PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Βελτίωση Roadster - απορίες βοήθεια Σας παρακαλώ

Alexr66
29-05-2011, 11:15
Γειά σας φίλοι μου! Φοβερό το φόρουμ και είσαστε μια πολύ ωραία παρέα ;)

Έχω το roadster 82 -τον έρωτα της ζωής μου συγγνώμη- απ'το 2004 και σιγά σιγά λεω να το βελτιώσω και θέλω τη γνώμη σας γιατί από οσα threads και posts έχω διαβάσει, πιστεύω μπορώ να σας εμπιστευτώ.

1. Η Powerchips στην Νεά Ερυθραία μου ζητάει 450 Euro για πρόγραμμα και φίλτρο αέρα και μου λέει θα μου δώσει 25 άλογα άνετα. Αυτό δεν το πολυ πιστεύω.

2. Η Small Cars στη Νεα Κηφισιά μου λέει έχει 2 προγραμματα, ένα ήπιο και ένα "καλό". Σχετικά με το καλό, μου προτείνει να αλλάξω και το δίσκο μου σε brabus γιατί μπορεί να φαγωθεί.

3. Δεν ξέρω από θέμα εξάτμισης τι να κάνω και που να κοιτάξω. Δεν θέλω χειροποίητη ή γενικά καμιά ακαλαίσθητη "Μήτσος Tunning", αλλά και 1500 euro που μου ζητάει ο Λαινόπουλος για την Brabus τα θεωρώ πολλά... ίσως είμαι παράξενος αλλά σίγουρα θα υπαρχει μια μέση λύση.

4. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος.
Στην Αγγλία, που το τιμόνι είναι δεξιά, το φως της όπισθεν θα είναι στο αριστερό φανάρι αντί για το δεξί που είναι στα αριστεροτίμονα για να βολεύει όταν γυρίζουμε να κάνουμε πίσω.
Δυστυχώς, τα Χριστούγεννα που ήμουν εκεί δεν είχα πετύχει κανένα στο δρόμο για το επιβεβαιώσω, ξέρει κανείς αν αυτό ισχύει? Αν ναι, τότε ξέρετε αν θα μπορούσα μέσω κάποιας αντιπροσωπείας Mercedes/Smart αν θα μπορούσα να παραγγείλω ένα αγγλικό αριστερό πίσω φανάρι για να έχω 2 φώτα όπισθεν?
Μου αρέσει να είναι ομοιόμορφο βλέπετε :)

Σας ευχαριστώ που διαβάσατε και για όποια πληροφορία θα ήμουν ευγνώμων.

P.S. Όσον αφορά το πρόγραμμα, το φίλτρο και την εξάτμηση, θα ήθελα να το περιορίσουμε στην ελληνική αγορά, δεν θέλω να μλέξω με site και εταιρίες του εξωτερικού.

kostastnt
29-05-2011, 13:27
Για προγράμματα και εξατμίσεις ο μόνος τρόπος να αποφασίσεις είναι να διαβάσεις τις εμπειρίες από όσους ήδη έχουν βάλει και δοκιμάσει.. Οπότε πήγαινε στην ανάλογη κατηγορία στο φόρουμ και δες τι έχουν γράψει άλλοι!

Για το φως της όπισθεν μπορείς να μπεις στο αγγλικό ebay και να πάρεις κανά μεταχειρισμένο..

djvolis
29-05-2011, 14:10
για τα πεογραμματα περιπου κατι τετοιο ισχυει αλλα χωρις να πρεπει να βαλεις εξατμιση η δισκο...πηγαινε σε καποιο εξειδικευμενο σμαρτομαγαζο και θα βρεις πιο φτηνες λυσεις.
για το φως ισχυει αλλα πρεπει να περασεις εξτρα γραμμη και μετα να βρεις καπου να βαλεις το ομιχλης κιολας

djvolis
31-05-2011, 15:07
Μπορει καποια προγραμματα να ειναι για το πεος αλλα στο παραπάνω ποστ αναφερόμουν στα Προγραμματα και οχι Πεογραμματα :P:P

Alexr66
31-05-2011, 16:33
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις διευκρινήσεις!
Αυτή τη στιγμή το αμάξι είναι μέσα για βαφή πλαστικών (δεν πήγαινε άλλο!) και ψάχνω για πρόγραμμα.

MicroCar στην Κηφισιά ή Red Hot Pepper στην Αγ. Παρασκευή τα "extreme edition" τους χεχε. Ελπίζω ο Djvolis να έχει δίκιο και να μην τρέχω για δίσκο brabus ;p

Μετά σειρά έχει η εξάτμηση...thanks Αλεξάνδρα για την προσφορά! :)

jim ginis
31-05-2011, 17:02
ξεκινά το διάβασμα εδώ μέσα. 8α μάθης ότι θες .καλό tuning

tsiko
31-05-2011, 17:07
Μπορει καποια προγραμματα να ειναι για το πεος αλλα στο παραπάνω ποστ αναφερόμουν στα Προγραμματα και οχι Πεογραμματα :P:P

o volis εχει δικιο και δεν χρειαζεται να βαλεις δισκο brabus , απλα θα σου φαει ποιο γρηγορα τον υπαρχων δισκο , και μετα οταν θα ξαναβαλεις , καλο θα ηταν να βαλεις brabus , για να αντεξει λιγο παραπανω και να ειναι λιγο ποιο αποδοτικος.....

Alexr66
31-05-2011, 19:45
o volis εχει δικιο και δεν χρειαζεται να βαλεις δισκο brabus , απλα θα σου φαει ποιο γρηγορα τον υπαρχων δισκο , και μετα οταν θα ξαναβαλεις , καλο θα ηταν να βαλεις brabus , για να αντεξει λιγο παραπανω και να ειναι λιγο ποιο αποδοτικος.....

Σωστό αυτό και κατανοητό θα έλεγα. Απλά δε θέλω να το σπασω το αμαξάκι μου γιατί το λατρεύω :)
Τέλοσπαντων, μια απ'αυτές τις μέρες θα κάνω μια επαφή με τους red hot pepper στην Αγ. Παρασκευή να δω τιμή τουπρογράμματος εκεί. Διάβασα εδω οτι το καλό τους προγραμμα είναι μια χαρά οπότε να δω τις διαφορές με το καλό προγραμμα του Micro Car στην Κηφισιά...

siroumist
31-05-2011, 20:04
δεν είναι αναγκαίο να βάλεις επιπλέον εξάτμιση η' να αλλάξεις δίσκο επειδή έβαλες πρόγραμμα... ένα πρόγραμμα αρκεί να πάρει τα πάνω του το αμάξι..ο δίσκος μια χαρά θα ανταποκριθεί αφού λες οτι το προσέχεις κι ολας!! ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις επέλεξε το πρόγραμμα και σε κάποιον που εμπιστεύεσαι για την τοποθέτηση..

Alexr66
31-05-2011, 20:12
δεν είναι αναγκαίο να βάλεις επιπλέον εξάτμιση η' να αλλάξεις δίσκο επειδή έβαλες πρόγραμμα... ένα πρόγραμμα αρκεί να πάρει τα πάνω του το αμάξι..ο δίσκος μια χαρά θα ανταποκριθεί αφού λες οτι το προσέχεις κι ολας!! ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις επέλεξε το πρόγραμμα και σε κάποιον που εμπιστεύεσαι για την τοποθέτηση..

Thanks bro, η αλήθεια είναι πως το έχω απ'το 2004 το αστέρι μου αλλά ποτέ δεν είχα μπει στο τριπάκι του tunning. Αλλά πλέον νομίζω δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνω ;)

Και το Micro Cars και το Red Hot Pepper τα έμαθα από εδώ και διάβασα καλές εντυπώσεις και κριτικές και για τους δύο.

Όσο για την εξάτμηση, όταν την βάλω, δεν θέλω να χαλάσω τον τόσο όμορφο ήχο του μοτερ που κάνει όταν είναι ζεστό... δεν θέλω να γινω άλλος ένας με μπουρί αλλά νομίζω πως η φίλη μου η Αλεξάνδρα που επικοινώνησε μαζί μου θα με φτιάξει ;) http://www.car.gr/parts/view/1513737/

Alexr66
01-06-2011, 19:23
Όσο για την εξάτμηση, όταν την βάλω, δεν θέλω να χαλάσω τον τόσο όμορφο ήχο του μοτερ που κάνει όταν είναι ζεστό... δεν θέλω να γινω άλλος ένας με μπουρί αλλά νομίζω πως η φίλη μου η Αλεξάνδρα που επικοινώνησε μαζί μου θα με φτιάξει ;) http://www.car.gr/parts/view/1513737/

Ευχαριστώ πολυ τη φίλη μου (http://www.smartmania.gr/forum/member.php/14922-alexandra71988) @};- απ'το SmartMania για την ΑΨΟΓΗ συνεργασία και συνενόηση! Έκανες ένα φίλο roadster-ακια πολύ χαρούμενη με την εξάτμηση που μου πούλησες :)) <:-P

john-john
30-01-2012, 11:10
Είπα να συνεχίσω αυτό το θέμα (και να μην ανοίξω νέο) ... αφού πρόκειται γενικά για βελτίωση του αυτοκινήτου ...

