Σελίδα 13 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 3111213
Αποτελέσματα 301 μέχρι 319 από 319

Θέμα: Fortwo 450: Περί κατανάλωσης λαδιού

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2011
    Δύναμη Φήμης
    78

Απάντηση: Fortwo 450: Περί κατανάλωσης λαδιού

Καταρχήν έκανα λάθος και τα νέα χλμ είναι 76123...
    α)το αυτοκίνητο ήταν κρύο και σε όσο γίνεται ευθεία εκεί που μένω...β)για τα χλμ δεν θυμάμαι πόσα ήταν τον Ιανουάριο αλλά ζήτημα να είχα κάνει 800....δεν μπορώ να θυμηθώ...ίσως λεω και πολλάβ)το αυτοκινητο το πήρα μεταχειρισμένο τον Ιούνιο με 71000χλμ 700 του 2003.γ)εχει και ραγισμένη πολλαπλής(αν παίζει κανένα ρόλο)

Τα νέα δεδομένα είναι τα εξής λοιπόν:

Α) Δεκέμβριο κάνεις service, στα 74.220km.
    Β) Ιανουάριο κοιτάς τα λάδια, εχοντας κάνει καμιά 800αριά km , και είναι στη μέση. Ηταν ζεστό το μοτέρ όταν τα κοίταξες?
    Γ) Τώρα ξανακοιτάς τα λάδια στα 76.123km (δηλαδή περίπου 1.900km μετά το service). Και εδώ ερχόμαστε στα ίδια ερωτήματα με πριν.

Παλιά, κάθε πότε συμπλήρωνες λάδι? Πόσο συνολικά?
    Λογικά δεν μου φαίνεται να είναι θέμα τουρμπίνας τόσο μεγάλη κατανάλωση. Ούτε η πολλαπλή έχει σχέση. Μάλλον θέλεις επισκευή μοτέρ.

Σε ποιο συνεργείο το πηγαίνεις? Τί σου έχουν πει εκεί?
    Το αυτοκίνητο έχει τσεκαριστεί για km? Είναι τα σωστά?
    Είναι σίγουρα 700άρι?

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2011
    Δύναμη Φήμης
    78

Όλες τις φορές που έχω κάνει έλεγχο στο αυτοκίνητο ήταν κρύο το μοτέρ...το αυτοκίνητο το έχω μόνο 9 μήνες και πριν του κάνω σέρβις τον Δεκέμβριο του είχα βάλει περίπου 3 λίτρα στα 3000χλμ πουείχα κάνει πριν πάει για το μεγάλο σέρβις...το πηγαίνω στον Κρέτσα στην Γρ.Λαμπράκη στη Νίκαια-Κορυδαλλό...το αυτοκίνητο μου είπε ότι έχει τα σωστά χλμ πάνω και δεν έχει πειραχτεί τπτ..οτι γενικά είναι σε πολύ καλή κατάσταση και να έχω στα υπόψιν μου ότι μετά τα 100.000χλμ αρχίζει το αυτοκίνητο να ζητάει μοτέρ...τώρα την δευτέρα πρώτα ο Θεός θα τηλ. να δω τι θα μου πουν...ειναι σίγουρα 700αρακι...τουλάχιστον έτσι αναγράφει στην άδεια...σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου...

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009
    Δύναμη Φήμης
    642
    Πάρε και μια γνώμη από αλλού.. Δεν χάνεις τίποτα..

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2011
    Δύναμη Φήμης
    78

Λοιπόν παίδες καλησπέρα σας....Μόλις γύρισα από το συνεργείο και μου είπαν ότι τελικά το σμαρτ χάνει τα λάδια από τον κινητήρα....Αξίζει να το επισκευάσω?Πόσα ακόμη χλμ θα μου εξασφαλίσει με την επισκευή?Μήπως να το πουλήσω?

Καταρχήν το μοτέρ σου είναι 700άρι ή 600άρι?
    Σε ποιο συνεργείο πήγες και σου είπαν για επισκευή?

Τα δεδομένα είναι τα εξής:
    Όταν κάνεις ολική επισκευή μοτέρ, κάτι το οποίο στοιχίζει 800-1000ευρώ, ουσιαστικά έχεις ένα "καινούριο" μοτέρ. Θέλει στρώσιμο σαν να ήταν καινούριο, θέλει πρώτη αλλαγή λαδιών στα 1000-1500km κλπ. Επομένως, υπολογίζεις ότι θα σου βγάλει με σωστή χρήση/συντήρηση πάνω από 100.000km εάν είναι 700άρι.

Από εκεί και πέρα, χρειάζεται να πας για επισκευή σε κάποιον ο οποίος αποδεδειγμένα κάνει καλή δουλειά (δεν θα το έδινα να το αναλάβει ο οποιοσδήποτε δηλαδή, ούτε καν αν το πρότεινε κάποιο συνεργείο, εάν δεν έχω ακούσει για την δουλεια του συγκεκριμένου από προσωπικές εμπειρίες άλλων). Αν προχωρήσεις σε επισκευή, να το ψάξεις αρκετά, τόσο από τιμές όσο και από συνεργείο. Φυσικά και εμείς εδώ είμαστε για γνώμες και προτάσεις

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    Δύναμη Φήμης
    0

παιδιά καλησπέρα, είμαι καινούρια στο φόρουμ και χρειάζομαι τα φώτα σας. το smartaki μου είναι 700, μάιος 2003, το αγόρασα μεταχειρισμένο το Νοε 2006 στα 48.000 χλμ περίπου και σήμερα έχει φτάσει στα 74.100 (το χρησιμοποιώ κυρίως για κοντινές αποστάσεις). Στην αρχή δεν είχα πρόβλημα με τα λάδια, μέχρι που έκανα το μοιραίο λάθος πριν 1,5 περίπου χρόνο να βάλω λάδι παραπάνω απο το max. Κ επειδή οι μ....κίες πληρώνονται, έκτοτε συμπληρώνω λάδι (σημειωτέον 10-40 μου έιχαν πει εξαρχής) 1 φορά το μήνα περίπου. Το πρόβλημα που έχει βγάλει ως τώρα είναι να χρειαστει 2 φορές αλλαγή σε μπουζί - μπουζοκαλώδια τον τελευταίο 1,5 χρόνο - που απ' ότι μου είπαν στο συνεργείο έχει να κάνει με το ότι καίει λάδια. Το έχω ήδη πάει σε 3 μη εξουσιοδοτημένα (συστημένα από κατόχους), αλλά ο καθένας λέει τα δικά του για το πρόβλημα κ τις τιμές, οπότε σκέφτομαι να το πάω και σε εξουσιοδοτημένο. Απ' ότι διάβασα το πιθανότερο είναι πρόβλημα σε μοτερ - τουρμπίνα με κόστος περί τα 1.000 ευρώ. Θα ήθελα την γνώμη σας:
    1. αν υπάρχει κάτι να προσθέσετε για την περίπτωσή μου
    2. θα πρέπει να χρησιμοποιώ λάδι 5-30 πυκνότητα 229,5, σωστά ;

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1120

θα έπρεπε να χρησιμοποιούσες 5-30. Τώρα το 10-40 μάλλον είναι καλύτερο στα χάλια που έχει το μοτέρ σου. Η τουρμπίνα δεν είναι απαραίτητο πως έχει πρόβλημα, σίγουρα όμως το μοτέρ σου δεν είναι σε ιδιαίτερα καλή κατάσταση οπότε θα έχεις υψηλό κόστος να το διορθώσεις.

Έστω και αργά προσπάθησε να έχεις πάντα το λάδι στη μέση και ποτέ παραπάνω. Η μέτρηση με ζεστο μοτέρ το οποίο έχεις αφήσει να κρυώσει για 5 λεπτά, σε επίπεδο οδόστρωμα

Αν θυμάσαι τις εναλλακτικές που σου έδωσαν γραψτες μας. Αν ακόμα καλύτερα μπορείς να αναφέρεις και τα συνεργεία, κακό δεν είναι.

Απλά να ρωτήσω,

α) μπουζί άλλαζες ενώ το λάδι δεν ήταν στο μαχ (ήταν στη μέση)?
    β) Έχεις υπολογίσει πόσο λάδι προσθέτεις /1000χμ ?
    Τελευταία επεξεργασία από Sphinxgr; 09-04-2012 στις 23:54

Συμφωνώ με τον sphinx.
    Θα έλεγα να μην πας σε αντιπροσωπεία, γιατί τα λεφτά που θα σου πάρουν για την ίδια δουλειά, θα είναι τα διπλά.
    Τί διαγνώσεις σου έχουν βγάλει τα άλλα συνεργεία?

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής: ΄Πριν 1,5 χρόνο έβαλες μια φορά λάδι πάνω από το max? Αν ναι, από τότε και μετά? Για service κλπ πού το πηγαίνεις?

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    802

αμαξι με 75000χλμ κ να βγαζει τετοιο προβλημα ή δεν το προσεχαν ή εχει παραπανω χλμ..αν θες να κανεις δουλεια θα πας στην αντιπροσωπεια να δεις ποσο εχει να στο φτιαξουν και μετα ρωτας αλλου τι και ποσο εχει να στο φτιαξουν (προσοχη παντα θα μιλας για τα ιδια πραγματα με γνησια ανταλλακτικα-αποδειξη κλπ κ οχι κατι αλλο γιατι θα σου βγει παραπνω στους εκτος)
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    Δύναμη Φήμης
    0

παιδια σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. είναι ανακουφιστικό να ασχολείται κάποιος σοβαρά με ένα πρόβλημά σου χωρίς να νιώθεις ότι από μέσα του σκέφτεται κορόιδοοοοοο, θα στα πάρω κ σένα. Για να μη ξεφεύγω από το θέμα καταρχήν να διευκρινήσω ότι έιμαι γυναίκα κ δεν αχολιόμουν καθόλου με συμπλήρωμα λαδιού, αλλά αγγάρευα αδελφό, πατέρα κτλ. Μεχρι που ασχολήθηκα και.......τεσπα τα κατάφερα !!! Πριν απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις να διευκρινήσω κάτι για την ιστορία. Αφού έβαλα εκείνη την μοιραία μέρα ένα μπουκάλι λάδι (1 ή 1,5 lt, τη συσκευασία που έχει στα βενζινάδικα) μετά από κάποιο καιρό - δεν θυμάμαι πόσο - ανάβει λαμπάκι καθ'οδόν (αυτό με το τριγωνο & θαυμαστικό ή της μηχανής, δεν είμαι σίγουρη) χωρίς να ακινητοποιηθεί το αμάξι μεν, αλλά πήγαινε ποοολύ αργά (ιδιαίτερο πρόβλημα σε ανηφόρες) και έκανε διαφορετικό θόρυβο (μη ζητήσετε περιγραφή, δεν το'χω). Κάνω άκρη, σβήνω μηχανή, ξανανάβω, τα ίδια. Πάω στο συνεργείο, μου λέει μπορεί να είναι 1.002 πράγματα άστο κ θα σου πώ. Τελικά το συμπέρασμα ήταν ότι το αμαξάκι έχει πρόβλημα στα λάδια (τα οποία είναι κατάμαυρα, δεν ήταν έτσι παλιά) κ αυτό δημιούρηγσε πρόβλημα σε μπουζι - μπουζοκαλώδια, τα οποία άλλαξε. Σημειωτέον, το συνεργείο αυτό στο Χαλάνδρι, ήταν η 1η & τελευταία φορά που πήγα, γιατί για κάποιο λόγο συμπλήρωσε λάδια - οκ - πάνω από το max, τυχαίο; Μετά την πάροδο κανενός 6-8μήνου (Σεπ 11 στα 72.000 χλμ) ξανά το ίδιο πρόβλημα, άλλο συνεργείο.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1120

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Nka Εμφάνιση Μηνύματος
    Τελικά το συμπέρασμα ήταν ότι το αμαξάκι έχει πρόβλημα στα λάδια (τα οποία είναι κατάμαυρα, δεν ήταν έτσι παλιά) κ αυτό δημιούρηγσε πρόβλημα σε μπουζι - μπουζοκαλώδια, τα οποία άλλαξε.
    Προφανώς απο τα πολλά λάδια τα γύρναγε μέσα στο μοτέρ και τα ανακάτευε σαν μίξερ και επειδή δεν είχαν που να πάνε πιτσίλαγαν τα μπουζί κλπ κλπ. Το χρώμα πάντα μαύρο γίνεται αν δουλευτούν λίγες μέρες

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Nka Εμφάνιση Μηνύματος
    Σημειωτέον, το συνεργείο αυτό στο Χαλάνδρι, ήταν η 1η & τελευταία φορά που πήγα, γιατί για κάποιο λόγο συμπλήρωσε λάδια - οκ - πάνω από το max, τυχαίο; Μετά την πάροδο κανενός 6-8μήνου (Σεπ 11 στα 72.000 χλμ) ξανά το ίδιο πρόβλημα, άλλο συνεργείο.
    Αν ήταν όντος πάνω απο το μαξ είναι όντος απαράδεκτο. Βέβαια έχουμε κατά νου ότι όταν πηγαίνουμε το αυτοκίνητο για service πρέπει να ρίχνουμε μια ματιά σε ότι μας έφτιαξαν και μπορούμε να καταλάβουμε. ΔΕΝ είναι σωστό να το κάνουμε μεν, μιας και αυτή είναι η δουλειά τους, αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να εμπιστευόμαστε κανέναν.

Τώρα το θέμα είναι σε τι κατάσταση είσαι? καίει ? Κάθε πόσο και πόσο?

