PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΥΨΗΛΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 1000CC 71HP

tthomas
11-03-2014, 19:40
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να με βοήθησει όποιος έχει κατάφερε να λύσει το πρόβλημα της υπερβολικά υψηλής κατανάλωσης στο κατά τ'άλλα αγαπημένο Smartακι. Μόλις έκλεισες τα 3 χρόνια το δικό μου και εδω και κάτι μήνες την πρώτη "παύλα" στο μετρητή της βενζίνης μου τη ρίχνη στα πρώτα 70 χιλιόμετρα ενώ μέχρι πέρσι κρατούσε κοντά στα 110 χλμ. Μόλις προχθές που έκανα το ετήσιο service, τους ανέφερα το πρόβλημα και μου έκαναν "αναβάθμιση" στον εγκέφαλο χωρίς καμία διαφορά τελικά.
Υπάρχει τελικά κάποια λύση?

ilman3
11-03-2014, 19:52
σε δυο μερες ποσες μετρησεις εκανες για να δεις οτι τελικα η αναβαθμιση δεν εκανε δουλεια?καυσιμο βαζεις απο ενα πρατηριο η οπου βρεθεις?

tthomas
11-03-2014, 20:09
απο ενα συγκεκριμένο πρατήριο βάζω βενζίνη και λεκανα μια μέτρηση φίλε μου, το γέμισα και στα 71 χλμ εξαφανίστηκε η πρώτη παύλα. Δε νομίζω ότι άλλαξε κάτι όταν μέχρι ένα χρόνο περίπου έβγαζε περίπου 120 χλμ

kostastnt
11-03-2014, 20:34
Οι παυλες ειναι λαθος..

Αδειασε το ντεποζιτο ως το σημειο που θα εχεις οριακα βενζινη.. Πηγαινε σε καλο βενζιναδικο και φουλαρε το μεχρι πανω και οδηγα κανονικα.. Τοτε θα καταλαβεις ποσο καις διαρωντας τα χιλιομετρα με τα λιτρα θα μαθεις τι κανει το αμαξι σου

Sent from my iPhone using Tapatalk

Garfito
11-03-2014, 21:10
μηπως εφτασε ο καιρος ν αλλαξεις βενζιναδικο;;;; τα ελαστκα σου ειναι σωστα φουσκωμενα;;;

billisvic
27-03-2014, 08:09
Καλημερα φιλε μου.το ιδιο προβλημα εχω και γω και παω να τρελαθω.η πρωτη παυλα σε μενα επεφτε στα 150 χιλιομετρα.τωρα πεφτει στα 70.στην ουσια εχω μειον 100 χιλιομετρα στο συνολο.μετα το σερβις που εκανα το παρουσιασε αυτο.τι μπορει να ειναι ρε παιδια.βαζω απο ενα συγκεκριμενο βενζιναδικο εδω και χρονια.το πηγα στην μερσεντες το εβαλαν στον εγκεφαλο και ολα ειναι true κανενα false. Δεν ξρω τι να κοιταξω.τις 3 τελευταιες φορες αλλαξα βενζιναδικο.τα ιδια παλι. Βοηθεια.

kostastnt
27-03-2014, 11:02
Καλημερα φιλε μου.το ιδιο προβλημα εχω και γω και παω να τρελαθω.η πρωτη παυλα σε μενα επεφτε στα 150 χιλιομετρα.τωρα πεφτει στα 70.στην ουσια εχω μειον 100 χιλιομετρα στο συνολο.μετα το σερβις που εκανα το παρουσιασε αυτο.τι μπορει να ειναι ρε παιδια.βαζω απο ενα συγκεκριμενο βενζιναδικο εδω και χρονια.το πηγα στην μερσεντες το εβαλαν στον εγκεφαλο και ολα ειναι true κανενα false. Δεν ξρω τι να κοιταξω.τις 3 τελευταιες φορες αλλαξα βενζιναδικο.τα ιδια παλι. Βοηθεια.

Βασιλη μην ανησυχεις.. Θεσσαλονικη το παρατηρησα κι εγω με 2 αμαξια..

Η βενζινη πλεον εδω ειναι κοκτειλ νερου, σκατων, τολουολης και λιγο βενζινης για την μυρωδια..

Ειδικα ανατολικα δεν εχω πετυχει νορμαλ βενζιναδικο..

billisvic
27-03-2014, 14:00
ρε κωστα σου μιλαω για νερο σκετο.δεν υπαρχει αυτο το πραγμα.δεν το χω ξαναδει αυτο εδω περα. εβαζα και v-power για καλυτερα αλλα παλι σκατα ειναι ολα.

christopherk
27-03-2014, 14:56
Το τελευταίο καιρό και εγώ είχα την εντύπωση ότι κάτι γίνεται.. Η βενζίνη στον θεό βάλε και το κλέψιμο μας έχουν φάει

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου

billisvic
27-03-2014, 18:23
ΚΑΝΕΝΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΔΥΤΙΚΑ?ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ SHELL ΣΤΑ JUMBO.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ? ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΜΩΣ...

konstanto
29-03-2014, 05:34
Shell στον κηφισσο στον παραδρομο υψος αιγαλεω πριν τα ΙΚΕΑ. Τσεκαρισμενος πολλες φορες στο diesel... λογικα και στη βενζινη θα ειναι κομπλε...

christopherk
29-03-2014, 07:44
Έχω βάλει μία φορά εκεί Εντάξει ήταν. Επίσης εγώ βάζω στην BP Γρηγορίου Λαμπράκη πριν τα Village στο Ρέντη. Σίγουρα δεν κλέβει γιατί θα το είχα δει στο bmw που γράφει ακριβώς πόσα λίτρα έχει μέσα. Νοθεία σίγουρα όλοι θα κάνουν κάτι γνώμη μου.

Garfito
29-03-2014, 09:47
Έχω βάλει μία φορά εκεί Εντάξει ήταν. Επίσης εγώ βάζω στην BP Γρηγορίου Λαμπράκη πριν τα Village στο Ρέντη. Σίγουρα δεν κλέβει γιατί θα το είχα δει στο bmw που γράφει ακριβώς πόσα λίτρα έχει μέσα. Νοθεία σίγουρα όλοι θα κάνουν κάτι γνώμη μου.

για σαλονικα μιλαμε?

christopherk
29-03-2014, 17:32
Όχι το έχουμε γυρίσει στην Αθήνα εμείς... sorry για το off topic

smartvot
29-03-2014, 18:56
Επειδη εχω φιλο που δουλευει σε συνεργειο που φτιαχνει αντλιες,να ξερετε οτι καμια βενζινη δεν ειναι 100 οκτανιων...ολες 95αρες ειναι...

zannakis
29-03-2014, 19:48
ΚΑΝΕΝΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΔΥΤΙΚΑ?ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ SHELL ΣΤΑ JUMBO.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ? ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΜΩΣ...

Αξιοπιστο που δεν κλεβει καθολου πια.. (αλλαξαν τα παντα) ολοι λενε για το πρωτο βενζιναδικο στο βαρδαρι οχι το δευτερο το πρωτο. βαζω μονο 100 απο shell εδω και 3 περιπου χρονια απο μοναστηριου πρωτα και γιαννιτσων μετα που μετακομισε στη γιαννιτσων οταν ανοιξε ειχαν προβλημμα σε ολα ομως μετα στρωσαν πετυχα και 2 φορες που τους μετρουσαν τις αντλιες (κλεβει 2 λιτρα στα 1000 λιτρα) εχω βαλει απο shell στη λαγκαδα μετα την αερογεφυρα στην σταυρουπολη προς κεντρο δεν μου φανηκε σωστο οπως και στο σουπερ μαρκετ λιγο πιο πισω εβαλα προχθες και το ρελαντι ηταν για τα αναθεμα στο ωραιοκαστρο δυστιχως δεν εχω βαλει προσφατα ακομα η βενζινη ηταν 1.32 τοτε η και πιο χαμηλα αλλα στο γεμισμα ηταν σωστος απο οτι θυμαμαι. αυτα!

Στάλθηκε από το GT-S5830 μου

bluemicraR
02-04-2014, 11:28
Επειδη εχω φιλο που δουλευει σε συνεργειο που φτιαχνει αντλιες,να ξερετε οτι καμια βενζινη δεν ειναι 100 οκτανιων...ολες 95αρες ειναι...

Μάλιστα.... αφού είσαι τόσο σίγουρος για εξήγησέ μου πως γίνεται όταν βάζω 95άρα να αναβοσβήνει το check engine στο type-r μου , το οποίο έχει πρόγραμμα και knock sensor , ενώ όταν βάζω 100άρα ως δια μαγείας σβήνει ; Ψυχολογικός παράγοντας φαντάζομαι γιατί όλες οι βενζίνες είναι 95άρες...

billisvic
09-04-2014, 16:47
φιλε tthomas καθαρισε την πεταλουδα σου. παιδια σωθηκα. απο πεταλουδα ηταν. ειχε πιασει πουρι και λαδια που δεν ανοιγοκλεινε σωστα. το αυτοκινητο επανηλθε με πολυ λιγοτερη κιολασ καταναλωση. πρωτο κουτακι εσβησε στα 170 χλμ ενω εσβηνε στα 150χλμ. κωστα με σωσες.

kostastnt
09-04-2014, 17:07
φιλε tthomas καθαρισε την πεταλουδα σου. παιδια σωθηκα. απο πεταλουδα ηταν. ειχε πιασει πουρι και λαδια που δεν ανοιγοκλεινε σωστα. το αυτοκινητο επανηλθε με πολυ λιγοτερη κιολασ καταναλωση. πρωτο κουτακι εσβησε στα 170 χλμ ενω εσβηνε στα 150χλμ. κωστα με σωσες.

Δεν σε έσωσα εγώ :) Ο μάστορας.. Αυτό που λέω σε όλους.. Βρείτε έναν καλό και θα ησυχάσετε με τα σμαρτ.. Αλλιώς όλη μέρα τρέχεις δεξιά κι αριστερά και ακούς υποθέσεις, δοκιμές στο αμάξι σου κτλ..

Θεσσαλονίκη βέβαια μας πήρε κάτι χρόνια να πετύχουμε τον σωστό..

billisvic
16-04-2014, 08:05
Οπου λαχει εμεις οι βλαχοι ειμαστε εδω πανω.τζαμπα λεφτα και δεν σου κανουν τιποτα.εσεις εκει τα πατε; το παλικαρι δουλευε στην ταστα. Τον ηξερα και με θυμοταν

kallitexnic
25-04-2015, 22:36
Καλησπερα παιδες ... Εχει η κοπελα μου το ιδιο ακριβως προβλημα. Η πεταλουδα ειναι καθαρη εχουν γινει αναβαθμισεις κλπ....το πηρα μια μερα γτ θεωρουσα οτι δεν οδηγει οικονομικα και με ενα 10αρικο (τιμη λιτρου 1,545) εβγαλα μετα βιας 80 Km ...εχουν επισης αλλαχτει γιλτρα αερος βενζινης κλπ...εχω απελπιστει..

harrys75
26-04-2015, 12:41
εγω είδα αλλαγή στην κατανάλωση προς το καλύτερο, μετά απο αλλαγή των φίλτρων και κυρίως από ενα πρόβλημα στις 3 τσιμούχες εισαγωγής (νομίζω λέγεται) είχαν κοπεί και επερνε περισσότερο αέρα για καύση απο όσο χρειαζόταν. Τώρα η πρώτη παύλα πέφτει στα 130 km-135 km ενώ πριν στα 115km περίπου. Και μιλάμε για το 84αρι κιόλας με συντηρητική οδήγηση ΕΚΟ βενζίνη...

HELLANIOS
26-04-2015, 16:33
Είναι ένα σύνηθες πρόβλημα σε όλα τα 451 να κόβονται-καίγονται τα τσιμουχακια εισαγωγής

smartvot
17-05-2015, 22:02
Που ακριβως βρίσκονται αυτα τα τσιμουχακια και πως μπορει να τα τσεκαρει καποιος?

smart4diesel
26-05-2015, 17:12
Είναι ένα σύνηθες πρόβλημα σε όλα τα 451 να κόβονται-καίγονται τα τσιμουχακια εισαγωγής

Που είναι αυτά τα τσιμουχάκια? Μπορεί κάποιος να τα ελέγξει μονος?

HELLANIOS
26-05-2015, 17:46
Που είναι αυτά τα τσιμουχάκια? Μπορεί κάποιος να τα ελέγξει μονος?
Βρίσκονται ανάμεσα στο καπάκι και στην εισαγωγή εν μέρη μπορείς να τα δεις άλλα πιο πολύ καταλαβαινεις εμπειρικά σε τι κατάσταση είναι

Man
04-02-2016, 21:32
Παιδια καλησπερα,ειμαι καινουριος στο forum!Εχω προβλημα με την καταναλωση του smart451 turbo,με γεματο το ντεποζιτο βγαζει περιπου 340χλμ και αυτα μεχρι να με αφησει.δοκιμασμενα ολα αυτα που εχετε ηδη αναφερει περι βενζινης πιεσης ελαστικων,πεταλουδας τα εχω τριπλοτσεκαρει...επισης εχω παει σε συνεργειο της μερσεντες με αποτελεσμα μηδεν,εχω μετρησει καυσαερια και ειναι στα πλαισια του φυσιολογικου,εχω ελεγξει την πιεση των κυλινδρων ειναι ιδια,καθαρισα τα μπεκ με υπερηχους αλλαξα ζοαν απο την τουρμπινα κ μετα,επανατοποθετηση και ρυθμιση του μοτερ συμπλεκτη,αλλαγη αισθητηρα λαμδα,μυρωδιες βενζινης ανυπαρκτες...καμια αλλη ιδεα για το τι μπορει να ευθυνεται?αυτο που δεν εχω δοκιμασει ακομα ειναι να δοκιμασω την αντισταση στα μπεκ καυσιμου κ σκοπευω να το κανω το σ/κ που θα το ξαναλυσω...ευχαριστω για το χρονο σας!

ilman3
04-02-2016, 21:41
πρεπει να εχεις βαρυ ποδι και γενικα μην ξεχνας ότι μιλαμε για ένα αμαξι με ιπποδυναμη 1600αριου,ασχετα εάν είναι 1000αρι.βενζινη βαζεις από συγκεκριμενο πρατηριο?

smartvot
04-02-2016, 22:43
Παιδια καλησπερα,ειμαι καινουριος στο forum!Εχω προβλημα με την καταναλωση του smart451 turbo,με γεματο το ντεποζιτο βγαζει περιπου 340χλμ και αυτα μεχρι να με αφησει.δοκιμασμενα ολα αυτα που εχετε ηδη αναφερει περι βενζινης πιεσης ελαστικων,πεταλουδας τα εχω τριπλοτσεκαρει...επισης εχω παει σε συνεργειο της μερσεντες με αποτελεσμα μηδεν,εχω μετρησει καυσαερια και ειναι στα πλαισια του φυσιολογικου,εχω ελεγξει την πιεση των κυλινδρων ειναι ιδια,καθαρισα τα μπεκ με υπερηχους αλλαξα ζοαν απο την τουρμπινα κ μετα,επανατοποθετηση και ρυθμιση του μοτερ συμπλεκτη,αλλαγη αισθητηρα λαμδα,μυρωδιες βενζινης ανυπαρκτες...καμια αλλη ιδεα για το τι μπορει να ευθυνεται?αυτο που δεν εχω δοκιμασει ακομα ειναι να δοκιμασω την αντισταση στα μπεκ καυσιμου κ σκοπευω να το κανω το σ/κ που θα το ξαναλυσω...ευχαριστω για το χρονο σας!
Τι ζάντες φορας?

Στάλθηκε απο το Samsung Galaxy S6 Edge+

Man
04-02-2016, 23:31
Καθε φορα που τελειωνει το ντεποζιτο(συχνω φαινομενο) αλλαζω και πρατηριο....δεν ειναι η βενζινη απο παντου εχω βαλει η αποκλιση που παιζει ειναι μικρη.φοραει τις brabus αλλα τις φοραω απο το 2009 θα ειχα απο τοτε θεμα...

Man
04-02-2016, 23:32
Εννοειται πως οι καταναλωσεις αυτες ειναι μαξ 3.500 στροφες...

newsmart
05-02-2016, 01:27
εγω με smart mhd καιω πανω 7μιση-8 λιτρα+ / 100 χιλιομετρα.
Οι μετρησεις που κανω ειναι μεχρι να αναψει 5.0 λιτρα η ενδειξη της βενζινας.
Μεχρι τοτε εχω κανει περιπου 360-390 χιλιομετρα

Εχω δοκιμασει διαφορα για υψηλη καταναλωση. Εβαλα λαστιχα χαμηλης αντιστασης κυλισης (Continental Eco Contact) αλλα τα ιδια νουμερα βλεπω σε καταναλωση
Ακομα και καθαριστικο μπεκ εριξα μεσα στο ντεποζιτο :P

newsmart
05-02-2016, 01:28
Αν βρεις λυση ενδιαφερει και εμενα αλλα μαλλον ειναι το στυλ οδηγησης.

djvolis
05-02-2016, 12:07
ειναι ψιλονορμαλ οι καταναλωσεις αυτες...

