Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 51 μέχρι 75 από 253

Θέμα: Περι βενζίνης ο λόγος

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    267
    Γιάννη. το θέλω κι εγώ. Τα mail μας είναι σε κουμπάκια, κάτω από καθε post που κάνουμε

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    553
    OK

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    553
    Να και το επίσημο Link
    http://w1.826.telia.com/~u82606775/next.html

Να και δύο πολύ πρόσφατες photo από το smartako με σχεδόν άδειο ρεζερβουάρ...

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    553
    Λευτέρη αυτό είναι από το δικό σου?

Ναι, γιατί?
    (στην αριστερή κοιλότητα βλέπεις και το σουσαμάκι από το πρωινό κουλουράκι που ξέφυγε από τα δόντια μου :lol: )

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    287
    Περί ForFour 1,3 Passion ο λόγος παιδιά και περί κατανάλωσης του.Μετά από 7700Km και μετά από ταξίδια αλλά και κίνηση στην πόλη οι καταναλώσεις "παίζουν"
    Έχουμε και λέμε ενδεικτικά
    Με 95Unleaded Shell πρώτο γέμισμα 485Km(Μικτές Συνθήκες)
    Με 95 -//- Shell δεύτερο -//- 615Km (Ταξίδι)
    Με 95 -//- BP 420Κm !!! (Μικτές Συνθήκες)
    Με 100 -//- BP 470Κm !!! -//-
    Mε 98V-Power Shell 520Κm -//-
    Mε 95 Shell 485Κm
    Ανάλογα γεμίσματα γίναν και με βενζίνες τύπου ΕΚΟ απλή και κίνιτρον και ΕΛΛΗΝ. Παιδιά ειλικρεινά η διαφορά στην απόδοση του κινητήρα είναι τεράστια μεταξύ εταιριών>Μεταξύ Shell 95 k 98 V - Power δεν υπάρχει διαφορά στην απόδοση αλλά στην αυτονομία.Με λίγα λόγια το ταξίδι ΑΘΗΝΑ -ΓΙΑΝΝΕΝΑ - ΜΕΤΣΟΒΟ - ΓΙΑΝΝΕΝΑ (επιστροφή) - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ , έγινε με ένα γέμισμα ακριβώς , με το ρεζερβουάρ γεμάτο V-Power και την ένδειξη γύρω στα 2 litra όταν έφτασα ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jos
    Λευτέρη αυτό είναι από το δικό σου?
    Και μάλιστα με το ρεζερβουάρ των 22lt για όσους δεν το ξέρουν... :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    189
    παιδια εγω βαζω 100αρα ΒΡ στο κουπε και παει πολυ καλυτερα απο οτι vpower racing της shell βγαζοντας +10 με 20 χλμ παραπανω κατω απο παρομοιες συνθηκες οδηγησης

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2004
    Δύναμη Φήμης
    344
    Συμφωνω και εγω με τον Λαμπρο :wink:
    - Οταν τα ματια κλεινουν και απολαμβανουν την γαληνη της σιωπης, τοτε ανοιγουν τα βλεφαρα των ονειρων που αψηφουν την πικρα της πραγματικοτητας....Εκει υπαρχω

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    267
    Το θέμα όμως είναι το εξής:
    Με ποιά βενζίνη, κάνεις τα περισσότερα χλμ σε κύκλο πόλης;

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    287
    Μετά από αρκετά γεμίσματα με forfour 1,3 η shell είναι μακράν καλύτερη στο θέμα αυτονομία

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2004
    Δύναμη Φήμης
    344
    Για μενα ειναι η BP 100 και εντος και εκτος πολης :wink:
    - Οταν τα ματια κλεινουν και απολαμβανουν την γαληνη της σιωπης, τοτε ανοιγουν τα βλεφαρα των ονειρων που αψηφουν την πικρα της πραγματικοτητας....Εκει υπαρχω

