Σελίδα 1 από 13 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 319

Θέμα: Fortwo 450: Περί κατανάλωσης λαδιού

Ημ. Εγγραφής
    May 2003
    Δύναμη Φήμης
    178

Fortwo 450: Περί κατανάλωσης λαδιού

Άλλαξα λάδια τελευταία φορά στις 23000km και εκανα έναν ελεγχο στις 29000km (στις 30000 θελει αλλαγή) .Αποτέλεσμα? Έλειπαν περίπου 900 ml. Είναι κακό? Από τώρα πάω για τουρμπίνα η είναι όλο το μοτέρ το προβλημα?Όλα τόσο καίνε?

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    189
    Welcome...

To oti to amaxi kaiei ladi einai gnwsto... To poso omws apo ayto einai fysiologiko den to gnwrizw!

O Jos pantos pige gia moter (afou tou allaxane kai turbo prwta) sta 30,000 km

Egw pou exw 74,000 den eixa kanena provlima! Pantos kai sta 5,000 tha symplirwsw gyro sta 200-300 grams.! :wink:
    :smt029 Kinky Bachelor! :smt029

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    189
    Welcome...

To oti to amaxi kaiei ladi einai gnwsto... To poso omws apo ayto einai fysiologiko den to gnwrizw!

O Jos pantos pige gia moter (afou tou allaxane kai turbo prwta) sta 30,000 km

Egw pou exw 74,000 den eixa kanena provlima! Pantos kai egw sta 5,000 tha symplirwsw gyro sta 200-300 grams ladi! :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    214
    Oloi oi kinitires dikaiountai na kaine liga ladakia.
    Eidika se spor odigisi se xwra me skoni klp mporei na ftasei to megisto pou anaferei o kataskevastis.
    Den 3erw gia ta smart alla palioters Alfa Romeo kai Mercedes anaferane megisti fysiologiki katanalwsi mexri 125ml/100km :shock: ara panw apo litro gia 1000 zorismena km! Pote den mou ekapsan toso alla gyrw sto miso me ena litro ka8e 5000km einai apolyta fysiologiko. :roll:

onyx=μυστηριώδης αντιδραστική οντότητα του forum......

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    0
    kai vasika oso pio polu sta kokkina to pas toso pio polla tha kaiei!!! den kserw kai egw vevaia gia noumera na sou pw alla isws kalo natan na pas se kapoio sunergio na rwtiseis!

a kai kalwsirthes stin parea mas
    BrabuS RuleS

Ημ. Εγγραφής
    May 2003
    Δύναμη Φήμης
    178
    Καλώς σας βρήκα παιδιά.Δεν περίμενα τόσο γρήγορα απαντήσεις, πραγματικά ξαφνιάστικα με το ενδιαφέρον σας.Τηλεφώνησα σήμερα στον Λαινόπυλο Κηφισιάς να κλείσω
    ραντεβού για service και μου είπαν οτι γίνεται στις 23/6 το πιο
    κοντινό. Τηλεφώνησα και στην Γλυφάδα και μου είπαν για τις 16/6.Τους
    είπα για το προβλημα με το λάδι και ο μηχανικός της κηφισιάς μου είπε
    να συμπληρώσω ενώ ο άλλος της Γλυφάδας όχι.Τον ρώτησα και τι θα κάνω,
    θα το αφήσω χωρίς λάδια?Μου είπε να το πάω από εκεί τότε (16/6) και θα
    δούμε.Φυσικά εγώ εχω συμπληρώσει λάδι και εχω κάνει 29850 km..Μάλλον θα
    το παρκάρω κάπου και θα το βγάλω πάλι στις 15/6 για να μην ξεπεράσω τα
    χιλιόμετρα και μου πούν καμμιά βλακεία περί εγγύησης. Πάντως δεν τους
    βλέπω συνεργάσιμους ούτε τους μεν,ούτε τους δεν. Μόλις λήξει η εγγύηση
    έχω βρεί ένα συνεργείο στο οποίο μηγαίνει πείπου 100 Smart η BUDGET
    (ενοικιάσεις) με τον οποίο μπορείς να συννενοηθείς κια δεν σφάζει στις
    τιμές

