PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Απογευητευμενος απο τον ηχο

tetraxasa
21-03-2015, 19:12
Καλησπερα στο forum

Οπως ολοι μας ετσι και εγω ειμαι κατοχος ενος smart 451 το οποιο εγκαταστησα μια καινουργια μοναδα ενα alpine w235 bt μετα τα μαμα ηχεια επαιζε εξαιρετικα .
δεν πιστευα οτι θα ειχε τοση μεγαλη διαφορα με το εργαστοσιακο ραδιο cd στον ηχο . επειτα απο μερικους μηνες λεω να βαλω και καλυτερα ηχεια να παιζουν . Πηρα τα polk audio DB6501 . τι το ηθελα , το αμαξι μου επαιζε καλυτερα bass με τα εργαστασιακα ηχεια παρα με αυτα !!!! ποιο βαθυ μπασο και πραγματικα το ευχαριστιομουν. Δεν πιστευα ενα ηχειο τον 250 ευρω να παιζει τοσο ξηρο bass μεσα στο αμαξι μου . Σκεφτομαι τι να κανω μηπως να γυρισω στα εργοστασιακα παλι !

Eχει κανεις καμια ιδεα εγω με το μπασο τον εργοστασιακων ημουν πολυ ικανοποιημενος . με μια τοποθετηση ενος ενισχυτη θα αλλαζε κατι ? Ευχαριστω για το χρονο σας και αν εχει καποιος καμια ιδεα καλοδεχουμενη ! ευχαριστω εκ των προτερων!

jimware
21-03-2015, 23:48
Τα εργοστασιακά ηχεία είναι χάρτινα. Κάτι που σημαίνει ότι μετακινούνται πιο εύκολα. Επίσης η δύναμη που απαιτείται για τα εργοστασιακά εν σχέση με τα καινούργια είναι τελείως διαφορετική. Φυσικά με ένα ενισχυτή θα είχες διαφορετικό αποτέλεσμα αλλά εκεί πας αλλού. Μήπως να ζητήσεις να σου βάλει άλλο διαιρούμενο το κατάστημα που τα έβαλες?

jimware
21-03-2015, 23:57
Να προσθέσω και κάτι τελευταίο. Μήπως έχεις το εργοστασιακό subwoofer κάτω από το κάθισμα του οδηγού? Βάζοντας λοιπόν άλλη πηγή το έβγαλε εκτός?

tetraxasa
22-03-2015, 14:28
Οχι δεν εχω εργοστασιακο sub . λογικα θα το ηξερα αν υπηρχε κατι τετοιο οταν το αγοραζα . θα δοκιμασω με ενισχυτη δεν εχω προβλημα αμα μου λυσει αυτο το προβλημα μου . δεν το συζητω θα την κανω την αναβαθμιση αλλα λες να υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα ενισχυτης με head unit στον ηχο ? κανονικα δεν θα πρεπει να καταλαβαινες το ηχειο πως παιζει εστω και με το απλο head unit και να παραμορφωνε οσο του ανεβαζες ενταση?

jimware
22-03-2015, 15:38
Υπάρχουν ηχεία και ηχεία. Αλλά μαλακά αλλά σκληρά στον ήχο. Γιαυτό σου είπα να αλλάξεις το σετ να ακούσεις και κάτι άλλο. Ο ενισχυτής σαφώς θα τα οδηγήσει καλύτερα. Αλλά τα 20-25 rms της πηγής και άλλα τα 50-60 rms του ενισχυτή. Ρυθμίσεις στη πηγή έκανες μετά την αλλαγή? Τα "πιεσες" με λίγο μπάσο να δεις αν σου κάνει ο ήχος τους? Το χάρτινο όπως είπα κινείται πολύ πιο εύκολα οπότε ο ήχος είναι πιο πιστός. Αν αυτά που είναι από όσο βλέπω 100 rms δεν παίρνουν σωστή δύναμη και παραμόρφωση θα σου βγάλουν και δεν θα έχεις τον σωστό ήχο. Για να εξηγήσω αυτό που λέω στο μπαμ του ήχου πάνω το ηχείο θα κάνει την κίνηση του αλλά αν δεν υπάρχει σωστή δύναμη οι παλμοί που θα κάνει το ηχείο θα είναι λάθος οπότε και αύριο που ακούς είναι λάθος. Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και ένα πιο μικρό σε δύναμη σετ να δεις τι αρέσει καλύτερα στο αυτί σου. Προσωπική μου άποψη πάντα.

tetraxasa
22-03-2015, 19:05
Επειτα απο μερικες ρυθμισεις στο ραδιοcd περισσοτερο στο mid παρα στο bass (εχει 3 επιλογες) τελικα καταφερα λιγο καλυτερα να παιζει . Αυριο θα κλεισω ενα ραντεβου με αυτον που μου τα εβαλε να δοκιμασω ενα ενισχυτη να δω πως παιζουν αν ειναι καλα θα παω να το βαλω ουτως η αλλως αφου το εκανα το βημα ας το προχωρησω . Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου !

x-oyranoy
23-03-2015, 11:57
Ο ενισχυτής απο μόνος του δεν θα σου δώσει περισσότερο μπάσο.

Επίσης τα εργοστασιακά επειδή είναι χάρτινα δεν δίνουν πραγματικό μπάσο. Δίνουν ψευτόμπασο. Δεν βαράνε όπου πραγματικά το κομμάτι που ακούς έχει μπάσο.

Για να απολάυσεις μπάσο πραγματικό χρειάζεσαι ένα Sub woofer.

Εαν είσαι ικανοποιημένος απο την ένταση των ηχείων ως έχει, πάρε ένα αυτοενισχυόμενο sub για να γλυτώσεις καλωδιώσεις και να σου μείνει χώρος.

Σε άλλη περίπτωση, μπορείς να πάρεις το PowerPack της alpine και να πάιζεις 2 ηχεία και ένα sub.

Και δεν θα χρειαστείς πολλά καλώδια, ΚΑΙ δεν θα φαίνεται ο ενισχυτής.

Nick Manolas
23-03-2015, 12:33
Πόσα RMS είναι τα καινούργια σας ηχεία ? Προφανώς είναι πολλά τα RMS και η πηγή δεν τα οδηγεί ικανοποιητικά ώστε να αποδώσουν. Μάλλον χρειάζεστε τελικό ενισχυτή.

Nick Manolas
23-03-2015, 12:34
Είναι τεράστια η διαφορά στον ήχο με προσθήκη τελικού ενισχυτή.

Nick Manolas
23-03-2015, 12:36
Ξέχασα να σημειώσω ότι ασφαλώς το ηχοσύστημα ολοκληρώνεται με την προσθήκη ενός sub, αλλά ακόμα και χωρίς αυτό, σε πρώτη φάση ένας τελικός ενισχυτής, σίγουρα θα οδηγήσει τα καινούργια σας ηχεία με το ρεύμα που χρειάζονται για να αποδώσουν.

tetraxasa
23-03-2015, 13:10
Εχω βρει ενα ενισχυτη της magnat power core two 2x125 rms μαλλον θα παρω αυτο και θα βαλω τα ηχεια ειναι 100rms λογικα δεν μπορει να οδηγηθει σωστα το ηχειο. για αυτο ενισχυομενο δεν το σκεφτομαι το ακουσα δεν μου αρεσε καθολου λες πολυ ξηρο οχι γλυκο και γεματο νομιζω η κουτα ειναι η λυση αλλα δεν θελω να χασω χωρο στο πορτ παγκαζ.

jimware
23-03-2015, 16:52
Επειδή στο αρχικό ποστ εγώ προσωπικά κατάλαβα ότι δεν θες κάτι φοβερό απλά ένα γεμάτο ήχο σου είπα κάποια πράγματα. Αν σκέφτεσαι και sub τότε όλα αλλάζουν. Αρχικά μην πάρεις 2 κάναλο ενισχυτή. Πάρε ένα 4 κάναλο οπότε αν κάποια στιγμή βάλεις sub θα είσαι οκ. Καλά και τα αυτό ενισχυόμενα δεν λέω αλλά υπάρχει και λύση να μην χάσεις χώρο στο πορτ μπαγάζ και να έχεις και πολύ καλό ήχο. Το θέμα είναι τι λεφτά δίνεις και τι θέλεις να ακούσεις...

x-oyranoy
24-03-2015, 13:18
όπως λέει και ο φίλος συμφωνώ απόλυτα.

Μην πάρεις δικάναλο. Έτσι ξεκινάμε όλοι σιγά σιγά και στο τέλος καταλήγουμε με πλήρες ηχοσύστημα.

Το ζήτημα είναι να θες να ακούς μέχρι και το σαλάκι στα πνευστά.
αχαχαχχα

tetraxasa
27-03-2015, 11:06
Καλησπερα σε ολους πηγα και ακουσα κατι focal με ενισχυτη χωρις sub και με το αποτελεσμα ημουν πολυ ευχαριστημενος οποτε τσιμπησα τον ενισχυτη 2 καναλιων και παω δευτερα να τον βαλω !

δεν παω παραπανω μεχρι εκει για το αμαξι .

HELLANIOS
27-03-2015, 17:18
Προς το παρόν μέχρι να ακούσεις κάτι άλλο που θα σε κερδίσει περισσότερο

Cause driving is not just a simple process it is part of life!!

tetraxasa
30-03-2015, 16:11
Περασα σημερα απο τον μαγαζι για να κανω εγκατασταση τον ενισχυτη και του ειπα οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος κτλ . Προσφερθηκε να μου αλλαξει τα polk και να μου βαλει τα hertz να τα ακουσω αυριο τελικα κανονισα το ραντεβου για τον ενισχυτη . πολυ εξυπηρετικος . Για να δουμε μεγαλη μερα αυριο .... :)