PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : εξάφτερος δίσκος

larson
06-08-2012, 17:46
... το'χει δοκιμάσει κανείς?

alexis roadster
06-08-2012, 18:55
αν ναι το θελω..

djvolis
06-08-2012, 19:59
Δε παιζει σε 600/700 .. Τωρα τεσταρονται σε 1000 το οποιο ειναι promising..

PaulWalker
06-08-2012, 22:19
Δε παιζει σε 600/700 .. Τωρα τεσταρονται σε 1000 το οποιο ειναι promising..
Ο Ktop είμαι σίγουρος πως μπορει να βοηθήσει σε αυτο το θέμα ο οποίος πρώτος έβαλε κεραμικο κεραμεταλλικο εξαφτερο στο μικρό του !!! 700 cc

larson
18-08-2012, 23:32
... κανείς τελικά? ...

PaulWalker
18-08-2012, 23:45
Στείλε στον ktop!

teris2
30-08-2012, 13:49
Γεια σας.Για πιο λογο εξαφτερο ? αν για να μην πατειναρει εχω φιλο που καρφωνει φερμουητ σε μανισιο δισκο αν θες σου δινω το τηλ του για να μιλησετε.

VORIA ANNA
30-08-2012, 19:13
δεν ξέρω για εξάφτερο αλλά τετράφτερος γίνεται.
όταν άνοιξα τον δικό μου δίσκο ξεκίνησα να τον κάνω τετράφτερο .αν κάποιος έχει ανοίξει θα δεί πως το φερμουίτ κρατιέτε πάνω στον δίσκο με 8 λαμάκια ίσης απόστασης μεταξή τους . αν αφερεθούν τα τέσσερα ο δίσκος δεν χάνει το ζύγισμα , απλά θα πρέπει αυτά τα τέσσερα που μένουν να αντικατασταθούν με άλλα πιο ισχυρά(μεγαλύτερης αντοχής ) γιατί πλέον η δουλειά θα γίνεται με 4 και όχι με 8 .
τελικά δεν τον έκανα τετράφτερο γιατί υπήρχαν τρία προβλήματα
1.το αυτοκίνητο το χρειαζόμαστε για καθημερινή χρήση και δεν θέλαμε να ''κλωτσάει'' διότι το χρησιμοποιή καθημερινά η κοπέλα μου
2. αν κάτι δεν πήγαινε καλά θα έμενε αρκετές μέρες μέσα το αυτοκίνητο και έτσι θα καθηστερούσα και την δουλειά του φίλου μου στο συνεργείο
3. αυτό έχει σχέσει με το τι δεν θα πήγαινε καλά .
ξέρουμε πως μιας και είναι αυτόματο η αλλαγές γίνονται από τον clutch actuator .φοβηθήκαμε πως όταν θα έσπρωχνε το δίχαλο, λόγο αλλαγής βάρους του δίσκου, ίσως το έβλεπε σαν λάθος και σταματούσε να κάνει τις αλλαγές και έτσι η προσπάθεια μας θα πήγαινε άχρηστη( και αυτό μας απότρεψε μιας και είχε ξανα γίνει κάτι ανάλογο, τετράφτερος σε μια Ε αυτόματη και τελικά είχε πρόβλημα)
τελικά ο δίσκος έγινε ενισχυμένος με άλλου τύπου φερμουίτ ,δεν έχει κανένα πρόβλημα αφού έχει κάνει αισίως 6.000 και χωρίς να πάω για εκμάθηση δίσκου ποτέ

εύχομαι όποιος έχει χρόνο ,χρήμα και αρκετή όρεξει να το κάνει για να μας φύγει και αυτή η περιέργεια

gavanos
30-08-2012, 19:40
απο τεχνικής σκοπιας, τι κερδίζει κανείς κάνοντας το δίσκο τετράφτερο, εξάφτερο κλπ; πιο γρήγορες αλλαγές ας πούμε; Τεχνικά πως εξηγείται κάτι τέτοιο; Επίσης πως εξηγούνται τεχνικά τα όποια μειονεκτήματα (πχ πιο απότομες αλλαγές όπως αναφέρθηκε κλπ);

Sent from my i-G@V

kostastnt
30-08-2012, 21:51
Πως εξηγούνται δεν ξέρω, αλλά ξέρω ότι σε rallye με εξάφτερο δίσκο που έχω μπει σε πιάνει η μέση από το κοπάνημα του 6φφτερου.. Επίσης στο παρκάρισμα φαίνεται λίγο αστείο γιατί το αμάξι χτυπιέται απότομα μπρος πίσω..

gavanos
31-08-2012, 01:13
δεν ξέρω για εξάφτερο αλλά τετράφτερος γίνεται.
όταν άνοιξα τον δικό μου δίσκο ξεκίνησα να τον κάνω τετράφτερο .αν κάποιος έχει ανοίξει θα δεί πως το φερμουίτ κρατιέτε πάνω στον δίσκο με 8 λαμάκια ίσης απόστασης μεταξή τους . αν αφερεθούν τα τέσσερα ο δίσκος δεν χάνει το ζύγισμα , απλά θα πρέπει αυτά τα τέσσερα που μένουν να αντικατασταθούν με άλλα πιο ισχυρά(μεγαλύτερης αντοχής ) γιατί πλέον η δουλειά θα γίνεται με 4 και όχι με 8 .

Σύμφωνα με τα παραπάνω, το smart έχει...8φτερο δίσκο?

djvolis
31-08-2012, 10:27
απο τεχνικής σκοπιας, τι κερδίζει κανείς κάνοντας το δίσκο τετράφτερο, εξάφτερο κλπ; πιο γρήγορες αλλαγές ας πούμε; Τεχνικά πως εξηγείται κάτι τέτοιο; Επίσης πως εξηγούνται τεχνικά τα όποια μειονεκτήματα (πχ πιο απότομες αλλαγές όπως αναφέρθηκε κλπ);

Sent from my i-G@Vελαφρωμα του δισκου και ταυτοχρονα καλυτερο grip

djvolis
31-08-2012, 10:29
Σύμφωνα με τα παραπάνω, το smart έχει...8φτερο δίσκο? δεν εχει φτερα...ειναι κανονικος κυκλικος δισκος!

VORIA ANNA
31-08-2012, 14:58
είναι κυκλικός όπως λέει και ο volis αλλά το κυκλικό αυτό φερμουίτ πιάνετε πάνω στο κεντρικό που πιάνει στο σαζμάν με 8 αυτάκια .αυτά απέχουν ισομερώς μεταξύ τους οπότε όπως είπα και πρίν αν αφαιρέσεις τα τέσσερα δεν χάνεται το ζύγισμα . αφείνουμε τα 4 και βάζουμε 4 φερμουίτ ξεχωριστά και είναι έτοιμος . το αν δουλέψει σωστά . . . . . . μια δοκιμή θα σας πείσει

djvolis
31-08-2012, 15:10
για να μαστε απολυτα σωστοι ποιος ειπε οτι δεν χανεται το ζυγισμα? το υλικο που προσθετεις εχει το ιδιο βαρος με το αφαιρουμενο? λεγοντας ζυγισμα δεν αναφερομαστε μονο στην ομαλη κινηση του δισκου αλλα και στην αλλη μερια..αυτη με τις τροχαλιες ;) (αυτο παει στους τρελους tuners μηχανικους που υποσχονται ελαφρομενες τροχαλιες και στροφαρισμα)

VORIA ANNA
31-08-2012, 15:41
λέγοντας δεν χάνεται το ζύγισμα εννοώ ακριβώς αυτό : στην ομαλη κινηση του δισκου
αν ήξερα πως το υλικο που προσθέτεις έχει το ίδιο βάρος με το αφαιρούμενο τότε θα τον είχα κάνει 4φτερο ,αν και είναι εύκολο πιστεύω να τον ζυγίσεις σωστά απλά δεν ασχολήθηκα παραπάνω

ktop
31-08-2012, 17:25
Λοιπόν...Εγώ το έχω κάνει.μεχρι πρόσφατα είχα 6φτερο δίσκο φτιαχτο. Γίνεται.δεν έκανα ποτε εκμάθηση η ρύθμιση πέρα απο το clutch actuator. Ο λόγος που κάποιος κάνει 6φτερο,4φτερο κτλ είναι κυρίως γιατι χρησιμοποιούνται υλικά τριβής μεταλλικά η κεραμικά με αποτέλεσμα να τρώει πολυ το βολάν.αυτος είναι ένας λόγος που γίνεται με φτερά καθώς και πιο ελαφρώς γιατι τα υλικά είναι λίγο πιο βαριά. Εγώ το έκανα 6φτερο γιατι ήθελα να είναι λιγότερο απότομος και μάλλον βόλευε παραπάνω.μετα τα 1000χλμ δεν καταλαβαίνεις καν ότι είχα 6φτερο παρα μόνο στην όπισθεν.τωρα που το βγάλαμε γιατι έγινε μαμα το αμάξι,ο δίσκος ήταν σχεδόν αθικτος μετα απο 3000+ χλμ. Επίσης ένας λόγος που έφτιαξα ήταν γιατι ο μαμα καινούργιος μου έβγαζε 4.000-5.000χλμ κ ήθελα κάτι να αντέχει παραπάνω χλμ κ καταπόνηση

Raul Aranta
09-03-2014, 16:37
χωρίς να έχω μεγάλη γνώση επι του θέματος φίλος έβαλε σε 1000αρι turbo τετραφτερο! το συμπερεσμα είναι θετικό 1% αρνητικό 99% κέρδισε κατά ελάχιστα στις αλλαγές άλλα το αμάξι στα χαμηλά κοπανάει- σκέρτσαρε και στο παρκάρισμα επίσης σε τεράστιο βαθμό! με αποτέλεσμα δυο βάσεις άχρηστες αγορά νέου δίσκου μαμά και ξανά ανέβα κατέβα σασμάν εργασίες κτλ!!!!

VORIA ANNA
09-03-2014, 23:25
οταν λες κοπανάει . . ????
κοπανάει συνεχώς και όταν το πας φυσιολογικά(με χαλαρές αλλαγές στις 3500-4000rpm)????

matyas
10-03-2014, 00:02
ελαφρωμα του δισκου και ταυτοχρονα καλυτερο grip
δεν υπολογιζεις τα μεταλικα τακακια στο ποσο εξτρα βαρος λαμβανεται????

matyas
10-03-2014, 00:05
Λοιπόν...Εγώ το έχω κάνει.μεχρι πρόσφατα είχα 6φτερο δίσκο φτιαχτο. Γίνεται.δεν έκανα ποτε εκμάθηση η ρύθμιση πέρα απο το clutch actuator. Ο λόγος που κάποιος κάνει 6φτερο,4φτερο κτλ είναι κυρίως γιατι χρησιμοποιούνται υλικά τριβής μεταλλικά η κεραμικά με αποτέλεσμα να τρώει πολυ το βολάν.αυτος είναι ένας λόγος που γίνεται με φτερά καθώς και πιο ελαφρώς γιατι τα υλικά είναι λίγο πιο βαριά. Εγώ το έκανα 6φτερο γιατι ήθελα να είναι λιγότερο απότομος και μάλλον βόλευε παραπάνω.μετα τα 1000χλμ δεν καταλαβαίνεις καν ότι είχα 6φτερο παρα μόνο στην όπισθεν.τωρα που το βγάλαμε γιατι έγινε μαμα το αμάξι,ο δίσκος ήταν σχεδόν αθικτος μετα απο 3000+ χλμ. Επίσης ένας λόγος που έφτιαξα ήταν γιατι ο μαμα καινούργιος μου έβγαζε 4.000-5.000χλμ κ ήθελα κάτι να αντέχει παραπάνω χλμ κ καταπόνηση
ΑΡΑ για να το καταλαβαινουν και ολοι το εκανες για ανθεκτηκοτητα και αντοχη σε παραπανω αλογα! αλαγες πιο γρηγορα και λοιπα "ονειρα" δεν παιζουν!!!!

djvolis
10-03-2014, 10:54
ΑΡΑ για να το καταλαβαινουν και ολοι το εκανες για ανθεκτηκοτητα και αντοχη σε παραπανω αλογα! αλαγες πιο γρηγορα και λοιπα "ονειρα" δεν παιζουν!!!!
αυτο το χουμε πει χροοοονια τωρα! δεν ειναι αναγκη να ξεθαβεις 2+ χρονων ποστ! :P

VORIA ANNA
10-03-2014, 14:15
το δικό μου ερώτημα ηταν άλλο όμως , αν κοπάναγε συνεχώς ακόμα και όταν το πήγαινες χαλαρά .

matyas
10-03-2014, 18:08
αυτο το χουμε πει χροοοονια τωρα! δεν ειναι αναγκη να ξεθαβεις 2+ χρονων ποστ! :P
Ε!!!! και εγω καπου 2 χρονια ειχα να γραψω στο φορουμ!!!!!

Raul Aranta
10-03-2014, 19:10
οχι στο ξεκινημα κανει σκορτσαρισμα και στην οπισθεν σε αρκετα μεγαλο βαθμο!

Raul Aranta
11-03-2014, 11:58
οχι φιλε μου μονο στις χαμηλες στροφες

VORIA ANNA
11-03-2014, 14:02
κοπάναγε δηλαδη οταν εκανες να ξεκινήσεις , όπως όταν είσαι σε μποτιλιάρισμα μέσα στην πόλη κ πάς σημειωτόν με σταμάτα-ξεκίνα όταν πήγαινες πορεία κ άλλαζες απλά θα είναι πιο νευρικό στις αλλαγές , ετσι?

Raul Aranta
13-03-2014, 16:49
Να

Raul Aranta
13-03-2014, 16:51
Ναι οπως το λες!