Αρχικά το roadie μου από θέμα βελτιώσεων είχε μόνο πρόγραμμα με max 1.4 … και πραγματικά πήγαινε πολύ ωραία με τράβηγμα από χαμηλά, ωραία ροπή …
Αποφάσισα όμως να το αναβαθμίσω και να κάνω τα εξής :
- Τοποθέτηση BMC CDA για την εισαγωγή
- Τοποθέτηση σωληνώσεων Forge (tik pipe & intercooler)
- Άνοιγμα στις τρύπες της σίτας του οδηγού για περισσότερο αέρα
Το αποτέλεσμα πρέπει να ομολογήσω ότι δεν είναι το αναμενόμενο (ή τέλος πάντων αυτό που θα περίμενα) … δηλαδή περίμενα ότι θα πάρω λίγο δύναμη αλλά παρατηρώ ότι έχασα χαμηλά, ίσως και μεσαία … και νοιώθω ότι υπάρχει lag, δηλαδή αργεί λίγο να αρπάξει το αμάξι …

Στα θετικά τώρα πρέπει να επισημάνω :
- τον ήχο που είναι πορωτικός από το BMC και
- Παλαιότερα ο δείκτης θερμοκρασίας νερού ανέβαινε γύρω στους 90-92 βαθμούς έπειτα από σταμάτημα του αυτοκινήτου (πχ. σε φανάρι) αφού προηγουμένως είχαν προηγηθεί 4-5 καλά ανοίγματα ... μετά τις κινήσεις αυτές, αυτό δεν παρουσιάζεται …

Και θα ήθελα την γνώμη σας … ποια κίνηση μπορεί να ευθύνεται για το λίγο περισσότερο lag ή χάσιμο στις χαμηλές …
Φταίνε οι σωληνώσεις forge ?? Λογικά όχι … νομίζω ότι από την τοποθέτησή τους θα έπερνα κάτι …
Φταίει το BMC ?? Δεν ξέρω … μήπως γνωρίζει κάποιος …
Φταίει το πρόγραμμα ?? Μήπως …
Φταίει κάτι στην τοποθέτηση ?? Μήπως πρέπει κάπου να κοιτάξω ??

Παρακαλώ για ιδέες / γνώμες ...

siroumist
30-01-2012, 12:29
αρχικά πόσος καιρός έχει περάσει κάνωντας αυτές τις μετατροπές??οι forge σωληνώσεις ως αναφορά το intercooler προσωπικά δε βελτιώνουν τίποτα, το δε tik pipe βελτιώνει όντως...γενικά όπως τα λες δεν υπάρχει λόγος να χάσεις...μήπως κάτι απο όλα αυτά δεν έχει κουμπώσει σωστά και χάνεις απο κάπου πίεση??

Dr28
30-01-2012, 12:35
Δεν του δίνεις κ λίγο καύσιμο παραπανω

mechanical666
30-01-2012, 12:40
ισως καποια συνδεση να χανει...το μπαρομετρο ''ξεφουσκωνει''???δλδ χανει σταδιακα πιεση???
απο τα παραπανω που εβαλες δεν εχασες παρα μονο κερδισες...γνωμη μου επομενο σταδιο 4ρυθμιστη πιεσης βενζινης...και πεταλουδα!!!αν πας πεταλουδα θα χρειαστεις καποια κολαρα <2γωνιες αλλες..μεγαλυτερες>

larson
30-01-2012, 14:20
... to lag είναι από το μεγαλύτερο τικ πάιπ, ο κατασκευαστής έχει κάποιο λόγο που χρησιμοποιεί ''στενό'' τικ κοντά στην τουρμπίνα, δεν το κάνει από ''τσιγγουνιά'' ...

john-john
30-01-2012, 14:29
Τις κινήσεις αυτές τις έχω κάνει εδώ κ 1 εβδομάδα (κ έχω διανύσει περίπου 80 χιλιόμετρα) …

Το πρόγραμμα που φοράω είναι αρκετά light – ασφαλές κ μου το είχε βάλει ο RT … που βέβαια μου είχε πει ότι αν αλλάξω κάτι στο setup του αυτοκινήτου … θα πρέπει να το αλλάξω … λέτε να φταίει αυτό ?? τόσο μεγάλη αλλαγή είναι η τοποθέτηση / αλλαγή της εισαγωγής + σωληνώσεις που να χρειάζεται άλλο πρόγραμμα ??

Γιατί όταν λέτε επίσης δώσε καύσιμο ή μεγαλύτερο ρυθμιστή βενζίνης νομίζω έχει σχέση το πρόγραμμα (διαχείριση καυσίμου) …

djvolis
30-01-2012, 14:29
Είπα να συνεχίσω αυτό το θέμα (και να μην ανοίξω νέο) ... αφού πρόκειται γενικά για βελτίωση του αυτοκινήτου ...

Αρχικά το roadie μου από θέμα βελτιώσεων είχε μόνο πρόγραμμα με max 1.4 … και πραγματικά πήγαινε πολύ ωραία με τράβηγμα από χαμηλά, ωραία ροπή …
Αποφάσισα όμως να το αναβαθμίσω και να κάνω τα εξής :
- Τοποθέτηση BMC CDA για την εισαγωγή
- Τοποθέτηση σωληνώσεων Forge (tik pipe & intercooler)
- Άνοιγμα στις τρύπες της σίτας του οδηγού για περισσότερο αέρα
Το αποτέλεσμα πρέπει να ομολογήσω ότι δεν είναι το αναμενόμενο (ή τέλος πάντων αυτό που θα περίμενα) … δηλαδή περίμενα ότι θα πάρω λίγο δύναμη αλλά παρατηρώ ότι έχασα χαμηλά, ίσως και μεσαία … και νοιώθω ότι υπάρχει lag, δηλαδή αργεί λίγο να αρπάξει το αμάξι …

Στα θετικά τώρα πρέπει να επισημάνω :
- τον ήχο που είναι πορωτικός από το BMC και
- Παλαιότερα ο δείκτης θερμοκρασίας νερού ανέβαινε γύρω στους 90-92 βαθμούς έπειτα από σταμάτημα του αυτοκινήτου (πχ. σε φανάρι) αφού προηγουμένως είχαν προηγηθεί 4-5 καλά ανοίγματα ... μετά τις κινήσεις αυτές, αυτό δεν παρουσιάζεται …

Και θα ήθελα την γνώμη σας … ποια κίνηση μπορεί να ευθύνεται για το λίγο περισσότερο lag ή χάσιμο στις χαμηλές …
Φταίνε οι σωληνώσεις forge ?? Λογικά όχι … νομίζω ότι από την τοποθέτησή τους θα έπερνα κάτι …
Φταίει το BMC ?? Δεν ξέρω … μήπως γνωρίζει κάποιος …
Φταίει το πρόγραμμα ?? Μήπως …
Φταίει κάτι στην τοποθέτηση ?? Μήπως πρέπει κάπου να κοιτάξω ??

Παρακαλώ για ιδέες / γνώμες ...
οταν κανουν τετοιου ειδους αλλαγες τις κανουν σταδιακα και τσεκαρουν ταυτοχρονα
αν δεν εχεις καποιο προβλημα σε καποια ενωση , τοτε ειναι απο το τικ σε συνδυασμο με το φιλτρο..
οι σωληνωσεις θεωρητικα δεν πρεπει να φταινε

larson
30-01-2012, 14:38
... πριν μπεις σε άλλα έξοδα με λίαν αμφίβολο αποτέλεσμα και σίγουρα μικρό βάλιου φορ μόνει , πήγαινε σε 195/50 ...

mechanical666
30-01-2012, 14:44
Το πρόγραμμα που φοράω είναι αρκετά light – ασφαλές κ μου το είχε βάλει ο RT … που βέβαια μου είχε πει ότι αν αλλάξω κάτι στο setup του αυτοκινήτου … θα πρέπει να το αλλάξω … λέτε να φταίει αυτό ?? τόσο μεγάλη αλλαγή είναι η τοποθέτηση / αλλαγή της εισαγωγής + σωληνώσεις που να χρειάζεται άλλο πρόγραμμα ??

....μαλιστα,οκ πηρα μια ιδεα,γνωμη μου ειναι να πας εκει που περασες το προγραμμα και να του πεις τι θεμα εχεις<οχι οτι θα καταλαβει κατι ο αρης....>αλλα νομιζω πως εμπλεξες λιγακι....

john-john
30-01-2012, 15:29
Το ξέρω ότι το καλύτερο θα ήτανε δυναμομέτρηση πριν ... τοποθέτηση σωληνώσεων ... δυναμομέτρηση ... τοποθετηση BMC ... δυναμομέτρηση ... αλλά το κόστος θα ανέβαινε αρκετά κ έτσι δεν ...

Επίσης το πρόγραμμα το έβαλα στον RT κ αλλού έκανα την τοποθέτηση των σωληνώσεων ... λίγο λάθος βέβαια αλλά o RT είναι αρκετά μακριά μου ...

Η αλλαγή διάστασης ελαστικών σε 195/50/15, συμφωνώ ότι είναι καλή λύση απλά τα 205 που έχω ... έχουν ακόμα ψωμί κ είναι κρίμα να τα αλλάξω ...

john-john
30-01-2012, 15:35
οταν κανουν τετοιου ειδους αλλαγες τις κανουν σταδιακα και τσεκαρουν ταυτοχρονα
αν δεν εχεις καποιο προβλημα σε καποια ενωση , τοτε ειναι απο το τικ σε συνδυασμο με το φιλτρο..
οι σωληνωσεις θεωρητικα δεν πρεπει να φταινε

Τι εννοείς 'τικ σε συνδυασμό με το φίλτρο' ?? Φταίει δηλαδή το tik pipe για το lag (αυτό που λέει κ ο larson πιο πάνω) ??
Τα Brabus roadster έχουν κ αυτά lag χαμηλά (με το εξίσου μεγάλο tik pipe) ??

gavanos
30-01-2012, 15:54
Tα brabus roadster δεν ξέρω αν είναι συγκρίσιμα...έχουν άλλη τουρμπίνα, άλλο intercooler, οπότε δεν ξέρω και αυτά εάν παίζουν ρόλο στο να μην υπάρχει lag...

djvolis
30-01-2012, 16:14
Τι εννοείς 'τικ σε συνδυασμό με το φίλτρο' ?? Φταίει δηλαδή το tik pipe για το lag (αυτό που λέει κ ο larson πιο πάνω) ??
Τα Brabus roadster έχουν κ αυτά lag χαμηλά (με το εξίσου μεγάλο tik pipe) ??
δεν μιλησε κανεις για δυναμομετηση γιατι τα μεγεθη δεν ειναι τοσο συγκρισιμα, εννοουσα απλα οδηγηση.
τα brabus δεν εχουν καμμια συγκριση με την δικη σου περιπτωση..εχουν αλλο τικ, αλλη τουρμπινα, αλλο φιλτρο αλλες σωληνωσεις και το βασικοτερο αλλο προγραμμα!
ναι λεω αυτο που λεει και ο larson παραπανω

larson
30-01-2012, 16:18
τα μπράμπους έχουν μεγαλύτερο από τα 82 άρια τικ αλλά ΟΧΙ εξίσου μεγάλο με αυτό που έβαλες ... και ναι σε σχέση με το 82άρι πρέπει να έχει λίγο μεγαλύτερο λαγκ ... όπως και το 82άρι πρέπει να έχει λίγο μεγαλύτερο λαγκ από το 62άρι ...

tsiko
30-01-2012, 17:25
εγω με το τικ δεν παρατηρησα λαγκ , βεβαια δεν εχω light προγραμμα και γενικα ειναι τελειως διαφορετικο απλα κανω μια παρατηρηση...

siroumist
30-01-2012, 18:13
πιστεύω οτι αν ο john-john είχε δυνατότερο πρόγραμμα δε θα αντιμετώπιζε πρόβλημα...για παράδειγμα όσοι έχουν αλλάξει τικ-πάιπ με highspeed είδαν διαφορά προς το καλύτερο... αυτό που σου προτείνω εγώ είναι αρχικά να βγάλεις το bmc βάζωντας το μαμά να δείς διαφορές(σου λέω να ξεκινήσεις απο εκεί επειδή είναι πιο εύκολο).στη συνέχεια βάλε το μαμά τικ πάιπ αν δε δείς κάποια βελτίωση ώστε να δείς απο που προέρχεται το λαγκάρισμα τελικά!! πριν απο όλα αυτά απευθύνσου στο βελτιωτή σου που το πιο σίγουρο είναι να σου πει για επαναπρογραμματισμό..

john-john
30-01-2012, 19:52
Ωραία συμπεράσματα έβγαλα από τις γνώσεις / ιδέες σας ...
Ευχαριστώ πολύ όλους !!

Θα δοκιμάσω κάποια πραγματάκια κ θα ενημερώσω την παρέα !!

Πάντως η τοποθέτηση δυνατότερου προγράμματος είναι σίγουρη (μάλλον του high speed σαν πιο δουλεμένο / δυνατό / οικονομικότερο σαν κόστος αγοράς).

JEKIS
09-12-2013, 18:36
xd