Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 678
Αποτελέσματα 176 μέχρι 177 από 177

Θέμα: Ένδειξη "Ξ" στο κιβώτιο

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    Δύναμη Φήμης
    0

Απ: Ένδειξη "Ξ" στο κιβώτιο

Οπως το ειπατε εκανα εναν επαναπρογραμματισμο σασμαν και ολα ενταξει φαινονται μεχρι στιγμης!!!
    Μου ειπε λογικα ειναι απο διακοπη στο ρευμα και πραγματι προσφατα αλλαξα μπαταρια και μαλλον κρατισε βλαβη!!!
    Μακαρι να μην κανει κατι αλλο.
    Ευχαριστω.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2012
    Δύναμη Φήμης
    0

Απ: Ένδειξη "Ξ" στο κιβώτιο

Παιδιά τη βοήθειά σας!
    Smart 450cdi 800cc του 2001.
    Μου έβγαλε Ξ στο κιβώτιο.
    Συγκεκριμένα, εκεί που πήγαινα με 4η, με σειριακό, ενώ σταμάτησα στο φανάρι δεν κατέβασε τις ταχύτητες, όπως κάνει από μόνο του. Σταμάτησα στην άκρη. Με αναμμένο κινητήρα, έβαζα 1η ή R, έκανε συνεχόμενα "γκουπ, γκουπ, γκουπ" σαν να προσπαθούσε να κουμπώσει την ταχύτητα αλλά χωρίς να το καταφέρνει. Μετά από λίγες προσπάθειες έβγαζε Ξ και σταματούσε αυτά τα "γκουπ". Μετά έμενε μόνιμα στο Ξ όπου και να έβαζα τον λεβιέ. Έπρεπε να σβήσω τον κινητήρα και τον ανάψω πάλι, για να μου δείξει Ν, αλλά όταν κούμπωνα ταχύτητα πάλι τα ίδια.
    Ωστόσο, με σβησμένο κινητήρα και αναμμένα τα λαμπάκια του καντράν, ενώ έδειχνε Ν, όταν έβαζα 1η ή R, το έδειχνε στο καντράν, αλλά μάλλον ήταν πλασματικό.
    Ο μηχανικός μου είπε οτι:
    1) Είχε σκουριάσει το δίχαλο του σασμάν που σπρώχνει το αντλιάκι, σάπισε και τρύπησε (ανταλλακτικό 45€ καινούργιο).
    Κατόπιν αυτού 2) έσπασε το έμβολο του επιλογέα ταχυτήτων (ανταλλακτικό 190€ μεταχειρισμένο γνήσιο, 210€ καινούργιο ιμιτασιόν).
    Αυτή είναι η ζημιά μου είπε.
    Ωστόσο, επειδή το αμάξι έχει 200.000 χλμ και ο δίσκος-πλατό είναι στα τελευταία του και λογικά θα θέλω αλλαγή σε 10.000-15.000 χλμ, αφού θα κατεβάσουμε που θα κατεβάσουμε το σασμάν, μου είπε 3) να αλλάξουμε δίσκο-πλατό-ρουλεμάν-βολάν (ανταλλακτικό 290€ καινούργια Sachs) και 4) τις 2 τσιμούχες ημιαξονίων (ανταλλακτικό 24€ καινούργιες). 5) Εργασία & βαλβολίνες 100€.
    Σύνολο 649€!!!
    Λίγες ημέρες πριν το περιστατικό, το είχα πάει στον ίδιο μηχανικό για service.
    Του είχα επισημάνει οτι με αναμμένο κινητήρα, όταν έχω N και κουμπώνω ταχύτητα (1η αλλά κυρίως R) ακούγεται ένα "γκουπ" πιο έντονο από αυτό που τόσο καιρό άκουγα και τραντάζεται ο κινητήρας περισσότερο από όσο είχα συνηθίσει. Ωστόσο, μου είπε ότι κοίταξε τη βάση του κινητήρα και δεν είχε πρόβλημα και ότι αυτός δεν παρατηρεί κάτι το μη φυσιολογικό.
    Θα ήθελα την άποψή σας:
    1ον) για τη διάγνωση της ζημιάς.
    2ον) για το κόστος.
    3ον) για το αν μπορούσε και όφειλε, με τα συμπτώματα που του είχα είπα, να διαγνώσει τη βλάβη νωρίτερα, ώστε να μη χρειαστεί να φτάσουμε σε αυτή τη μεγάλη ζημιά.

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 678

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Επιλογή aftermarket ζαντών για f2: 16"-16", 16"-17" ή 17"-17"?
    Από biancoverde 13! στο forum Ζαντολάστιχα - Αναρτήσεις - Φρένα
    σχόλια: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 06-11-2012, 13:58
  2. Fortwo 451: Ένδειξη "Service" στον πίνακα οργάνων (κλειδάκι)
    Από limited_one στο forum Service - Εγγυήσεις
    σχόλια: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 30-11-2011, 22:02
  3. Fortwo 450: Ένδειξη "Service" στον πίνακα οργάνων (κλειδάκι)
    Από jig στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 04-10-2009, 10:51
  4. Ένδειξη "νιφάδας χιονιού" στο καντράν
    Από spiros1978 στο forum Εσωτερικό
    σχόλια: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27-12-2008, 01:38

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις