PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ηχεια aftermarket με πηγή aftermarket. Χρειάζεται ενισχυτής?

gavanos
20-01-2011, 14:02
Πάντα είχα την εξής απορία:
Εάν απαιτείται ενισχυτής, για να "γεμίζει" σωστά (=πλήρως) aftermarket ηχεία, ή αρκεί μια καλή aftermarket πηγή?

Μετά από συζήτηση με άλλα παιδιά από το forum, διαπίστωσα ότι η απορία αυτή δεν ήταν μόνο δική μου, οπότε είπαμε να ανοίξουμε ένα θεματάκι εδώ (μιας και μιλούσαμε για 451 smart, αλλά το θέμα είναι γενικό) και να το συζητήσουμε.

Έχουμε λοιπόν το εξής παράδειγμα: Έχοντας βάλει μια aftermarket πηγή (π.χ. Sony 4χ52), και aftermarket ηχεία (120W), θα χρειαστεί ενισχυτής? Ή μήπως ο ενισχυτής της πηγής αρκεί για τα ηχεία? Από ό,τι φαντάζομαι, τα 120W που αναφέρουν τα ηχεία δεν είναι τα watt λειτουργίας, αλλά τα max, αλλά κάτι τέτοιο θα ισχύει και για το 4χ52 της πηγής, σωστά?

Αυτό που νομίζω εγώ (και μπορεί να κάνω και λάθος) είναι ότι, η πηγή "στέλνει" 52W σε κάθε κανάλι (σε κάθε ηχείο) στην καλύτερη περίπτωση, τη στιγμή που το ηχείο στην καλύτερη περίπτωση μπορεί να "αντέξει" μέχρι 120W. Αυτό είναι σωστό? Και αν είναι σωστό, μπορεί δηλαδή να βάλουμε κάποιο ενισχυτή (π.χ. 4χ120 ή 2χ120) για να έχει ακριβώς τα ίδια watt με τα ονομαστικά του ηχείου, άρα και να τα γεμίζει πλήρως?

Ουφ...μπερδεύτηκα...@-)

fotisbasm
20-01-2011, 14:13
Το θεμα οπως το εθεσες ειναι σωστο οπως και τα watts μιας και η καλυτερη ισχυς σε πηγη που περνουμε ειναι 4*52 και συνηθος τα ηχεια παιζουν απο 120w - 190w (16,5cm διαμετρος)

Επεισης το θεμα ειναι οτι το 451 εχει 2 ηχεια αρα λογικα πρεπει να ειναι απο "μαμα" κατασταση γεφυρομενα τα καλωδια (σωστο?) οποτε εχουμε μια πηγη οπου βγαζει 2*104

Οποτε βαζοντας ηχεια 120w λογικα ειμαστε στα ορια της πηγης και τον ηχειων σωστο?

gavanos
20-01-2011, 14:20
Δεν νομίζω να είναι έτσι. Όταν βάζεις aftermarket πηγή, 4χ52 ας πούμε, χρησιμοποιείς ουσιαστικά τα 2 κανάλια μόνο (σαν να είναι 2χ52). Οπότε η πηγή, όταν βάζεις το volume στο max, λογικά δεν θα αρκεί για να "Γεμίσει" τα ηχεία.

knikol
20-01-2011, 14:35
Και για να δώσουμε κ ένα παράδειγμα μιας κ είναι κ δική μου απορία.. Δηλαδή τα δικά μου ηχεία (http://www.focal.com/en/car-audio-sound/haut-parleurs/kits-coaxiaux/165-ca1.php) θα άρχιζε να τα ''γεμίζει'' ένας ενισχυτής των 60w ανά κανάλι (βλέπε nominal power στα technical specifications) ενώ ένας ενισχυτής των 120w ανά κανάλι θα τους έδινε το μέγιστο δυνατό?
Και αν ισχύει αυτό αντίστοιχα κάθε ισχυρότερος ενισχυτής θα ήταν ανούσιος?

basilis kordas
20-01-2011, 14:35
...καλησπερα και απο μενα...επειδη ειχα προχωρησει σε τοποθετηση 4χ60 πηγης http://www.safensound.co.uk/alpinealpinecda9887rcdreceiverusbipodcontroller-p-275.html θα παρατησεις οτι στην ουσια συνεχες watt εχεις καπου στα 30 ενω το peak ειναι 60
ετσι ακριβως ειναι και στα ηχεια...τα rms watt ειναι αυτα που ακους συνεχεια...βαζοντας λοιπον μια καλη πηγη με καλη καλωδιωση και ασφαλειες μπορεις να ανβαθμισεις τον ηχο σου πολυ καλα με ενα διαιρουμενο σετ απο 6.5 και 2 γουφερ και τουιτερ αντιστοιχα...αν θες να γεμισεις τα χαμηλα σου χρησμοποιεις ενα ενεργο υπογουφερ που το ρυθμιζεις αυτονομα γιατι ολη η μουσικη δν ειναι μπασο...ουτε πριμα...οποτε αυτο ειναι ενα καλο επιπεδο βελτιωσης του στανταρ ηχου..αν παλι θες να γεφυρωσεις τα ηχεια τοτε με εναν ενισχυτη δινεις τα αλλα 30 watt rms που ζητας απο εκει αν εχεις 2 ηχεια βαζεις 2καναλο...τα νεα υπογουφερ παιζουν απο την Pre Out εξοδο...σε καμια περιπτωση μην βαλεις μαπα πηγη...εαν η πηγη σου δν αντεχει θα μπουκωνει τα ηχεια...μετα θα χεις μαπα καλωδια <4μετρα καλωδια σε σμαρτ ειναι απωλεια>και θα λες τι φταει...θα βαλεις εναν ενισχυτη και παλι στα πριμα θα τσιρζει....δεν εγκρινω επισης τα 6χ9 γιατι ειναι ενα ηχειο σουβλακι δλδ απο ολα...βαλε σετακι διαιρουμενα και θα βρεις την υγεια σου...

MatiasBrabus
21-03-2011, 19:27
Θελω και εγω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τον ηχο μιας και ειμαι λιγο ασχετος !!! εχω μια πυγη kenwood 2 din τι ηχειο μπορει να σηκωσει αυτη η πηγη οστε να παιζει καλα ? ποσα watt? 13 η 16 ρι ? τι διαφορα εχουνε τα διαιρουμενα ηχεια απο τα ομοιοαξονικα? γιατι απο οτι ειδα και τα ομοιοαξονικα εχουνε ενσωματωμενο twit

Caraudiotest
29-03-2011, 13:36
Καλησπέρα στην παρέα. Μπαίνω κατευθείαν στο ζουμί των ερωτήσεων.

Μερικά ηχεία πίσω στο μαγνήτη τους αναγράφουν π.χ. 250W max και με μικρά γραμματάκια 60W RMS.
Τα 250 δεν σημαίνουν max αλλά όριο καταστροφής.
Τα 60 σημαίνουν ότι μπορεί να δεχτεί αυτά τα watt για συγκεκριμένο χρόνο και πάντα στην περιοχή που δηλώνει ο κατασκευαστής.
π.χ 60W από 40-20000KHz σημαίνει ότι μπορεί να αναπαράγει τα 60w αλλά από 40 κύκλους και πάνω. Όταν όμως το cd έχει δυνατότητα αναπαραγωγής από 20 κύκλους και με κάποιο μουσικό κομμάτι που παίζει ακόμα και 30 κύκλους, το ηχείο δεν μπορεί να ανταπεξέλθει ούτε και για 20watt με αυτές τις συχνότητες. Άρα όλα είναι θέμα "ματσαρίσματος" (κρίκου μεταξύ των).
Το πόσο δυνατά θα ακουστεί το μεγάφωνο δεν έχει να κάνει με τα watt αυτού, αλλά με την ευαισθησία του που μετριέται σε dB. Κάθε 3dB παραπάνω σημαίνει διπλάσια ακουστότητα.

Τα cd.
Γράφουν 4χ50 η 4χ52 η 4χ60. Μια απλή σκέψη είναι πως γίνεται να χωρέσουν αυτά τα watt σε αυτό το χώρο που ο μισός είναι ο μηχανισμός του cd, κυκλώματα για πρόσοψη, tuner κλπ. Πως γίνεται ο ενισχυτής των 4χ50 να είναι μεγαλύτερος πού είναι μόνο ενισχυτής? δεν υπάρχει τεχνογνωσία? κι αν είναι ίδιας μάρκας το cd με τον ενισχυτή? Άρα είναι ψεύτικα τα watt του cd αν μη τι άλλο όχι rms.

Ένα ηχείο της τάξεως των 50-60w/rms αποδίδει καλύτερα με κάποιον ενισχυτή. Ο πιο σοβαρός λόγος είναι ότι ο ενισχυτής λόγω της μεγαλύτερης ισχύος του από το cd το ελέγχει το μεγάφωνο όχι μόνο στα watt που του παρέχει αλλά και στον έλεγχό του να το "κρατάει" υπό έλεγχο (κάτι σαν φρένα), αυτό είναι και το λεγόμενο damping factor πού είθιστε του ενισχυτή να είναι μεγαλύτερο της πηγής.

Πολλοί από εμάς ρίχνουν πολύ βάρος στην καλωδίωση, άλλο υποστηρίζουν καλώς άλλοι κακώς.
Το συζητάμε later.

Volthran
29-03-2011, 14:30
Φιλε caraudiotest καλυτερα δεν θα μπορουσες να τα εξηγησεις !! Αλλα μαλλον ανοιξες τους ασκους του Αιολου.
Απλα να προσθεσω ετσι για την ιστορια πως μια after market πηγη μπορει στην καλυτερη περιπτωση να τροφοδοτησει με 11-12 αντε 13W rms, σε ιδανικες συνθηκες τροφοδοσιας της, το καθε ηχειο.Ιδανικα ξαναλεω.Οσο για την καλωδιωση απο αυτα που εχω δει τουλαχιστον (και ακουσει) σε καποιες περιπτωσεις αξιζει σε καποιες αλλες οχι,εξαρταται απο το budget του ολου εγχειρηματος.

eSSpy
29-03-2011, 16:09
Μπραβο Νικο , ωραιος!! :)>-

Caraudiotest
29-03-2011, 17:43
Φιλε caraudiotest καλυτερα δεν θα μπορουσες να τα εξηγησεις !! Αλλα μαλλον ανοιξες τους ασκους του Αιολου.
Απλα να προσθεσω ετσι για την ιστορια πως μια after market πηγη μπορει στην καλυτερη περιπτωση να τροφοδοτησει με 11-12 αντε 13W rms, σε ιδανικες συνθηκες τροφοδοσιας της, το καθε ηχειο.Ιδανικα ξαναλεω.Οσο για την καλωδιωση απο αυτα που εχω δει τουλαχιστον (και ακουσει) σε καποιες περιπτωσεις αξιζει σε καποιες αλλες οχι,εξαρταται απο το budget του ολου εγχειρηματος.

Ναι χωρίς παραμόρφωση, αλλιώς με full παραμόρφωση ανεβάζουν αρκετά περισσότερα. :29_3_16: