Σελίδα 1 από 38 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 931

Θέμα: Fortwo 450: Περί Κατανάλωσης Καυσίμου

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2003
    Δύναμη Φήμης
    193

Fortwo 450: Περί Κατανάλωσης Καυσίμου

Μιας και είδα ένα άλλο post που αναφερόταν σε κατανάλωση βενζίνης, το δικό σας πόσο καίει; Με το δικό μου έχω υπολογίσει ότι στην πόλη έρχεται περί τα 6.5-7lt/100Km ενώ στην εθνική κοντά στα 5.5-6lt/100Km.

Επίσης έχω δει πολλά smartakia (άρα δεν είμαι μόνος ) να βάζουν τη V-Power Racing... Εσείς ποιό καύσιμο προτιμάτε;

ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΠΟΣΟ ΜΟΥ ΚΑΙΕΙ ΑΛΛΑ ΒΑΖΩ ΜΟΝΟ V-POWER RACING H BP ULTIMATE
    Σφίγγω τα δόντια μου και έχω παρηγοριά μου
    μόνο το όνειρό μου κι όσο αντέξει η καρδιά μου
    θα είμαι εδώ και καλά να το θυμάστε
    και αφού δε σέβεστε, θα με φοβάστε.
    L.G

Ημ. Εγγραφής
    May 2003
    Δύναμη Φήμης
    206
    Kai ego den to exo metrisei... alla apo tote pou to phra bazo mono V Power... oxi oti blepo diafora... apla lene oti einai pio katharh...
    ilunga...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    269
    Απ' ότι έχω υπολογίζει, με 20€ που βάζω σε κάθε γέμισμα, κάνω περίπου 400 χλμ. Άρα 20€/400=0,05€ το χλμ. δηλαδή 17 δρχ. το χιλιόμετρο. Βενζίνη βάζω μόνο V-Power όχι όμως την racing (λόγω πόντων στην Shell και επειδή είναι καλή βενζίνη).

Αυτά

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    225
    Θα ήταν καλό να γινόντουσαν μερικές μετρήσεις από όλους με τον ίδιο τρόπο και να αναφέρουν μοντέλο (κυβικά και ιπποδύναμη), μετατροπές (κινητήρα και ελαστικών), τρόπο οδήγησης (πόλη, εθνική, με επιβάτη), ηλικία αυτοκινήτου (και χιλιόμετρα που έχει κάνει), είδος βενζίνης (ίσως καίει λιγότερο με πιο καλή βενζίνη), εποχή του χρόνου (η θερμοκρασία παίζει ρόλο και σημαίνει και aircondition) κλπ.

Ο σωστός τρόπος είναι να γεμίζει κανείς κάθε φορά από την ίδια αντλία είτε μέχρι εκεί που σταματάει μόνη της ή μέχρι επάνω (με το μάτι). Μηδενίζουμε το μετρητή. Όταν ξαναγεμίσουμε με τον ίδιο τρόπο τότε καταγράφουμε λίτρα (ή και λεφτά) και χιλιόμετρα και μηδενίζουμε το μετρητή κοκ.
    Μπορούμε να μην μετράμε κάθε φορά αλλά να μετράμε συνολικά κάθε πχ μήνα χλμ και λίτρα (αρκεί η πρώτη και η τελευταία φορά να γίνουν με πλήρες ίδιο γέμισμα). Μετά κάνουμε τις σχετικές διαιρέσεις!

Η πιο σωστή (με την πιο λογικό τρόπο) μέτρηση κατανάλωσης είναι σε km/lt (αφού χλμ κάνουμε και λίτρα βάζουμε) αλλά επειδή αυτό θα είχε και πιο πολλά δεκαδικά έχουμε συνηθίσει τα lt/100km όπου ένα δεκαδικό ψηφίο αρκεί. Σε περιοχές όπου είχαν/έχουν μη δεκαδικό σύστημα χρησιμοποιείται πολύ το mpg (miles per gallon) αλλά επειδή τα αμερικάνικα γαλόνια είναι αλλιώτικα από τα αγγλικά άστα να πάνε. Η μέτρηση χρημάτων (δρχ/χλμ) μπορεί να έχει νόημα για σύγκριση της κατανάλωσης αυτοκινήτων του ιδίου ατόμου αλλά δεν έχει αξία στην περίπτωσή μας γιατί δεν μπορεί να γίνει σύγκριση παρά μόνον αν βάζουν όλοι από τό ίδιο βενζινάδικο, την ίδια βενζίνη και την ίδια μέρα (ώστε να μην αλλάξει η τιμή!).

Αφού λοιπόν μαζέψουμε αρκετά στοιχεία μπορούμε να τα βάλουμε στο Excel και να βγάλουμε μέσους όρους και κατά πόσο επηρεάζεται η κατανάλωση από διάφορα πράματα! :twisted:

onyx=μυστηριώδης αντιδραστική οντότητα του forum......

Gia na eimai eilikrinis, exw balei diafores benzines, alla stin pliopsifia vazw Shell. Kathe peripou 1 sta 3-4 gemismata vazw kai V-Power. Racing vazw spaniws. ta 22 litra tou rezervouar mou bgazoun (ews kai 1.0litre upoloipo afinw kapoies-elaxistes fores) panw apo 300Km. To "rekor" mou einai 460 (!) Km mia mono fora, enw alli mia mou exei deijei 420(!)Km.
    Genika omws kai me meikto stul odigisis gurw sta 320-330Km einai ena sunithes numero...

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    225
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos
    ta 22 litra tou rezervouar mou bgazoun (ews kai 1.0litre upoloipo afinw kapoies-elaxistes fores) panw apo 300Km.
    Το να αναφερόμαστε σε χιλιόμετρα από ένα γέμισμα είναι μη συγκρίσιμο ειδικά εφόσον δεν είναι όλα τα ρεζερβουάρ ίδια (τα πιο καινούργια έχουν 33 αντί για 22 λίτρα)! Ούτε χρειάζεται να αδειάσει τελείως με τη μέθοδο που προτείνω. (βέβαια όσο πιο πολλά λίτρα μπουν τόσο ελαττώνεται το τυχόν λάθος λόγω διαφοράς από γέμισμα σε γέμισμα)

8. Εμενα μενει σταθερα στα 7λ/100 χλμ. Μεσα στην πολη. Με καθε ειδους βενζινη.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    222
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΕΜΕΝΑ ΕΝΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΑ 5 ΛΙΤΡΑ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΝΔΕΙΞΗ,ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ.Η ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΝΔΕΙΞΗ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕΙ Η ΑΝΤΛΙΑ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΩ Η΄ΠΙΟ ΜΕΤΑ? 8)

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ,ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΚΑΜΙΑ SUPER ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΚΤΛ :?

Ημ. Εγγραφής
    May 2003
    Δύναμη Φήμης
    206
    h endeijh emfanizetai ligo meta afou sbhsei kai h teleytaia teleia... sthn arxh mporei na sou deijei 5l alla 10 lepta argotera mporei na deijei kai parapano... ejartate apo thn klish toy aytokinhtoy...
    dhladh...
    an to parkareis se kathfora to afhseis me mia teleia kai to jekinhseis meta apo mia vra mporei na sou anapsei h rezerba sta 5l kai molis to aytokinhto bgei sthn eytheia na sou deijei 6 h kai perissotera l
    ilunga...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    269
    Να σου στέλνουμε τα στοιχεία onyx να τα βγάζεις στο excel? Μια ερώτηση έκανε ο άνθρωπος. Δεν χρειάζεται επιστημονική απάντηση ... πιστεύω! :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    225
    Βεβαίως να μου τα στείλετε αν θέλετε!
    Θα μου άρεσε να τα μαζεύαμε σωστά από όσο γίνεται περισσότερους και να βλέπαμε τι συμπεράσματα βγαίνουν! :twisted:
    Αν το να συγκεντρώσουμε τα στοιχεία με ομοιόμορφο τρόπο ώστε να μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις θεωρείται επιστημονική απάντηση τότε ναι γιατί όχι? Νομίζω δε λέει τίποτα το ότι κάποιος με κάποιο smart (που μπορεί να έχει 45, 55, 61 ή παραπάνω ίππων) πέτυχε κάποτε κάποια συγκεκριμένη κατανάλωση. Είναι πολύ γενικό.
    Απλά και μόνο το ότι κάποιοι είπαν ότι το πέτυχαν στην πόλη δίνει μια πρώτη αξιόπιστη ένδειξη, περίπου κάτω από 7lt/100km. Και από άλλα που αναφέρθηκαν μάλλον κάτω από 6lt/100km για εκτός πόλης.
    Μια όμως και πολλοί εδώ έχουν smart μπορούμε να έχουμε πολύ περισσότερα στοιχεία που να καλύπτουν περισσότερες περιπτώσεις. Έτσι θα μπορούμε να πούμε ότι στην εθνική στα νόμιμα όρια καίνε από τόσο μέχρι τόσο ενώ στη μέγιστη ταχύτητα τόσο ή ότι Smart 55 ίππων με 1 άτομο και ζωηρό οδηγό καίει τόσο ενώ με ήσυχο οδηγό τόσο! (βέβαια ίσως να έχουμε μια μικρή δυσκολία στο να βρούμε ήσυχο οδηγό στο forum..... :twisted

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    0
    egw den exw idea ti kaiei pleon mias kai leipw alla kai emeis tou vazoume mono VPower gia pontous kai logo tourbo (upotithete oti einai kaliteri gia to turbo aptin apli unleaded)

kserw omws oti gemizei me kamia 30aria min pw kai ligo pio panw!!!!!!

gianni exeis to palio ntepozito kai sou gemizei mono me 20 i to diko mou einai trupio??????????????????????? :lol: :lol: :lol:
    BrabuS RuleS

Ημ. Εγγραφής
    May 2003
    Δύναμη Φήμης
    206
    Apo rezerva kai to diko mou me toso gemizei...
    ilunga...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    269
    Onyx, μπορείς να φτιάξεις ένα ερωτηματολόγιο ώστε να σου στείλουμε ομοιόμορφα τις απαντήσεις και να βγάλεις τα συμπεράσματα; Αν νομίζεις ότι μπορείς να αφιερώσεις χρόνο, κάντο. Εγώ μαζί σου.

Όσο για τον gis, δεν ξέρω Άρη ποιό ντεπόζιτο έχω. Με 20 + € γεμίζει. Αλλά ποτέ δεν το αφήνω να αδειάει τελείως, γι αυτό δεν ξέρω πόσο χωράει. Μία φορά που μου είχε βγάλει την ένδειξη για το πόσα χιλιόμετρα μου απομένουν, έβαλα 22€.

Αυτά

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2003
    Δύναμη Φήμης
    193
    Άν με V-Power σου στοιχίζει 20+€, τότε έχεις το μεγαλύτερο ντεπόζιτο.

17. Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johnk102
    Όσο για τον gis, δεν ξέρω Άρη ποιό ντεπόζιτο έχω. Με 20 + € γεμίζει. Αλλά ποτέ δεν το αφήνω να αδειάει τελείως, γι αυτό δεν ξέρω πόσο χωράει. Μία φορά που μου είχε βγάλει την ένδειξη για το πόσα χιλιόμετρα μου απομένουν, έβαλα 22€.
    Πρεπει να εχεις παντως μεγαλυτερο απο το δικο μου. Συνηθως 12 ευρω αρκουν (απλη αμολυβδη), γεμιζοντας απο αδειο, συνηθως να μου δειχνει αλλα 3 λιτρα.
    Παντως η ενδειξη των λιτρων πρεπει να απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα. Εχω κυκλοφορησει αρκετα με την ενδειξη στο 0.0 και ποτε δεν εχει παρει πανω απο 14-15 λιτρα.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    0
    plaka kaneis oti gemizeis me 12 euro? emena me 12 euro den anoigei oute i deuteri endeiksi!!!

kali fasi

mallon pinei polu to diko mou............ :lol: :lol: :lol:
    BrabuS RuleS

19. Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gismo
    plaka kaneis oti gemizeis me 12 euro? emena me 12 euro den anoigei oute i deuteri endeiksi!!!

kali fasi

mallon pinei polu to diko mou............ :lol: :lol: :lol:
    Βαζοντας απλη αμολυβδη, με κοστος, κατα μεσο ορο, 85 σεντς, τα 12 ευρω ειναι καπου 14 λιτρα.
    Πινει η το πινεις?? 8)

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    0
    xixixixi mallon kai ta 2!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

kuriolektika to diko mou pairnei kamia 30aria min sou pw kai ligo parapanw!!!

den kserw poios pinei pio polu egw i to amaksi xixixi
    BrabuS RuleS

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2003
    Δύναμη Φήμης
    193
    Εγώ για απλή αμόλυβδη, γεμίζοντας όχι από εντελώς τέρμα (γύρω στα 3 lt) θέλω περίπου στα 17€, αν θυμάμαι καλά 1-2 φορές που είχα βάλει το καλοκαίρι. Πάντως με racing θέλει για κάθε γέμισμα γύρω στα 22€

Smart Cabrio

I kalteri benzini einai i bp Ultimate gia to logo oti einai pio piotiki kai kathari me sigrisi tin V-Power. kai o logos pou einai pio akrivi apoles tis alles einai oti exei systatika pou then blaptoun bebea alla kratane pio poli apo kathe alo kafsimo.

Ego bazo ena igro 2 fores to mina i alios 2 fores sta 6 gemismata pou katharizi mesa to moter. Mafto pragamatika exo di diafora.
    Porsche Boxter-Stuttgart

Live today, like there will be no tomorrow...

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    225
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johnk102
    Onyx, μπορείς να φτιάξεις ένα ερωτηματολόγιο
    ποιό ντεπόζιτο έχω. Με 20 + € γεμίζει.
    Δεν ξέρω πότε αλλά κάποτε, ίσως το 2001, το ντεπόζιτο από 22 λίτρα έγινε 33 λίτρα. Και είναι γνωστό χαρακτηριστικό του μετρητή βενζίνης του smart ότι πέρα βρέχει και να μην τον εμπιστεύεστε. Το καλό είναι ότι συνήθως είναι απαισιόδοξος που είναι πιο ασφαλές, δύσκολα μένεις!
    Από τα παραπάνω ελπίζω να γίνεται αντιληπτό ότι το πόσο θέλει για να γεμίσει εξαρτάται από το μέγεθος του ντεπόζιτου, από τα κέφια του δείκτη βενζίνης και αν μιλάμε σε ευρώ και από την τιμή της βενζίνης. Άρα για να είστε συγκρίσιμοι πρέπει να αναφέρετε όλα τα παραπάνω!

Αν λοιπόν οι περισσότεροι μετρώντας με αντικειμενικό τρόπο την κατανάλωση το λένε εδώ, θα τα μαζέψω να δούμε τι θα βγεί! Δε χρειάζεται ερωτηματολόγιο, αρκεί να λέτε ακόμα και με δικά σας λόγια αυτά που έχω πει σε άλλο post (km/100lt, πόλη ή εκτός και αν εκτός περίπου ταχύτητα, με επιβάτη ή χωρίς, βάρος δεξιού ποδιού και αριθμός χαλαρωμένων βιδών εγκεφάλου :twisted: , πλάτος ελαστικών, εποχή του χρόνου)

Φαντάζομαι οι καπνιστές θα καίνε λίγο παραπάνω γιατί αφήνουν το παράθυρο λίγο ανοιχτό και χαλάνε την αεροδυναμική!
    Να σας προλάβω και να μου ρίξω και καμία! |tom^ |tom^ |tom^

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2003
    Δύναμη Φήμης
    193

Re: Smart Cabrio

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από tkarayannis
    I kalteri benzini einai i bp Ultimate [...] o logos pou einai pio akrivi apoles tis alles [...].
    H Racing einai pio akribh apo tin Ultimate...

Power up

koda sto europoulo then kanei i UltIm@t3?
    Porsche Boxter-Stuttgart

Live today, like there will be no tomorrow...

Σελίδα 1 από 38 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Fortwo 451: Περί κατανάλωσης καυσίμου
    Από vatraxos στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 1531
    Τελευταίο μήνυμα: 21-06-2018, 11:44
  2. Fortwo 450: Περί κατανάλωσης λαδιού
    Από alpaneras στο forum Λάδια
    σχόλια: 318
    Τελευταίο μήνυμα: 23-03-2013, 01:36
  3. Περί ρυθμιστή πίεσης καυσίμου
    Από STELIX στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 6