Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 253

Θέμα: Περι βενζίνης ο λόγος

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2003
    Δύναμη Φήμης
    190

Περι βενζίνης ο λόγος

Erwtisi pros tous apantaxou smartakides:

Ti venzini xrisimopoieitai (i erwtisi apeftinete kyriws se idioktites 700 ariwn alla symetexoun kai oi ipoloipi, min mou zitate dwra i gnwsi einai to dwro sas!!!!):

1) unleaded,
    2) v power (i allis markas unleaded me aporypantikes ousies),
    3) kapoia apo tis 99+ (racing i ultimate)

I erwtisi erxetai meta apo dokimes pou ekana. Sygkekrimena meta apo paratetameni xrisi BP ultimate 99+ octaniwn dokimasa shell v power apli amolyvdi. I diafora simantiki: to aftokinito exase se apodosi, alla poly perissotero se tropous idiws sto auto mode: katevaze gia psilou pidima, anevaze dyskola kai se perissoteres strofes enw se kathe ksekinima en kinisei katevaze viaia prwti (ekei pou synithws synexize me deftera). Entoutois i katanalwsi itan idia i xamiloteri to opoio se syndyasmo me tin xamiloteri timi ana litro (0,77 anti gia 0,96) mou edwse mia synoliki oikonomia ews kai 35% kostos venzinis ana km!!!

Episis epi ti efkairia, mou exoun kanei entypwsi i times aftonomias pou dimosievoun kata kairous ta meli. Me to megalo rezervour (peripou 37lt) epitygxanw synithws 440 +/- km ana rezervouar prin anapsei i endeiksi 0-5 lt enw to atomiko record einai 540 km stin ethniki kata tin periodo strwsimatos. Sro palio smart top antistoixo mesw numero itan 250 km ana rezervouar.

Your input please!!!

VAG

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    225
    Η εξήγηση που δίνω είναι ότι το αυτοκίνητό σου εκτιμά τα περισσότερα οκτάνια που επιτρέπουν την αύξηση της προπορείας (αβάνς) και της ισχύος.
    Αν και αποδίδει ίσως λίγη μόνο περισσότερη μέγιστη ισχύ, σίγουρα αποκτά καλύτερη καμπύλη ροπής που εξηγεί όλα τα παραπάνω που τα δέχομαι ως σωστά και αντικειμενικά (που μπορεί και να μην είναι).
    Η παραπάνω κατανάλωση όμως δεν δικαιολογείται από το παραπάνω, αντίθετα θα περίμενα μείωση. Προφανώς όμως εκμεταλλεύεσαι τις παραπάνω δυνατότητες πατώντας περισσότερο γκάζι....
    Αν όχι, τότε φαίνεται ότι το πιο πολύ αβάνς επειδή οδηγεί και σε υπερθέρμανση ίσως απαιτεί και πλουσιότερο μίγμα για μην ζεσταθεί ο κινητήρας....

onyx=μυστηριώδης αντιδραστική οντότητα του forum......

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2003
    Δύναμη Φήμης
    190
    File onyx,

Symfwnw me tis theseis sou, einai more or less profanes oti venzini ypsiloterwn oktaniwn veltiwnei tin apodosi, efoson vevaia o egkefalos anagnwrizei tin poiotita kai afksanei to avans, alliws tzampa i dapani. Kai vevaia tin veltiwsi apodosis tin antilamvanetai kaneis oxi mono se apolyta numera (pou kai afta exoun tin simasia tous vevaiws - vevaiws) alla se poiotita leitourgias, efstrofia klp. Kai edw i veltiwsi einai aisthiti pantou idiws ston turbo kinitira tou smart (ston atmosfairiko tou miata i xrisi venzinis 99+ octaniwn einai mallon polyteleia- pio poly evergteite o kinitiras se epipedo katharismou para apodosis). Entoutois i katanalwsi paramenei grifos kai i diafora se kostos mexri kai 35% thetei se amfisvitisi opoia avantage ston tomea apodosi - i veltiwsi se kamia periptwsi den einai tis taksis tou 35%, 10% maximum. Mia eksigisi einai isws i xartografisi tou moter na eidopoiei gia ftwxo migma, me profani vevia ptwsi tis apodosis. Episis mia eksigisi gia tin evaisthisia stin venzini na einai to fuzzy logic tou egkefalou pou xrisimopoiei akoma tis parametrous tis super plus kai xreiazontai panw apo 2 gemismata gia na allaksei tis parametrous. Simiotewn oti o kataskevastis den epivalei super plus opws fer eipein stis Mercedes me compressor opou zita 97 octan min. Gia afto ithela na moirastw tin empeiria me tous ypoloipous mipws kai vroume kapoia eksigisi.

VAG

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    225
    Χμμμμ, μου φαίνεται απίθανο αλλά όχι αδύνατο η χαρτογράφηση του εγκεφάλου να μην είναι επαρκώς πλούσια ώστε να περιλαμβάνει και αυτές τις συνθήκες....

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    269
    Εγώ βάζω σχεδόν πάντα V-Power. Στο προηγούμενο γέμισμα έβαλα 34 λίτρα (έχω το 33άρι ντεπόζιτο + 5 λίτρα ρεζέρβα) και έκανα 567 χλμ σε κύκλο πόλης. Σημειωτέον, ο κινητήρας μου είναι 600cc.
    Από την ημέρα που έβαλα το μπαρόμετρο, έχω γίνει πιο ελαφροπόδαρος και δεν χρησιμοποιώ το turbo συνέχεια, με αποτέλεσμα να γράφω τρελά χιλιόμετρα μέσα στην πόλη με ένα γέμισμα.
    Με τα παραπάνω, οι αποδόσεις που είχα ήταν:
    34 λίτρα
    567 χλμ
    0,82 €/L
    6,0 L/100 km
    4,9 €/100 km

Κατά συνέπεια, είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις καταναλώσεις του κινητήρα μου

Ταξίδι, δεν έχω κάνει με το Smartάκι μου, ακόμα.

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2004
    Δύναμη Φήμης
    183
    Θα συμφωνήσω με αυτά που λέει ο VAG. Η αύξηση της απόδοσης δεν είναι ανάλογη της τιμής. Εγώ έχω ένα καινούριο 700 και χρησιμοποιώ racing για την περίοδο στρωσίματος. Μετά έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω V-power. Αν θέλει κάποιος να εμβαθύνει στο θέμα των βενζινών μπορεί να επισκεφθεί http://www.faqs.org/faqs/autos/gasoline-faq/part1/ Είναι ένα μακροσκελέστατο site με απίστευτες λεπτομέρειες. Αν βαριέστε να το διαβάσετε όλο ( όπως εγώ ) αξίζει να ρίξετε μια ματιά στην παράγραφο 6.13 που αναφέρεται στην σχέση οκτανίων και ισχύος. Όσο για το avans που είπατε δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά αλλά εγώ θα περίμενα να μειώνεται και όχι να αυξάνεται με τη χρήση βενζίνης υψηλών οκτανίων.

Γιάννης
    The difference between stupidity and genius is that genius has its limits.
    Albert Einstein

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    225
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από diinekis
    Όσο για το avans που είπατε δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά αλλά εγώ θα περίμενα να μειώνεται και όχι να αυξάνεται με τη χρήση βενζίνης υψηλών οκτανίων.
    Μην το βάλεις στη φωτιά.
    Το αβάνς είναι κάτι που ελέγχεις, επιλέγεις εσύ είτεο ο εγκέφαλος.
    Το μόνο που κάνουν τα οκτάνια είναι να επιτρέπουν να βάλεις περισσότερο αβάνς χωρίς να χτυπήσουν πιράκια. Περισσότερο αβάνς δίνει παραπάνω ισχύ. Οι αισθητήρες λένε στον εγκέφαλο πότε πάει να χτυπήσει ώστε να ελαττώνει αβάνς. Πρέπει να προβλέπεται στον έλεγχο του εγκεφάλου το περισσότερο αβάνς αλλιώς δεν κάνεις τίποτα.
    Επιπλέον μια πιο καλή βενζίνη μπορεί να έχει μεγαλύτερη θερμιδική ικανότητα ή και περισσότερο οξυγόνο που επίσης δίνουν ισχύ (ή διαλύουν τον κινητήρα αν το παρακάνουν) αλλά αυτό δεν έχει σχέση με τα οκτάνια.

Θα διαβάσω και το άρθρο.

ΕΧΩ 700CC ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ V POWER. Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ 460 ΧΛΜ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΠΛΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΤΑΞΙΔΙ.
    WHEELS OF FORTUNE

Ημ. Εγγραφής
    May 2003
    Δύναμη Φήμης
    206
    Exeis psilo bari deksi podi... :wink:
    ilunga...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    269
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από P_H_PANOS
    @smartass
    ... και συμπληρώνω ή μάλλον φοβάσαι ότι δεν θα βγάλει άλλα χιλιόμετρα. Κάνε το εξής: Όταν ξαναγεμίσεις διαίρεσε τα χιλιόμετρα που έκανες με τον ακριβή αριθμό των λίτρων που έβαλες, οπότε θα βγάλεις και τις καταναλώσεις.

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2003
    Δύναμη Φήμης
    475
    Εγώ πάντως χρησιμοποιώ την καινούρια EKO 100+ UNLEADED.
    Δεν θα μπω σε μακροσκελείς λεπτομέρειες. Απλά έχω την αίσθηση ότι πάει καλύτερα από τις άλλες. Και την επιβεβαίωση μου την πήρα από test σχετικά με τύπους βενζίνης στο περιοδικό 4ΤΡΟΧΟΙ όπου βγαίνει η καλύτερη. Και μην ξεχνάμε είναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ.
    Ο Chuck Norris δεν φοράει ρολόι γιατί αυτός αποφασίζει τι ώρα είναι !

Παλιές στιγμές !!

Παιδιά εγώ ξέρω ότι άλλα περιοδικά βγάζουν καλύτερη τη μία και άλλα την άλλη. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι τα αποτελέσματα είναι ΤΕΛΕΙΩΣ αμερόληπτα. Το λέω εκ πείρας, γιατί τουλάχιστον στο θέμα "λάστιχα" και συγκριτικά ελαστικών που βγαίνουν, τα διαφορετικά αποτελέσματα από περιοδικό σε περιοδικό δεν εξηγούνται αλλιώς. Μου το εμπιστεύτηκε φίλος μου που είναι σε περιοδικό αυτοκινήτων συντάκτης, και παίρνει μέρος σε δοκιμές. Το ίδιο γίνεται σε βενζίνες. Μπορεί όντως η ΕΚΟ να είναι καλύτερη ελαχιστα από την Shell Racing για παράδειγμα, αλλά αυτό δεν ισχύει σε όλα τα αυτοκίνητα, σε κάποια δε, ισχύει και το αντίθετο. Όποιοι ομως θέλουν να προμοτάρουν την Χ βενζίνη, παρουσιάζουν το τεστ εκείνο που την ευνοοεί. Βέβαια με αυτό δεν θέλω να αμφισβητήσω τη διαφορά μεταξύ απλών αμόλυβδων και τύπου Racing, αλλά τις ελάχιτες διαφο΄ρές μεταξύ βενζινών ίδιας τεχνολογίας.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2004
    Δύναμη Φήμης
    346
    Εγω βαζω απο τοτε που το πηρα BP ULTIMATE (μου ειπαν απο τη smart να μην βαζω απλη απολυβδη), το ντεποζιτο μου περνει 35L,μεσα στην πολη μου βγαζει περιπου 400χλμ. Σε ταξιδι που κανα μεχρι τους Δελφους και γυρισμο εβγαλα 508χλμ. Η V-POWER που ετυχε να βαλω μερικες φορες για συγκρηση με την BP ,ειδα οτι μου εβγαλε μεσα στην πολη περιπου 350 χλμ Οσο για αποδοση νομιζω οτι με την BP πηγαινε σαφως καλυτερα :-k
    - Οταν τα ματια κλεινουν και απολαμβανουν την γαληνη της σιωπης, τοτε ανοιγουν τα βλεφαρα των ονειρων που αψηφουν την πικρα της πραγματικοτητας....Εκει υπαρχω

