Σελίδα 3 από 23 ΠρώτοΠρώτο 1234513 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 51 μέχρι 75 από 556

Θέμα: Περί λαδιών...

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2004
    Δύναμη Φήμης
    160
    THANK YOU STELIX I SEE THAT :
    GOOD NEWS TRAVEL FAST sto GTC I AM aandreas
    ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΖΙΠ συνιστω ΑΡΙ SG 20W-50 ,15W-40 ME Flash point > 450 F an και νομιζω οτι πρεπει να εχει κανει πολλα μιλια
    Δεν μπορουμε να τσεκαρουμε την ρευστοτητα με το δακτυλο ουτε με τα ματια ,αν το τζιπ καει πανω απο λιτρο στα 500 χλμ χπησιμοποιησε diesel oil with TBN number > 11
    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ μια μερα θα κανω μια προσφορα για ολα τα παδια στο CLUB
    με επωνυμα (BP ARAL -CASTROL -VALVOLINE etc,-etc ) αλλα δεν ξερω αν μπορει ο καθενας να κανει αλλαγες ,εγω μονο τα εμπορευομαι.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    239
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από lelos
    THANK YOU STELIX I SEE THAT :
    GOOD NEWS TRAVEL FAST sto GTC I AM aandreas
    ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΖΙΠ συνιστω ΑΡΙ SG 20W-50 ,15W-40 ME Flash point > 450 F an και νομιζω οτι πρεπει να εχει κανει πολλα μιλια
    Δεν μπορουμε να τσεκαρουμε την ρευστοτητα με το δακτυλο ουτε με τα ματια ,αν το τζιπ καει πανω απο λιτρο στα 500 χλμ χπησιμοποιησε diesel oil with TBN number > 11
    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ μια μερα θα κανω μια προσφορα για ολα τα παδια στο CLUB
    με επωνυμα (BP ARAL -CASTROL -VALVOLINE etc,-etc ) αλλα δεν ξερω αν μπορει ο καθενας να κανει αλλαγες ,εγω μονο τα εμπορευομαι.
    Καλημερα. Απο μενα εμαθες για το club; Φερνεις τα SHELL XELIX ULTRA; Αν ναι ποσο και που μπορω να σε βρω; Κανε εσυ την προσφορα και μην σε νοιαζει για την αλλαγη. Καπου θα βρουμε :wink: Απο Ανδρεας πως σου βγηκε το Λελος
    Υπαρχει το δυναμομετρο, ο δρομος και τα λογια..........
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    214
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vatraxos
    Με τι έχει να κάνει το γεγονός ότι στο μάτι το λάδι είναι πολύ αραιό?
    Με το μάτι σου..... :wink:
    Εκτός από λάδια καλό θα ήταν να αλλάξεις και κανένα φίλτρο καμιά φορά και φυσικά να αλλάξεις εντελώς τα λάδια και όχι μόνο να προσθέτεις. Σιγουρέψου ότι έκλεισε καλά το πώμα αφαίρεσης λαδιού και κάνε και αλλαγή φλάντζας αν έχει. Συνδύασέ το και με καινούργια μπουζί και φίλτρο αέρα. Νομίζω θα επιτρέψεις έτσι στο νέο λάδι να λειτουργήσει όσο δυνατόν καλύτερα για τον παλιό και πιθανά φθαρμένο κινητήρα. Αν απλά προσθέτεις λάδι σε παλιό που έχει πλέον οξειδωθεί και καταστραφεί χαλάς το καινούργιο που και αυτό καταστρέφεται πολύ γρήγορα.....
    Πάντως πολλοί κινητήρες έχουν σαν φυσιολογική κατανάλωση λαδιού πάνω από 1 λίτρο ανά 1000χλμ που δεν είναι καθόλου αμελητέο αλλά είναι αποδεκτό για τον συγκεκριμένο κινητήρα και δεν αποτελεί ένδειξη ζημιάς ή φθοράς! (στο θηρίο μου επιτρέπει μέχρι 125ml/100km!)
    Επίσης μήπως δοκιμάσεις μονότυπα SAE 40 που είναι και πιο φτηνά, αυτά είναι πάντα (όσο μπορούν) 40 σε ιξώδες και δεν διαθέτουν το πιο χαμηλό ιξώδες στα κρύα ώστε να είναι λεπτόρευστο και να χάνεται....

onyx=μυστηριώδης αντιδραστική οντότητα του forum......