Tricky
05-02-2016, 15:23
ειναι ψιλονορμαλ οι καταναλωσεις αυτες...

Ειναι πιθανες (βεβαια) αλλα τις θεωρω υψηλες για ανθρωπους που (λενε πως) δε σκιζουν το ατμοσφαιρικο αμαξι τους... :)

Εγω το τελευταιο μηνα με Brabus 120 hp ειμαι στα 450 χλμ ανα γεμισμα χωρις ανελεητο σκισημο αλλα με πολιτικα ορθη αστικη μετακινηση ...δε θα παιξω δηλαδη φωτα στο μπροστινο μου στην αριστερη λωριδα της Συγγρου , αλλα ουτε και θα κατσω στη μεσαια ... :) . Οι μετρησεις κυριως με V power 97αρα καθως με 100αρα , η καταναλωση ειναι ακομα καλυτερη (αλλα οχι τοσο καλυτερη που να δικαιολογει τα εξτρα ευρω της 100αρας σε σχεση με τη V Power)

Με αναλογη κινηση με το 71 hp εβγαζα +70 χλμ ανα γεμισμα.

djvolis
05-02-2016, 15:30
Ειναι πιθανες (βεβαια) αλλα τις θεωρω υψηλες για ανθρωπους που (λενε πως) δε σκιζουν το ατμοσφαιρικο αμαξι τους... :)

Εγω το τελευταιο μηνα με Brabus 120 hp ειμαι στα 450 χλμ ανα γεμισμα χωρις ανελεητο σκισημο αλλα με πολιτικα ορθη αστικη μετακινηση ...δε θα παιξω δηλαδη φωτα στο μπροστινο μου στην αριστερη λωριδα της Συγγρου , αλλα ουτε και θα κατσω στη μεσαια ... :) . Οι μετρησεις κυριως με V power 97αρα καθως με 100αρα , η καταναλωση ειναι ακομα καλυτερη (αλλα οχι τοσο καλυτερη που να δικαιολογει τα εξτρα ευρω της 100αρας σε σχεση με τη V Power)

Με αναλογη κινηση με το 71 hp εβγαζα +70 χλμ ανα γεμισμα.
αν και εγω απευθυνομουν στο ποστ για τη τουρμπατη καταναλωση , ο τροπος οδηγησης και ο τροπος που την ερμηνευει κανεις ειναι πολυ σχετικο πραγμα... πχ αν εσυ κανεις αυτες τις καταναλωσεις σε brabus με προγραμμα αλλα με 15αρες στα δικα μου δεδομενα οδηγεις με πανι και ανεμοπορεια ...πχ εγω για να βγαλω το 5,9 με 6,5 (με 17αρια φαρδια μπρος πισω) πρεπει να πηγαινω εθνικη με 80~110 με 2~3 (μαξ) peak μεχρι τα 180...

Tricky
05-02-2016, 19:14
αν και εγω απευθυνομουν στο ποστ για τη τουρμπατη καταναλωση , ο τροπος οδηγησης και ο τροπος που την ερμηνευει κανεις ειναι πολυ σχετικο πραγμα... πχ αν εσυ κανεις αυτες τις καταναλωσεις σε brabus με προγραμμα αλλα με 15αρες στα δικα μου δεδομενα οδηγεις με πανι και ανεμοπορεια ...πχ εγω για να βγαλω το 5,9 με 6,5 (με 17αρια φαρδια μπρος πισω) πρεπει να πηγαινω εθνικη με 80~110 με 2~3 (μαξ) peak μεχρι τα 180...

Στις καθημερινες, αστικες μετακινησεις ο ρυθμος οδηγησης καθοριζεται εν πολλοις απο τους δρομους που ταξιδευεις και οχι απο το στυλ οδηγησης ... το καθημερινο μου δρομολογιο πχ ειναι Κουκακι - Ασπροπυργος μεσω Καβαλας ...πιανω αριστερη στα κατω και κατα το ημιση δεξια λωριδα στα πανω το απογευμα και ακολουθω τη ροη των αυτοκινητων ... δε θα κανω (πλεον) 20 αλλαγες λωριδας και αλλα τοσα kick down για να γλυτωσω 45 δευτερολεπτα απο μια διαδρομη που πρωι-μεσημερι δε βγαινει σε λιγοτερα απο 25-30 λεπτα , ειτε brabus εχεις ή diesel . Φυσικα δε θα φαω στη μαπα την κουλομαρια που φασιστικα καταλαμβανει την αριστερη και παει με 50 χλμ/ωρα αλλα μια προσπεραση 3 δευτερολεπτων δεν απογειωνει την καταναλωση σε κανενα αμαξι. Απο την αλλη, μετα το Δαφνι και μεχρι τη θαλασσα θα αφησω το αμαξι να τσουλαει μονο του χωρις γκαζι εφοσον βλεπω πως η ροη των αυτοκινητων ειναι αργη (λογω κινησης) ...ουτε θα παταω απεγνωσμενα γκαζι για να προλαβω ενα φαναρι που δεν προλαβαινεται ακομα και 200 ιππους να βγαλει το αμαξι :) . Θεωρητικα, το αμαξι μου εργαζεται κατα 80% σαν ''ατμοσφαιρικο'' και κατα 20% σαν brabus με προγραμμα αλλα δεν το θεωρω κακο αφου οταν το σκιζεις αραια και καταλληλα, το χαιρεσαι για περισσοτερο καιρο ενω αν το σκιζεις συνεχως, το βαριεσαι :) . Τελος , να σημειωσω πως τα αμαξια μου (ειτε τα κρατησω 1 ετος ή 5 χρονια) τα συντηρω ευλαβικα και θεωρω πως αυτο βγαινει και στην καταναλωση (αλλο αν τα λεφτα που γλυτωνω απο καυσιμα τα δινω τελικα στην -προληπτικη καποιες φορες- συντηρηση :) ) .

smartvot
06-02-2016, 12:59
Καθε φορα που τελειωνει το ντεποζιτο(συχνω φαινομενο) αλλαζω και πρατηριο....δεν ειναι η βενζινη απο παντου εχω βαλει η αποκλιση που παιζει ειναι μικρη.φοραει τις brabus αλλα τις φοραω απο το 2009 θα ειχα απο τοτε θεμα...
Φιλε αν δεν φορας προγραμμα να το ψαξεις και να μας πεις τι προβλημα εχεις...
Σκεψου εγω μαμα με 17αρια μπρος πισω κανω 420χλμ

Στάλθηκε απο το Samsung Galaxy S6 Edge+

harrys75
06-02-2016, 18:03

Φίλε μου να σου πω κ τη δική μου άποψη. Δοκιμασε να αλλάζεις με manual απο 2200-2500 στροφές σε ευθεία, λιγο πιο κατω όταν εχεις κατηφορικό δρόμο κ λιγο πιο πάνω όταν ανηφοριζεις (2800 περίπου) Με στρωτή οδήγηση κ λίγα ξεσπάσματα. Εγω αυτο κάνω κ περίπου μου καίει 7,5. Δεν κάθομαι να το αφήνω να τσουλάει μέχρι να "σβήσει", ούτε δεν πατάω φρένο για να μην επιτάχυνω από στάση. Πιο κατω το turbo από 7 δεν πάει σίγουρα ή εγω δεν τα εχω καταφέρει. Όποτε αλλάζω αυτόματα ταχύτητες ανεβαίνω για πλάκα στα 8,5lt/100. Επίσης δοκίμασε με ΕΚΟ απλή κ ο θεός βοηθός!Η 100αρα ΕΚΟ όντως στις ίδιες συνθήκες βγάζει περισσότερα εσυ διαλέγεις!

harrys75
06-02-2016, 18:17

επίσης για να καταλάβεις τη πρέπει να κάνεις για μην καίει δες το παρακάτω βίντεο κ κλάψε! Αν αντέχεις να οδηγείς ετσι τότε θα καις κ λιγο!! καλη επιτυχία!!
http://youtu.be/NplFz2tk-A0

Toni Shark
06-02-2016, 19:48
Πολύ καλό βενζινάδικο είναι και το CYCLON κατεβαίνοντας από Παλαιόκαστρο