PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : CABRIO νερα απο εμπρος μερος της κουκουλας

rdperformance
07-11-2012, 23:55
γεια σας παιδια μετα απο δυο χρονια με 450 coupe πηρα πριν μια βδομαδα ενα cabrio 700 του 2003 ολα καλα μεχρι την σημερινη βροχη σταζει εμπρος αριστερα στην μερια του οδηγου απ οτι ειδα μαζευει νερο στο τελειωμα τις κουκουλας εμπρος εβγαλα προχειρα το μεσα πλαστικο και ειδα να σταζει απο το εμπρος λαστιχο υπαρχει καποιο λουκι διαφυγεις νερου εκει? ειδα επισης κατι σαν λουκι δεξια αλλα αριστερα δεν εχει μπορει καποιος να βοηθησει

kostastnt
08-11-2012, 00:24
Λούκι είναι αυτό που πατάει το ροδάκι της κουκούλας.. Καθάρισε το και γράσωσε το για αρχή..

Ενα σημείο που γλείφει είναι στην ένωση της αφαιρούμενης μπάρας με την μπροστά κολώνα του παρμπρίζ.. Εκείνο το σημείο είναι πολύ ζόρι για να το φτιάξεις αν τρέχει, μιας και έχει πολλές διακλαδώσεις και δεν μπορείς να καταλάβεις ακριβώς από που παίρνει νερό..

Καθάρισε όλα τα λάστιχα σου με κάποιο καθαριστικό και μετά πάρε από prakriker ένα ασπρο-μωβ κοντό μπουκαλάκι που λέγεται Gummipflege από την εταιρεία 1Ζ.. Πέρασε τα όλα με αυτό για αρχή κάθε 4-5 μέρες για να αρχίσουν να φουσκώνουν και να κάνουν καλύτερες μονώσεις.. Επίσης όπου έχεις κοψίματα στα λάστιχα βάλε καμια logo για να τα ενώσεις και να κλείσουν..

rdperformance
08-11-2012, 00:43
εκει μπροστα βαζει νερο εκει που ενωνει το πλαινο αφαιρουμενο με το παμπριζ. εβγαλα το πλαστικο απο εμπρος και μολις μαζεψει νερο μπροστα στην αρχη τηςκουκουλας σταζει απο το εμπρος μερος απο την αριστερη μερια ειναι το λαστχο του πλαινου καπως στριμενο και αφηνει μια τρυπουλα στην ενωση με το παμπριζ ενω απο την δεξια εκει που εχω το προβλημα καβαλαει το τελειωμα και δεν αφηνει την τρυπουλα δεν εχω δει και αλλο σε αυτο το σημειο για να ξερω πιο ειναι το σωστο

gavanos
08-11-2012, 10:15
Μπορεί να παίρνει νερά και για τον εξής λόγο:
Καμια φορά, όταν έχουμε βγάλει τις πλαϊνές μπάρες, και τις ξαναβάλουμε, να διπλώσουμε κατά λάθος την άκρη στο λάστιχο που είναι στην άκρη της κολώνας του παρμπριζ (το οποίο "ενώνεται" με την άκρη του λάστιχου της αφαιρούμενης μπάρας). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, να μπλοκάρει εκεί το νερό και να μην αποχετεύεται σωστά, και να υπερχειλίζει. Το έχω πάθει όταν ήταν καινούριο το αυτοκίνητο, και είχα τρομάξει. Αλλά είναι πολύ απλό, βγάζεις την μπάρα και την ξαναβάζεις προσεκτικά. Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφία για να καταλάβεις τί εννοώ, όταν έχει στεγνώσει λίγο από τη βροχή :D

rdperformance
08-11-2012, 10:40
καταλαβα ποιο λες αυτο ειναι ενταξει το τσεκαρα στο πλαι λες ακριβως απο πανω εχει ενα τελειωμα που αριστερα ειναι ευθεια ενω δεξια ειναι γυρισμενο προς τα μεσα το οποιο αφηνει μια μικρη οπη οταν ειναι κλειστη η κουκουλα

billis_patra1991
20-11-2012, 19:17
Φιλε μου σαν χρηστης cabrio εδω και δυο χρονια πρεπει να ομολογησω οτι μου εχουν τυχει ολες οι προηγουμενες περιπτωσεις και επερνε νερα το αυτοκινητο και πολυ σωστες ειναι οι λυσεις οι οποιες σου δόθηκαν και απο τα αλλα μελη... Απλα γενικα να προσεχεις τα λαστιχα να ειναι σε καλη κατασταση και να τα περνας με καποιο υλικο ωστε να μην τα αφηνεις να ξερενοντε... οπως το σπρει σιλικονης που χρησιμοποιω και εγω... και μα μην την αφηνεις την οροφη και γενικα το αμαξακι για πολυ καιρο ωρομικο ιδικα μετα απο βροχες γιατι φραζουνε τα λουκια που εχει για να φευγει το νερο με αποτελεσμα να περναει ολο μεσα.....!!