PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Συναγερμός Cobra

dimperts
17-12-2010, 20:15
Διαβάζοντας στο forum για συναγερμούς είδα ότι υπάρχει μια αναταραχή όσον αφορά το είδος και το κόστος του συναγερμού. Άκουσα για Clifford, για Meta και διάφορους άλλους με τιμές αρκετά τσιμπιμένες. Αποφάσισα και έβαλα τον Cobra. Μαζί με την τοποθέτηση και το αντικρδασμικό μου στοίχησε 250 ευρώ. Όσον αφορά το καπό μπροστά, μου έβαλε μια παγίδα, όπου με το που απομακρύνεις το καπό, βαράει ο συναγερμός. Η σειρήνα του είναι χωμένη κάπου στο βάθος με αποτέλεσμα να μην βρίσκεται στο οπτικό πεδίο του κλέφτη. Ο εσωτερικός χώρος και το πίσω τζάμι - πόρτα προστατεύεται από δύο μάτια. Η τοποθέτηση ήταν πολύ καλή και δεν επηρέασε καθόλου το αυτοκίνητο.
Η πρώτη δοκιμή έγινε χθες βράδυ όταν κάποιος προσπάθησε να το παραβιάσει. Ο συναγερμός κτύπησε και η πιθανή κλοπή - φθορά απεφεύχθει. ελπίζω να έκανα καλά βάζοντας τον συγκεκριμένο συναγερμό, διότι θεώρησα πολύ ακριβούς τους συναγερμούς των 400 και 600 ευρώ για ένα Smart.

DJ THEO
18-12-2010, 02:40
Παρα πολυ καλη η κινηση σου που εβαλες συναργεμο στο σμαρτ αλλα ελπιζω να μην εχεις αξεσουαρ brabus η ακριβο ηχοσυστημα γτ θα το μετανιωσεις που δεν εβαλες τον πιο ακριβο...Κ εγω που εβαλα εναν απλο με 250 ευρω,με εχουν κλεψει 5 φορες(ταπες βενζινης,φρυδια,σποιλερ,σηματα brabus,κεραιες κτλ)
Τωρα επειδη τα νευρα μου δν αντεχουν αλλο,θα τον ξηλωσω αυτον κ θα βαλω η clifford η elser με διζωνικο ρανταρ που οταν καποιος ειναι κοντα στο σμαρτ να με ειδοποιει το κοντρολακι να βγαινω με την καραμπινα!!Αν κ μετα απο αυτο τα ιδια θα του βαλω φωτια!!!

ulysses
18-12-2010, 08:47
Καλημέρα,
καταρχήν να πω οτι ασχολούμαι με συναγερμούς σπιτιών και ξέρω αρκετά πράματα περι συναγερμούς.
Επίσης φίλε έχω cobra τον bridge compact 7918 και ένας φίλος μου (50 χρονών) που ήταν χρόνια με μαγαζί με συναγερμούς αυτοκινήτων μου είπε οτι όλα τα άλλα είναι φρου φρου και αρώματα.Προσοχή!Οχι πως δεν είναι καλά αλλά βάζουν κόλπα διάφορα για να σε ξεγελάσουν ωστε να τα προτιμήσεις.Στα όσα χρόνια περνούσε Cobra δεν του βγήκαν πολλά ελλατωματικά.Επίσης πολύ σημαντικό οτι χειριστήρια με οθόνες και τρέχα γυρευε μπρελόκ,μου είπε οτι στάνταρ θα σου πέσει 1-2-3-10 φορές και θα χαλάσει και μετά θα πληρώσεις το εξτρα χειριστήριο πανάκριβο..

Τέλος ένα αμάξι χρειάζεται τα βασικά:Παγίδες περιμετρικά (Θύρες,καπό,πορτ-παγκάζ) άντε και κανένα ανιχνευτή εσωτερικά (σε περίπτωση που σπάσει τζάμι) και άντε βαριά να κόβει την λειτουργία μηχανής..Απο εκεί και πέρα ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θεωρώ οτι gps,τηλεφωνητής και οθόνη με το αν χτύπησε και ποιο τζάμι απο όλα ή οτι το ακουμπάει και τέτοια κόλπα είναι περιττά.Αντε ίσως για πολυτελή αυτοκίνητα αλλά σίγουρα όχι για ένα άτομο που βγάζει κάτι λιγότερο απο χιλιάρικο και έχει ένα αμαξάκι του κιλού..
Επίσης οτι δίνει η κάθε αντιπροσωπεία είναι μάπα.Αν βάλεις ένα εξτρά συναγερμό θα είσαι άρχοντας.

dimperts
18-12-2010, 18:52
Δεν έχω αξεσουάρ brabus και έτσι δεν φοβάμαι πολύ. Σίγουρα υπάρχουν ακριβότεροι και καλύτεροι, αλλά για ένα αυτοκίνητο, τέτοιου τύπου δεν νομίζω ότι αξίζει να ρίξεις πολλά λεφτά. Το συγκεκριμένο είναι δεύτερο αυτοκίνητο και είναι για να πηγαίνω στη δουλειά μου, άντε και σε κανα μπαράκι στο κέντρο, για να παρκάρω εύκολα. Συμφωνώ με τον "ulysses" σ' ότι αφορά το όνομα cobra. Αξιόπιστος συναγερμός χρόνια τώρα.
Ας μη γελιώμαστε, σε ένα αυτοκινητάκι αυτού του τύπου, ότι συναγερμό και να βάλεις ανοίγει αμέσως και από ερασιτέχνη κλέφτη. Αν θέλει να σε κλέψει θα το κάνει και με το συναγερμό των 1000 και των 100. Η μόνη ασφαλής μέθοδος, είναι το φυλασσόμενο πάρκινγκ και αυτό με ένα μικρό ερωτηματικό. Τα Σμαρτάκια ανοίγωνται συνήθως απο κάτι κωλόπαιδα για να βγάλουν το χαρτζιλίκι τους. Θα ανοίξουν το ποιό εύκολο και θα αποφύγουν την ταλαιπωρία του συναγερμού. Άρα ένας απλός συναγερμός,ίσα για να τους δυσκολέψει και αφήστε τους ακριβούς για ακριβότερα αμάξια

speedmike
18-12-2010, 21:12
Με 300-350 ευρώ μπορούμε να έχουμε τοποθετημένο επώνυμο συναγερμό με τηλεειδοποίηση! Πιστεύω πως είναι πολύ χρήσιμη η τηλεειδοποίηση γιατί πολύ απλά μπορεί να βρίσκεσαι σε κλειστό χώρο με φασαρία, το αυτοκίνητο πολύ κοντά και να μην το ακούσεις καν

speedmike
18-12-2010, 21:16
Όσο για τους συναγερμούς-GPS το σήμα δυστυχώς απενεργοποιείται εύκολα (~~)

dimperts
19-12-2010, 12:45
Με 300-350 ευρώ μπορούμε να έχουμε τοποθετημένο επώνυμο συναγερμό με τηλεειδοποίηση! Πιστεύω πως είναι πολύ χρήσιμη η τηλεειδοποίηση γιατί πολύ απλά μπορεί να βρίσκεσαι σε κλειστό χώρο με φασαρία, το αυτοκίνητο πολύ κοντά και να μην το ακούσεις καν
Και ο Cobra είναι επώνυμος (και αρκετά μάλιστα). Όσον αφορά την τηλεοιδοποίηση έχω αντίστοιχο συναγερμό στην μηχανή μου. Σε διαβεβαιώ ότι είναι παντελώς άχρηστος. Είναι συγκεκριμένη η απόσταση που επικοινωνεί και συνήθως δεν ακούς ούτε την τηλεοιδοποίηση.

speedmike
19-12-2010, 20:26
παντελώς άχρηστος?? :smt017:smt017 Μήπως αφήνεις τη μηχανή αρκετά μακρυά και δεν λειτουργεί η τηλεειδοποίηση? ή θέλει κάποια ρύθμιση ο συναγερμός? όσο για τον cobra όντως είναι πολύ καλός

andymourtz
26-12-2010, 23:00
Εγω εχω εναν Viper 5900 με εκκινηση κινητηρα στο μεγαλο αμαξι και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Σκεφτομαι να βαλω τον 5901 στο Smart με δυζωνικο αισθητηρα και εκκινηση κινητηρα με turbo timer καθωτι το αμαξακι μου ειναι turbo diesel.Στο μεγαλο αμαξι δουλευουν εδω και 3 χρονια ολα αψογα και ελπιζω και στο smartaki.Για προστασια ολικης κλοπης θα προτεινα (το ειχα κανει στο παλιο αμαξι) διακοτακι με απενεργοποιηση του αισθητηρα του βολαν.Κολπο καλο και αξιοπιστο και απροβλεπτο για τον επειδοξο κλεφτη