PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : CDI Pulse 2013 Κατανάλωση

th3o
18-01-2014, 11:11
Καλημέρα,

Είμαι κάτοχος ενός μεταχειρισμένου CDI Pulse του 2013. 'Εχω κάνει 330 χιλιόμετρα μέχρι στιγμής και το ντεπόζιτο έφτασε ακριβώς στη μέση.
Είναι φυσιολογικό?
Το κάθε νταμάκι πόσα χιλιόμετρα βγάζει περίπου?
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα?
Το αυτοκίνητο έχει 7000 χιλιόμετρα στο ενεργητικό του.

Να σημειώσω οτι οδηγώ σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς και κυρίως σε Αττική οδό.

Ευχαριστώ για τις απόψεις σα εκ των προτέρων!

johntsip
18-01-2014, 12:08
Μια χαρά είσαι...να υπολογίζεις για τα 28 λίτρα δηλαδή πριν ανοίξει η Ρεζέρβα περί τα 600 χλμ

smart cdi, 1200ADV and now Free ('http://tapatalk.com/m?id=10')

th3o
18-01-2014, 16:06
Γιατί διάβαζα για 750 χιλιόμετρα και 250 μόνο το πρώτο damaki.. Εάν υποθέσω οτι είναι 330 στη μέση 660 θα έιναι στο τέλος..

th3o
18-01-2014, 21:08
Κάθε νταμακι ποσά βγάζει περίπου το έχει μετρήσει κάποιος ?

johntsip
19-01-2014, 12:42
100-120 Αλλά δεν είναι αναλογική η αντιστοιχιση....

konstanto
20-01-2014, 09:28
Μη βλεπεις τα νταμακια... τα πρωτα νταμακια πευτουν αργα ενω τα τελευταια πιο γρηγορα... αυτο που εκανα εγω ηταν να φουλαρω και να μηδενιζω καθε φορα... εβγαζα με ποδι πολυ χαλαρο 750-800 χιλιομετρα και με πατημα 550-600...

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου

smart4diesel
20-01-2014, 14:44
Εμένα βγάζει 560 μέσα στην πόλη (οχι κεντρο κεντρο βεβαια). Χαλάνδρι-ζωγραφου.

Μέση καταναλωση 5,4λ/100χιλιομ το υπολογισα τελευταία φορά. Το πήγα και στην αντιπροσωπεία για τσεκ και δεν βρήκαν τίποτα. Μου είπαν ότι τα πετρέλαια δεν είναι καλά. Αλλά μόνο με το διαγνωστικό το τσεκάραν. Δεν ανοίξαν το αυτοκίνητο καν. Το πήγαν και δοκιμή διαρκείας λέει και ήταν νορμαλ η καταναλωση.

th3o
20-01-2014, 17:16
Κάποιο πρόβλημα έχει σίγουρα είναι πολύ λίγα...

johntsip
20-01-2014, 17:24

Μέση καταναλωση 5,4λ/100χιλιομ το υπολογισα τελευταία φορά. Το πήγα και στην αντιπροσωπεία για τσεκ και δεν βρήκαν τίποτα. Μου είπαν ότι τα πετρέλαια δεν είναι καλά. Αλλά μόνο με το διαγνωστικό το τσεκάραν. Δεν ανοίξαν το αυτοκίνητο καν. Το πήγαν και δοκιμή διαρκείας λέει και ήταν νορμαλ η καταναλωση.

Δηλαδή σε ποσά λίτρα αυτά τα χλμ?

speedmike
20-01-2014, 20:53

Πολλά δεν είναι τα 5,4?? Τόσο περίπου έχει το δικο μου που είναι βενζίνη :-?

konstanto
20-01-2014, 21:05
Εμενα παντως μετρημενο με scangauge σε ταξιδι minimum 3,8 με προσοχη και χαλαρα και maximum 6.1 με τερμα γκαζι. Ολα αυτα μετρηση ΟΛΟ το ντεποζιτο... και τα 36 λιτρα ( γιατι τοσο χωραει εντελως αδειο με τερμα γεματο)

smart4diesel
20-01-2014, 23:14
Πρώτη παύλα πάει 110-120χλμ και δευτερη στα 145χλμ. Γενικά κάθε πάυλα μου βγαζει περιπου 70χιλιόμετρα. Η κατανάλωση 5,4 είναι μετρημένη από φουλ γέμισμα μέχρι να μπει ρεζέρβα και μετά πάλι φουλ γέμισμα να δω πόσο πήρε μέχρι το κλικ της αντλίας. Πάντως αυτό που μου κανει εντύπωση είναι ότι δεν αλλάζει η καταναλωση ότι και να κάνω. Εϊτε τσίτα γκαζια μέσα στην πόλη είτε με αυγό κάτω από το γκάζι θα είμαι στα 5.4-5,6λ/100.

7am
21-01-2014, 11:20
Αν ασχοληθω με παραθεσεις, θα γεμίσει η σελίδα με τις λαλακίες που βλέπω. Ας είμαστρε λιγο σοβαροί και ας λέμε πράγματα με μετρήσεις και αποδείξεις και όχι με κατι που συνέβη γενικά. Ποιο τραγικό συσχετισμό κατανάλωσης και ομαλή λειτουργείας cdi να είναι τα νταμάκια??? Μην τρελαθούμε... Για όσους ξέρουν τα νταμάκια θα μας πουν κάτι αν η πρώτη βούλα πέσει πχ στα 100... τότε είναι πρόβλημα.

Πάμε παρακάτω:
@theo και επειδή άνοιξες το πόστ, πρέπει να ξέρεις οτι το αυτ/το σου κατα τα φαινόμενα είναι μια χαρα. Η κατανάλωση στο cdi ειναι μια συνισταμενη διαφορετικών δυναμεων:
1 Συμπεριφορά οδηγού,
2. ποιότητα καυσίμου,
3. Αυτόματο/ manual ταχύτητες,
4. Πίεση ελαστικών,
5. αναλογία χλμ σε εθνικη/κεντρο/ανισόμορφα επίπεδα (βουνά/πλαγιές κοκ).
6. Χρήση AC,
7. Χρήση 5ης ταχύτητας
8. Ζέσταμα αυτ/του (καίει σαν τρελό όταν ξεκινάει να κινείται με κρύο κινητήρα).
9. Βάρος αυτ/του, είδος και φαρδος ελαστικών, ζάντες, λάδια - όλ αυτά με μικ΄ρη επιβάρυνση στην κατανάλωση.

Αναλυτικότερα
1. Εργοστασιακά η σμάρτ μας παρουσιάζει ενα 3.5 μικτό κύκλο περίπου (3.1 νομίζω η κατανάλωση δρόμου). Αυτός ο κύκλος είναι εφικτός. Πως όμως? Κινούμενος Εθνική (κάθοδος) με 2.2 - 3λτ/100 ενω η ταχύτητα δεν ξεπερνά τα 95 χλμ και στην άνοδο με 5η ταχύτητα σε 2200 σαλ και όχι παραπάνω από 85χλμ.
2. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ (αυτό εξαρτάται όπως είδαμε από πολλά). Εχοντας κάνει 33.000 χλμ και χρησιμοποιώντας και εγώ scangauge ΙΙ και scangauge (e) - eco με γραφημα καταναλωσης συμπεραίνω τα εξής:
Κινουμαι με ένα μικτό κύκλο 4.7 επειδή:
α) Πάω μόνο χειροκίνητο για καλύετρη απόκριση του οχήματος ήτοι: μεγαλύτερη κατανάλωση επεδή αλλαγές γίνονται σε φάσμα 2600-3000σαλ αντί γιατις προγραμματισμένες 2200σαλ.
β) Πάω πολύ χαλαρά μέχρι το αυτ/το να φτάσει 40-45 βαθμούς θερμοκρασία νερού.
γ) Ζέσταμα και όχι κίνηση μέχρι τουλάχιστον 20 βαθμούς.
δ) Συνεχής παρατήρηση κατανάλωσης στο όργανο μιας και για πχ η διαφορά από 3.5 - 5.5 lt/100 κατανάλωσης είναι απειροελάχιστη στο γκάζι. Το συγκεκριμένο θέμα παίζει 70% ρόλο στην καταναλωτική συμπεριφορά του οχήματος. Αν δεν έχει κάποιος οργανο μέτρησης τότε είναι άκυρα τα όποια συμπεράσματα. Πραγματικά το βαρος του ποδιού
ε) Προοδική επιτάχυνση - σχεδον ατμοσφαιρική συμπεριφορά, ελάχιστη χρήση τουρμπίνας.
στ) Χρήση συγκεκριμένου πρατηριου καυσίμου.

Αναλογιζόμενος όλα τα παραπάνω, μπορώ να βγάλω τα εξής συμπεράσματα:
1. Η κατανάλωση του CDI (Eur 5) μπορεί να παρουσιαστεί στο ίδιο όχημα σε κλίμακα από 3.8 (αναφέρω την κατανάλωση του Wolf) μέχρι και 6 ανάλογα την οδηγική συμπεριφορά και παραμέτρους.
2. Επειδή οι διαδρομές μου δεν είναι ίδιες με του καθένα, κάθε οδηγός πρέπει να αναλογιστεί όλα τα παραπάνω πριν βγάλει συμπέρασμα.

Τι άλλο να πώ, αν δεν έχει κάποιος Trip computer ή εργαλείο μέτρησης, όποιο συμπέρασμα είναι λάθος. Και αυτό γιατι δεν στηρίζεται σε βάσιμα αποτελέσματα παρά σε αποτέλεσμα ενος συνόλου που προέρχεται απο μια διαίρεση. Χωρίς εργαλείο μέτρησης, ο οδηγός που πχ κινείται με ελάχιστη κατανάλωση ΔΕΝ μπορεί να δεί σημεία της διαδρομής ΠΟΥπιέζεται το αυτ/το και ΠΟΣΟ (από πλευρά κατανάλωσης). Συνεπώς, κάποιος που ναι μεν κινείται χαλαρά στο 90% της διαδρομής το 10% όμως που θα το πιέσει ίσως να του εκτοξεύσει την κατανάλωση σε σημείο που το γενικό σύνολο να φαίνεται τσιμπημένο.

Χωρίς εργαλείο μέτρησης, είναι πάρα πολύ δύσκολο να φτάσετε σε χαμηλή μέση κατανάλωση.

Digital
21-01-2014, 14:19
Αν ασχοληθω με παραθεσεις, θα γεμίσει η σελίδα με τις λαλακίες που βλέπω. Ας είμαστρε λιγο σοβαροί και ας λέμε πράγματα με μετρήσεις και αποδείξεις και όχι με κατι που συνέβη γενικά. Ποιο τραγικό συσχετισμό κατανάλωσης και ομαλή λειτουργείας cdi να είναι τα νταμάκια??? Μην τρελαθούμε... Για όσους ξέρουν τα νταμάκια θα μας πουν κάτι αν η πρώτη βούλα πέσει πχ στα 100... τότε είναι πρόβλημα.

Πάμε παρακάτω:
@theo και επειδή άνοιξες το πόστ, πρέπει να ξέρεις οτι το αυτ/το σου κατα τα φαινόμενα είναι μια χαρα. Η κατανάλωση στο cdi ειναι μια συνισταμενη διαφορετικών δυναμεων:
1 Συμπεριφορά οδηγού,
2. ποιότητα καυσίμου,
4. Πίεση ελαστικών,
6. Χρήση AC,
7. Χρήση 5ης ταχύτητας
8. Ζέσταμα αυτ/του (καίει σαν τρελό όταν ξεκινάει να κινείται με κρύο κινητήρα).
9. Βάρος αυτ/του, είδος και φαρδος ελαστικών, ζάντες, λάδια - όλ αυτά με μικ΄ρη επιβάρυνση στην κατανάλωση.

Αναλυτικότερα
1. Εργοστασιακά η σμάρτ μας παρουσιάζει ενα 3.5 μικτό κύκλο περίπου (3.1 νομίζω η κατανάλωση δρόμου). Αυτός ο κύκλος είναι εφικτός. Πως όμως? Κινούμενος Εθνική (κάθοδος) με 2.2 - 3λτ/100 ενω η ταχύτητα δεν ξεπερνά τα 95 χλμ και στην άνοδο με 5η ταχύτητα σε 2200 σαλ και όχι παραπάνω από 85χλμ.
2. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ (αυτό εξαρτάται όπως είδαμε από πολλά). Εχοντας κάνει 33.000 χλμ και χρησιμοποιώντας και εγώ scangauge ΙΙ και scangauge (e) - eco με γραφημα καταναλωσης συμπεραίνω τα εξής:
α) Πάω μόνο χειροκίνητο για καλύετρη απόκριση του οχήματος ήτοι: μεγαλύτερη κατανάλωση επεδή αλλαγές γίνονται σε φάσμα 2600-3000σαλ αντί γιατις προγραμματισμένες 2200σαλ.
δ) Συνεχής παρατήρηση κατανάλωσης στο όργανο μιας και για πχ η διαφορά από 3.5 - 5.5 lt/100 κατανάλωσης είναι απειροελάχιστη στο γκάζι. Το συγκεκριμένο θέμα παίζει 70% ρόλο στην καταναλωτική συμπεριφορά του οχήματος. Αν δεν έχει κάποιος οργανο μέτρησης τότε είναι άκυρα τα όποια συμπεράσματα. Πραγματικά το βαρος του ποδιού
ε) Προοδική επιτάχυνση - σχεδον ατμοσφαιρική συμπεριφορά, ελάχιστη χρήση τουρμπίνας.

1. Η κατανάλωση του CDI (Eur 5) μπορεί να παρουσιαστεί στο ίδιο όχημα σε κλίμακα από 3.8 (αναφέρω την κατανάλωση του Wolf) μέχρι και 6 ανάλογα την οδηγική συμπεριφορά και παραμέτρους.
2. Επειδή οι διαδρομές μου δεν είναι ίδιες με του καθένα, κάθε οδηγός πρέπει να αναλογιστεί όλα τα παραπάνω πριν βγάλει συμπέρασμα.

Τι άλλο να πώ, αν δεν έχει κάποιος Trip computer ή εργαλείο μέτρησης, όποιο συμπέρασμα είναι λάθος. Και αυτό γιατι δεν στηρίζεται σε βάσιμα αποτελέσματα παρά σε αποτέλεσμα ενος συνόλου που προέρχεται απο μια διαίρεση. Χωρίς εργαλείο μέτρησης, ο οδηγός που πχ κινείται με ελάχιστη κατανάλωση ΔΕΝ μπορεί να δεί σημεία της διαδρομής ΠΟΥπιέζεται το αυτ/το και ΠΟΣΟ (από πλευρά κατανάλωσης). Συνεπώς, κάποιος που ναι μεν κινείται χαλαρά στο 90% της διαδρομής το 10% όμως που θα το πιέσει ίσως να του εκτοξεύσει την κατανάλωση σε σημείο που το γενικό σύνολο να φαίνεται τσιμπημένο.

Χωρίς εργαλείο μέτρησης, είναι πάρα πολύ δύσκολο να φτάσετε σε χαμηλή μέση κατανάλωση.

Eγω διαφωνω σχετικα με την υπαρξη η μη trip computer/ εργαλειου μετρησης.

Σιγουρα , εχεις καλυτερη διαχειριση απο ενα τετοιο βοηθημα , αλλα οχι ο,τι αν καποιος δεν διαθετει κατι τετοιο ειναι ακυρα ο,τι αποτελεσματα βγαζει αν ξερει σωστα να τα υπολογιζει.
Δεν ειναι και καμια επιστημη , δηλαδη τοσα χρονια που δεν ειχαμε trip kai scangauge ουτε οικονομια καναμε ουτε υπολογιζαμε σωστα καταναλωσεις?

th3o
21-01-2014, 14:29
7am μπορείς να κάνεις μια περιγραφη του εργαλείου?

-Που το πέρασες?
-Αν εγινε μερεμέτι?
-Καμια φωτογραφία πως φένεται?
-Κόστος με εγκατάσταση?
-Διαφορές του E από το ΙΙ
-Έχει ενδειξη θερμοκρασίας κινητήρα?

Θα με ενδιέφερε πολυ!

Ευχαριστώ!

7am
21-01-2014, 14:48
7am μπορείς να κάνεις μια περιγραφη του εργαλείου?

-Που το πέρασες?
-Αν εγινε μερεμέτι?
-Καμια φωτογραφία πως φένεται?
-Κόστος με εγκατάσταση?
-Διαφορές του E από το ΙΙ
-Έχει ενδειξη θερμοκρασίας κινητήρα?

Θα με ενδιέφερε πολυ!

Ευχαριστώ!

Δεν θελω να φανεί ως διαφήμιση αλλά η επιλογή που είχα ήταν η εξής:
1. trip computer της smart... δεν αναφέρομαι στο κόστος γιατι μόλις το άκουσα μου φάνηκε απίστευτα υπερβολικό..
2. trip computer με εγκατάσταση στο καντράν, κοντά στα 250 ευρω (και πάλι ακριβό)
3. Το scangauge με απλή σύνδεση OBD.

Δες την αγγελία που έχω αναρτησει και θα δεις τα παντα εκει. Αν θες και έχεις χρόνο έλα να το τσεκάρουμε μαζί το αυτ/το ένα ΣΚ :)

7am
21-01-2014, 16:38

Πάμε παρακάτω:
1 Συμπεριφορά οδηγού,
2. ποιότητα καυσίμου,
4. Πίεση ελαστικών,
6. Χρήση AC,
7. Χρήση 5ης ταχύτητας

Αναλυτικότερα

Ξέχασα να αναφέρω επισης 2 πολύ σημαντικά θέματα, με ένα τεπόζιτο έχω διανύσει αποστάσεις από 650 έως και 800+ χλμ. Όταν κάλυψα αποστασεις των 650 δεν σημαινα οτι το αυτοκίνητο είχε κάτι.

Τέλος, παιδια να θυμάστε οτι η EGR, παίζει τεράστιο ρόλο στην κατανάλωση. Αν ειναι μπουκωμένη τότε θα καίει συνέχεια σχεδόν με κάθε γέμισμα. Καθαρισμός, ανα 50,000 είναι βασική προϋπόθεση για την σωστή λειτουργία και φυσικά μειωμένη καύση.

roadsterf2
22-01-2014, 11:48
[QUOTE=7am;892037]Αν ασχοληθω με παραθεσεις, θα γεμίσει η σελίδα με τις λαλακίες που βλέπω. Ας είμαστρε λιγο σοβαροί και ας λέμε πράγματα με μετρήσεις και αποδείξεις και όχι με κατι που συνέβη γενικά. Ποιο τραγικό συσχετισμό κατανάλωσης και ομαλή λειτουργείας cdi να είναι τα νταμάκια??? Μην τρελαθούμε... Για όσους ξέρουν τα νταμάκια θα μας πουν κάτι αν η πρώτη βούλα πέσει πχ στα 100... τότε είναι πρόβλημα.

Πάμε παρακάτω:
1 Συμπεριφορά οδηγού,
2. ποιότητα καυσίμου,
4. Πίεση ελαστικών,
6. Χρήση AC,
7. Χρήση 5ης ταχύτητας

Αναλυτικότερα

Χωρίς εργαλείο μέτρησης, είναι πάρα πολύ δύσκολο να φτάσετε σε χαμηλή μέση κατανάλωση.[/

πολυ σωστοςςςςςςςςςςςςςςςς...........++1.000.0000

smart4diesel
22-01-2014, 11:57
Πόσο κοστίζει ο καθαρισμός? Υπάρχει κάποιο συνεργείο αξιόπιστο?

Εμένα με 25000χλμ δεν ξερω ποσο μπουκωμένη μπορεί να είναι αλλά άν είναι οικονομικός ο καθαρισμός ίσως το κάνω, γιατί το αμάξι όταν το αγόρασα ήταν για 5 μήνες ακινητοποιημένο.

Ξέχασα να αναφέρω επισης 2 πολύ σημαντικά θέματα, με ένα τεπόζιτο έχω διανύσει αποστάσεις από 650 έως και 800+ χλμ. Όταν κάλυψα αποστασεις των 650 δεν σημαινα οτι το αυτοκίνητο είχε κάτι.

Τέλος, παιδια να θυμάστε οτι η EGR, παίζει τεράστιο ρόλο στην κατανάλωση. Αν ειναι μπουκωμένη τότε θα καίει συνέχεια σχεδόν με κάθε γέμισμα. Καθαρισμός, ανα 50,000 είναι βασική προϋπόθεση για την σωστή λειτουργία και φυσικά μειωμένη καύση.

7am
22-01-2014, 13:14
Πόσο κοστίζει ο καθαρισμός? Υπάρχει κάποιο συνεργείο αξιόπιστο?

Εμένα με 25000χλμ δεν ξερω ποσο μπουκωμένη μπορεί να είναι αλλά άν είναι οικονομικός ο καθαρισμός ίσως το κάνω, γιατί το αμάξι όταν το αγόρασα ήταν για 5 μήνες ακινητοποιημένο.

Στο συνεργείο που προγραμματισα τον καθαρισμο (ερχομενο ΣΚ) θα γινει από φίλο οπότεδεν μπορω να πω ποσο, απλά θα πρέπει να ξερεις οτι ειναι μεγάλη μανούρα επειδή εχει πολυ αποσυναρμολόγηση. Ουσιαστικα ειναι η διαδικασία και όχι ο καθαρισμος. Δες το Link και θα καταλαβεις. Απο αυτα που εχω ακουσει οι τιμες παιζουν από 20-50 ευρώ. Αλλα ειναι μια διαδικασία που εγω στο δικό μου σμαρτ θα κανω καθε 50,000χλμ και φυσικά οταν ελεγχω την ποιοτητα καυσίμου (γνωστο πρατηριο). Επισης, δες ποσες φορες ανοιγει η egr και θα βγαλεις συμπερασμα αν χρειαζεσαι η οχι. Αν σε 1-2 γεμισματα ανοιγει δες για καθαρισμο. Αν θες πληρ. στειλε ΠΜ.

johntsip
22-01-2014, 13:32
Στο συνεργείο που προγραμματισα τον καθαρισμο (ερχομενο ΣΚ) θα γινει από φίλο οπότεδεν μπορω να πω ποσο, απλά θα πρέπει να ξερεις οτι ειναι μεγάλη μανούρα επειδή εχει πολυ αποσυναρμολόγηση. Ουσιαστικα ειναι η διαδικασία και όχι ο καθαρισμος. Δες το Link και θα καταλαβεις. Απο αυτα που εχω ακουσει οι τιμες παιζουν από 20-50 ευρώ. Αλλα ειναι μια διαδικασία που εγω στο δικό μου σμαρτ θα κανω καθε 50,000χλμ και φυσικά οταν ελεγχω την ποιοτητα καυσίμου (γνωστο πρατηριο). Επισης, δες ποσες φορες ανοιγει η egr και θα βγαλεις συμπερασμα αν χρειαζεσαι η οχι. Αν σε 1-2 γεμισματα ανοιγει δες για καθαρισμο. Αν θες πληρ. στειλε ΠΜ.

Τι εννοείς να ανοίγει η egr;

7am
22-01-2014, 13:40
Η egr ειναι μηχανισμος καθαρισμου που αναλογα με το φορτω του φιλτρου ανοιγει/κλειενει συχνα και μη. Αυτο το διαπιστωνεις που απο τις 850 σαλ φτανει τις 1100. Αυτο μπορει να συμβει μονο οταν εισαι σε κινηση και καλο ειναι να μην σβησεις τον κινητηρα, αστο να τρεξει οσο μπορεις. Επισης βοηθαει να κινειται το οχημα και οχι να μενει πχ σταθερο με νεκρα και ανοιχτο κινητηρα.