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2004
    Δύναμη Φήμης
    160
    Καλημερα σας , το smartmania einai το αγαπημενο μου εχω ερθει και σε κανα δυο meetings αλλα για εμας που εχουμε καταστημα ειναι δυσκολη η Πεμπτη γιατι κλεινουμε αργα .Εξαλλου στο θεμα λιπαντικων εχουν αναφερθει αλλοι πολυ σωστα ( onyx) που δεν χρειαζονταν παρεμβαση.Εγω παντως στο 04 σμαρτ μου βαζω 0-40 απο την αρχη και μεχρι τωρα ειναι μια χαρα ( στο λαινο δεν τους αφηνω να κανουν αλλαγες).στο παλιο σμαρτ επειδη η γυναικα μου εκανε πολλες καθημερινες κοντινες διαδρομες εβαζα 10-40 και 5-40 με οσο μπορουσα συχνοτερες αλλαγες,και δεν ειχαμε προβληματα.Στο τουρβο VAG μου >200 ατια
    βαζω 0-30 και του πινω το αιμα καθημερινα ,no promblem at all :!:
    oso gia to lelos einai apo looney toons kai τα ανηψια μου με φωναζουν ετσι
    και οταν εκανα login νομιζω δεν εβγαινε το αντρεας
    για τα SHELL δεν ξερω δεν τα δουλευω αλλα αμα εισαι κολλημενος κατι θα κανουμε!
    ΦΙΛΕ ΟNYX Φοβερες οι απαντησεις σου! Where did you go to school??
    bravo ! well done.-
    ΙF YOU PLAY YOU PAY :!: |sch^ ||102|

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2005
    Δύναμη Φήμης
    156
    ta 300v 8ewrountai apo ta kalytera ladia ston kosmo. ta bazoun polloi se subaru xwris kanena problhma den einai gia agwnistika mono ayta einai kalakeies.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    239
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Dimitrios
    ta 300v 8ewrountai apo ta kalytera ladia ston kosmo. ta bazoun polloi se subaru xwris kanena problhma den einai gia agwnistika mono ayta einai kalakeies.
    Τα 300V νομιζω ολα γραφουν RACING. Αλλο SUBARU και αλλο SMART. Τα SUBARU δουλευουν σε διαφορετκες στροφες και πιστευω οτι οσοι τα εχουν τα σκιζουν καθημερινα οποτε οι καταπονησεις ειναι σαν τα αγωνιστικα. Εγω εχω φαει κολλημα με τα SHELL HELIX ULTRA 5-40 και κανω αλλαγη καθε 5000 χλμ.Τωρα λεω να τα παω στα 7500 για να δω πως θα ειναιι. Εχω διαβασει οτι σε τεστ που εχουν γινει εχει αποδειχθει οτι εχουν καποια χημικα που βοηθουν στο να παραμενει καθαρος ο κινητηρας και οτι βρωμιες εχουν μαζεψει φευγουν κατα την αλλαγη λαδιων. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα εγω εχω μεινει ικανοποιημενος με αυτα. Μου τα εχει προτεινει και μηχανικος αυτοκινητων και διαφοροι αλλοι σχετικοι.
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2004
    Δύναμη Φήμης
    187
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από STELIX
    Εγω εχω φαει κολλημα με τα SHELL HELIX ULTRA 5-40 και κανω αλλαγη καθε 5000 χλμ.
    k ego to idio Stelara :wink:
    o Brabusakos mou auta pinei! 8)

BRABUS looks gooooooooood...! 8)

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1120
    egw pantws exw faei kolhma opws exw ksanapei me ta BP visco 5000 10-40 full synthetic. Allagh ginetai kathe 5000km meta apo dikia mou apofash kai oxi twn ladiwn pou ypotithetai einai gia 10.000km

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2004
    Δύναμη Φήμης
    160
    lΛοιπον 1) το VISCO 5000 10W-40 δεν ειναι πληρως συνθετικο το
    VISCO 5000 5W-40 EINAI πληρως συνθετικο .-
    ΔΕΝ υπαρχει διαφορα μεταξυ 3000 και 5000 10W-40 ειναι κολπο μαρκετινγ και κυκλοφορει μονο στην ελλαδα, πιστεψτεμε ειμai εμπορος ΒΡ ΚΑΙ ΞΕΡΩ Το 5W-40 εχει ΜΒ 229,3 Και ΜΒ 229,1 προδιαγραφες,και ειναι απαιχτο εξακριβομενο!

2) τα ΗΕLIX ULTRA 5W-40 μπορειτε να το εχετε με 9 €
    3) to BP VISCO 5000 5W-40 με 7 €
    τα SHELL δεν τα εμπορευομαι θα τα βρω απο φιλο συναδελφο οποιος
    ενδιαφερετε στο 6944640237 ( Ανδρεας)

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2004
    Δύναμη Φήμης
    187
    τα ΗΕLIX ULTRA 5W-40 μπορειτε να το εχετε με 9 €
    9??????? k ego ta vrika 13e sta Carefour k xarika! me salonika exei kanena kone o filos sou?

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2004
    Δύναμη Φήμης
    160
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ 8)
    :idea: ΘΑ ΕΤΟΙΜΑΣΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ CLUB ΚΑΙ ΘΑΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ SOON.

Καλησπέρα! Καμια προσφορά παίζει για MOTUL 300V Chrono 10W-40?

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    214
    ....,και ειναι απαιχτο εξακριβομενο!
    Πρώτον θα ήθελα να μου δώσετε περισσότερες πληροφορίες για τον τρόπο της εξακρίβωσης. Επίσης το ότι είναι καλό δε σημαίνει τίποτα, όλα καλά είναι, θέλω αποδείξεις ότι είναι καλύτερα από κάποιο άλλο! :roll: :twisted:
    Δεύτερον πάτε να μου το κάνετε το θέμα *&^%&*^%!! :evil:
    Για αγοραπωλησίες προσφορές κλπ θα πρότεινα να κάνετε άλλο θέμα αλλού πχ αγγελίες ή προσφορές για VIP κλπ. :roll: :twisted:

onyx=μυστηριώδης αντιδραστική οντότητα του forum......

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1120
    Psaxnontas brhka tis pistopoihseis ths Mercedes gia to pou anaferontai kai tis postarw...

MB sheet 228.1 approved oils
    for commercial trucks with diesel engines, SHPD (Super High Performance Diesel) oil, multi-viscosity, drain interval to 30,000 km. Caution when using 228.x oils in gas cars - additives might damage catalytic converters. ACEA E2-96 is based on this spec.

MB sheet 228.3 approved oils
    for commercial trucks with diesel engines, Euro 2, minimum spec for CDIs, multi-viscosity SHPD (Super High Performance Diesel) oil, extended drain intervals up to 45,000 km. 228.x oils are designed to handle increased soot loads, EGR and a reduced tendency to thicken. ACEA E3-96 is based on this spec. The complete list comprises 100+ oils.

MB sheet 228.5 approved oils
    for commercial trucks with diesel engines, Euro 1 and Euro 2, UHPD (Ultra High Performance Diesel) oil for turbocharged diesels; spec pioneered with Chevron; introduced in 1999. Multi viscosity oils for longest oil change intervals up to 45,000 km (light class) and up to 100,000 km (heavy class) or 160,000 km (with side filters) possible, service interval indicator, FSS. ACEA E4 and E5 are based to a large extent on this spec. The complete list comprises 100+ oils.

MB sheet 229.1 approved oils
    for passenger cars with gas and diesel engines, minimum spec for latest (98+) engines, high detergent, dispersant spec suitable for normal drain intervals. Based on ACEA A2, A3, B2, B3. Note 229.1 oils are not recommended for MB's latest (2002+) 4 valve gas M271, M275, M285 and diesel OM646, OM647, OM648 engines.

MB sheet 229.3 approved oils
    for passenger cars with gas and diesel engines with extended drain interval indicator FSS up to 20,000 km, or 40,000 km - 25,000 mi, min. 1.0% fuel saving compared to 229.1, based on ACEA A3 B3. For gas engine of the M100 series, gas engines of the M200 series and diesel engines of the OM600 series (not models with Euro 4 diesel particle filters)

MB sheet 229.31 approved oils; LA "low ash" Oils
    This is a new spec pioneered by Mercedes for passenger cars with diesel engines with EURO 4 soot particle filters, e.g. W211 E200 CDI, E220 CDI. The spec was introduced 7/2003. They are called LA "low ash" oils, low on sulfated ash, phosphorus and sulphur to limit particle filter pollution. Oils high in e.g. ZDDP additive can not qualify. In 2004 the ACEA introduced the new C3 spec (mid SAPS, normal viscosity) based on the 229.31.

MB sheet 229.5 approved oils; "MB Longlife Service Oils"
    for passenger cars with gas and diesel engines with extended drain intervals beyond 229.3 oils, to 30,000 km, min 1.8% fuel saving, first oils introduced summer 2002. For gas engines of the M100 series, gas engines of the M200 series and diesel engines of the OM600 series (not models with Euro 4 diesel particle filters).
    229.5 engine oils must be used with fleece oil filter designed for use with 229.5 engine oils.

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2005
    Δύναμη Φήμης
    156
    Den exw dei kanena kouti 300v 10-40 na leei gia racing use only. 8es na mou peis oti osa aytokinhta bazoun kalo ladi prepei na trexoun se agwnes. ayta gia racing (An to leei) einai ka8ara gia marketing. einai double esther based to epsaksa poly prin arxisw na ta bazw. ayta kai ta castrol rs einai h koryfh gia aytokinhta ypshlwn epidosewn.
    an eixa smartaki peiragmeno h an to etrexa (pou den 8a to kanw pote) 8a ebaza ta kalytera ladia giati 8a hksera oti 8a to parw sto xeri syntoma.

8a dw to kouti tou otan paw spiti kai 8a sou pw ti leei.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    239
    [quote="Peper"]
    τα ΗΕLIX ULTRA 5W-40 μπορειτε να το εχετε με 9 €
    9??????? k ego ta vrika 13e sta Carefour k xarika! me salonika exei kanena kone o filos sou?[/quot

Εγω 11 το λιτρο απο αποθηκη και 56 4λιτρη συσκευασια σε βενζιναδικο SHELL.. 9 ειναι παρα πολυ καλη τιμη. Τα ΒΡ με 7 το λιτρο;Με βλεπω να αλλαζω συνεχεια λαδια. Τελικα μας εχουν βρει μ@λ@κες και χρεωνει ο καθενας οτι τιμη θελει στα βενζιναδικα κτλ για να βγαλει κερδος

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2004
    Δύναμη Φήμης
    187
    Vasika akouste ti egine!!!!

vrika ta Ultra 5-40 18e se venzinadiko!!!! an einai dunaton!!!! :evil: :evil: :evil:

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2005
    Δύναμη Φήμης
    156
    molis eida to kouti apo ta motul leei specially designed for racing cars. racing den to exete kanei to smartaki allwste merikoi edw mesa :wink: ?
    opote mia xara einai. den leei pou8ena for racing cars only.

Δημήτρη, το παλιό μου Smartaki "τρεφόταν" αποκλειστικά με MOTUL, χωρίς να το "σκίζω". Εντάξει, άντε το 10% της χρήσης του να ήταν με ζόρισμα. Αλλά το αυτοκίνητο έχει κάνει 115.000km χωρίς ουσιαστικό πρόβλημα (τσιμπάει λίγο λαδάκι από τα 90.000+km).

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2005
    Δύναμη Φήμης
    156

allagh ladiwn kai epidoseis

allaksa ta ladakia sto smartaki mou sta 1600 km. filtro den allaksame (kserw kakos!) giati sth smart tous fanhke yperboliko pou allazw ta ladia toso nwris. balame tis texaco semi synthetic den 8ymamai ton typo akribws. hexaline nomizw

ayto pou mou ekane entypwsh einai prwton: allakse o hxos h mallon h xroia tou moter stis pshles strofes (den akougetai san na einai etoimos na skasei), akougetai pio ugeihs hxos kai nio8w to amaksi na phgainei pio kala oxi sto konter alla sthn ais8hsh (roph). panta me to Butt dyno ola ayta.

den einai idea mou oute einai psyxologiko pou allaksa ladia. den mporw na katalabw giati toso diafora. epitelous 8a treksw ton stellio!!! :lol:

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2005
    Δύναμη Φήμης
    156

Re: Περί λαδιών (κινητήρα και όχι ελαιόλαδο...)

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos
    Δημήτρη, το παλιό μου Smartaki "τρεφόταν" αποκλειστικά με MOTUL, χωρίς να το "σκίζω". Εντάξει, άντε το 10% της χρήσης του να ήταν με ζόρισμα. Αλλά το αυτοκίνητο έχει κάνει 115.000km χωρίς ουσιαστικό πρόβλημα (τσιμπάει λίγο λαδάκι από τα 90.000+km).
    to kserw filos egw se beltiwmeno turbo aytokinhto (oxi smart) stamathse teleios mia normal katanalwsh ladiou me to 300v kai ta krataei ksan8a mexri ta 4000 xlm.
    den 8a ta allaksw pote. 8a balw kai sto smart alla oxi apo twra giati einai poly nwris gia full synthetic.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2004
    Δύναμη Φήμης
    187

Re: allagh ladiwn kai epidoseis

ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙ ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ.........
    :smt067 :smt070 |sni^ ....||31|.... :smt072 :smt063 :smt074 :smt065

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2005
    Δύναμη Φήμης
    156

kala kala plaka ekana

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2004
    Δύναμη Φήμης
    187

εννοειται με το σμαρτακι σου έτσι??? γιατι με το άλλο.......... :roll:

Re: Περί λαδιών (κινητήρα και όχι ελαιόλαδο...)

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Dimitrios";p="49995
    to kserw filos egw se beltiwmeno turbo aytokinhto (oxi smart) stamathse teleios mia normal katanalwsh ladiou me to 300v kai ta krataei ksan8a mexri ta 4000 xlm.
    den 8a ta allaksw pote. 8a balw kai sto smart alla oxi apo twra giati einai poly nwris gia full synthetic.
    Ποτέ δεν είναι νωρίς. Τι εννοείς "νωρίς"? Όσο νωρίτερα, τόσο το καλύτερο... :wink:

Σελίδα 3 από 23 ΠρώτοΠρώτο 1234513 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 2 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 2 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Περί Λαδιών: Fortwo 2007+
    Από DVCam στο forum Λάδια
    σχόλια: 160
    Τελευταίο μήνυμα: 28-05-2013, 23:57
  2. Αλλαγή λαδιών
    Από manthos στο forum Τεχνικά Θέματα
    σχόλια: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 07-05-2013, 21:39
  3. ρουφήχτρα λαδιών
    Από ΜΗΤΣΑΡΑΣ στο forum DIY ForTwo 450
    σχόλια: 30