Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 51 μέχρι 75 από 177

Θέμα: Ένδειξη "Ξ" στο κιβώτιο

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    293

Απάντηση: Δεν παιρνει μπρος!!!!!!

Eχει μπλοκαρει το κιβωτιο,οι 3 παυλες ειναι ενδειξη οτι το καντραν δεν βλεπει τη ταχυτητα εχει στο κιβωτιο,πρεπει να πας σε συνεργειο με διαγνωστικο για να το ξεμπλοκαρεις.Οδικη λοιπον
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2008
    Δύναμη Φήμης
    0

Οχι φιλε μου. Δεν εχω βρει λυση στο προβλημα ακομη..........
    Δεν μπορεις να μου πεις τι ακριβως συμβαινει γιατι απο οτι καταλαβαινω απο το μηνυμα σου ξερεις την λυση.......

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2005
    Δύναμη Φήμης
    1344

το λεγόμενο Ξ οφείλεται στο σασμάν. Μπορεί απλά να μη δίνει εντολή το σασμάν για την αποσυμπλεξη(αν το είχες σβήσει με ταχύτητα) και γι'αυτο δε παίρνει μπρος. Επίσης πολύ πιθανών να έχει μείνει τελείως απο συμπλέκτη. Θα πρέπει να μιλήσεις με το συνεργείο που το πας ώστε να σου πουν ακριβώς τι να κανείς.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2008
    Δύναμη Φήμης
    0

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Το μικρο αποκλειεται να εχει μεινει απο σασμαν.... ετσι πιστευω! Εχει μονο 22.000 km. Ειχα ακουσει παντως απο καποιον γνωστο μου οτι ενας ηλεκτρολογος το ειχε φτιαξει με το κλειδι του αυτοκινητου. Πατωντας καποιο συνδυασμο απο τα κουμπια του κλειδιου αλλα δυστυχως το κολπο το πηρε μαζι του........

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2008
    Δύναμη Φήμης
    0

Μια μικρη διορθωση του παραπανω μου ποστ.... Απολειεται να εχει μεινει απο συμπλεκτη και οχι σασμαν....οπως και εγραψα.
    Λαθος μου!!!!!!!

6. Απάντηση: Δεν παιρνει μπρος!!!!!!

αν θες μπορω να στο φτιαξω. θελει μια ασφαλεια. αν δεν θες αλλαζει το θεμα.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    293

Σασμαν δεν εχει μεινει αλλα ειναι δυνατον οπως κ στις περισσοτερες γυναικες να το αφηνουν με ταχυτητα κ να το σβηνουν,πραγμα που θεωρειται βλαβη η οποια στη συνεχεια χαλαει το ποτενσιομετρο που διαβαζει τις ταχυτητες,κ ιδου το Ξ.Η ασφαλεια που λεει ο φιλος απο πανω ειναι μια διαφανη 20αρα στην ασφαλειοθηκη(κατω απο τα ποδια του οδηγου),η οποια συμβαινει περισσοτερο στα 600αρια.Αλλο Ξ κ αλλο το κλειδι του immobilizer,δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι.Η βλαβη διορθωνεται με μια ρυθμιση στο καλυτερο,ειδαλλως αν εχεις πεσει σε πολλα νερα υπαρχει πιθανοτητα να εχει στραβωσει το δισκοπλατο(συχνη βλαβη οταν βρεχει)
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2008
    Δύναμη Φήμης
    0

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από perfect sound Εμφάνιση Μηνύματος
    ασφαλεια.
    Φιλε Perfect sound, εννοεις οτι εχει καει καποια ασφαλεια?

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2008
    Δύναμη Φήμης
    0

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ChridO Εμφάνιση Μηνύματος
    Σασμαν δεν εχει μεινει αλλα ειναι δυνατον οπως κ στις περισσοτερες γυναικες να το αφηνουν με ταχυτητα κ να το σβηνουν,πραγμα που θεωρειται βλαβη η οποια στη συνεχεια χαλαει το ποτενσιομετρο που διαβαζει τις ταχυτητες,κ ιδου το Ξ.Η ασφαλεια που λεει ο φιλος απο πανω ειναι μια διαφανη 20αρα στην ασφαλειοθηκη(κατω απο τα ποδια του οδηγου),η οποια συμβαινει περισσοτερο στα 600αρια.Αλλο Ξ κ αλλο το κλειδι του immobilizer,δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι.Η βλαβη διορθωνεται με μια ρυθμιση στο καλυτερο,ειδαλλως αν εχεις πεσει σε πολλα νερα υπαρχει πιθανοτητα να εχει στραβωσει το δισκοπλατο(συχνη βλαβη οταν βρεχει)
    Ευχαριστω πολυ φιλε μου. Θα κοιταξω πρωτα την ασφαλεια που μου λες, και υστερα για την λυπητερη του δισκοπλατο.......

10. Απάντηση: Δεν παιρνει μπρος!!!!!!

αν δεν εχει καει πρεπει να βγει, να κανει reset και να ξαναμπει. το ιδιο προβλημα ειχα πριν απο 2 μηνες.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2008
    Δύναμη Φήμης
    0

αν δεν εχει καει πρεπει να βγει, να κανει reset και να ξαναμπει. το ιδιο προβλημα ειχα πριν απο 2 μηνες.
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Θα το κοιταξω μαλλον αυριο το πρωι γιατι τωρα παρακανει κρυο για τετοια δουλεια.
    Οποτε, αυριο θα ποσταρω φρεσκα νεα.... εαν ειναι αυτο.........

12. Απάντηση: Δεν παιρνει μπρος!!!!!!

οπου κολλησεις θα βρεις το κινητο μου στο προφιλ μου. παρε τηλ.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2008
    Δύναμη Φήμης
    0

οπου κολλησεις θα βρεις το κινητο μου στο προφιλ μου. παρε τηλ.

Ημ. Εγγραφής
    May 2007
    Δύναμη Φήμης
    163

Θυμαμαι πιο παλια σε σμαρτακι φιλου μου..του χε βγαλει αυτο το Ξ και βαζοντας το κλειδι στη θεση ΟΝ βγαλαμε το χειροφρενο και μετακινησαμε λιγο μπρος πισω το σμαρτακι και ξεμπλοκαρε...για τσεκαρε το...αλλιως ακολουθα και τα λεγομενα των αποπανω...αν δεν γινει κατι...

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2008
    Δύναμη Φήμης
    0

Σας ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια σας. Τελικα ηθελε λιγο νταντεμα το μικρο..... Τι εννοω.... Το καναμε λιγο μπρος - πισω και το κιβωτιο ξεκολλησε.
    Τελικα ηταν τοσο απλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ημ. Εγγραφής
    May 2007
    Δύναμη Φήμης
    163

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mgeorgiou Εμφάνιση Μηνύματος
    Σας ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια σας. Τελικα ηθελε λιγο νταντεμα το μικρο..... Τι εννοω.... Το καναμε λιγο μπρος - πισω και το κιβωτιο ξεκολλησε.
    Μεσα επεσα τελικα...

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2008
    Δύναμη Φήμης
    0

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Pluto Εμφάνιση Μηνύματος
    Μεσα επεσα τελικα...

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mgeorgiou Εμφάνιση Μηνύματος

Κλασσικό!

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2008
    Δύναμη Φήμης
    132

Ξ Τη ειναι

καλησπέρα η ένδειξη Ξ και αναβοσβήνει τη είναι

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2007
    Δύναμη Φήμης
    148

Απάντηση: Ξ Τη ειναι

διαβασε το προηγουμενα μνμ κ θα βρεισ την απαντηση σου.
    '' ((http://www.athensclassicmarathon.gr/ ))αν θες να γνωρισεις εναν αγωνα τρεξε ενα χιλιομετρο,αν θες να γνωρισει μια εμπειρια τρεξε εναν Μαραθωνιο!!!

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2004
    Δύναμη Φήμης
    178

Red face Απάντηση: Ένδειξη "Ξ" στο κιβώτιο

καλημέρα παιδιά!εχω και εγω πρόβλημε με το Ξ! ομως ειναι εντελώς διαφορετικό από τα άλλα που διάβασα. το αυτοκίνητο λειτουργεί κανονικά, αλλάζει ταχύτητες κανονικα μονο που αναβοσβύνει το Ξ και ανάβει το φωτάκι του ΑΒS!!! και αυτό όχι πάντα! ολα αυτά συνέβησα ενώ κατέβαινα την Μεσογείων και χωρίς να συμβεί κάτι φοβερό. ξαφνικά βγήκε το Ξ και αναψε το ΑΒS. εχω σβύσει και ξανανάψει την μηχανη το Ξ παραμένει το ABS μπορεί και να μην βγει. βεβαι απο την Μ. Παρασκευή που το έπαθα, επειδή δεν το ξανακούνησα δεν ξέρω μήπως και εξαφανιστούν όλα αυτά αν οδηγήσω λίγη ώρα. τι να πω! θα κάνω όλα αυτά που λέτε αλλα το ΑΒS τι σχέση μπορεί να έχει. το αυτοκίνητο το είχα πάει για το service των 30.000 πριν 3 εβδομάδες και δεν έδειξε κάτι που το τσέκαραν. καποια ιδέα? α, αλλη μια φορα μου είχε κολλήσει το φωτάκι του ABS αλλά απλά ειχε χαλάσει το λαμπάκι ή κάτι τέτοιο.
    ευχαριστω
    eirini