7am
22-01-2014, 13:47
Η διαδικασία καθαρισμου

http://smartcar.hostei.com/SMART_EGR_Valve.htm

7am
22-01-2014, 13:50
και για 451

http://www.evilution.co.uk/905

(πρεπει να γινετε μελος - δωρεαν)

moutros
04-03-2014, 15:17
Η egr ειναι μηχανισμος καθαρισμου που αναλογα με το φορτω του φιλτρου ανοιγει/κλειενει συχνα και μη. Αυτο το διαπιστωνεις που απο τις 850 σαλ φτανει τις 1100. Αυτο μπορει να συμβει μονο οταν εισαι σε κινηση και καλο ειναι να μην σβησεις τον κινητηρα, αστο να τρεξει οσο μπορεις.Επισης βοηθαει να κινειται το οχημα και οχι να μενει πχ σταθερο με νεκρα και ανοιχτο κινητηρα.

Συγνώμη που γράφω εδώ αλλα είναι το μόνο post που αναφέρεται στην egr. Έχω ενα fortwo 450 το οποίο ενώ πηγαίνει μια χαρά ξαφνικα δεν ανεβαζει πανω απο 3100 στροφές και ριχνει τελείως την ιπποδύναμη. Το κακό είναι οτι το κάνει σε "άτακτα" χρονικά διαστήματα. Έκανα καθαρισμό πεταλούδας και egr και τρόμαξα με το τί είδα εκει μέσα.Ίσως να μην είχε καθαριστεί και ποτέ.το κακό είναι όμως οτι πάλι κανει το ίδιο κσι παλι στο διαγνωστικό δείχνει οτι μένει ανοιχτή η egr. Το σμαρτακι ειναι του 2003 και το πηρα πριν 3 μήνες. Έχει κανεις καμία ιδέα ??? Η μόνη επιλογή που έχω είναι αλλαγή egr?εάν ναί να βάλω καινούργια ή να ψάξω για μεταχειρισμένη? Τα χλμ ειναι περιπου 120.000! Ευχαριστώ πολύ και εάν χρειαστεί μεταφέρετε το post όπου νομίζεται καλύτερα. !!

jimware
08-03-2014, 18:56
Η egr ειναι μηχανισμος καθαρισμου που αναλογα με το φορτω του φιλτρου ανοιγει/κλειενει συχνα και μη. Αυτο το διαπιστωνεις που απο τις 850 σαλ φτανει τις 1100. Αυτο μπορει να συμβει μονο οταν εισαι σε κινηση και καλο ειναι να μην σβησεις τον κινητηρα, αστο να τρεξει οσο μπορεις. Επισης βοηθαει να κινειται το οχημα και οχι να μενει πχ σταθερο με νεκρα και ανοιχτο κινητηρα.

7am εδώ θα πρέπει να σε διορθώσω. Η egr είναι βαλβίδας ανακύκλωσης καυσαερίου για την επιτυχία καθαρότερων ρύπων. Καμία σχέση με το φίλτρο dpf. Αυτό που αναφέρεις αφορά στο φίλτρο dpf και την γνωστή αναγέννηση. Το ανέβασμα των στροφών οφείλεται στην άνοιγμα της λειτουργίας της αναγγένησης το οποίο περιγράφεται σε σχετικό μου ποστ. Η λειτουργία της αναγέννησης ελέγχεται απο αισθητήρα πίεσης που είναι συνδεδεμένος πρίν και μετά το φίλτρο πάνω στην εξάτμιση.
Η egr λοιπόν προηυπήρχε πολλά έτη του dpf και ουσιαστικά "πέρνει¨ένα μέρος των καυσαερίων και τα ξαναρίχνει στην εισαγωγή του καθαρού αέρα ώστε να ξανακαούν και να φύγουν στην ατμόσφαιρα πιο καθαρά. Η συγκεκριμένη λειτουργεί πάντα και δεν μπορείς να ελέγξεις αν ανοίγει η κλείνει με ένα απλό τρόπο. Σε γενικές γραμμές παραμένει ανοιχτή δηλαδή ανακυκλωνει τα καυσαέρια σε μικρές ταχύτητες και όταν η ταχύτητα μας ανέβει σημαντικά (οδήγηση σε εθνική με πιο μεγάλες ταχύτητες) αυτή κλείνει και δεν λειτουργεί για την σωστή λειτουργία του κινητήρα στις υψηλές στροφές.

konstanto
08-03-2014, 21:54
7am εδώ θα πρέπει να σε διορθώσω. Η egr είναι βαλβίδας ανακύκλωσης καυσαερίου για την επιτυχία καθαρότερων ρύπων. Καμία σχέση με το φίλτρο dpf. Αυτό που αναφέρεις αφορά στο φίλτρο dpf και την γνωστή αναγέννηση. Το ανέβασμα των στροφών οφείλεται στην άνοιγμα της λειτουργίας της αναγγένησης το οποίο περιγράφεται σε σχετικό μου ποστ. Η λειτουργία της αναγέννησης ελέγχεται απο αισθητήρα πίεσης που είναι συνδεδεμένος πρίν και μετά το φίλτρο πάνω στην εξάτμιση.
Η egr λοιπόν προηυπήρχε πολλά έτη του dpf και ουσιαστικά "πέρνει¨ένα μέρος των καυσαερίων και τα ξαναρίχνει στην εισαγωγή του καθαρού αέρα ώστε να ξανακαούν και να φύγουν στην ατμόσφαιρα πιο καθαρά. Η συγκεκριμένη λειτουργεί πάντα και δεν μπορείς να ελέγξεις αν ανοίγει η κλείνει με ένα απλό τρόπο. Σε γενικές γραμμές παραμένει ανοιχτή δηλαδή ανακυκλωνει τα καυσαέρια σε μικρές ταχύτητες και όταν η ταχύτητα μας ανέβει σημαντικά (οδήγηση σε εθνική με πιο μεγάλες ταχύτητες) αυτή κλείνει και δεν λειτουργεί για την σωστή λειτουργία του κινητήρα στις υψηλές στροφές.

+1 σωστοοος.... αλλο dpf αλλο egr...
Λογω αναγεννησης dpf εχουμε ανεβασμενες στροφες, ανοιγμα βεντιλατερ εν κινηση και πολυ βρωμα απο πισω...
Πρεπει να ψαχνομουνα ισα με 2 μηνες και ολα τα συνεργεια δεν ξεραν τπτ... μετα εμαθαν και αυτοι μαζι με εμας...

mtselios
22-07-2014, 23:37
Εγώ γέμισα σε 2 βενζινάδικα. Και στα 2 πήγα όταν είχε μέσα το smart 4 λίτρα. Στο πρώτο γέμισα με 36 λίτρα και έβγαλε 890 χιλιόμετρα. Στο δεύτερο έβαλε 29 λίτρα και έβγαλε 650 χιλιόμετρα. Τελικά διαπίστωσα για το πρώτο βενζινάδικο ότι επειδή η αντλία του ήταν σε ράμπα γέμιζα καλύτερα το ντεπόζιτο.

geopap futsal
13-04-2016, 22:37
καλησπερα σε ολους με θεμα την καταναλωση,ειμαι πλεον κατοχος cdi 2010 euro 5 μεταχειρισμενου, η καταναλωση μου εχει μεσο ορο 4,2 με 5 με πολυ καλο ζεσταμα με ζαντες 15 μαμα και χωρις προγραμμα.η οδηγηση μου ειναι με manual στις ταχυτητες και ειδικα 1,2 αλλαγη στις 2500 χιλ στροφες.κανω την εβδομαδα 380 χιλ μεικτα εντος και εκτος αθηνας με ταχυτητα 140-120 εκτος και εντος αναλογα την κινηση που εχει 50-40(και καποιες φορες 20 χαχαχα).το προηγουμενο σμαρτακι μου ηταν 600 του 2000 και το ειχα απο το 2005.

stefstef
14-04-2016, 11:14
Οπότε βγάζεις με ένα φουλάρισμα 700 χλμ κατά μέσο όρο. Πολύ καλά

smartvot
15-04-2016, 15:23
Εγώ γέμισα σε 2 βενζινάδικα. Και στα 2 πήγα όταν είχε μέσα το smart 4 λίτρα. Στο πρώτο γέμισα με 36 λίτρα και έβγαλε 890 χιλιόμετρα. Στο δεύτερο έβαλε 29 λίτρα και έβγαλε 650 χιλιόμετρα. Τελικά διαπίστωσα για το πρώτο βενζινάδικο ότι επειδή η αντλία του ήταν σε ράμπα γέμιζα καλύτερα το ντεπόζιτο.
33 λίτρα δεν παίρνει το 451? Μηπως ο 1ος σε εκλεψε λιγο? :)

Στάλθηκε απο το Samsung Galaxy S6 Edge+

georgek7
23-04-2016, 15:56
να σας δωσω και εγω καποιες πληροφοριες για το θεμα της καταναλωσης.Οδηγουσα το 450 CDI για 3 χρονια και κανω καθημερινα το ιδιο δρομολογιο πετρουπολη ραφηνα. Για οσους ξερουν βγαινω από περιστερι εθνικη και από εκει μεταμορφωση αττικη οδο και εξοδο ραφηνας. 6 φορες την εβδομαδα. Μεχρι την μεταμορφωση οδηγω σιγα 80 χλμ περιπου λογω κινησης. Από εκει και περα στην αττικη οδο παντα σταθερα με 130-135 μεχρι την ραφηνα. Η καταναλωση του 450 δεν πηγαινε πανω από 3.6.. Εκανα μαζι του 200 000 χλμ σε 3 χρονια. Το τελευταιο εξαμηνο το πουλησα και πηρα παλι το 451 CDI 2011. H καταναλωση του με τον ιδιο τροπο οδηγησης και στην ιδια διαδρομή δεν πεφτει με τιποτα κατω από 4,7-4.8. Δεν οδηγω συντηρητικα σε καμια περιπτωση ουτε καν προσπαθω!!!να το ξεκαθαρισω αυτό. Τερμα πηγαινα στην αττικη οδο με το 450 τερμα παω και με αυτό.
Η διαφορα σε καταναλωση στο 451 είναι αρκετα μεγαλη.. ( δυστιχως)
Να τονισω όμως ότι το 450 με 3000 στροφεσ ειχε 140 χλμ στο κοντερ ( φυσικα) ενώ το 451 εχει 3600 με τα ιδια χλμ διοτι εχει 5 αρι σασμαν..
Συμπερασμα... Για μενα που κανω σχεδόν 70 000 χλμ το χρονο κακως το πουλησα το 450 !!!!

georgek7
23-04-2016, 16:03
για το 451 5,7 ενοουσα όχι 4.7.

stefstef
23-04-2016, 17:51
για το 451 5,7 ενοουσα όχι 4.7.

Αρκετά μεγάλη η κατανάλωση
Την ίδια βλέπω και εγώ με mhd με συντηρητική βέβαια οδήγηση...
Αν το πατήσω βέβαια πάω προς το 6.5, να τα λέμε αυτά...

smart4diesel
27-04-2016, 14:44
Εγώ με 451cdi του 2011 το χαμηλότερο που έχω δει είναι 4,8. Συνήθως παίζω 5,2-5,4 μέσα στην Αθήνα με κάποιες αττικές οδούς (2 φορές την εβδομάδα). ΜΕ φτηνό πτερέλαιο έχω γραψει και 6,4. Δεν το πηγαινω χαλαρά, το πατάω αρκετά θα έλεγα και με αυτοματο κιβώτιο. Πάντως και διαδρομή μόνο εθνική που έχω κάνει με σταθερά 120-130χλμ/ω δεν έπεσα κάτω από 5,0.

georgek7
04-05-2016, 14:34
χρονια πολλα σε ολους.. λογω του πασχα λοιπον αποφασισα να βγω με το ντισελακι ενα ταξιδι. Την προηγουμεν εβδομαδα εβαλα στροφομετρο ρολοι οποτε και πλεον ειχα ενδειξεις για τις στροφες του κινητηρα. Γεμισα στην αθηνα με το πρετρελαιο το ενισχυμενο της Εκο και ξεκινησα να παω αρχαια ολυμπια μεσω τριπολεως.. Για οσουσ ξερουν περασα αρτεμησιο πλησρωσα διοδια και αμεσως μετα εστριψα δεξια για τα χωρια καψα λεβιδι βλαχερνα βυτινα- καρκαλου -λαγκαδια- τροπαια βασιλακι και αρχαια ολυμπια.. σε ολη την διαδρομη ( κρατηθηκα....δεν ξερω και εγω πώς ακόμα) και δουλευα 2200 - 3000 με την 5η στο αυτοματο. στην επιστροφη και με κατι βολτες εκει στα χωριά ειχα διανυσει 551 χλμ. Στην ενδειξη στο κοντερ ειχα φαει ακριβως το μισο ντεποζιτο.. ( απιστευτο ακομα και για μενα!!!).. λεω λοιπον να παω στοπ ιδιο πρατηριο που εβαλα καυσιμα πριν ξεκινησω με την ιδια τιμη στο πετρελαιο 1,06. Το γεμισα με 22,60. Ειναι δυνατον τοσο λιγο ρε παιδια?? δηλαδη αμα πασ πανω απο 3000 στροφεσ καταπινει ενω με 2200- 3000 στροφες βγηκε πολυ οικονμικα... Κανω κατι εγω λαθος στον υπολογισμο μου??
Μηπως πραγματικα στο 2100 που διαβασα στο manual με 2860 αντε 3000 που ειναι η ροπη του καιει τοσο λιγο?

georgek7
04-05-2016, 14:36
οταν εννοω λιγο εννοω σε συγκριση με το 451 οχι φυσικα με τα χαρακτηριστικα του 450.....

staexa
04-05-2016, 15:32
Με 32.60 γεμισες μάλλον

staexa
04-05-2016, 15:36
Με 32.60 γεμισες μάλλον
Όπα τώρα κατάλαβα τι λες άρα σου βγήκε μια κατανάλωση 3.8 μια χαρά

georgek7
04-05-2016, 22:33
ναι φιλε με 22,60 γεμισα. αφου μου εκανε και μενα τρομερη εντυπωση.. βεβαια για να είμαι ειλικρινης δεν γινεται να ταξιδευεις ετσι !!!εγω τουλάχιστον δεν αντεχω το 110 αντε με το ζορι 120... απλα σαν πειραμα το εκανα.

μαλλον θα κοιτάξω για καποιο πρόγραμμα για να μπορεσω με τις ιδιες στροφεσ να μπορω να βγαζω περισοτερα χλμ.. για παράδειγμα τωρα με 2500 εχω 100 χλμ και με 3000 120. εκει θελω να επέμβω αν γινεται.. δεν με νοιαζει η ιποδυναμη οσο το να καταφερω να μακρύνω το ευρος της ροπης..
Ρωτησα στο μπιμπαση που παιρναει προγράμματα και περιμενω να δω χαρακτηριστικα..