Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 177

Θέμα: Ένδειξη "Ξ" στο κιβώτιο

Ένδειξη "Ξ" στο κιβώτιο

Θα ήθελα να ρωτήσω να σε κάποιον απο εσασ έχει τύχει να μπλοκάρουν οι ταχύτητες κιβώτιο και να βγάζει την ένδειξη Ξ...Τι είναι αυτό???

Πολλά μπορεί να είναι. Καταρχήν αυτό σου το έκανε εν κινήσει; Ή όταν ήσουν σταματημένος και προσπάθησες να ξεκινήσεις; Δοκίμασες με το κλειδί στην πρώτη σκάλα (εκεί που ανάβουν τα λαμπάκια στο ταμπλό και μπορείς να κινήσεις το μοχλό του κιβωτίου-ο κινητήρας δεν παίρνει μπρός) πατώντας το φρένο να παίξεις μεταξύ νεκράς-όπισθεν και νεκράς-πρώτης? Αν ναι, το πρόβλημα παραμένει?

Σίγουρα κάτι αναφέρει το manual αλλα δεν θυμάμαι ακριβως τι. Δοκίμασε αυτά που σου γράφω, και αν δεν γίνεται τίποτα τηλεφώνησε και στην microcar να σε διαφωτίσουν περισσότερο...

Φιλικά,

Εεεεεε.... μετα λύπης μου σου ανακοινώνω οτι πεθανε ο συμπλέκτης σου...
    Κουραγιο...
    Ποσα χλμ εχεις κανει?
    ***BrabCab***

===================
    Νίκος

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2003
    Δύναμη Φήμης
    191
    Δεν είναι σίγουρο ότι πέθανε ο συμπλέκτης... Π.χ. μπορεί να έχει φύγει η φίσα...
    Καλύτερα όπως είπε ο Λευτέρης κάνε ένα τηλ. στη Microcar

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2003
    Δύναμη Φήμης
    1180
    basika mia mera meta apo polu svourisma stin voula kapoia stigmi mou evgale kai emena auto to Ξ .......meta apo ligo proxorisa to amaxi merika metra kai ksanaemfanistikan kanonika oi taxutites.....de mou to exei ksanakanei auto....
    smartmaniac 1000%

Κι εμένα μου το έχει βγάλει. Είχα σταματήσει το αυτοκίνητο, και αφού έσβησα τον κινητήρα, πήγα το κλειδί στη θέση 1 έτσι ώστε να μπορώ να βάλω όπισθεν για να κλειδώσει το κιβώτιο εκεί και όχι στη νεκρά (είναι και αυτό ένα από τα αντικλεπτικά μέτρα, εκτός αν σου το σηκώσουν με γερανό :lol: ). Άκουγα ένα συνεχόμενο ήχο "κλακ-κλακ" σαν να προσπαθούσε να μπει η όπισθεν, και ύστερα από μερικά δευτερόλεπτα (έπεφτε το δόντι από το ένα γρανάζι στο πάνω στο δόντι και όχι στο κενό του άλλου), μου έβγαλε το "Ξ".

Ξαναέβαλα νεκρά, άφησα το αυτοκίνητο να κυλήσει ελάχιστα, έτσι ώστε τα γρανάζια να "ευθυγραμμιστούν" και επανέλαβα τη διαδικασία χωρίς κανένα πρόβλημα... :wink:

Basika emena moy to ekane en kinhsei otan to plakona....Apo ekei kai epeita ekana ayto akribos to klak klak kai meta apo kana dekalepro me to kleidi sth 8esh kai peiramatismoys moy epanhl8e....Symplekths e????
    Poso to malli an symbainei kati tetoio??????

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2004
    Δύναμη Φήμης
    184
    mporei na min xreiazetai allagh symplekth alla mazema kane ena thl microcar kai tha soy pei o mixalhs.

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    376
    Μου το έχει κάνει κι εμένα...ήμουν σταματημένος σε φανάρι και όταν πήγα να ξεκινήσω το έβγαλε.....το έσβησα, το έβαλα ξανά μπροστά και όλα δούλευαν κανονικά...δεν μου το έχει ξανακάνει ούτε σε ζόρισμα.... 8)
    Enjoy the silence...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    290
    KATA ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΟ ΓΩΝΙΟΜΕΤΡΟ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΕΙΤΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ,ΕΙΔΑΛΛΩΣ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ....
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.
    ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΠΗΓΑ ΜΕ ΓΕΡΑΝΟ ΣΤΟΝ ΛΑΙΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΑΝΕ ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ.
    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΕΣΒΥΝΑ ΜΕ ΟΠΙΣΘΕΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΝΕΚΡΑ
    Σφίγγω τα δόντια μου και έχω παρηγοριά μου
    μόνο το όνειρό μου κι όσο αντέξει η καρδιά μου
    θα είμαι εδώ και καλά να το θυμάστε
    και αφού δε σέβεστε, θα με φοβάστε.
    L.G

Η οποία απάντηση όμως είναι άτοπη...Οπότε δεν μάθαμε τι έφταιγε έτσι?

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΤΟΠΗ
    Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΟ SMART ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΟΠΙΣΘΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΒΥΝΕΙΣ ΜΕ ΝΕΚΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΟΠΙΣΘΕΝ.
    ΕΓΩ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΣΒΥΝΑ ΜΕ ΟΠΙΣΘΕΝ
    Σφίγγω τα δόντια μου και έχω παρηγοριά μου
    μόνο το όνειρό μου κι όσο αντέξει η καρδιά μου
    θα είμαι εδώ και καλά να το θυμάστε
    και αφού δε σέβεστε, θα με φοβάστε.
    L.G

Α ναι, σε αυτό έχεις δίκιο. Γιατί αν το σβήνεις με όπισθεν, πολλές φορές νιώθεις ένα κούμπωμα στο κιβώτιο την ώρα που σβήνει ο κινητήρας. Άλλοτε εντονότερο και άλλοτε λιγότερο έντονο...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    290

Η ενδειξη Ξ στο καντραν.

8) Λοιπον φιλαρακια ειναι συνετο νε μην αφηνεται το smart με οπισθεν.Ο λογος ειναι οχι το κιβωτιο αλλα ο μηχανισμος αλλαγης ταχυτητων,η λειτουργια του οποιου ειναι ηλεκτρομαγνητικη.Η ενδειξη Ξ στο καντραν σημαινει αδυναμια του εγκεφαλου του smart να αναγνωριση ποια ταχυτητα ειναι στο κιβωτιο την παρουσα στιγμη.Αυτο προκυπτει ειτε απο βλαβη του γωνιομετρου,ειτε απο βλαβη του servomotor που αλλαζει τις ταχυτητες,ειτε απο βλαβη του λεβιε των ταχυτητων.Σε σχετικα νεα μοντελα με εκμαθυνση του κιβωτιου το προβλημα λυνεται.Επισης οταν υπαρχει φθορα στο συμπλεκτη τοτε για προστασια του κιβωτιου ταχυτητων απο καρφωτες αλλαγες τοτε το smart παρουσιαζει την ενδειξη αυτη παραλληλα ακους εναν ηχο σαν να μην περνει την ταχυτητα.
    8) 8) 8) :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted: :twisted:
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2003
    Δύναμη Φήμης
    190
    kai omos se polloys o laino eixe pei na bazeis opisten gia sigoyria. kai afoy pigenane oloi gia ayto to problima, telika mallon ebale myalo...
    Smart Mcc Blue Passion MKIII

Re: Ένδειξη "Ξ" στο κιβώτιο

Επειδή τέθηκε το θέμα, το επαναφέρω.
    Έγινε λοιπόν λόγος για το εάν πρέπει να σβήνουμε το smart με ταχύτητα στο κιβώτιο ή με νεκρά.
    Το σωστό είναι με νεκρά, για να μην υπάρχουν τα παρατράγουδα που αναφέρονται και πιο πάνω. (αν και προσωπικά δεν τα αντιμετώπισα ποτέ, όσες φορές και να το έχω σβήσει με όπισθεν).

Η αλήθεια είναι ότι το αυτοκίνητο είναι πολύ πιο ασφαλές (απο αντικλεπτικής άποψης) με ταχύτητα στο κιβώτιο. Και όταν λέμε ταχύτητα εννοούμε όπισθεν, ΠΟΤΕ 1η. Αν είναι να σου το κλέψουν πρέπει να το σηκώσουν. Αν έχεις νεκρά, μπορούν να λύσουν το χειρόφρενο, και δεδομένου ότι το τιμόνι δεν κλειδώνει, το παίρνουν τσουλώντας το σαν κύριοι.

Αν λοιπόν θέλετε να το αφήνετε με ταχύτητα, η διαδικασία είναι η εξής:

1. Σβήνετε με νεκρά.
    2. Περιμένετε να σβήσει ο ανεμιστήρας του intercooler αν εξακολουθεί να δουλεύει (ακούγεται από το πίσω μέρος), και στη συνέχεια, αφού σβήσει, πηγαίνετε το διακόπτη ξανά στη θέση 1 (εκεί που ανάβουν τα λαμπάκια, όχι το μοτερ). Σε αυτή τη θέση μπορείτε να κινήσετε το λεβιέ.
    3. Βάζετε όπισθεν πατώντας φρένο (παρατηρήτε στην οθόνη το "R").
    4. Σβήνετε το διακόπτη.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1129

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2004
    Δύναμη Φήμης
    171

και μενα μου το χει κανει αρκετες φορες εν κινηση αλλα εξαφανιζεται μονο του μετα απο λιγο.και παντα μα παντα σβηνω μηχανη με οπισθεν.απο σημερα θα σβηνω με νεκρα ομως.. :?

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    366
    Πάντως παιδιά το manual όντως λέει σβήσιμο με την όπισθεν..

Άλλη ερώτηση: έχει διαφορά αν στα φανάρια αφήνουμε την 1η ή βάζουμε νεκρά ?
    Well, sometimes you eat the bear. And sometimes, the bear eats you..

Gather the wind - though the wind won't help you fly at all, your back's to the wall..
    Then chain the sun - and it turns away to face u as u run, u run, u run..

Εχει ξανασυζητηθει. Ο Chrido λεει καλυτερα με 1η γιατι στο βαλε βγαλε νεκρα χαλανε κατι χτενια νομιζω... η μηπως τσατσαρες... δεν ειμαι σιγουρος. Τελος παντων καλυτερα με 1η. Αμα ψαξεις λιγο τα παλια post θα το βρεις.

Καλύτερα να μην βάζεις νεκρά, γιατί έτσι κι αλλιώς όταν είσαι σταματημένος το κιβώτιο έχει ήδη αποσυμπλεκτάρει. Οπότε δεν έχεις φθορές. (ή αν έχεις είναι αμελητέες-δεν έχει αναφερθεί ποτέ κάποιο πρόβλημα φθοράς για αυτό το λόγο, τόσο εδώ όσο και σε ξένα forums).

Ρίξε πάντως και μια ματιά σε παλαιότερα posts :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    290
    o chrido λεει αυτο που ειπε και ο προεδρος. ποτε μην σβηνετε με ταχυτητα παντα με νεκρα,αν υπαρχει φοβος να τσουλησει το αμαξι τοτε ανοιγετε παλι τον διακοπτη χωρις να βαλετε μπροστα και βαζετε την οπισθεν
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΙΝ ΚΑΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΕΙΧΕ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΕΝΑ FOR2 ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΗΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΤΟ ΕΙΔΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΟΙΧΟ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ.EΦ TΥΧΟΣ Ο ΤΟΙΧΟΣ ΗΤΑΝΕ ΚΟΝΤΑ :lol:

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από sasa";p="52831
    και μενα μου το χει κανει αρκετες φορες εν κινηση αλλα εξαφανιζεται μονο του μετα απο λιγο.και παντα μα παντα σβηνω μηχανη με οπισθεν.απο σημερα θα σβηνω με νεκρα ομως.. :?
    akuro alla afou to eida akouste.
    egw afto to fenomeno to exw paratirisei sto smart mou polles fores para3eneftika kai telika katalava giati sumvenei.
    stous perisoterous to deksi mas podi akoumpaei sto kivotio taxititwn.
    me apotelesma kamia fora an valoume ligi perisoteri dunami kai na metakinithei o levies twn taxititwn se ena simeio opou emfanizete to sumvolo Ξ
    egw eimai psilos kai akoumpaei to podari mou ston levie.
    to sumvolo to exw paratirisei na vgenei se aftin tin periptwsi kai mono kai sta 3 smart pou eixa kai exw.
    kante ena peirama..
    an me to xeri sas metakineisete ton levie twn taxititwn siga siga me akrivia xiliostou apo tin thesi tou aftomatou i siriakou stin nekra tha paratirisete na sas emfanistei to sivmolo Ξ.
    Η ενδειξη Ξ στο καντραν σημαινει αδυναμια του εγκεφαλου του smart να αναγνωριση ποια ταχυτητα ειναι στο κιβωτιο την παρουσα στιγμη.
    einai ena simeio pou an minei o levies liga defterolepta se afti ti thesi sto kivotio emfanizete afto to sumvolo
    auto sumvenei se mas asunesthita xwris na to katalavoume eite eimaste en kinisei eite stamatimenoi.
    to ama3aki mas den exei provlima.
    opote an to 3ana deite min tre3ete sto sunergeio giati einai ikanoi na sas alla3oune kai olokliro to sasman.
    oute aftoi 3eroun giati ginete.

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Επιλογή aftermarket ζαντών για f2: 16"-16", 16"-17" ή 17"-17"?
    Από biancoverde 13! στο forum Ζαντολάστιχα - Αναρτήσεις - Φρένα
    σχόλια: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 06-11-2012, 13:58
  2. Fortwo 451: Ένδειξη "Service" στον πίνακα οργάνων (κλειδάκι)
    Από limited_one στο forum Service - Εγγυήσεις
    σχόλια: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 30-11-2011, 22:02
  3. Fortwo 450: Ένδειξη "Service" στον πίνακα οργάνων (κλειδάκι)
    Από jig στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 04-10-2009, 10:51
  4. Ένδειξη "νιφάδας χιονιού" στο καντράν
    Από spiros1978 στο forum Εσωτερικό
    σχόλια: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27-12-2008, 01:38

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις