PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Περι Ηχου!

fotisbasm
28-02-2011, 22:16
Μου φαινετε ΟΧΙ ΟΧΙ δεν μου φαινετε ,πρεπει να ειναι το εξης

ακουω μουσικη , σε καποιο νορμαλ στανταρ ενταση , και παω με 80 , οταν ανοιγω το παραθυρο ο ηχος (των ηχειων) εκτος οτι πεφτει η ενταση , παραμορφονη κιολας , δεν ειναι ιδεα μου . μηπως ανοιγοντας το παραθυρο μπαινει αερας μεσα στην πορτα ?(μεσα στο τζαμι ενωω). ειναι σπαστικοτατο εως χαζο . απο 20-30 και κατω ολα καλα.

knikol
28-02-2011, 23:03
Τσέκαρε λίγο εδώ (http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php/41337-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-451-Smart-Radio-9?highlight=%F0%F1%EF%E2%EB%E7%EC%E1+%F0%E1%F1%E1% E8%F5%F1%EF+%E7%F7%EF%F2).. Κάτι μου θυμίζει..

x-oyranoy
03-03-2011, 15:13
Eίναι γεγονός πως πολλές αυτοκινητοβιομηχανίες έχουν ένα είδος "κόφτη" στα εργοστασιακά ηχοσυστήματα, μόλις ξεπερνάς κάποια ταχύτητα να χαμηλώνουν για να μην αποσπάται η προσοχή του οδηγού.
Αλλά αν θες να βρεις την υγειά σου και δεν έχεις πάρει κάποια έκδοση με ιδιαίτερη εργοστασιακή πήγη, δώσε 60-70 ευρώ και πάρε ένα σοβαρό r/cd με MP3,usb,ipod να σου κάνει και παπάδες.

Αν έχεις το καινούριο smart θα πρέπει επίσης να αλλάξει τα ηχεία γτ δεν λένε μια. Η να προσθέσεις twitter.
με 600 ευρώ πάντως μπορείς να φτιάξεις έναν υπέροχο ήχο (ενισχυτη, ηχεια, πηγη, sub, συμπεριλαμβανομενης της τοποθετησης) και να δώσεις και σε δόσεις με ενα 50 αρι το μηνα να απολαμβάνεις την μουσική σου.

PanosGlyf
12-05-2011, 18:34
Εγώ έχω το 451 Facelift.Όλα έχουν USB/Aux μέσα στο ντουλαπάκι , ή έχω το πακέτο ήχου?

x-oyranoy
13-05-2011, 15:09
To 451 facelift διαφημιζει οτι ειναι αναβαθμισμενο απο ηχο πια. Αλλα αυτο που ρωτας δεν ξερω να στο απαντησω.
In any case αν εισαι ευχαριστημενος απο την πηγη την Νεα Εργοστασιακη τοτε ολα καλα, εμεις που πηραμε τα πρωτα 451, ηταν για πεταμα ο ηχος τους.

PanosGlyf
17-06-2011, 15:22
Λοιπόν , πήρα αμάξι αντικατάστασης το 451 84hp και είπα να δω το ηχοσύστημά του.ΚΑΜΙΑ σχέση με το δικό μου που είναι Facelift.Αυτουνού έπαιζε τουλάχιστον 1μιση φορά πιο δυνατά.Εμένα η πατάτα αν έχω ανοιχτά παράθυρα και δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα.
Ξέρουμε διαστάσεις ηχείων και Watt που έχει το 451 F/L?Μέχρι πόσα Watt μπορεί να σηκώσει η πηγή?Γιατί έλεγα να πάω να αλλάξω τα 2 ηχεία που έχει( έχει και άλλα ? ) με μεγαλύτερα.
Όποιος γνωρίζει ας μου πει.
Ευχαριστώ.

eSSpy
17-06-2011, 17:01
50w maximum ειναι που βγαζει η πηγη , εαν αλλάξεις ηχεία θες και ενα ενυσχιτακη για να πεις οτι ανεβικες level ...

Caraudiotest
18-06-2011, 11:08
Μπορείς να κάνεις αλλαγή ηχείων και θα είναι αισθητά καλύτερο.

PanosGlyf
22-06-2011, 10:23
caraudiotest σου έχω στείλει pm.

Caraudiotest
22-06-2011, 22:37
Κι εγώ.

PanosGlyf
24-06-2011, 12:50
Μπορεί κάποιος από αυτούς που βάλαν ΜΟΝΟ ηχεία να μας πούνε τι βάλανε?Γιατί είμαι πολύ περίεργος να δω τι και πως.Σε όσους πήγα , πήρα και διαφορετικές απόψεις.ΚΑΝΕΙΣ όμως δε κάλυψε αυτό που ζήτησα.Δηλαδή απλά να παίζει λίγο πιο δυνατά.Κοινώς όλοι μιλήσαν για 200+ ευρώ , πράγμα που είναι εκτός των θέλων μου , όχι λόγο χρημάτων , αλλά λόγο του ότι είναι κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που ζητάω.
Βρήκα έναν γνωστό φίλου μου ο οποίος μου είπε από μόνος του να βάλω ΜΟΝΟ ηχεία και να τα φορέσουμε στο αμάξι πριν τα πληρώσω και αν μείνω ικανοποιημένος τα αγοράζω , αλλιώς όχι.

Οπότε όποις έχει τη καλή διάθεση να μας πει τι ηχεία έβαλε ( χωρίς αλλαγή πηγής και ενισχυτή ) και είδε διαφορά.

kostas-k
24-06-2011, 14:38
Αύριο πρωί θα πάω να βάλω κάτι Kicker διαιρούμενα τα οποία θα συνδεθούν με τον υπάρχων ενισχυτή, τα οποία ηχεία είναι λεπτά χωρίς να βρίσκουν στο παράθυρο και καλής απόδοσης και ποιότητας. Βέβαια δε θέλω την τρελή μουσική να ξεσηκώνω τον κόσμο, αλλά άκουσα καλές γνώμες για την ακουστική τους. Αύριο θα σου πω μοντέλο. Και με τιμή στα €120 το ζευγάρι.

PanosGlyf
24-06-2011, 14:42
Αύριο πρωί θα πάω να βάλω κάτι Kicker διαιρούμενα τα οποία θα συνδεθούν με τον υπάρχων ενισχυτή, τα οποία ηχεία είναι λεπτά χωρίς να βρίσκουν στο παράθυρο και καλής απόδοσης και ποιότητας. Βέβαια δε θέλω την τρελή μουσική να ξεσηκώνω τον κόσμο, αλλά άκουσα καλές γνώμες για την ακουστική τους. Αύριο θα σου πω μοντέλο. Και με τιμή στα €120 το ζευγάρι.

Όταν λες υπάρχον ενισχυτή?Της εργοστασιακής πηγής εννοείς?Έχεις F/L ή το Pro F/L ?

kostas-k
24-06-2011, 14:56
Όταν λες υπάρχον ενισχυτή?Της εργοστασιακής πηγής εννοείς?Έχεις F/L ή το Pro F/L ?

Ενισχυτή δικό μου, λάθος που δεν διευκρίνισα. Απλά το είπα για να δείξω ότι δεν είναι απλό ηχείο.

Caraudiotest
25-06-2011, 12:14
Αν πχ έχουμε 100dB ακουστότητα στο αυτοκίνητό μας και θέλουμε να την αυξήσουμε αυτό εξαρτάται από τρεις παράγοντες.
Ο 1ος είναι αύξηση ισχύος, κάτι που σημαίνει ενισχυτής.
Ο 2ος είναι διπλασιασμός των ηχείων από τα ήδη υπάρχοντα.
Ο 3ος είναι τα μεγάφωνα που θα αλλαχτούν να είναι πιο ευκολοδιέγερτα. Όσο πιο ευκολοδιέγερτα όμως είναι, δυστυχώς τόσο χειρότερο ήχο αναπαράγουν.

Αυτά δεν είναι απόψεις είναι θεωρία.

Ένα άλλο θέμα είναι ότι τα εργοστασιακά ηχεία είναι κάκιστα από ήχο με αποτέλεσμα να αναπαράγουν και αρκετή βρωμιά παραμόρφωση σε εντάσεις λίγο πιο πάνω από τη μέση της πηγής. όταν αλλαχτούν και με την ίδια ένταση της πηγής θα αποδίδουν πολύ πιο καθαρά και θα μπορούμε να αυξήσουμε το volume λίγο ακόμα, με αποτέλεσμα να πάρουμε πιο καθαρό ήχο σε μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων. Αυτό σημαίνει ότι κερδίζουμε 1 έως 2 dB ακουστότητα παραπάνω.

Κλείνοντας θα πω ότι 3 dB παραπάνω από το αρχικό σημαίνει ότι "έρχεται" από διπλασιασμό ενισχυτή. Άρα το παραπανίσιο 1 η 2 dB δεν είναι ευκαταφρόνητο χωρίς προσθήκη ενισχυτή.

PanosGlyf
25-06-2011, 12:57
Ναι , το θέμα είναι ότι αρκετά μέλη δηλώσαν ότι ΜΟΝΟ με αλλαγή ηχείων είδαν διαφορά αρκετή.Αυτό ρωτάω και απάντηση δε παίρνω.
Εγώ από βδομάδα θα πάω να φορέσουμε στο αμάξι πάνω τα ηχεία σε ένα μαγαζί και βλέπουμε , αν και από φίλους με Smart 450 που αλλάξαν ΜΟΝΟ ηχεία , έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα με βάση τα ΘΕΛΩ μου.

Caraudiotest
25-06-2011, 13:31
Ναι , το θέμα είναι ότι αρκετά μέλη δηλώσαν ότι ΜΟΝΟ με αλλαγή ηχείων είδαν διαφορά αρκετή.Αυτό ρωτάω και απάντηση δε παίρνω.
Εγώ από βδομάδα θα πάω να φορέσουμε στο αμάξι πάνω τα ηχεία σε ένα μαγαζί και βλέπουμε , αν και από φίλους με Smart 450 που αλλάξαν ΜΟΝΟ ηχεία , έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα με βάση τα ΘΕΛΩ μου.

Απάντησα,

όταν αλλαχτούν και με την ίδια ένταση της πηγής θα αποδίδουν πολύ πιο καθαρά και θα μπορούμε να αυξήσουμε το volume λίγο ακόμα, με αποτέλεσμα να πάρουμε πιο καθαρό ήχο σε μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων. Αυτό σημαίνει ότι κερδίζουμε 1 έως 2 dB ακουστότητα παραπάνω

PanosGlyf
25-06-2011, 13:47
Απάντησα,

όταν αλλαχτούν και με την ίδια ένταση της πηγής θα αποδίδουν πολύ πιο καθαρά και θα μπορούμε να αυξήσουμε το volume λίγο ακόμα, με αποτέλεσμα να πάρουμε πιο καθαρό ήχο σε μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων. Αυτό σημαίνει ότι κερδίζουμε 1 έως 2 dB ακουστότητα παραπάνω

Η ερώτηση πάει προς τα μέλη που έβαλαν ηχεία , ώστε να πούνε τι διαστάσεις,μάρκα κτλπ κτλπ φόρεσαν.

kostas-k
25-06-2011, 14:13
Τα ηχεία που παράγγειλα τα οποία όπως ανέφερα παραπάνω δεν εμποδίζουν το παράθυρο, είναι τα διαιρούμενα Kicker 650.2 τα οποία θα παίξουν με ένα ενισχυτή 4x80W. Απλά δεν κατάφερα να τα τοποθετήσω σήμερα για να πω την άποψή μου για την απόδοση.

kostas-k
25-06-2011, 14:17
Τα ηχεία που παράγγειλα τα οποία όπως ανέφερα παραπάνω δεν εμποδίζουν το παράθυρο, είναι τα διαιρούμενα Kicker 650.2 τα οποία θα παίξουν με ένα ενισχυτή 4x80W. Απλά δεν κατάφερα να τα τοποθετήσω σήμερα για να πω την άποψή μου για την απόδοση. Ας σβηστεί το παραπάνω post γιατί δεν πρόλαβα να το διορθώσω.

PanosGlyf
09-07-2011, 18:16
Καλησπέρα , αποφάσισα να βάλω μια οθόνη στο Smart χωρίς GPS όμως.Είμαι μεταξύ της Pioneer 3200bt και Pioneer 3300bt.Αυτό που με νοιάζει κυρίως είναι αν μπορούν και οι 2 να σπάσουν την έξοδο από 4Χ50 σε 2Χ100.
Έχει κανείς καμιά γνώμη για αυτές τις 2 πηγές?Εννοείται ότι θα συνοδευτούν και με 2 ηχεία ώστε να έχω ένα καλό ηχητικό αποτέλεσμα.

Caraudiotest
16-07-2011, 13:36
Δεν αλλάζει σε 2χ100. Προτίμησε την 3300 επειδή μπορεί να διαβάσει και 32giga από usb-sd.

leon_brabus
18-07-2011, 15:13
εγω παλι ψαχνω εδω και πολυ καιρο μια οθονη (κινεζικη) που να υποστιριζει και λογισμικο pc....windows...
υπαρχει καμια αλλη λυση?