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    Δύναμη Φήμης
    0

Aυτός από ότι τσέκαρα στο βιβλιαράκι άλλαξε μόνο μπουζί (όχι καλώδια) και κάποια φίλτρα (λαδιού κτλ). Για το πρόβλημα με τα λάδια μου είπε ότι πρέπει να βάλει κάτω κινητήρα, γύρω στα 1.000 ευρώ περίπου - αλλά δεν το κοίταξε αναλυτικά για να μου πει επακριβώς τι θα αλλάξει. Μου είπαν για έναν ακόμα, που είναι μεν έμπιστος ως μηχανικός, φτιάχνει smart, αλλά δεν ξέρω τι εμπειρία έχει για τέτοια δουλειά στα smart. Το συνεργείο που πήγαινα το αμάξι χρόνια κ με είχε στείλει εξ αρχής ο αντιπρόσωπος από όπου το αγόρασα είναι στην πάρνηθος 89, γαλάτσι (παπακωνσταντίνου-σωτηρίου), ο οποίος για το πρόβλημα με το μπουζί - μπουζοκαλώδιο μου είπε ότι έχω ζημιά σε μοτέρ - κύλινδρο κ κάτι ακόμα που μου διαφεύγει, κόστος 1.800 για μένα ειδικά 1.500, ενώ ο αμέσος επόμενος από αυτόν διαπίστωσε πρόβλημα ύψους 4.000 για μένα ειδικά 2.000 (δεν θυμάμαι την τεκμηρίωσή του) !!!! Να μην εκφραστώ. Απ' ότι καταλαβαίνετε ψάχνω τον μηχανικό που θα με πείσει ότι θα κάνει καλά την δουλειά του κ θα ζητήσει άρει αυτό που του αναλογεί.

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    Δύναμη Φήμης
    0

Κάνω περίπου 400-500 χλμ το μήνα κ ζητάει 1 μπουκάλι του 1 ή 1,5 lt (αυτό στα συνεργεία)

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    Δύναμη Φήμης
    0

από ότο διαβάζω εδώ...tragic !!

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    Δύναμη Φήμης
    0

λογικά θα πρέπει να κάνω επισκευή μοτέρ, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να είναι ολική και κυρίως που. είμαι λίγο προβληματισμένη με τα συνεργεία. οποιαδήποτε πρόταση από τους χρόνια γνώστες ευπρόσδεκτη

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    Δύναμη Φήμης
    64

Απ: Απάντηση: Fortwo 450: Περί κατανάλωσης λαδιού

Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Παρατηρήθηκε από συνεργείο (εξουσιοδοτημένο) διαρροή λαδιών, την οποία και μου έδειξαν. Πρόκειται για ένα "στρώμα", σαν γράσο, στην κάτω δεξιά μεριά του κινητήρα (δε στάζει κλπ., εννοείται). Μου προτάθηκε παρακολούθηση μετά από μια αλλαγή λαδιών (5000km) και ανάλογα το αποτέλεσμα, λύσιμο και επισκευή του κινητήρα (κόστος περίπου €1.500). Αν το αυτοκίνητο λειτουργεί κανονικά και μου προτείνουν την επισκευή αυτή, ποια είναι η γνώμη σας; Προχωράω ή περιμένω να με "αφήσει"; Το κόστος, το ίδιο δε θα είναι (έστω στο περίπου);
    Να επισημάνω ότι από την τελευταία αλλαγή λαδιών έχω κάνει 2500km και συμπληρώθηκαν περίπου 300ml λάδι. Αυτή η προσθήκη θεωρέιται λογική; Ευχαριστώ!

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1120

Δεν κάνεις απολύτως τίποτα. Ο κινητήρας σου θα παρουσιάσει πρόβλημα για επισκευη μετά απο 30.000χμ+. προφανώς και δεν ασχολείσαι.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    Δύναμη Φήμης
    64

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr Εμφάνιση Μηνύματος
    Δεν κάνεις απολύτως τίποτα. Ο κινητήρας σου θα παρουσιάσει πρόβλημα για επισκευη μετά απο 30.000χμ+. προφανώς και δεν ασχολείσαι.
    thanks!!!

Σελίδα 13 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 3111213

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Fortwo 451: Περί κατανάλωσης καυσίμου
    Από vatraxos στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 1530
    Τελευταίο μήνυμα: 18-03-2016, 18:36
  2. Fortwo 450: Περί Κατανάλωσης Καυσίμου
    Από atsirik στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 930
    Τελευταίο μήνυμα: 19-01-2016, 11:46
  3. Φίλτρο λαδιού σε fortwo
    Από Sphinxgr στο forum Λάδια
    σχόλια: 10