Σελίδα 3 από 38 ΠρώτοΠρώτο 1234513 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 51 μέχρι 75 από 931

Θέμα: Fortwo 450: Περί Κατανάλωσης Καυσίμου

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2003
    Δύναμη Φήμης
    188
    Δεν μπορώ να καταλάβω... ή οδηγώ τρελά (δεν το νομίζω) ή το δικό μου καίει περισσότερο...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    264
    Αντρέα, μπαρόμετρο έχεις βάλει; Με το μπαρόμετρο ελέγχεις πόσο πατάς και πόσο δουλεύει το turbo. Έτσι ελέγχεις, εν μέρει, την κατανάλωση.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από atsirik
    Δεν μπορώ να καταλάβω... ή οδηγώ τρελά (δεν το νομίζω) ή το δικό μου καίει περισσότερο...
    Κοίτα, για να είμαστε σωστοί, πρέπει να σου πώ ότι τις περισσοτερες φορές κάνω περίπου 300+ Km με το ρεζερβουάρ των 22lt, και τη ρεζερβα στο 2.0 περίπου. Δηλαδή κατανάλωση περίπου της τάξης των 7,33lt/100km. Οπότε μην ανυσηχείς... :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    288
    Παιδακια ωραια η συζητηση που ανοιξατε κ καλα κανετε να πω κ εγω λοιπον για τα δικα μου, το σμαρτ μου εχει 33λιτρα αυτονομια,μιγμα πιο πλουσιο αλλα χωρις προγραμμα, κ πιεση αυξημενη κοντα στο 1bar κ σωληνωσεις διαφορετικες απο αυτες που εχει.
    Απο Καλαματα αναβαση απο Τριπολη, αν ξερετε το δρομο, ειναι ανηφορικος κ στροφες αρκετες, εκανα 2 στασεις 10 λεπτων, μαζι με τις στασεις κοντα 3 ωρες με μεση ωριαια κοντα στα 100χλμ, κ εκαψε κοντα μια γραμμη(φουσκαλα) δηλαδη κοντα 12 λιτρα για 250χλμ οχι ευθεια. Do the math
    Κ τελος πηγα Θεσσαλονικη θελοντας να δοκιμασω τις βενζινες Racing n Ultimate εκανα τα αντιστοιχα γεμισματα, κ στις δυο περιπτωσεις φουλ φορτιο(2 ατομα κ αποσκευες) στο ανεβασμα εαν ξερετε το δρομο εχει μεγαλα διαστηματα ανηφορας απο το οτι στο κατεβασμα φυσικα, κ στις 2 περιπτωσεις εκαψε 33 λιτρα (ανεβασμα ειχα Racing).
    Συνεπως λιγο καλυτερη η Racing κ δεν χτυπαν τοσο τα μπεκ τροφοδοσιας, στο ανεβασμα εκανα 4:30 ωρες με μεση ωριαια κοντα στα 120 ενω στις ευθειες μεχρι 130 λογικη χρηση κ πιεση οχι πανω απο 0.7......Again to the math, τα χιλιομετρα ειναι 489 μεχρι κεντρο Θεσσαλονικης...
    Αν παρατηρησετε εχει αρκετη διαφορα η απλη απο την αυξημενη οκτανιων βενζινη οχι μονο στην αποκριση του πενταλ αλλα κ στην καταναλωση.
    Εξαιτιας μειωμενων οκτανιων της απλης, ο κινητηρας ζοριζεται παραπανω, αυξανει πιο ευκολα θερμοκρασια κ φθειρεται λιγο παραπανω, αυτα βεβαια φαινονται σε χρηση εξω απο την πολη περισσοτερο παρα μες στην κινηση.....
    Παντως το Smart ταξιδευει απροβλιματιστα δεν κουραζεται ο κινητηρας ουτε υπαρχει περιπτωση να καει, το μονο ειναι η κουραση στην μεση κ τα πιασιματα απο την σκληρη αναρτηση κ το μικρο βαρος κ μεταξονιο

Αυτα τα ολιγα συγνωμη αν εγινα κουραστικος

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    288
    Α και ξεχασα τις τιμες ανα λιτρο, V Racing=1.019/lt n' Ultimate=0.959/lt

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    288
    Αυτα για τον ονιξ, οπως παντα λεπτομερεστατος, μοντελο 02 τελη, 600κ.εκ
    36000χλμ,μετρημενη ιπποδυναμη 58.7hp στις 4700rpm κ ροπη στα 12kgm στις 3500rpm, χωρις ενδειξη πτωσης να καιει λαδια δηλαδη κ συμπιεση στα 11/1 κατεβασμενη απο την εργοστασιακη με χοντροτερη φλαντζα κατα 0,2χιλιοστα

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2003
    Δύναμη Φήμης
    188
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johnk102
    Αντρέα, μπαρόμετρο έχεις βάλει; Με το μπαρόμετρο ελέγχεις πόσο πατάς και πόσο δουλεύει το turbo. Έτσι ελέγχεις, εν μέρει, την κατανάλωση.
    Είναι μάλλον το επόμενο αξεσουάρ που θα βάλω Γιάννη, και είμαι περίεργος να δώ αυτό που λες κι εσύ πόσο το δουλεύω το turbo...

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    168

ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ!

Γεια σας, παίδες. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι το smartaki μου καίει μάλλον υπερβολικά. Με γεμάτο ντεπόζιτο, μου βγάζει γύρω στα 200-220
    χλμ. Απ'ό,τι ξέρω, η αυτονομία του είναι τουλάχιστον 300-350 χλμ. Το smartaki είναι pulse του 2001 με 35.000 χλμ., ντεπόζιτο 22 λίτρα. Επίσης, το πήγα στο Μιχάλη και το επαναπργραμμάτισε αλλά τίποτα. Τσιπαρισμένο δεν είναι. Τι μπορεί να φταίει; Μου φαίνεται περίεργο τόση μεγάλη διαφορά.
    Any ideas?

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    284
    Εγώ θα σου πρότεινα την V=Power την απλή.
    Στο For4 τουλάχιστον υπάρχει το εξής φαινόμενο...
    Με V-Power 620Κμ
    με 95 Shell 560
    με 99+Shell 480
    με 100BP 450 και ακούγεται ο κινητήρας ότι πίνει πολύ

Καμία διαφορά στην απόδοση λογω μάλλον ολοκαίνουργιου μοτέρ.
    Έχω κάνει 95 Κμ μέσα στην Αθήνα με Shell V-Power
    Για να δούμε σήμερα... θα αντέξει μέχρι Γιάννενα (450Κμ)
    Λογικά... Ναι!
    Το ρεκόρ μου είναι με V-Power 718Κμ με τη ρεζέρβα στα 3 λίτρα

Για ένα λεπτό...Την κατανάλωση αυτή τη μετράτε μέχρι το σημείο που ανάβει η "ρεζέρβα" των 5lt? Γιατί κανονικά τότε την μετράτε ανά 17lt τεπόζιτο έτσι??? Διαφορετικά πρέπει να την μετράτε αφήνοντας το ρεζερβουάρ να αδειάσει όσο το δυνατόν περισσότερο.

Την καταναλωση τη μετρας με το γεμισμα.
    Γεμιζεις τερμα κανεις οσα χιλιομετρα θες
    και μετα ξαναγεμιζεις τερμα.
    Η καταναλωση ειναι το δευτερο γεμισμα δια τα χιλιομετρα που εκανες.
    Δεν το κανεις με το αδειασμα του ρεζερβουαρ γιατι οι δεικτες
    δεν ειναι τοσο ακριβεις και επομενως μπορει να βγαλεις λαθος μετρησεις.

Επαναφέρω το θέμα, επειδή θίχτηκε πάλι. :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    288
    ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ GAVN,ΑΛΛΑ ΔΕΣ ΚΑΤΙ:
    ΜΕ 20 ΕΥΡΩ ΜΕ BP ULTIMATE ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΤΟΥΤΟΥ ΜΟΥ, ΜΕ ΨΙΛΟΚΥΝΗΓΗΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ ΜΕΧΡΙ 4500,160ΧΛΜ , ΕΝΩ ΝΟΡΜΑΛ ΜΕΧΡΙ 3000 250ΧΛΜ
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    May 2004
    Δύναμη Φήμης
    173
    Σε συνθήκες πόλης(όχι μποτιλιάρισμα) και ενώ είμαι ακόμη στο στρώσιμο(έως 4000σ.α.λ.) έχω μετρήσει κατανάλωση 6.3 λιτρα/100 χλμ. με bp ultimate
    ΚΑΤΩ ΤΑ ΓΚΡΗΚΛΙΣ!!!
    may the force be with you

Στο δικο μου fortwo 700cc 2004 με 8000χιλ. η καταναλωση δυσκολα
    πεφτει κατω απο τα 6.5λιτ/100χιλ σε μικτες συνθηκες. Εχω φτασει μεχρι
    και τα 8.5 λιτ/100χιλ. με ποιο βαρυ ποδι.
    Σε γενικες γραμμες καιει σιγουρα περισοτερο απο το προηγουμενο μου 600αρι
    και ειναι εκνευριστικο αφου καιει οσο ενα Punto με διπλασια κυβικα, περισοτερα
    αλογα, μεγαλυτερο βαρος και σαφως καλυτερες επιδοσεις. Ειναι μαλον
    απογοητευτικο σ'αυτο τον τομεα.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    245
    H ENDEIKSH 8.5Lt DEN PREPEI NA EINAI PRAGMATIKH APLA DEN EXEI GINEI SWSTO GEMISMA. THN PROHGOYMENH EBDOMADA EXONTAS KATEBEI OI 3 PRWTES BOYLES EBALA BP ULTIMATE PHRE 20.2Lt KAI TO AYTOKINHTO EDEIXNE OTI EINAI GEMATO.EKANA 336 XILIOMETRA. KATEBHKAN OI 3 PRWTES BOYLES KAI KSANAGEMISA ME SHELL RACING.PHRE 28.2 Lt..ME TO PRWTO GEMISMA KAI TA XILIOMETRA POY EKANA BGAINEI H KATANALWSH 8.4LT/100KM. EINAI DYSKOLO NA BREIS PRAGMATIKH KATANALWSH STO SMART GIATI POTE DEN KANOYN SWSTO GEMISMA.ME TREIS BOYLES KATW EXW PAREI,22,25,27 KAI TELEYTAIA 28.2 LT RACING. 8.5LT/100KM DEN MOY EXEI DEIKSEI OYTE TO KALOKAIRI ME 140 PATHMENA SYNEXEIA KAI A/C STO TERMA.ME BP ULTIMATE TOTE EIXA 7.5LT/KM. EXW T0 PASSION 700CC 62HP
    Υπαρχει το δυναμομετρο, ο δρομος και τα λογια..........
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2004
    Δύναμη Φήμης
    189
    Εγώ απλά να συμπληρώσω το προσωπικό μου ρεκόρ. 5/7/2004
    Άγιο Στέφανο - Πάτρα με φουλαρισμένο BP ultimate, φορτωμένο 2 άτομα και τα μπαγκάζια μας, πηγαίνοντας λίγο γαμιWντας λόγω Euro 2004...δλδ τελικές με ούριο άνεμο..μου έφαγε μία φουσκάλα. Όμως το μεσημέρι, με το που πάτησα πόδι Κεφαλλονιά, συν aircondition λόγω των 38 βαθμών έξω, πήγα να καβαλήσω τις απίστευτες ανηφοριές της Σάμης προς Πόρο και τον ήπια κανονικά μόνο για 30 km, άλλη μία φουσκάλα.
    Πάτρα Αθήνα δεν ξέρω πόσο είναι νομίζω κάπου στα 200 είναι, πάντως προσθέστε σε αυτό και τα 25 Km του Αγίου Στεφάνου.
    Smart & MacMini. Everything else should be HUGE.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    245
    PATRA-ATHINA 220XLM. POSA XLM EIXES KANEI MEXRI NA PESEI H PRWTH FOYSKALA? EMENA TON TELEYTAIO KAIRO ATHINA-K.BOYRLA ME SHELL RACING MOY PEFTEI STA 185-6. BEBAIA PEFTW APO TA 130-140 MONO STA DIODIA KAI SE KAPOIA SHMEIA LOGW ERGWN KAI EXW KAI TO KALORIFER ANAMMENO TO OPOIO AYKSANEI KATANALWSH. AYTO GIA THN KATANALWSH TO GRAFEI STO BIBLIARAKI TOY AYTOKINHTOY EKEI POY LEEI GIA TO KALORIFER.
    Υπαρχει το δυναμομετρο, ο δρομος και τα λογια..........
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Νεότερα από το μέτωπο. Με μικτή χρήση, Εθνική Οδό (μέχρι Κηφισιά) και κέντρο και αρκετές αναμονές σε διάφορα σημεία, αλλά όχι πολύ κυνήγημα.

Βέβαια μέτρησα μέχρι την τελευταία σταγόνα :lol:

Και να και τα km:

Το φουλάρισμα τόσο το προηγούμενο όσο και το σημερινό έγινε με τον ίδιο τρόπο, από μένα (μέχρι το δεύτερο κλικ της αντλίας), τώρα πηρε ακριβώς 33,4lt.

Επομένως έχουμε κατανάλωση 6,20lt/100km. Καθόλου άσχημα έτσι?
    (Βενζίνη BP απλή αμόλυβδη)

Guest
    EGW PAIDIA KANW APO 400 EWS 420 XILIOMETRA ME SOUPER AMOLIVDI ULTR/TE APO REZERVA MOLIS GEMISI BAZO PERI TA 19 ME 20 EURO,PIO AMAKSAKI KAIEI TOSO EKTOS TA DIKAMAS |ukl^ |ukl^ ||31| ||29| ||28| ||28|

ΑΘΗΝΑ - ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ ΜΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ (250 km) 25€ ΚΑΙ ΚΑΤΙ
    Σφίγγω τα δόντια μου και έχω παρηγοριά μου
    μόνο το όνειρό μου κι όσο αντέξει η καρδιά μου
    θα είμαι εδώ και καλά να το θυμάστε
    και αφού δε σέβεστε, θα με φοβάστε.
    L.G

Προεδρε τιποτα δε σου καιει εεεεε??? ||28|

πρεπει να πω οτι και το δικό μου το ρουφαει το καυσιμο με καλαμακι... αλλα τα μεταξωτα σώβρακα θελουν επιδεξιους κόλους λενε... Brabus δεν ήθελα? Στο ντεπόζιτο, βγαζω με το ζορι 400 χλμ. Βεβαια δεν ειναι επιστημονικη μετρηση αυτη, μαλλον εμπειρικη... Θα υπολογισω λεπτομεριες. Νομιζω οτι ειμαι κοντα στα 8-8.5 λτ/100 με αποκλειστικη κινηση στην πολη, και βαρυ ποδι απο φαναρι σε φαναρι για να μην σκουριασει το τουρμπο... :lol:
    ***BrabCab***

===================
    Νίκος

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2004
    Δύναμη Φήμης
    193
    ta idia k ego... o Brabusakos kaiei ta antera tou... alla opos eipe k o filos mou k Brabusakos episis dianic ''τα μεταξωτα σώβρακα θελουν επιδεξιους κώλους''....! :lol: :lol: :lkaei polu parapano apo to palio....

BRABUS looks gooooooooood...! 8)

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1126
    Ta antera tou sxetika me ta alla smart... se sxesh me alla kathimerina aftokinhta omws polu liga.
    Gia paradeigma to rallye pou bgazei kai mesh katanalosh mamato alla otan to pas pathmeno 20l/100km...

Σελίδα 3 από 38 ΠρώτοΠρώτο 1234513 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Fortwo 451: Περί κατανάλωσης καυσίμου
    Από vatraxos στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 1530
    Τελευταίο μήνυμα: 18-03-2016, 17:36
  2. Fortwo 450: Περί κατανάλωσης λαδιού
    Από alpaneras στο forum Λάδια
    σχόλια: 318
    Τελευταίο μήνυμα: 23-03-2013, 01:36
  3. Περί ρυθμιστή πίεσης καυσίμου
    Από STELIX στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 6