-2011, 08:12
εκτος απο λαδια και φιλτρο μηπως πρεπει να αλλαξω και κατι αλλο(π.χ, φιλτρο βενζινης η κατι αλλο) ?????

Ανεξαρτήτως χμ πρέπει να αλλάζεις

κάθε χρονο: λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο βενζίνης
κάθε 2 χρόνια: υγρά φρένων, αντιψυκτικό

Τα υπόλοιπα πάνε σύμφωνα με τα χμ (πχ μπουζί) ή με τη φθορά (φρένα)

Οπότε αν είναι η σειρά τους πρέπει να τα αλλάξεις άσχετα με το τι λεει το service

επισης εκεινο το διαγνωστικο που εχει το συνεργειο θα μπορει να διαβασει πιθανη βλαβη σε smart και να ρυθμισει το δισκο αν χρειαζεται η μονο σε εξειδικευμενο μηχανημα για smart ????

Μονο σε εξειδικευμένο

tsiko
03-01-2011, 12:25
εγω το πηρα πριν απο ενα εξαμηνο με 70000χλμ και αν υποθεσουμε οτι εχουν γινει σωστα τα service μεχρι τοτε ειμαστε ενταξει , λεω αν υποθεσουμε διοτι μπορει να εχει βιβλιο service αλλα δεν το βλεπω και πολυ πληρες , ας πουμε για μπουζι δεν λεει πουθενα , ουτε υγρα φρενων(αλλα εχει αλλαξει τακακια δεν θα εχει αλλαξει υγρα????) , εγω παντως απο τα 70000 μεχρι τωρα 85000 εκτος απο προβληματα(δισκο , σινεμπλοκ , και κατι ακομα δεν θυμαμαι) και service λαδια φιλτρα δεν εχω κανει κατι ακομα !!!!!! θα επρεπε ?????

ilman3
03-01-2011, 12:35
τα υγρα φρενων θελουν καθε 2 χρονια αλλαγη(οχι δεν ειναι σιγουρο οτι να αλλαξε τακια κ υγρα).καλο ειναι να αλλαξεις κ μπουζι για να ξερεις απο που ξεκινας μιας κ οπως λες δεν ξερεις ποτε κ αν τα αλλαξε..τωρα για ιμαντες κλπ αυτα επρεπε να τα εχει αλλαξει καπου στα 60.000χλμ,τα εχει?

tsiko
03-01-2011, 12:39
λεει για καποιο ιμαντα , και λεω μπουζι κλπ να τα αλλαξω στις 90000 χλμ που πρεπει ουτως η αλλως να αλλαξω !!!!!! ειναι κατι που επειγει ????

ilman3
03-01-2011, 12:56
τα μπουζι δεν ειναι καλο να μενουν για καιρο...για τους ιμαντες η βλαβη ειναι απλη πας για αλλαγη μοτερ.καλο ειναι να κανεις τωρα το service για να ξερεις σε τι κατασταση ειναι το αμαξι σου για να μην τρεχεις μετα..ποσα χλμ κανεις το χρονο?

tsiko
03-01-2011, 13:11
σε κανονικες συνθυκες 20000 το πολυ 25000 , μπορει να δει ο μαστορας αν χρειαζονται αλλαγη ???? για τον ιμαντα , γιατι γιατα μπουζι ξερω οτι πρεπει να βγει ο κωλος για τα 3 , οποτε αν τον βγαλεις , τα αλλαζεις κιολλας !!!!

fotisbasm
03-01-2011, 13:13
εγω το πηρα πριν απο ενα εξαμηνο με 70000χλμ και αν υποθεσουμε οτι εχουν γινει σωστα τα service μεχρι τοτε ειμαστε ενταξει , λεω αν υποθεσουμε διοτι μπορει να εχει βιβλιο service αλλα δεν το βλεπω και πολυ πληρες , ας πουμε για μπουζι δεν λεει πουθενα , ουτε υγρα φρενων(αλλα εχει αλλαξει τακακια δεν θα εχει αλλαξει υγρα????) , εγω παντως απο τα 70000 μεχρι τωρα 85000 εκτος απο προβληματα(δισκο , σινεμπλοκ , και κατι ακομα δεν θυμαμαι) και service λαδια φιλτρα δεν εχω κανει κατι ακομα !!!!!! θα επρεπε ?????

Αγορινα λεει , ξελεει ,εγω στην θεση σου θα τα αλλαζα ολα και θα ηξερα μετα τι θελει και ποτε το θελει

Sphinxgr
03-01-2011, 13:25
Απόλυτα σωστός ο απο πάνω. Πας να γλιτώσεις Χ χρήματα και στο τέλος θα πληρώσεις 5Χ

tsiko
03-01-2011, 13:30
καθιστε ρε παιδια , φοιτητης ειμαι(αμεσως θα τα αλλαζα ολα)............... καλα ετσι κιαλλιως νομιζω οτι στο 90αρι service θελει σχεδον τα παντα οποτε δεν την γλιτωνω.......

Garfito
03-01-2011, 13:33
ζητα να σου κανει ενα γενικο ελεγχο του αυτοκινητου και βλεποντας και κανοντας, γενικοτερα οταν αγοραζεις ενα μτχ αμαξι του κανεις ενα ελεγχο και ενα σερβις, οταν το ηρες του κανες τιποτα;;; αν οχι καντα τωρα να τελειωνεις να ξερεις και που βαδιζεις, ωστε να μη βρεθεις προ εκπληξεων

tsiko
03-01-2011, 13:41
το ειχα παει στη microcar 20 μερες αφοτου το πηρα και του ειπα να τα κοιταξει ολα μιας και πηγα για δισκο και σινεμπλοκ (που τα βρηκε στη πορεια οπως και ενα σοληνακι αναθυμιασεων) , για μπροστα αμορτισερ μου ειπε , για ενα ντουι πισω μ ειπε , και μου αλλαξε λαδακια και φιλτρο , δεν ξερω τωρα , πιστευω να εκανε ελεγχο και για πραγματα που αφορουν το service και οχι μονο προβληματα !!!!

Sphinxgr
03-01-2011, 13:42
ζητα να σου κανει ενα γενικο ελεγχο του αυτοκινητου και βλεποντας και κανοντας, γενικοτερα οταν αγοραζεις ενα μτχ αμαξι του κανεις ενα ελεγχο και ενα σερβις, οταν το ηρες του κανες τιποτα;;; αν οχι καντα τωρα να τελειωνεις να ξερεις και που βαδιζεις, ωστε να μη βρεθεις προ εκπληξεων

Γιατί μπορεί να καταλάβει κανείς αν έχουν αλλαχθεί τα υγρά φρένων το αντιψυκτικο κλπ? Γιαυτό τα γράφουν αναλυτικά μόλις τα αλλάζουν

Garfito
03-01-2011, 13:52
ελεγχο κανεις εκει που μπορεις, εκει που δε μπορεις πραττεις βαση των οικονομικων και τι πρεπει και αν εισαι τυχερος βαση book service

fotisbasm
03-01-2011, 14:12
καθιστε ρε παιδια , φοιτητης ειμαι(αμεσως θα τα αλλαζα ολα)............... καλα ετσι κιαλλιως νομιζω οτι στο 90αρι service θελει σχεδον τα παντα οποτε δεν την γλιτωνω.......

Το εαν εισαι φοιτητης ειναι αλλο θεμα και ασχετο με την ερωτηση σου . εκανες μια ερωτηση και πηρες μια απαντηση . το σωστο ειναι οταν αγοραζουμε μεταχ. αυτοκινητο να εχουμε στο νου μας το κοστος ενος γενικου φουλ service , γιατι ποτε μα ποτε κανενας δεν το προσεχει σαν εμας .(ειδικα αυτες τις μερες)

ilman3
03-01-2011, 14:29
περα απο τα μπουζι-ιμαντες-υγρα φρενων που μαλλον θελουν αλλαγμα πρεπει να γινει αλλαγη κ αμορτισερ αμεσα αλλιως αστο στην ακρη το αμαξι μην το κουνας καθολου....

speedmike
03-01-2011, 15:53
Tsiko κανε ένα καλό γενικό έλεγχο, άλλαξε αυτά που χρειάζονται άμεσα αλλαγή ώστε να μην κινδυνεύει το όχημα και εσύ φυσικά και τα υπόλοιπα τα φτιάχνεις σε δεύτερη φάση.
...αν δυσκολεύεσαι να αλλάξεις όλα όσα είναι προγραμματισμένα να γίνουν και λίγο παραπάνω να κρατήσεις λάδια, υγρά,παραφλου, μπουζί κ.τ.λ δεν θα πάθει κάτι το αυτοκίνητο ούτε τώρα ούτε στο μέλλον. Για λίγο καιρό δεν έχεις πρόβλημα %%- :bye1:

tsiko
03-01-2011, 16:00
θελω να πω , οτι εαν κατι δεν χρειαζετε αλαγη και μπορουμε να το δουμε εαν θελει η οχι , μην ταλλαξω χωρις λογο !!!!!!! ας πουμε για τις αναρτησεις θα τις αλλαξω , μου ειπε οτι καποια στιγμη θελουν αλλαγη αλλα οχι αμεσα !!!!!

basilis kordas
03-01-2011, 16:41
....δλδ λεω εγω τωρα σαν ο κακος του κλαμπ αν τωρα με τις βροχες δν εχεις κρατηματα ειναι οτι καλυτερο ε???αλλα μου θες σωληνωσεις στο ιντερκουλερ και τικ αυτα κανουν οσο τα αμορτισερ σου μικρε...να υποθεσω πως τωρα αλλαξες λαστιχα χειμωνιατικα ε????η και αυτα οποτε χρειαστουν???υαλοκαθαριστηρες εχεις???δλδ θα μας τρελανεις εντελως???????????<ειπαμε ο κακος...>ακου τα παιδια και μαθε οτι κανεις μηχανικος δν θα σου πει τι να κανεις...εχεις βιβλιο με το τι αλλαζεις και ποτε...οποτε κρατας αρχειο....ουτε παιζεις με το αμαξι σου και την ζωη σου ουτε με τοων αλλων...και μετα βελτιωσε το οσο θες...

tsiko
03-01-2011, 19:55
....δλδ λεω εγω τωρα σαν ο κακος του κλαμπ αν τωρα με τις βροχες δν εχεις κρατηματα ειναι οτι καλυτερο ε???αλλα μου θες σωληνωσεις στο ιντερκουλερ και τικ αυτα κανουν οσο τα αμορτισερ σου μικρε...να υποθεσω πως τωρα αλλαξες λαστιχα χειμωνιατικα ε????η και αυτα οποτε χρειαστουν???υαλοκαθαριστηρες εχεις???δλδ θα μας τρελανεις εντελως???????????<ειπαμε ο κακος...>ακου τα παιδια και μαθε οτι κανεις μηχανικος δν θα σου πει τι να κανεις...εχεις βιβλιο με το τι αλλαζεις και ποτε...οποτε κρατας αρχειο....ουτε παιζεις με το αμαξι σου και την ζωη σου ουτε με τοων αλλων...και μετα βελτιωσε το οσο θες...

ρε μας δουλευεις , εσυ δεν ειχες βαλει το καθισμα απο το καρτ χωρις ζωνη κ.λ.π ??????
οσο για τα λαστιχα παω αυριο !!!!!! αμαν μην αφησεις ανθρωπο να μην τον κραξεις..................

basilis kordas
03-01-2011, 20:29
ναι αλλα εχω και αλλο αμαξι και παω στην δουλεια μου και αν θελω και εχει καλο καιρο παω με την μηχανη...οσο για το καθισμα απο καρτ εχω 2 μεσα στο σμαρτ...λολ