Σελίδα 2 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123412 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 26 μέχρι 50 από 319

Θέμα: Fortwo 450: Περί κατανάλωσης λαδιού

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    281
    Μην ακουω απο σενα τετοια Λευτερη, τα λαδια σου ειναι 15W δηλαδη το ιξωδες του αντεχει δυσκολα παγωνει η καθεται!!Οδεικτης δεν ειναι σταθερης ενδειξης παντα κ αυτο διαπιστωνω απο τις αλλαγες λαδιων προτιμω να μετρω 2.7 το τι δειχνει ο δεικτης περνα σε 2η μοιρα......καλο λοιπον ειναι να κοιταξεις 2 η κ 3 φορες τι λαδια εχεις......

Φιλικα Micro car

Σωστός....Μια 2η ή και 3η ένδειξη είναι πάντα καλύτερη από μία...Τί γίνεται όμως όταν θέλω να δω εάν και πόσο έχει κάψει με σκοπό να προσθέσω αν χρειαστεί; Πότε είναι καλύτερα να τα ελέγξω; Πρωί ύστερα από αρκετές ώρες...απραξίας; Ή μήπως ύστερα από 2-3 ώρες που το λάδι απλά έχει "κάτσει"; Είναι εύκολο όταν είναι άδειο από λάδια (στην αλλαγή λαδιών) να υπολογίσεις 2,7lt αλλά όταν προσθέτεις;

Την άλλη φορά είταν πρωί και είδα ότι τα λάδια ήταν στο min του δείκτη. Πρόσθεσα τότε λίγο-λίγο λάδι και κοίταζα συνέχεια το δείκτη. Σε κάποια στιγμή είχα βάλει 200-300 γραμμάρια και ο δείκτης έφτασε στη μέση. Κλείνω την τάπα του λαδιού και μόλις γύρισα από εκεί που είχα πάει, πάω να κοιτάξω τα λάδια (και μάλιστα όχι αμέσως μετά, αλλά ύστερα από καμιά ώρα) και ήταν στο max!!!

Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί έχω μπερδευτεί;;; :roll: :roll: :roll:

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    258
    Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής: Θεωρείται normal να καίει το smart λάδια; Μετά από κάποια χιλιόμετρα είναι standard;
    Τι χρειάζεται από επισκευές για να διορθώσεις το κάψιμο λαδιών;

Όσο πιο λίγο το ταλαιπωρεί κανείς, τόσο πιο αργά θα παρουσιάσει φθορές ο κινητήρας, άρα και πιο αργά θα αρχίσει να καίει λάδια. Να φανταστείς όταν το είχα πρωτοπάρει το smart είχα διαβάσει σε αγγλικά forum ότι στα 60.000km ο κινητήρας θέλει αλλαγή! και είχα τρομοκρατηθεί...

Η κατανάλωση λαδιού μπορεί να οφείλεται είτε σε κινητήρα είτε σε τουρμπίνα. Το να αλλαχθεί η τουρμπίνα είναι κάτι πιο "απλό", σε σχέση με την επισκευή κινητήρα, που χρειάζεται ρεκτιφιέ. Βέβαια χρειάζεται έλεγχος για να δεις εάν φταίει η τουρμπίνα ή εάν φταίει ο κινητήρας για την μείωση της ποσότητας του λαδιού.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    281
    Καλημερα παιδακια το σμαρτ θελει μονο συντηρητικη οδηγηση κ παντα μα παντα να το αφηνεις να κρυωνει καλο ειναι παντως στα 40000χλμ να κοιτα ς την τουρμπινα σου αν εχει απωλειες κ αυτο γιατι οταν ερχονται τελικα για επισκευη μοτερ η τουρμπινα εχει διαλυθει κ δεν επισκευαζεται αρα αλλαγη με 500 και ευρω..........Συν οτι κ η τουρμπινα να εχει ταλάιπωρηθει παιζει στην περαιτερω ζωη του κινητηρα, κ ιδιως στην κεφαλη του οπου οι βαλβιδες χανουν την στεγανοτητα τους...........