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2008
    Δύναμη Φήμης
    306

Απάντηση: Ένδειξη "Ξ" στο κιβώτιο

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ΕΙΡΗΝΗ Εμφάνιση Μηνύματος
    καλημέρα παιδιά!εχω και εγω πρόβλημε με το Ξ! ομως ειναι εντελώς διαφορετικό από τα άλλα που διάβασα. το αυτοκίνητο λειτουργεί κανονικά, αλλάζει ταχύτητες κανονικα μονο που αναβοσβύνει το Ξ και ανάβει το φωτάκι του ΑΒS!!! και αυτό όχι πάντα! ολα αυτά συνέβησα ενώ κατέβαινα την Μεσογείων και χωρίς να συμβεί κάτι φοβερό. ξαφνικά βγήκε το Ξ και αναψε το ΑΒS. εχω σβύσει και ξανανάψει την μηχανη το Ξ παραμένει το ABS μπορεί και να μην βγει. βεβαι απο την Μ. Παρασκευή που το έπαθα, επειδή δεν το ξανακούνησα δεν ξέρω μήπως και εξαφανιστούν όλα αυτά αν οδηγήσω λίγη ώρα. τι να πω! θα κάνω όλα αυτά που λέτε αλλα το ΑΒS τι σχέση μπορεί να έχει. το αυτοκίνητο το είχα πάει για το service των 30.000 πριν 3 εβδομάδες και δεν έδειξε κάτι που το τσέκαραν. καποια ιδέα? α, αλλη μια φορα μου είχε κολλήσει το φωτάκι του ABS αλλά απλά ειχε χαλάσει το λαμπάκι ή κάτι τέτοιο.
    ευχαριστω
    ειχε το ιδιο προβλημα και το smartακι της αδερφης μου και τελικα βραχυκυκλωναν δυο καλωδια το οποιο ηταν προβλημα εργοστασιακο.οποτε πηγαινε να δεις τα ηλεκτρικα σου και ολα τα καλωδια
    αυτο που γινεται ειναι μοναδικο........και ΓΟΥΣΤΑΡΩ

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    293

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ΕΙΡΗΝΗ Εμφάνιση Μηνύματος
    ευχαριστω
    Οταν βγαζει Ξ συνηθως δεν βλεπει το καντραν τι ταχυτητα εχει το σασμαν.Επειδη ομως αναψε η λυχνια του ABS,τοτε μαλλον η μοναδα θελει καποια ρυθμιση,η ενα συστημα κατω απο το πατωμα (later accelarator)περνει λαθος ενδειξεις.Τι μοντελο ειναι το σμαρτ σου;
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2004
    Δύναμη Φήμης
    178

καλημέρα και πάλι παιδιά!
    ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. το smartaki ειναι 700 και φετος κλείνει 4ετία.
    έχω όμως νέα! το Ξ εξαφανίστηκε σήμερα το πρωί και αφού έκανα κάποια από αυτά που προτείνατε. υπάρχει όμως άλλο θέμα
    υποψιάζομαι οτι κατι με τα ηλεκτρολογικά φταίει γιατι σήμερα όταν πατάω φρένο φωτίζεται το καντραν! καινούργιο και αυτό.
    μόλις αφήσω το φρένο σβύνει . δοκίμασα και αναψα και τα φώτα και εκει ειναι που μπλοκάρει και το κουμπί του abs!!! μόλις σβύσω και ξανανάψω την μηχανή ολα οκ!!!
    τρελό έτσι?
    eirini

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2007
    Δύναμη Φήμης
    0

εκ μέρους του Chrido η λάμπα του στοπ πίσω έχει μπει ανάποδα. Θα δεις ότι αν ανάψεις τα πορείας πίσω, η πίσω λάμπα του στοπ θα είναι έντονη σαν να πατάς φρένο..
    Screw the Rest... I Roll with the Best...! Lo que a mi me sobra, a ti te falta...

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Επιλογή aftermarket ζαντών για f2: 16"-16", 16"-17" ή 17"-17"?
    Από biancoverde 13! στο forum Ζαντολάστιχα - Αναρτήσεις - Φρένα
    σχόλια: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 06-11-2012, 14:58
  2. Fortwo 451: Ένδειξη "Service" στον πίνακα οργάνων (κλειδάκι)
    Από limited_one στο forum Service - Εγγυήσεις
    σχόλια: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 30-11-2011, 23:02
  3. Fortwo 450: Ένδειξη "Service" στον πίνακα οργάνων (κλειδάκι)
    Από jig στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 04-10-2009, 11:51
  4. Ένδειξη "νιφάδας χιονιού" στο καντράν
    Από spiros1978 στο forum Εσωτερικό
    σχόλια: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27-12-2008, 02:38

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις