PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Καταναλωση For4 1.1 lt

24
19-05-2011, 16:00
Παιδες γεια χαρα, η απορια μου ειναι τι καταναλωση εχει το For4 1,1 lt?

Ψαχνουμε μεταχειρισμενο αυτοκινητο για την κοπελα μου απλα θελουμε ενα με χαμηλη καταναλωση μιας και κανει περιπου 600 χιλιμετρα την εβδομαδα εντος πολης.

Επειδη παιρνει τωρα το διπλωμα δεν θελει For2 γιατι ειναι αυτοματο και δεν παιζει να μαθει να οδηγει με ταχυτητες.

Ειμαστε καπου μεταξει Matiz, F4, Panda και Picanto.

Αναμενω τα φωτα σας.

Thanks.

Sphinxgr
19-05-2011, 16:37
Αποκλειστική κατανάλωση εντός πόλης κάπου 7.

Μεικτή στα 6.

Μπροστά στα υπόλοιπα που κοιτάτε απο θέμα ασφάλειας είναι το καλύτερο.

Τώρα όσον αφορά το θέμα των ταχυτήτων δε θα το λάμβανα υπόψιν ως αρνητικό γιατί για έναν νέο οδηγό σημαντικό είναι να μάθει για αρχή να συνδυάζει και να λειτουργεί σωστά τις νεκρές γωνίες, τους καθρέπτες, τις αλλαγές πορείας και άλλα τόσα τμήμα που αποτελούν την τέχνη της οδήγησης και στο μέλλον μπορεί να ασχοληθεί με τις ταχύτητες που δε θα τη δυσκολέψουν και δε θα την αγχώσουν μιας και θα γνωρίζει όλους τους υπόλοιπους τομείς.

ilman3
19-05-2011, 16:52
τα αμαξια που κοιτας ειναι σε 2 διαφορετικες κατηγοριες αλλη το f4,αλλη το υπολοιπα...απο μεριας ασφαλειας κ χωρων το f4 ειναι το καλυτερο αλλα απο καταναλωση ευκοια στο παρκαρισμα κλπ καποιο απο τα αλλα...ενα αλλο μειον που εχει το f4 ειναι οτι οσο περνα ο καιρος δεν θα βρισκεις τοοσο ευκολα ανταλλακτικα

24
19-05-2011, 17:02
Ποσο μεγαλο ρεζερβουαρ έχει?
'Εχει ρεζερβα ή κομπρεσερακι με αφρο?

RUFF@RYDERS
19-05-2011, 21:55
ρεζερβα εχει οσο για το ρεζερβουαρ δεν ειμαι σιγουρος 40αρι ,45αρι το μοντελο σταματησε την παραγωγη του στα μεσα 2006 και πρεπει απο το εργοστασιο να παραγουν ανταλλακτικα τουλαχιστον για 10 χρονια

gavanos
20-05-2011, 13:02
ρεζερβα εχει οσο για το ρεζερβουαρ δεν ειμαι σιγουρος 40αρι ,45αρι το μοντελο σταματησε την παραγωγη του στα μεσα 2006 και πρεπει απο το εργοστασιο να παραγουν ανταλλακτικα τουλαχιστον για 10 χρονια

Άσε που τα περισσότερα parts (μηχανικά) τα βρίσκεις και από Mitsubishi, μιας και είναι κοινά με του Colt.

kostastnt
20-05-2011, 13:15
Ανάμεσα στα αμάξια που ψάχνεις εγώ θα πήγαινα στο forfour.. Όχι επειδή βγαίνει από την smart αλλά επειδή έχω οδηγήσει τα υπόλοιπα 2 από τα 3 (picanto, matiz).. Ήταν από τις χειρότερες εμπειρίες :) Όσο για το forfour απλά πολύ καλύτερο.. Για τα ανταλλακτικά μην αγχώνεσαι.. Εδώ βρίσκεις στην Θεσσαλονίκη ανταλλακτικά για αυτό το αμάξι..

Και για το αυτόματο που λες για την κοπέλα σου δεν τρέχει τίποτα.. Και η αδερφή μου το smart μου οδηγούσε στην αρχή στο αυτόματο και μετά όταν την έβαλα σε χειροκίνητο δεν της πήρε πάνω από 3-4 λεπτά να "ξανασυνηθίσει" τις ταχύτητες :)

RUFF@RYDERS
20-05-2011, 15:03
Άσε που τα περισσότερα parts (μηχανικά) τα βρίσκεις και από Mitsubishi, μιας και είναι κοινά με του Colt.

σωστος

matyas
20-05-2011, 17:34
Ακόμα και το spark τις chevrolett (που είναι σχετικά νέο car)να πρωτεiνες σε αντιπαράθεση εγώ πάλι στο f4 θα κατέληγα!!!!
όσο για αυτόματο και "γυναικα" είναι απλό μόλις μάθει να δουλεύει αυτόματο-ημιαυτόματο αυτοκίνητο θα κολλήσει!!!! θα τις αρέσει και δεν θα το αποχωριστεί (εννοείται πρώτα πως οφείλει να το μάθει!!!!)

manthos
20-05-2011, 21:18
Είναι πιο αυτοκίνητο από τα αλλά ρε παιδί μου Το έχω 4 χρόνια και πολύ ευχαριστημένος σε θέματα κατανάλωσης ασφαλείας Μέτα από ένα μικρό συμβάν με την κόρη μου δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα στα ανταλλακτικά Ταξιδάκια με το Smartmania πολλά και άνετα ^:)^

smartovios450
20-05-2011, 23:38
Καλό είναι το Forfour 1.1 είναι αξιόπιστο,άνετο αμάξι με ευρυχωρία στα πίσω καθίσματα που νομίζεις είναι κανονικό σεντάν E-class.. αλλά αν μόνο σε πειράζει η κατανάλωση, υπάρχει και το Forfour 1,5 Cdi 4,6lt/100km. αν βρείς diesel (1.5cdi κινητήρας mercedes στις πετρελαιοκίνητες εκδόσεις (98ps/190km/h.) στις βενζινοκίνητες από colt, 1,1/1,3/1,5
εκτός αν ζείς Θεσσαλονίκη-Αθήνα ξέχνα το Diesel.
Πήγαμε θεσσαλονίκη-Κέρκυρα με 40ευρώ φούλ ντεποζίτο και γυρίσαμε χωρίς να το γεμίσουμε.