Φιλικα παντα Micro car

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    544
    |off^ "Εγώ λέω να αγοράσουμε και ένα χωράφι με ελιές για να έχουμε αρκετό ΚΑΛΟ λάδι για το αμάξι μας" |off^
    :lol: :lol:

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2004
    Δύναμη Φήμης
    172
    Να πω και εγώ λοιπόν λίγα πράγματα περί κατανάλωσης λαδιού:
    1) Ο έλεγχος της στάθμης είναι σχετικός και θα πρέπει να γίνεται σε σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Σαν παράδειγμα μπορώ να σας πω ότι στις μηχανές πλοίων ή βιομηχανικών σταθμών υπάρχει η ανάγκη ο έλεγχος να γίνεται και με την μηχανή εν λειτουργία (δεν είναι δυνατόν να σταματήσεις την μηχανή για τσεκάρεις τα λάδια!!!!). Σε αυτή την περίπτωση ο κατσκευαστής δίνει άλλα σημάδια στον δείκτη από αυτά που μετράμε όταν η μηχανή είναι κρύα και σταματημένη. Στην περίπτωση του SMART το βιβλιαράκι λέει ότι ο έλεγχος γίνεται μόνο με τον κινητήρα σε θερμοκρασία λειτουργίας (80 βαθμοί), και αφού έχουμε σβήσει τη μηχανή για μερικά λεπτά ώστε να κάτσουν τα λάδια. Από την πείρα μου θά προσθέσω ότι δεν αρκεί μόνο η θερμοκρασία του νερού να είναι στους 80 βαθμούς, για να πούμε ότι ο κινητήρας έχει φτάσει την θερμοκρασία του. Θα πρέπει ο κινητήρας να έχει λειτουργήσει για αρκετή ώρα ώστε να έχουν ζεσταθεί (όχι όμως υπερθερμανθεί) και τα λάδια. Το λάδι κατά κανόνα ζεσταίνεται πολύ αργότερα από το νερό το οποίο διαθέτει διάφορες διατάξεις για γρήγορο ζέσταμα και διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας (θερμοστατική βαλβίδα, θερμοστάτη βεντιλατέρ). Επίσης το δίκτυο ελαίου στα αυτοκίνητα (κατά κανόνα) δεν διαθέτει ψυγείο!!!! Η απαγωγή της θερμότητας γίνεται από το κάρτερ που για το λόγο αυτό το κάτω μέρος του έχει κάποιες αυλακώσεις ώστε να αυξάνεται η επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με τον αέρα. Αυτό έχει σαν συνέπεια η θερμοκρασία του λαδιού να μην είναι σταθερή και να εξαρτάται από την ώρα που δουλεύει ο κινητήρας, τις συνθήκες οδήγησης και την εξωτερική θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Για όλους αυτούς τους λόγους η στάθμη μπορεί να μεταβάλλεται. Το καλλίτερο θα ήταν να μετράγαμε την στάθμη το πρωί πριν ξεκινήσουμε μετά από πολύωρη ακινησία. Δυστυχώς όμως ο κατασκευαστής δεν δίνει τέτοια σημάδια και ο λόγος είναι ότι αυτό δεν είναι πάντα εφικτό. Εγώ π.χ. μένω σε ανηφόρα και είναι αδύνατο να ελέγξω τα λάδια κρύα. Έτσι λοιπόν οι περισσότεροι κατασκευαστές δίνουν κάποια σημάδια που αντιστοιχούν σε μέτρια ζεστά λάδια ώστε να μπορεί να γίνει ο έλεγχος στο βενζινάδικο.
    2) Η κατανάλωση λαδιού είναι μια πονεμένη ιστορία. Εκτός από τα κακά που πάει ο νους μας όταν βλέπουμε μια αυξημένη κατανάλωση (ελατήρια, βαλβίδες, turbo) υπάρχει και ο παράγοντας οδήγησης που θα πρέπει να εξετάζεται πρώτα. Είναι γνωστό ότι η οδήγηση σε υψηλές στροφές ευνοεί την κατανάλωση λαδιού. Αυτό που δεν είναι ευρέως γνωστό είναι ότι ο κινητήρας καταναλώνει πολύ περισσότερο λάδι όταν είναι κρύος. Αν λοιπόν χρησιμοποιείτε το smartaki για να πηγαίνετε για τσιγάρα στο περίπτερο ( κάτι που το κάνω κατά κόρον) να είστε προετοιμασμένοι και για αυξημένη κατανάλωση. Αυτό συμβαίνει διότι οι ελευθερίες της μηχανής στα ελατήρια και τις βαλβίδες είναι μεγαλύτερες όταν ο κινητήρας δεν έχει φτάσει την σωστή θερμοκρασία. Γενικά πάντως η κατανάλωση λαδιού εξαρτάται από την σχεδίαση του κινητήρα και σίγουρα όταν συμβαίνει είναι άκρως εκνευριστικό (εμένα προσωπικά μου κάνει τα νεύρα κουρέλι). Αυτός ήταν ένας από τους λόγους που αν και φανατικός Ιταλόφιλος μεταπήδησα σε Γαλλικά και αργότερα σε Γερμανικά αυτοκίνητα.

Sorry για την πολυλογία.
    The difference between stupidity and genius is that genius has its limits.
    Albert Einstein

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    211
    ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΕΧΩ ΣΠΑΣΤΕΙ .ΤΩΡΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ,ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ .
    ...going topless...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    281
    Κατα γενικο κανονα ισχυουν αυτα που λες, για τα σμαρτ θελει οταν ειναι κρυο κ το λεω γιατι δεν αντεχουν σε ποσοτητα πανω απο 2.7,η τρομπα λαδιου ανεβαζει περαιτερω πιεση με αποτελεσμα να καιγονται οι υδραυλικες βαλβιδες, δεν καιει παραπανω λαδι οταν ειναι κρυο, οι ανοχες ειναι μεγαλυτερες λογω διαστολης των ελατηριων του εμβολου σε θερμοκρασια λειτουργιας, αλλα κ το ιξωδες του λαδιου ειναι μεγαλυτερο, οταν κρυο συφωνα παντα με τις φυσικες ιδιοτητες των ρευστων, αρα στεγανοποιει καλυτερα οταν ειναι κρυο, εαν εχετε παρατηρησει το σμαρτ πηγαινει καλυτερα οταν ειναι σχετικα κρυο, θερμοκρασια νερου κοντα στους 60 βαθμους αλλα χανει αρκετα οταν ζεσταθει κ αυτο γιατι χανεται η ποιοτητα στεγανοτητας απο τα εμβολα για αυτο σαν βελτιωση χρησημοποιουνται σφυρηλατα με τρια ελατηρια πιεσης....Αυτα κ γνωση προερχεται παντα μεσω συζητησης κ δημιουργικης αμφισβητησης

Φιλικα Micro car

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    211
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΧΡΗΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΙΔΕΑ ΜΟΥ.ΟΝΤΩΣ 'ΠΕΦΤΕΙ' ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.
    ...going topless...

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    189
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jos
    |off^ "Εγώ λέω να αγοράσουμε και ένα χωράφι με ελιές για να έχουμε αρκετό ΚΑΛΟ λάδι για το αμάξι μας" |off^
    :lol: :lol:
    Giati egw kai o Jos (opws ypothetw kai alloi edw mesa) xeroume apo ladi..! (kai den enow to agno partheno!!) :wink:

Dimitri exeis apolyto dikio se ayta pou grafeis... :wink:
    :smt029 Kinky Bachelor! :smt029

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    214
    Νομίζω ότι στην αναφορά για μέτρηση των λαδιών με ζεστό κινητήρα η έμφαση δεν είναι στο ζεστό αλλά στο μετά από λίγα λεπτά (ώστε να έχει μαζευτεί όλο κάτω στο κάρτερ=ελαιοδοχείο(sic)). Το ζεστό είναι αναγκαστική συνθήκη γιατί δεν μπορείς να περιμένεις μισή ώρα ή και περισσότερο στο βενζινάδικο για να κρυώσει το λάδι! Είτε ζεστό λίγα λεπτά μετά είτε κρύο την άλλη μέρα η στάθμη δεν θα αλλάξει.
    Αν και από αυτά που είπε ο diinekis υποπτεύομαι ότι το λάδι αλλάζει όγκο με τη θερμοκρασία. Ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι για τι διαφορά μιλάμε?
    Αν είναι κάτω από 3-5% δεν νομίζω να κάνει καμία διαφορά στο μάτι στη βελόνα σε αυτοκίνητο...(μιλάμε για 90-150ml στα 3 λίτρα....δηλαδή πόσα χιλιοστά στη βελόνα 2? 3? άνευ σημασίας)

(Μπορεί τυχόν διαστολή να έχει σημασία στα καράβια.....που αμφιβάλλω, απλά εκεί μάλλον σε νοιάζει να έχεις αρκετό υπόλοιπο για να μπορεί έυκολα να το αρπάξει ο κινητήρας οπότε πρέπει να το ελέγξεις εν κινήσει)

onyx=μυστηριώδης αντιδραστική οντότητα του forum......

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    281
    Γεια σου ρε ονιξ τα ρευστα δεν αλλαζουν ογκο παραμονο οταν αλλαξουν φυσικη κατασταση κ μονο αερια!!!!!!!κατα αλλα αντε να εχει αποκλιση της ταξη του 0.1%............

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    214
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ChridO
    Γεια σου ρε ονιξ τα ρευστα δεν αλλαζουν ογκο παραμονο οταν αλλαξουν φυσικη κατασταση κ μονο αερια!!!!!!!κατα αλλα αντε να εχει αποκλιση της ταξη του 0.1%............
    Και εγώ έτσι ήξερα αλλά ίσως μερικά ρευστά να έχουν περίεργες ιδιότητες.....για να δούμε μήπως ο diinekis μας πει τίποτα σχετικό!