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2003
    Δύναμη Φήμης
    193
    Εγώ βάζω VPower Racing. Το δικό μου χωράει 22 λίτρα και ένα γέμισμα (γύρω στα 18 lt, δεν το αφήνω να αδειάσει μέχρι τέρμα) βγάζει περί τα 300Km και κάτι με χαλαρή οδήγηση (χωρίς τουρμπίσματα) και πέφτει στα 250 για 'λιώσιμο'. Πάντως σε κάποιες περιπτώσεις που έχω βάλει απλή αμόλυβδη ή super plus, είδα ότι όντως κάνω λίγα περισσότερα χιλιόμετρα για αντίστοιχο στυλ οδήγησης (από ότι με τη Racing)...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    292
    Και εγώ να πω για τις βενζίνες οτι για 250χλμ έκαψε κοντά 10λιτρα V power άρα αν κάνουμε τις διαιρέσεις με 0.85το λίτρο δηλαδη 3.4 ευρώ τα 100χλμ άρα 0.34ευρώ το χιλιόμετρο Άσχετο με ένα τεπόζιτο V power έχω κάνει κοντά 800χλμ με τρομερές ανηφόρες αλλά κ αρκετές κατηφόρες... 8)
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2003
    Δύναμη Φήμης
    0
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johnk102
    Από την ημέρα που έβαλα το μπαρόμετρο, έχω γίνει πιο ελαφροπόδαρος και δεν χρησιμοποιώ το turbo συνέχεια, με αποτέλεσμα να γράφω τρελά χιλιόμετρα μέσα στην πόλη με ένα γέμισμα.
    Γιάννη,όντως βοηθάει το μπαρόμετρο τελικά??? Μπορείς να μου πείς πόσο σου κόστισε τοποθετημένο και ποιός σου το έβαλε? Ρωτάω εδώ μήπως και ενδιαφέρει κι άλλους η ερώτησή μου...
    ~~~~~~~diamos~~~~~~~
    www.heliland.com

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2003
    Δύναμη Φήμης
    0
    κι επειδή στο προηγούμενο post ήμουν λίγο |off^ έχω να δηλώσω ότι έχω δοκιμάσει κι εγώ όλα τα είδη βενζινών...Εντάξει,δεν έχουν και τρομερή διαφορά εδω που τα λέμε...Τελικά έχω καταλήξει σε Shell απλή αμόλυβδη... 8)
    ~~~~~~~diamos~~~~~~~
    www.heliland.com

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    269
    O Μιχάλης ... γύρω στα 140€.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johnk102
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από P_H_PANOS
    @smartass
    ... και συμπληρώνω ή μάλλον φοβάσαι ότι δεν θα βγάλει άλλα χιλιόμετρα. Κάνε το εξής: Όταν ξαναγεμίσεις διαίρεσε τα χιλιόμετρα που έκανες με τον ακριβή αριθμό των λίτρων που έβαλες, οπότε θα βγάλεις και τις καταναλώσεις.
    θΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΑΥΡΙΟ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΛΥ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΜΟΥ
    WHEELS OF FORTUNE

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    555
    Με συζητήσεις που έχω κάνει κατα καιρούς έχω διαπιστώσει ότι και το δικό μου (600cc) πάει καλύτερα με την ΒΡ100 αλλά και με την ΕΚΟ 100. Προσωπικά επιλέγω την ΕΚΟ γιατί είναι πιο οικονομική και δυστυχώς κάνω τρομερά πολλά χλμ. και η διαφορά μου φαίνεται.. (Ενδεικτικά απο το Σεπτέμβρη έχω κάνει 30.000χλμ.) Έχω το μικρό ρεζερβουαρ με τα 22L και συνήθως βγάζω 280χλμ. μέχρι να αρχίσει να μετράει λίτρα... Έχω όμως και βαρύ πόδι.... ΄
    Όσον αφορά το μπαρόμετρο είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο αφού ελέγχεις πραγματικά πότε καίει το αμάξι βενζίνη και πότε όχι ενώ καταλαβαίνεις πόσο ζορίζεται το μοτέρ αφού καταλαβαίνει ακριβώς πόσο γκάζι πατάς....

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    225
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jos
    καταλαβαίνεις πόσο ζορίζεται το μοτέρ αφού καταλαβαίνει ακριβώς πόσο γκάζι πατάς....
    Έχεις δίκιο αλλά υποτίθεται ότι και εσύ ξέρεις από μόνος σου πόσο γκάζι πατάς.... :wink:
    Όμως με το turbo η κατανάλωση δεν είναι άπαραίτητα ανάλογη με το γκάζι καθώς με το ίδιο γκάζι μπορείς να έχεις διαφορετικές συνθήκες υπερπίεσης.
    Σαν παράδειγμα αναφέρω το γεγονός ότι με σταθερό γκάζι σε κατηφόρα πέφτει η πίεση ενώ σε ανηφόρα μπορείς να δείς να ανεβάζει το turbo πίεση! Καταλαβαίνει το επιπλέον φορτίο! (δε θυμάμαι γιατί, κάποτε το είχα ξαναπεί πιο καλά με μικρή εξήγηση....)

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    555
    Πολλές φορές όμως δεν το καταλαβαίνεις ότι το πατάς όλο και πιο πολύ.... Αυτό συμβαίνει όταν πηγαίνεις πορεία με σταθερή ταχύτητα.
    Δεν νομίζω ότι στις ανηφόρες ανεβαίνει η πίεση αν κρατήσει σταθερό το πετάλι σου..... μάλλον ασυναίσθητα το πατάς πιο πολύ.....

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    293
    Aπό τότε πού το πήρα βάζω BP ULTIMATE! Κάνω 450+- κ έχω το μεγάλο ρεζερβουάρ. 8)
    Mike

Smart Club member since December '03

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2004
    Δύναμη Φήμης
    194
    Και εγώ βάζω BPultimate από την πρώτη μέρα. Ωστόσο δεν έχω τολμήσει να βάλω την απλή μιας και ακόμα και αν φάει λάσπωμα η βενζίνη των 99 οκτανίων να βρίσκομαι μέσα στις απαιτήσεις της μαμάς Smart, ήτοι στα 95 οκτάνια. Το θέμα είναι, που βρίσκει κανείς την ultimate με 0,77? Γιατί εγώ την βρίσκω το λιγότερο 0,94.
    Η δε racing της Shell είναι πανάκριβη...1,09 ρε παιδιά? Κάθε λίτρο αξίζει όσο μια τυρόπιτα στο Γρηγόρη.
    Smart & MacMini. Everything else should be HUGE.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2004
    Δύναμη Φήμης
    183
    Λοιπόν εγώ επειδή ταξιδεύω πολύ λόγο δουλείας, έχω τεστάρει όλες τις 100στάρες βενζίνες και πιστέψτε με η καλύτερη είναι της ΕΚΟ η ΚΙΝΙΤRON με 100 οκτάνια και αυτή!!1
    IGNITION !! THIS IS NOT A TOY!!

Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Fortwo 451: Περι βενζίνης ο λόγος
    Από Sphinxgr στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23-07-2009, 07:51
  2. Περι μπουζί ο λόγος
    Από ΜΗΤΣΑΡΑΣ στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 16-03-2009, 13:58
  3. Ένδειξη Βενζίνης
    Από Venom στο forum Τεχνικά Θέματα
    σχόλια: 7