PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ποσα αλογα??

lanciaYturbo
22-10-2011, 02:57
παιδια ενα μοτερ roadster με μπιελοπιστονα,εκκεντροφορο,ιντερcooler εξατμιση,προγραμμα εισαγωγη κολλαρα μπουζο μπουζοκαλωδια κ ολα τα υπολοιπα,ποσα αλογα παει??

AL6X
22-10-2011, 16:11
Πολύ αισιόδοξα 160-180... ο θεός να με συγχωρέσει

djvolis
22-10-2011, 19:05
θεωρητικα 130~140+ πρακτικα 110~115 (ο θεος να με συγχωρεσει και μενα!!)

john-john
22-10-2011, 19:29
Εγώ έχω ακούσει γύρω στα 160-180 στρόφαλο επίσης ...
Υπάρχει όμως κάποιος που το έχει κάνει ή δει ??

Παναγιώτη μήπως λες πολύ λίγα (πρακτικά 110 - 115) ... αφού με μαμά εντόσθια μπορείς να φτάσεις γύρω στα 105 ... λέω εγώ ...

lanciaYturbo
23-10-2011, 04:03
απλα σας ρωταω γτ κανονισα να πατησω με ενα 700αρι fortwo με roadsret μοτερ κ ειχε αρκετα πραγματα επανω κ με δικασε...απο 2ες ρολλ παντα γτ απο σταση δεν θα ειχε νοημα

djvolis
23-10-2011, 12:51
Εγώ έχω ακούσει γύρω στα 160-180 στρόφαλο επίσης ...
Υπάρχει όμως κάποιος που το έχει κάνει ή δει ??

Παναγιώτη μήπως λες πολύ λίγα (πρακτικά 110 - 115) ... αφού με μαμά εντόσθια μπορείς να φτάσεις γύρω στα 105 ... λέω εγώ ...ασε το τι λεει ο καθενας...τι βλεπεις στην πραγματικοτητα παιζει ρολο.
οσο για τα 105...το λες εσυ... το χεις δει? εχω στο δικο μου στην τελευταια δυναμομετρηση ειχα παει 104+ αλλα ομως απ οσο γνωριζω και εχει ακουστεί "απο μεσα" πανω απο τα 110 δεν ...

mechanical666
23-10-2011, 13:00
ο βολης θα σου ελεγε οτι περα απο τα αλογα το προβλημα στο 700 ειναι η μεταδοση...θεωρητικα αν ειχες 100αλογα θα ησουν 730 kg θα ειχες 7.3 κιλα ανα ιππο..και δες τον καρακατω πινακα...
Η έννοια του λόγου κιλών/ίππο.
Είναι το βάρος που πρέπει να κουβαλήσει το κάθε άλογο του κινητήρα μας!
Όσο μικρότερος είναι ο λόγος κιλών/ίππο, τόσο καλύτερες οι επιδόσεις του αυτοκινήτου.
Αυτοκίνητα με ίδια αναλογία κιλών/ιππο έχουν ίδιες ή πολύ παρόμοιες επιδόσεις στο δρόμο.
Saxo VTS + οδηγός = 950+70=1020 kg
Δηλωμένη ιπποδύναμη: 140 άλογα
Σχέση κιλών/ίππο: 1020/140 = 7,29
Golf V 1.4 + οδηγός = 1330+70=1400 kg
Δηλωμένη ιπποδύναμη: 200 άλογα
Σχέση κιλών/ίππο: 1400/200 = 7
Αν βάζαμε δηλωμένη ιπποδύναμη του Golf τα 210 άλογα τότε:
Σχέση κιλών/ίππο: 1400/210 = 6,67
Αν όμως θεωρήσουμε ότι η σχέση κιλών/ίππο είναι ίδια και για τους δυό σας, αφού σχεδον το ίδιο πηγαίνατε, για το Golf ισχύει:
Ιπποδύναμη= κιλά/(κιλά ανά ίππο) -> Ιπποδύναμη = 1400/7,29 = 192 άλογα
Αν φυσικά έφαγες κάτι παραπάνω το μεσημέρι και κουβαλούσες καμια κούτα εργαλεία και ένα αμόνι και μερικά subwoofer (δηλαδή ήσουν +100 κιλά από ό,τι υπολόγισα) τότε η ιπποδύναμη αλλάζει:
Ιπποδύναμη = 1500/7,29 = 205 αλογα <small>Εκεί όπου θέλουμε να καταλήξουμε με αυτήν την ανάλυση είναι στην πολύ απλή διαπίστωση ότι η αναλογία κιλών ανά ίππο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνη της, προκειμένου να συγκριθούν δύο αυτοκίνητα μεταξύ τους. Οι παράγοντες που υπεισέρχονται σε μια τέτοια σύγκριση είναι πολύ πιο πολύπλοκοι και σαφώς πιο δυσνόητοι. Οι σχέσεις και τα συστήματα μετάδοσης, η γεωμετρία της ανάρτησης κι ένα πλήθος άλλων παραγόντων, πέρα από ιπποδυνάμεις και βάρη, παίζουν ένα ρόλο εξίσου καθοριστικό. Tο πόσο σημαντικός είναι αυτός σ’ έναν αγώνα ταχύτητας θα το αναλύσουμε, όταν θα επιστρέψουμε με τα στοιχεία του Vbox από την πίστα των Mεγάρων.</small>..επισης να υπολογιζεις οτι το σασμαν του σμαρτ δεν σε βοηθα για παραπανω αλογα..θα σου μιλησω για μενα,ενα αυτοκινητο σμαρτ γυμνο με καθισμα καρτ και τουρμπινα απο σταρλετ με πιεση στο 1.65 <χωρις μεθανολες κλπ που εχουν αλλα παιδια εδω που βοηθανε επιπλεον...>εβγαλα 110αλογα αλλα πηγαινα σχεδον κοπια με τα 100 που ειχα..απο κει και περα η μεταδοση θελει ενισχυση και γτ οχι πατεντα να αλλαχτει..τοτε θα ειχες ενα τερατακι 100 αλογων με επιοδσεις ενος σεατ λεον 225 αλογων...καταλαβες την διαφορα???παντως το μοτερ ποτε δεν εχει ταβανι..μονο αν το πας για καθημερινη χρηση!!!!

siroumist
23-10-2011, 17:16
και ερωτώ.....γιατί όλοι όσοι έχουν κάνει αυτές τις βελτιώσεις δεν έχουν βγάλει τόσα άλογα??και αν τα έχουν βγάλει γιατί δε θα το μάθουμε ποτέ??

gavanos
23-10-2011, 17:44
Ελα ντε...

john-john
23-10-2011, 21:16
..απο κει και περα η μεταδοση θελει ενισχυση και γτ οχι πατεντα να αλλαχτει..τοτε θα ειχες ενα τερατακι 100 αλογων με επιοδσεις ενος σεατ λεον 225 αλογων...καταλαβες την διαφορα???

Αυτό πως γίνεται ??
Άρα προτείνεις κάποιος ουσιαστικά να μην πειράξει το μοτερ αλλά να επικεντρωθεί αλλού ... που ?? πως γίνεται ??

AL6X
23-10-2011, 21:48
Μακάρι να έγραφε κάποιος που έχει κάνει σοβαρό tuning σε roadster μοτέρ. Σίγουρα υπάρχουν 2 που ξέρω εγώ με σφυρήλατα μοτέρ με γύρω στα 180 άλογα.
Το θέμα είναι ότι απλά δεν ασχολούνται με forum.

Μην επεκταθούμε στο θέμα αξιοπιστίας γιατί ανοίγει-αφορά άλλο θέμα ..

kostastnt
23-10-2011, 21:58
Άντε και έχει 110-130-180 άλογα.. Το προβληματικό σασμάν πως το διόρθωσαν? Το διαφορικό βγάζει όλη την δύναμη? Σήμερα το συζήταγα αυτό το θέμα με τον teris2 και όσο κι αν έχουμε ψάξει δεν υπάρχει σοβαρή πρόταση για σασμάν της προκοπής..

siroumist
24-10-2011, 03:06
Μακάρι να έγραφε κάποιος που έχει κάνει σοβαρό tuning σε roadster μοτέρ. Σίγουρα υπάρχουν 2 που ξέρω εγώ με σφυρήλατα μοτέρ με γύρω στα 180 άλογα.

βρες μου τα άλογα με αποδείξεις και θα σου βρω το σασμάν...

gavanos
24-10-2011, 05:55

Προφανώς όμως, το θέμα αξιοπιστίας είναι πολύ σημαντικό. Τί να το κάνω εγώ ένα roadster με μοτέρ με τρελλά άλογα, το οποίο να αντέχει μόνο 2 βόλτες που λέει ο λόγος?
Όσο για τα 180 άλογα, Al6x επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω. Έχω ακούσει τόσες αερολογίες στα τόσα χρόνια μου στο smartmania, τόσα ανυπόστατα πράγματα από άτομα, τα οποία δεν λένε απαραίτητα ψέμματα αλλά έχουν πέσει θύματα τρελής παραπληροφόρησης, που πλέον δεν πιστεύω τίποτα, εάν δεν δω κάτι τέτοιο από κοντά.

Όσο για το σφυρήλατο, αυτό σίγουρα δεν βγάζει περισσότερα άλογα. Ίσα ίσα και περισσότερο ζόρι τραβάει μιας και πιο βαρύ. Το μόνο που "υποτίθεται" ότι κάνει το σφυρηλάτημα σε μοτέρ, είναι ότι "υποτίθεται" ότι αντέχουν περισσότερο τα σφυλήλατα μέρη. Όμως έχω δει και μοτέρ με πρόγραμμα 115hp σφυρήλατο, ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ, με ελάχιστα km να σπάει, επειδή απλά το σφυρήλατο πιστόνι έκανε διαμπερές το μπλοκ...Και μιλάμε για μοτέρ 101...

Και πριν βιαστεί κανεις να αναφέρει ότι το νούμερο 180hp μπορεί να φαίνεται σε δυναμομέτρηση, δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Το ίδιο αυτοκίνητο μπορεί σε ένα δυναμόμετρο να δείξει 98 άλογα και σε άλλο να δείξει 120.

Το μόνο λοιπόν που θα έλεγα ότι είναι πιο "ασφαλές" για να βγει κάποιο συμπέρασμα, είναι δυναμομέτρηση ομαδική, ώστε οι συνθήκες και το δυναμόμετρο να είναι όσο το δυνατόν πιο ίδιες, και από εκεί και πέρα τα αποτελέσματα τα οποία θα προκύψουν δεν θα είναι απόλυτα, αλλά συγκριτικά.

john-john
24-10-2011, 10:03
Ωραία πράγματα !! 180 αλόγατα σε 850 περίπου κιλά !!
Ας μην είναι 180 βρε αδελφέ ... ας είναι 150 !!

Αλέξη (Al6x) ... πόσο καλά ξέρεις τα 2 παιδιά με τα πολλααααα άλογα, μήπως σε έχουν παέι βόλτα τα παιδιά με το σφυρήλατο μοτερ (180hp) ?? Για πες εντυπώσεις ...

smartovios450
24-10-2011, 13:42
Να πώ την αποψή μου.

Τα πολλά άλογα σε Smart ειδικά από την στιγμή που το έφτιαξαν από το εργοστάσιο δεν είχαν στο νού τους να φτιάξουν και ένα με πολλά πολλά άλογα, προφανώς για να κρατηθεί η τιμή σε χαμηλά επιπεδα και επειδή απευθύνεται σε κοινό ένα cool όχημα σε ποιότητα-τιμή-επιδόσεις για την κατηγορία του που μπαίνει στα χωράφια των σπόρ οχημάτων πχ (lotus elise,SLK,Z3,Z4,MG,MR2 ktl) για ένα κοινό νεανικό που όνειρό τους ήταν ένα οικονομικά εφικτό στην απόκτηση τους με χαμηλά τέλη,φόροι κτλ.

Από την άλλη οι βελτιώσεις αν σε κάποιον δεν του αρκούν οι επιδόσεις του Roadster & Fortwo-Forfour brabus μπορεί να πάει στο άλλο στρατόπεδο των Lotus elise (740kg η elise),Evo,impreza,s2000 κτλ που είναι πιο κατάλληλα φτιαγμένα για τέτοιες προδιαγραφές.

180 άλογα σε 700cc μοτέρ και να γίνεται...δύσκολα ποσο να αντέξει? Ισως μόνον να γίνεται με άλλο μοτέρ πχ Hayabusa,Mr2,elise 1,8vvt by toyota ktl για να βγάλει την υποδύναμη...
είχα διαβάσει οτι η BMW κάποτε δεκαετία 60-70 είχε φτιάξει μοτέρ 1,500cc turbo 1500 άλογα,αλλά άντεχε μόνο 2 γύρους της πίστας και μετά ανατιναζόταν το μοτέρ.

Digital
24-10-2011, 14:45
..είχα διαβάσει οτι η BMW κάποτε δεκαετία 60-70 είχε φτιάξει μοτέρ 1,500cc turbo 1500 άλογα,αλλά άντεχε μόνο 2 γύρους της πίστας και μετά ανατιναζόταν το μοτέρ.

M12/13 και το μπλοκ ειναι το Μ10 παραγωγης , και οχι δεν εσπαγε μετα απο 2 γυρους απλα η Bosch η kugelfischer και τα αλλα ηλεκτρικα της τοτε εποχης ποτε δεν μπορεσαν να υποστηριξουν σωστα το ολο προτζεκτ

AL6X
24-10-2011, 14:47
Τα 2 άτομα που ανέφερα παραπάνω, έχω και εγώ την κάθε αμφιβολία για τα ονομαστικά άλογα γιατί δεν τους γνωρίζω προσωπικά, ούτε έχω πάει βόλτα.

Δυστυχώς έχουμε φτάσει σε σημείο να κυνηγάμε τα άλογα, σαν να είναι η καλύτερη αίσθηση στην αυτοκίνηση.
Αυτό είναι τελείως λάθος για μένα και δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο σε σχέση άλλες παραμέτρους οι οποίες αρχίζουν σιγά σιγά να φαίνονται και να εφαρμόζονται.
Το βάρος, η μετάδοση, και αεροδυναμική.

Τώρα που είπε ο smartovios450 για subaru, evo και για άλλα ταξί, δεν θέλω να επεκταθώ.
Καλά! Χρυσά! Μόνο όπου γλιστράει και δεν έχει πρόσφυση ο δρόμος. Αλλιώς η τετρακίνηση σε καθυστερεί.
Υπάρχει και βίντεο που ένα roadster ακολουθεί για πλάκα ένα Evo 9 σε μικρή κλειστή πίστα.

Από το να ανεβάσεις το roadster πάνω από τα 120 άλογα θέλει τρομερά λεφτά. Τα σφυρήλατα, κεφαλές, εκκεντροφόροι, τουρμπίνες μεγαλύτερες, συστήματα ψύξης, είναι ακριβά, και αν ανοίξεις το μοτέρ μετά δεν τελειώνεις.
Καλύτερα είναι να ελαφρώσεις το αμάξι από: *Τις ζάντες (spikeline 16" 16,1kg με λάστιχο) Χ 4
(Brabus 17" 18kg με λάστιχο) Χ 4

*Καθίσματα(20kg) Χ 2

Αλλά να μην ξεφύγουμε από το θέμα.
Αν συζητάμε εδώ για πόσα άλογα μπορεί να βγάλει ένα μοτέρ roadster super πιεσμένο και όσο αντέξει,
ή καλύτερα, αν αντέξει πάνω από 3 ανοίγματα, εγώ 170-180 άλογα στρόφαλο πιστεύω

Sphinxgr
24-10-2011, 15:02
*Τις ζάντες (spikeline 16" 16,1kg με λάστιχο) Χ 4

*Καθίσματα(20kg) Χ 2

Και όπως είχα γράψει και στο παρελθόν το ένα κιλό αναρτώμενης μάζας στους τροχούς έχει επίπτωση σαν το ίδιο βάρος *3 στο αυτοκίνητο. Οπότε αν ελαφρύνουν οι ζάντες 7 κιλά η κάθε μία (γίνουν σιδερένιες ας πούμε) είναι σαν να έχουμε μειώσει το συνολικό βάρος 7*3*4=84 κιλά οπότε είναι σαν να πήρες 9 ίππους σε ένα μαμα 82 αρι.

650kg/82ps=7,9kg/ps-> 720kg/7,9kg/ps= 91,1bhp

Αν με τίποτα καθίσματα κλπ βγάλεις άλλα τόσα κιλά πας στα 580/82=7,07 720/7,07=101 (οπότε έχεις απόδοση 19 αλόγων επιπλέον!)

Αν έχεις και κανα πρόγραμμα high speed ουσιαστικά είναι σαν να είσαι 580/105=5,52 720/5,52= 130!!!! και όλα αυτά με ελάχιστο κόστος

mechanical666
24-10-2011, 15:12
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ 180 ΑΛΟΓΑ ΑΠΟ 700 ΜΟΤΕΡ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΣΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ,ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΟΤΕ ΜΕ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ..ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΣ ΟΤΙ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ 55ΑΡΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΔΟΚΤΩΡΑ<ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΟΣ>ΕΧΕΙΣ ΤΑΒΑΝΙ ΤΑ 150 ΑΛΟΓΑ ΓΤ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΜΕ 1.65 ΟΡΙΟ ΟΒΕΡ ΔΕΝ ΣΤΡΟΦΑΡΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 6.800 ΒΛΕΠΕ CHAMPION ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΠΟΥ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΧΩ ΔΕΙ...ΤΟ ΣΦΥΡΗΛΑΤΟ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΒΑΡΥ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΩΜΕΝΟΣ ΣΤΡΟΦΑΛΟΣ BILLET ΔΝ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΟ ΣΜΑΡΤ,ΕΛΑΦΡΩΜΕΝΑ ΒΟΛΑΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΡΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ..ΒΑΖΕΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΝΑΤΡΙΟΥ,ΚΑΛΗ ΒΕΝΖΙΝΗ,ΜΠΛΕ ΜΠΕΚ ΑΛΛΗ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΙΖΕΛ ΑΛΛΟ ΛΑΙΜΟ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ΕΩΣ 45Φ ΕΛΑΦΡΥ ΒΟΛΑΝ ΤΕΡΜΑ,ΚΑΙ 55ΑΡΑ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΒΕΝΖΝΗΣ 4.5 ΜΕ ΡΑΚΟΡΑΚΙ ΕΞΤΡΑ ΚΑΙ ΜΠΕΚΑΚΙ ΕΞΤΡΑ ΓΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΑ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΡΑΓΙΣΜΑΤΟΣ..ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΠΑΙΖΟΥΝ 2 ΣΕΤΑΡΙΣΜΑΤΑ ΜΕ 2 ΣΕΤΑΡΙΣΜΑΤΑ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΩΝ..ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΜΕ ΣΤΑ WATER METHANOL <STELIX> ΡΩΤΗΣΤΕ ΓΙΑ ΕΞΤΡΑ ΑΛΟΓΑΚΙΑ..180 ΑΛΟΓΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΖΕ ΤΟ CHARADE ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕ Τ2 1000 ΚΑΙ ΣΥΜΠΙΕΣΗ 10.0 ΧΤΥΠΑΓΕ 8.000ΣΑΛ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΜΟΤΕΡ...

mechanical666
24-10-2011, 15:19
Ο ΣΦΙΓΚΑΣ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ !!!!ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ!!!

kostastnt
24-10-2011, 16:51
Να ρωτήσω κάτι σχετικό-άσχετο :) Με σιδερένια ζάντα λέτε ότι γλυτωνουμε κιλά.. Στο στρίψιμο έχει καμιά διαφορά από την αλουμινίου?

larson
24-10-2011, 18:02
.. σφίγγα η 15άρες αλουμινίου του ρόντι είναι βαρύτερες από της αντίστοιχες σιδερένιες?!?!

siroumist
24-10-2011, 20:32
πιστεύω πως οι καλύτερες ζάντες για το roadster είναι οι πολυάκτινες οι 15αρες....για 15άρα είναι λίγο πιο φαρδιά απο τις κοινές και με σωστό ελαστικό έχεις δύναμη και πρόσφυση..(βλέπε duke 21gr) . συμφωνώ απόλυτα με το σφίγγα και με όσους υποστηρίζουν τη μείωση βάρους...είναι το οικονομικότερο και το καλύτερο!!

AL6X
25-10-2011, 00:34
mechanical666 αν έχεις ασχοληθεί τόσο με το θέμα tuning σε μοτέρ roadster, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ξέρεις σε ποιους αναφέρομαι.
Ο ένας είναι κάτοχος roadster και ο άλλος είναι ο Στέλιος F2 με μοτέρ roadster.
Εγώ έχω μιλήσει με το Στέλιο και δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω γιατί ούτε προβολή ζητάει, ούτε είναι πιτσιρικάς για να κυνηγάει να αποδείξει τα άλογα του.
Σίγουρα κρατάω μικρό καλάθι σε ότι ακούω γιατί όπως είπα και πιο πάνω, ούτε προσωπικά τον ξέρω, ούτε έχω πάει βόλτα.

*Τα 180 άλογα δεν βγαίνουν με 1.6 bar.. Εγώ μιλάω και 2-2.2 bar

Όπως λέει και ο colin chapman (ιδρυτής της lotus): Τα άλογα σε καθιστούν ταχύτερο στις ευθείες. Η μείωση βάρους σε καθιστά ταχύτερο παντού.
Δηλαδή... Ένα αν οδηγήσεις το ίδιο αμάξι σε μια πίστα, και ύστερα αφαιρέσεις το περιττό βάρος ο χρόνος και η αίσθηση που θα έχεις κερδίσει δεν αγοράζονται με χρήματα.
Εξάλλου αυτός είναι ο μόνος λόγος που τα roadster μας παίζουν εύκολα με αμάξια πολύ μεγαλύτερης αξίας. Στης ευθείες μας πατάνε από πάνω, αλλά μόλις αρχίσουν οι στροφές τότε θα φανεί το αφεντικό :-bd

tsiko
25-10-2011, 01:38
ρε παιδια oι 16αρες-17αρες replica brabus σε σχεση με τις πολυακτινες 15αρες η της 16αρες spikeline ποσο διαφορα βαρους εχουν , θα δω μεγαλη διαφορα στην αποδωση ??? εχω ψηθει αρκετα να τις βγαλω γιατι ναι μεν ειναι ωραιες αλλα εχω την εντυπωση πως μου κοβουν πολυ οπως επισης πιστευω πως θα εχουν μεγαλη διαφορα στη καταναλωση και στην αγορα ελαστικων....

mechanical666
25-10-2011, 03:37
εχω την εντυπωση οτι η brabus 17αρες ειναι 20κιλα οταν οι 15αρες που φοραω ειναι 15κιλα..

mechanical666
25-10-2011, 03:38
δες κατω κατω...http://www.fq101.co.uk/data-a-reference/352-component-weights.html

Sphinxgr
25-10-2011, 07:51
.. σφίγγα η 15άρες αλουμινίου του ρόντι είναι βαρύτερες από της αντίστοιχες σιδερένιες?!?!

Σε fortwo που άλλαξα τις μαμα σιδερένιες(που είχα χρόνια και ήξερα πως είναι) - και οι οποίες είναι περίπου ίδιες με τις roadster σιδερένιες , με μαμά pulse ζάντες η διαφορά στο βάρος τους ήταν τεράστια. Εμφανέστατη ήταν και η διαφορά στις επιδόσεις και την κατανάλωση. Μετρημένα η κατανάλωση ανέβηκε 10% και το αυτοκίνητο ήταν πιο αργό κάποια δευτερόλεπτα για να φτάσει σε συγκεκριμένα χμ.

Αν καταφέρω κάποια στιγμή θα τις ζυγίσω για να έχω και στοιχεία με απόλυτους αριθμούς.

AL6X
25-10-2011, 10:20
4683
Apo panw einai o pinakas timon gia tis zantes smart
An den fenete, katevaste tin photo sto PC kai kante zoom

spyros7
25-10-2011, 10:30
Αν δεν κανω λαθος η 18αρα (η τελευταια) η brabus λεει 7 kg?? Μαλλον λαθος θα εχει γινει εφ' οσον η αντιστοιχη 17αρα, αν βλεπω παλι καλα ειναι, ειναι 18kg??

duke21gr
25-10-2011, 12:49
μπορούμε να έχουμε αυτό τον πίνακα σε μεγαλύτερη ανάλυση γιατί δε μπορώ να διαβάσω καθαρά τις τιμές των χαρακτηριστικών....

Οι τιμές που δίνει είναι μαζί με το λάστιχο?

siroumist
25-10-2011, 17:01
Σε fortwo που άλλαξα τις μαμα σιδερένιες(που είχα χρόνια και ήξερα πως είναι) - και οι οποίες είναι περίπου ίδιες με τις roadster σιδερένιες , με μαμά pulse ζάντες η διαφορά στο βάρος τους ήταν τεράστια. Εμφανέστατη ήταν και η διαφορά στις επιδόσεις και την κατανάλωση. Μετρημένα η κατανάλωση ανέβηκε 10% και το αυτοκίνητο ήταν πιο αργό κάποια δευτερόλεπτα για να φτάσει σε συγκεκριμένα χμ.

Αν καταφέρω κάποια στιγμή θα τις ζυγίσω για να έχω και στοιχεία με απόλυτους αριθμούς.

πάντως και με βάση τον πίνακα οι σιδερένιες είναι οι ελαφρύτερες με 12,7 κιλά..

john-john
25-10-2011, 20:36
Αφού 'πίασαμε' λίγο το θέμα τροχός ... να συμπληρώσω επίσης ότι σημαντικό ρόλο παίζει και το πέλμα / προφιλ ελαστικού γενικότερα ...
Δηλαδή αν έχουμε 15'' ζάντα ... διαφορετικά θα νιώσουμε το αμάξι με ελαστικό 205/50/15 και διαφορετικά με 195/50/15 ...

Πάντως εδώ το θέμα είναι τα άλογα ... και μακάρι τα παιδιά που έχουν κάνει τις διάφορες μετατροπές σε roadster moter να μιλήσουν για την κίνηση τους και τις εντυπώσεις.

champion
25-10-2011, 21:31
Πολύ αισιόδοξα 160-180... ο θεός να με συγχωρέσει

Εεεεεεε!?!?!?? μάλλον μπερδεύτηκες , με κανένα θεό δεν φτανει τόσο.

champion
25-10-2011, 21:37

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να υπάρχουν αυτα τα αλογα .

champion
25-10-2011, 21:45
Τα 2 άτομα που ανέφερα παραπάνω, έχω και εγώ την κάθε αμφιβολία για τα ονομαστικά άλογα γιατί δεν τους γνωρίζω προσωπικά, ούτε έχω πάει βόλτα.

Δυστυχώς έχουμε φτάσει σε σημείο να κυνηγάμε τα άλογα, σαν να είναι η καλύτερη αίσθηση στην αυτοκίνηση.
Αυτό είναι τελείως λάθος για μένα και δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο σε σχέση άλλες παραμέτρους οι οποίες αρχίζουν σιγά σιγά να φαίνονται και να εφαρμόζονται.
Το βάρος, η μετάδοση, και αεροδυναμική.

Τώρα που είπε ο smartovios450 για subaru, evo και για άλλα ταξί, δεν θέλω να επεκταθώ.
Καλά! Χρυσά! Μόνο όπου γλιστράει και δεν έχει πρόσφυση ο δρόμος. Αλλιώς η τετρακίνηση σε καθυστερεί.
Υπάρχει και βίντεο που ένα roadster ακολουθεί για πλάκα ένα Evo 9 σε μικρή κλειστή πίστα.

Από το να ανεβάσεις το roadster πάνω από τα 120 άλογα θέλει τρομερά λεφτά. Τα σφυρήλατα, κεφαλές, εκκεντροφόροι, τουρμπίνες μεγαλύτερες, συστήματα ψύξης, είναι ακριβά, και αν ανοίξεις το μοτέρ μετά δεν τελειώνεις.
Καλύτερα είναι να ελαφρώσεις το αμάξι από: *Τις ζάντες (spikeline 16" 16,1kg με λάστιχο) Χ 4

*Καθίσματα(20kg) Χ 2

Αλλά να μην ξεφύγουμε από το θέμα.
Αν συζητάμε εδώ για πόσα άλογα μπορεί να βγάλει ένα μοτέρ roadster super πιεσμένο και όσο αντέξει,
ή καλύτερα, αν αντέξει πάνω από 3 ανοίγματα, εγώ 170-180 άλογα στρόφαλο πιστεύω

Το βάρος , η αεροδυναμικη , η περστροφικη δύναμη και η μεταφορά βάρους σε αυτό/τα ήταν πάντα στο παιχνίδι από τότε που το αυτό/το πρώτο μπήκε στους αγώνες.

champion
25-10-2011, 21:53
mechanical666 αν έχεις ασχοληθεί τόσο με το θέμα tuning σε μοτέρ roadster, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ξέρεις σε ποιους αναφέρομαι.
Ο ένας είναι κάτοχος roadster και ο άλλος είναι ο Στέλιος F2 με μοτέρ roadster.
Εγώ έχω μιλήσει με το Στέλιο και δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω γιατί ούτε προβολή ζητάει, ούτε είναι πιτσιρικάς για να κυνηγάει να αποδείξει τα άλογα του.
Σίγουρα κρατάω μικρό καλάθι σε ότι ακούω γιατί όπως είπα και πιο πάνω, ούτε προσωπικά τον ξέρω, ούτε έχω πάει βόλτα.

*Τα 180 άλογα δεν βγαίνουν με 1.6 bar.. Εγώ μιλάω και 2-2.2 bar

Όπως λέει και ο colin chapman (ιδρυτής της lotus): Τα άλογα σε καθιστούν ταχύτερο στις ευθείες. Η μείωση βάρους σε καθιστά ταχύτερο παντού.
Δηλαδή... Ένα αν οδηγήσεις το ίδιο αμάξι σε μια πίστα, και ύστερα αφαιρέσεις το περιττό βάρος ο χρόνος και η αίσθηση που θα έχεις κερδίσει δεν αγοράζονται με χρήματα.
Εξάλλου αυτός είναι ο μόνος λόγος που τα roadster μας παίζουν εύκολα με αμάξια πολύ μεγαλύτερης αξίας. Στης ευθείες μας πατάνε από πάνω, αλλά μόλις αρχίσουν οι στροφές τότε θα φανεί το αφεντικό :-bd

Ο στέλιος το είπε αυτό χαχαχαχαχααααααα άστο κατάλαβα , άκυρα τα παραπάνω ποστ δεν ασχολούμαι άλλο μετά από αυτό , χαχαχαχαχαχα.!!!!!!

siroumist
25-10-2011, 22:07
γενικά ας πούμε οτι έχουμε 2 roadster !
το 1ο έχει πρόγραμμα,φίλτρο,εξάτμιση,σωληνώσεις...βασικά πράγματα δηλαδή
το 2ο έχει επιπλέον αγριεμένο εκκεντροφόρο,ελαφρωμένες τροχαλίες,ψυγείο λαδιού(αν και δε παίζει πολύ ρόλο),μεγαλύτερο ιντερκούλερ,πεταλούδα,μπουζοκαλώδια,μεγαλύτερη τουρμπίνα και μεγαλύτερο ρυθμιστή πίεσης βενζίνης.

σίγουρα διαφορές υπάρχουν αλλά δεν έχω δει σημαντικές διαφορές προσωπικά...δηλαδή στη 2η περίπτωση έχουν πέσει χοντρά λεφτά χωρίς να έχεις το αναμενόμενο αποτέλεσμα απο όλα αυτά..

αυτό που έχω ακούσει είναι πως μπορείς να υπερκυβίσεις ίσως στα 750cc-800cc με διαφορετικό στρόφαλο...ίσως με αυτή τη λύση + όλα τα παραπάνω και άνοιγμα κεφαλή,βαλβίδες εισαγωγής-εξαγωγής,άνοιγμα πολλαπλής εισαγωγής,έναν δίσκο fismatec και ένα custom πρόγραμμα που δεν ξέρω ποιός έχει τη τεχνογνωσία να στο φτιάξει να έχεις απόδοση !!! αν έκανα όλα αυτά βέβαια προσωπικά εκτός των σφυρήλατων θα έκανα και κρυογένεση τουρμπίνας μαζί με το block του κινητήρα + ελαφρώματα... αξίζουν όμως όλα αυτά??? τόσα λεφτά για ναι μεν ένα δυνατό σμαρτ αλλά όχι το αποτέλεσμα που με τα μισά λεφτά και λιγότερα θα είχες σε ένα διαφορετικής μάρκας....

τώρα μην αναλύσουμε πάλι το θέμα της μετάδοσης...όποιος τα χει και τα ρίξει ας κρατήσει όσο αντέξει...ένα τέτοιο αμάξι θα είναι για 2 σάββατα το μήνα έτσι κι αλλιώς...

AL6X
25-10-2011, 22:57
Ο υπερκυβισμός που γράφεις Αντώνη(siroumist) είναι τρομερό ρίσκο.
Ούτε σε evo και subaru δεν το κάνουν. Μόνο για time attack και αμάξια που είναι για κόντρες και αντέχουν τα μοτέρ τους μέχρι 10.000χλμ το πολύ.
Ο λόγος που δεν είναι έτοιμο το αμάξι μου είναι αυτός. Θα πέταγα έναν στρόφαλο επάνω και θα έβγαινε από το συνεργείο μέσα σε 5 μέρες.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι τελικά αξίζει ένα πράγμα.
Μύωση βάρους και όχι τρομερά πράγματα και πολλά λεφτά στο μοτέρ.

Τα λεφτά να επενδυθούν στο στήσιμο (αναρτήσεις, φρένα, ψαλιδόμπαρες, αντιστρεπτικές, ζάντες ελαφριού κράματος (και όχι πάνω από 16" με μπρος 205/45/16, πίσω 225/40/16)
Από κινητήρα τα κλασικά. Φίλτρα, προγράμματα, εξάτμιση, κολάρα σιλικόνης, τροχαλίες και τίποτα άλλο..
Και φυσικά.. Άλλα καθίσματα για να φύγουν τα 41kg ανεπιθύμητα κιλά.

Έτσι πετυχαίνεις τις μέγιστες αποδόσεις χωρίς να φύγουν υπερβολικά λεφτά.

siroumist
25-10-2011, 23:17
Ο υπερκυβισμός που γράφεις Αντώνη(siroumist) είναι τρομερό ρίσκο.
Ούτε σε evo και subaru δεν το κάνουν. Μόνο για time attack και αμάξια που είναι για κόντρες και αντέχουν τα μοτέρ τους μέχρι 10.000χλμ το πολύ.
Ο λόγος που δεν είναι έτοιμο το αμάξι μου είναι αυτός. Θα πέταγα έναν στρόφαλο επάνω και θα έβγαινε από το συνεργείο μέσα σε 5 μέρες.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι τελικά αξίζει ένα πράγμα.
Μύωση βάρους και όχι τρομερά πράγματα και πολλά λεφτά στο μοτέρ.

Τα λεφτά να επενδυθούν στο στήσιμο (αναρτήσεις, φρένα, ψαλιδόμπαρες, αντιστρεπτικές, ζάντες ελαφριού κράματος (και όχι πάνω από 16" με μπρος 205/45/16, πίσω 225/40/16)
Από κινητήρα τα κλασικά. Φίλτρα, προγράμματα, εξάτμιση, κολάρα σιλικόνης, τροχαλίες και τίποτα άλλο..
Και φυσικά.. Άλλα καθίσματα για να φύγουν τα 41kg ανεπιθύμητα κιλά.

Έτσι πετυχαίνεις τις μέγιστες αποδόσεις χωρίς να φύγουν υπερβολικά λεφτά.

εγώ συμφωνώ...απλά αναφερώ πιθανά πράγματα για όσους θέλουν να διαθέσουν μαρούλι και να δοκιμάσουν πράγματα..

μια άλλη λύση είναι κατέβασμα καπάκι για μεγαλύτερη συμπίεση...αλλά επικίνδυνο...

θέλω να ρωτήσω κάτι το οποίο μπορεί να φανεί και χαζό αλλά υπάρχει περίπτωση να αλλάξουμε τα flat πιστόνια με πομπέ??είναι κάτι που κάναμε στα παπιά αφού ο χώρος καύσης ήταν κύλος...σε αυτή τη περίπτωση τι σχήμα έχει ο χώρος καύσης μας???

AL6X
25-10-2011, 23:27
Λοιπόν..
Εδώ πέρα θα γράψω τις τιμές από τον πίνακα που δεν φαίνονται ..
Ελπίζω να είναι σωστές και να μην γίνετε τσάμπα ο κόπος και ακόμα χειρότερα να παραπληροφορώ..

* 15"

trackline 205/50/R15 χωρίς λάστιχο 14,7kg και με λάστιχο 15,6 (Ζάντες του duke21)

spineline 185/55/R15 >> 13,3kg >> 13,9Kg

Σιδερένιες: 185/55/R15 >> 12,5Kg >> 12,7Kg

* 16"

spikeline 205/45/R16 >> 15,2KG >> 16,1Kg

schmidt space μπρος 195/45/R16 πίσω 215/40/16 χωρίς λάστιχο 17Kg και με λάστιχο 17,4Kg

* R17"

Runeline (του gavanos) Μπρος 205/40/17 Πίσω 225/35/17 Χωρίς λάστιχο 17,8Kg Με λάστιχο 19,4Kg

Brabus Monoblock VI >> >> 17,4 Kg 18Kg

Brabus Monoblock A >> >> ? ?

Lorinser speedy >> >> 18,2Kg 18,6Kg

R18"

Brabus Monoblock VI 215/35/R18 225/35/18 ? ?

larson
26-10-2011, 00:00
... κάτι δεν πάει καλά, 400 γραμμάρια ζυγίζουν τα λάστιχα στο τρίκυκλο της κόρης μου!

gavanos
26-10-2011, 06:47
Όταν είχα παραγγείλει τις Runline, οι οποίες ήρθαν με λάστιχα πάνω τους, ήρθαν σε 2 κουτιά, το καθένα από τα οποία περιείχε μια μπροστινή και μια πισινή. \
Το κάθε πακέτο, συμπεριλαμβανομένων των (αμελητέων από πλευράς βάρους) χαρτονιών και bubbles για την προστασία των ζαντών, ήταν 30kg (όπως το είχε ζυτίσει τόσο αυτός που μου το έστειλε, όσο και η UPS, αλλά και εγώ, από περιέργεια, όταν έφτασαν τα κουτιά σε μένα. Πραγματικά απόρησα, διότι μου φάνηκε λίγο το βάρος των 30kg για 2 ζάντες με λάστιχα (ίσως και ελάχιστα λιγότερο το καθαρό τους βάρος).

Αν θεωρήσουμε λοιπόν ότι η μπροστινή και η πίσω ζάντα έχουν το ίδιο βάρος (που δεν ισχύει), τότε η κάθε ζάντα μαζί με λάστιχο, είναι 15kg, με το λάστιχο να είναι αρκετά βαρύ στις ριαστάσεις αυτές...
Μήπως επομένως ο παραπάνω πίνακας δεν είναι σωστός?...

Για να επανέλθω στο θέμα, το να κάνεις τέτοιες παρεμβάσεις στο μοτέρ είναι μια extreme λύση, και δεν ξέρω αν αποτελεί "σωστή" απάντηση στο ερώτημα.
Διότι εάν επέμβεις με υπερκυβισμούς κλπ στο μοτέρ, παύει να είναι το μαμά μοτέρ. Είναι "κάποιο άλλο".
Εκτός εάν η ερώτησή μας ειναι πόσα άλογα γενικά μπορεί να φτάσει ένα smart roadster ανεξαρτήτως του τί φοράει...

AL6X
26-10-2011, 10:43
Παιδιά SORRY...

Εγώ έκανα λάθος.. Οι τιμές είναι σωστές αλλά εγώ τις μετέφρασα λάθος.

Εκεί που λέω με λάστιχο και χωρίς λάστιχο είναι η μπροστινή ζάντα, και η πίσω ζάντα αντίστοιχα.
Πάντα χωρίς λάστιχο.

Π.Χ.

Οι Runeline (του gavanos)
Μπρος 205/40/17 Πίσω 225/35/17 μπροστινή ζάντα 17,8Kg πίσω ζάντα 19,4Kg

AL6X
26-10-2011, 11:02
Ξαναγράφω το θέμα για το καθαρό βάρος της ζάντας των smart

*R15

-Trackline 205/50/15 Μπροστινή ζάντα 14,7Kg. Πίσω ζάντα 15,6Kg

-Spinline 185/55/15 Μπροστινή ζάντα 13,3Kg .Πίσω ζάντα 13,9Kg

-Σιδερένια 185/55/15 Μπροστινή ζάντα 12,5Kg. Πίσω ζάντα 12,7Kg

*R16

-Spikeline 205/45/16. Μπροστινή ζάντα 15,2Kg. Πίσω ζάντα 16,1Kg

-Schmidt space. Μπροστινή διάσταση 195/45/16. Πίσω διάσταση 215/40/16
Μπροστινή ζάντα 17Kg. Πίσω ζάντα 17,4Kg

*R17

-Runline: Μπροστινή διάσταση 205/40/17. Πίσω διάσταση 225/35/17
Μπροστινή ζάντα 17,8Kg. Πίσω ζάντα 19,4Kg

-Bradus Monoblock VI: Μπροστινή διάσταση 205/40/17. Πίσω διάσταση 225/35/17
Μπροστινή ζάντα 17,4Kg. Πίσω ζάντα 18Kg

-Lorinser Speedy: Μπροστινή διάσταση 205/40/17. Πίσω διάσταση 225/35/17
Μπροστινή ζάντα 18,2Kg. Πίσω ζάντα 18,6Kg

duke21gr
26-10-2011, 12:28
ψαλιδόμπαρες, αντιστρεπτικές,[/COLOR] ζάντες ελαφριού κράματος

γνωρίζεις κατι σχετικά με ψαλιδομπαρες και αντιστρεπτικες για το το roadster? Υπάρχουν?

Πολυ βαριές μου φαίνονται οι ζάντες μου..... αν ειναι όντος αυτα τα νούμερα θα της βάλω για πούλημα το συντομότερο..... πρεπει να πάω να της ζυγίσω!

siroumist
26-10-2011, 14:28
εγω θα βάλω σιδερένιες...

mechanical666
26-10-2011, 15:43
duke21gr<sorry δεν ξερω το ονομα σου μαν...>κοιτα εδω... http://hockming.com/eshop/index.php?page=1&prod_id=10310&pg=list εχει βαλει γνωστος μου και το κανει τρενο φιλε!!!!!!!!!

duke21gr
26-10-2011, 16:30
duke21gr<sorry δεν ξερω το ονομα σου μαν...>κοιτα εδω... http://hockming.com/eshop/index.php?page=1&prod_id=10310&pg=list εχει βαλει γνωστος μου και το κανει τρενο φιλε!!!!!!!!!

thank u! θα του στείλω ενα mail να δω τι θα μου πει κ απο τιμη.

Sphinxgr
26-10-2011, 16:31
Απορώ πόσο να βοηθάνε στο fortwo όλα αυτα

siroumist
26-10-2011, 17:02
οτι μάθεις πες μας...αλλά για το roadster βλέπω οτι έχει μόνο τη μπροστά κάτω μπάρα που συνδέει τα ψαλίδια..

mechanical666
26-10-2011, 17:30
ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΑ ΑΛΛΑ...ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΣΜΑΡΤ??ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΕΙΣ...ΑΝ ΗΤΑΝ ΡΑΛΥ,ΣΑΞΟ ΤΟ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΝΤΑΡ...ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΑ 100 ΟΙ ΑΛΟΥΜΙΝΕΝΙΕΣ ΤΩΝ 3ΜΜ ΚΑΙ ΣΤΑ 60 ΟΙ ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ ΤΩΝ 22ΜΜ...ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ...ΓΙΑ ΑΠΟΡΙΕΣ ΡΩΤΗΣΤΕ ΜΕ..

champion
26-10-2011, 17:33
sorry αλλά μαπα το καρπούζι
Η spikeline είναι 8,6 κιλ και με λάστιχο 16.5.

mechanical666
26-10-2011, 17:40
ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΠΤ!!!!!!!ΧΑΧΧΑΧΑΧΑ

gavanos
26-10-2011, 19:58
Ξαναγράφω το θέμα για το καθαρό βάρος της ζάντας των smart

*R15

-Trackline 205/50/15 Μπροστινή ζάντα 14,7Kg. Πίσω ζάντα 15,6Kg

-Spinline 185/55/15 Μπροστινή ζάντα 13,3Kg .Πίσω ζάντα 13,9Kg

-Σιδερένια 185/55/15 Μπροστινή ζάντα 12,5Kg. Πίσω ζάντα 12,7Kg

*R16

-Spikeline 205/45/16. Μπροστινή ζάντα 15,2Kg. Πίσω ζάντα 16,1Kg

-Schmidt space. Μπροστινή διάσταση 195/45/16. Πίσω διάσταση 215/40/16
Μπροστινή ζάντα 17Kg. Πίσω ζάντα 17,4Kg

*R17

-Runline: Μπροστινή διάσταση 205/40/17. Πίσω διάσταση 225/35/17
Μπροστινή ζάντα 17,8Kg. Πίσω ζάντα 19,4Kg

-Bradus Monoblock VI: Μπροστινή διάσταση 205/40/17. Πίσω διάσταση 225/35/17
Μπροστινή ζάντα 17,4Kg. Πίσω ζάντα 18Kg

-Lorinser Speedy: Μπροστινή διάσταση 205/40/17. Πίσω διάσταση 225/35/17
Μπροστινή ζάντα 18,2Kg. Πίσω ζάντα 18,6Kg

Μα πριν έγραψα ότι η κάθε ζάντα runline ΜΑΖΙ με λάστιχο είναι περίπου 15kg. (μπροστινή με λάστιχο + πίσω με λάστιχο ¨30kg)...
Αρα κάτι λάθος παίζει...