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2004
    Δύναμη Φήμης
    172
    Και όμως ο όγκος μεταβάλλεται.
    Σειρά μου να απαντήσω και εγώ χωρίς όμως θαυμαστικά !!!!!!!! και τελίτσες ..........
    Η πυκνότητα των υγρών ακολουθεί και αυτή τον νόμο των Boyle και Charles και μεταβάλλεται αντιστρόφως ανάλογα με την θερμοκρασία. Αυτό σημαίνει ότι όσο αυξάνει η θερμοκρασία μειώνεται η πυκνότητα άρα αυξάνεται ο όγκος. Για του λόγου το αληθές μπορείτε να ρίξετε μια ματιά σε οποιοδήποτε βιβλίο μηχανικής των ρευστών ή στο : http://www.mas.ncl.ac.uk/~sbrooks/bo...01/node12.html
    Σαν παράδειγμα μπορείτε να δείτε τις προδιαγραφές οποιοδήποτε λαδιού όπου η πυκνότητα δίνεται πάντα σε συγκεκριμένη θερμοκρασία. Στην περίπτωση του MOBIL-1 15W-50 η πυκνότητα είναι 0.864 Kg/L στους 15 C. Ο Onyx έχει δίκιο ότι η διαφορά στη μεταβολή είναι μικρή σε σχέση με τα αέρια. Πόση ακριβώς δεν ξέρω, το μόνο σχετικό που μπόρεσα να βρω είναι από το βιβλίο «ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΤΩΝ ΡΕΥΣΤΩΝ ΚΑΙ ΥΔΡΑΥΛΙΚΗ» του RANALD V. GILES, όπου αναφέρει ότι για το μέσο λάδι λίπανσης η διαφορά στην πυκνότητα σε θερμοκρασίες 4C και 65C είναι περίπου 4%. Λάβετε υπόψη σας ότι συνήθως η θερμοκρασία του λαδιού σε μια μηχανή είναι κατά λίγο μεγαλύτερη από αυτή του νερού.
    Αυτά που έγραψα προχτές μάλλον παρεξηγήθηκαν. Σκοπό δεν είχα να θέσω απόλυτες θέσεις αλλά κάποιες προσωπικές απόψεις. Το παράδειγμα των μηχανών μεγάλων βιομηχανικών εγκαταστάσεων ή πλοίων θέλει να πει ότι τα σημάδια στον δείκτη λαδιού αντιστοιχούν σε κάποιες συνθήκες που πρέπει να λαμβάνονται υπόψη κατά την μέτρηση. Έτσι στην περίπτωση του SMART το βιβλίο του κατασκευαστή (μπορείτε κάλλιστα να το δείτε) λέει ότι θα πρέπει τα λάδια να ελέγχονται με τον κινητήρα στη θερμοκρασία λειτουργίας. Εγώ απλά προσπάθησα να δώσω μια λογική εξήγηση για αυτό που συνέβη στο GAVANO. Σίγουρα δεν υποστηρίζω ότι το πρωί τα λάδια δεν θα φαίνονται ενώ το μεσημέρι η στάθμη θα είναι στο max λόγω διαφοράς θερμοκρασίας. Οι διαφορές σίγουρα θα είναι μικρές αν θέλουμε όμως να είμαστε ακριβείς καλό είναι να το προσέχουμε.
    Τέλος θα συμφωνήσω με τον chrid0 ότι η γνώση προάγεται μέσα από τον διάλογο και να πω ότι κάθε αντίρρηση είναι ευπρόσδεκτή και συζητήσιμη γιατί καθένας μπορεί σε ένα FORUM να κάνει λάθη χωρίς όμως θαυμαστικά !!!!!!!!!! και τελίτσες........... :roll: :roll: :roll:
    Albert Einstein

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    281
    Τα υγρα ειναι ασυμπιεστα οι νομοι ειναι σωστοι αλλα η ταξη που αναφερεις ειναι αρκετα μικρη κ συμβαινει σε υγρα μικρη συνοχης αναμεσα στα μορια τους. Το λαδι δεν αλλαζει ο ογκος του αλλαζει το ιξωδες του, κ η πυκνοτητα ειναι αντιστροφως αναλογη απο την θερμοκρασια αλλα πεσμου κατι το νερο αλλαζει πυκνοτητα οσο ανεβαζει θερμοκρασια;πριν βεβαια μετατραπει σε αεριο. η πυκνοτητα εξαρταται περα απο την θερμοκρασια κ απο αλλες σταθερες κανω λαθος;απο την επιταχυνση της βαρυτητας απο τι ειδους δυναμεων συνοχης υπαρχουν στην δομη του υγρου. Στο παραδειγμα που ανεφερες ειναι ταξη του 4% δηλαδη μειωνεται το ιξωδες του αλλα δεν αλλαξει ο ογκος του στην πραξη εκτος απο χιλιοστα του ml που γινονται αναθυμιασεις.Τα θαυμαστικα ειναι σημαδια αποριας κ οχι σαρκασμου.Το βιβλιο του σμαρτ λεει ετσι αλλα θελω να σου πω κ εγω ενα παραδειγμα μου ηρθε ενα αυτοκινητο το οποιο μετρησανε τα λαδια ζεστο αφου οπως ειπε ο πελατης το αφησε λιγο, κ η ενδειξη του αφου το αφησα καμια ωρα ηταν χαλαρα + 700ml απο οτι παιρνει με αποτελεσμα αν δεν το εφερνε σε καμια 2000χλμ να καψει βαλβιδες κ να ρεταρει.Αυτο λοιπον μου λεει η εμπειρια μου στα σμαρτ.

Φιλικα Micro car

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2004
    Δύναμη Φήμης
    172
    No hard feelings για τα θαυμαστικά και τις τελίτσες (αν και συνήθως όποιος εκφράζει απορία βάζει ερωτηματικά).
    Πυκνότητα = μάζα / όγκος. Όταν αλλάζει η πυκνότητα, εφόσον η μάζα παραμένει σταθερή, αλλάζει ο όγκος. Άλλο η πυκνότητα και άλλο το ιξώδες. Το κινηματικό ιξώδες συνδέεται με την πυκνότητα αλλά ας μην βαρύνουμε την συζήτηση με μαθηματικές σχέσεις.
    Η πυκνότητα του νερού σαφώς και αλλάζει πριν το σημείο βρασμού. Από το ίδιο βιβλίο που είπα προηγουμένως για μεταβολή της θερμοκρασίας από 4C σε 65C η πυκνότητα αλλάζει περίπου 2%. Επίσης μπορείς να δεις και το παράδειγμα που λέει η ιστοσελίδα που έχω βάλει σαν link.

Φιλικά Γιάννης
    :roll: :roll: :roll:
    Albert Einstein

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    281
    Κατα ποσο αλλαζει η πυκνοτητα του νερου πριν το σημειο βρασμου του;
    γ=m/V αλλα κ γ=m/ηRT, οπου R παγκοσμια σταθερα των αεριων κ η συντελεστης.Για το λαδι, για ποιο αεριο μιλας λοιπον, μην ξεχνας οτι μιλαμε για ελαιολεκανη δηλαδη ψυξη του ελαιου κατα το κυκλο κινησης του,κλειστο κυκλο εαν αλλαξει φυσικη κατασταση δηλαδη αναθυμιασεις παλι μιλαμε για κλειστο κυκλο αρα μετατροπη του παλι σε υγρο.Το νερο πριν το σημειο βρασμου εξατμιζεται μερος του αλλα αυτο λιγο πριν τους 100 βαθμους, εγω μιλαω πιο κατω απο την εναρξη αεριοποιησης του νερου...
    Αυτα γιατι εγινα κουραστικος

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    258
    Ρε σεις, τι λέτε; Ναρκωτικά παίρνετε ή είσαστε |alc^ ;
    These are Greek to me!

Σίγουρα το 'χετε χάσει. :shock:

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2004
    Δύναμη Φήμης
    187
    ](*,) nai....

BRABUS looks gooooooooood...! 8)

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gkblue
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΧΡΗΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΙΔΕΑ ΜΟΥ.ΟΝΤΩΣ 'ΠΕΦΤΕΙ' ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.
    Παντως ρε παιδιά αυτό εγώ δεν το βλέπω. το smartaki δεν παει "μια" οταν είναι κρύο (π.χ. 1 βούλα) ενώ παει πολύ καλύτερα όταν είναι σε θερμοκρασία λειτουργίας.

Τώρα όσον αφορά την μεταβολή του όγκου συναρτήσει της θερμοκρασίας, θα συμφωνήσω με τον diinekis, τόσο όσον αφορά το πολύ έγκυρο link που δίνει, όσο και για το γεγονός ότι έχω προσωπική εμπειρία από την παλαιότερη παραμονή μου σε μηχανοστάσιο πλοίου για αρκετό καιρό, αλλά και ως έχων εμπειρία από Μηχανική Ρευστών. Μου είχε κάνει όντως εντύπωση το γεγονός αυτό, ότι δηλαδή τα λάδια πρέπει να είναι σε θερμοκρασία λειτουργίας, και δεν το είχα καταλάβει. Ρώτησα μάλιστα και φίλο που δουλεύει στην COSWORTH Αγγλίας και το επιβεβαίωσε. Συμφωνώ ότι οι διαφορές ίσως να μην είναι μεγάλες, αλλά είναι υπαρκτές. Μπορεί λοιπόν να μην "πειράζει τόσο" να κοιτάμε τα λάδια το πρωί, αλλά από την άλλη δεν μπορώ να αμφισβητήσω τα έγκυρα εγχειρίδια του χώρου.

Φιλικά πάντα 8)

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    281
    το link ειναι εγκυρο κανεις δεν αμφισβητησε τις διαφορικες εξισωσεις που εχει κ τα εφαρμοσμενα μαθηματικα που χρησιμοποιει, μην ξεχνας Λευτερη οτι παιζει κ λιγο βεντουρι ξερεις εσυ!!!!!!Παντως λειπει η πιεση η οποια θεωρω οτι ειναι μανομετρικη κ μην ξεχνας σε καθε εξισωση υπαρχουν παραδοχες δεχονται δηλαδη οτι ισχυει κατι, οτι δεν υπαρχουν απωλεις μη μετρησιμες κτλπ. Στην πραξη διαφερει πολυ γιατι η ελαιολεκανη ειναι ψυκτρα κ επαναφερει την καλη λιπαντικη ικανοτητα του ελαιου κ τις τυχον αεριοποιησεις του ελαιου αναθυμιασεις οι οποιες ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ... σε μαζα παντα ετσι. Εγω συμφωνω σε οτι λεει το παλικαρι αλλα στην πραξη υπαρχει διαφορα απο οτι στην θεωρια, συμφωνειτε; Κατα αλλα το αμαξι παει καλυτερα οταν ειναι στους 60 ακομα κ στους 40 θερμοκρασια νερου με σημαδια κακης αποκρισης, για αυτο κ σαν κιτ ροπης κ δυναμης χαμηλα υπαρχει πιο ανοικτος θερμοστατης... Το λαδι ερχεται πιο νωρις απο οτι το νερο σε θερμοκρασια λειτουργιας Λευτερη

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    189
    Ee??? :?

Ok guy's... Oti peite, egw den xerw apo ayta...

To mono sigouro einai oti ta smartakia genikotera "tsimpane" ladaki! :wink:
    :smt029 Kinky Bachelor! :smt029

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2004
    Δύναμη Φήμης
    172
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johnk102
    Ρε σεις, τι λέτε; Ναρκωτικά παίρνετε ή είσαστε |alc^ ;
    These are Greek to me!

Σίγουρα το 'χετε χάσει. :shock:

Μου φαίνεται το χοντρύναμε, σαν να έχει δίκιο ο johnk102
    Albert Einstein

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    214
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ChridO
    Το λαδι ερχεται πιο νωρις απο οτι το νερο σε θερμοκρασια λειτουργιας Λευτερη
    Δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο πράμα αλλά αυτό θα το αμφισβητήσω, έστω λίγο, λόγω πρόσφατου συγκεκριμένου παραδείγματος. Θεωρώ σαν θερμοκρασία κανονικής λειτουργίας του λαδιού τους 85-90.
    Σε κινητήρα που έβαλε μπρος μετά από καιρό (περίπου 20 χρόνια!! :shock: ) οπότε τον ψάχναμε προσεχτικά, η θερμοκρασία νερού ανέβηκε στο φυσιολογικό (>70) σε <5 λεπτά ενώ του λαδιού χρειάστηκε αρκετά παραπάνω μπορεί και 10 λεπτά για να κουνηθεί και μόνο η βελόνα από το ελάχιστο 35!). Αν και το φίλτρο του λαδιού πιανόταν εύκολα (οπότε δεν είχε ζεσταθεί ακόμα) φοβόμασταν ότι το όργανο του λαδιού είχε πρόβλημα....

Σελίδα 2 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123412 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Fortwo 451: Περί κατανάλωσης καυσίμου
    Από vatraxos στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 1530
    Τελευταίο μήνυμα: 18-03-2016, 18:36
  2. Fortwo 450: Περί Κατανάλωσης Καυσίμου
    Από atsirik στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 930
    Τελευταίο μήνυμα: 19-01-2016, 11:46
  3. Φίλτρο λαδιού σε fortwo
    Από Sphinxgr στο forum Λάδια
    σχόλια: 10