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    0
    1on pes mas kai emas gia auto to sunergeio giati tha endiaferei pollous!!!
    2on uparxei kai i kosmart afou exeis provlima kai uparxei kai o mixalis alla fantazomai oti den thes na pas logo egguisis alla den tha sou peiraksei tipota pou naxei kapia sxesi me tin eggiisi! to pou einai tha sto pei kapoios allos giati den thimamai contact details sorry! i kosmart anoikse ta kainouria grafeia tis dipla ston lainopoulo
    BrabuS RuleS

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    180
    Εχω κάνει 1850 χλμ και σήμερα κοίταξα τα λάδια. Είναι στη μέση (μεταξύ max και min) οπότε θέλουν συμπλήρωμα. Το manual αναφέρει ότι πρέπει να συμπληρώνεται λάδι όποτε χρειάζεται. Τα λάδια ήταν πολύ μαύρα. Ξέρει κανείς αν τα λάδια που βάζει το εργοστάσιο είναι ειδικά λάδια στρωσίματος (όπως κάνουν πολλοί κατασκευαστές) οπότε δεν πρέπει να αλλάξουν για πρώτη φορά πιο σύντομα από ότι προτείνεται?

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    189
    An o deiktis vriskete akrivws sthn mesh tote den xreiazete na symplirwseis ladi pgp!

Oso gia ladia strwsimatos, den gnwrizw... :?

Sta posa km sou eipan na kaneis thn 1h allagh??

Alpaneras, to na kleidwseis to amaxi einai mia poly kalh idea, giati gia na glitousoun lefta sto lainopoulo mpwroun na sou poun oti to amaxi exei 30,001 km opote einai ektos eggyhshs!

Oti malakia kai na sou poun zita tous na sto dwsoun graptos! Pes tous oti tha to tsekareis kai me thn smart germanias!

Fylage ta rouxa sou... To exoume dei to scenario polles fores! :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    180
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από stargazer
    An o deiktis vriskete akrivws sthn mesh tote den xreiazete na symplirwseis ladi pgp!

Oso gia ladia strwsimatos, den gnwrizw... :?

Sta posa km sou eipan na kaneis thn 1h allagh??
    Στα 7,500 Km. Μάλλον θα τα αλλάξω στα 5,000.

ΚΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ 5.000 km ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ
    Σφίγγω τα δόντια μου και έχω παρηγοριά μου
    μόνο το όνειρό μου κι όσο αντέξει η καρδιά μου
    θα είμαι εδώ και καλά να το θυμάστε
    και αφού δε σέβεστε, θα με φοβάστε.
    L.G

Ημ. Εγγραφής
    May 2003
    Δύναμη Φήμης
    178
    Για να κοιτάξεις τα λάδια πρέπει ο κινητήρας να είναι ζεστός, δηλαδή 3 λαμπάκια στη θερμοκρασία.Έτσι λέει ο κατασκευαστής, προσοχή γιατί δείκτης θα δείξει εντελώς διαφορετική στάθμη αν δεν είναι ζεστό το μοτέρ.Επίσης πρέπει να είναι σε ίσιο δρόμο. Το συνεργείο που βρήκα είναι στην Σπύρου Πάτση σε ένα στενάκι Κορυτσάς.Δεν θυμάμαι το νούμερο ακριβώς.Μόλις το μάθω θα σας πώ.Τελικά θα το πάω στην Kosmart για τώρα που είναι στην εγγύηση μια και κλείνεις ραντεβού σύντομα και μετά στον δικό μου.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    189
    Prosexe omws, giati an to pas sthn kosmart, tha sou valei men sfragida oti ekanes to service, alla den thn anagnwrizei o lainopoulos!!!

Dhladi, an exei provlima ontws to car sou, h apantisi pou tha pareis tha einai tou typou: "den kanate to servixce se exousiodotimeno synergeio kai den sas kalyptoume!"

pgp, kai egw symfwnw oti oles oi allages prepei na ginontai kathe 5,000 km!

To amaxi kinite sxedon synexeia mesa sthn polh, kai sta km pou kaneis to service kaneis mas den ypologizei tis wres pou exeis doulepsei o kinitiras sthn kinish stamatimenos 'h stamata xekina! :wink:

tulaxiston ta parapano provlimata den iparxun stin Kriti to sinergio tis mercedes kani ke ta service sta smartakia ke ine ok mono pu mu ipan oti ine ligo akrivos....
    emena mu pire 60 eyro gia ladia (ARAL) ke filtro.
    mipos xeri kanis poso ine antistixa stin athina??

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    180
    notos άλλαξες λάδια ήδη?

To diko mou den kaiei ladia. SIMANTIKO EINAI na prosexei kaneis polu to turbo. Diladi gia paradeigma molis ftanei kaneis ston proorismo tou, ustera apo kapws entonous ruthmous, PREPEI na afinei ton kinitira na doulevei relanti TOULAXISTON 3-4 lepta, gia na pesei i thermokrasia tou turbo. Egw panta ta ladia ta koitazw afou exoun "katsei". Den sbinw diladi tin mixani kai amesws elegxo, giati tote tha fainetai oti exw mesa ta misa ladia. AFTO THELEI TERASTIA PROSOXI!!! Parapanw ladi apo to problepomeno mporei na kanei zimia ston kinitira! (Balbides klp). O mixalis alla kai ta paidia sto Lainopoulo mou exoun pei oti i kaluteri wra gia elegxo ladiwn einai PRIN jekinisw to prwi, alliws toulaxiston 2 wres afou sbisei o kinitiras!

Sumperasma: Min prosthetete ladia xwris na eiste sigouroi, giati mporei na katalijete me perissotera apo oti prepei!

Alpaneras: Kane enan elegxo prin pareis to aftokinito mia mera, kai meta na prostheseis an xreiazetai! Ta ladia prepei na einai metaju max kai min.

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2003
    Δύναμη Φήμης
    182
    Kat arxhn na sas xairethsw, einai i prwth fora pou grafw sto forum...
    Oson afora ta ladia, ean einai o deikths sto miso meta3y min kai max einai ok. Apo oti mou eixan pei palia, se kamia periptwsh den prepei na 3eperasei to max giati dhmiourgei fthora ston kinhthra (apo oti mou eixan pei sto Lainopoulo). Parempiptontws oute to diko mou kaiei (einai sta 53000Km), alla apo oti blepw se 3ena forums ta newtera montela (to diko mou einai tou 2000) exoun thn tash na kaine katitis...

kalwsirthes astirik!
    Sumfwnw mazi sou gia ta ladia. Bebaia den jerw gia to ean ta kainouria montela kaine ola ladi. Isws diladi ftaiei pou den ta prosexoun oi katoxoi tous. Uparxoun kai nea kai palia pou ean den ta prosejeis dimiourgoun problimata... Xairomai pou ki esy anikeis stous "tuxerous" pou den antimetwpizoun tetoio problima!

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    189
    Welcome astirik...!

Tha symfwnisw kai egw mazi sou... To idaniko einai o deikths na vriskete sto meso min & max!

Den xerw gia ta kainourgia, alla sigoura to amaxi kaei ladi otan to zwrizeis poly, 'h otan yparxei provlima ston kinitira... :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    544
    Πάντως θέλει πολύ προσοχή και τακτικό έλεγχο!!!! Επίσης να έχουμε τον νου μας για τυχόν ασυνίθιστους θορύβους απο το Μοτερ. Εμένα για παράδειγμα μετά από σχετικά γρήγορη οδήγηση μου χτυπούσε βαλβίδα. Φυσικά όταν το είπα στον μηχανικό μου είπε πως δεν ήταν τίποτα μέχρι που εφτασε να μου καίει το αμάξι 400γρ. λάδι σε 300 Χλμ.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    211
    ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΣΕ 4500 ΧΛΜ ΕΚΑΨΕ ΑΡΚΕΤΑ,ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΨΕΙ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΛΙΣΗ :? .Η ΜΑΛ...ΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΘΟΥΛΟΥ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΟΤΙ Η ΣΤΑΘΜΗ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΝΑ ΠΡΕΠEΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΑ ΠΟΣΑ ML ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ?ΥΠΟΘΕΤΩ ΘΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.NA ΠΩ ΟΤΙ Η ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΟΡΜΑΛ ΜΕ ΛΙΓΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑΚΕΣ ΚΤΛ,ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 120 ΧΛΜ/ΩΡΑ. IS IT SERIOUS :?:
    ...going topless...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    281
    Να πω κ εγω λοιπον, καταρχας καλημερα, λοιπον για τον gkblue, σε αποτομες κλισεις μπορει να δειξει το κοκκινο λαμπακι κ αυτο γιατι το καρτερ λαδιου δεν εχει διαφραγματα κ στις αποτομες κλισεις δειχνει στον αισθητηρα απωλεια πιεσης αρα λαδιου, ο στροφαλοθαλαμος δουλευει με υποπιεση, προσοχη λοιπον στα λαδια κ στην ποσοτητα.....η σωστη ενδειξη ειναι στην μεση περιπου αλλα επειδη το καρτερ ειναι υπο κλιση ειναι απο την μια λιγο πιο κατω κ απο την αλλη λιγο πιο πανω!!!!Εχει δυο ενδειξεις ο δεικτης λαδιου για οποιον δεν καταλαβε........Η σωστη ενδειξη για το τι λαδι εχει ο κινητηρας παιρνεται οταν ειναι κρυο το σμαρτ επαναλαμβανω κρυο κ οχι ζεστο, κ βεβαια σε σε οριζοντιο επιπεδο το αυτοκινητο!!Για ευκολια αφου βγαλετε τελεiως τα λαδια μα τελειως ετσι, βαζεται ακριβως 2,7....Οταν το σωληνακι αναθυμιασεων λαδιου ειναι μεσα στα λαδια, τοτε ο κινητηρας ειναι ταλαιπωρημενος, τοτε εχει φθορα για οσους δεν καταλαβαν ποιο ειναι το σωληνακι αυτο ειναι το χοντρο πανω στην πολλαπλη εισαγωγης κ φευγει κ παει πισω στην αντλια νερου...Για την τουρμπινα φαινεται οταν οι σωληνωσεις απο την τουρμπινα στο intercooler ειναι μες στα λαδια κ ιδιαιτερα στα κολλαρα ενωσης πλαστικων σωληνωσεων με intercooler!!!

Αυτα λοιπoν φιλικα Micro car

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    211
    ΧΡΗΣΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ (ΝΟΜΙΖΩ) ΠΑΡΑ-ΤΣΙΜΠΑΕΙ ΛΑΔΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ?ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΜΕΣΩ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑΣ,ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΑΝ ΕΡΘΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΡΙΞΕΙΣ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ? ΤΗΑΝΧ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗΗΗΗ
    ...going topless...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    281
    Ενταξει θα ειμαι Πεμπτη

Xristo na se rwtisw kati? To diko mou fantasou eixa kanoniki stathmi ladiwn, kapou sti mesi (metaju min kai max. Ena prwi omws piga na ta dw kai eitan sto min! Ekei lew "kala ekapse toso ladi?" Bebaia den mou anapse lampaki. Otan gurisa to mesimeri, to afisa (panta se dromo xwris klisi) gia kanena 2wro toulaxiston na katsoun ta ladia. Ta koitaksa loipon tote kai o deiktis eitan sti mesi!!! Pws ginetai afto? Mipws ta ladia prepei na einai se kapoia "x" 8ermokrasia, alla apla na exoun "katsei"? :roll: :roll: :?:

Σελίδα 1 από 13 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Fortwo 451: Περί κατανάλωσης καυσίμου
    Από vatraxos στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 1530
    Τελευταίο μήνυμα: 18-03-2016, 18:36
  2. Fortwo 450: Περί Κατανάλωσης Καυσίμου
    Από atsirik στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 930
    Τελευταίο μήνυμα: 19-01-2016, 11:46
  3. Φίλτρο λαδιού σε fortwo
    Από Sphinxgr στο forum Λάδια
    σχόλια: 10