Σελίδα 2 από 38 ΠρώτοΠρώτο 123412 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 26 μέχρι 50 από 931

Θέμα: Fortwo 450: Περί Κατανάλωσης Καυσίμου

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2003
    Δύναμη Φήμης
    190
    Egw edw kai pera poly kairo vazo apli amolibdi apo tin cyclon paei kala kai den blepo diafora apo tis alles...
    emena telos gemizei 12-14 euro me 3 litra peripoy rezerva
    Smart Mcc Blue Passion MKIII

Dimitri poso sou kaiei ustera apo ti metatropi?

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    553
    Αν δεν κάνω λάθος το τα 33L ήρθαν μαζί με το Facelift που έγινε 3/2002. Εμένα πάντως χωράει 22L και από ρεζέρβα γεμίζω :
    α) με απλή αμόλυβδη με 12-13Ευρώ
    β) με Super Αμόλυβδη με 16-18Ευρώ
    γ) με Racing/Ultimate με 20-22Ευρώ

Έχω παρατηρήσει ότι η Ultimate βγάζει πιό πολλά χλμ από την Racing η οποία βέβαια βγάζει και αυτή λίγο παραπάνω από τις απλές. Βέβαια αυτό το παραπάνω δεν ξεπερνά τα 20χλμ παραπάνω ανά ρεζερβουάρ.....

Με πολύ καλό γέμισμα πάντως μου ανάβει ρεζέρβα γύρω στα 280χλμ. μικτή οδήγηση χωρίς όμως τρελά μποτιλιαρίσματα....
    Επίσης η πρώτη κουκίδα μου σβήνει κανονικά μετά από 80χλμ. αλλά τώρα τελευταία που χρησιμοποιώ πολύ Αττική οδό και BPUltimate μου σβήνει στα 120χλμ.

Ενδεικτικά χθές το απόγευμα γέμισα μέχρι πάνω σε EKO Super Αμόλυβδη. Μετά πήγα Χαλκίδα , έκανα καμια ώρα βόλτες, επέστρεψα μπήκα Αττική οδό και περιφερειακό Υμμητού, Βουλιαγμένης, Παραλιακή, Λιμανάκια, Ανάβυσσο, Σούνιο, Λαύριο (από Σούνιο μέχρι Λαύριο λιωμένος), και μετά πάλι Αττική οδό όπου γέμισα πάλι στο ΣΕΑ Κάντζας με ένδειξη 4.5L (286χλμ.).
    :roll:

Ps. Τα ελλαστικά που φοράω είναι 175μπροστά 195 πίσω και όλες οι διαδρομές έγιναν με συνεπιβάτη εκτός της εθνικής οδού από και προς Χαλκήδα.

Ps. Στην επιστροφή από Χαλκίδα εθεάθη ο μύθος της παρέας να προσπαθεί να με προλάβει........ :wink:

Ημ. Εγγραφής
    May 2003
    Δύναμη Φήμης
    204
    |off^ Pros apofygh parejighsewn den hmoun ego...(Ego me ta 45 oloklhra aloga tou Smartακου tha se eixa perasei...) xixixxixixix
    ilunga...

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    553
    Ο άλλος ήταν που το παίζει και γρήγορος...... :lol: :lol: :lol:

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    267
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jos
    Ο άλλος ήταν που το παίζει και γρήγορος...... :lol: :lol: :lol:
    Ποιός; Ο αδερφός του γνωστού μηχανικού; Χμμμ :-k

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2003
    Δύναμη Φήμης
    190

poso kaei meta to peiragma.....

apla apo metriseis poy exo kanei lefteri exo xasei 100km peripoy apo tin aytotonomia poy dinei o kataskeyastis..
    Smart Mcc Blue Passion MKIII

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    553
    Δηλαδή πόσα χλμ κάνεις μέχρι να ανάψει η ρεζέρβα?

Apo ti stigmi pou tha anapsei i rezerva kanw peripou alla 40-50Km.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    553
    Εσύ jim?

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    267
    Πάντως στο δικό μου από την ημέρα που έβαλα μπαρόμετρο και χωρίς να πιέζω τον κινητήρα, έκανα 221,5 χλμ μέχρι να σβήσει η πρώτη βουλίτσα. Θα επανέλθω να σας πω πόσα συνολικά χλμ. θα κάνω.

ΣΧΕΤΙΚΟ

Πάει κάποιος σε ένα βενζινάδικο και λέει στο παιδί που ήταν εκεί.
    - Βάλε 0,05 ευρώ λάδι και 0,07 ευρώ βενζίνη.
    - Τι λες ρε φίλε; Μήπως θες να κλάσω να σου φουσκώσω τα λάστιχα.

ΑΣ ΚΑΨΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΙΕΙ!!!

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    267
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johnk102
    Πάντως στο δικό μου από την ημέρα που έβαλα μπαρόμετρο και χωρίς να πιέζω τον κινητήρα, έκανα 221,5 χλμ μέχρι να σβήσει η πρώτη βουλίτσα. Θα επανέλθω να σας πω πόσα συνολικά χλμ. θα κάνω.
    Τελικά γέμισα με V-Power (0,8 ευρώ/λίτρο) και έβαλα 25 ευρώ ενώ είχα κάνει 525 χλμ. και είχα ακόμα 3 λίτρα στο ρεζερβουάρ!!!

Άρα 16,22 δρχ/χλμ. Εκπληκτικό, ε;;;

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    223
    ....έβαλα 25 ευρώ ενώ είχα κάνει 525 χλμ. και είχα ακόμα 3 λίτρα στο ρεζερβουάρ!!! Άρα 16,22 δρχ/χλμ.
    Βρίσκω πιο χρήσιμο το να μας έλεγες 5,95λτ/100χλμ. Το τι είχες στο ρεζερβουάρ ούτε το ξέρεις ούτε έχει σχέση οπότε δεν έχεις λόγο να το αναφέρεις! Επίσης δε λές πόλη ή εθνική κλπ. Θέλω να ελπίζω ότι το γέμισες όσο το είχες γεμίσει και πρίν και ότι δεν σταμάτησες στα 25 ευρώ που είναι στρογγυλό νούμερο. :twisted:

onyx=μυστηριώδης αντιδραστική οντότητα του forum......

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    267
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από onyx
    ....έβαλα 25 ευρώ ενώ είχα κάνει 525 χλμ. και είχα ακόμα 3 λίτρα στο ρεζερβουάρ!!! Άρα 16,22 δρχ/χλμ.
    Βρίσκω πιο χρήσιμο το να μας έλεγες 5,95λτ/100χλμ. Το τι είχες στο ρεζερβουάρ ούτε το ξέρεις ούτε έχει σχέση οπότε δεν έχεις λόγο να το αναφέρεις! Επίσης δε λές πόλη ή εθνική κλπ. Θέλω να ελπίζω ότι το γέμισες όσο το είχες γεμίσει και πρίν και ότι δεν σταμάτησες στα 25 ευρώ που είναι στρογγυλό νούμερο. :twisted:
    Επειδή είσαι "μυστήριος" onyx, εγώ τα λέω σε δραχμές γιατί έτσι τα καταλαβαίνω προσωπικά. Οι αριθμοί που έδωσα μπορούν να βγάλουν πολλά συμπεράσματα και ο καθένας μπορεί να βγάλει τα δικά του. Τα χλμ έγιναν στην πόλη και το turbo το δούλευα περίπου στο 0,4 bar.
    Όσο για τα λίτρα που είχα στο ρεζερβουάρ, λέω αυτό που έδειχνε η ένδειξη όταν είσαι στην ρεζέρβα. Άν θυμάσαι από το smart που λες ότι είχες, όταν είσαι στη ρεζέρβα, σου βγάζει πόσα λίτρα έχεις ακόμα διαθέσιμα για να μη μείνεις. Άρα κάποιος που τα πάει καλύτερα με τους αριθμούς μπορεί να καταλάβει πόσα χλμ θα έκανα αν έκαιγα όλη τη βενζίνη.

Αυτά! :-x

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    223
    Επειδή είσαι "μυστήριος" onyx, εγώ τα λέω σε δραχμές γιατί έτσι τα καταλαβαίνω προσωπικά. Οι αριθμοί που έδωσα μπορούν να βγάλουν πολλά συμπεράσματα και ο καθένας μπορεί να βγάλει τα δικά του.
    .... λέω αυτό που έδειχνε η ένδειξη όταν είσαι στην ρεζέρβα.
    Δεν είμαι εγώ ο μυστήριος το Smart είναι μυστήριο που δεν έχει καθόλου αντικειμενικό μετρητή βενζίνης και υπόλοιπου βενζίνης (έχει συζητηθεί σε πολλά forums εξωτερικού). Η ένδειξη του μετρητή λοιπόν είναι άχρηστη, ούτε ξέρεις πόσο έχει μείνει ούτε ούτε και χρειάζεται να το αναφέρεις, αρκεί να γεμίζεις πάντα μέχρι επάνω το ρεζερβουάρ.
    Επίσης αν πεις κατανάλωση σε λτ/100χλμ μπορεί ο καθένας να υπολογίσει πόσο είναι σε δραχμές σε ευρώ σε λίρες σε δολλάρια (ξέροντας αυτός σε ποια χώρα είναι και σε ποιο πρατήριο και ποια βενζίνη βάζει). Αν όμως λες δραχμές ανά χλμ δεν είναι δυνατό να κάνεις τους αντίστροφους υπολογισμούς άρα δεν είναι συγκρίσιμο άρα δεν είναι χρήσιμο. Εκτός αν αναφέρεις και πόσο πάει η βενζίνη ανά λιτρο εκεί πού την έβαλες όταν έκανες τη μέτρηση!
    Αντί να κάνουν όλοι υπολογισμούς (αν έδινες επαρκή στοιχεία, δηλαδή απλά την τιμή βενζίνης που έβαλες) είναι πιο εύκολο να κάνεις εσύ 1 μόνο υπολογισμό (λίτρα που έβαλες δια χιλιόμετρα δια 100) που καταλαβαίνουν και μπορούν να χρησιμοποιήσουν όλοι!
    Σαν παράδειγμα σου αναφέρω ότι ένα Smart έχει κατανάλωση 47,5 μίλια το γαλόνι! Αυτός καίει περισσότερο ή λιγότερο από σένα??? Αν δε σου πω αν είναι βρετανικό γαλόνι ή αμερικάνικο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, αυτό που λέω σου είναι άχρηστο. Βοήθεια κοινού, βρετανικό γαλόνι. Ποιος καίει περισσότερο?
    Όπως έχω ξαναπεί δρχ/χλμ είναι κατάλληλο μόνο για να συγκρίνεις διαφορετικά δικά σου αυτοκίνητα που βάζουν την ίδια βενζίνη στο ίδιο βενζινάδικο την ίδια εποχή! Νομίζω λοιπόν ότι εσύ είσαι ο μυστήριος που επιμένεις στις δρχ/χλμ μόνο! :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    267
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από onyx
    ... Εκτός αν αναφέρεις και πόσο πάει η βενζίνη ανά λιτρο εκεί πού την έβαλες όταν έκανες τη μέτρηση!
    Αν κοιτάξεις λίγο παραπάνω θα δεις ότι είπα ότι το λίτρο κοστίζει 0,8 ευρώ. Αλλά βιάζεσαι να γκρινιάξεις. Τώρα αν οι δρχ δεν σου κάνουν ίσως κάνουν σε αυτούς που μένουν και κινούνται στην Ελλάδα. Τι να κάνουμε; Ο κόσμος δεν είναι τέλειος .

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    0
    gianni otan me pareis tilefwno avrio tha sou pw kai gia lires... xixixi :lol: :lol:
    BrabuS RuleS

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    223
    Oooooops, όντως βιάστηκα να γκρινιάξω, συγνώμη!
    Και όχι τίποτα άλλο αλλά αναγκαστικά χρησιμοποίησα την τιμή της βενζίνης για να βγάλω κατανάλωση σε λίτρα/100χλμ!...πωπώ ντροπή!

Το θέμα δεν είναι που μένω και σε τι το υπολογίζω αλλά αν είναι συγκρίσιμα. Την επόμενη φορά που θα βάλεις βενζίνη θα πρέπει να μας ξαναπείς την τιμή γιατί μπορεί να έχει αλλάξει ή να έχεις βάλεις άλλη βενζίνη ή από άλλο πρατήριο. Πρέπει δηλαδή να πεις περισσότερα στοιχεία. Νομίζω ότι θα σε διευκόλυνε και εσένα. Ενώ απλά με 5,95 λτ/100χλμ δε χρειάζεται να πεις τίποτα άλλο. Μπορώ να το κάνω χλμ/λτ όπως οι ιταλοί, μίλια ανά γαλόνι όπως οι αγγλόφωνοι, δρχ/χλμ ή ό,τι άλλο μου έρθει! Επίσης του χρόνου που η βενζίνη ίσως θα κάνει περισσότερο ή αν πας βόλτα στην Ευρώπη δε θα μπορείς να ξέρεις αν το αυτοκίνητό σου καίει περισσότερο λόγω πχ φθοράς ή όχι!
    Προφανώς έχεις συνηθίσει στη μέθοδο αυτή και σε ικανοποιεί και δε φαίνεσαι διατεθιμένος να την αλλάξεις. Αντιλαμβάνεσαι όμως με βάση αυτά που έχω πει γιατί είναι καλύτερα έτσι? :?:

Και κάτι άσχετο επειδή αναφέρθηκες σε αυτό: ουδέποτε είχα Smart ούτε νομίζω έχω αφήσει να εννοηθεί κάτι τέτοιο, το έχω δηλώσει ότι έχω απλά κάνει test drive το 600 και το 700 και τίποτα άλλο!

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    267
    (28,4/470)*100=6 λίτρα τα 100 χλμ. Δεν λες όμως πόσα έκαψες και όχι πόσα έβαλες, δηλ. πόσο είχε μείνει στη ρεζέρβα όταν είχες κάνει τα 470 χλμ.
    Το παραπάνω είναι σε απάντηση ανάλογου post του jig, ο οποίος μέχρι να την γράψω, έσβησε το post του. Σε "έδωσα" jig! :lol:

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    291
    Θα σου απαντήσω αυριο γιατι παω για υπνο!!!! Καλή Μέρα!!!!!!!!!!!!!!! :wink:
    "Jig" 8)

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    291
    Γιάννη εχεις δει την διαφήμηση της Cosmote με την μπάλα που σπάνε το παράθυρο του σχολειου??? :wink:
    "Jig" 8)

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    267
    Όχι

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    291
    Eiναι super να την δεις! Αντε το αποφάσισα πάω να κοιμηθώ. Καλημέρα Γιάννη κ καλές smartoβόλτες αν βγεις !!!!!!!!!!!!!!
    "Jig" 8)

Xtes metrisa pali katanalwsi. Eixa gemisei rezervouar mexri to prwto "klik", ekana 225 Km kai to ksanagemisa, sto idio benzinadiko, pali mexri to prwto "klik". Gemise me 11lt. Opote 100x11/225=4.8lt/100Km! :shock:

Oi diadromes pou ekana eitan kentrZwgrafou->Patissia (mesw katexaki & Galatsiou) kai mia fora Patissia->P.Faliro. To ajiosimeiwto einai oti den ekana kamia prospatheia ej arxis gia xamili katanalwsi. Apla pigaina normal, oute polu "kurile" alla oute kai me ...koftes.

Opws exw ksanapei, i kaluteri mou epidosi ews twra itan, pou me 22 litra (full rezervouar diladi) ekana 470Km kai 435Km, Diladi 4,68lt/100Km kai 5.05lt/100Km

Bebaia na pw kai tin xeiroteri epidosi, me aircondition kai trelli odigisi 260Km me full rezerbouar, diladi 8.46lt/100Km...!

Σελίδα 2 από 38 ΠρώτοΠρώτο 123412 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Fortwo 451: Περί κατανάλωσης καυσίμου
    Από vatraxos στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 1531
    Τελευταίο μήνυμα: 21-06-2018, 11:44
  2. Fortwo 450: Περί κατανάλωσης λαδιού
    Από alpaneras στο forum Λάδια
    σχόλια: 318
    Τελευταίο μήνυμα: 23-03-2013, 01:36
  3. Περί ρυθμιστή πίεσης καυσίμου
    Από STELIX στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 6