PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : πρόβλημα απόδοσης A/C

madman
08-08-2011, 12:18
Αγαπητοί φίλοι,

ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη για το μεκροσκελές μου ποστ στην προσπάθεια να δώσω όλες τις διαθέσιμες πληροφορίες για το πρόβλημα μου, ώστε αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να με βοηθήσει στην επίλυση του.

Εχω ένα smartάκι 451 ατμοσφαιρικό 71hp κάτι λιγότερα από 4 χρόνια με 46.000χλ από το οποίο δεν είχα κανένα παράπονο από την απόδοση του A/C και ποτέ δεν είχε τύχει να προσθέσουμε φρέον.

Πριν λίγες μέρες άρχισε να μην έχει σταθερή απόδοση κ έτσι ελέγχθηκε για φρέον (με την κλασσική μέθοδο ελέγχου, αφαίρεσης όλου του φρεον, προσθήκη 420g φρέον και 180ml λιπαντικού, κατά τις οδηγίες του κατασκευαστή, τεστ κενού κλπ) και βρέθηκε ότι είχε μέσα 260g.

Μετά την πλήρωση με φρέον και λιπαντικό κατά την μέτρηση της θερμοκρασία του αέρα που βγάζει παρατήρησα ότι, όταν το χειριστήριο κατεύθυνσης του αέρα ήταν ακριβώς κάτω, δηλαδή να μοιράζει τον αέρα σε πόδια και πρόσωπο, η θερμοκρασία του αέρα ήταν 8 βαθμούς κελσίου με το smart να δουλεύει σταθμευμένο στο ρελαντί.
Όταν γύριζα το χειριστήριο έστω κ ελάχιστα προς το πρόσωπο, τότε άμεσα άρχιζε να ανεβάζει την θερμοκρασία του αέρα μέχρι να φτάσει στους 17 βαθμούς κελσίου, όπου και την κρατάει σταθερή!

Σε όλες τις περιπτώσεις ακούγεται ο συμπιεστής του A/C που κομπλάρει κανονικά, το όργανο μετράει σωστή πίεση στο κύκλωμα και κάνει αφύγρανση βγάζοντας πολύ νερό από κάτω.

Εν κινήσει παρατηρούνται ελαφρώς υψηλότερη θερμοκρασία αέρα όταν τον μοιράζει σε πόδια και πρόσωπο κ ίδια μόνο για πρόσωπο.

Συνδέθηκε με διαγνωστικό το οποίο δεν δείχνει να έχει καταγραφεί κάποιο πρόβλημα ή βλάβη.

Δεν γνωρίζω αν είναι τυχαίο ή έχει κάποια κοινά μέρη ή χρησιμοποιεί και τις μετρήσεις εξωτερικής θερμοκρασίας, αλλά ταυτόχρονα με την μειωμένη απόδοση του A/C (όταν ο αέρας βγαίνει στο πρόσωπο) η ένδειξη εξωτερικής θερμοκρασίας κολλάει στους 28 βαθμούς!

Συγκεκριμένα το Σάββατο έδειχνε όλη την ημέρα 28 βαθμούς (βγήκε από το υπόγειο πάρκινγκ με 26, πήγε 28 κ έμεινε εκεί) κ το A/C είχε μειωμένη απόδοση (μετρώντας την θερμοκρασία αέρα με επαγγελματικό, ελεγμένο θερμόμετρο). Κάποια στιγμή σε ένα τράνταγμα από κάποια από τις ανωμαλίες των Ελληνικών δρόμων η ένδειξη θερμοκρασίας "ξεκόλλησε" κ άρχισε να ανεβαίνει πολύ γρήγορα μέχρι που έφτασε τους 33 βαθμούς που ήταν και η σωστή εξωτερική θερμοκρασία!
Τότε η αίσθηση που είχαμε μέσα στο αυτοκίνητο και τα δύο άτομα που ήμασταν μέσα, ήταν ότι το A/C άρχισε να αποδίδει αισθητά καλύτερα!
Λίγο μετά σε άλλη ανωμαλία από τους 33 άρχισε πάλι να δείχνει 28 κ αργά το μεσημέρι επαναλήφθηκε το ίδιο σκηνικό μετά από τράνταγμα ανωμαλίας όπου άρχισε κ πάλι να ανεβαίνει γρήγορα για να δείξει τους πραγματικούς 34 βαθμούς.
Δυστυχώς δεν είχα πλέον το θερμόμετρο να μετρήσω θερμοκρασία αέρα, αλλά η αίσθηση που είχαμε μέσα ήταν ότι κατά διαστήματα πάγωνε πολύ και κατά διαστήματα είχαμε απλά δροσερό αέρα.

Επειδή το είδαν αρκετοί άνθρωποι αντιπροσωπείας, εξειδικευμένου συνεργείου και φίλοι μηχανικοί και ηλεκτρολόγοι άλλης μάρκας αυτοκινήτου, μπήκε στο επίσημο διαγνωστικό και σε άλλο φίλων και κανένα δεν κατέγραψε κάποια βλάβη αλλά και κανείς δεν είναι σε θέση να μου δώσει μία έγκυρη απάντηση θα ήθελα να ζητήσω την πολύτιμη βοήθεια σας.

Υπάρχει σχέση της ένδειξης εξωτερικής θερμοκρασίας και λειτουργίας A/C?

Έχει κάποιος το ηλεκτρικό κύκλωμα του 451 ή έστω γνωρίζει που είναι οι αισθητήρες εξωτερικής και εσωτερικής θερμοκρασίας και οι "φύσες" αυτών να κάνω έστω και μόνος μου έναν έλεγχο μήπως κάτι δεν πατάει καλά και με τα τραντάγματα μία δουλεύει και μία όχι?

Διάβασα σε άλλα ποστ με προβλήματα με το A/C για προβληματικό αισθητήρα εσωτερικής θερμοκρασίας, προβληματικά χειριστήρια ελέγχου θερμοκρασίας κλιματισμού και "εγκεφάλου" κλιματισμού.
Γνωρίζουμε κάποια τάξη μεγέθους κόστους για αυτά, για την περίπτωση που και το δικό μου έχει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας

Φιλικά
Νικόλας

djvolis
08-08-2011, 12:36
Υπάρχει σχέση της ένδειξης εξωτερικής θερμοκρασίας και λειτουργίας A/C?

Έχει κάποιος το ηλεκτρικό κύκλωμα του 451 ή έστω γνωρίζει που είναι οι αισθητήρες εξωτερικής και εσωτερικής θερμοκρασίας και οι "φύσες" αυτών να κάνω έστω και μόνος μου έναν έλεγχο μήπως κάτι δεν πατάει καλά και με τα τραντάγματα μία δουλεύει και μία όχι?

Διάβασα σε άλλα ποστ με προβλήματα με το A/C για προβληματικό αισθητήρα εσωτερικής θερμοκρασίας, προβληματικά χειριστήρια ελέγχου θερμοκρασίας κλιματισμού και "εγκεφάλου" κλιματισμού.
Γνωρίζουμε κάποια τάξη μεγέθους κόστους για αυτά, για την περίπτωση που και το δικό μου έχει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας

Φιλικά
Νικόλας
1,εννοειται πως υπαρχει...ειναι ο αισθητηρας που βρισκεται εξω και σου δειχνει την ένδειξη στο κοντερ...
2,δεν είναι θεμα ενώσεων ..
3,πρεπει να πας σε κάποιο εξειδικευμένο/εξουσιοδοτημένο και να διαβάσει τον ρυθμιστη/εγκέφαλο κλιματισμου(πραγματικές τιμες) και μετα να κάνει καλιμπραρισμα/εκμαθηση . λογικά θελει αλλαγη...ειναι πολύ συνιθισμενο φαινομενο...κοστος δε θυμαμαι καλα αλλα νομιζω οτι κυμαινεται στα 2~3 κατοσταρικα...

madman
08-08-2011, 12:43
σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη μου :)

θα δοκιμάσω και σε άλλο συνεργείο γιατί σε αυτά που πήγα μου είπαν ότι αυτή την βλάβη συνήθως την δείχνει το διαγνωστικό και αυτό δεν έβγαλε τίποτα :(
2-3 κατοστάρικα για αλλαγή φαντάζομαι ε?

Όσο για την πρώτη ερώτηση γνωρίζω για τη σχέση εξωτερικού αισθητήρα (που βρίσκεται αλήθεια?) και ένδειξης στο ταμπλό, απλά δεν γνώριζα αν λαμβάνει υπόψη του το A/C την εξωτερική θερμοκρασία για να ρυθμίσει την λειτουργία του.
Αυτό δε για τις επαφές-ενώσεις το ρώτησα γιατί όλες τις φορές "στρώνει" μετά από τράνταγμα....

smalt
08-08-2011, 12:52
εμενα που και που κολλαει ο ρυθμιστης κλιματισμου (π.χ. αντι για ζεστη βγαζει κρυο) ομως στο διαγνωστικό εχει βγαλει την αντιστοιχη βλαβη.. κοστος - 400.

madman
08-08-2011, 13:01
εμενα που και που κολλαει ο ρυθμιστης κλιματισμου (π.χ. αντι για ζεστη βγαζει κρυο) ομως στο διαγνωστικό εχει βγαλει την αντιστοιχη βλαβη.. κοστος - 400.

αυτό μου είπαν ότι αν ήταν αυτή η βλάβη θα την έδειχνε!
το περίεργο είναι ότι ο ρυθμιστής θερμοκρασίας δουλεύει κανονικά και μόνο η θέση του περιστροφικού ρυθμιστή κατεύθυνσης του αέρα επηρεάζει την απόδοση!
Το κακό δε είναι ότι αν το βάλω προς τα κάτω (μοιράζει τον αέρα σε πόδια και πρόσωπο) τα πόδια μου πραγματικά ξυλιάζουν από τον παγωμένο αέρα :?