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    248
    BAZW BP 100 H EKO KINITRON 100. EXW DEI DIAFORES APO BENZINADIKO SE BENZINADIKO ME THN IDIA BENZINH. EINAI MALLON ANALOGA ME THN PERIODO KAI POSO EINAI NOTHEYMENH. EXW TO SMART PASSION 62 HP. EBRISKA POLY KALH THN EKO KINITRON APO TON SEIRIO STHN ATHINWN-LAMIAS MEXRIN PRIN APO LIGO KAIRO POY ME 166 XIL MIKTA KAI XWRIS NA TO EXW ZORISEI MOY KATEBASE 2 BOYLES STON DEIKTH. EXEI PARA POLY KALH BP 100 SE ENA BENZINADIKO STHN AMFITHEAS. PALI ME BP 100 APO BENZINADIKO STA KAMENA BOYRLA KAI TO AYTOLINHTO ZORIZOTAN.
    Υπαρχει το δυναμομετρο, ο δρομος και τα λογια..........
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Παιδιά ας μην γελιόμαστε. Οι διαφορές που έχουν οι 100άρες βενζίνες είναι αμελητέες. Δηλαδή ακόμα και σε LEON 225HP η διαφορά που έχει μετρηθεί είναι 3-4 άλογα απόδοση. Και όσο μικρότερος ο κινητήρας τόσο μικρότερη (σε τιμή) η διαφορά. Επομένως δεν θεωρώ ότι οι διαφορές που έχετε δει έχουν να κάνουν με την βενζίνη αυτή καθεαυτή, όσο σε άλλους εξωγενείς παράγοντες.

Και για να γίνω πιο πειστικός, θα αναφερθώ στο εξής: Εδώ και πάρα πολύ καιρό βάζω την ίδια βενζίνη στο ίδιο βενζινάδικο. (το ότι είναι Shell δεν έχει καμία σημασία). Κάποιες φορές λοιπόν μου φαίνεται ότι το αυτοκίνητο "πετάει" ενώ κάποιες άλλες ακόμα και με την ίδια βενζίνη στο ρεζερβουάρ (!) το αυτοκίνητο νιώθω ότι "σέρνεται". Επομένως δεν είναι κάτι που έχει να κάνει με τη βενζίνη. Το βλέπετε και μόνοι σας. Άλλος λέει ότι είναι καλύτερη ("μακράν" κι όλας!!!) η BP, άλλος η Shell, άλλος η EKO. Όλες ίδιες είναι, με ελάχιστες διαφορές (δεν μιλάω για περιπτώσεις νοθείας).

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2004
    Δύναμη Φήμης
    181
    Θα συμφωνήσω με τον Λευτέρη σε γενικές γραμμές. Πιστεύω όμως ότι οι 100άρες βενζίνες βοηθάνε αρκετά το καλοκαίρι που κινούμαστε με αναμμένο air-condition. Όπως έχω ξαναπεί σε αυτή τη συζήτηση δεν νομίζω ότι η αύξηση της ιπποδύναμης δεν είναι ανάλογη της διαφοράς τιμής. Εγώ μετά από δοκιμή όλων σχεδόν των βενζινών, κατέληξα σαν πιο καλή οικονομοτεχνική λύση, στην ΕΛΙΝ super plus. Είναι 98 οκτανίων με τιμή ανάλογη των βενζινών 95 οκτανίων των άλλων εταιρειών. Τους τελευταίους 3 μήνες χρησιμοποιώ μόνο αυτή στο smart και στο άλλο μου αυτοκίνητο και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
    The difference between stupidity and genius is that genius has its limits.
    Albert Einstein

Για να αποφύγω τυχόν παρεξηγήσεις, να πω ότι εννοώ ότι οι 100άρες δεν έχουν μεταξύ τους διαφορά έτσι? Δεν μιλάω για σύγκριση 95άρας με 100άρα.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    223
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos
    Παιδιά ας μην γελιόμαστε. Οι διαφορές που έχουν οι 100άρες βενζίνες είναι αμελητέες. .... Επομένως δεν θεωρώ ότι οι διαφορές που έχετε δει έχουν να κάνουν με την βενζίνη αυτή καθεαυτή, όσο σε άλλους εξωγενείς παράγοντες.
    Κάποιες φορές λοιπόν μου φαίνεται ότι το αυτοκίνητο "πετάει" ενώ κάποιες άλλες ακόμα και με την ίδια βενζίνη στο ρεζερβουάρ (!) το αυτοκίνητο νιώθω ότι "σέρνεται".
    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα λέει ο gavanos και η διαφορά αν είναι σαφής είναι κυρίως σε τυχόν νοθεία. Μπορεί βέβαια να τύχει και καμιά καλή φουρνιά μεγαλύτερης πυκνότητας και ποιότητας κλπ.
    Υπάρχουν όμως και άλλοι 2 τουλάχιστον λόγοι που μπορεί να υπάρχει διαφορά στην απόδοση και να οφείλεται στη βενζίνη.
    -βενζίνη προς το τέλος της δεξαμενής του βενζινάδικου είναι πιο πιθανό να είναι βρώμικη από κατακάθια αν η δεξαμενή δεν είναι καθαρή ή από υγρασία (κοινώς νερωμένη) αν η δεξαμενή δεν είναι εντελώς στεγανή (υγρασία εδάφους).
    -βενζίνη που δεν είναι φρέσκια. Αν μια βενζίνη την αφήσεις μερικές μέρες στο ρεζερβουάρ "κόβει" κάπως και δεν είναι τόσο καλή, καλό είναι να ξοδεύεται σύντομα. Από την άλλη σε μεταλλικά ντεπόζιτα καλύτερα αν μένει βενζίνη μέσα να είναι σχεδόν γεμάτο για μειωμένη επιφάνεια οξείδωσης....
    Και εννοείται ότι ανάλογα με τα κέφια μας, το πόσο σκληρό (άρα "βαρύ") παπούτσι φοράμε μπορεί η αίσθηση να είναι διαφορετική ακόμα και με ίδια βενζίνη....

onyx=μυστηριώδης αντιδραστική οντότητα του forum......

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2004
    Δύναμη Φήμης
    181
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από onyx
    ........
    -βενζίνη που δεν είναι φρέσκια. Αν μια βενζίνη την αφήσεις μερικές μέρες στο ρεζερβουάρ "κόβει" κάπως και δεν είναι τόσο καλή, καλό είναι να ξοδεύεται σύντομα. .....
    Τι εννοείς ότι «κόβει»? Να υποθέσω ότι ξινίζει όπως το γάλα ή ότι χάνει τη θερμογόνο της δύναμη?? Και αν ισχύει το δεύτερο πως συμβαίνει αυτό?
    The difference between stupidity and genius is that genius has its limits.
    Albert Einstein

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    248

POIOTHTA BENZINHS

EXW AKOYSEI OTI OLES OI BENZINES EINAI IDIES EKTOS APO TIS KATOSTARES.O LOGOS OTI OLES OI APLES AMOLYBDES ERXONTAI APO TA IDIA DIYLISTHRIA EKTOS APO TIS 100 OKTANIWN POY ERXONTAI APO EKSWTERIKO.KSEREI KANENAS PERISSOTERA?
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Παιδιά αυτό κατά σύμπτωση μου το είπε πριν 3 μέρες γνωστός μου που δούλευε στα διυλιστήρια. Τον ρώτησα τι μου προτείνει να βάζω, ποια μάρκα κλπ, και μου είπε, να μην με νοιάζει γιατί όλες έρχονται από τα ίδια διυλιστήρια. Απλά μπορεί π.χ. η ETEKA, να βάζει τίποτα πρόσθετα (όπως και έχω ακούσει ότι κάνει η συγκεκριμένη εταιρία). Πιο συγκεκριμένα βάζει τολουόλη, η οποία καίγεται κανονικά, χωρίς προβλήματα για τον κινητήρα, αλλά στην ίδια ποσότητα τελικού μίγματος, το οποίο πληρώνεις αρκετά φθηνότερα στην ΕΤΕΚΑ, κάνεις αρκετά λιγότερα km...

Ξέρει κανείς άλλος τίποτα?

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2004
    Δύναμη Φήμης
    196
    emena mou eipe filos mou pou o pateras tou douleuei sta diulistiria oti i kaluteri venzini einai i EKO. gia na to leei kati kserei. meta einai i SHELL alla ego protimo tin SHELL gia tin smartcard. idi exo parei mia TV 21'' PHILIPS k ola ta montelakia tis Ferrari k mia mplouza!!! 8)

BRABUS looks gooooooooood...! 8)

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    248
    H DIAFORA EINAI STA XHMIKA PROSTHETA POY BAZEI H KATHE ETAIRIA ALLA EKEI EXW ALLH APORIA.TA OCTANE BOOSTERS POY POYLANE ARKETA BENZINADIKA KAI KATASTHMATA ME XHMIKA MOY EXOYN PEI OTI AFHNOYN KAPOIA KATALOIPA STON KINHTHRA KAI H SYXNH XRHSH MPOREI NA XALASEI TA MPEK KAI KAPOIA ALLA MERH TOY AYTOKINHTOY.AYTA POY BAZEI H SHELL KAI H BP STIS KATOSTARES TOYS POY YPOTITHETAI KATHARIZOYN TON KINHTHRA TI EINAI KAI KATA POSO KANOYN KALO?EPISHS EPEIDH POTE DEN MOY ARESE H XHMEIA PWS GINETAI SE ENA KAYSIMO NA AYKSHTHOYN TA OKTANIA STON BATHMO POY THES ESY KAI ETSI EXOYME BENZINES 95-100 OKTANIWN?EINAI PRAGMATIKA OKTANIA H APLA XHMIKA PROSTHETA POY ALLAZOYN TON BATHMO KAI TAXYTHTA KAYSHS TOY MEIGMATOS?H LOGIKH TOY OTI OLES OI BENZINES EINAI IDIES BASIZETAI STO OTI YPARXOYN TOSES POLLES ETAIRIES WSTE DEN MPOREI NA GINETAI KSEXWRISTA EISAGWGH KAYSIMWN GIA OLES AYTES KAI OTI POLLES APO TIS ETAIRIES POY YPARXOYN STHN ELLADA DEN EXOYN ANTISTOIXA DIKTYA STO EKSWTERIKO H SE GEITONIKES XWRES NA FERNOYN BENZINH APO EKEI. P.X EKO, ETEKA, EL PETROL, ELIN KAI POSES ALLES POY DEN MOY ERXETAI TO ONOMA.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2005
    Δύναμη Φήμης
    172
    pantos paidia i EKO einai kalyteri giatous turbo kinitires!i shell anevazei eukolotera thermokrasia!

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    223
    Σε άλλες τέτοιες συζητήσεις που έχω διαβάσει φαίνεται ότι υπάρχουν κάποιες βενζίνες που έρχονται από έξω έτοιμες (χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλύτερες) και άλλες που έχουν ντόπια και κοινή βάση. Η διαφορά βέβαια είναι στα πρόσθετα και υπάρχουν καλά και κακά, φτηνά και ακριβά....
    Επίσης τα οκτάνια μιας βενζίνης δεν είναι πραγματικά αλλά είναι η μονάδα που χρησιμοποιείται και χαρακτηρίζει μια βενζίνη σχετικά με την αντικροτική της ικανότητα. Δηλαδή μια βενζίνη πχ 98 οκτανίων έχει την ίδια ακτικροτική ικανότητα με μια standard αγνή που έχει 98 οκτάνια. Άρα δεν μετράμε οκτάνια αλλά αντικροτική ικανότητα (δηλαδή πόσο αβάνς σηκώνει μέχρι να χτυπήσει πυράκια και αυτός άκριβώς είναι ο τρόπος που το μετράνε σε έναν ειδικό κινητήρα).
    Όμως όπως νομίζω έχουμε ξαναπεί η βενζίνη κάνει πολλά άλλα εκτός από το να αντέχει σε αβάνς=προπορεία και κάποια από αυτά είναι: να μην χαλάει πλαστικά σωληνάκια κλπ, να μην εξατμίζεται υπερβολικά, να μην παγώνει, να μην αφρίζει, να έχει το χρώμα των προδιαγραφών, να καθαρίζει τα μπεκς, διάφορα άλλα και τελικά να βγάζει θερμίδες όταν καίγεται που τελικά σημαίνει άλογα. Όλα τα παραπάνω πετυχαίνονται με συνδυασμούς αρχικής βάσης και πολλών πρόσθετων. Δεν υπάρχει βενζίνη χωρίς πρόσθετα κι αν υπήρχε δεν θα την θέλαμε για το αυτοκίνητό μας...
    Επίσης ο τρόπος καύσης δηλαδή ταχύτητα, ευκολία, θερμοκρασίες κλπ κάνουν διαφορά και αποτελούν ολόκληρη επιστήμη που ασχολείται μόνο με την καύση.... Έχω την εντύπωση ότι η βενζίνη που βγάζει πιο πολύ ζέστη είναι καλό πράγμα εφόσον ο κινητήρας με τις κατάλληλες ρυθμίσεις (χαρτογράφηση) μπορεί να το μετατρέψει σε ισχύ.... Επίσης μετράει και η πυκνότητα πολύ.... όσο πιο πυκνή τόσο καλύτερα δηλαδή πιο πολλή ενέργεια στην ίδια ποσότητα βενζίνης και φαίνεται ότι δεν έχουν όλες την ίδια πυκνότητα....

onyx=μυστηριώδης αντιδραστική οντότητα του forum......

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 2 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 2 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Fortwo 451: Περι βενζίνης ο λόγος
    Από Sphinxgr στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23-07-2009, 07:51
  2. Περι μπουζί ο λόγος
    Από ΜΗΤΣΑΡΑΣ στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 16-03-2009, 13:58
  3. Ένδειξη Βενζίνης
    Από Venom στο forum Τεχνικά Θέματα
    σχόλια: 7